Groen *7wartsJ~exeh in het Samen positiever zijn in 1983 College wil drie bouwvergunningen intrekken Genoeg gastouders voor Noord-Ierse kinderen BU~DeT~ JAARWISSELING door burgemeester J. A. Engelvaart Strenger beleid bij artikel 19 TAXI 2000 Staatsbosbeheer wil informatie centrum in Sandershuis J 97e JAARGANG Nr. 9744 VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 TEXELSE^COURANT Redactie: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. Harry de Graaf heeft tot 3 januari vakantie. Frits Beutick neemt met deze krant afscheid van z'n lezers Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25 01.742; NMB nr 67 34 60.398. f Als er in Nederland één gemeente is waar men weinig reden tot doemdenken heeft, is het wel Texel. Ik weet het: de werkloosheid is ook hier tot bijna ongekende hoogte gestegen en alom moet de broekriem worden aangehaald, maar daar staat veel goeds tegenover: een schitterend eiland als leefomgeving met drie bestaansbronnen die het mede dank zij verstandig handelen in het verleden uitstekend doen. De prima gestructureerde Texelse landbouw draagt nog steeds zijn steentje bij aan de landelijke economie, in de visserij is ook geen sprake van malaise blijkens het feit dat hier de investeringen allerminst tot stilstand zijn gekomen en het toerisme biedt zelfs nog aanzienlijke groeiperspectieven waar alle Texelaars op een of andere manier belang bij hebben. gelijkheden. Het is daarom te betreuren dat ondernemend Texel niet wat posi tiever staat tegenover de plannen voor het artikel 11 gebied in De Koog. Ik geef toe: het zal enorm veel kosten en het zal nog moeten blijken of het hier om een haalbare kaart gaat, maar wat kopen we voor al die argwaan en weer stand bij voorbaat? Onlangs besloot de gemeenteraad (helaas niet eenstem mig! I een haalbaarheidsonderzoek in te stellen, zodat mag worden verwacht dat we in het nieuwe jaar definitieve beslissingen zullen nemen over het artikel 11 gebied. Dat onderzoek zal alle factoren behelzen die van belang kun nen zijn voor de ontwikkeling, ook de vraag of het persé de Recreatiestichting in de huidige vorm moet zijn die zich met de exploitatie van het project bezig moet houden. Wat dit onderzoek zal opleveren is natuurlijk niet te zeggen, maar het is mogelijk dat de exploitatie alleen rond is te krijgen met forse sub sidies waarbij het niet is uitgesloten dat ook op de belanghebbende plaatselijke gemeenschap een beroep moet worden gedaan. Ik reken er op dat het gemeen tebestuur dit onderwerp eerlijk, realis tisch en vooral eendrachtig-positief zal benaderen en dat het geen splijtzwam wordt die onze gemeenschap verdeelt. Persoonlijk vind ik de beslissing over het artikel 11 gebied het belangrijkste dat ons in 1983 staat te wachten. Omdat het van rechtstreeks belang is voor de wel vaart en welzijn, ook op de langere termijn. leder het zijne Pratende over onze toeristische voor zieningen zou ik willen zeggen dat we moeten proberen zoveel mogelijk tevre den klanten te krijgen, dus ieder te geven waar hij prijs op stelt. Het mooie van Texel is dat het groot genoeg is tamelijk ver tegemoet te komen aan zeer uiteenlopende verlangens. Liefhebbers van autocross, kermis en missverkiezing kunnen evengoed aan hun trekken komen als degenen die zich meer tot de natuur en de stilte voelen aangetrokken. Persoonlijk kijk ik liever naar een sprin gend paard dan naar een sterke man die telefoonboeken door midden scheurt. Dat toerisme heeft de economische wind mee. Door het zakken van de besteedbare inkomens in het land neemt de belangstelling voor vakanties in eigen land toe en als een van de aantrek kelijkste en veelzijdigste binnenlandse vakantiegebieden kan Texel volop van dit verschijnsel profiteren In tegenstel ling tot bepaalde economische moge lijkheden elders in het land, waar veel afhangt van de stand van zaken in