Cjrom Ttvartrjexels in het hart-, Directeur gemeentewerken met VUT Maxi Hoorn medaille kreeg gouden afscheid Begroting Waterschap wekt tevredenheid CSroen-Zwart - L .1;;^. Laswerk aan Marsdiep afgekeurd Medailles voor Kotex-leden Schaap aangereden Geslaagd kerstconcert Musica Texla Diefstal uit bungalow Vreemd Klucht Werkgroep lokale omroep wordt geïnstalleerd „De Banaan" 17e JAARGANG Nr. 9742 DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Redaktie: Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en Hans Oosterhof, Golfslaa 32, Den Burg, tel (02220) 4988. Harry de Graaf heeft tot 3 januari vakantie. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34 60.398. 'J.-* Burgemeester Engelvaart speldt J. van Hoorn de gouden medaille op. Onder zeer grote belangstelling en met veertien sprekers werd donderdagmiddag in het raadhuis afscheid genomen van directeur gemeentewerken J. van Hoorn. Hoogtepunt tijdens deze feestelijke bijeenkomst was het uitreiken van de eremedaille in goud van de Orde van Oranje Nassau door burgemeester Engelvaart. De burgemeester zei dat de vader van Van Hoorn in 1950 tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd en dat zijn broer in 1977 de eremedaille ontving. De burgemeester vond het heel bijzonder dat een vader en zijn twee zoons allen een onderscheiding kregen, en wenste Van Hoorn van harte geluk met zijn onderscheiding. Wel plaatste Engelvaart enkele kritische kanttekeningen bij het onderscheidingen systeem. ,,lk heb er een hekel aan. Ik wou dat er voor iedereen dezelfde onderscheiding was. Van mij had Van Hoorn geridderd mogen worden, maar daarvoor klopte het optelsommetje van dienst jaren en dergelijke weer niet. Ik heb me verenigd met de gouden eremedaille in de wetenschap dat Van Hoorn die op waarde weet te schatten." bezuinigen in het teken van krampachtig proberen te houden wat er al is." Bij rondleidingen door de dienst gemeente werken was het zijn enthousiasme dat sprak. Ik kan me voorstellen dat het moeilijk is afscheid te nemen, maar het is goed om een plaats vrij te maken voor een jonger iemand." Namens het ge meentebestuur gaf Barendregt Van Hoorn een schilderij van Harry Tiele- mans. De heer Van Es die namens het per soneel van de dienst gemeentewerken sprak zei dat bij de dienst lange tijd onzekerheid is geweest of Van Hoorn wel of nietvandeVUT gebruik zou maken ,,Je hebt het er moeilijk mee gehad. De kapitein verlaat het in volle kracht va rende schip van gemeentewerken dat zich een weg baant door golven van organisatie en re-organisatie. Toch is 't goed dat je weggaat. Je hebt veel plannen voor de komende tijd. Je bent vief genoeg om die uit te voeren en verlaat de dienst niet als een opge brande kaars." Voor Van Hoorn bij de gemeente Texel ging werken, was hij bij de Heidemij. Volgens Van Es een teken dat hij ,,van aanpakken" wist. Van Hoorn is 16 jaar directeur geweest en Van Es noemde dat een mooie presta tie. Bij het vertrek van Veldstra was het niet moeilijk een opvolger te vinden, ledereen was duidelijk dat Van Hoorn de nieuwe directeur gemeentewerken moest worden. Het was ,,een man waarmee je de kramen langs kon" om maar eens een opmerking van Van Hoorn zelf te gebruiken. Nu een opvol ger vinden wordt echter moeilijker." Ondanks het feit dat er veel vergaderd moest worden, wist Van Hoorn verba zend veel van wat er op het werk zelf allemaal omging. In dit verband haalde Van Es een discussie aan tussen ge meenteraadslid Dros en Van Hoorn. Lees verder' PAGINA 7 De reparatie aan de veerboot Mars diep die nog steeds in het dok van Boele in Bolnes ligt, is vertraagd omdat het laswerk aan het onderwaterdeel is af gekeurd. De onvoldoende kwaliteit van dit las jyerk bleek,uit röntgenfoto's die altijd-als controle worden gemaakt. In tegen stelling tot het oorspronkelijke plan is de veerboot daarom op 20 december nog met het water ingegaan. Omdat het las werk gedeeltelijk moet worden overge daan, worden ook de andere werk zaamheden (zoals het zandstralen en het schilderen) aan de huid van het schip opgehouden, wat een totale ver traging van ongeveer een week bete kent. Het kan wel februari worden voor dat de veerboot weer in dienst komt. Tussen werf en Teso bestaat verder nog onenigheid over de wijze waarop de reparatie en controle van het electrische gedeelte van de veerboot moet worden uitgevoerd. Tijdens een onlangs gehouden