„'Nieuw Leven" kan het beter Blijspel vertoonde enkele haperingen TX 48 grootste kotter van Texelse vloot Overdracht tijdens feestelijke proefvaart Ylooie jonge meid.... Sportvissersnieuw s Ledenvergadering Vogelwerkgroep Verenigingsdag Blijde Rijders WDAG 18 JANUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 148 in volle, indrukwekkende lengte. e Texelse vissersvloot is dit weekend verrijkt met een indruk kend schip: de TX 48 „Alida Catharina" van de gebroeders Jaap liem Vlaming uit Oosterend. Met zijn lengte van 40,40 meter is het jrootste kotter waarmee vanuit Texel de Noordzeevisserij wordt efend. Insiders verzekerden ons dat de bouwer. Scheepswerf jer in Den Helder, trots mag zijn op het door hem afgeleverde fraai _jnde vaartuig dat tegen de vijf miljoen gulden heeft gekost. Na een proefvissen die tot tevredenheid verliep, is de nieuwe TX48 eren in gebruik genomen. jwdag vond tijdens een officiële Vaart en met veel genodigden de tracht van het schip plaats. Het nogal guur en winderig zodat werd aan met het hijsen van de Neder- se vlag nadat de werfvlag was tóhaald. De toespraken volgden in het havenrestaurant van 't itje dag tevoren had het er nog even uitgezien dat de proefvaart niet kon gaan omdat zware storm was voor- t. Latere weerberichten waren ech- eel gunstiger en mede omdat in het e van het eiland werd gevaren en at de nieuwe kotter erg stabiel is, jp de officiële proefvaart zonder dat md zeeziek werd. wensten op grond van particuliere be trokkenheid de familie Vlaming veel geluk en een behouden vaart toe. Mager Firmant Biem Vlaming dankte de sprekers. Hij vertelde hoe zijn broer het gebeuren op werf heeft begeleid. „Dit schip is een echt praatschip geworden. Er is naar onze wensen geluisterd en ze 800001 motornummer van de k Werkspoor 280 die de machine van de „Alida Catharina" siert is 01. Dat betekent dat het hier gaat R eerste exemplaar van een nieuw fcpen serie motoren van deze ek. Om aan de vraag naar steeds ;ere motoren te kunnen voldoen len bestaande types steeds opge- d. Daar is een grens aan en daarom I deze zes cilinder ontworpen. De Nine kan per cilinder 400 pk leveren, r is in de TX 48 afgesteld op totaal Ij!'pk, zodat het brandstofgebruik ien de perken blijft. de machinekamer staan verder 3 DAF-diesels van 231 pk als hulp- pf en voorin zit een 90 pk boeg- 'oefaandrijving. et schip is ontworpen voor de Éanvisserij op platvis Volgens on- 3er hetzelfde ontwerp bouwde Vis- n al zes kotters, waarvan de meeste :er 36 of 38 meter lang zijn. De ïdte van de TX 48 is 8 meter en de e4,5 meter. De opstelling van de in- menten en de kaartentafel in de irhut is zodanig dat vanuit één «listoel alles overzien kan worden, r de navigatie zijn een Decca, een k-plotter en twee radars geïnstal- 1 e bemanning bestaat uit zeven per- an van wie er elke week één vrij is. st de schippers-eigenaars Jaap en tl Vlaming varen Jan van der Star, ewijk Bremer, machinist Jaap Witte, o Roest en Bert Medendorp mee. Moed I- /erfeigenaar O. Visser roemde de sd en het zakelijk inzicht van de anten Vlaming om in deze tijd dit -jp te laten bouwen. Verbouwen van schip is niet mogelijk, vertelde hij. je wilt uitbreiden moet je altijd naar ander schip omkijken. In de ander- jaar dat hij met de gebroeders had lengewerkt, heeft hij ze leren kennen mensen die een dergelijke zware be- iing goed overwegen, maar er dan m volledig achter gaan staan, "oorzitter L. J. Weijdt van de Visserij Twee generaties Vlaming in de brug van het rechts zoon Jaap. vereniging DETV Texel zag de regel matige vernieuwing van kotters als een duidelijk symptoom van de vitaliteit van de Texelse visserij. Hij vond het ook jammer dat de burgemeester door ziekte verhinderd was te komen, hoewel de visserij meer met rijks- en met EG-over- heden van doen heeft dan met de gemeente. Gelukkig zijn de masthoog- ten, kleuren, maximum grootte en wat dies meer zij niet in gemeentelijke plan nen