SPSRT Wedstrijd S.V. De Koog Taf eltennistoernooi De Cocksdorp groot succes Eilandcompetitie volleybal Wedstrijd Tex. Boys MST-programma «-• De veiling „Ik hoop voor mijn talrijk kroost een onbedoezelden naam achter te laten" De doden --- Gamma wint van Datsun hem niet gevraagd kon worden bewijzen ophalen ontvangen." Ook de politie kon IBER JDAG 31 DECEMBER 1982 1 Het tafeltennistoernooi voor de jeugd van De Cocksdorp en Eierland dat dins dag in het Eierlandsche Huis werd ge houden, bleek in een grote behoefte te voorzien, 's Morgens was de deelname onder de langere school jeugd met 14 kinderen nog niet zo groot, maar 's middags traden maar lieft 22 heren en 18 dames in het strijdperk rond de groene tafels. De oragnisatoren noemden het toer nooi dan ook zeker voor herhaling vat baar en vooral onder de jeugd bleek de animo om regelmatiger te gaan tafel tennissen (in jeugdclubverband of an derzijds) duidelijk aanwezig. Winnaars bij de jongens werden Erik Wassens en Niek van de Heide. Bij de meisjes waren Cynthia Boon en Diane Ooievaar de sterksten. Om 14.00 uur gingen de 40 ouderen van start en dit programma duurde, spelend aan zeven tafels, tot 18.00 uur. Zoals te verwachten was, werd Lieuwe van de Veen overtuigd winnaar. Hij speelt bij Tetak en had zodoende een grote voorsprong op zijn tegenstanders die een enkele keer voor het eerste met een batje in de hand stonden. Van de Veen was echter sportief genoeg om tijdens de wedstrijden de tegenstander enige ruimte te gunnen, waardoor mooie partijen ontstonden. Jaap Eel- man en Bas Tromp werden bij de heren respecteievelijk tweede en derde. Bij de dames van Carien Graaf opper machtig, gevolgd door Carola Brokken en Anniemiek Boon. Uitslagen 28 december: Mannen: Question-Gemeente 1 1 Graaf sp-Gamma 0—2 TimeOut-RWS 0-2 V. Wijngaarden-Smash 1 1 1 DGM-Berenkuip 1 1 Reisburo-Bremakker 1 1 Mengsmering-Westerlaken 1 1 Amro-Cors Polis 0—2 Poedelprijs-Memo 0—2 Vrouwen: Skil-Vopoda 1 1 Goenga2-WGD 1 1 CVI-Lindeboom 0—2 VWAudi-Hema 0—2 Taxi Smidt-Samsh jeugd 0—2 Ass.Bremer-Smash 2 1 1 Casino-Vijfsprong 2 0 Boetiek 22-Grooten Slock 0—2 Expert-Molenkoog 2—0 Nokanto-Garage Kikkert 1 1 Programma 4 januari: Veld A mannen: 18.30 u. Gemeente-PEN Question 19.05 u. Question-Smash 3 Gemeente 19.45 u. Graaf sp-RSG Smash 3 20.25 u. Time Out-RWS Graaf sp. 21.05 u. Reisburo-v.Wijngaarden Berenkuip 21.45 u. Kobeko-Berenkuip Reisburo 22.25 u. Bremakker-Timmers bak. Kobeko Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Skil-Lindeboom Koffieshop 19,05 u. Koffieshop-Mantje Kuipkuil 19.45 u. Kuipkuil-Deja vu Mantje 20.25 u Versluis-Mengsmering Westerlaken 21.05 u. TZT 2-Westerlaken Mengsmering 21 45 u. Verfbus-Memo TST 2 22.25 u. Amro-Pado Verfbus Veld C vrouwen: 18.30 u. Antiekhuisje-WGD Balcken 19.05 u. Balcken-Gr. Slock Antiekhuisje 19.45 u. Casino-Vijfsprong Gr.Slock 20.25 u. Ass. Bremer-Smash 2 Casino 21.05 u. VW Audi-Smash jeugd Ass. Bremer 21.45 u. Bremakker-De Rog Molenkoog 22.25 u. Molenkoog-Gar.Kikkert Rog Let op: vanaf 1 januari worden de tellers geleverd door de uitspelende teams. Volgende week worden alle trainin gen weer hervat, behalve de junioren training van maandag. Op nieuwjaarsdag is er om 15.00 uui receptie in de kantine. Voorafgaande aan deze receptie wordt er een wedstrijc gespeeld waar alle senioren aan dee kunnen nemen. Deze gemengde teams treden om 13.00 uur aan. Degenen die mee wensen te spelen dienen om 12.3C uur aanwezig te zijn. Zaterdag 1 januari om 14.00 uur is e een nieuwjaarsreceptie in de kantine var de Boys. Om 15.00 uur onderlinge wedstrijd voor de heren senioren. De training