klein- diertentoonstelling in Noordholland zijn twee Kotex leden in de prijzen gevallen. De heer Veltkamp werd districts kampioen van Noordholland met zijn Japanse nachtegalen en de heer A. C. Pool verwierf de bondsmedaille met grasparkieten. Vrijdagmiddag, rond 17.00 uur, reed een inwoner uit Oost tegen enkele schapen aan, die op de weg liepen. De schapen waren aanvankelijk onvindbaar naar na onderzoek konden de eigenaar van de dieren en ook de schapen zelf worden opgespoord. Eén schaap had door de hardhandige aanraking met de auto licht letsel opgelopen. De schade werd tussen eigenaar en automobilist geregeld. Het amateursymfonie orkest Musica Texla heeft dinsdag een concert gege ven in de Rooms katholieke kerk in Den Burg. Er was een redelijk grote belang stelling. Diverse klassieke werkjes, be werkingen van een zestal kerstliederen en enkele vlotte melodiën werden ten gehore gebracht, afgewisseld door so listische optredens van enkele orkest leden. Tevens werd medewerking ver leend door het Interkerkelijk koor met een uitvoering van o.a. een cantate van Buxtehude. Het geheel stond onder leiding van Dyo Wassink, die er goed in slaagde de musici en zangers te stimu leren tot een enthousiaste vertolking van de muziek. Hoewel niet alles foutloos en zuiver werd uitgevoerd vyaren er ook momen ten van 'n hoog niveau. De kwaliteit van het gebodene heeft vergeleken met vorig seizoen vooruitgang geboekt. Het is dan ook beslist de moeite waard om met deze manier van concerteren door te gaan. De mensen zijn enthousiast genoeg en hebben de mogelijkheden om, mede dank zij de stimulerende inzet van de dirigent een goed ensemble te vormen. Bovendien breidt het orkest zich langzaam maar zeker uit met meer musici en met andere instrumenten. Na afloop was er een collecte ten bate van de restauratie van het kerkorgel. De opbrengst was ruim f500,— waarmee de restauratiecommissie bijzonder blij was. J. van Hoorn (61) heeft uit eigener beweging een punt achter zijn loopbaan als directeur gemeentewerken gezet, door gebruik te maken van mogelijk heden om vervroegd uit te treden (VUT). Burgemeester Engelvaart noem de deze keus een zware stap, maar vond het goed dat hierdoor een arbeidsplaats vrijkomt voor een jonger iemand. De burgemeester concludeerde dat de be gintijd bij gemeentewerken voor Van Hoorn het mooist is geweest. Het was de tijd vlak na de oorlog waarin veel opgebouwd moest worden. ,,Er was ontstellend veel te doen, maar het heeft u veel vreugde gegeven daaraan mee te mogen werken. Niet alleen overdag; er werd ook veel avonden doorgewerkt. Het werk vormde toen een uitdaging", aldus de burgemeester. Na de opbouw- periode kwam de tijd van stabilisatie en vervolgens een periode waarin zich di verse ontwikkelingen voordeden zoals inspraak en meer betrokkenheid van de burgers bij het beleid. Engelvaart zei dat daar negatieve kanten aan zitten omdat allerlei inspraakprocedures worden mis bruikt om bepaalde zaken te rekken. Als eigenschappen van Van Hoorn noemde de burgemeester zijn vrien delijkheid, zijn vermogen om de juiste adviezen te geven en het feit dat Van Donderdag werd bij de politie aangif te gedaan van diefstal van een zwart wit TV uit een bungalow aan de Ruijs- laan. Tijdens de inbraak was de eige naar van de bungalow, een inwoner uit Hoek van Holland, afwezig. De daders konden binnendringen door een grote terrasruit stuk te slaan. Het is niet be kend wanneer de inbraak is gepleegd. Hoorn altijd voor iedereen bereikbaar was. „Sommigen maakten er een ge woonte van de directeur gemeente werken op te bellen als er wat aan de hand was en dat kon varieren van een blote juffrouw op de Groeneplaats tot verstopte riolen. Van Hoorn werd thuis niet met rust gelaten en die conse quentie van zijn werk heeft hij altijd geruisloos geaccepteerd." Over de dienst gemeentewerken zei Engelvaart dat Van Hoorn destijds een gave dienst heeft geërfd en dat hij nu weer een gave dienst nalaat. Jammer was, dat hij door drukke werkzaamheden en vergaderin gen niet altijd de tijd had zelf bij de uitgevoerde werken te gaan kijken. Dat was echter niet alleen een probleem voor Van Hoorn, maar ook de burge meester en wethouders kunnen zich lang niet altijd persoonlijk van diverse ontwikkelingen op de hoogte stellen. Namens de gemeente bedankte Engel vaart de scheidende directeur en over handigde een envelop met inhoud. Tolerant