geregeld", verzuchtte Weijdt. Het schip omschreef hij als een mooie jonge meid met alles er op en er aan, duidelijk een telg van Visser." In de ogen van Weijdt was het ver standig dat niet het volle vermogen van de motor wordt gebruikt. Per honderd pk wordt elke week op die manier zo'n 1800 gulden bespaard, rekende hij het publiek voor. Donker Varen zonder een vrouw, die thuis op je wacht, is varen zonder licht, in een stikdonkere nacht." In het gedicht waarin deze fraaie regels voorkomen maakte Astrid Mee- dendorp namens de bemanning en echtgenotes bekend dat er een cadeau onderweg was dat aan boord moest blijven. Meer kon er nog niet over verteld worden. De bemanning was zeer content over het schip, dat omschreven werd als ,,het mooiste van de hele vloot." Namens de Helderse Visafslag sprak directeur E. Kip. Naast wijzen op de verbeterde werkomstandigheden voor de bemanning benadrukte hij het belang van deze investering voor zowel de Helderse als de Texelse economie. „Dit schip zal de uitstraling van de gemeente Texel in de visafslag vergroten", aldus Kip. De heer Storm van Stork-Werkspoor dankte de heren Vlaming voor het ver trouwen dat zij, als oude trouwe klant, in zijn bedrijf hadden gesteld door een motor te kopen die nog niet in de prak tijk van alledag zijn kwaliteiten heeft kunnen tonen. B. Daalder en J. Schrama tenslotte, Toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Oudeschild kan het veel beter. Dat mag de conclusie zijn na de opvoering van het blijspel ,,Dag mevrouw Puffin", zaterdagavond in een vol dorpshuis 't Skiltje. Een matig verhaal en slechts bij vlagen uitstekend spel. Mogelijk dat het schrappen van Agatha Christie's thriller „Moord in de pastorie" de club tot overhaast handelen heeft moeten aansporen, maar dit stuk was niet zo'n goede keuze. De avond werd min of meer gered door de kwaliteiten van Jeanette Duinker die, als mevrouw Puffin, het verhaal van Arthur Lovegrove, ver boven de eigenlijke tekst wist uit te tillen. Als zij er niet was geweest had het publiek de enkele schaterlach van zaterdagavond waarschijnlijk moeten inruilen voor menige diepe zucht. nieuwe schip: links Biem, midden veder Jeep, zijn goed verwerkt. Jaap ging zo vaak naar de werf te kijken dat hij zich mager heeft gelopen. Wij merkten eigenlijk pas na de laatste reis hoeveel werk dat met zich heeft meegebracht, daarvoor had den we daar gewoon geen idee v.an." Vlaming had, mede op grond van het recente proefvissen met de nieuwe kot ter, het volste vertrouwen in het schip. Onderaannemers De „Alida Catharina" is geschilderd door de Verenigde Schilders voor wie dergelijk werk inmiddels het belangrijk ste onderdeel van hun orderpakket is gaan uitmaken. Bij Visser schilderen zij nu alle nieuwbouw, maar ook bij andere werven hebben zij werk. Opvallend is daarbij dat niet alleen Texelse kotters door hen onder handen worden geno men, ook Helderse en Urker kotters komen aan bod. De firma JLuit uit Den Oever leverde de hulpmotoren, het electra werd door de firma Weerstand uit Den Helder ge ïnstalleerd. Radio Holland tekende voor de navigatieapparatuur. Schroef, straal- buis, stuurmachine en koelinstallatie kwamen van Van Voorde Zaltbommel en de tuigage werd geleverd door de IJmuider Stores. De eerste wedstrijd van de Sport vissersclub Texel van 1983 zit er weer op. In deze wedstrijd werd zondag ochtend bijzonder veel vis gevangen. Door de negen aanwezige vissers werd in anderhalf uur 41 stuks vis gevangen met een gezamenlijke lengte van 7 meter en 64 centimeter. Plaats van han deling was aan de dijk bij de teermolen te Oudeschild. Uitslagen: 1. Theo Buren 169 cm.; 2. Rein Kuyper 137 cm.; 3. Jan Heethuis 106 cm. Alle aanwezige vissers hebben vis gevangen. Dë gevangen soorten waren: bot, schol, puitaal, meun, knorhaan maar vooral schar. De volgende wedstrijd is op 30 januari bij 't Horntje, aanvang 8.30 uur. Manco bij „Dag mevrouw Puffin" was de