de wereldeconomie kunnen de Texelaars voor een belangrijk deel zelf bepalen of zij op die ontwikkeling inspelen of niet. Wil hier iets van terecht komen dan is een eendrachtig-positieve houding ver eist. Dat we samen positief bezig zullen zijn in het nieuwe jaar is dan ook vooral ten aanzien van het toerisme mijn wens voor 1983. Vertrouwen Dat betekent: minder wantrouwen, een bredere visie en een algemener besef dat recreatieve bedrijvigheid een algemeen belang is. Overigens is het een zeer merkwaardig argument dat een bepaalde toeristische ontwikkeling be zwaarlijk is omdat de één er veel meer baat bij heeft dan de ander. Dat is namelijk met élke vorm van economi sche bedrijvigheid. Als het op de een regent, drupt het op de ander. En wie meent totaal geen baat te hebben van toerisme moet maar eens een kijkje nemen in een willekeurige anderen plat telandsgemeente met ongeveer hetzelf de aantal inwoners. Wat u daar mist en waar u hier al jaren aan gewend bent het zogeheten voorzieningenpeil is voor het grootste deel te danken aan datzelfde toerisme. Het aardige van toerisme is ook dat het veel werkgelegenheid biedt en dat deze werkgelegenheid niet of nauwelijks door automatisering wordt bedreigd. Gastheerschap laat zich namelijk niet automatiseren. Dat moet mensenwerk blijven. Toeristen zijn ontvankelijk voor een vriendelijk en persoonlijk onthaal en correct dienstbetoon. Hier ligt een uit daging voor het nieuwe jaar. De klanten van Texel moeten zich geen nummer voelen, maar gewaardeerde vrienden. Maar dat geeft mij nog niet het recht om het ene mogelijk te maken en het andere niet. Het staat wel vast dat veel mensen die wij op ons eiland ontvan gen, gesteld zijn op activiteiten die ik niet graag als cultureel" zou willen omschrijven en die niets te maken hebben met de specifieke kenmerken van Texel als natuureiland van rust en stilte. Dat bleek me onlangs nog, toen ik inzage kreeg van de resultaten van de enquete die onder de huiswaarts keren de vakantiegangers op de boot is ge houden. Je kunt die verlangens van die grote groep niet negeren, maar het mag beslist geen excuus zijn om de betere" activiteiten dan maar achterwege te laten. Elk soort" publiek moet op Texel iets van zijn gading kunnen vinden en daarvan ongestoord kunnen genieten. Ook maatregelen tegen de voort durende aantasting van onze westkust zijn van enorm belang. Maar hier staan we als gemeente betrekkelijk mach teloos. Het enige dat we kunnen doen is er met de grootste kracht op aandringen dat er wat gebeurt. Daar zijn we mee bezig. Ik ben ontevreden met het ant woord dat we onlangs hebben gehad van de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat en we zullen de zaak op nog hoger niveau bepleiten. Heel mooi en welhaast uniek is het dat onderne mers en natuurbeschermers het in deze kwestie helemaal eens zijn, zodat het hier niet zal mankeren aan positieve eendracht. Werklozen Samen positief zijn, moet ook het devies zijn voor de vele werklozen op ons eiland. Het zou onzin zijn om de wens uit te spreken dat zij in het ko mende jaar allemaal weer aan het werk zullen raken, want dat zit er gewoon niet in. Wat ik wel hoop is dat ze niet Een mooi hotel of pension, een prima bed, goed eten het is allemaal belangrijk maar de reden waarom men sen terugkomen wordt vaak gevormd door de persoonlijke banden die zijn gegroeid tussen gast en gastheer. Een natuurlijk speelt ook de prijs een uiterst belangrijke rol. Mede daarom is sei zoenverbreding voor Texel dringende noodzaak. Niet genoeg Natuurlijk, ook in de winter biedt de Texelse natuur veel gezonde ontspan ningsmogelijkheden, maar het gemid delde gezin met kinderen heeft daaraan met genoeg. Daarvoor is er in de winterperiode te weinig te beleven. Maar ook in de zomer laat het gebrek aan „slechtweervoorzieningen" zich zeer voelen Als kampeereiland is