(jroen ^wartsjexeh in het harL, BOUW KASKO-WIJK FEESTELIJK GESTART Aldi supermarkt open in juni Van Duyvenbode moet afbreken Ex-staatssecretaris plantte boom Verzetskruis Berging kotter begonnen Groen-Zwart TRUC? Teveel alcohol Auto uit het verkeer Opgevoerde brommer Executieverkoop ging niet door Diefstal uit verkoopwagen WAT !KZEGGEN WOU..' Dank JAARGANG Nr. 9751 DINSDAG 25 JANUARI 1983 [actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; j Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.: jeveld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17. 636. Rabobank nr 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. legenendertig Texelse woningzoekende personen zagen vrijdagmiddag in De rs een symbolische eerste paal voor hun toekomstige eigen huis geslagen rden. Symbolisch, want eigenlijk werd er een boompje geplant door de persoon de betrokkenen, de leden van de Kasko-vereniging, veel heeft betekend: staatssecretaris van volkshuisvesting. S. Langendijk-de Jong. Zij zorgde er in juli voor dat het benodigde premie A-contingent er kwam, terwijl dat langs normale g niet gelukt zou zijn. Zonder die premie was het niet mogelijk geweest de wijk te iwen. V: iR/oorzitter Ruud Groenewegen zei ;r in zijn toespraak in het dorpshuis mevrouw Langedijk hem op dat iment weer het geloof in rechtvaar- iheid teruggaf. Bij de toewijzing van itingenten voor 1982 aan Texel was aal geen rekening gehouden met skc. Via de gemeente werd toen met provincie gepraat met als enige lültaat de toezegging dat er „mis- ïien" in september wat contingenten zouden komen, maar dat zouden er ter niet meer dan twintig zijn. De rgemeester was toen nog met een jport over de werkzaamheden van de reniging naar Haarlem gegaan om de sk te bepleiten en tegelijkertijd werd het bestuur van de landelijke Kasko- reniging de regering in Den Haag naderd in de persoon van staats- ;retaris Langendijk. Deze vond het even van de vereniging zo goed ssen in de regeringsdoelstellingen dat samen met de toenmalige minister arcelvan Dam besloot een contingent e te kennen. Politieke wil „Het was onze doelstelling om de ensen meer bewust bezig te laten zijn et hun eigen woonsituatie. Het is ndelijk dat wij dan voor een initiatief Kasko de politieke wil op kunnen engen om voor een oplossing te irgen. Wij hadden het vermoeden dat et alle toegewezen contingenten ge- uikt zouden worden en daarop voor tlopend hebben we toen tegen de ovmcie gezegd dat ze er 43 moesten toewijzen." Twee uur voordat het kabi net viel, kreeg het verenigingsbestuur een telefoontje dat de zaak rond was. Ingelopen ,,De FNV organiseerde 17 februari 1979 een vergadering in de Witte Burcht om te kijken of tot oprichting van een plaatselijke afdeling van Kasko overge gaan kon worden. Er waren toen 65 belangstellenden, maar toen er ge vraagd werd wie in het bestuur wilde plaatsnemen, was de animo duidelijk minder. Ik ben daar toen mooi ingelo pen, als ik het van tevoren allemaal had geweten had ik me zeker nog eens be dacht", aldus Groenewegen in zijn toespraak. ,,Je moet er wel een beetje gek voor zijn om zoiets vol te houden, maar gelukkig troffen we een architect die nog gekker was. De boom die we nu geplant hebben is een berk. Dat is een taaie rakker, die je tegenkomt op plaat sen waar andere loofbomen het allang opgegeven hebben." e Buis (archieffoto uit 1978) De 64-jarige heer A. Buis uit Den Burg :eft vorige week het verzets-herinne- igskruis ontvangen als blijk van erken- lijkheid voor allerlei verzetsdaden in de eriode 1940-1945. Oud-politieman Arie Buis was destijds etrokken bij het wegbrengen van Ca- adese parachutisten naar Engeland, vervallen op distributiekantoren en idere daden van actief of lijdelijk verzet meerdere plaatsen van het land. Buis, oorspronkelijk Amsterdammer, Verliet de marechaussee in 1945, kwam in dienst bij de Rijkspolitie in Hoofddorp n stapte een jaar later over naar de roep Texel. Met het eiland had hij al ennis gemaakt in de mobilisatie en hij ntmoette er toen ook zijn vrouw. Buis erliet de Rijkspolitie toen hij zestig