Van JKM, Gamma tot Nationale Nederlanden „Kritiek is stimulans om door te gaan KERSTTOERNOOI VIERT LUSTRUM i Penaltybokaal 8: /RIJDAG 24 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 en maandag aan in het All-Stars team. Op deze foto is hij in akbe tijdens de wedstrijd Haarlem-Feyenoord. IDe voet Andró Stafleu G met een cynisch lachje. „Als je vraagt wat ik eigenlijk wil bereiken, dan weet ik dat wel. Zoiets als het Amsterdam 700 J toernooi met ploegen als Hamburg, Feyenoord en Ajax." Pansier veront- j schuldigt zich een beetje voor dit verre j ideaal: „Ach ja, we zijn nu eenmaal voetbalgek." (j i Eerste dag (zondag 26 december) 3 10.30 u. Gamma-AV Jan III 1 10.57 u. Texels Invitatieteam-Marmag r, 11.24 u. Oud-Ajax-Groningen 11.51 u. FC Utrect-Top Stars 12.18 u. Groningen-AII Stars J 12.45 u. Oost Nederland-ltalië nat. team J y 13.12 u. ZVK Hasselt-Gamma 2' 13.39 u. Marmag-Top Stars 14.06 u. AV Jan 11l-Óud-Ajax 14.33 u. Italië nat. team-Marmag 15.00 u. All Stars-Gamma, J 15.27 u. FC Utrect-Texels Invitatie team j:i 15.545 u. All Stars-AV Jan III 16.21 u. Top Stars-Oost Nederlnad i 16.48 u. Groningen-ZVK Hasselt S 17.15 u. Oost Nederland-FC Utrecht i 17.42 u. Texels Inv. team-ltalië nat.team 18.09 u. Oud-Ajax-ZVK Hasselt 18.36 u. Top Stars-ltalie nat. team Tweede dag (27 december) J 11.00 u. AV Jan lll-Groningen 11.27 u. Marmag-Oost Nederland 11.54 u. All Stars-ZVK Hasselt 12.21 u. Texels Inv.team-Top Stars 1 12.48 u. Groningen-Gamma 13.15 u. Italië nat.team-FC Utrecht r 13.42 u. Oud-Ajax-AII Stars 14.09 u. FC Utrecht-Marmag c J 14.36 u. ZVK Hasselt-AV Jan III 15.03 u. Oost Nederland-texel Inv.team 1 15.30 u. Gamma-Oud-Ajax 16.00-16.45 uur Texel penalty bokaal Kruisfinales: I 16.50 u. winnaar poule A-2de poule B 1 17.25 u. Winnaar poule B-2de poule A i i 2 Plaatsingswedstrijden: 18.00 u. 11e en 12 plaats 18.35 u. 9e en 10e plaats 19.10 u 7e en 8e plaats 1 19.45 u. 5e en 6e plaats j 20.20 u. 3e en 4e plaats j 20.55 u. 1e en 2e plaats 1 Prijsuitreiking door burgemeester J. A- Engelvaart 1 Ook dit jaar staat voor de jeugd weef de strijd om de penaltybokaal op he' programma. Maandag om ongevee' 1 16 00 uur zullen twee jeugdleden vai' elke voetbalvereniging penaltys afvured op het doel van Jan Jongbloed of Baf Geel. Naast de bekende beker vat' slager Piet Kossen is dit jaar de „SierF Bremer- bokaal" beschikbaar als wissel1 trofee. De assurantie-adviseur zal hef eremetaal zelf uitreiken. ftené van de Kerkhof /All-Stars teaml is nat te laag om nog te kunnen scoren. zaalvoetbalshow met topnamen wordt georganiseerd Meestal betreft het ech ter een toernooi van een dag Die con currentie heeft dit jaar verschillende malen gepoogd bekende spelers van Texel weg te houden door wél grof geld te bieden voor enkele uurtjes voetbal. Het meest curieuze voorbeeld is het feit dat de beheerder van de sporthal, Wim Kalk, onlangs zogenaamd door de vrouw van Johnny Rep werd gebeld met de vraag wanneer haar man op Texel moest spelen. Later bleek dat mevrouw Rep nooit gebeld kon hebben {ze zat ingesneeuwd in Zuid-Frankrijk en de telefoonlijnen waren verbroken) maar dat het iemand uit de Zaanstreek betrof die belast is met het „Oliebollentoer- nooi" op tweede kerstdag. „Die hadden het idee dat Rep wel even heen en weer kon om daar o.ok een uurtje te spelen. Dat leverde hem dat enkele honderden guldens op", aldus Blom die zegt dat het gebruikelijk is om veldspelers en bekende zaalvoetballers te belonen met 400 tot 1000 gulden per dag. Tegenvaller „Als je die bedragen bekijkt, zijn wij zeer goedkoop met onze tweedaagse vakantie voor de spelers." 