door radikale afwijzing van structuurschema's? Tekst van de motie Ideologische handel wordt nader geregeld Voor het weekend van 24 t/m 26 december 1982 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Alcohol en drugs. Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierlana Brand/ambulance Kerkdiensten PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 De meerderheid van de gemeenteraad heeft dinsdagavond laten blijken dat de door B en W voorgestelde verklaring dat de structuur schema's natuur- en landschapsbehoud en openlucht recreatie alsnog van de hand worden gewezen, niet radicaal genoeg was. Inplaats van de voorgestelde intentieverklaring" werd met negen tegen vijf stemmen (Ben Daalder was verhinderd) een besluit genomen dat op een punt wezenlijk van het voorstel van het college verschilde. Want er stond in dat aankopen van relatienotagebieden wordt afgewezen, terwijl volgens het B en W voorstel dergelijke aankopen toelaatbaar zijn zolang ze zich maar beperken tot gebieden die volgens het bestemmingsplan zijn aangewezen als natuurgebied en het Hoge berggebied. Dat laatste was logisch want het argument van de gemeente bij het verzet tegen de rijksbemoeiingen is steeds geweest dat het eigen gemeen telijke bestemmingsplan voldoende waarborgen biedt voor bescherming van het landschap. Dat de ,,echte" als zodanig bestemde natuurgebieden in handen zijn of komen van rijks- en andere natuurbeschermingsinstanties is nooit een probleem geweest, en het zelfde geldt voor het Hogeberggebied (waar de landschapbelangen prevaleren boven landbouwbelangen) dat voor een belangrijk deel zelfs al eigendom is van de staat terwijl in een ander deel be heersovereenkomsten zijn afgesloten in het belang van het behoud van de tuinwallen. Het nu door de raad genomen besluit was volgens de burgemeester dan ook strijdig met onderdelen van het be- stemminsgplan buitengebied, hoewel in datzelfde besluit staat dat het buiten gebied-plan de enige basis van het beleid mag zijn. De burgemeester zei dan ook dat het accepteren van dit besluit betekent dat het bestemmingsplan moet worden ge wijzigd. Dat kan nog een hele strijd worden want het college zelf bleek tijdens de raadsvergadering ook ver deeld te zijn. De wethouders Barendregt en Schilling lieten halverwege de dis cussie, na een schorsing, weten dat zij terugkwamen op hun voorstel en alsnog het door VVD en Texels Belang inge diende radicale besluit zouden steunen. Aan het begin van de discussie liet Schilling al weten het woord „intentie verklaring" door „besluit" te willen ver vangen want dat was extra duidelijk. Ook Gerbrand Poster van de VVD vond de door het college ontworpen afwijzing van de structuurschema's te vrijblijvend omdat het volgens hem geen echt raadsbesluit was. Hij was daarin ge sterkt door informatie die hij bij zijn partijkantoor en bij de provincie had ingewonnen. Mede names Texels Be lang diende hij daarom een motie in die verder strekte. Leefbaarheid Dirk Terpstra van het Pakt herinnerde eraan dat zijn partij het standpunt inzake de structuurschema's zou laten afhan gen van de wijze waarop B en W zich in deze zouden opstellen. Het waarborgen van een goede agrarische structuur op Texel is van belang voor de leefbaarheid maar het behoud van het landschap óók. Hij zei mee te kunnen gaan met het B en W voorstel en sprak zich uit voor overleg tussen gemeente en rijk, echter wel met het bestemmingsplan als uit gangspunt Dat overleg zou als doel moeten hebben het loskrijgen van fi nanciële middelen om de in het be stemmingsplan voorgestane land schapsbescherming te financieren Terpstra liet blijken ernstige beden kingen te hebben als het erop zou neer komen dat de gemeente als gevolg van zijn verzet moet opdraaien voor de kosten die uit de landschapbescherming voortkomen. Want die kosten zouden dan verhaald moeten worden op de boeren of op de hele Texelse gemeen schap in de vorm van bijvoorbeeld verhoging van de onroerend goed-be- lasting. Terpstra zei het ook onaan vaardbaar