Kent u de Jan van Gent? ELEKTRONISCHE ORGELS EN HORECA-COMPUTERS Rocky fef ondernemers - akti viteiterr] Hindelooper schilderen Hobbytentoonstelling in De Koog? Zon, maan en boog water V Samenwerking Stark en Mitra? RESTANTAANBIEDING. MARTIN TROMP Hengstenfokkerij in De Cocksdorp Orgelfonds: kwart ton binnen U/jAG 7 JANUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. Ij- ij fce Jan van Gent is, zoals de Papegaaiduiker, een ieder met enig -esse voor vogels (in ieder geval van afbeeldingen) bekend. Zijn g-nerkend silhouet siert de publicaties en stickers van de Britse thologische Vereniging. De strenge blik uit zijn ijsblauwe, 'h/vaarts gerichte ogen, kijkt ons van talloze foto's aan. Het is één |die soorten met een speciale uitstraling. De slechtvalk heeft dat I evenals de uilen en de boerenzwaluw. Er moet iets zijn van een bndere wildheid, strengheid, geheimzinnigheid of iets onweer- nbaar bekoorlijks om hem tot die vogels te rekenen." i begint het eerste hoofdstuk van ïËngels boek (The Gannèr, géscfiTe- Joor Bryan Nelson) dat geheel en al de jan van gent handelt. U begreep rschijnlijk al dat de inleiding niet van erlandse oorsprong is. Zo bekend is in van gent in ons land niet. Ook op ïliniet. Ik las in de Texelaar dat bij de indeling van nieuwe straatnamen commissielied de naam jan van gent tgr niks" vond. Toch is een jan van t lang niet niks en is ook de kans om i hier te zien te krijgen groter dan jijjeen denkt. De jan van gent op Texel Djfaaande tekeningen van Johan Reydon leren ons hoe de soort er uitziet. Dat liét'niet'in kleur is, is niet zo heel erg. De hoofdkleur van de jan van gent is zuiver wit, de vleugelpunten zijn zwart. Alleen de kop is lichtgeel. De snavel is grijsblauw, de poten zijn don ker grijs en van dichtbij vallen de hel blauwe ogen op. Dit verhaal geldt alleen voor de volwassen vogels. Net zoals bij de meeuwen zijn de jongen eerst bijna helemaal bruin, leder jaar krijgen ze wat meer wit in hun verenkleed. In het vierde levensjaar tenslotte krijgen ze het volwassen-kleed. Tekeningen zeggen niets over de grootte. Jan van genten zijn groot! Van snavelpunt tot staartpunt meten ze ongeveer 90 cm., de spanwijdte van de vleugels bedraagt ongeveer 1.80 meter. Hij is daarmee groter dan de grootste meeuw. Het is heel gemakkelijk om een jan van gent in levende lijve te aanschou wen: een kaartje kopen bij het Natuur recreatiecentrum en bij de vogelvijver kijken. Op het moment verblijven daar zeker drie volwassen dieren en een jong dier. Zoals alle zeevogels worden ook jan van genten nogal eens het slacht offer van olie op zee. En zo kan je ze, vooral in deze tijd met veel olie, ook nog wel eens dood op het strand vinden. In het wild Op dat strand moetje ook zijn als je ze echt levend in de natuur wilt zien. Eigenlijk zijn we te laat met dit artikel. De beste tijd is namelijk de nazomer en herfst. In de winter en het voorjaar zijn de dieren veel zeldzamer voor onze kust. De kans is het grootst bij westen wind. Het is dan zaak de zee met de verrekijker goed af te speuren. Op afstand vallen ze op door hun sigaar- of torpedovormig lichaam en de lange vleugels. Afgewis seld met enkele vleugelslagen zeilen of zweven ze voortdurend. De manier van voedsel zoeken is heel opvallend. Daar over straks meer. Het is absoluut niet zo dat je maar over zee hoeft te kijken om jan van genten te zien. Daar kunnen best enige uren overheen gaan en er zijn vele dagen dat geen enkel exemplaar zich laat zien. Daar moeten we dus voor waarschuwen. Maar de aanhouder wint. Met veel geluk zijn er tientallen, ja zelfs honderden te zien