1982 was een groeizaam jaar Zaalvoetbaltoernooi van Datsun Jonge zeehonden en met olie besmette vogels in NRC Van de koele meren des doods LAND BOUW Geen verweer tegen hinderwetberoep Wielerclub doet mee aan bosloop S.V. Oosterend MST handbal training TEXELSE COURANT De Texelse landbouw heeft een goed jaar achter de rug. Gemiddeld genomen waren de groei-omstandigheden erg gunstig. Praktisch alle gewassen kwamen tot topopbrengsten. De produktiewaarde van de Nederlandse land- en tuinbouw kwam op 31.4 miljard gulden in 1982. Hiermee zorgt de Nederlandse land- en tuinbouw voor ongeveer 10% van het nationaal inkomen. Zeker hebben de Texelse agrariërs daar ook hun steentje aan bijgedragen. Dit in de vorm van afzet van kaas. poot- aardappelen. bloembollen, rund- en schapenvlees. De Texelse agrariërs hebben een be- in hoofdzaak doordat grasland ge- drijvig jaar achter de rug. Meer dan ooit scheurd wordt waarop voorheen scha- zijn ze dit jaar in touw geweest wanneer er gesproken werd over de toekomst van het agrarisch gebeuren. De werk gelegenheid in de landbouw bleef in 1982 vrij stabiel hoewel een aantal vee houders/schapenhouders het bedrijf beëindigd hebben. Nog steeds staan er voldoende enthousiaste opvolgers te wachten om te beginnen als onder nemer in de landbouw. Er blijft dan ook een grote belangstelling voor aankoop of pacht van gronden. De grondprijzen bleven in 1982 schommelen tussen de Tl5.000,— en 720.000,— terwijl er voor bloembollengrond soms het dubbele werd betaald. Ondanks een dalend ren- tepercentage is het soms toch nog moeilijk om een goed rendement van deze gronden te halen. Grotendeels is dit afhankelijk van de uitgangssituatie maar vooral ook van de vakbekwaam heid van de ondernemer. Ook in 1982 stegen de kosten van allerlei Te ge bruiken produkten voor de landbouw. Voor een deel zijn deze kosten opge vangen door betere prijzen voor de te verkopen produkten. Maar toch niet alle produkten zijn in prijs gestegen waar door de kosten alleen maar opgevangen konden worden door hogere opbreng sten. Rundveehouderij De melkproduktie van de Texelse melkkoeien bleef ongeveer gelijk met het voorgaande jaar. Op de ranglijst van de Noordhollandse verenigingen blijft Texel aan kop staan. Een gemiddelde melkproduktie, van de ruim 6200 melk koeien, van 6000 kg melk per dier is nog niet gehaald. De aangesloten (ruim 4000 dieren) bi] de controlevereniging bleven net onder deze grens. De afzet en ver werking van de rauwmelkse kaas aan de fabriek De Eendracht blijft goed. Mede door het gunstige weer in 1982 kwam er voldoende ruwvoer voor de stalperiode. Ook de voedingswaarde van de ge wonnen produkten is best. De snijmais- oogst was veertien dagen vroeger dan in voorgaande jaren. De geoogste hoe veelheden waren voor Texelse begrip pen enorm. Meerdere percelen snijmais kwamen bij de oogst tot ruim 55 ton per ha. Fokkerij Bij de fokkerij wordt steeds meer gebruik gemaakt van Holstein Friesians stieren. Dit om te proberen de produktie nog sneller te doen stijgen. Uiteraard wordt hiermee ook beoogd dat de ove rige goede eigenschappen van de Amerikanen" wordt meegenomen. Zoals met alle veranderingen treden bij deze vernieuwing" ook teleurstellin gen op. Te vaak wordt er nog gekeken naar gegevens die niet onder Neder landse omstandigheden zijn behaald. Ongetwijfeld zal deze fokkerij met H.F. stieren doorgaan maar hierbij past een zekere nuchterheid. De Texelse melk veehouder wordt nog steeds uitbetaald naar het aantal kg vet en eiwit terwijl ook de omzet van het vee een belangrijk woordje meespreekt. Het is dan ook van het allergrootste belang dat er naast de hoeveelheid melk gekeken