te vinden als het gezegde „geen geld, geen eisen" letterlijk zou worden toegepast want dat zou bete kenen dat het landschap er onder zou lijden. Hij voelde daarom weinig voor een opstelling, die vruchtbaar overleg met het rijk verhindert. Rechtstreeks antwoord verlangde hij op de vraag of het college momenteel vruchtbaar over leg met het rijk nog mogelijk acht. Geen waarborg Peter Bakker van de PSP bestreed de bewering #van het college dat het be stemmingsplan voldoende waarborgen biedt voor natuur- en landschapsbe scherming. Om de kwaliteit van natuur en landschap te garanderen is meer nodig dan alleen een bestemming en moet het ook mogelijk zijn om een op natuur- en landschapsbehoud gericht beheer te voeren. Bakker vond dat onderzocht moet worden wat de gevol gen zijn van de rioolzuiveringsinstallatie voor het natuurgebied in Waalenburg en ook wat de gevolgen zijn van agrarische activiteiten op aangrenzende natuur- schapsbescherming terecht komt. Ook wees hij op het volgens hem op ver ruiming gerichte beleid inzake het kam peren op boerenerven. Tenslotte ver zocht Bakker het door hem vertolkte, meer genuanceerde standpunt inzake de structuurnota's (waarvan hij bij voor baat aannam dat dit nooit door een meerderheid van de raad zou worden onderschreven) toch ter kennis zou worden gebracht van de rijksinstanties. Jan van Asselt van Texels Belang zei geen enkel heil te zien in vruchtbaar overleg met Den Haag en hanteerde De tekst van de dinsdagavond aangenomen motie waarmee de gemeente raad op de meest duidelijke wijze de rijksstructuurschema's natuur en land schapsbehoud en openluchtrecreatie heeft willen afwijzen, luidt als volgt: „De raad der gemeente Texel; gelezen het pré-advies van burgemeester en wethouders d.d. 23 november 1982 nummer 44 „Structuurschema natuur- en landschapsbehoud"; besluit: a. de structuurschema's natuur- en landschaps behoud en openluchtrecreatie af te wijzen aangezien het bestemmingsplan voor het buitengebied van Texel voldoende garanties biedt ten aanzien van landschapsbescherming, natuurbehoud en openluchtrecreatie; b. eveneens af te wijzen de status Nationaal landschap. Nationaal Park en Grote landschappelijke eenheid; c. Uit te spreken dat, om redenen vermeld onder a en b, de aankopen in het kader van de uitvoering van de relatienotagebieden worden afgewezen; d. Dat dit besluit met onmiddellijke ingang aan het rijk en de provincie, kortom overal waar het raadsbesluit van 12 januari 1982 ter kennis was gebracht, wordt doorgegeven." gebieden in het algemeen. De in een vorige vergadering vergeefs door Bak ker bepleitte milieu-ambtenaar zou zich met dergelijke onderzoekingen moeten bezig houden en het gemeentebestuur zou bereid moeten zijn daar consequen ties uit te trekken. Alleen door een der gelijke opstelling kan de gemeente aan nemelijk maken dat het eigen beleid voldoende waarborgen biedt voor be houd van natuurlijke en landschappe lijke kwaliteiten. Liberaal Bakker vond het verder nogal merk waardig dat uitgerekend de VVD wil verbieden dat boeren hun land verkopen aan natuurbeschermingsihstahties. ,jOit strookt met geen enkele liberale opvat ting", aldus spotte Bakker die er zich over beklaagde dat hij al vaker in het geweer moest komen om de liberale belangen veilig te stellen. Gerbrand Poster reageerde onmiddellijk door Bakker toe te roepen dat hij het behar tigen van liberale belangen maar aan de VVD fractie moest overlaten en dat op zijn assistentie geen prijs werd gesteld. De bewering dat het bestemmingsplan allerminst landschapsbehoud garan deert, illustreerde Bakker ook nog door te wijzen op hotels die in drie bouw- lagen mogen worden uitgevoerd en op het grote aantal vrijstellingsmogelijk heden in het plan, waardoor het vooral van de toevallige politieke samenstelling van het college van B en W afhangt wat er in de praktijk van natuur- en land- daarbij een sterk argument: tot dusver heeft „Den Haag" totaal niet gerea geerd op de uitdrukkelijke verzoeken om overleg. Het aankopen van beheers