'n Dergelijke werkwijze kan echter een financiële te genvaller opleveren als een ploeg niet komt opdagen zoals dit jaar het geval is met Dynamo Tiblisi. De hotelkamers voor de Russen waren besproken en konden niet meer worden geannuleerd. Nog meer dan in voorgaande jaren is wat de programmering betreft, gekozen voor een mix tussen veld- en zaalvoetbal met showelementen. Voor dat laatste zal vooral het All Stars team moeten zorgen, een ploeg van de journalist Jaap de Groot die vooral om de gezelligheid dergelijke toernooien bezoekt. „Dat zijn gewoon geinponems". In september werd al gevraagd of men weer op Texel mocht spelen. Johnny Rep, Jan Jongbloed, René van de Kerkhof, René van der Gijp, Andrè Stafleu, Henk van Leeuwen en Keje Molenaar zullen knokken om de beker. De gunst van het publiek hebben ze met sympatieke handtekeningenac ties vorig jaar al veroverd. Ervaring FC Utrecht is ook van de partij. De ploeg komt door bemiddeling van (in middels Ajax-verdediger) Leo van Veen voor de derde maal naar Texel en Aad Blom stelt dat trainer Han Berger dan meteen in een ongedwongen sfeer kennis kan maken met zijn toekomstige pupillen. Want Berger wordt volgend seizoen trainer van FC groriingen, die ook present is op het kersttoernooi. Oud-Ajax is ook vertegenwoordiger van het veldvoetbal met cracks als Theo van Duivenbode, Bap Geel, Klaas Nu- ninga en last but not least Gerrie Müh- ren. Oud-Ajax treedt voor het eerst aan op Texel en de doorgewinterde veld spelers zullen in een zaal hun ervaring moeten tonen. Oost-Nederland en ZVK Hasselt (België) zijn ook nieuwkomers. De zaalvoetbaltak is vertegenwoordigd door drievoudig kampioen AV Jan III. het Texelse Invitatieteam, Gamma, Marmag en het Nationaal zaalvoetbal team van Italië. Dick van Wely van het maandblad „Zaalvoetbal" (dat deze maand de Texelse competitie belicht) zorgde er voor dat o.a. het laatst genoemde team in „Ons Genoegen" kan spelen. balfoto's op deze pagina zijn van Hans van Tilburgl. Het Top-stars team komt in de plaats Texelse van Dynamo Jiblisi. Het Gamma-be stuur kon bij het ter perse gaan van deze krant nog geen volledige opstelling geven. „We pogen om tot een volwaar dige vervanging van de Russische ploeg te komen, maar het late tijdstip maakt het moeilijk", aldus Blom. Wel zeker is dat Bram Braam, Ruud de Heins en Edwin Gorter van de partij zullen zijn. Het afzeggen van Dynamo en het zoeken naar een goede vervanger is niet het enige probleem waar het Gamma- bestuur mee kampt. „Elk jaar wil je het beter doen en elk jaar merk je dat er meer werk aan vast zit." Pansier noemt het opstellen van een draaiboek, sport halreclame, het uitbrengen van een pro grammakrant, contact met sponsors, het contracteren van spelers en scheidsrechters, logiesverstrekking en andere zaken. Steun Vanaf mei heeft het bestuur elke week vergaderd en vanaf oktober ge beurde dat bijna elke avond „Dat gaat bijna ten koste van je gezin, maar we hebben als bestuur onderling zo'n goe de band dat je vaak niet eens merkt hoeveel vrije tijd je inlevert voor het toernooi", zegt Blom die ook graag vermeld wil zien dat de wedstrijdcom missie onder leiding van Bertus Heer schap tijdens het toernooi, gesteund door tientallen vrijwilligers, bijna al het werk uit handen neemt. „Er is ook een grote groep die wel kritiek heeft, maar dan opbouwend. Die mensen zijn ook bereid om te helpen." Minder opbou wend noemen Pansier en Blom de kritiek die onlangs werd geuit in „De Gortbuuker", het clubblad van SVO, waarin werd afgegeven op de forse entreeprijzen. Blom ontkent niet dat f 12,50 voor twee dagen een flink bedrag is maar het is volgens hem, geen bedrag „dat'niet door een voetballief hebber is op te brengen." „Als je met drie kinderen komt kijken ben je