voor de E en F pupillen er voor de meisjes junioren en pupillen be gint weer op woensdag 12 januari, De afgelopen wedstrijden werden alle maal gewonnen. D~e Oosterenders won nen nu met 5—2 van ZDH 3. In de derde klasse is er geen peil op te trekken wie aan het eind van het seizoen de titel gaat pakken. Dan verliest een koploper een wedstrijd van de laagst geplaatste en dan wint men weer met groot gemak van een team dat hoger staat. Zo ook vorige week: Rab 2 leek samen met Question 3 de leiding te gaan nemen in de derde klasse. Maar dit keer won Oosterend 6 van Rab 2 met 4—2. De Verenigde Schilders wonnen van Texel Veteranen met 3—1, terwijl Slufterhoek met 1—0 won van De Koog. Datsun 4 verloor met 4—1 van KSMT 3. Junioren In de junioren B klasse hebben zich met nog één wedstrijd te spelen, drie teams gemeld voor de eerste plaats. Het Cafeetje leek tot afgelopen week nog de beste kansen te hebben. Maar de sleutelwedstrijd tegen ZDH ging verlo ren met 3—0. Maar ook ZDH mag zich geen kampioen noemen Doordat Dat sun door doelpunten van Jacob Roeper (2x1 en Bas Vaars waar de Bremakkei maar twee tegentreffers tegenover kon stellen, deze wedstrijd won. Door deze winst is Datsun ZDH genaderd op drie punten maar nog met twee wedstrijden tegoed. Zodat de kop in de B-klasse er nu als volgt uitziet. ZDH leider met twaalf punten gevolgd door het Cafeetje met elf punten, ieder nog een wedstrijd te spelen en daarna Datsun met negen punten met nog twee wedstrijden te spelen. Woensdag 29 december: 17.30 u. Ver.Schilders-Dubbeldik 18.00 u. Graaf sp.-Swarte Scheap 18.35 u. Question-Datsun 3, 19.30 u. Rab-ZDH 2 20.20 u. Oosterend 3-Dubbeldik 2 21.15 u. Gempo-Texel Veteranen 22.05 u. Oosterend 6-Datsun 4 Zaaldienst: De Koogel Donderdag 30 december: 18.00 u. Nuts-Ratronics 2 18.35 u. Jelleboog-Dubbeldik 3 19.30 u. Texel Vet. 2-KSMT 3 20.20 u. Slufterhoek-Rab 2 21.15 u. Question 3-Ver.Schilders 22.05 u. De Koogel-Gamma 4 Zaaldienst: Datsun Uitslagen Hoofdklasse: Gamma-Datsun 2—1 Eerste klasse: Texel vet.-Gamma 3 2 5 Tweede klasse: KSMT 2-Tex.Boys 2-2 Gamma 4-A O 2000 2 4 4 ZDH 3-Oosterend 5 2—5 Mantje2-Tex.Boys2 4—2 Derde klasse: De Koog-Slufterhoek 0—1 Ver.Schilders-Texel vet. 2 3—1 Rab2-Oosterend6 2 4 KSMT3-Datsun 4 4—1 Junioren: ZDH-Cafeetje 3—0 Bremakker-Datsun 2—3 Ver.Schilders-Ratronics 2 0 1 Zondag 2 januari 1983: Handbal: De Horst-Heerhugowaard 12.30 u. KR/Tornado 2-MST (h.sen) -',1 O* vf "f. «--V-V-»-; and verbleef om vaten tabak e.d. te •waken en te bergen. Excellentie dat n toestanden, die men ondervinden oet, om ze regt te kennen, dan eerst ijgt men bij ervaring, wat het soms in eft op de stranden het beheer uit te ifenenl", besluit Bok zijn persoonlijk rslag om daarna in te gaan op de juri- ische kant van de beschuldigingen. Hij eriep zich erop gebruik te hebben emaakt van artiktel 8 van de strand- onderij, waarbij de hulp van het plaat- elijk bestuur mocht worden ingeroepen )e toenmalige burgemeester P. Keizser vas doordrongen van de roofzucht bij >aal 22" en vaardigde al op 24 december en publicatie uit met o.a. de tekst Waarschuwt en vernaamt bij deze alle n en opgezetenen deze gemeente ten ïrnstigste, zich zonder dringende nood- jakelijkheid niet te begeven in de on- -niddellijk nabijheid der strandings- Op 21 januari werden de gebor gen goederen van deAgnes door notaris Kikkert geveild. De totale opbrengst was tien mille en het meeste, f2525,,,.werd betaald voor het karkas van het volsch/p. Het schip met eventueel nog in- hebbende lading, zoo als het zelve in de buitenbanken achter het dorp De Koog is zittende" werd gekocht door Levi van