VAN HET RAADHUIS 't Was een maffe FILM Kerkorgel op zolder Verdachte over diefstallen i. De eerste viool Texelaars voor de Oalie gangor ,,De stilte ror£ Christine M.'Ó en zekcfiB j Mededelingen van B. en W. Woningen „De Mars" Spoedvergadering ABOP afd. Texel PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 JANUARY Het orgel pest net De familie Barnard uit Oosterend herbergt op haar zolder een minder alledaags muziekinstrument. Het betreft hier een kerkorgel, dat net in de beschikbare ruimte blijkt te passen. Aan beide zijden is er tussen het dak beschot en het orgel drie centimeter ruimte over. Leo Bamard kocht het orgel voor een appel en een ei uit een kerk in Breezand, die gesloten zou worden en bouwt nu samen met zijn zoon Wilhelmus het instrument weer op. Zodat zij, als moderne kapiteins Nemo, over enige tijd de beslommerin gen van het leven van alledag op een „groot" pijporgel van zich af zullen kunnen spelen. Het orgel werd in 1920 door de firma Dekker uit Goes gebouwd. ,,Een berucht orgelbouwer", aldus Barnard. ,,De man stond wijd en zijd bekend om zijn slordige manier van werken. En ik moet zeggen, dit orgel is niet de uitzondering die de regel bevestigt". De eerste standplaats was een kerk in Den Haag, vandaar ging het naar Breezand. Het was niet te achterhalen wanneer dat gebeurde. Door fusering van diverse gereformeerde kerkge meenschappen raakte het gebouw daar in onbruik. Het werd, met de inventa ris, te koop aangeboden, maar tot^iog toe schijnt alleen het orgel een nieuwe eigenaar te hebben gevonden. Het instrument werkt pneumatisch, dat wil zeggen dat het helemaal met luchtdruk bediend wordt. Niet alleen de pijpen krijgen lucht, ook de kleppen worden met luchtdruk geopend en gesloten. Het binnenwerk is dan ook een redelijk ingewikkeld samenstel van loden leidingen. De herbouw is inmiddels zover dat het grootste deel van de 328 pijpen geluid geeft. Het orgel bevat zes spre kende stemmen. Het hele apparaat werd in drie weekens met een VW-bus zouraken, hangt de gevangenisstraf meteen boven mijn hoofd", zei hij. De politierechter vond ook dat de jongen aan het bewijzen was dat hij beter wilde. Het feit dat hij eerder door de politie rechter was veroordeeld liet mr. Doe- dens om die reden buiten beschouwing. Ook vond hij dat 1982 in feite als één jaar proeftijd beschouwd kon worden. De 19-jarige Texelaar werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier weken met een proeftijd van een jaar. Woningen De Mars Door de Woningbouwvereniging Texel is elders in deze courant een ad vertentie geplaatst waarin gegadigden worden opgeroepen voor het huren van een woning in het plan De Mars. De gemeente zal de helft van de woningen toewijzen aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen c.q. alleenstaanden/gebroken gezinnen. Indien u momenteel in een woning wetwoning op Texel woont en wilt doorstromen naar een nieuwe woning in genoemd plan, dan verzoeken wij u nader contact op te nemen met de af deling huisvesting op het raadhuis, kamer 209. Voor de goede orde wijzen wij er op dat personen van 65 jaar en ouder hiervoor niet in aanmerking komen. De ABOP afdeling Texel heeft don derdag a.s. een spoedvergadering in de Jac. P. Thijsseschool te Den Burg. De vergadering begint om 20.00 uur. In februari gaat de tweede kamer zich buigen over de onderwijsbegroting. De minister heeft een pakket (34 punten) maatregelen in gedachten die een aan tasting van het onderwijs