rerd. Zoals bekend werd het verzets-herin- eringskruis nog maar kort geleden als nderscheiding ingesteld door koningin eatrix. Andere Texelaars die de onder- Scheiding kregen waren de deelnemers Tan de tocht met de reddingboot Joan Jodshon naar Engeland in april 1945. Jolgens het bureau dat zich met het 'Ckennen van de verzetskruisen bezig |oudt zijn er van Texel geen andere nvragen binnengekomen. Piet van Duyvenbode heeft het kort geding dat hij tegen de Staat der Nederlanden had aangespannen om te bereiken dat hij zijn paviljoen Westerslag 's winters mag laten staan, verloren. De president der rechtbank Alkmaar, Mr. Attema, heeft alle eisen van de exploitant afgewezen en het paviljoen moet binnen 14 dagen na betekening van het vonnis worden afgebroken. Beide partijen, de landsadvocaat Mr. Boonekamp en Mr. Boekhoff namens de familie Van Duyvenbode, waren vanmorgen nog niet bereid commentaar te geven op het vonnis, omdat de redenen van het vonnis nog niet bekend zijn. De procureur- generaal van de rechtbank heeft de uitslag met beweegredenen gisteren verzonden. Mr. Boekhoff verwacht wel dat Van Duyvenbode in beroep zal gaan bij het Gerechtshof in Amsterdam, maar dat onthoudt hem niet van de plicht zijn paviljoen af te breken. Een 24-jarige Texelaar kreeg zater dagnacht een rijverbod opgelegd wegens het besturen van een auto onder invloed. De twee blaasproeven waren, bij controle op het Schilderend positief, waarna een bloedproef werd afgenomen. Donderdag werd aan een 19-jarige Texelaar een rijverbod van acht uur opgelegd, op basis van twee blaasproe ven. De politie moest woensdag een ter reinauto uit het verkeer nemen die technisch in slechte staat was. De eige naar reed met dit voertuig op verboden terrein bij Paal 17 en bij controle bleek de auto niet verzekerd. Ook de ken tekenpapieren stonden niet op naam van de eigenaar. De auto werd voor technisch onderzoek naar het bureau gebracht en de eigenaar-chauffeur kreeg een proces verbaal. Motorsurveillance van de politie resul teerde vrijdag in het aanhouden van een Texelse bromfietser, die duidelijk te hard reed. De opgevoerde brommer werd uit het verkeer genomen. Burgemeester J. A. Engelvaart bood namens het gemeentebestuur en de ambtenaren zijn gelukwensen aan. ,,Er zijn wel eens hooplopende menings verschillenden geweest, maar we heb ben toch steeds weer de energie kunnen vinden om met elkaar te gaan praten. Het gemeentebestuur onderschrijft de doelstellingen van de vereniging van harte en is blij dat er op die manier werkgelegenheid en huisvesting ge schapen wordt." De burgemeester liet kritische gelui den horen over de manier waarop het contingent was binnengehaald. ,,Het gemeentebestuur voelde zich enigszins voor aap staan. De democratische weg loopt over de plaatselijke overheid. Als het langs die weg niet lukt, en opeens zijn de toewijzingen er toch, dan wekt ;dat verbazing. Stel dat zakenlieden en bedrijven ook gaan lobbyen, dan wordt de premietoewijzing straks geregeld via de leren tasjes, al of niet met inhoud. Bij Kasko waren we bang dat onze goede relatie met de dienst Volkshuisvesting van de provincie verstoord zou worden, iets dat gelukkig niet het geval is geble ken." Engelvaart bood Ruud Groenewegen een fotokopie aan van een tekening waarop twee ezels stonden die aan elkaar vastgebonden waren. Eerst wil den beide dieren elk hun eigen te gengestelde kant op, maar enige stadia verder hadden ze blijkbaar ingezien dat het verstandig was allebei dezelfde kant op te lopen. De burgemeester sprak ook zijn vreugde uit over-toewijzing van contingenten aan Texel in 1983. ,,We kunnen aan het werk blijven met de 80 eenheden die we in '83 kunnen bou- Ex-staatssecrotoris S. Langendijk-de Jong plant een berk als symbool voor de eerste paal van de wijk. Zelf Dirk Terpstra was één van de initia tiefnemers bij de FNV. Hij benadrukte echter dat realiseren van een woonwijk andere koek is dan het bedenken van een plan. Zijn lof kwam vooral Ruud Groenewegen toe van wie hij de vol gende uitspraak, gedaan op een mo ment dat het er allemaal nogal