en soms vlakbij het strand. Ze volgen af en toe scholen vis (makreel) of vissersschepen. Een re cordaantal voor Texel werd afgelopen herfst genoteerd: op 8 oktober pas seerden in 2 uur 569 exemplaren. Honderdduizend Er is natuurlijk veel over de jan van gent te vertellen. Nelson schreef er een boek van meer dan 300 bladzijden over. We moeten ons dus beperken tot enkele wetenswaardigheden. Zoals uit de be schrijving van het voorkomen op Texel wel bleek, de soort broedt hier niet. Logisch als we weten dat het een vogel van rotskusten is. In Europa kunnen we hem broedend aantreffen in Bretagne, langs de Engelse, Ierse en Schotse kus ten, in Noorwegen en op IJsland. De jan van gent broedt in grote tot heel grote kolonies. Het liefst op kleine eilandjes of kliffen voor de kust zodat ze betrekkelijk veilig zitten en gemakkelijk kunnen lan den en opstijgen. De grootste kolonie vinden we heden ten dage op St. Kilda, een eilandje in de Atlantische Oceaan bij de Hebriden. Daar broeden zo'n 50.000 paren bijeen. Veel, heel veel zelfs, maar in de vorige eeuw schijnen op vogel rotsen in de St. Lawrence (Canada) nog twee maal zoveel dieren gebroed te hebben. Het totale aantal jan van genten in Europa en Canada bedraagt nu ongeveer 213.000 paren die in 34 verschillende kolonies broeden. Daarbij moeten we nog eens tenminste 70.000 onvolwassen exemplaren rekenen, zo dat de wereldbevolking van de jan van gent zo'n half miljoen exemplaren be draagt. Dat lijkt misschien veel, maar is het „natuurlijk gezien" helemaal niet. Oud Jan van genten kunnen heel oud worden. Waarschijnlijk meer dan veertig jaar. De gemiddelde levensduur is ten minste 16 jaar en zou de mens deze vogelsoort niet op allerlei manieren zekere teken voor haring, waar de een wordt gezien, is de ander nooit ver weg." Waarschijnlijk al veel eerder wisten de mensen dat grote groepen jan van genten borg stonden voor scholen haring of makreel. Deze grote vissoor ten vormen doorgaans het hoofdvoed- sel, en er zijn maar weinig vogels die ze ook kunnen vangen. De manier waarop een jan van gent deze vis vangt is spec taculair. Hij bemachtigt zijn prooi met stootduiken van zo'n 10, 20, ja soms 39 meter hoogte. Met zijn snavel als een speer naar beneden plonst hij loodrecht in het water en schiet onder het water oppervlak tot 3% meter door. Als hij dan begint te zwemmen kan hij wel tot 12 of 15 meter diepte komen. Tijdens de duik wordt een snelheid van 100 kilo meter per uur gehaald. U begrijpt, als er negatief 'beïnvloeden dan zou die ge middelde leeftijd wel eens rond de 25 jaar kunnen liggen. Zoals bij de meeste grote vogels die tamelijk oud kunnen worden, gaat de voortplanting „traag". In het vijfde of zesde jaar wordt voor het eerst gebroed en er wordt altijd maar één ei gelegd. Het broeden (dat maar liefst zo'n 44 dagen duurt!) gebeurt op een merkwaardige manier. De jan van gent laat niet zoals de meeste vogels zijn lichaam „over de eieren zakken" om ze met zijn lichaamswarmte op tempera tuur te houden, maar zet zijn poten er overheen. Die hebben grote zwemvlie zen, zodat het ei toch nog tamelijk goed bedekt wordt. Een jan van gent broedt dus met zijn poten. Het jong blijft nog eens rond de 90 dagen in het nest. Aan het eind van die periode is hij zo vet gevoerd dat hij zich, als de ouders hem verlaten, zo van de rotsen in zee stort. Vliegen kan hij dan nog niet. Zwem mend zetten de jongen koers naar meer open zee en langzamerhand moeten ze leren voor zichzelf te zorgen en te vlie gen. In deze periode komen dan ook de meeste jan van genten om het leven. Spectaculaire duiken In 1698 schreef