IIMA Hel slopen van paviljoens dient geen staatsbelang f Verkoop „Textbeeld viel tegen 5 Mr. Boekhoff in kort geding: i Wonen in schapenboet is verboden Winkeldiefstal Actieve vrouwen gehuldigd iNl ^)AG 18 JANUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 18 januari Vrouwenbond FNV heeft in de ^talige landbouwschool een avond Blijf van mijn lijf"; 20.00 uur. ^ladag 19 januari U 19.20 tot 20.10 uur zendt de NOS- —sie via Nederland II een aflevering in de rubriek ,,Van gewest tot ge- Ui', waarin een reportage is opge- .■n over de kustafslag op Texel. 5ommissie ruimtelijk en huisves- jeleid heeft een openbare verga- in het raadhuis, aanvang19.30 Gesproken wordt onder meer over 'oortgang van diverse bestem- splannen, enkele voorbereidings- iten, de verwerking van de reac- ■an het artikel 8-overleg inzake de ling van het bestemmingsplan De sdorp, de stand van zaken rond Jarino-complex aan de Gasthuis- 1, het bouwplan van Drijver voor jemie A-woningen in De Mars en jota over de relatie tussen veer- t en toeristische economie. vereniging voor bedrijfsvoorlich- teeft in ,,De Pelikaan" de jaarver- ring; 20.00 uur. 'plattelandsvrouwen van De Cocks- Eierland hebben de jaarvergade- in Het Eierlandsche Huis; 20.00 Iiid-leerlingenvereniging van de luwschool heeft jaarvergadering prijsuitreiking ploegwedstrijd) in oecca" in De Waal; 20.00 uur. Sjle Witte Burcht" is er klaverjassen ■te van de restauratie van het R.K. irgel, 20.00 uur. .ierdag 20 januari plattelandsvrouwen, afdeling Texel f. in ,,De Lindeboom-Texel" de prgadering, met herdenking van 'cjarig bestaan, aanvang 19.00 klgemene Bond van onderwijzend jneel heeft m de Thijsseschool een dvergadering over de regerings- ïen met het onderwijs; 20.00 uur. In het raadhuis heeft de raadscommis sie voor welzijnsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Elke woensdagmiddag wordt in de bibliotheek in Den Burg vanaf 14.30 uur voorgelezen voor kinderen van vier tot zeven jaar. Elke donderdagavond voorafgaande aan een raadsvergadering houdt de CDAfractie uit de gemeenteraad in het raadhuis spreekuur, bedoeld voor men sen die van de fractieleden informatie willen hebben of hen willen inschakelen bij het bepleiten van belangen; aanvang 19.30 uur. Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toeristen mogen ook mee doen. Kosten 10,— per paar. Wie in aanmerking wil komen voor uitzendmaaltijden („Tafeltje dek je") kan voor opgave, wijziging of informatie terecht in dienstencentrum „De Holle- bol", elke maandag, woensdag en vrij dag van 9.00-10.00 uur, telefoon 07220- 2696. De dam- en schaakclub Den Burg komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, bijeen in de bovenzaal van „De Schakel". Het politiebureau in De Koog aan de Brink is elke dinsdag- en donderdag middag van 16.00-18.00 uur voor publiek geopend. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie belangstel ling heeft voor individuele of groeps gesprekken kan kontakt opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon (02230) 14375. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. De bedrijfsleider van een supermarkt te Den Burg betrapte vrijdag tegen het middaguur een 29-jarige Texelse op het stelen van vlees en vleeswaren ter waarde van 24 gulden. Een dag later werden in De Koog twee jongens gesnapt toen zij een verlengsnoer dat zij eerder hadden ge stolen probeerden terug te geven om zodoende de zeventien gulden die het snoer waard was, te kunnen incasseren. De winkelier rook onraad en waar schuwde de politie die de jongens wist te achterhalen. Eén van hen had geld verloren bij een weddenschap en op deze manier wilden zij dat bedrag weer terug zien te krijgen. Tegen de beide dertienjarige jongens is proces verbaal opgemaakt. Het gemeentebestuur staat niet tot dat Dieter Stoll uit Eierland een bij het Schilderend in Den Burg staande scha penboet voor permanente bewoning verkoopt. B en W vinden dat schapen boeten alleen agrarisch mogen worden gebruikt en hebben dan ook geweigerd de bestemming te wijzigen. Makelaar Hans Eelman had namens