gebieden gaat intussen gewoon door, wat een „ontregeling" betekent van de goede agrarische structuur van Texel. Van Asselt zei dat hij gesproken had met het Landbouwschap waar men van mening was dat de gemeenteraad een duidelijk en afwijzend besluit moet nemen en niet moet volstaan met een intentieverklaring. Antwoord gevend op de diverse vra gen zei wethouder Daan Schilling van Texels Belang dat B en W en^eipeen-^ teraad inhoudelijk met van mening verschiHen inzake de afwijzing van de structuurschema's. Dé Wëtfröucier achtte overleg met het rijk op basis van het nu voorgestelde besluit mogelijk. Hij herinnerde eraan dat Texel op allerlei manieren heeft blijk gegeven zelf goed voor zijn landschap te kunnen zorgen. Ook is het hoopgevend dat het rijk tot dusver geld beschikbaar heeft gesteld voor het bekostigen van de bijdrage regeling al is dat niet voldoende. Dat bij het uitblijven van meer geld, ook de eisen zullen vervallen, kan nu nog niet worden gezegd. Dat moet de raad uit spreken als dit probleem aan de orde komt. Hetzelfde geldt als plaatselijke belastingen zouden moeten worden verhoogd omdat het rijk niet over de brug komt. De wethouder was het niet eens met de bewering van Bakker dat het bestemmingsplan geen behoorlijke inhoudt. Het plan mag dan geen volle dige waarborg betekenen, de gemeente voelt zich wel moreel verplicht de geest van het plan te respecteren. Verder wees Schilling erop dat praktisch alle natuurgebieden in handen zijn van Staatsbosbeheer en Natuurmonumen ten die best in staat zijn hun terrein te beheren. Een door de gemeente te benoemen milieu-ambtenaar is niet no dig. Schilling betrapte Bakker op een on waarheid wat betreft zijn opmerking over het kampeerbeleid dat op ver soepeling gericht zou zijn. Het tegen deel is nl. het geval. De gemeente Texel hanteert strengere kampeerregels dan elders in het land gebeurt en beperkt het kamperen bij de boer tot één tent per erf. Momenteel spant het college zich zelfs bijzonder in om dit afwijkende kampeerbeleid overeind te houden. Verder bewijst ook het goothoogte- en dakhellingenbeleid (dat onder de be trokken agrariërs veel weerstand op roept) dat de gemeente wel degelijk de natuurbelangen wil behartigen. Verder liet Schilling blijken er weinig voor te voelen de gevoelens van de min derheid van de gemeenteraad tegelijk met het raadsbesluit aan de betrokken instanties kenbaar te maken. „De raad neemt een besluit en dat dient ook door de minderheid gerespecteerd en ge steund te worden." Burgemeester En gelvaart had echter geen bezwaar tegen het meezenden van het minderheids standpunt. Hij vond zelfs dat dit ge tuigde van een democratisch opvatting. Inzake de mogelijkheden om tot zinvol overleg met 't rijk over het landschapsbe houd op Texel te komen was Engelvaart weinig optimistisch, gezien de ervarin gen die sedert januari van dit jaar zijn opgedaan. Ondanks brieven en monde linge aandrang („Ik ben vijf keer in Den Haag geweest") is het niet tot een gesprek gekomen. Omdat het voorstel van Texels Belang en VVD het verst ging, werd dit als eerste in stemming gebracht. Burge meester Engelvaart waarschuwde wel dat deze motie op een essentieel punt verschilde van het collegevoorstel waardoor men in de problemen zou komen. Het college wil het aankopen van relatienotagebieden beperkt houden tot de gebieden die als natuurgebied en Hogeberggebied in het bestemmings plan zijn aangewezen terwijl de motie zich verzet tegen alle aankopen, wat niet klopt met het door de raad aange nomen bestemmingsplan. Zelf verkocht Jan van Asselt was het met dat laatste niet eens. „In het bestemmings plan staat toch niet dat aankopen in het Hogeberggebied mogelijk moeten wor den gemaakt?" De burgemeester: „Het is de consequentie van wat in het be stemmingsplan staat en het is inmiddels gegroeid en geaccepteerde praktijk. De Hogeberg is een aanvaard relatienofa- gebied. We hebben daar zélf grond verkocht aan CRM." Na schorsing bleek evenwel dat twee wethouders de zijde van hun fractie