Cjrocn 2tmrL-Jexels in het harL, 1 Kotter bij paal 14 gestrand Gastvrij onthaal voor bemanning KW 149 GEMEENTE HELPT FIRMA VLAMING Tienduizend gulden buit bij inbraak Reclame is taboe bij Radio Texel Als nood aan de man komt BBË3HI Cursus stilleven Gepromoveerd Alcohol en autorijden Windkracht 11 Ut JAARGANG Nr. 9749 DINSDAG 18 JANUARI 1983 :tie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en /an der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc. jveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs A16.60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties-Amro Bank nr 46 99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34 60 398. mgm e afgelopen nacht hebben de vijf bemanningsleden van de kotter 149 Marie Martin" die ruim vijf uur tevoren bij paal 14 was trand, op Texel een veilig en gastvrij onthaal gevonden. Om één vannacht kwamen ze met een reddingvlet aan wal, geholpen door n/hipperploeg van de Texelse KNZHRM en konden ze bekomen urenlange spanning. 3 Stranding van de in 1960 gebouw- totter was het gevolg van motor- Kort nadat de KW 149 omstreeks middaguur de haven van IJmuiden verlaten om te gaan vissen, besloot aper A. Nijgh (47) om in verband het zeer ongunstige weerbericht de rn van Den Helder binnen te lopen, rdat het zover was viel de 800 pk ir Blackstone motor van de op dat lent in het Molengat varende kotter onverklaarbare oorzaak uit en was direct meer te starten. Door de e wind raakte de Marie Martin" op drift en liep binnen een kwartier en zandbank ter hoogte van paal 14 de Texelse kust. Angstig moment 3 kotter lag daar in hoge branding sr te rijen op de grond (wat het ïtigste moment was van de stran- schoof over de zandbank heen en f tenslotte muurvast op de volgende t zitten, op nauwelijks honderd sr uit de kust. Een collega, de KW rist een tros vast te maken en deed poging om de Matie Martin in dieD bemanning van de KW 149 uit de broers Mart (18) en Wim (23) Ouwehand, Piet van Wijk (20) en Jaap de Vreugd (49) Met de whippervrachtwagen werden ze eerst naar de woning van whipperploeg commandant Theo Kooiman in de Epe- pog i irte trekken. De tros brak daarbij af; tweede poging resulteerde even- in het begeven van de tros. Op het dsignaal was ook de motorredding- t Suzanna uit Den Helder in actie >men, evenals het kerkschip De pen de sleepboot Elizabeth van Leo er uit Oudeschild. Ze konden de 3 op de bank zittende Katwijker er niet bereiken. De positie waarin schip verkeerde was allerminst be- snswaardig. Naar de wal et weerbericht maakte melding van temende wind uit het westen, zodat al spoedig duidelijk was dat de tanning de kotter zou moeten aten. Rond middernacht werd die is nadrukkelijk te kennen gegeven, ingen van de whipperploeg om een over te brengen waren mislukt. De Je/ schuin op het strand staande Om één uur vannacht kwam aan de span ning een eind. Met hun opbiaasvlot en gehol pen door mensen van de wipperploeg uft De Koog bereikten de vijf opvarenden van de KW 149 het strand. laan in De Koog gebracht waar ze van mevrouw Kooiman-Huigen droge kleren en een borrel kregen en bij de hitte van de houtkachel op temperatuur konden komen. De nacht werd doorgebracht in een appartement van hotel Opduin op kosten van de gemeente. Enkele men sen van de whipperploeg hielden intus sen de wacht bij de verlaten kotter, die later in de nacht na het vallen van het water misschien bereikbaar zou worden voor jutters. In opdracht van burge meester Engelvaart werd de wacht later voortgezet door de politie „om Engelse toestanden te voorkomen." De kotter zat vanmorgen nog vast. Plannen voor berging zijn nog niet gemaakt. De aangekondigde avondcursus stil leven schilderen op dinsdag 1 februari in dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt ook 's middags gegeven, 's Avonds van 19.30 tot 21.30 uur en 's middags van 13.30 tot 15.30 uur. Cursusduur 8 lessen. Kosten f65, Opgave t/m 21 januari op het raadhuis afd. culturele zaken of bij cursusleider F. T. Voskuil, tel. 3296. De gemeente zal met mensen en materieel te hulp komen als het strand paviljoen Paal 9 van de firma P. C. Vlaming en Zn door de zee verzwolgen dreigt te worden. De kans dat razend snelle ontruiming en sloop van het pa viljoen de