wordt naar de vererving op vet en eiwit. Tevens is het zeker zinvol om ook te kijken naar de bevleesdheid dit om ook de meststie- renhouders een produkt te kunnen le veren waar zij mee vooruit kunnen. Er is reeds veel geld geïnvesteerd in de rund veefokkerij en zeker niet in de laatste plaats in de H.F. Of het rendement voor een ieder wel zo groot is, dat valt te betwijfelen. Stallenbouw Gemiddeld werden er de laatste jaren tussen de 5 en 6 nieuwe stallen per jaar voor het rundvee gebouwd. In 1982 zijn er vier nieuwe stallen gereed gekomen en hiermee is het totaal aantal ligboxen- stallen op 66 gekomen. Bijna de helft van alle melkveehouders heeft nu de beschikking overeen dergelijke stal. We zien dan ook op Texel dat het aantal melkkoeien is toegenomen mede door het gemakkelijker kunnen werken in een dergelijke situatie, maar ook door de financieringsverplichtingen die er aan gegaan zijn bij de nieuwbouw. Zoals de situatie er nu voorstaat komen we aan een verzadigingsgraad van nieuwbouw. Uitbreidingsverbouwingen zullen er on getwijfeld weer plaatsvinden. Akkerbouw De laatste jaren komt er op Texel meer bouwland. Deze verandering komt pen werden geweid. Door het opruimen van de schapen wordt de grond zwart gemaakt voor de teelt van poot- c.q. consumptieaardappelen, snijmais en soms bloembollen of erwten. Wordt er terug gekeken naar het oogstjaar 1982 dan kunnen de akkerbouwers tevreden zijn over de behaalde opbrengsten van de gewassen. De pootaardappelen heb ben het goed gedaan waarbij er, zoals bij alle gewassen, uitschieters naar boven maar ook naar beneden zijn. Gemiddeld wordt er ruim 30 ton poot- aardappelen onder ,,lood" geoogst. Bij de suikerbieten oogsten de Texelse akkerbouwers in 1982 gemiddeld nette 62.4 ton suikerbieten met 15.6% suiker. Het tarragehalte was gemiddeld 13%%. Ook de granen waren in 1982 produk- tief. Meerdere percelen wintertarwe kwamen tot ruim 8000 kg korrel terwijl er bij zomergerst opbrengsten werden gehaald van boven de 7000 kg. Erwten Een goede aanvulling voor de vrucht wisseling van de akkerbouwers ligt bij de teelt van era/ten. Een voor Texel ,,oud" gewas is terug. Door produk- tieve rassen en goede teeltmaatregelen slaagden de erwtentelers erin om ge middeld opbrengsten te halen aan erw ten van 6000 tot 7000 kg per ha. Zelfs slaagde een enkele er in om 8000 kg erwten per ha te oogsten. Daar de erwten vanuit het zwad geoogst worden kunnen er bij slecht oogstweer, met regen, nog wel eens teleurstellingen komen. Geheel afhankelijk van het assor timent bloembollen in het teeltplan van de bollenteler zijn de opbrengsten in 1982 nogal wisselendgeweest. Vooral de warme dagen rond pinksteren heb ben de bloembollen veelal te snel doen afsterven met het gevolg dat de op brengsten wel eens tegenvielen. Wel licht ook als gevolg van de economische teruggang bleven de prijzen voor bloembollen matig. Voor de Dubbele von Sion waren de prijzen wel goed te noemen. Schapenhouderij Het aantal schapen is in 1982 ook enigszins teruggelopen. Op 182 bedrij ven liepen er in mei nog 17.695 schapen met 21.014 lammeren. Deze teruggang in het aantal schapen is volledig te verklaren in het rendement van de schapenhouderij. Volgens het Land bouw Economisch Instituut (LEI) was het arbeidsinkomen in het afgesloten boekjaar 79,— per schaap. Hiermee wordt reeds aangegeven dat het voor jongere ondernemers in de landbouw moeilijk is om een inkomen te halen in de schapenhouderij. Ter aanvulling van het inkomen van de schapenhouders is er eind 1982 713,— aan voorschot uitbetaald. Geheel afhankelijk van de referentieprijs voor het schapenvlees kan er nog een aanvulling komen