Gelder [familie van de bijna veroordeelde jutter?). De pu blieke verkoop trok veel belangstel ling en we noemen enkele op brengsten. Voor een dekplank werd f1,10 tot f2, betaald en twee trappen brachten f4,50 op. Dirk Leyen zat vast verlegen om een kippenhok want bij betaalde er f2,10 voor. Het roer ging van de hand voor f369, en ook een ,,loode pijp" was goed voor f9,25. Voor de „groote ra" werd door Gerrit Groot die veel kochtf4,50 betaald en de steng bracht zes gulden op: Een ,,end tros" kostte f2,75. Het marszeil [wat er van over was) werd geveild voor f36, en het grootzeil bracht zes gulden meer op. Jacob Bakker werd eige naar van het groot-marszeil voor 53 gulden en Jacob Paagman betaalde f8,75 voor een koperen ketel. In totaal waren er 388 veilingnum mers. plaats." Ook werd gevraagd zich te ont houden van „rooving" en bij over treding zou de wet in zijn „vollen strengheid worden toegepast." Spot Bok maakte melding van die publi catie maar het haalde niets uit. ,,Den werden met spot en schouder de strandvonder niet helpen. Niet zon der spot gat Bok te kennen van die kant ook niet veel te verwachten. „Zijn (de burgemeester) eenige politie die naar, alsmede een der 2 alhier gestationeerde justitiedienaren lagen ziek, terwijl de enkele overblijvende agent, ofschoon altoos in surveillance, zeer ligtelijk te ontgaan was". Met andere woorden het kostte niet veel moeite om deze agent om de tuin te leiden. Het bergingswerk ging ondanks alles door tot in de tweede week van januari en de veilig van de goaderen, die op 21 januari werd gehouden bracht 710.000, op. Bok beklaagde zich bij de Staatsraad gouverneur dat, ondanks dit mooie be drag, hij toch een forse beschuldiging op de nek kreeg en dat niemand sprak over de „goeden wil, de ongemakken van het lighaam en zelfs de buiten gewone krachtsinspanningen die ge toond waren." Lust der haat Toen kwam opeens de aap uit de mouw. De notaris-strandvonder neemt het de kapitein niet eens kwalijk dat de beschuldigende brief is geschreven pm- dat hij van mening was dat deze door een ander is opgesteld. „Het ongeluk wilde, dat kapitein Arensfeld werd ge huisvest in hetzelfde logement (de Lin deboom! waarin de persoon woont die zoowel mijn innigste overtuiging, als het geheele publiek alhier, houdt voor den steller van het beruchte artikel der Hydra." Dat moet dus een beschul digend artikel over Bok zijn dat eerder is gepubliceerd. Er zou dat jaar nog een dergelijk artikel volgen over de redding 'ond de „Erik". Bok noemde deze red ding van de Agnes een „uitstekende gelegenheid voor den briefschijver om opnieuw aan „den lust der haat" te voldoen." De kapitein was volgens Bok duidelijk tegen zijn persoon opgezet en getuige zijn verklaring was er ook een aardig roddelcircuit waaruit de strand vonder had gehoord dat hij ook al een kistje met goud achterover had gedrukt. „De capitein is op alle wijzen tegen den strandvonderij opgezet op de verre gaandste wijze overdreven, tot in het ongerijmde". De strandvonder ontken de de roddels echter niet direct. Hij kon zich indenken dat op een eiland waar zoveel strandrovers zijn ook de strand vonderij niet uit louter eerlijke mensen bestond. Bok besluit zijn daaropvolgend lang juridisch betoog met de stelling dat aan te leveren dat er geen goederen waren ontvreemd, maar dat hij uit sluitend volgens de geldende wet moest worden beoordeeld. De brief van de kapitein doet hij af met de kreet „laster, pure laster", als uitvloeisel van „een hernieuwde aanval van één of twee personen, die geen middel onbeproefd laten, om, zoo zij het konden bereiken, mij ongelukkig te