betekenen, aldus de bond. Diezelfde minister heeft het onderwijs wel 60 miljoen gulden toegezegd (in werk omgerekend levert dat 800 arbeidsplaatsen op) maar zijn plannen om de klasseschaal te vergro ten (resultaat: verlies van enkele dui zenden arbeidsplaatsen) nemen steeds vastere vorm aan. Er zal door de bonden een actieplan opgesteld worden. De inbreng van de leden wordt daarbij zeer belangrijk geacht. Daarom worden de ABOP leden dringend verzocht de ver gadering te bezoeken. Tijdens de ver gadering zal er gediscussieerd worden over de op handen zijnde maatregelen en/of acties. De mening van de ver gadering zal ingebracht worden in de districtsvergadering van 26 janauri. ,,'t Is een domme, maffe tijd ge weest" was gisteren de verklaring van een 19-jarige Texelaar voor de politie rechtbank in Alkmaar, voor zijn mede plichtigheid aan diefstallen in Bergen, Alkmaar en op Texel. .Verder wil ik er niets over zeggen", meende de ver dachte die na lang aandringen van politierechter mr. Doedens toegaf zich ten tijde van de diefstallen waar deloos" te hebben gevoeld. De dief stallen waren allen gepleegd in 1981 en de rechter vroeg of de verdachte sinds dien nog met de politie in aanraking was geweest. Dat bleek niet het geval te zijn, volgens de jonge Texelaar omdat hij nooit meer uitging. ,,lk zit lekker thuis, kijk tv en fotograferen is mijn grote hobby geworden." Het ontwikkelen van foto's deed de verdachte ook thuis en dat leventje vond hij al met al lekker rustig." Aan de jeugdige Texelaar werd maandagmorgen tweemaal diefstal, één poging tot diefstal en één inbraak ten laste gelegd. Op 21 of 22 november 1981 had hij in Bergen een Yamaha bromfiets gestolen met een waarde van f 1500, Enkele dagen later was hij met behulp van een vriend en vriendin op inbraakpad gegaan in Alkmaar, waarbij de gestolen brommer goed van pas kwam. Gedrieën waren ze naar een bin nenvaartschip van Youth for Christ ge reden en hadden het slot van deze „ontmoetingsruimte op het water" met een mes opengebroken. Uit de boot werden levensmiddelen ontvreemd en de verdachte werd evenlater bij het wegrijden op zijn brommer met een blikken trommel gestolen goed aange houden. Zijn „collega's" hadden zich ontfermd over spullen van grotere waarde zoals een cassetterecorder en een tuner versterker. In de nachten van 3 tot 6 oktober 1981 had de verdachte ingebroken in de automatenhal „Las Vegas" in De Koog. Daar kon hij niets van zijn gading vin den. „Het was er wel maar ik kreeg het niet open", aldus de verdachte en de schade bleef beperkt tot een gebroken ruitje In de nacht van 25 op 26 oktober 1981 brak de verdachte, met behulp van twee andere Texelse jongeren, in bij de Aankoopcentrale in Den Burg. Er werd ƒ176,— ontvreemd. De verdachte gaf na het voorlezen van de processen verbaal toe medeplichtig of geheel verantwoordelijk te zijn voor het ten laste gelegde. Hij verklaarde tot deze daden gekomen te zijn door gebrek aan geld. „Ik had toen geen uitkering," Hij vertelde geruime tijd in Alkmaar te hebben gewoond en daar zag hij geen kans zonder bijstand en zonder werk rond te komen. Eind vorig jaar keerde hij terug naar Texel en sinds kort had hij een uitkering. Ondanks aandringen van de politierechter wilde de verdachte niet meer over de oorzaak van zijn handelen prijsgeven. „Dat is niet nodig. Het is geweest. Ik zie er het nut niet van in dat nu nog te vertellen." Nadat mr. Doe dens gezegd had dat enige achtergron den hem meer duidelijkheid