op het reeds ontvangen bedrag vanuit de EEG middelen. Weiden en houden van scha pen op goedkoper gronden heeft nog wel mogelijkheden voor de schapen houderij. Evenals het houden van scha pen met lammeren, maar dan in niet te grote aantallen, op rundveehouderijbe drijven. De export van zwoegervrije schapen verliep in 1982 erg stroef, de verwachtingen die er waren zijn niet uitgekomen. Alleen afzet in het bin nenland van zwoegervrij fokmateriaal bood nog enig soulaas. Wil het rende ment in de schapenhouderij beter wor den dan zullen de prijzen voor het vlees nog moeten stijgen en daarvoor is dan wel eens een prijs van 15 gulden per kg genoemd. Texelse grond Mede door de gunstige weersom standigheden heeft de Texelse grond goede produkties gegeven. Zelfs van gronden waar vroeger wel eens over gesproken werd als marginale gronden. Door het diepspitten met daarbij een goede ontwatering en bemestingstoe stand van de gronden zijn er ook voor de Texelse agrariërs goede mogelijkheden voor de toekomst. Een jaar als 1982 heeft dit wellicht wel erg gunstig laten zien. De leden van Wielervereniging Texel zullen ook dit jaar weer deelnemen aan de bosloop op 2 januari. De jeugd zal gezamenlijk de vier kilometer lopen. De start is vanaf 14.30 uur bij Dennenoord'. Voor de jeugd is de verzamelplaats bij de familie Kooiman, Schoonoordsingel om 13.30 uur waarna verder vervoer naar het bos geregeld wordt. Hedwig Marga de Fantayne is in alle opzichten de hoofdpersoon in de grote kostuumfilm ,,Van de koele meren des doods", gebaseerd op het gelijknamige boek dat in 1900 wercf geschreven door Frederik van Eeden. Een mooi, jong bevallig meisje van goede huize dat al snel haar moeder verliest aan de tyfus en daaraan morbide fascinatie over- houdt voor alles wat te maken heeft met dood en sterven, wegzakken in de koele meren des doods. Hedwid (Renée Sou- tendijk) is wispelturig, naïef, onconven tioneel en sterk geprikkeld door ero tische gevoelens. Ze trouwt, maar heeft een verhouding (Derek de Lint) en wordt door haar man (Ad Olree) het huis uitgezet, samen met haar minnaar en haar buitenechtelijk dochtertje. Het kind sterft en de moeder raakt verslaafd aan morfine, waarna ze nog slechts een uit weg ziet in de prostitutie. Bijna een noodlotsverhaal, maar er is een gevend einde. Een vrouw van haar karakter in de negentiende eeuw wordt nog letterlijk in een corset geregen. Maar regisseur Nouchka van Brakel ziet een duidelijke parallel met deze tijd: het corset is afgeschaft, maar vrouwen worden nog steeds in een keurslijf ge drongen. Het is niet altijd even gemakkelijk om te kijken naar de karakters uit de Victo-. riaanse tijd maar het maakt de film nog fascinerender. Kostuurris, decor en fo tografie zijn een ware weelde en de muziek van Erik van der Wurff onderlijnt dit geheel op een passende wijze. De acteerprestaties staan op een hoog niveau, maar ondanks alles is het de film van Renée Soutendijk. Ze is vrijwel constant in beeld en ze geeft moeiteloos gestalte aan alle facetten van haar rijke personages. „Van de koele meren des doods" is te zien van zaterdag 1 januari tot en met dinsdag 4 januari. Toegang 16 jaar Vrijdag 31 december is hef theater gesloten. Op zondag 2 januari organiseert de zaalvoetbalvereniging Datsun een zaal voetbaltoernooi in de sporthal Ons Genoegen. Naast vier Texelse deelne mers. ZDH, Gamma en Datsun 1 en 2, nemen er ook nog een zestal teams van de vaste wal aan dit toernooi deel, waaronder Telstar '66, Sport Promo tions uit Nijmegen en het Nederlands doven selectieteam. De toernooicommissie is er in ge slaagd om enkele voor Texel bekende en minder bekende teams naar het