25 werklozen Kustafslag sneller dan ambtelijke molens? „Winterbaan" voor Strijd om vaste plaats paviljoen paai 9 Vredestein geen recreatiebedrijf Toch bouwvergunning voor Firma Dekker Nieuwe wachtmeester bil de RliKspolitle HEMA GESLOTEN 1 Gemeente wijst plan Kikkert van de hand Binnenplaats mag worden volgebouwd Dokter Waverijn mag uitbreiden VRIJDAG 7 JANUARI 1983 Momenteel volgt de ene storm op de andere en akelig dicht nadert de zee het strandpaviljoen paal 9. Tussen paviljoen en duinrand ztt nu nog etf meter. Vorig Jaar is gebleken dat deze hoeveelheid duin in één nacht kan wegslaan. Begrijpelijk dus dat ome Plet Vlaming {Knks met hond) telkens gaat kijken hoe de zaak erbij staat /Toen vorig jaar tijdens een noordwester storm achttien meter van et duin bij paal 9 afsloeg was Joop Vlaming met vakantie. Hij kon op at moment niet terugkomen om te kijken hoe het met strand- aviljoen paal 9 was, dat hij samen met zijn vader Piet Vlaming xploiteert. Reden voor zijn vrouw en hem om dit jaar maar niet op akantie te gaan, want er ligt nog maar elf meter duin tussen het laviljoen en het strand: ,,Je zou gewoon in paniek raken als je weg i/as en er weer zo'n storm kwam, we zijn al eens eerder weg- lespoeld." Vroeger werd een dergelijke dreiging Hitweken door het gebouw een stuk de iuinen in te zetten, zodat het weer voor jen paar jaar veilig stond. Die mogelijk- leid lijkt er nu niet meer te zijn. De Mgenaar van de grond, Staatsbosbe- ïeer, is principieel tegen dergelijke be drijven in de duinen. Op de plaats waar de strandtent nu staat mag het bedrijf )ok 's winters open zijn op grond van jen door de jaren heen verworven recht, Tiaar bij verplaatsing vervalt volgens 5BB dat recht. ,,Dan is er voor ons geen llternatief meer, de kosten van het ieder aar afbreken en opbouwen zijn gewoon liet op te brengen", aldus Vlaming. De enige mogelijkheid om dit lot te intlopen ligt in een poging van de gemeente argumenten te verzamelen bij diverse instanties waaruit voor SBB moet blijken dat het paviljoen niet scha delijk is voor de duinen. Ambtenaar J. Commijs van de afdeling ruimtelijke ordening houdt zich bezig met de zaak. „We hebben contact gehad met de houtvester van Staatsbosbeheer, de heer Swellengrebel. Die gaf te kennen tegen een nieuwe permanente vesti gingsplaats in de duinen te zijn, maar er niets op tegen te hebben om het geval nog eens door te spreken. Wij hebben dus 22 november Gedeputeerde Staten per brief gevraagd bij de diverse betrok ken instanties te informeren of er bezwaren tegen een nieuwe vaste standplaats voor paal 9 zijn. GS heeft nog diezelfde week brieven over deze zaak verstuurd." Die instanties zijn de PWN, de in spectie volksgezondheid en de provin ciale waterstaat. De voorgestelde nieu- De Rijkspolitiegroep Texel heeft er een wachtmeester bij. De 20-jarige Karin Poot is geboren in Rotterdam, maar verhuisde al op driejarige leeftijd naar Assen. Zij volgde de politieschool te Harlingen. Texel is haar eerste stand plaats. Zij zal gestationeerd worden in De Koog, waar zij als voorlopige huis vesting een zomerwoning heeft weten te bemachtigen. Zij is de tweede vrou welijke wachtmeester bij de groep. Het plan van de heer J. P. Kikkert om een bestaande schuur aan het Oude Dijkje te verbouwen tot verblijfsaccom- modatie zodat hij er jeugdruiterkampen kan houden, is door het gemeente bestuur van de hand gewezen. Het college vindt dat door het toestaan van deze verbouwing een volwaardig re creatiebedrijf ontstaat en dat wordt op deze plaats ongewenst gevonden. Het gaat om „Vredestein" waar Kikkert tegenwoordig zijn ponyverhuur heeft. „Vredestein" is volgens het be stemmingsplan kampeerboerderij, zodat het geven van logiesgelegenheid niet is uitgesloten maar er moet dan sprake zijn van „recreatief medegebruik" van be staande agrarische opstallen, waar nau welijks iets aan veranderd mag worden, afgezien van het maken van toiletten Verbouw