konden ver schaffen over de beweegredenen van zijn handelen, zei de Texelaar dat dergelijke daden „meestal uit allerlei situaties voorkomen". „Dat is bij mij ook zo. Geldgebrek, problemen thuis, geen toekomstidealen, ach wat doet het er nog toe", aldus de verdachte, die vervolgens te kennen gaf het op Texel best naar zijn zin te hebben. „Het kon beter maar het is in ieder geval weer rustig en ik heb voor het eerst plannen voor de toekomst." Wat die plannen waren gaf hij liever met prijs. Schijn De officier zei in zijn requisitoir dat de Texelaar de indruk wekte niet te willen meewerken aan de rechtszitting maar hij had inmiddels gemerkt dat dat een beetje schijn was. „Verdachte wil dui delijk veranderen, maar maakt er geen woorden aan vuil." De gepleegde over tredingen noemde de offcier „ernstig" maar het feit dat de jongen zich al enige tijd „koest hield" vond hij zwaar wegen bij de uiteindelijke strafmaat. Mr. Visser eiste een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken met een proeftijd van twee jaar. De verdachte was niet ontevreden met zijn straf maar vond de proeftijd wat lang. „Als ik bij iets kleins betrokken Ten tijde dat in ieder rechtgev^i vrouwenfilm de hoofdpersoon eer caal-lesbienne werd, lijkt voorbij 1 voorbeeld van verfijning van het8- nistische wereldbeeld is ,,De stilt*811 Christine M". Dit debuut van dusver onbekend gebleven regis V Marleen Gorris is alom geprezerer name vanwege haar verfrissends. mulering van een oud pamflet: he ma heeft plaats gemaakt voor mes; ijl I één kijk op de zaak, de verbeelding weer een beetje aan de macht. Het scenario beschrijft de situatf drie vrouwen die een man verr®' hebben. Een van de vrouwen is" vrouw. Ze is een jaar of 28, getrc heeft drie kinderen waarvan de jtiBg één jaar is. Ze woont in nieuw-W": Amsterdam en leeft het leven v£_ meeste vrouwen die niet buitei werken, tamelijk geïsoleerd, t contact met de buitenwereld. De de vrouw is ongeveer 50 jaar. Ze ur full-time in een soort koffiehuis j®' broodjeszaak waar veel vrachtvr® chauffeurs komen. Ze is gescheict heeft een dochter die ze niet meej. Ze werkt hard en houdt zich staande in het koffiehuis door o: half joviale, half vinnige manier i gaan met de mannen die er kc Buiten haar werk leidt ze ee)St eenzaam bestaan. Ze woont allee'9' derde vrouw is directiesecretares/n; is de rechterhand van haar baas e:n zijn eigen zeggen de meest betrovdo kracht die hij ooit gehad heeft.»" behandelt men haar als een ortff I schikte: haar capaciteiten worde^ volle benut maar ze krijgt er de niet voor. Ze is en blijft alleen ma.w secretaresse. De drie vrouwer'P_ elkaar niet kennen, lopen onafha' van elkaar een boetiek binnen w10 kleren willen kopen. De manager zaak betrapt de huisvrouw op hetro van een jurk. In de loop van het vn blijkt, in flash-backs, dat de huis"e zich stilzwijgend tegen hem ;r Deze rebellie tegen de man wordi genomen door de andere twee vrc en gezamenlijk vermoorden zij dt"" ,,De stilte rond Christine M" dorms jr^ilmgange^2(MXMju^^^^jg naar Texel vervoerd, de opbouwits nu echter al twee jaar. Leo Barnard heeft vroeger too gehad. Wilhelmus speelt ondei,^ piano. Mocht hij les gaan nemesul zal hij wel de eerste leerling thuis een kerkorgel heeft staan ;tei te oefenen.t0| door L. van Schooten 7. Ik zal haar een leesplankje voor haar Sint geven", beloofde Van Herpen en wendde zich met hernieuwde aan dacht aan het maal. Sandra had wel voldoening van haar gast. Hij