somber uitzag, aanhaalde: ,,Het geeft niet hoe het gaat, die huizen komen er, des noods bouw ik ze allemaal zelf." Het langdurige applaus toonde wel aan dat de aanwezigen dat niet als een holle frase beschouwden. Hoofdbestuurslid van Kasko Tom Garritsen verhaalde van zijn eerste ken nismaking met Texel: ,,Het was toen erg glad. Na twee meter lag ik languit op 't plaveisel. Toen dacht ik al dat we van de grond af mqesten beginnen en dat het met vallen en opstaan zou ver lopen." Garritsen wees erop dat de vereniging zich niet heeft opgesteld als projectont wikkelaar maar een consumentenorg- nisatie., Maatconfectie „Texelse premie A maatconfectie hoekhuizen-in-de-rij op poten". Deze term stelde architect Reintjens zich voor als omschrijving van de Kasko huizen. Hij vertelde op grond van het Lees verder pagina 2 Den Burg krijgt een Aldi supermarkt. Het bedrijf wordt on dergebracht in een van Bakker's Ijzerhandel te huren winkel pand, dat zal verrijzen op de plaats van het huidige „Koetshuis" aan de Weverstraat, tussen First Lady en Schoenhandel Hoo- gerheide. Het nieuwe winkelpand (opper vlakte 470 m'l wordt gebouwd door de firma H. Daalder uit De Cocks- dorp, die gisteren van Bakker's Ijzerhandel de opdracht heeft gehad. Deze week wordt met het slopen van het Koetshuis begonnen. Het 35 meter lange en gemiddeld on geveer 15 meter brede winkelpand (ontworpen door architectenbureau Alkema), wordt voor het grootste deel in een laag uitgevoerd, met uitzonde ring van het gedeelte aan de Wever straat waar een dagverblijf voor het personeel boven komt. De Aldi super markt is zowel vanaf de Weverstraat als vanaf het Achterom te betreden. Aan de Achteromzijde gebeurt dat via een hal van waaruit men ook de bestaande winkel van Bakker's Ijzerhandel bin- nenkan. Tot het te bouwen geheel hoort tevens een uitbreiding van Bakker's Ijzerhandel. Aan de achter zijde komt er 125 m2 ruimte bij, waarin een aparte winkel zal worden onder gebracht. Over de aard van dit nieuwe bedrijfsgedeelte kan nog niets worden meegedeeld. Eenvoud De Aldi supermarkt organisatie is een Duits concern, dat ook in Nederland over een keten van filialen beschikt. Deze filialen zijn allen ondergebracht in gehuurde panden. Aldi steekt nooit geld in onroerend goed. Het bedrijf heeft zijn lage prijs niveau onder meer te denken san de zeer eenvoudige presentatie. De arti kelen staan recht toe recht aan in hun oorspronkelijke bruine verpak kingsmateriaal en op pallets. Er is weinig aankleding en reclame. Naast de standaardlevensmiddelen worden wasmiddelen, bier, wijn, frisdranken en brood verkocht. Er zijn ook niet- gekoelde zuivelwaren. Naar verhou ding zijn er veel artikelen van eigen merken zoals Albrecht (koffie) en Una (wasmiddelen) waarvoor geen prijsafspraken gelden zodat ze con currerend kunnen worden aange boden. Bakker's Ijzerhandel heeft met Aldi een huurkontrakt voor tien jaar afge sloten. Bakker had oorspronkelijk een kleiner winkelpand laten ontwerpen en dat te huur aangeboden. Via makelaar Hans Eelman diende Aldi zich als geïn teresseerde aan, waarbij evenwel bleek dat de aangeboden ruimte veel te klein was. Het bouwplan werd toen gewij zigd en is inmiddels van gemeente wege goedgekeurd. Het beleid van Bakker's Ijzerhandel is er al sinds enkele jaren op gericht de nog beschikbare ruimte niet zelf te ge bruiken maar te verhuren aan anderen. Uitbreiding van de eigen zaak is met het oog op het vrijwel tot stilstand gekomen aantal plaatselijke consumenten en de afgeremde toeris tische ontwikkeling niet meer verant woord „Ik heb van iemand geld kunnen lenen en daarmee aan mijn belas tingverplichtingen kunnen voldoen". René Geurtsen, exploitant van Café De Zwaan, heeft op het laatste mo ment donderdagochtend een boedel verkoping kunnen voorkomen. Hij was overigens niet, zoals eerder in deze krant werd gemeld, failliet, maar verkeerde in ernstige beta lingsmoeilijkheden met de belasting. Hij geeft toe dat hij kort voor de ver koping het grootste deel van de in ventaris weghaalde. ,,lk zou alles hebben teruggebracht als de