maken." De opper- strandvonder eindigde zijn brief met een mooie volzin die we de lezer niet willen onthouden. „Ik voor mij hoop, onder Gods zegen, door volstandig den weg van eer en pligt te blijven bewandelen, dien ik nu reeds 23 jaren tot den mijnen koos, hunne booze bedoelingen steeds te zullen verijdelen, en mijn talrijk kroost een eerlijken en onbedoezelden naam achter te laten." In februari volgde een gerechtelijk onderzoek, maar niet naar de verrich tingen van de strandvonderij. Nee, de jutters moesten worden aangepakt. Op 5 februari schreef de officier van justitie een brief aan de Staatsraadgouverneur waarin hij verslag deed van zijn eerste bevindingen. De „Regter-Commissaris voor strafzaken" en „Den Griffier in Loco" werden bij dit onderzoek betrok ken en hadden polshoogte genomen op Texel. Dat leverde weinig op. De jus- titie-mensen wilden graag huiszoeking doen bij degenen waarvan werd ver moed dat ze bij heling van tabak en andere goederen waren betrokken, maar de veiling die op 21 januari gehouden was maakte dit onmogelijk. „Zoo niet bijkans onmogelijk, maken zoude, dat dit gevonden juist voor de veiling geroofd en niet na dien tijd in handen des bezitters gekomen was." Een vreemde redenering als men be denkt dat er veilinglijsten met namen van kopers waren, zodat bij verdachten nagegaan kon worden wat ze wel en wat ze niet hadden gekocht. Proces verbaal Wel werd tegen drie Texelaars, die bij het vervoeren en helen van tabak betrapt waren, proces verbaal opge maakt. Aan het einde van de brief kwam de officier tot de conclusie dat hij niet zoveel kan doen en daarom is alsnog gevraagd of „plaatselijken authoritei- ten" het onderzoek verder wilden uit voeren. De redenatie is dat er dan bij huiszoekingen e.d. snel gewerkt kan worden, zonder ellenlange briefwisse lingen tussen de plaatselijke politie en de officier. Op 3 juni 1850 kreeg de Staatsraad gouverneur een meer definitief verslag van het onderzoek en de officier kon meedelen dat twaalf Texelaars op be schuldiging van „strandieverij" voor geleid waren. Daarvan werden er 8 tot een boete veroordeeld en vier bij gebrek aan bewijs rijgesproken. De officier gaf toe dat dit resultaat niet indrukwekkem was, „In verhouding tot het groot nin it getal der schuldigen." Als hoofdoor zaak werd genoemd dat de een de ander zoveel mogelijk trachtte te dekken. „Hierbij komt nog de algemeene mee- In totaal heeft Klaas Uitgeest 49 akten van overlijden weten te achterhalen. Daarin wordt melding gemaakt wie het lijk had gevonden en geborgen en soms welk familielid de dode heeft kunnen in- dentificeren. Dit is no. 154 uit de burgerlijke stand van 1849. „Zijn ver schenen Friedrich Appelt, schoenma ker, oud 42 jaren, wonende te Maag denburg, oom van de na te noemen overledene en Lieche Ericks, koopman oud 29 jaren, wonende te New York, bekende van den overledene welke ons hebben verklaard dat op den negentien den dezen maand des morgens ten zes ure, is bij gelegenheid den schipbreuk van het fregatschip „Agnes" is over boord geslagen en verdronken Olga Pflug, oud vier jaren, zonder beroep, gebooren en wonende te Maagdenburg. ning dat het strand vrij is, gelijk men het noemt, dat wie in den zin der beklaag den zeggen dat de zeedrift als verlaten goed vrijelijk door den vinder tot zich genomen mag worden." Preventief Ook vond de officier de beloning van de strandvonderij, gezien de moeite, mager. De moeite van het onderzoek en de processen zouden volgens de officier echter wel tot afschrikking leiden onder de Texelaars. „Hoe het zij het langdurig onderzoek en de gevoerde processen, zullen in alle