de Engelsman Martin Martin: Jan van genten zijn het meest een groep jan van genten voor de kust aan het vissen is, is dat een prachtig gezicht. De een na de ander verdwijnt in hoog opspattend water in zee, terwijl een groot deel van de troep voortdurend boven de school vis rondcirkelt. Van Gent en Loos Een ge-ijkt grapje is de vraag of een jan van gent misschien ook nog iets te maken heeft met Loos. Dat is natuurlijk onzin, net zo min als de vogel iets te maken heeft met de Belgische stad Gent. Jan van Gent komt waarschijnlijk van de Engelse naam Gannet die weer afkomstig is van de oud-Engelse naam „gan" of „gans" en het germaanse gans. Hoewel helemaal geen familie van de ganzen, deelde men heel vroeger de jan van gent inderdaad bij de gans- achtigen in. Een mannetjes gans wordt gent genoemd en zo is wat de Ne derlandse naam betreft het cirkeltje ook weer rond. Adriaan Dijksen. >e firma Stark uit Oosterend is bezig samen met Mitra een project voor het ken van geavanceerde onderdelen voor electronische orgels te ontwikkelen, irk is al jaren bezig met de fabricage van kant en klare- en zelfbouworgels. Zoals like tak van de electronische industrie zijn de ontwikkelingen in de orgeltechniek afgelopen vijf jaar stormachtig geweest. Voor Mitra zou dit kunnen betekenen een deel van het bedrijf zou kunnen blijven voortbestaan. Al over een week of vier moet er een proefplan op tafel komen op grond waarvan besloten kan rden of er inderdaad een samenwerking opgebouwd kan worden. )et nieuwe onderdeel dat door de ■it W. PLoeg van de firma Stark is jedacht en dat door Mitra verder twikkeld en eventueel geproduceerd j kunnen worden, heeft te maken )t de techniek die de akoustische enschappen van het orgel regelt. Al laf het begin is het streven bij der- ijke instrumenten geweest de muziek laten klinken alsof het in een grote ITïte gespeeld werd, zelfs al stond het baraat in 'n kleine, akoustisch slechte «kamer. Dit vergt behoorlijk inge- Jckelde en arbeidsintensieve onder- len, die nu echter, door de toepassing van chips, veel makkelijker en sneller gemaakt kunnen worden. Ploeg is al zo'n drie jaar bezig met het uitdenken van zo'n onderdeel, maar hij kwam er eigenlijk nooit aan toe het plan uit te werken. Toen hij in deze krant las dat Mitra met sluiting werd bedreigd heeft hij contact opgenomen met de heer J. van Zon van dat bedrijf. Er is inmiddels ook al een bespreking met de Mitra- technici geweest. Op deze manier zou de combinatie de markt voor kunnen zijn. Voor zelfbouworgels bestaat een dergelijk onderdeel nog niet, in af- We hebben nog een aantal Helicon jongensdui. kershorloges van f65,- tot f99,— voor één prijs van f39,50. Tevens hebben wij nog een aantal sierlijke zilveren damesringen vanaf f12£0. Weverstraat 34, Den Burg, telefoon (02220) 2912. )12. I XK~J gewerkte orgels komt het nog maar weinig voor. Horeca-computer Ploeg heeft nog een ander project onder handen dat voor het Texelse horecabedrijfsleven interessant kan zijn. In samenwerking met de firma Toshiba heeft hij een computerprogramma ont wikkeld dat op ingrijpende wijze de administratie van logiesverstrekkende bedrijven kan verlichten. Ploegt is zelf al ongeveer veertien jaar betrokken bij een vakantiecentrum in Oosterend en weet dus waar hij over praat. Het is hem gebleken dat de mensen die aan de balie staan vaak niet genoeg verstand van administratie en boekhouden hebben. Het programma dat hij nu bedacht heeft is niet alleen in staat boekingen, reserveringen en voor uitbetalingen te administreren, deze handelingen worden ook direct in de boekhouding verwerkt, zodat