Texel voor slecht weer zeer gevoelig. Het is toch te gek dat het van een paar regenbuien afhangt of Texel een goed seizoen beleeft of niet. We kunnen daar meer grip op krijgen door het bieden van aantrekkelijke, overdekte recreatiemo- Staatsbosbeheer heeft plannen om in de stolpschuur van het Sandershuis op de Hogeberg een informatiecentrum in te richten. De afdeling ruimtelijke ordening staat niet negatief tegenover dit plan en wil medewerking verlenen door een be stemmingsplanprocedure. Het college heeft echter gevraagd om nader onder zoek naar de plannen van Staatsbosbe heer omdat de „positie van het infor matiecentrum naast het Natuurrecrea- tiecentrum volstrekt onduidelijk is." Bo vendien is ter plekke ook geen parkeer ruimte voorhanden. Aan de contactraad van het NRC zal advies worden ge vraagd. Aanvragers van een bouwvergunning die de artikel 19 procedure (vooruitlopen op bestemmingsplan) willen voeren zullen in de toekomst de noodzaak van snel bouwen moeten aantonen. Ook moet worden verklaard dat men binnen zes maanden na het uitgeven van de vergunning met bouwen zal starten. Het college wil zo „Jarino-situaties" vermijden en niet meer veel tijd besteden aan procedures die achteraf helemaal niet spoedeisend zijn geweest. Tot deze conclusie komt men na een inventarisatie van de gevoerde artikel 19 procedures in de jaren 1980 en 1981. apatisch worden en lust en zin verliezen om op een of andere wijze toch actief te zijn. Er is nog zo enorm veel te doen. Mensen blijf bezig. Hou het ritme in het leven en ga wat aanpakken, individueel of samen met anderen. Leg uzelf bepaalde verplichtingen op die u móet nakomen en laat het niet uitsluitend aankomen op „zin". De praktijk bewijst dat er anders weinig van terecht komt. En wie in zijn omgeving geen zinvolle taak kan vinden, zou eens kunnen denken aan menslievende acties: op vang Noord-Ierse kinderen, vakanties voor kinderen met spierdystrofie en andere projecten waar een helpende hand welkom is. Mensen die de pen sioengerechtigde leeftijd naderen zou den zich kunnen afvragen wat hun aandeel kan zijn in een betere verdeling van de arbeid. Als veel ouderen er een paar jaar eerder mee stoppen of halve dagen gaan werken, kunnen meer jon geren aan de slag. Dan verder nog ons „banenplan". Misschien dat het toch nog lukt een project van de grond te krijgen waar door een flink aantal overwegend jonge mensen zinvol aan de slag kan tegen naar verhouding weinig kosten omdat we het grootste deel van het geld evengoed kwijt zijn in de vorm van uit keringen. Zinvol bezig zijn kan ook worden mo gelijk gemaakt door ons zeer rijke ver- emginsleven. De meest uiteenlopende activiteiten worden op Texel in ver enigingsverband beoefend. Hier liggen toch óók mogelijkheden voor mensen die geen gewoon dagelijks werk heb ben? Trouwens, voor iedereen! We moeten die rijke schakering zeer positief beoordelen. Landschap Positief en eendrachtig willen zijn laat geen ruimte voor doemdenken. Daarom blijf ik optimistisch wat betreft de door het rijk in te nemen houding inzake het behoud van het landschap op Texel. Hoewel je het niet zou zeggen bestaat hierover op Texel zelf in wezen eens gezindheid: we willen ons landschap mooi houden op basis van ons eigen bestemmingsplan. Tot dusver heeft het rijk zich zeer onjuist opgesteld door ons met deze intentie in de kou te laten staan. Nog steeds wachten we op de dringend gevraagde reactie van CRM en Landbouw. Overigens heb ik aanleiding om te verwachten dat er een ommekeer zal komen in de rijkshouding. Ook bij het rijk begint het besef door te dringen dat natuurbehoud niet kan worden opge legd van bovenaf maar dat het van de „basis" moet komen. Wel, die basis heeft op Texel duidelijk gesproken zodat ik ervan uitga dat er in de loop van 1983 een handreiking komt van het rijk. Nog onlangs werd daar nadrukkelijk