Stoll naar voren gebracht dat de be stemmingsvoorschriften (artikel 7, lid 6) zich niet tegen permanente bewoning van schapenboeten verzetten en dat de instandhouding van de boet als momu- ment en als gebouw met cultuurhis torische waarde, bij verkoop als woning gewaarborgd is. Het gaat om de zg. Lange Boe" die "achter het perceel Schilderend 121 in het land staat (dus niet de boetachtige woning waar de familie Stoll vroeger woonde), die ondanks een lelijke aan bouw op de monumentenlijst staat. B en W zijn het zeer oneens met de argumenten die Eelman heeft aange voerd. Weliswaar is permanente be woning in het artikel 7, lid 6 van het be stemmingsplan niet genoemd als vorm van verboden gebruik, maar over de agrarische bestemming bestaat geen onduidelijkheid en een agrarisch be drijfsgebouw kan nooit voor bewoning in aanmerking komen. Dat de landschap pelijke en cultuurhistorische waarde in stand zou blijven dank zij bewoning In de Singer concertzaal in Laren zijn vrijdag 120 personen gehuldigd die gedurende 25 jaar of langer als vrijwilligster in een plaatselijk comi té voor kinderpostzegels actief zijn. Drie vrouwen van Texel hoorden tot de gehuldigden. Uit handen van de voorzitter van het Neder lands Comité voor Kinderpost zegels, dr. J. Spaanders, kregen ze een bronzen beeldje en een oor konde. Van links naar rechts mevrouw B. Keesom-Karsten, mevrouw A. Bruin-Over./nevrouw A. Bakker-Vriesman en dr. J. Spaander. wordt ontkend; B en W zijn zelfs van het tegendeel overtuigd. Onderhoud en restauratie van het gebouw is dan waarschijnlijk wel verzekerd, maar dat kan ook via de gebruikelijke rijkssubsi dieregelingen. Het blad .Textbeeld" heeft niet de respons opgeroepen die de makers Anneke Rijk en IMiek Welboren hadden verwacht. Slechts de helft van de oplage werd verkocht, zodat alleen de kosten eruit kwamen. Als voornaamste oorzaak voor de tegenvallende verkoop noemt Welboren de wel erg hoge prijs van een tientje per nummer. Ook sluit hij niet uit dat er over het onderwerp (landschapspark) al te veel geschreven en gesproken is, zodat de behoefte aan meer informatie niet meer bestond. Het tweede nummer, dat in oktober had moeten verschijnen is er dus nog steeds niet. Wellicht komt dat nog wel. Welboren en Rijk beraden zich over een goed kopere productiewijze. Het eerste num mer was op duur papier uitgevoerd. Bovendien moest, vanwege dit kwali teitsmateriaal, de order op een duurdere pers worden gedrukt. ,,Die prijs was echt niet bedoeld om grote winst te maken, het blad wès zo duur. Een eventueel volgend nummer zal anders gemaakt moeten worden. Wij zijn wel idealistisch, maar we moeten ook le- De redactionele formule zal volgens Welboren wel gehandhaafd worden. Een nieuw onderwerp is nog niet ge vonden. Geprobeerd zal worden een zaak bij de kop te vatten die tegen het begin van het seizoen actueel is. Om streeks die tijd zou een volgend nummer moeten uitkomen. Mensen die een abonnement op het blad hadden genomen, hebben hun teveel betaalde geld teruggekregen. v.. Het tijdelijk verwijderen van paviljoens in de duinen dient geen iele staatsbelang. De minister van landbouw en visserij heeft egd dat de strandtenten uit oogpunt van natuurbehoud in de ter weg moeten. Staatsbosbeheer noemt hetzelfde argument. Als merkelijk sprake zou zijn van natuurbelang stonden de paviljoens er ven zomermaanden ook niet." Dat zei Mr. Drs. C. L. Boekhoff dvocaat van strandexploitant Piet van Duyvenbode gister- g in Alkmaar in het kort geding tegen de Staat der Nederlanden als inzet het al dan niet moeten verwijderen van paviljoen lerslag. Mr. Boekhoff had een scala van opmerkingen en ssten aantonen dat Staatsbosbeheer als beheerder van de duinen rechtsgeldig handelt en met het paviljoensbeleid rechtsonge- teid in de hand werkt. Daar tegenover stond de verdediging van de itsraadsman Mr. R. J. B. Boonekamp, die aanvoerde dat sbosbeheer met het huidige beleid terugkeerde naar de periode voor 1976. „De gemeente heeft het laten sloffen. Deze instantie de paviljoens het hele jaar staan. Staatsbosbeheer