vijf tientjes kwijt voor twee dagen topvoet bal. Kijk ook eens wat je kwijt bent voor een avondje film of een keer eten uit de muur. Ze moeten de verhoudingen niet uit het oog verliezen." scheidsrechter wordt ge vraagd." Het Gamma bestuur vindt het verwijt dat men een dergelijk toernooi alleen organiseert ter meerdere eigen eer en glorie,, een aanval in de rug." „Natuurlijk zijn we ijdel, anders kunnen we het niet organiseren, maar een grote groep ver- Gerrie Mühren Oud-Ajax: vreugde na een doelpunt Arbitrage Aanvankelijk lag het in de bedoeling om beide dagen een entree van vijf gulden te vragen maar gemeentelijke brandveiligheidseisen zorgden ervoor dat het aantal bezoekers teruggebracht werd tot 620, waardoor de entreeprijs moest worden verhoogd. Ook met alle Texelse scheidsrechters zijn gelukkig met het feit dat nationale en internationale arbiters worden aan getrokken en men dus voorbij gaat aan het eigen „talent." Blom kan zich dat ongenoegen voorstellen, maar vindt het niet meer dan billijk dat bij de arbitrage rekening wordt gehouden met de her komst van de teams. „Bovendien, als wij in Belgie spelen heb je kans dat een geet dat we er vooral lol in hebben als we zien dat 600 mensen zich uitstekend vermaken en dat vooral de jeugd geniet van de topsporters die ze kennen van de tv." Aan de vooravond van het toernooi lijkt de organisatie in ieder geval tot in de puntjes verzorgd. Opvang van de kin deren van de spelers is geregeld, dank zij dochters van Gamma leden. Dokter Eisen, Ed van Bommel, Marja van der Star en Ben Jas staan in de startblokken om EHBO hulp te bieden en speaker Rini Hermsen heeft het programma door genomen om de toeschouwer van des kundig commentaar te kunnen voor zien. De taak om in het lustrumtoernooi tot een sportief en spannend spel te komen ligt nu aan de voeten van de sterren en de mindere goden. „In januari gaan we van start voor het volgende kersttoernooi", aldus Blom „Het moet steeds gekker en steeds groter", „het zijn een stelletje eigenwijze ijdeltuiten", „ze maken het Texelse zaalvoetbal stuk" en „de entreeprijzen zijn veel te hoog." Dat zijn enkele kreten die wij noteerden uit monden van zaalvoetballiefhebbers. Het mag duidelijk zijn:veel supporters en Texelse spelers hebben moeite met het kerst toernooi dat de vereniging Gamma zondag en maandag voor de vijfde keer organiseert. Forse kritiek is bij vlagen niet van de lucht en naar de oorzaken kunnen de bestuursleden Johan Bokma, Martin Land, Louis Uriot, Aad Blom en Gert Pansier alleen maar gissen. Feit is dat Gamma als enige heeft geknokt om de ongeschreven Texelse zaalvoetbalregels om te zetten in meer landelijke richtlijnen. Dat heeft gezorgd voor rancune. „We zijn nogal eigenwijs en denken inderdaad het 't beste te weten, maar dat mag je niet te vaak zeggen", meent Aad Blom. Pansier houdt het op „de hoge bomen die altijd veel wind vangen." „Een beetje afgunst, jaloezie en misschien ook wel bewondering zorgen soms voor vreemde reacties", zegt Gert Pansier. „Maar al die kritiek is voor ons juist een stimulans om er nog harder tegen aan te gaan." Een gesprek aan de vooravond van het meest opzienbarende Texelse zaalvoetbaltoernooi dat ook landelijk flink naam begint te maken. Een gesprek over kritiek en bewondering in de sport. „Het is net als met Ajax. Als ze in de Europa-cup voetballen staat heel Nederland achter hen, maar verliezen ze in eigen land dan ligt iedereen krom van het lachen." Het bestuur schreef 60 brieven naar bedrijven en kreeg er 6 terug. Daarbij zat een reactie van de verzekeringsmaat schappij die in een later stadium echter bedankte voor de eer. Door inspan ningen van Siem Bremer uit Oos terend