het in toetsen van iets dergelijks de enige handeling is die nodig is om het ge beuren boekhoudkundig volledig af te ronden. Het achteraf boeken van bon nen die aan de balie zijn geschreven vervalt dan dus, evenals bijvoorbeeld het opmaken van de balans. Les i Met een paar uur les kan bijna ieder een de computer bedienen. Het appa raat geeft namelijk zelf de instructies, in het Nederlands. Bovendien is Ploeg nog bezig met het schrijven van een een voudige handleiding. Als een klant in, laten we zeggen, de vrijdagse drukte van het hoogseizoen, zijn rekening moet hebben, is het voldoende zijn initialen in te toetsen, samen met eventuele bijzonderheden (die gebroken lampetkan). De micro computer spuwt dan een gespecificeer de rekening uit binnen twee minuten en boekt de transactie gelijk. Bovendien kunnen naam en adres van de gast, samen met een eventuele codering in een geheugen worden opgeslagen. Om het jaar daarop, als de folders gedrukt moeten worden, keurig op postcode volgorde adresstickers af te leveren od aanvraag. De complete investering vergt zo'n achttienduizend gulden. Werk Ploeg is niet bang dat op deze manier boekhoudbureaus zonder werk komen te zitten. Hun taak ligt zijns inziens meer op het gebied van advisering in bij voorbeeld belastingaangelegenheden. Over vier weken gaat hij het pro gramma zelf uitproberen in het va kantiecentrum waar hij aan verbonden is. Geïnteresseerden kunnen de zaak dan in werking zien. Ploeg is bovendien beschikbaar voor advisering op dit ter rein. Hij zal de apparatuur overigens niet zelf gaan verkopen. Het is de bedoeling dat nog voor het seizoen het program ma op de markt komt. De heer W. van der Linde uit De Cocksdorp heeft zijn kiosk aan de Kik- kertstraat verkocht aan de heer K. Mantje uit De Koog. Van der Linde gaat nu een hengstenfokkerij beginnen in de hoeve Weltevreden aan de Langeveld- straat. Zijn slijterij, fietsenverhuurbedrijf en zijn bedrijf als hoefsmid zet hij gewoon voort, de fokkerij moet een onderdeel van het hele bedrijf worden. Het is zijn bedoeling anderhalfjaar oude hengstveulens te kopen. Als de dieren een jaar onder zijn hoede zijrj geweest gaan ze naar de WPN keuring (Warm bloed Paardenstamboek Nederland) waarna ze verkocht worden. Bij even tuele goedkeuring moeten ze dan nog de stamboekproef afleggen; ze krijgen honderd dagen de tijd om te laten zien dat ze geschikt zijn voor het (aan staande) vaderschap. Bij afkeuring wor den ze verkocht als rijpaard. De dieren zullen bij Van der Linde weliswaar het hele jaar binnen staan, maar ze zullen elke dag in een bui tenmanege worden getraind. Ze kunnen niet buiten gestald worden omdat ze dan een wintervacht zouden krijgen, iets dat bij de keuring in februari niet ge wenst is. In de stal dragen ze dekens en ze staan onder warme lampen. Elf januari start de cursus Hindelooper schilderen. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. De kosten bedragen ƒ45, exclusief materiaal, voor zes lessen. Docente is mevrouw L. Licht en de cursus wordt op dinsdagavond ge houden in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Adspirant-cursisten moeten zich voor 11 januari aanmelden op het bureau culturele zaken in het raadhuis, tel. 02220-3041. De netto baten van de actie voor de restauratie van het r.k. kerkorgel na deren de f26.000,-. De onlangs ge houden verkoop van kerstkaarten en kerstkaarsjes is een succes geweest; op dit onderdeel van de actie werd al 7800,— winst gemaakt. Besloten is de kerkveiling ten bate van het orgel te houden op zaterdag 19 maart. De dorpscommissie van De Koog wil medio februari een