tot uitsluitend recreatiebedrijf mag niet. we plaats ligt namelijk aan de grens van een waterwingebied. Nullijn Door de duinen loopt een nullijn, op bepaalde kaarten tenminste. Die lijn geeft aan tot waar de afslag mag komen. Het parkeerterrein dat bij het strandslag hoort en het paviljoen liggen aan de verkeerde kant van de nullijn. Er is door de gemeente een plan ingediend om het parkeerterrein aan de andere kant van de nullijn te reconstrueren. Dat plan is momenteel in behandeling bij de provincie. Vlaming wil nu graag een plekje bij dat parkeerterrein. SBB is echter van mening dat het horeca- gebeuren zich weer op het strand af moet gaan spelen. „Ome Piet" Vlaming is daar destijds ook begonnen, zo'n achttien jaar gele den. Hij nam een kiosk van J. Kikkert over, die door hem omgebouwd werd tot paviljoen. Omdat vestiging op het strand te riskant bleek, werd het bedrijf in 1969 in het duin neergezet. „In dat jaar spoelden we in de nacht van tien augustus van het strand af. Er was een hoge vloed en juist voor ons paviljoen liep een soort geul over het strand. We hadden daar juist voor dui zenden guldens aan schotten neergezet, maar dat mocht niet baten. Er was die Over wijziging van de bestemming kampeerboerderij wil het college kenne lijk ook niet denken want men heeft uitgesproken dat het plan Kikkert strijdig is met het recreatiebeleid en er wordt twijfel over uitgesproken of het wel ver standig is een ponyverhuurbedrijf toe te laten ten oosten van de Pontweg, waarbij wordt gewezen op het gevaar van telkens de Pontweg overstekende kinderen op pony's. Recreatieve ont wikkelingen ten oosten van de Pontweg heeft men mede om die reden altijd beperkt willen houden. Het college meent dat men in feite al te ver is gegaan en voelt er daarom weinig voor om mee te werken aan een bedrijf dat in belangrijke mate van ruiteractiviteit af hankelijk zal zijn. Dat het vestigen van een volwaardig recreatiebedrijf ter plaatse niet is toegestaan, is Kikkert in het verleden als eens gezegd. Hij heeft zelfs een verklaring afgelegd dat hij de schuur niet recreatief zal gebruiken. dag veel wind en we hebben toen in allerijl de zaak moeten afbreken, de laatste schotten hebben vye nog uit het water moeten halen. We hadden toen standplaats op dat smalle stuk strand, de kant van het tegenwoordige naakt strand op De rest van dat seizoen hebben we vanuit strandhuisjes moeten werken, pas het jaar daarop konden we in de duinen herbouwen." Joop Vla ming herinnert zich de datum nog uit het hoofd, hoewel hij toen nog een schooljongen was. Winter Op de huidige stek staat het houten gebouw al negen jaar, bij het nieuwe parkeerterrein zou het echter volgens Lees verder pagina 2 Vrijwel zeker krijgt de firma Jan Dekker (Texels Hypotheken informatie centrum) in Den Burg alsnog vergun ning voor uitbreiding van de kantoor ruimte aan de Bernhardlaan. De meer derheid van het college van B en W (alleen de burgemeester wil vasthouden aan de oorspronkelijke afwijzing) heeft de gemeenteraad voorgesteld het be roep, dat Dekker had ingesteld tegen de afwijzing, gegrond te verklaren. Een zelfde standpunt werd al eerder door de beroepsschriftencommissie ingenomen Zoals bekend werd de gevraagde bouwvergunning aanvankelijk gewei gerd omdat deze strijdig was met het bestemmingplan dat slechts beperkte uitbreidingsmogelijkheden biedt voor dergelijke, temidden van woonbebou wing staande bedrijven. Het bestem mingsplan kent namelijk een vrijstel lingsmogelijkheid die erop neerkomt dat beoefenaar van zg. vrije beroepen (art sen, accountants, e.d.) hun eengezins huis met een praktijkruimte mogen uit breiden onder voorwaarde dat de totale bebouwde oppervlakte niet meer be draagt dan 50% van het achter de achtergevel van de woning gelegen erf. Volgens die regeling had Dekker al in 1979 een bestaande zomerwoning mo gen verbouwen en uitbreiden tot kan toorruimte met een oppefvlakte van 65m2. De nu