Verloting met meer dan 40 mille aan prijzen Nog geen terugloop leerlingenaantal Provincie gaf nog wat uitstel Vakanties spierdystrofïe-patienten Jaarverslag Muziekschool '81-'82 Premie niet ingetrokken Het kan niet op Bruinvis doet veerhaven aan Veel belangstelling voor oude trekkers en motoren Jaarvergadering Vrouwengilde PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 JANUAf(Di Een Volvo 343 personenwagen ter waarde van 717.215,— is de hoofdprijs van een groot opgezette verloting die deze zomer zal worden gehouden ten bate van de Stichting Texel-Vakantie Gehandicapten. Daarnaast horen onder meer zes videosets, elk ter waarde van ongeveer f5000,— tot het prijzenpakket. De organisatoren hebben voor de Volvo geen cent hoeven betalen. Volvo Nederland en de plaatselijke dealer W. Grisnigt stelden de wagen'Voor een sterk gereduceerd bedrag beschikbaar en het resterende geld werd door een pariculier, die onbekend wil blijven, in een keer op tafel gelegd I ,,2o'n kind" een onvoorstelbare belas ting is. Opgetogen reacties van de kinderen waren te lezen in het kontakt- blad van de VSN. „Een fantastisch eiland. Ik wist niet dat Nederland zo mooi kon zijn", aldus een van de en thousiaste uitlatingen. „Dit is een eiland waar Beethoven zijn Pastorale geschreven zou kunnen hebben". Doel van de verloting is een groot geldbedrag bijeen te krijgen waardoor het mogelijk wordt dat groepen kinderen die lijden aan een ongeneeslijke spierziekte elke zomer een geheel verzorgde vakantie op Texel kunnen doorbrengen. Naast de verloting zullen nog andere aktiviteiten worden georganiseerd ten bate van dit doel. Onder andere worden donateurs geworven, die zich verplichten jaarlijks tenminste f25,— aan de Stichting over te maken. Met dat laatste is vrijdagavond j.l. een begin gemaakt, toen tijdens een informatie bijeenkomst, die in het NlOZ-gebouw in 't Horntje werd gehouden het start sein voor de aktie werd gegeven. Dezelfde avond werd reeds voor /1685, aan donaties toegezegd. Donderdagmorgen bleek een bruinvis in de veerhaven rond te zwemmen. De mensen van het NRC die werden gewaarschuwd veron derstelden dat het dier waarschijn lijk een longziekte onder de leden had. Pogingen het beest te vangen mislukten, 's middags koos het weer het ruime sop. Uit het gedrag van de bruinvis viel ag te leiden dat het niet gezond was. Hij zwom constant rondjes. Op zich is dat al een slecht teken, maar Gerrit de Haan van het NRC kon bovendien aan de ademhaling van het dier zien, dat er iets met de longen aan de hand moest zijn. In het Natuurrecreatie entrum zijn al, .vaker bruinvissen met dergelijke klachten „behandeld". Diverse pogingen het dier te vangen mislukten. Havenmeester H. Beumkes van het NIOZ bleek echter nog een net te hebben. Terwijl men bezig was dit te ontwarren, kwam het bericht dat de patient uit eigen wil vertrokken was. De belangstelling voor het verzamelen en onderhouden van trekkers, oude stationaire motoren en oude werktuigen is op Texel vrij groot. Dat bleek op de vrijdagavond in het vliegveldrestaurant gehouden oriëntatiebijeenkomst, die was georganiseerd door de afdeling Texel van de oude trekker- en motoren vereniging. Voorzitter P. Duinker ver welkomde meer dan vijftig personen. De landelijke voorzitter Jan Lantink uit Delden gaf een uiteenzetting over doel, streven en activiteiten van de ver eniging. De belangstelling voor oude trekkers en motoren groeit snel; op dit moment zijn 600 leden ingeschreven; ook vrouwen blijken interesse te heb ben. De heer Rob van Deventer uit Hoogkarspel draaide films die hij had gemaakt op oude trekker- en motoren- manifestaties in Sint Maarten in 1981, bij de nationale ploegwedstrijden in de Flevopolder in hetzelfde jaar en in Eind hoven in 1982. Ook een demonstratie in Ottersum met allerlei tractoren en werk tuigen was een reportage van prima gehalte en hetzelfde gold voor een film die in zuid Engeland was gemaakt. Enthousiasten uit een gebied zo groot als Nederland waren bijeen gekomen voor een driedaagse show die de Texel- ze verzamelaars het water in de mond deed komen: oude locomobielen, dors machines, ploegen, auto's met ketting aandrijving, graanmolens die werden aangedreven door een stationaire motor en