eiland te halen. Het meest bekend is Telstar, een vereniging die afgelopen jaar nog in de afdelingshoofdklasse zaalvoetbalde. Ook uit Den Helder komt CRB AP. Vrogi seizoen promoveerde dit team vanuit de eerste klasse naar de hoofd klasse in Den Helder. CRB AP stond ook bovenaan in de hoofdklasse. Kort geleden was dit team nog tegenstander van de Texelse seniorenselectie en liet toen een uitstekende indruk achter. Macro Kleding is een afdeling hoofd klasser. In dit team speelde Ruus Heus De heer Boogaard, Zevenhuizen 1 bij Oosterend, is in beroep gegaan tegen de hem verleende hinderwetvergunning, betreffende zijn rundveebedrijf. Dat be roep dient op 7 januari voor de Raad van State, maar de gemeente zal geen weerwoord geven op,deze zitting. Het college heeft zich in een later stadium verenigd met een advies van de direc teur-generaal voor de milieuhygiëne (afdeling geschillen van bestuur) waarin een groot aantal regels betreffende overlast van de hand zijn gewezen. Over de eisen van de gemeente bestaat enige onduidelijkheid omdat o.a. een tekening is ingediend die niet de huidige situatie maar een „gewenste situatie" weergeeft. De heer Boogaard is van mening dat hij de strenge hin- derweteisen te danken heeft aan zijn buurman, voormalig wethouder Nauta. „De heer Boogaard heeft er nooit enige twijfel over laten bestaan dat hij al deze voorschriften te danken heeft aan een bij hem in de buurt wonende voormalige wethouder", aldus het advies van de af deling algemene zaken. Volgens dezelfde afdeling is echter alleen op aanwijzing van Nauta een eis over het inkuilen van gewassen aan de ontwerpvergunning toegevoegd. Wel is de onjuiste tekening afkomstig van de voormalige wethouder. De directeur- generaal milieuhygiëne heeft een aantal wijzigingen voorgesteld: de deuren van de winterstalling mogen wel open, geen extra regels voor het legen van de gier- kelders, en de opslag van vaste mest en een gewijzigd voorschrift voor het in kuilen van gewassen. De afdeling bouw en woningtoezicht en het college kun nen zich verenigen met de wensen van de directeur-generaal en daarom zal op 7 januari geen verweer worden gege ven. mee, één der beste zaalvoetballers var -11 Noordholland, die nu bij AZ '67 speelt:"41 Ruud Heus werd vrijwel op ieder toer nooi verkozen tot beste speler. Het staal nog niët vast of deze werkelijk fan tastische zaalvoetballër riëar Texel komi vanwege verplichtingen tegenover A2av '67. NMB stars zijn voor Texe7a onbekend. Dit team speelt'in de West Friese hoofdklasse waar het op hejT< ogenblik één der sterkste teams is. Sport Promotions uit Nijmegen voet balt onder de vlag van Dick van Wely, uitgever van het blad Zaalvoetbal. Sport promotions deed in augustus Texel aan voor een oefencampagne en speelde toen tegen Datsun 1. Na deze wedstrijd werd gelijk al afgesproken dat dit team mee zou spelen op het Datsun zaal; voetbaltoernooi Bij Sport Promotions speelt misschien oud-NEC en New Castle United speler Frans Coenen mee. Een bekende op het Datsun toernooi is het Nederlands Doven selectieteam. Een team dat zijn spelers uit heel Nederland betrekt. En heeft bewezei dat het kwalitatief over een uitsteken zaalvoetbalteam beschikt. Het Datsu toernooi duurt de hele dag. De toegam is gratis. De wedstrijden worden vai commentaar, interviews, grappen ei grollen voorzien door de op Texel populaire speaker (en sinds maandag t ook zaalvoetballer) Kees Schoenmaker.) P Op zaterdag 1 januari wordt een onderlinge wedstrijd gespeeld tussen een gemixed elftal van de zaterdag1 afdeling en van de zondagafdeling. De aanvang is 14.30 uur. Na afloop van deze wedstrijd wordt de traditionele