komende dagen noodzakelijk is, leek gisteren vrij groot omdat storm achtige noordwestelijke wind werd ver wacht. In het verleden is gebleken dat onder dergelijke omstandigheden bin nen een etmaal meer dan tien meter duin kan wegslaan, precies de afstand die nog rest tussen paviljoen en strand. Dat de gemeente hulp zal bieden in een acute noodsituatie werd gister avond door wethouder Daan Schilling, vooruitlopend op een B en W besluit dat vandaag zou worden genomen, toege zegd in de vergadering van deraadscom- missïe voor algemeen, organisatorisch en technisch beleid. Hij deed dit naar aanleiding van opmerkingen van Ben Daalder van het CDA die de situatie ter plaatse had bekeken en naar aanleiding van het zojuist vernomen weerbericht (noordwester storm met windkracht 9 10) aandacht vroeg voor het lot van paal 9. Goede wil De firma Vlaming verkeert in een nogal moeilijke situatie. Het is toege staan dat het paviljoen (thans 250 m2) wordt vervangen door een gebouw van 150m2 dat op een veilige plaats landin waarts wordt gezet, maar dan verplicht Vlaming zich tot afbreken in de winter. Dat is voor hem onaanvaardbaar. Sa men met de gemeente wordt nu ge tracht vergunning te krijgen voor een permanent paviljoen. Van de zijde van Staatsbosbeheer heeft men voorzichtig laten blijken dat dit „bespreekbaar" kan zijn als het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland en Rijkswaterstaat akkoord gaan. De gemeente probeert spoed achter het overleg te zetten en heeft alvast goede wil getoond door de herbouw van het paviljoen als „ver plaatsing als gevolg van calamiteit" te beschouwen, zodat geen bouwvergun ning nodig is. Op 14 januari j.l. zijn gepromoveerd tot doctor in de Sociale Wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam C. van der Eijk jr. en B. Niemöller op hun proefschrift: „Electoral change in the Netherlands, empirical results and me thodes of measurement". In hun boek wordt op verschillende manieren onderzoek gedaan naar elek- torale verandering. Daarmee wordt be doeld de verandering in de relatieve sterkte van politieke partijen tengevolge van wisselend succes bij verkiezingen met name bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zowel in de nacht van donderdag op vrijdag als in de daaropvolgende zijn aanhoudingen verricht van automobilis ten die vermoedelijk te veel gedronken hadden. In een geval werd een bloed proef geweigerd. De Texelse man werd 's nachts om één uur in Den Burg aangehouden Nadat beide blaaspijpjes verkleurden werd hem vergeefs gevraagd een bloedproef te ondergaan. In het tweede geval werd aan een 20-jarige Texelaar een rijverbod opge legd. Bijde Rijkspolitie kwam donderdagavond om half tien een melding binnen van een inbraak in een woning aan de Hallerweg. De totale buit had een waarde van meer dan tienduizend gulden. De politie verzoekt iedereen die op de bewuste dag verdachte personen, auto's of bewegingen bij de Hallerweg heeft waargenomen contact op te nemen. De heer des huizes bemerkte 's avonds dat het geldkistje in de slaap kamer open stond en dat de portefeuille die er in hoorde te zitten was ver dwenen. Hierin had een bedrag van zo'n drieduizend gulden gezeten. In de veronderstelling dat zijn vrouw de por tefeuille mee had genomen, wachtte hij haar thuiskomst af. Zij wist echter van niets en ontdekte bovendien dat er nog meer weg was. Uit een sieradenkistje ontbraken an tieke gouden sieraden met een waarde van ongeveer 6500 gulden. Twee oude gouden medailles waren uit een kastje gehaald. De onderschei dingen dateerden uit het begin van de vorige eeuw en hadden betrekking op het toenmalige schapenstamboek. Uit een ladenkast bleek tenslotte nog een bedrag van rond de vierhonderd gulden te zijn verdwenen. De 18-jarige opvarende Mart Ouwehand was aan de hand gewond geraakt. De wipperploeg zorgde op het strand voor eerste hulp. wind had te veel vat op de door de l vuurpijl voortgetrokken lijn. De beman ning van de Katwijker maakte toen zelf verbinding met de wal door een tros met een blaas naar het strand te laten drijven. Met behulp van deze verbin ding trokken de opvarenden zich met hun opbiaasvlot naar het strand waar ze met drijfnatte kleren van de eerste schrik konden bekomen in