houtzaagmachines. In de pauze deed de heer J. Uitgeest van Flora een beroep op de aanwezigen om zoveel mogelijk tractoren, statio naire motoren en werktuigen op te knappen, zodat shows kunnen worden georganiseerd. Zo'n show is op zater dag 14 en zondag 15 mei in Sint Maarten, waar zo'n vijftig tractoren, stationaire motoren, automobielen, le gerwagens, motorfietsen, vrachtauto's acte de presence zullen geven. Na de pauze werd de door Joop Hillen uit de ,Prins Hendrikpolder gemaakte film van een dorsdemonstratie in Blaricum ver toond. Het programma werd om elf uur afgesloten, maar er werd door meerdere aanwezigen nog geruime tijd nagepraat over wensen en mogelijkheden van de nieuwse vereniging. Diverse bezitters van oude tractoren lieten zich als lid inschrijven. Met Texel-vakantie voor kinderen die lijden aan spierdystrofie is reeds erva ring opgedaan. In augustus 1981 bracht een groep van zes patiënten, allen rol stoelgebruikers, een week vakantie door op Texel. Dat werd een groot succes, wat reden was om de volgende zomer tien patiënten naar Texel te laten komen. De kinderen brachten ook toen een fijne week op ons eiland door, mede dank zij de uitstekende opvang in de aangepaste appartementen van „De Zwaluw" in De Koog en het gevarieer de programma, dat met hulp van veel kanten kon worden aangeboden. Niet stoppen „Het was ondenkbaar dat wij hiermee zouden kunnen stoppen", aldus de heer Bob Bakker uit Den Burg, die vrijdagavond in het NIOZ- auditorium het woord voerde omdat Stichting-voorzitter burgemeester Engelvaart door de griep was geveld. Bij het organiseren van de Texel- vakanties werkt de Stichting nauw samen met de Vereniging Spierziekten Nederland in Baarn, vooral bij het aanwijzen van patiënten die voor het reisje naar Texel in aanmerking komen. Namens deze stichting werd vrijdag uit voerige informatie over het verschijnsel spierziekten gegeven door de heer IJsbrand Poortman, die zich zeer lovend uitliet over het Texelse initiatief om groepen patiënten dergelijke vakanties, waar zij anders nooit aan toe komen, aan te bieden. Poortman, zelf vader van een kind dat aan een spier ziekte lijdt, liet er geen twijfel over bestaan dat de vakanties op het wad deneiland door de patiënten zelf enorm op prijs worden gesteld, maar ook door de ouders voor wie het hebben van Onbekend Spierdystrofie is een betrekkelijk zeldzame ziekte, zodat er weinig van bekend is. Het gaat om een erfelijke, aangeboren afwijking, die in verschil lende „soorten" voorkomt. Er zijn maar liefst 250 verschillende ziektebeelden bekend, die op drie na allemaal onge neeslijk zijn. Er zijn totaal 15.000 patiën ten. Relatief veel voorkomend is de vorm van spierdystrofie, die als de ziekte van Duchenne wordt aangeduid en waaraan ca. duizend kindergp lijden. Deze ziekte openbaart zich als het kind enkele jaren oud is en wordt vrijwel nooit direkt herkend. Kenmerkend voor het verloop is de toenemende spier zwakte, waardoor de patiënten al gauw van een rolstoel afhankelijk worden en van voortdurende hulp, dag en nacht, van ouders of andere begeleiders. De patiënten zijn bijvoorbeeld niet in staat zich in bed om te draaien, dat moet dus een keer of zes per nacht met hulp van de ouders gebeuren. Daarbij komt dat die ouders te maken krijgen met onkunde, onbegrip en met ambtelijke molens, waardoor het bijv. voorkomt dat met het aanvragen van een rolstoel een periode van maar liefst acht maanden is gemoeid. De toestand ver slechtert intussen, zodat de kans groot is dat de rolstoel al niet meer bruik baar is als hij uiteindelijk wordt toege wezen. De vereniging Spierziekten Nederland spant zich in om kennis te verbreiden en om de gezamenlijke be langen beter behartigd te krijgen. Dank zij de vereniging komen de ouders met elkaar in kontakt en kunnen elkaar tot steun zijn. Alles kan Het spreekt dan ook vanzelf dat van harte wordt meegewerkt aan de va- In de hel van het NlOZ-gebouw stond vrijdagavond de hoofdprijs van de verloting te pronk: een Volvo 343„Winner"personenauto. Reti heer IJ. Poortman van de Vereniging Spierziekten Nederland. Namens de Jonge Ondernemers Organisatie overhandigde de heer R. Hamer een video-set die als tussenprijs voor de verloting zal worden uitgeloofd. kanties