voorspelbaarheid van de afloop. Een blijspel van enig niveau zorgt voor een plot in de laatste tien minuten van het laatste bedrijf, maar zaterdagavond was na een kwartier al duidelijk hoe het verhaal zou eindigen. Bovendien wer den geen nieuwe ingrediënten inge bracht om het publiek soms nog even orp het verkeerde been te zetten en toen bleef alleen de gulle lach over. Die werd in 't Skiltje iets te weinig waargenomen en dat lag vooral aan de tekst. Arthur Lovegrove lijkt ook geen ster in het creëren van kleurrijke figuren. Uitgezonderd mevrouw Puffin en de flap-uit Nico was het allemaal bloed serieus en dat werkte verveling en lang dradig spel in de hand. De spelers en speelsters van „Nieuw Leven" maakten er echter het beste van en dat is op zichzelf al een compliment waard. Wel werd soms duidelijk dat men zelf ook niet in het verhaal geloofde en vooral bij stil spel was een vleugje verveling bij iedere spelers waarneembaar. Knap was de „Texelse draai" die aan het einde van het verhaal werd gegeven. Den Burg, burgemeester Engelvaart en de Texelse Courant werden er bij ge haald en dit leverde toch nog een leuke moraal op. Die moraal en het einde van het stuk willen we nog niet ver klappen, want „Nieuw Leven" brengt „Dag mevrouw Puffin" zaterdag nog een keer voor het voetlicht. Het verhaal is in grote lijnen als volgt. Het gezin Van Daalhoven staat aan de vooravond van een huwelijk: dochter Jacqueline zal trouwen met Victor Pe tersen. De vader van de bruidegom vindt dat met het huwelijk ook een bedrijfsfusie moet plaatsvinden tussen de firma's Daalhoven en Petersen en deze transactie komt op de tocht te staan als de helderziende mevrouw Puffin op het toneel verschijnt. Zij voor spelt dat het huwelijk niet door zal gaan en zorgt met kleine tussentijdse voor spellingen, die steeds uitkomen, voor het nodige tumult. De kreet „geen hu welijk geen fusie" wordt steeds vaker gehoord en uiteindelijk gaat het huwelijk inderdaad niet door. De fusie wel. Jacqueline trouwt met een ander, maar het gezin Daalhoven heeft meer huwe lijkskandidaten in petto. Voorspellingen De rode draad in het verhaal zijn de voorspellingen van mevrouw Puffin, een volksvrouw die alleen al door haar taal gebruik niet past in het zakengezin Van Daalhoven. Jeanette Duinker bracht deze rol, met een plat Amsterdams accent en een onbehouwen presentatie, uitstekend. Ook haar timing mocht er zijn. Op de juiste momenten kwam ze met een grap en de mimiek paste exact bij tekst en type. Annie Boom was de moeder Liesbeth van Daalhoven, die volgens haar rol over weinig flexibiliteit en incasserings vermogen moest beschikken. Ze was een overtuigend truttige moeder, die er alles aan gelegen is om haar stand en goede naam op te houden. Annie Boom bereikte dat niet door pinnig of kwaad- aardig te zijn, maar door jankerig en zeurderig haar ellende te verwoorden. Dat ging zo overtuigend dat het steeds irritanter werd. Kwaad worden is voor deze speelsters blijkbaar moeilijk. Het bleef veelal bij een met moeite hard uit gesproken „en nou er uit!" of iets van die strekking. De adspirant bruid, Jacqueline kreeg voldoende inhoud in het spel van Ria Buisman. Deze speel ster gaf er blijk van vaker op de planken te hebben gestaan en sprak duidelijk, veelal zonder overdrijving en haar tekst kennis was goed. Dynamisch Datzelfde kan gezegd worden van Emmy Zeijerveld die de „minder dyna mische" dochter Paula moest verbeel den. Zij moest rustiger zijn en dat lukte. De scene waarin ze bijna te kennen gaf verliefd te zijn toonde meer haar karak ter en dat werd .door Emmy Zeijerveld levensecht gespeeld. Anne de Vries is een jongere actuer die „Nieuw Leven" ongetwijfeld nog tot ontplooing zal kunnen komen. Hij speelde de jongste zoon Nico met een redelijke tekstkennis, zonder zenuwen en met de nodige soepelheid in lichaamshouding. Minder was zijn uitspraak en mimiek. Deze rol had uitgebouwd kunnen worden tot droge