de vracht auto van de whipperploeg. Eerder op de avond hadden de vissers al een ander rubbervlot in gereedheid gebracht en langszij gelegd, om over te kunnen stappen als het nodig zou zijn. Door de branding brak de lijn en het vlot spoelde even later beschadigd aan op het strand. Naast schipper A. Nijgh bestond de De Noordwesterstorm ven de af gelopen nacht heeft een kracht van ruim elf bereikt, in buien uitschie tend tot bijna 12. Toen de storm rond vijf uur vanmorgen zijn top kracht bereikte was de waterstand echter niet extreem hoog. Om tien uur was het hoog water en tegen die tijd moet de meeste schade aan de duinen zijn opgetreden. Omdat het strand pas in de loop van de middag begaanbaar werd, kon rijkswaterstaat de achteruitgang van het duin nog niet nauwkeurig op meten. Als Texel een lokale omroep krijgt, zullen de kosten daarvan moeten wor den gedekt uit subsidies, lidmaatschap pen en/of donaties maar niet uit recla me. Het gemeentebestuur vindt name lijk dat de plaatselijke radio niet tot gevolg mag hebben dat de advertentie- inkomsten van de lokale pers terug lopen; bovendien is ook het in de maak tijnde mediabeleid van de regering ge- •icht op het weren van commercie in okale en regionale omroepen. Hoe het rijksbeleid met betrekking tot lokale omroepen zal uitvallen is nog niet duidelijk en vooral daarom is op dit moment nog niet te zeggen of een plaatselijke radio-omroep voor Texel een haalbare kaart is. Geen kabel Belangrijkste probleem is dat van rijkswege misschien niet zal worden toegestaan dat de Texelse omroep van een echte radiozender gebruik maakt en lokale omroep alleen zal toestaan als gebruik wordt gemaakt van een kabel. Op Texel ligt geen kabel. Bij voorbaat staat vast dat het aanleggen daarvan onbetaalbaar is. Actievoeren voor een eigen „echte" zender zal dan ook een der bezigheden zijn van de Werkgroep Lokale Omroep die donderdagavond door wethouder Piet Zegers in het raadhuis werd ge ïnstalleerd. Die werkgroep bestaat naast voorzitter Zegers uit vertegenwoordi gers van de bejaardenomroep De Licht boei, de Welzijnsstichting en de plaat selijke pers. Het is niet uitgesloten dat dit gezelschap nog zal worden uitge breid met vertegenwoordigers van an dere geïnteresseerde of belanghebben de groeperingen maar voorlopig wil men het bij de huidige fgrmatie houden. Als secretaris van de werkgroep werd de heer G. A. Oskam benoemd, die zal worden bijgestaan door de heer P. Arensman. Medewerking In zijn installatiepraatje zei Zegers dat het geven van medewerking aan een plaatselijke radio-omroep een van de punten is van het basisprogramma van het gemeentebestuur. Daaraan mag de verwachting worden gekoppeld dat er ook bereidheid tot financiële mede werking zal zijn, al moet men zich daar niet al te veel van voorstellen. Zegers zei dat het huidige economische klimaat niet erg geschikt is om iets nieuws te beginnen, maar anderzijds geeft werke loos afwachten ook geen soulaas. Vrijwilligers In de discussie die zich vervolgens ontwikkelde kwamen zo ongeveer alle problemen waarmee de lokale omroep te maken zou kunnen krijgen aan de orde. Een van de vragen is of het zal lukken deze omroep geheel met vrijwil ligers te runnen. De mensen van de bejaardenomroep waren daar vrij opti mistisch over. Zelf houden ze De Lichtboei al vele jaren in de lucht zonder één betaalde kracht. Eenthousiasme en bereidheid om mee te werken is wellicht ook te vinden in kringen van Texelse radiopiraten. Besloten werd echter deze op dit moment nog niet bij de voor bereidingen te betrekken. Hangende de thans nog onzekere wettelijke situatie zal de werkgroep zich de komende maanden breed informeren inzake technische en organisatorische aspecten. De omroepverenigingen NCRV en VARA houden zich in het bijzonder bezig met „kleinschalige ra dio" en verzorgen zelfs instructie voor geïnteresseerden. Besloten werd een van de omroepen uit te nodigen voor een informatiebijeenkomst, die dan openbaar zal zijn. Overigens zullen de activiteiten van de werkgroep voorlopig besloten zijn, mede omdat het nog allerminst vast staat of het stichten van een omroep mogelijk is en men liever geen overdreven verwachtingen wekt.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1