op Texel. Inmiddels is gebleken dat op Texel „alles" kan, wat voor ouders die met hun problemen vaak lange tijd van het kastje naar de muur zijn gestuurd een heel bijzondere er varing is. De vakanties blijken voor de kinderen zeer waardevol te zijn. „De kinderen komen anders terug. De kinderen willen Weer iets en ze durven weer wat. Het leven heeft voor hen meer zin gekregen", aldus Poortman. Na het vertonen van een film over de jaarlijkse landdag van de vereniging Spierziekten Nederland, vertelde de heer Bakker dat het de bedoeling is voortaan elk jaar vakanties voor spier- dystrofiepatienten (en andere zwaar gehandicapten) te organiseren. Ondanks de vele gratis hulp, zijn daar aanzienlijke bedragen mee gemoeid. Tot dusver zijn de kosten gemiddeld uitgekomen op duizend gulden per kind (met begeleider! per week. De huidige financiële basis is te smal om dit werk te kunnen voortzetten en uitbreiden. Vandaar de oprichrting van de Stichting Texel-Vakantie Gehandicapten, die nu als eerste aktivrteit een grote verloting op touw zet om een flink kapitaal bijeen te brengen. Lotenverkoop De loten zullen in de komende zomer gedurende zes weken tijdens allerlei toeristische evenementen aan de man worden gebracht door een groep vrij willigers. De Volvo-auto zal daarbij als aandachttrekker worden rondgereden, met de nodige teksten e.d. Naast een hoofdprijs zijn er zes tussenprijzen in de vorm van videosets (videorecorder met kleuren-tv) elk ter waarde van f5500, Een van de sets is gespon- serd door TESO. De andere door de Jonge Ondernemers Organisatie Texel. Voorzitter Ruud Hamer van de Jonge Ondernemers overhandigde vrijdag avond „zijn" videoset en betuigde zijn sympathie met de aktie. Verenigingen, personen of onderne mingen die de vier resterende sets voor hun rekening willen nemen, kunnen kontakt opnemen met stichtingsbe stuurder A. Hengst in De Cocksdorp. In het schooljaar 81-82 werd de muziekschool bezocht door 519 leerlingen. Dat blijkt uit het jaarverslag. Een vergelijking met voorgaande jaren is niet in het verslag opgenomen, maar navraag op de afdeling culturele zaken van het gemeentehuis leert dat er in het vorige schooljaar nog een lichte stijging viel te constateren. De opde lagere scholen al eerder optredende daling van het leerlingen aantal is dit jaar echter wel ingetreden op de muziekschool. De lesgelden werden in het verslagjaar met vier procent verhoogd. In het lerarencorps deden zich geen veranderingen voor, alleen in de commissie toezicht werd de heer J. van Wolferen opgevolgd door de heer E. C. Hordijk. Op de peildatum 1 februari bleken er negen adspirant leerlingen op de wachtlijst te staan? 5 voor gitaar en 4 voor piano. De ensembles werden bevolkt door 96 leerlingen. In het verslagjaar is er een ensemble bijgekomen, namelijk de werkgroep lichte muziek. Deze werk groep ontstond tijdens de feestelijkhe den bij de ingebruikname van de nieuwe muziekschool. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van het streven naar zelfstandig heid van de muziekschool. Daar is tot op heden nog niets van gekomen, vooral door gebrek aan tijd en geld. „We kun nen er momenteel gewoon niemand aanzetten", aldus culturele zaken. Rijkserkenning Wat wel rond is gekomen is de rijks erkenning. Deze erkenning heeft bij voorbeeld op het financiële vlak prettige gevolgen voor de school. Zo wordt schoolconsulent Jan Lubbers nu door de provincie betaald in plaats van door de gemeente. Bovendien wordt, naast de erkenning dat het onderwijs kwali tatief goed is, de rijksbijdrage veilig ge steld. Ook in 81-82 is er weer veel aandacht besteed aan de begeleiding van lagere scholen in het muziekonderricht. Vol gens het gemeentehuis heeft deze be geleiding op langere termijn het gevolg gehad dat het vak muziek net zo geaccepteerd is geworden als bijvoor beeld gymnastiek, terwijl vroeger het al of niet geven van de lessen sterk af hankelijk was van de interesse van de onderwijzer. Aan demonstraties van instrumenten op de lagere scholen kwam men in het verslagjaar wegens tijdgebrek niet toe. Examens In de loop van het schooljaar deden 25 leerlingen examen. Twintig hiervan gingen op voor het verplichte A-examen vier voor het B- en 1 voor het