wil echter ndexploitanten en geen permanente duinvestigingen." Mr. Boo- nmp vond het argument natuurbehoud steekhoudend. „Pavil- ïs die in de winter open zijn brengen extra bezoekers naar het and en dat kan niet." let kort geding voor de president van rechtbank, mr. Attema, voltrok zich strijdlustige stemming. Beide pleit- torgers probeerden elkaar vliegen af zangen, vooral waar het ging om de- kwesties. Mr. Boekhoff had namens familie Van Duyvenbode ruim een nodig om de problemen van zijn int en die van de Texelse paviljoen- jders in het algemeen te schetsen t daarbij het vermeende onjuiste ju- sche handelen van Staatsbosbeheer. lechter mr. Attema kwam tussentijds de conclusie dat de materie zeer nplex was en zich cn feite niet leende jreen kort geding. Mr. Boekhoff had telfde mening en vroeg dan ook om i diepgaand onderzoek. „Toch wil ik ag vasthouden aan dit snelrecht idat het voortbestaan van de firma n Duyvenbode in het geding is." 3e pleiter van de Texelse strandex- itant schetste uitvoerig de geschie- -lis van de paviljoenmisere. Als grote luidelijkheid noemde Boekhoff het t dat drie instanties zich met het teer van de Texelse duinen bezig- uden: de dienst der domeinen, Rijks- iterstaat en Staatsbosbeheer, atstgenoemde instantie werd als eni ge „dwarsligger" genoemd. Een pa viljoen op grond van de dienst domeinen mag het hele jaar blijven staan. In 1976 vroeg de gemeente of het beheer van de duinen wat betreft de paviljoenvergunningen overgenomen kon worden. Staatsbosbeheer had hier oren naar, maar een duidelijke over eenkomst over de overname van dit beheer werd, volgens mr. Boekhoff, niet opgesteld. „Er waren mondelinge afspraken tussen Staatsbosbeheer en de gemeente en pas toen eerstgenoem de na vijf jaar begon te vragen waaiom de paviljoens 's winters niet werden af gebroken, presenteerde het college een uitgewerkt voorstel tot beheer aan de raad, dat o.a. onder druk van mij en de strandexploitanten door de gemeente raad werd verworpen." Boekhoff schreef indertijd een brief waarin hij het juridisch recht van de gemeente om dergelijke overeenkomsten met pavil joenhouders te sluiten, bestreed. B en W hebben later toegegeven dat hun akte voor een privaatrechtelijke ver gunning niet helemaal in orde was", aldus Boekhoff. Het college gaf toen ook te kennen zich niet meer met de duinpaviljoens te willen bemoeien en gaf de uitgifte van vergunningen terug aan Staatsbosbeheer. „Toen gebeurde er twee seizoenen niets", zei mr. Boekhoff die tot zijn verwondering had geconsta teerd dat de beheerder „de zaak liet sloffen", totdat Van Duyvenbode, wiens oude paviljoen door de kustafslag moest worden afgebroken, met het plan kwam een nieuw paviljoen in de duinen te plaatsen. Mr. Boekhoff laakte het handelen dat vervolgens door Staats bosbeheer aan de dag was gelegd. „Op eens was er een regel dat als een paviljoen van eigenaar verandert, en het is geen familie in de eerste graad, de strandtent niet meer permanent is." Boekhoff zei dat het paviljoen van Henk Koopman, dat Van Duyvonbode later kocht, wel als permanent werd aan gemerkt en men door deze nieuwe regel een einde wilde maken aan een ge woonterecht. Gesloten rij „Mijn cliënt heeft een paviljoen van 80 mille gekocht en kreeg eerst als eis dat dit op het strand moest worden geplaatst. Rijkswaterstaat oordeelde la ter dat dit niet kon en toen wilde de houtvester wel een vergunning geven voor de duinen met als eis dat het paviljoen na het zomerseizoen weer moest worden afgebroken." Van Duy venbode ging daar volgens zijn advo caat niet op in onder druk van colle ga-exploitanten die als een gesloten rij wilden ageren tegen de contracten van Staatsbosbeheer. Een jaar later, mei 1982, tekende Van Duyvenbode het contract wel. „Dat deed mijn cliënt omdat hij financieel gezien wel moest beginnen en omdat hij weinig waarde hechtte aan het contract. De gemeente had immers jaarlijks dergelijke papiertjes gestuurd, waarin stond dat het paviljoen op 1 oktober moest worden afgebro ken. leder exploitant ondertekende die contracten en wist