humor-lolbroekerij maar De Vries was vaak te snel met zijn tekst en dat kostte grappen. Met iets meer aandacht voor timing had er uit deze rol meer gehaald kunnen worden. Consequent Cor Cupido was de zwakke schakel in het geheel. Hij leek niet erg op zijn gemak in de rol van Stefan Petersen, vader van de bruidegom en doorge winterd zakenman. Het spel was vooral door een gebrek aan tekstkennis warrig en meermalen was Cupido aan het improviseren om er nog iets van te maken. Dat was jammer want deze speler heeft in het verleden bewezen beter te kunnen. Ook enige improvisatie schuwt hij niet maar het type dat nu gebracht werd, werd door dit vrije spel onderuit gehaald. Een ijzeren wil, accu rate houding en consequente norsheid had deze rol goed gedaan. Laatst genoemde eigenschappen beheerste Martien de Vries ais de vader van de bruid, Henri van Daalhoven. Hij walste door het verhaal heen en was eigenlijk de eigenaar van de belangrijkste firma, terwijl Cupido dat had moeten zijn. Bovendien was De Vries weer goed te verstaan en dat kwam vooral door zijn uitstekende intonatie. Jaap Zuidewind speelde de bruide gom Victor Petersen, een verlegen, saaie jongen die geniet van uitspat tingen van anderen maar zelf nog geen vijf woorden durft te zeggen. Zuidewind wist goed raad met dit type en was bij vlagen de knulligheid zelve. Hij had ook oog voor detail in het eigen spel. Als Zuidewind geen tekst had, was hij toch in houding en mimiek op een func tionele manier aanwezig: hij deed iets wat bij de situatie aansloot: zijn bril poetsen, een arm om zijn vriendin, op het juiste moment een slok drank, etc. Dick Witte was de charmeur, Roger Vincent, die aan het einde van het tweede bedrijf volgens de voorspelling op komt draven. Hij was verliefd en speelde dat uitstekend. Een dergelijk type komt er bij Witte meestal met het nodige zelfvertrouwen uit en dat leverde zaterdagavond weer overtuigend spel op. Jose Witte had een kleine rol als het dienstmeisje Anna en dat bracht zij naar behoren. Als ze luider en rustiger spreekt ligt de weg naar een grotere rol open. Kaarsen Souffleuse Loes de Graaf moest zaterdagavond helaas meermalen in actie komen. De regie was in handen van Karin de Vries. Ditmaal was bijzon der veel aandacht besteed aan decor en kleding van de spelers. Het zag er goed uit. Het stuk speelde rond de kerst en een kerstboom ontbrak dan ook niet. Een romatische scene kwam uitstekend tot zijn recht met als enige verlichting enkele brandende kaarsen en dat gaf aan dat „Nieuw Leven., nagedacht had over de „extra's" die een toneelavond afwisselend kunnen maken. Voor de grime zorgden Ria Buisman en Karin de Vries. Vrijdag 21 januari houdt de Vogel werkgroep een ledenvergadering in d'Ouwe Ulo. Na de pauze zal Johan Bekhuis, algemeen coördinator van het SOVON project (een onderzoek naar de verspreiding van vogels in Nederland), een lezing houden. De avond begint om 20.00 uur. Inlichtingen over deze avond en de vogelwerkgroep is te krijgen bij het secretariaat p/a Dick Schermer, Molen dwarsstraat 2, Den Burg, tel. 02220- 4239. Zaterdag aanstaande hebben de Bijde Rijders hun jaarlijkse verenigingsdag die ditmaal in het teken zal staan van dier geneeskundige aspecten en/of aspec ten van concours technische aard. De gezamenlijke maaltijd (19.30 uur) voorafgegaan door een gezellig uurtje en avondprogramma (20.30 uur) zijn ook toegankelijkvoor belangstellende donateurs. Opgave van zowel de leden als de donateurs voor de gezamenlijke maaltijd bij Tineke Spigt, Warmoes straat 38, tel. 2026. De meeste spelers van „Nieuw Leven" in aktie: VJ.n.r. Jeanette Duinker als Mevrouw Puffin, Cor Cupido (zittendals Stefan Petersen, Martien de Vries als Henri van Daalhoven, Anne de Vries als Nico, Ria Buisman als Jacqueline, Jaap Zuidewind als Victor Petersen, Annie Boom a/s Liesheth van Daalhoven en Emmy Zijerveld als Paula. 6

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5