kenbaar gemaakt dat er voor landschapbehoud geld beschikbaar zal blijven. Een eens- gezinds-positieve houding van Texel kon wel eens heel belangrijk zijn om een beleid deze te kunnerj In drie gevallen is men na ruim een jaar nog niet begonnen met bouwen en daarom wil het college nu een proce dure starten om de vergunning weer in te trekken. Jarino ging net op tijd van start in de Gasthuisstraat, maar A. Knol, Kikkertstraat 15 die op 22 augustus 1981 een vergunning kreeg, heeft nog niets gebouwd. Datzelfde geldt voor B. Bak ker Beheer en exploitatiemaatschappij BV, Weverstraat 71. Bakker kreeg in december vorig jaar vergunning voor de bouw van een magazijnruimte. H. Koo- ger, Hogereind, De Waal kreeg in au gustus vorig jaar toestemming voor ver bouwing van zijn werkplaats en is ook nog niet begonnen. Deze aanvragen hadden een spoedeisend karakter en daarom werd een artikel 19 procedure gevolgd. Van bovengenoemde drie aanvragers wil het college nu de ver gunning weer intrekken. In totaal wer den in 1980 en 1981 54 artikel 19 proce dures gevoerd, waarvan er 47 conform de bouwvergunning zijn uitgevoerd. Geen tekening De firma Stark, Harkebuurt, had ook bouwplannen en daarvoor is vorig jaar een verklaring van geen bezwaar af gegeven. Een bouwvergunning is echter niet verleend omdat uitgewerkte teke ningen niet door de firma zijn mee gestuurd. „Helaas kan dus niet tot in trekking van vergunning worden over gegaan, omdat eigenlijk geen vergun- „eigen voeren. f Positief ben ik ook wat betreft mijnf verwachtingen inzake de woningnood, j De leniging van die nood is in zicht. Hetj mag tot vreugde stemmen dat „Volks-! vijand nummer één" nu op de aftocht is, mede dank zij het op dit moment half voltooide BNG-project in Den Burg enj de in uitvoering, resp. op handen zijnde' bouw van Woningbouwvereniging enj Kasko. Een probleem dat blijft is dat ook del goedkoopste woningen voor een deelj van de woningzoekenden onbetaalbaar] zijn of worden. Maar dat is iets andersj dan woningnood. Wat gaat er nog meer de goede kant; op? De promotie van echt-Texelse pro-: dukten biedt hoopgevende perspectie-j ven voor de plaatselijke werkgelegen-, heid. De Texelaar-kaas is inmidels een' begrip en het echte Texelse lamsvlees! trekt ook positieve aandacht. De naam. „texel" blijkt zelfs een magische klank' te hebben; het roept gunstige associa-, ties op. Daar moeten we gebruik vam maken en het gemeentebestuur zal dan' ook zeker de promotie van Texel en vanr Texelse produkten steunen. Het aardigei van die promotie is dat de produkten (en' diensten) die we hebben aan te biedenj écht iets bijzonders zijn. Neem de Texel-, se mosselen die volgens de hangcultuun worden gekweekt. Als oud-Zeeuw weet! ik hoe mosselen moeten smaken en ik' heb inmiddpls vastgesteld dat die Texelq se mosselen een bijzondere delicatessei zijn. Veel positief Er is gelukkig nog veel meer positiefs te noemen, waaruit moed is te putter1 voor het komende jaar. Het jeugd-j probleem waarover ik me in oudejaars, beschouwingen wel eens somber heb uitgelaten lijkt niet zo groot meer te zijn' althans ik hoor er niet veel meer van. Ir^ ieder geval is gebleken dat echt ernstigq problemen zich maar met een zeer kleirl percentage van de jeugd hebben voor' gedaan. Tegenover maar enkele exces! sen staat veel zinvolle jeugd-actlviteit) Positief is ook dat de bosaanplant in Dë Krim nu echt gaat beginnen. Positief, maar niet opzienbarend omj dat iedereen het heel gewoon vindt, i( dat "onze eilandelijke hulpverleningsj diensten onverminderd perfect functioj neren, o.a. de brandweer, KNZHRM eit de ambulance en dat nu al weer mee[ dan vijf jaar dag in dag uit schitteren^ werk wordt verricht in ons eigen vefi pleeghuis, waarbij ik de verzorgings| huizen natuurlijk niet wil vergeten. Dat alles neemt niet weg dat er veel tj< wensen overblijft voor onze gemeeb