hadden gekozen. Tegen de motie stem den Peter Bakker, Piet Zegers, Dirk Terpstra, Henk Beumkes en Daan Wei- boren. De burgemeester zei dat het college zich nu moet beraden over een wijziging van het bestemmingsplan om dat uit het aannemen van de motie was gebleken dat men het bestemmingsplan in feite afwijst. In hoeverre op of vlakbij de wekelijkse markt in Den Burg politieke of godsdienstige propaganda mag worden gemaakt zal onderwerp zijn van een nadere regeling waarmee B en W binnen afzienbare tijd de raadscommissie zullen benaderen. Daarbij zal tevens worden bepaald welke rechten en plichten zullen gelden voor marktkramen waarin zonder winstoogmerk artikelen worden verkocht ten behoeve van bijvoorbeeld de derde wereld. Nadat door burgemeester Engelvaart het bovenstaande was beloofd, ging de gemeenteraad dinsdagavond na een toch nog uitvoerige discussie akkoord met de nieuwe marktverordening waarin vrij stringent alles is geregeld wat voor het behoorlijk functioneren van de markt van belang kan zijn: de wijze van toewijzing van standplaatsen, de eisen waaraan de markthandelaars moeten voldoen, de regeling voor de branche- spreiding. diverse ordemaatregelen en de met een en ander verband houdende strafbepalingen. De raad maakte vooral bezwaar tegen het artikel 39 van de verordening waarin het wordt verboden op de markt gods dienstige. politieke of andere propagan da te voeren. Tot grote ergernis van wethouder Klaas Barendregt gedroegen de raads leden zich alsof ze de ontwerp veror dening nog nooit eerder onder ogen hadden gehad want er werden vele vragen gesteld die in de commissie vergadering thuishoorden. De rij van kritische vragenstellers werd geopend door Henk Beumkes van het Pakt die van mening was dat B en W door de verordening de mogelijkheid krijgen om zich met veel te veel zaken te bemoeien. Dat B en W het aantal standplaatsen op de markt bepalen, was volgens Beumkes niet nodig omdat dit zichzelf wel reguleert. En artikel 14 van de verordening (waarin staat dat men sen van 65 jaar of ouder niet voor een vaste standplaats in aanmerking komen als zij zich niet tenminste drie maanden voor het bereiken van die leeftijd als gegadigde hebben aangemeld) vond hij ronduit discriminerend. ,,Een 65-jarige mag best werken!" Verder had Beum kes begrepen dat het gebruik van gaskookplaten op de markt verboden is, wat hij ook overdreven vond en hij wilde dat mensen die tegen een beslissing van de marktmeester in beroep willen gaan, dat doen bij de gemeenteraad en dus niet bij B en W. Artikel 39, dat Beumkes als een aantasting van het recht op vrije meningsuiting beschouwde, moest vol gens de Pakt man helemaal worden geschrapt. „Wét Jan en Paula nu net buiten de markt doen, moet door ieder een op de markt zelf kunnen worden gedaan." Macht Joop van der Meer was na het lezen van de diverse artikelen tot de conclusie gekomen dat de macht van de markt meester buitensporig groot is. „Aan wie legt hij eigenlijk verantwoording af?" Ook was voor Van der Meer niet duidelijk waar het marktterrein precies eindigt. „Tot aan de voordeur van de omringende winkels?" Van der Meer wilde de termijn waarbinnen iemand tegen een beslissing van de markt meester in beroep kan gaan, uitbreiden van acht tot veertien dagen en had voor het artikel 39 geen goed woord over, „Dat is Rusland!" Ate Rienstra van het CDA stelde zich meer gematigd op. Ook hij had be zwaren tegen het stringente karakter van de verordening en vroeg om een soepele toepassing van de bepalingen. Onduidelijk was voor hem wat men precies onder branche-indeling verstaat. Bij de uitwerking van deze regeling wilde hij in ieder geval de commissie voor economisch beleid ingeschakeld zien. De veel te „nauwe" omschrij vingen van de voorwaarden waaraan de marktkooplui moeten voldoen hadden hem een beetje geërgerd. Zoals het voorschrift dat elke kraam voorzien moet zijn van een bordje van 40x20 centimeter met de naam van de hande laar. Van het op de markt toelaten van godsdienstige en politieke propaganda