C-' examen. Er werden geen kandidaten voor een muziekvakopleiding afgele verd. Er waren zeven deelnemers voor een cursus geschiedenis van de populaire muziek. Tot dusver is dat de laatste cursus in deze richting geweest, maar op culturele zaken wordt niet uitge sloten dat opnieuw dergelijke activitei ten ontplooid zullen worden. In het verslag wordt niet gezegd hoe de nieuwe muziekschool bevalt. Na vraag leert dat de ruimte uitstekend bevalt en dat de samenwerking met de andere gebruikers van het dorpshuis prima is. Commentaar van de admini stratrice van de school J. Bootsma: „Het is duidelijk dat het geld voor onze nieuwbouw beslist niet weggegooid is geweest." Jarino heeft nog enkele dagen de tijd gekregen om met Frits Langeveld tot overeenstemming te komen inzake aan koop van grond ten behoeve van het woningen- en winkelcomplex aan de Gasthuisstraat in Den Burg. De premie beschikking met betrekking tot de wo ningen in het complex is nog niet inge trokken, maar de komende dagen moe ten de zaken wel definitief rondkomen (wat zal moeten blijken uit getekende Woendag 12 januari werd in de Witte Burcht de jaarvergadering van het, Ka tholiek Vrouwengilde gehouden. Op deze avond die door 81 leden werd bezocht, is van mevrouw J. Smit-Zijlstra afscheid genomen als bestuurslid. Zij heeft acht jaar in het bestuur gezeten waarvan de laatste zeven jaar als pen- nmgmeesteresse. Mevrouw Boogaard-Witte heeft haar taak overgenomen. De opengevallen bestuursplaats is ingenomen door me vrouw Zoetelief-Witte. Zij werd met ruime meerderheid van stemmen geko zen. Uit het jaarverslag bleek dat de ver eniging een actief jaar heeft gehad en het financieel verslag gaf een gunstig saldo te zien. Namens de reiscommissie las mevrouw Reij-Schoenmaker het verslag voor van de twee gehouden reisjes. Mensendieck Na het huishoudelijke gedeelte van de avond kwam de katholieke vrouwen vereniging uit Oosterend om samen met het Gilde te luisteren naar een uiteen zetting die Willeke Arensman over haar werk als oefentherapeute Mensendieck gaf. De oefentherapie Mensendieck is een speciale vorm van therapie. Een verkeerde lichaamshouding kan veel klachten van uiteenlopende aard ver oorzaken. De Mensendieck methode tracht de houding te corrigeren en te verbeteren door het hele lichaam daar bij te betrekken en door middel van het bewust uitvoeren van oefeningen. Be langrijk is dat men zich bewust wordt van zijn eigen houding en bewegingen. Door gebruik te maken van spiegels kunt u zelf zien hoe uw spieren anders en beter gebruikt kunnen worden. contracten) en moet een begin n bouw zijn gemaakt. Dit uitstel is het resultaat van of dat gisteren van gemeentewege voerd met de provincie. De prem> anders zijn verlopen, wat zou beter dat de bouw van de baan zou zi tegenstelling tot eerdere berichte?: Langeveld gisteren nog niet met tot een vergelijk gekomen inzake^ dracht van de grond. Langeveld de condities bekend gemaakt ma« Jarinozijde zou daarop (nog) nia ingegaan. De indruk bestaat echti men nu snel tot zaken zal komen.) I Een belangrijke andere barrier* weg naar verwezenlijking van heï| reeds definitief genomen: met de™ J. Maas is overeenstemming b inzake aankoop van een deel vxs; winkelruimte. Maas neemt 600rr de totaal 1200m2 grote winkelt— vlakte over. I e Voor de gemeente is het belz^f dat de zaak tot een goed einde® gebracht, want ook de bouw/ woningwetwoningen op de ,,Mac'J n te" is ervan afhankelijk. Zolang e t Jarino geen overeenstemming is, I deze grond niet getransporteerd c Maas de mogelijkheid open wil hór om zijn supermarkt hier te herbo» et n Nep tun us blijft gul voor Een jutter uit het noorden van eiland vond op het strand tusser vuurtoren en de Slufter een e r rode wijn van prima kwaliteit, kens het opschrift waarschïf van Spaanse herkomst. Het i een plastic vat, dat getuige aangroei al geruime tijd in zee ti ja rondgedreven. Onze jutter hal}re grootste moeite om genoeg f/eig] te krijgen om de hele voorraatixe bottelen. Voor hem is 1983 goed wijnjaar. Afgelopen nacht was er voop jutters opnieuw reden om naai nu; strand te trekken. Langs het ijd strand was hout aangespoeld, i geschaafd rachelhout maar i lichte balken.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2