liet geen twijfel bestaan aan zijn waardering voor haar kookkunst. Ik snap niet dat jij maar zo mager blijft", zie hij tot Jaap. „Dat komt door al het verdriet dat ik van mijn kroost heb", legde de geluk kige vader uit en liet geduldig de storm over zijn hoofd gaan, want Olga en Yvonne gaven op slag tekst en uitleg, hoeveel zij wel met hun vader te stellen hadden. Sandra luisterde glimlachend toe. „En nou een goeie sigaar", zei Jaap toen ze behaaglijk wegzakten in de fauteuils in de voorkamer. „En dan gaan we es zaken doen", voegde Van Herpen er aan toe. „Is het erg privé?", informeerde Olga, een bestraffende blik van haar moeder negerend. „Welnee kind, ik jaag je heus niet weg. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. En je kunt er nog van leren!" lachte haar vader „Ik dacht dat jij naar Suus Beyma moest", herinnerde Sandra. „Suus loopt niet weg", constateerde Olga onverschillig. Yvonne werd naar boven gestuurd om dat „hele kleine beetje huiswerk" te maken, en Sander moest naar de vriend van het terrarium. „Laat nou es zien die brief", beval Van Herpen. Een diepe rimpel trok recht boven zijn neus, terwijl hij het aanbod van de uitgever doorlas. „Nou", zei hij, „daar trapje natuurlijk niet in." „Hoezo?", vroeg Jaap geschrokken. „Dat lijkt nou wel heel aardig, maar ten eerste is vijfhonderd gulden veel te weinig, zélfs al schrijf je die veertig pagina's er nog bij, zoals meneer ver langt. En dan zul je ook andere voor waarden moeten stellen, je moet zoveel hebben per verkocht exemplaar.... trouwens er staan nog een paar bepa lingen in waarover we met meneer Burgerhout wel eens een woordje mo gen praten." Jaap keek teleurgesteld. Eigenlijk was hij bang dat, als hij zoveel noten op zijn zang had, de uitgever wel eens kon zeggen: ga maar naar een ander. En in zijn hart was hij al dolgelukkig dat de uitgever het boek genomen had. Wan neer hij hem helemaal geen honorarium geboden had, zou hij het misschien nog geaccepteerd hebben. Van Herpen scheen zijn gedachten te raden. „Verkijk je nou niet op de schrijvers glorie", zei hij „Schrijvers moeten ook leven. Wees maar gerust een beetje materialistisch. Je naam in gouden letters op de band, daar kan de molen niet van draaien. De uitgever doet het ook niet uit naastenliefde." „Ach", zei Jaap, „ik heb het maar zo voor de aardigheid geschreven, dat weet je wel. Niet om er wat mee te verdienen." „Dat weet ik ook wel, maar als de uitgever er nou alles aan verdient en jij niks, dan vind ik dat toch de omgekeer de wereld." „Zou de uitgever er wel zoveel aan verdienen?" vroeg Sandra zacht. „Maak u daarover maar geen zorgen" stelde Van Herpen haar gerust. „Maar het is toch zo mooi voor Jaap... voor de eerste keer al? En hij heeft toch nog helemaal geen naam? Er komen iedere week nieuwe boeken uit. En „Mevrouw." Van Herpen zag haar scherp aan. „Dit is geen boekje van twaalf in een dozijn. Hoewel het een eersteling is, of juist omdat het een eersteling is, is het een uitstekend boek. De grootste moeite voor een schrijver is dan ook meestal een tweede boek te schrijven dat net zo goed is als zijn eerste. Dikwijls zoeken ze het dan maar in een vervolg." „Je kunt er ook een trilogie van maken", lachte Olga, „dan kun je voor lopig voort." „Ja", ging Van Herpen er op in... „Gertjan, Gertjan wordt man. Vader Gertjan..." „De zoon van Gertjan, de zoon van Gertjan wordt vader, de kleinzoon van Gertjan", hielp Olga, la Joop ter Heul." „Je hebt ze allemaal