dat het paviljoen toch mocht blijven staan." Nieuw contract Mr. Boekhoff betwijfelde of hout vester Swellengrebel het recht heeft om privaatrechtelijke contracten op te stel len en te laten ondertekenen. „Staats bosbeheer mag geen beheersbevoegd heden overdragen en daarom had de gemeente juridisch gezien het beheer ook niet kunnen overnemen. Ook be twijfel ik de privaatrechtelijke (betrek kingen tussen burgers) bevoegdheid van de houtvester." Dat Staatsbosbe heer onjuist handelt bleek volgens Boekhoff uit het feit dat Van Duyven bode op 6 juli opeens een nieuw contract kreeg dat als vervanging moest dienen van het oude. „Dat moest mijn cliënt tekenen, maar dat deed hij dus niet." Boekhoff was verwonderd over een verslag van een gesprek tussen de vereniging van strandexploitanten met Staatsbosbeheer op 1 december van het vorig jaar. Waaruit naar voren was gekomen dat Staatsbosbeheer de moge lijkheid wilde onderzoeken om de pa viljoens vijf jaar permanent te laten staan als „overgangsperiode" naar we derom 's winters afbreken. Een voor stel waar de exploitanten niet op in waren gegaan omdat dit het probleem alleen in tijd verplaatst, maar niet oplost. Paratyfus Ook ging de advocaat in zijn pleidooi in op de persoonlijke omstandigheden van zijn cliënt. Het feit dat het mogen blijven staan wordt beoordeeld naar de plaats waar het paviljoen staat (grond van Staatsbosbeheer of domeinen) vond hij een argument dat rechtson gelijkheid en verzet van de exploitant in de hand werkt. Ook vond Boekhoff dat er economisch gezien te licht wordt gedacht over afbreken en opbouwen. „Dat kost bijna 35 mille". Strenge eisen van de overheid, de keuringsdienst van waren en de horecawet zorgen er voor dat elk paviljoen aan vele regels moet voldoen met alle kosten van dien. „In 1970 brak er door de paviljoens para- tytus uit. Deze zaak werd stil gehouden en de keuringsdienst van waren zorgde er gelukkig voor dat er waterleiding kwam. Dergelijke voorzieningen kosten echter veel geld", aldus Boekhoff die vond dat allen al uit het oogpunt van seizoen spreiding de paviljoens moeten blijven staan. „Bovendien is zo'n tent anders niet te exploiteren. De gemeente en anderen hebben geeist dat een strand tent van het koek en zoopie-imago afmoest", zo redeneerde Boekhoff, „en dat brengt voor de exploitant veel kósten met zich mee." Ook vond hij dat Van Duyvenbode gedupeerd kon wor den genoemd door staatsbeleid vanuit een andere hoek. „De Staat der Neder landen kan verweten worden het niet in deugdelijke staat hebben van een zee wering, daar is mijn cliënt ook de dupe van," meende de advocaat, herinne rend aan het feit dat de duinafslag Van Duyvenbode een paviljoen kostte. Broedseizoen Het paviljoen omwille van land schapsbehoud in de wintermaanden af te breken vond Boekhoff geen argu ment. „In het broedseizoen, zomer en najaar is een strandtent in het duin zeker geen bezwaar? Juist in de winter zijn er minder toeristen en worden de duinen ook minder belast", zei Boekhoff. De advocaat van de Staat, mr. Boonekamp gaf kort en bondig repliek. Hij was van mening dat Van Duyven bode in mei vorig jaar een rechtsgeldige akte had ondertekend met als eis dat het paviljoen op 1 oktober weer moest verdwijnen. „Als dit geen geldige over eenkomst is, dan heeft het paviljoen in feite geen rechtspositie en staat het er illegaal, wil mr. Boekhoff dat bereiken?" vroeg de staatsraadsman zich verwon derd af. Hij schetste ook in het kort het beleid van Staatsbosbeheer. De ge meente had op eigen verzoek gevraagd het vergunningenbeleid voor paviljoens over te mogen nemen en gaf dat ook uit eigen beweging weer terug aan Staats bosbeheer. „Men wilde rechtsgelijkheid ten opzichte van exploitanten op het strand. Dat is in de periode 1976-1981 niet gelukt." Niet te achterhalen Staatsbosbeheer had volgens de ad vocaat niets anders gedaan dan het oude beleid van voor 1976 voortzetten met als enige uitzondering „om niet te achterhalen redenen" de paviljoens Paal 9 en 15. Die bleven het hele jaar staan. Het oude paviljoen van Van Duyven bode