werd echter alsnog een contract met Nationale Nederlanden afgesloten. De sponsoring is gebaseerd op enkele jaren en dat betekent dat het NN- toernooi ook in de toekomst op finan ciële steun kan rekenen. Volgens het bestuur is er geen sprake van dat het programma nu aan de commercie is verkocht. „We zijn helemaal vrij om te bepalen wie er komt en hoe we het aan pakken Onze sponsors weten echter dat we knokken voor een imposant programma." De verzekeringsmaat schappij baseert deze plaatselijke spon soring op het beleid om wat betreft sport meer regionaal te gaan werken. Voorheen stak men veel geld in een landelijke bekende ijshockey- en bas ketbalclub. Dat kostte tonnen die men nu wil verdelen over heel het land. Lokkertje De hardnekkige geruchten als zou aan bekende spelers honderden guldens worden betaald, wijzen Blom en Pansier van de hand. „Ons lokkertje is Texel", aldus Blom die zegt dat een kerst vakantie op een waddeneiland de spe lers naar het toernooi trekt. Tweede en derde kerstdag betaalt het bestuur de hotel en maaltijd kosten en zondag avond worden alle medewerkers ge trakteerd op een koud buffet in Bowling De Koogel Veel ploegen en individuele spelers komen drie of vier dagen naar Texel, maar dat wordt niet door de Gammaploeg betaald. „Ze vinden het blijkbaar heel apart om op Texel te spelen. Er zijn zelfs prof-spelers die vragen wat met kost om mee te mogen doen." Buiten het toernooi om wordt door de organisatie veel aandacht besteed aan de gezellig heid. Het „lol maken" op Texel is bij veel spelers dan ook al nauw verbonden met het kersttoernooi. Het Nationale Nederlanden spektakel is niet het enige kersttoernooi Ingesneeuwd Steeds tneer ondervindt Gamma con currentie van andere plaatsen waar een Het bestuur van Gamma zit er met mee, al wordt wel met wrevel gerea geerd op de opmerkingen dat zaalvoet bal niets met Texel-promotie heeft te maken Gert Pansier en Aad Blom denken dat dit op lange termijn mee zal vallen. „We halen prominente sporters naar Texel. Dat kan nog wel eens een teamtrainingskamp opleveren. Boven dien zijn de hotels door onze spelers met familie beter bezet", aldus Blom die meent dat het Texelse kersttoernooi, dat regelmatig op de radio wordt aan gekondigd en mogelijk tweede kerstdag ook de Vara-televisie zal halen, een on dersteuning is van het gegeven dat er op het grootste waddeneiland in de winter iets is te beleven. „Er zijn al sportmedia en landelijke dagbladen geweest die hebben ge schreven dat wij het beste kersttoernooi van de Benelux hebben. Als dat geen Texel-promotie is, weet ik het niet." Bescheiden De Gamma-organisatoren zeggen na vijf jaar de organisatiekneepjes aardig te kennen. Men ging in 1977 bescheiden van start met een (toen nog JKM) tweedaagse competitie met als trek pleisters Schagen en Telstar. Tegelij kertijd was Aad Blom actief bij het Pol- tax-toernooi met het Militaire team, het Nederlands Nationaal team en FC Ut recht. Twee jaar geleden bleek dat men de kopper beter bij elkaar kon steken om gezamenlijk een supertoernooi te hou den. „Anders zit je elkaar toch maar vliegen af te vangen." Dat werd dus het Gammatoernooi maar deze naam zal ook weer uit de analen verdwijnen. De verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden heeft vele duizenden gul dens in het kerstspektakel gestoken en deze sponsoring moet met een nieuwe naam worden beloond. „We krijgen het verwijt dat we ons programma aan de commercie hebben verkocht", aldus een lachende Blom die met zijn collega bestuursleden in mei al tot de conclusie kwam dat een zaalvoetbalshow met klinkende namen niet haalbaar is zonder

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9