Wethouder Barendregt zei nog maar drie maanden te hebben samengewerkt met Van Hoorn maar hij was ge ïmponeerd door de open en tolerante houding die de directeur gemeente werken tegen over de kersverse wet houder had betracht. Met de komst van drie nieuwe wethouders was veel ver anderd, want de raadscommissie open bare werken werd opgeheven en ging op in een nieuwe commissie. Verder schetste Barendregt in het kort de loop baan van Van Hoorn. In 1947 kwam hij als opzichter naar gemeentewerken en via allerlei tussenpromoties als tech nisch ambtenaar werd hij in 1966 di recteur. Ook Barendregt zei dat de op bouwfase Van Hoorn het meest voldoe ning heeft gegeven. ,,De huidige tijd is minder uitdagend en staat door diverse Zonder veel discussie zijn de hoofd ingelanden van het Waterschap Texel donderdagavond akkoord gegaan met de begroting 1983. De begroting is sluitend met een totaal van ƒ2.942.865,44. In nauwe samenhang met de begrotingsbehandeling ging men tevens akkoord met een verhoging van de polderlasten met 4,55% waardoor per 1 januari a.s. voor het grootste deel van het onder het Waterschap ressor terende gebied (10903.16.38 ha) een heffing geldt van ƒ115,— per hectare. Mede dank zij de voorafgaande com missiediscussie was het voor de hoofd ingelanden overbodig aan een en ander nog woorden vuil te maken. Ook uit de algemene beschouwing die door de heer J. Keijzer Szn (als enige) werd gehouden bleek tevredenheid met het gevoerde financiële beleid. De begroting was krap op gezet met weinig speling, zo had Keijzer geconstateerd, maar de taken waarvoor het waterschap staat, kunnen goed worden uitgevoerd en daar ging het tenslotte om. Keijzer had met instemming gezien dat ook de nieuwe Deltadijken behoorlijk worden onderhouden maar waarschuwde de veel kleine stuwen aan vervanging toe zijn. Verder informeerde hij wat de con sequenties zijn voor de financiën en personeelsbezetting van het Water schap als de 170 kilometer wegen die het Waterschap in beheer en onderhoud heeft, aan de gemeente zullen wofden overgedragen conform het door oud minister Zeevalking bekend gemaakte voornemen. Verder zei Keijzer zich zeer bezorgd te maken over de afslag van de westkust. Westkust Dijkgraaf Roeper zei naar aanleiding van dat laatste de zorgen te delen. Ver blijdend is in ieder geval dat de miljoen gulden die nodig is voor het afronden van het onderzoek inzake de te nemen maatregelen, toch door het rijk beschik baar is gesteld en er kan alleen maar gehoopt worden, dat er ook geld is voor het uitvoeren van de maatregelen die in het eindrapport zullen worden aanbe volen. Wat betreft de kleine stuwen werd meegedeeld dat de systematische vernieuwing daarvan in feite al is be gonnen en over de gevolgen van de overdracht van de polderwegen kan nog weinig met zekerheid worden gezegd, al had Roeper de indruk dat het voor het waterschap in financieel opzicht niet slecht zal uitpakken. Het lijkt voor de hand liggend om de vier personeels leden die zich met de werkzaamheden aan de polderwegen bezig houden ook naar de gemeente te laten overgaan, maar zo simpel is dat niet. Het personeel houdt zich namelijk niet alleen met de wegen bezig, nog afgezien van het feit dat men tegenwoordig personeel niet zomaar kan verplaatsen als stukken in een schaakspel. De personele gevolgen zullen zorgvuldig moeten worden beke ken. Dat de wegen worden overge dragen vond Roeper op zichzelf wel goed. Voor een waterschap is het beheer en onderhoud van wegen een oneindige taak. De dijkwegen blijven wel onder het waterschap ressorteren. Eendrachtdijk Bij het bladzij-gewijs doornemen van de begroting werden door enkele hoofdingelanden vragen gesteld. Daar bij kwam onder meer de mogelijke openstelling van de dijkweg van de Eendracht ter sprake. Blijkens het pro gramma voor de komende vier jaar is het De nieuwe marktverordenmg bevat naast nuttige regels ook veel overbodige voorschriften en zelfs uiterst kwalijke beperkingen. Met als toppunt een ver bod voor mensen van 65 jaar en ouder om als handelaar op de markt op te treden. Met een merkwaardig argument reageerde wethouder Klaas Barendregt vorige week op de rijkelijk laat gekomen kritiek van raadsleden op al die voor schriften. Dat argument kwam er op neer dat het allemaal prima was want de marktkooplieden hadden het zelf zo gewild. Alsof de gemeenteraad alleen de belangen van de