gelezen, van Joop ter Heul", beschuldigde Van Her pen. „Ach", ze haalde erg volwassen haar schouders op, „de zonden van mijn jeugd." „Moet je dat kind horen", spotte Jaap, „net door haar melktandjes heen." „Maar", hield Sandra vol, „u zegt nu wel dat het zo'n uitstekend boek is, maar de uitgever ziet het toch blijkbaar niet zo. Anders had hij wel een hoger honorarium gegeven." „Misschien ziet hij het niet zo", ant woordde Van Herpen, „maar Burger hout is niet op zijn achterhoofd geval len. Aan de andere kant neemt hij natuurlijk zo min mogelijk risico. Je kent het altijd proberen met die vijfhonderd piek, het is een onbekende auteur, zonder ervaring, misschien trapt hij er in. Blijkt dan dat het boek gaat, dan zit de uitgever met die eerste druk al zo goed, en dan valt er bij een tweede altijd nog te praten, nietwaar?" „U bent blijkbaar goed op de hoog te." „Ik weet er wel iets van ja." Hij zei het zonder een zweem van opschepperij en toch had Sandra het gevoel dat ze door hem op haar plaats was gezet. „Jaap", zei Van Herpen, „we gaan er samen heen. Kijk es, het hangt er nou maar van af hoe dit boek wordt gemaakt. Een boek wordt geen succes doordat allen die het gelezen hebben zeggen, „dét is mooi, dat moet je lezen." Nee, je moet de mensen ver tellen dat ze het kopen moeten omdat het zo mooi is, dat ze met bij zijn wanneer ze het niet gelezen hebben." „En wie moet ze dat vertellen?" „De recensenten, de uitgever in zijn reclame. Als Burgerhout dit goed speelt, kan dit voor hem het boek van jaar worden. Maar hij moet er met zijn neus opgedrukt worden. En ja, hoe gaat dat dan.... interviews met de schrijver, lezingen staks, de radiolui moeten er op attent gemaakt worden...." „Ik vind dat een boek door zijn eigen verdienste omhoog moet komen en niet door reclame", meende Sandra koel tjes Die Van Herpen ging haar hoe langer hoe meer tegenstaan. 8. „Het is vrijwel onmogelijk", ant woordde Van Herpen, „de mensen door reclame en tamtam een boek aan te smeren dat de moeite niet waard is. Neem nou zo'n boek als Dokter Zjivago van die Rus, hoe heet-ie ook weer. Grote deining, Nobelprijs, ruzie rondom eh... Pasternak, zo heette-ie. En ieder een die een beetje mee wou praten, moest het gelezen hebben." „Ik heb het ook gelezen", zei Sandra stijfjes. „Hoeveel pagina's, mevrouw?" er was een ondeugende tinteling in de ogen van Van Herpen. „Ik heb het nog niet helemaal uit", Sandra voelde dat ze kleurde. „En u krijgt het ook niet uit. Nee, wordt u nou niet boos, het pleit alleen maar voor uw nuchter oordeel. Mis schien bent u het gaan lezen omdat er veel reclame omheen werd gemaakt... nee, bestrijdt u het niet, u had nooit van Pasternak gehoord, trouwens geen mens., u hebt het gaan lezen omdat er zoveel over gepraat en geschreven werd, omdat hij de Nobelprijs kreeg enzovoort. En toen u een eindje op weg was, ging het u zó de keel uithan gen..." Nu moest Sandra toch lachen. „Bestrijd het niet mams", viel Olga in, „het is al maanden gelezen dat ik je het laatst in Pasternak ehboven Pas ternak zag zitten sluimeren." „Zo ziet u mevrouw", vervolgde Van Herpen, „de vraag moet eerst ge schapen worden. Zo hebben wij sigaren leren roken, koffie en thee leren drinken. En zo gaat het ook met de boeken. Olga luisterde geanimeerd. Suus Beyma bleek vergeten. „Dus", vatte Van Herpen samen, „ik maak een afspraak met de Librye en we gaan er samen naar toe. Als Burgerhout mij ziet, krijgt hij een appelflauwte." „Bent u zo