had om dezelfde „niet te achter halen redenen" dan ook een permanent karakter en daar had Staatsbosbeheer niets tegen ondernomen. „Toen het paviljoen in de golven verdween was ook het gedogen van de beheersin stantie afgelopen", gaf de advocaat toe. Bij de nieuwe vergunningaanvraag werd dan ook uitgegaan van de oude regel: 's winters afbreken. Dat Van Duyven bode in 1981 niet met zijn nieuwe pavil joen van start ging, lag volgens mr. Boonekamp niet aan het feit dat de exploitant solidair was met zijn colle ga's. „Hij had geen geld." Toch weg Vorig jaar werd toegestemd in een tijdelijke plaats in het duin met het argu ment dat plaatsing op het smalle strand té gevaariijk was. „Als het volgend jaar u| t strand weer niet kan, gaat Van Duyvenbode weer de duinen in", aldus de raadsman die zei dat het paviljoen bij een eventuele beslissing van de rechter dat het zou mogen blijven staan, uit eindelijk toch weg zou moeten. „Van Duyvenbode heeft geen publiekrechter lijke vergunning van Rijkswaterstaat en die is naast de overeenkomst met Staatsbosbeheer nodig." Mr. Boekhoff interrumpeerde door te zeggen dat die overeenkomst er inderdaad niet is. „Dat geldt voor meer paviljoens. Rijkswater staat heeft de duinen voor Van Duyven bode zelf geëgaliseerd. Zij weten dat het paviljoen er staat." De president van de rechtbank, mr. Attema, maakte een einde aan de discussie door te stellen dat Rijkswaterstaat Texel mogelijk een andere is dan Rijkswaterstaat Den Haag. „Het is ook niet zo belangrijk." Volgens de staatsadvocaat was pa viljoen Westerslag een demontabel bouwsel zonder water, licht en riool aansluitingen, dat snel kon worden af gebroken. Staatsbosbeheer had 'n offer te van de firma Van Tatenhove waarin stond dat opruimen van het paviljoen slechts f7500, kost. Mr. Boonekamp vond het handelen van de staat niet in strijd met de regels van behoorlijk bestuur en vond evenmin dat Staatsbosbeheer in deze aan han den en voeten gebonden kon worden. „Er bestaat ook nog zoiets als beleids vrijheid van de staat en het betreft hier een situatie van een nieuwkomer in de duinen." Tot slot van zijn pleidooi noemde mr. Boonekamp de hoofdreden voor het huidige beheersbeleid: natuurbehoud en zeeweringen dienen zo weinig mogelijk extra belast te zijn. „Van Duyvenbode is in de winter soms een weekend open. Hij hoeft dan ook niet te vrezen voor concurrentevervalsing door anderen en wij streven een gelijkwaardig beleid na," aldus mr. Boekhof die zei dat andere paviljoenhouders inmiddels ook waren uitgenodigd een nieuw contract te ondertekenen met de eis dat de pa viljoens op 1 oktober weg moeten zijn. Evenals bij Van Duyvenbode wordt een waarborgsom gevraagd (710.000, die men kwijt is als het paviljoen niet tijdig wordt opgeruimd. In zijn tweede verweer noemde mr. Boekhoff de „actie van Staatsbosbe heer" om de andere exploitanten een „Van Duyvenbode-contract" aan te bieden een lachertje. „Deze actie is ingegeven door dit kort geding. Opeens werd er gedacht aan de rechtsgelijkheid en verstuurde men op 12 januari snel contract-voorstellen Open ogen Boekhoff vond dat paviljoen Wester slag niet zo demontabel is. De meeste kosten zitten vooral in het weer opbou wen van het paviljoen omdat dan vaak veel onderdelen beschadigd blijken te zijn door opslag en transport. „Staats bosbeheer heeft het maar over gedogen en maakt overeenkomsten met eigen interne voorschriften waar niemand zich iets van aantrok. Meneer de president, het is gewoon lange tijd met open ogen toegelaten", aldus een felle mr. Boek hoff. Hij vond dat Staatsbosbeheer geen enkel recht heeft haar problemen „met behulp van interne ambtelijke re gels" zo op te lossen. „Van Duyven bode moet beoordeeld worden binnen de discussie met alle exploitanten en de aanschrijvingen die nu verstuurd zijn." Zijn tegenstander mr. Boonekamp zei dat de huidige „scheve situatie" vooral was ontstaan door toedoen van de gemeente Texel. „De staat moet dat nu oplossen." Rechter mr. Attema doet maandag middag uitspraak.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7