marktkooplieden moet behartigen zonder rekening te houden met de klanten, de toeristische betekenis, en ja ja de rechten van de mens. Het getuigt bovendien van een bekrompen visie want een gevariearde markt waar meer is te beleven dan alleen maar commercie is waarschijnlijk meer in het belang van die kooplieden dan ze zelf denken. Haast even merkwaardig was het argument dat de Texelse marktveror denmg in grote trekken is overgenomen van de landelijke modelverordeningen en dus" goed is. Een kwalijke opmer king van het bestuur van een gemeente die altijd zo graag een eigen" beleid voert. Mee willen doen met de grote hoop is strijdig met ons aller streven om Texel m alle opzichten beter en leuker te laten zijn dan een gemiddelde Neder landse gemeente. In schrille tegenstel ling tot de hardnekkigheid die in andere zaken wordt betracht legde de hele gemeenteraad zich niettemin bij de verordening neer na slechts een nogal vage toezegging inzake een nadere regeling, die de verordening zelf onaan getast laat. Vreemd. t gemeentebestuur daar voorstander van en al eerder is ook om openstelling gevraagd door dorpscommissies. Het waterschap is niet onwelwillend, maar acht zich gebonden aan afspraken die inzake de afsluiting van deze dijkweg zijn gemaakt (ten tijde van de vast stelling van het dijktracee) met onder meer natuurbeschermingsinstanties. Alleen in overleg met die instanties kan de afspraak ongedaan worden gemaakt en Roeper zei hangende deze discussie nergens op vooruit te willen lopen. Zuinigheid Niettegenstaande de tamelijk flori- sante begroting zal ook het waterschap de druk van de teruglopende economie steeds meer ervaren. „De noodzaak tot bezuinigen wordt van diverse kanten bij de waterschappen naar voren gebracht" aldus het dagelijks bestuur in de aan biedingsbrief bij de begroting, waarmee de reden was aangegeven dat bij het opstellen van de begroting zo zuinig mogelijk was gehandeld. In de rondvraag van de begrotings vergadering werd door enkele hoofd ingelanden tevredenheid betuigd over de bemaling van Waalenburg die sedert de ingebruikneming van het gemaal „Krassekeet" sterk is verbeterd. "De klacht van de heer KI. Eelman over een gebrekkig werkende stuw bij de Gente- weg (met als gevolg wisselende water standen) kon worden verklaard. De „drukdoos" van het automatisch sys teem was defect en moest voor repa ratie naar Duitsland worden gestuurd. In de tussentijd moest de stuw met de hand worden bediend. Het euvel is in middels verholpen en de stuw werkt weer perfect. Nee, dan toont de raad zich in de landschapsdiscussie heel wat strijdlus tiger. Daar hebben onze vroede vaderen zelfs een regelrechte klucht [in zeer veel bedrijvenvan gemaakt door het ont ketenen van een wedstrijd ,,wie het meest tegen is.Méér tegen dan gewoon tegen kan echter niet, maar toch wordt het dapper geprobeerd. Een wie het niet probeert is onzakelijk, gek of links [wat in de ogen van de felste ijveraars meestal samengaatDe wed strijd begint nu echter uit de hand te lopen, want onder het motto dat Texel door middel van het bestemmingsplan zijn eigen zaakjes prima heeft geregeld, begint men nu datzelfde bestemmings plan af te breken. Waarmee dan precies het tegengestelde wordt bereikt van wat men wilde bereiken. De emotie heeft het opnieuw van het gezonde verstand ge wonnen en de klucht begint om te slaan in een tragedie. Het college van B en W zal een werk groep in het leven roepen die de wenselijkheden moet onderzoeken van een lokale radio-omroep voor Texel. Twee besprekingen hebben plaatsge vonden tussen een afvaardiging van De Lichtboei en de heer Kallenkoot uit Den Helder die voorzitter is van de Stichting Samenwerkende Initiatieven op het terrein van de Regionale Omroep Noordholland Noord (Sironn). De werk groep zou moeten bestaan uit een lid van het college (bij voorkeur de wet houder voor welzijnsbeleid), twee leden van de Lichtboei, een lid van de Welzijnsstichting Texel, twee vertegen woordigers van de plaatselijke pers en de ambtenaar culturele zaken. Bij het stichten van een lokale omroep wordt ervan uitgegeaan dat er geen com merciële invloed op het programma beleid mag zijn en dat de pluriformiteit van de plaatselijke en regionale pers moet worden gewaarborgd. DEZE WEEK!! Groenten- en fruithandel 3 kg goudreinetten ƒ2,50 J. van der Vis, Weverstraat 72.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1