gevallen dit gevolg hebben, dat het publiek daarop indachtig ge maakt is en dat velen voor het vervolg zullen worden afgeschrikt van een be drijf waarvoor men hen met verhooren en verklaringen lastig valt en veroor delingen kunnen uitgesproken wor den." Tegenwoordig zou men zeggen: het werkt preventief. De officier had waarschijnlijk juist met opzet het woord „kunnen" gebruikt, want in zijn brief die hij in oktober 1850 aan de Staatsraadgouverneur schreef is hij minder optimistisch over een roofvrij strand op Texel. Hoogen Raad Een gerechtelijke vervolging tegen de Texelaars Hartog Mozes van Gelder en J. van der Vliet, beschuldigd van stranddieverij, was op niets uitgelopen. Beide heren werden vrijgesproken. Ze moesten voorkomen omdat ze in maart, mei en juni wegens het stelen van geld en andere voorwerpen afkomstig van de „Agnes" (later aangespoeld of later betrapt in de duinen?), maar ,,de laatste reize is hun geding tot bij Den Hoogen Raad gebragt, doch deze heeft bij arrest het beroep in cassatie afgewezen." Dat verzoek tot beroep werd uiteraard gedaan door de officier die in zijn brief behoorlijk verbitterd is over deze vrij spraak. „Zoo heeft zich dan nu den j regterlijke magt in drie instantiën tegen ons vereenigd." De officier zag het niet meer zitten en dat is voor te stellen als j men van 200 strandrovers uitgaat en slechts enkele voor de rechter verschij- nen. Toch had de justitie-man nog enige hoop. „Desniettemin verzoek ik heden den heer opperstrandvonder op den te- genwoordigen voet voort te gaan met waken, aanhouden en verbaliseren, en i hoop ik, dat onze vermoeide pogingen 1 niet altijd vruchteloos zullen blijven, en zelfs dan het heilzaam gevolg zullen hebben, dat de menigt afgeschrikt en tot andere gedachten gebragt wordt." Wij weten inmiddels beter. Het „roven" en jutten is, vaak gedwongen door armoede, doorgegaan en Mr. Bok zal nog meermalen leidzaam hebben moe ten toezien hoe scheepsladingen de duinen in werden geloodst. Over de be schuldigingen aan het adres van Bok in het gerechtelijk onderzoek overigens geen woord. Hij bleef nog jaren strand vonder. „den roofzucht die in allen kragt begint te ontweken" Doordat Gamma afgelopen week Datsun met 2—1 versloeg heeft de Texelse kampioen nu een vier punten voorsprong genomen op Oosterend en Datsun. Met nog tien wedstrijden in de hoofdklasse te gaan lijkt Gamma nu een beslissende kans op een hernieuwd kan pioenschap te hebben. Spannend was de match Gamma- Datsun wel. Het technische peil was beslist niet hoog, maar de spanning ver goede veel, zo niet alles. Datsun kwam ■op 1—0 door een doelpunt van Gerrie Plaatsman. Een voorsprong die op dat moment zeker terecht was. Niettemin kwam Gamma vlak voor rust gelijk door een actie van Louis Uriot. Tenslotte won Gamma deze topper. De wedstrijd ken merkte zich doordat Datsun een ver dedigende tactiek had gekozen met in gedachten kansen op een counter. Die ook kwamen. Pech had Datsun met schoten op doel, maar dat had Gamma ook. Al met al een spannende wedstrijd die de gelukkigste heeft gewonnen, een gelijkspel was gezien de kansen en het spelbeeld meer terecht geweest. Mis schien is de conclusie dat alleen Datsun Gamma een voet dwars kon zetten op weg naar het kampioenschap, nu dat niet gebeurt is, heeft Gamma vier pun ten voorsprong genomen op Datsun en Oosterend die beiden gelijk staan. Dan volgt A O 2000 en dat is gezien het vertoonde spel van deze vier ploegen ook wel terecht. In de tweede klasse maakt Oosterend 5 (nog een jong team) een opmerkelijke competitiefase door.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9