hobbytentoonstel ling organiseren en zoekt contact met hobbyisten die bereid zijn hun werk te tonen. Wie mee wil doen, kan bellen naar telefoon 02228-634. De zon komt 11 januari op om 8.45 uur en gaat onder om 16.50 uur. Maan: 14 jan. N.M.; 22 jan. E.K. Doodtij: 8 jan., springtij: 16 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 7 januari 1.51 en 13.17 Zaterdag 8 januari 2.35 en 14.48 Zondag 9 januari 3.33 en 16 27 Maandag 10 januari 4.44 en 17.52 Dinsdag 11 januari 6.05 en 18.53 Woensdag 12 januari 7.11 en 19.33 Donderdag 13 januari 7.50 en 20.07 Vrijdag 14 januari 8.13 en 20.46 Zaterdag 15 januari 8.59 en 21.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dit is de tijd van de vervolgfilms. De derde Starwars is bijna klaar, de derde Superman is in produktie en de derde Rocky is in de bioscoop. Niet langer worden vervolgfilms beschouwd als af leggertjes van het origineel. Soms zijn ze beter, soms slechter, maar meestal minstens zo succesvol. Was Rocky aanvankelijk in zijn eerste film nog het verhaal van de American dream, de veldtocht van een kansloze jongen uit de sloppen van Philadelphia naar de top van de samenleving via de boksring, en maakte Rocky II pas op de plaats van dat succes, in Rocky III is onze held een welgesteld man geworden. Autobiogra fisch is de film niet, maar er zitten uitermate herkenbare elementen in ,,Zo arm als Rocky ben ik nooit geweest", verklaarde Stallone in een interview. Ik kom uit een burgermansgezin in New Vork. Maar al zijn gevoelens, zijn emoties, zijn behoefte aan succes, dat ben ikzelf. Vooral in Rocky III". Wel, de film overtreft in verre mate deel 2. De vorige edities waren steeds lange aanlo pen tot het uiteindelijke gevecht. Rocky III is een pure vechtfilm: prachtig gere gisseerde gevechten en adembene mend om te volgen. Rockey woont in ee kast van een villa (die van Muham med Ali?!) Hij lijdt het leven van een ster maar hij bezit niet meer ,,theeyeof the tiger", het killersinstinct om een te genstander af te maken. Er is een kaper op de kust die zijn titel wil afnemen: een kolossale kerel, Clubber Lang, een man uit de achterbuurten die zijn tegen standers als een ruïne achterlaat Bo vendien sterft Mickey, zijn trouwe trai ner aan een hartaanval. Het wordt een lange, moeizame en dikwijls ook amu sante gang terug naar het succes, zowel voor Rocky als voor Sylvester Stallone, bedenker, schrijver, regisseur en uit beelder van dit alles, een steeds weer bewonderenswaardige prestatie. Rocky III" is te zien van vrijdag tot en met maandag, 16 jaar. Winnetou Na de dood van zijn vader heeft Winnetou zich als levenstaak gesteld een permanente vrede tussen de rood huizen en blanken te bewerkstelligen. Dit stookt allerminst met de plannen van Forrester, een gewetenloze schruk, die onrust onder de Indianen prefereert boven zijn duistere praktijken. Winnetou begint vredesonderhandelingen, die bij gewoond worden door alle opperhoof den en de blanken onder.leiding van Overste Merril. Forrester en zijn mannen vallen een pionierskamp aan en laten sporen na die er op moeten wijzen dat de Indianen het bloedbad hebben aan gericht. Merril is hevig verontwaardigd en stuurt een strafexpeditie naar de Indianen. Forrester lokt Winnetou en Old Shatterhand in een hinderlaag. Met veel moeite ontsnappen ze en ont dekken het bewijs dat Forrester het kamp overviel. Er ontstaat een harde strijd tussen Forrester, de Indianen en Merril's troepen. Als de kruitdamp is opgetrokken staat niets een vrede meer in de weg. Winnetou keert terug" als zondagmatinee. Alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7