afschrikwekkend?" wou Olga weten „Meneer Burgerhout", legde Van Herpen uit, „heeft mij eens gezegd dat hij niet snapte dat ik geen uitgever geworden was. Dat was een compli ment en een belediging tegelijk en hij bedoelde het ook als zodanig. Voor een man die zo weinig om het aardse slijk geeft als jij, zei hij, weet je toch mirakels best te zorgen dat je aan je trekken komt. Maar dat is altijd zo. Ik heb wel eens gehoord dat de mensen die naar Monte Carlo gaan om te winnen, altijd verliezen en dat degenen die het niks kan schelen om te verliezen, juist win nen." „Monte Carlo", zuchtte Olga, „daar heb ik altijd al naar toe gewild." „Zullen we nog even op de motor?" stelde van Herpen lachend voor. „Ik wil niet achterop een motor bij het casino voorkomen", zei Olga hoog. „Een dure slee, Rolls Royce of zoiets en een chauffeur die het portier openhoudt en dan zeg ik: je behoeft niet te wachten James..." „En dan schrijd je naar binnen." „Met opgeheven hoofd." „En de portier tikt voor je aan zijn pet." „De portier staat in de houding en zegt: Bonsoir comtesse." „En dan wil je je neus poeieren en dan moet je bij mij een dubbeltje lenen", wist Van Herpen. „Honderd francs", corrigeerde Olga en ze barstten allebei in lachen uit, „Mams was niet zo wég van Dick", stelde Olga vast toen Van Herpen met luid geknal was afgereisd. „Zeg je al Dick tegen hem?" „Ik niet. college van mijn vader! Maar tegen Sjoerd Beyma, de broer van Tjeerd, zeg ik ook gewoon Sjoerd en die is één jaar jonger dan.... menéér Van Herpen." „Is dat waar Sandra?" vroeg Jaap, die zozeer met het hoofd in de wolken van de literaire roem had vertoefd dat hem veel was ontgaan, „ben jij niet zo op Van Herpen?" „O jawel", antwoordde Sandra vlot, „ik vind hem heel. onderhoudend, en hij was erg gezellig." „En toch....", hield Olga plagend aan. „Nou niks en toch.ik vind hem ook wel erg zakelijk en eh.... zelfverzekerd." „Hij lijkt een beetje te veel op u", glimlachte Olga en Jaap zag zijn dochter verstolen aan Zo raak als dat kind uit de hoek kon komen! „Is dat als een compliment voor mij bedoeld?" vorste Sandra koeltjes. „Hoogstens als een compliment voor hém", meende Jaap. „Ik zal em toch es zien over te halen om mij achterop die Norton mee te nemen", peinsde Olga. „Je zult wel wijzer zijn", bestrafte Sandra. „Géén gezicht, jij met je knieën omhoog achter op dat stinkding." „Stinkding.. een Norton 500 kop- klepper", verachtte Sander die toch wel een en ander van de motorsport afwist. „Ik vind het maar proletarisch' Sandra vast. ers „Ziet u me liever op een 5sti vroeg Olga, haar neus gerimpeldibe .Moeder ziet je liever in je droobe vanavond, een Rolls met chaotei grinnikte Sander. „Wel", glimlachte Sandra wt kiezen moest, verkoos ik ook d^|s boven de hoe heet het ook al die Nortonpomp." ,er, „Nortonpomp! Kostelijk!" sj Sander. Van toen af heette het vehiL Van Herpen de Nortonpomp. Ja® telde het hem de volgende morg: „Wie vond dat uit? Olga?" SUI „Nee, mijn vrouw." „Dat dacht ik wel", zei Van K En hij glimlachte. -B ian HOOFDSTUK 5 Sandra's triomf oei ror Door de zonnige lanen van ders loose villawijk wandelde Sandfurn Santen naar het burgemeesters!"^ Vanmiddag kwam de letterk: kring van Meerloo bijeen. En natuurlijk was Sandra daarl - Natuurlijk.... maar dat hady •danken aan het feit dat ze een C burgh was, een feit waarvan Meerloose dames terdege had «X; doordringen. Wordt v*>1 15 i )5 i "*^ldif

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8