verkoping zou zijn doorgegaan, maar ik wilde druk uitoefenen om te bereiken dat deze afgelast zou worden." Sinds vrijdagmiddag is De Zwaan weer open. De vertrekkende bezoeker wordt bij de uitgang geconfronteerd met de tekst: „Komt u donderdag om elf uur weer?" Vandaag is een bogin gemaakt met de berging van de kotter KW 149 „Marry Martin" die een week geleden bij paal 14 strandde. Smit- Tak uit Rotterdam heeft de klus aan genomen op basis van „No cure, no pay" maar er is wel een garantie bedrag afgesproken. In verband met de berging ligt in de haven van Oudeschild het vaartuig „Dolfijn" en over de weg is een door Smit-Tak voor dit karwei gehuurde mobiele zandzuiger naar Texel gebracht. Met de zandzuiger zal het zand rond de kotter worden wegge haald en een geul naar zee worden ge maakt. Hoelang de bergingsoperatie zal duren, hangt vooral af van de weers omstandigheden. De gestrande kotter trekt intussen enorm veel bekijks. Vooral zondag was het bijzonder druk op het strand. Mede als gevolg van het fraaie weer maakten duizenden mensen de kotter tot doel van een wandeling. Afgelopen weekend werd ingebro ken in een verkoopwagen van snacks. De daders wisten zich vermoedelijk met een valse sleutel), toegang te verschaf fen en namen voor 7250, aan rook waar mee. Ook werd het fooienpofje leeggehaald en een 27mc zend-ont- vanger ontvreemd. De totale buit beliep negenhonderd gulden. ULOTEN VtRANTWOOAOCLUKK© VAN OE REQAK1Ï Mede namens de bemanning wil ik graag langs deze weg mijn erkentelijk heid betuigen voor de hulp en opvang na de stranding van onze kotter KW 149 „Marry Martin" Vrijwel onbeperkt dienstbetoon ondervonden we van al lerlei kanten. In het bijzonder de opvang door leden en familie van de whipper- ploeg van De Koog was geweldig. De stranding was een vreselijke ervaring, maar wat daarna kwam heeft veel goedgemaakt. H. Ouwehand, eigenaar KW 149 Katwijk. In de vergadering van de commissie welzijnsbeleid werd op trieste wijze duidelijk dat de crisis om zich heen begint te grijpen. Fanfare-man WH Huizinga schetste een somer perspectief voor de muziekschool. Van ambtelijke zijde wordt bevestigd dat zijn verhaal geen uiting van doemdenken maar van realisme is. De sportverenigingen worden be dreigd met flinke achteruitgang in hun subsidie-inkomsten en dat geldt ook voor andere instellingen die mee moeten eten uit de welzijnsruif. Het is in die situatie onbegrijpelijk dat de plaatselijke overheid de discussie niet met open vizier aangaat. Er wordt een plan ter visie gelegd met voorstellen die de verdeling van de subsidiepot moeten regelen. In dat plan staat dat er niet meer uitgegeven mag worden dan in 1982. Als alle bezwaren zijn ingediend en besproken moeten worden in de raads commissie blijkt er echter nog een addertje onder het bestuurlijke gras te schuilen: terloops deelt de betreffende wethouder de vergadering mee dat er niet meer mag worden uitgegeven dan in 1981. Hij verdedigt dat dan met de opmer king dat in 1982 de nullijn al werd toegepast en dat de overschrijdingen toen eenmalig waren en dus niet tellen. Dat klopt formeel wel, maar waarom dan in eerste instantie wel uitgaan van het peil dat in 1982 werd gehaald Dergelijke manoeuvres zijn niet erg ver standig in een tijd waarin de bevolking extra veel vertrouwen in haar plaatselij ke overheid moet hebben, f De zaak wordt nog vreemder als bij navraag blijkt dat voor de eigen ge meentelijke diensten wél de nullijn '82 wordt gehanteerd. Als er op één be paalde sector meer moet worden be zuinigd dan elders, dan vergt dat een politieke uitspraak. Een opmerking tus sendoor in een commissievergadering op een tijdstip dat degenen die de pijn moeten voelen niet meer kunnen reage ren, heeft niets met verantwoorde poli tieke besluitvorming te maken, dat is gewoon een truc. In de wandelgangen vielen termen als onbehoorlijk bestuur" en ,,Arob-pro- cedure". Morgenavond vergadert de Welzijnsstichting, dan zal wel duidelijk worden in hoeverre deze handelwijze van het college getolereerd wordt

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1