aan de orde zijnde ver bouwing voorzien in uitbreiding tot 87m2. Daarmee zou de norm nog niet zijn overschreden maar B en W vonden dat hier nu geen sprake meer was van praktijkuitoefening door de bewoner van de hoofdwoning, maar van een echte bedrijfsmatige bezigheid die in een woonwijk niet thuishoort. Ook omdat afbreuk zou worden gedaan aan de bezonning van het naastgelegen erf werd in eerste instantie tot weigering van de bouwvergunning besloten. Het beroepschrift van Dekker bracht in dit standpunt echter verandering, al thans bij de wethouders. Dekker (die Binnenkort kunnen bij Staatsbosbe heer 25 werklozen gedurende drie maanden aan het werk. Ze zullen helm- planten en werkzaamheden uitvoeren in het bos en krijgen daarvoor naast hun RWV-of RWW-uitkering geen beloning, afgezien van een onkostenvergoeding van f5.— per dag. Het ministerie van sociale zaken gaat hiermee akkoord. Het betreft een initiatief van de Werk groep bestrijding Jeugdwerkloosheid, maar ook volwassen werklozen kunnen aan het project deelnemen. Het is geen echte tijdelijke baan. De mensen komen dus niet bij Staatsbosbeheer in dienst en zullen als ingeschreven werkloze moe ten blijven proberen gewoon werk te vinden. Het experiment is bedoeld om1 zinvolle bezigheid te verschaffen aan werklozen en het gebeurt op vrijwillige basis. Het werk is echter niet vrij blijvend. Als eenmaal is begonnen wordt verwacht dat men de handen uit de mouwen zal steken. Animo? Op dit moment is nog niet duidelijk of voor deze vorm van „aanvullend werk" voldoende belangstelling zal bestaan, maar de vooruitzichten zijn niet on gunstig. Onder de RWV-ers en RWW- ers die in dorpshuis d'Ouwe Ulo regel matig hun werkbriefjes moeten inle veren is bekendheid gegeven aan het experiment waarbij enkele tientallen mensen serieuze belangstelling toon den. Als het een succes wordt, zou een dergelijke vorm van werk verschaffing volgend jaar op veel grotere schaal kunnen worden opgezet, eventueel met een wat ruimere kostenvergoeding. Het bedrag van f5,— per dag dat deze winter wordt gegeven, komt uit de ge meentekas (uit het fonds ter stimulering van plaatselijke werkgelegenheid, dat in de afgelopen begrotingsvergadering in het leven werd geroepen) en de hoogte van het bedrag werd vastgesteld in overleg met de belastingdienst. Alleen bescheiden onkostenvergoedingen kun nen namelijk onbelast blijven, maar de indruk bestaat dat over de hoogte van eerst om „kantineruimte" had ge vraagd) liet nu weten dat deze bena ming ongelukkig was gekozen, want dat het in feite ging om toiletaccommodatie alsmede werkruimte en geledenheid tot het plaatsen van machines, archief, e.d. Ook schreef Dekker dat de eigenaar van de naastgelegen grond geen bezwaar had. De beroepschriftencommissie oor deelde dat tegen de bouwvergunning geen bezwaar kon zijn omdat er nog steeds sprake was van de uitoefening van een vrij beroep en dat de relatie tussen wonen en werken zou blijven bestaan. De vrijstellingsregeling voor vrije beroepen zou dus wèl moeten wor den toegepast. Tot die conclusie kwa men ook de wethouders. Ze vonden dat in de bedrijfsvoering bij Dekker sinds 1979 niet veel is veranderd. De argu menten die toen opgingen om hem ver gunning te geven, zouden ook nu moeten gelden. Bovendien was geble ken dat de buurman geen bezwaar had. De burgemeester trok uit dezelfde feiten echter een andere conclusie: er is in het verleden kennelijk ten onrechte vrijstelling verleend voor de eerste uit breiding en dat hoeft niet te betekenen dat die „fout" nog wordt vergroot. Ook oordeelde de burgemeester dat het verlenen van de vergunning strijdig is met de aanvraag want er was gevraagd om een kantine en om alsnog ver gunning te krijgen wordt die kantine nu veranderd in „uitbreiding kantoor." Op dinsdag 11 januari is de in Den Burg wegens inventarisatie de hele dag dit bedrag in de toekomst kan worden gepraat. Niet concurrerend De mogelijkheden