nieuwsjaarsreceptie gehouden in de kantine. Aanvang 16.00 uur. Het be stuur hoopt dat zoveel mogelijk leden en donateurs van de gelegenheid gebruik zullen maken om elkaar op deze receptie te ontmoeten. In verband met vloerwerkzaamheder in de De Koning-hal heeft de afdelin< handbal van MST tot nader bericht geei training. VOOR DE JAARWISSELING Huzarensalade 7 6,50 p.p. Russische eieren 7 8,50 p.p. Zalmsalade 712,50 p.p. j-lors d'oeuvre, vanaf 719,50 p.p. tel. (02226) 310 HAVENRESTAURANT TEXEL Het restaurant, waar altijd alles vers is. PAGINA 2 A( NRC directeur G. J. de Heen maakt één van de stookolieslachtoffers, die onlangs naar het Natuurrecreadecentrum zijn gebracht schoon met water en zeep. Gedurende de laatste week zijn er vier jonge grijze zeehonden bij gekomen in het Natuürrecreatiecentrum. Een noq zeer ionq dier spoelde aan bij De Krim, de andere zijn aangespoeld in de omgeving van Den Helder. Jonge grijze zeehonden hebben bij de geboorte een lange witte vacht die ze pas na een paar weken verliezen Tot die tijd blijven ze op het droge, lp korte tijd krijgen ze een dikke speklaag die hen in het water tegen de koude moet be schermen. Zwemmen met zo'n lange vacht is gevaarlijk, het opdrogen vraagt namelijk zoveel warmte dat de jonge zeehond door onderkoeling kan sterven. Het is dan ook een wonder dat de jonge zeehond die bij De Krim aanspoelde levend is aangekomen. Het dier had een reis achter de rug van maar liefst 550 kilometer! Voortijdig van een rots in het water gevallen hebben stroming en harde wind hem uiteindelijk veilig overgezet. De andere drie grijze babys waren een paar weken ouder, maar zeker nog niet potig genoeg om de reis op eigen ,,zwemkracht" te volbrengen. De jonge dieren zijn afgedwaald van hun kolonie bij de Fame Islands (Enge land) dit heeft men op het NRC vast kunnen stellen aan de hand van kleur- merken op de vacht van de dieren. Het Natuurrecreatiecentrum heeft al eerder grijze zeehonden opgevangen. Het merendeel daarvan is weer uitgezet. Van de dieren die permanent in de bas sins blijven is, na een miskraam vorig jaar, opnieuw een dier zwanger. In te genstelling tot de gewone zeehonden die in de zomer hun jongen krijgen worden grijze zeehonden geboren vanaf half november. In december zijn over de honderd stookolie slachtoffers aangespoeld. Al leen de laatste week al zijn er zeker 50 vogels binnengebracht. Hoofdzakelijk zeekoeten en ook een aantal alken. Sinds kort wordt de stookolievogel opvang landelijk gecoördineerd door Vogelbescherming, in nauwe samen werking met het Staatsbosbeheer. Af hankelijk van de meldingen wordt actie ondernomen. Het duurt bij een derge lijke opzet altijd even voor de zaak op gang komt. De beste hulp komt dan ook nog steeds van strandwandelaars die de dieren opmerken en bezorgen bij een vogelasiel in de omgeving. Op Texel fun geert het NRC al jaren als vogelasiel en men heeft daar ook de nodige ervaring en mogelijkheden. Hebt u een stook olieslachtoffer gevonden, dan kunt u die ten alle tijde kwijt. Buiten de openings tijden van het centrum afgeven bij het woonhuis van de heer De Haan. Is er een moment niemand aanwezig dan staan er kisten klaar waarin men de dieren kan achterlaten. Het NRC is het hele jaar door open van 9.00 tot 17.00 uur. De andere Texelse musea (Oudheidkamer, Mari- tiemmuseum en Zee- en scheepvaart museum) zijn geopend tot en met 7 januari op de geldende openingsuren. Op nieusjaarsdag en zondag zijn alle musea gesloten Het op Texel aangespoelde zeehondje had nog een lange witte vacht, waarmee het gevaarlijk zwemmen is. VRIJDAG 31 DECEMBER 1982RI

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2