was de CDA man niet erg gecharmeerd. Net erbuiten mocht van hem wel. Peter Bakker van de PSP betoogde precies het omgekeerde: hij vond de hele verordening niet best, met uit zondering van artikel 39 dat gods dienstige en politieke propaganda ver biedt. „De VVD moet alle gelegenheid krijgen om tegen kernrakketten te pro testeren." Wethouder Barendregt zei „zeer te- (Zie vervolg pagina 3) Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, telefoon (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag en zondag, 1e en 2e kerstdag, van 11.00-12,30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. i'i.lmAT »l> VC nfihnMRM Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak telefoon (02226) 413. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor s|X>edeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????. Vrijdag 24 december 1882 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 22.00 uur Kerstnacht dienst m.m.v. Interkerkelijk koor o.l.v. Dyo Wassink, collecte Solidaridad De Koog 23.00 uur ds. Verbeek Kerstnachtdienst, m.m.v. „Advendo" De Waal 21.00 uur ds. Verbeek Kerstnachtdienst, m.m.v. Singers of the Lord Oosterend 22.00 uur Kerstnacht dienst in de N.H. kerk, m.m.v. Texels Mannenkoor en gemengd koor Soli Deo Gloria; collecte Stichting oecumenusche hulp aan vluchtelingen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 22.00 uur Kerstnacht dienst in de Hervormde kerk. Oosterend 22.00 uur Kerstnacht dienst in de Herv. kerk, ds. Van Zijll Langhout en ds. Donker. M.m.v. Texels Chr. Mannenkoor en Soli Deo Gloria. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 23.15 uur. Dameskoor De Koog 21.30 uur Oudeschild 21.30 uur. De Cocksdorp 23.15 uur. Eerste kerstdag, zaterdag 25 december 1982 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman, collecte kerk en wereld 16.00 uur kerstfeestviering van de zondagsschool. Den Hoorn 10.00 uur ds. Verbeek m.m.v. koperensemble fanfare. De Koog 9.30 uur kand. G. de Lang 16.00 uur kerstfeestviering van de zondagsschool De Waal gemeenschappelijke dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte 16.00 uur Kinderkerstfeest Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte De Cocksdorp 11.00 uur Kand. G. de Lang, extra coll. kerkvoogdij. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw m.m.v. bugel en trombone. 16.00 uur Kinderkerstfeest Oosterend 10.00 uur ds. Donker m'm'v' enige muzikanten van Excelsior. 19.00 uur Jeugddienst rondom Kerst. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.30 uur gezamenlijke kerst feestviering met de kinderen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) De Waal 9.30 uur Dienst in de Ned. Hervormde kerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema 16.00 uur Kerstfeestviering van de zondagsschool. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur, Hereikoor De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.45 uur Oosterend 9.30 uur. Tweede kerstdag, zondag 26 december 1982 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte onderhoud orgel. Den Hoorn 16.00 uur Kerstfeest viering zondagsschool. De Waal 17.00 uur Kerstfeest viering zondagsschool. Oosterend 9.30 uur ds. Wisman collecte kerkeraadskas Oudeschild 15.00 uur kinderkerst feest in de N.H. kerk De Cocksdorp 16.00 uur Kinder kerstfeest GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. J. Donker 19.00 uur ds. R. J. Blaauw, m.m.v. The Singers of the Lord o.l.v. Peter Zwart. Thema: „Het droppie". Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. R. J. Blaauw. 16.00 uur Kinderkerstfeest GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE Kerstmaaltijd o.l.v. ds. De Vink uit Bergum, in de CVO-school, Burdetstraat, aanvang 15.00 uur. ledereen van harte welkom. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur, Gezinsdienst, The Gospeltrain. Oudeschild 10.00 uur De Cocksdorp 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur openbare lezing. 11.30 uur: Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2