voor dit winterwerk zijn overigens beperkt omdat alleen werk in aanmerking komt dat anders helemaal niet zou worden gedaan. Het mag geen concurrentie inhouden voor bestaande ondernemingen. Dat niet meer dan 25 werklozen voor het project worden aangeworven heeft financiële en organisatorische redenen. Staatsbos beheer moet nl. zelf voor deskundige begeleiding van het project en voor ma terialen zorgen. Tot de werkzaamheden die op het programma staan, hoort een experiment met „natuurlijke bezaaiing" waardoor een perceel bos zich langs natuurlijke weg kan vernieuwen. Het werk bestaat uit het scheppen van omstandigheden waardoor het zaad van de bestaande bomen kan ontkiemen, zodat vanzelf nieuwe bomen ontstaan De bosper celen die daarvoor in aanmerking komen (onder andere achter de Rovershut) moeteen worden ontdaan van bramen en andere onderbegroeiing en er moet een afrastering van fijn gaas worden gemaakt om te voorkomen dat konijnen de pas opgekomen bomen opeten. Voorlichting Meer bijzonderheden over het project zullen geïnteresseerden zeer binnenkort vernemen want de Werkgroep Bestrij ding Jeugdwerkloosheid zal met voor lichting naar buiten treden. Het nu de starten werkverschaffings project moet niet worden verward met het gemeentelijke banenplan („Blan ken-plan") waarbij het ging om het bieden van echte tijdelijke banen en waarbij Staatbosbeheer een aanmer kelijk bedrag wilde uittrekken om de uit kering aan te vullen tot een gewoon salaris. Zoals bekend is van rijkswege nooit gereageerd op dit voorstel en ook niet op latere aandrang van gemeen tewege. Dit werkgelegenheidsproject behelsde een baan gedurende 26 weken voor ongeveer 25 mensen (duinvast legging en onderhoud en bewaking van recreatieve voorzieningen in de zomer). Bij de gemeentelijke sociale dienst ver namen wij dat men daar niet veel hoop meer heeft dat dit plan alsnog van de grond komt, maar dat men er wel achteraan blijft zitten, eventueel via andere wegen. Op zijn minst moet duidelijk worden waarom het Texelse plan 'niet was in te willigen om te bepalen of het zin heeft nieuwe initia tieven op dit gebied te ondernemen. B en W willen de heer C. N de Wit vergunning geven om zijn slijterij aan de Weverstraat zodanig uit te breiden dat de gehele nog bestaande binnenplaats wordt bebouwd. Daarvoor moet wel een artikel 19 procedure worden ge voerd, want het totale perceel bebou wen mag volgpns zowel het oude als nieuwe bestemmingsplan niet. Dat schrijft een maximale bebouwing van 60% voor. Het college vindt het vol bouwen in dit geval niet erg en is bereid het bestemmingsplan aan te passen. De arts A.C.J.P. Waverijn wil zijn praktijkruimte aan de Kogerstraat uit breiden met een behandelkamer van 10m!. Dat kan gebeuren door het ver lenen van vrijstelling want „recht" op een dergelijke verbouwing heeft Wave rijn niet. Het probleem is namelijk dat de zich bij het woonhuis bevindende be staande praktijkruimte van 64m2 als „bijgebouw" kan worden aangemerkt. Samen met een bestaande berging zou en de nu gevraagde uitbreiding zou de oppervlakte bijgebouwen 105 m2 be slaan, terwijl het officiële maximum in dit geval 80 m2 is. Het college wil de zaak echter niet al te formeel benaderen en vindt dat woning en praktijk als een geheel kunnen worden beschouwd. Met toepassing van een artikel 18 van het bestemmingsplan wordt vrijstelling ver leend waardoor Waverijn zijn plan kan uitvoeren. Ctectie: Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog, tel. (02228) 266; ms Oosterhof, Golfslag 32. Den Burg. tel (02220) 4988 en f I 'I 1 *1x1 Verschiint dinsdags en vrijdags. 9k van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 1 Jfl ft T i^ Y f i K iTL iO 6l UCLTL^ nDeSRooy0Bnvm^Postbus^l. 1790 AA Den Burg, ^14/ L4 J V Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17. 636. efoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. -J J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1