schap Er zal ook het komende jaar wee veel moeten gebeuren en het zal on allen daarbij zeker niet makkelijk wordei gemaakt. Rekenend op uw positiev houding bij het oplossen van de pre blemen, wens ik u het allerbeste to vopr 1983. J A. Engelvaar niny ia afgegeven", aldus de afdeling ruimtelijke ordening die in deze zaak nader overleg adviseert. De afdeling RO en het college zijn van mening dat in het vervolg „niet zomaar" met een dergelijke procedure gestart mag worden en daarom zijn genoemde eisen opgesteld. De afdeling wil nog een „nader-duidelijk" beleid voor de artikel 19 procedures uitwerken en aan het college voorleggen. De regel van spoedeisendheid en de verklaring dat men binnen een half jaar gaat bouwen geldt niet voor woning- wetbouw en premiekoopwoningen, omdat de afronding van de bouwplan nen hier afhankelijk is van het contin gent dat door het rijk wordt toege wezen. Jarino Het vorige college hield voor het al dan niet intrekken van een bouwver gunning altijd een termijn van een jaar aan, maar het huidige college wil voor artikel 19 procedures deze looptijd hal veren, juist omdat ze onder de noemer „spoed" worden ingediend. „Zodat we niet nogmaals de Jarino situaties, zoals we die onlangs hebben gehad met de projecten Bos en Zee, Californië, De Pelikaan en de Gasthuisstraat, behoe ven mee te maken". In de toekomst zal over het al dan niet intrekken van een artikel 19 vergunning wel overleg moe ten plaatsvinden met de desbetreffende wethouder. Bij het comité Texel helpt Noord Ierland hebben zich tot nu toe 33 gast gezinnen aangemeld. Het comité heeft hiermee ruim voldoende gastouders en wil de mogelijkheid om zich als gast ouder aan te melden, dan ook stop zetten. Er komen totaal veertig kinderen naar Texel maar omdat in ieder gezin twee kinderen worden ondergebracht, een katholiek en een protestant, zijn maar twintig gastgezinnen nodig. Om dat in de praktijk altijd blijkt dat een aantal mensen afhaken, is het nuttig over een zekere reserve te beschikken. Die reserve is nu echter ruimschoots bereikt. Inmiddels zijn de verschillende com missies die ervoor moeten zorgen dat de reis, de ontvangst en het programma voor de kinderen zo vlekkeloos mogelijk verloopt druk in de weer. Hard wordt gewerkt aan de samenstelling van een programma voor de kinderen en nog steeds wordt van diverse verenigingen en instellingen royale medewerking on dervonden. Een probleem is het vervoer van de kinderen in de tijd dat ze op Texel zijn. Wie in staat is om, tegen vergoeding, een busje beschikbaar te stellen in de periode van 4 tot en met 24 april, wordt verzocht contact op te nemen met Peter Bakker, Weverstraat 13, telefoon 02220-4527. Een ander probleem waarmee het comité kampt zijn financiën. Er zijn al veel toezeggingen binnen van allerlei instanties die bereid zijn garant te staaj voor tekorten of die een bepaald bedra schenken maar toch is er nog veel gel, nodig. Een rekensommetje leert d; totaal zo'n 732.000,— op tafel mo komen. Een belangrijk deel van het ge wordt besteed aan vliegkosten van e, naar Belfast, de kosten van wam-; maaltijden en programmakosten. Oi' danks het feit dat veel vereniginge hebben aangeboden een dag voor ht rekening te nemen en dat de kindert tegen kostprijs kunnen dineren in Bloe en Bos komen de gemiddelde kostt per dag per kind uit op zo'n veert, gulden Dit geld moet voor een belan. rijk deel door giften bijeen kome Onder het motto: ondanks dat iedereii fantastisch meehelpt, kost het proje; toch nog veertig gulden per kind p; dag, wil het comité daarom een dri. gend beroep doen op instellingen t particulieren één of meerdere „kin: dagen" voor zijn rekening te neme; Het banknummer van het comité Te> helpt Noord Ierland is: 3625.77.900. MARTIEN V.D. WETERING en medewerkers wensen U een goed 1983.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1