KASKO VAN START Zomerrecreatïewerk staat op de tocht VAN HET RAADHUIS Passione d'Amore FILM émmma 9on9«r VERVOLG VAN PAG.l y •;--v j -i-i.J 1V Plattelandsvrouwen vierden lustrum met diner De Bolder wil een kredietverzekering Plattelandsvrouwen maken reisje Mededelingen van B.ert W. Hinderwet ha! óók lid van de fietsclub! OOOOOOOOOOOQ PAGINA 2 TEXELSE COURANT woonwensen-onderzoek gepoogd te hebben tot een huis te komen dat een Texels karakter vertoonde en zoveel mogelijk rekening hield met de indi viduele wensen van de leden, ledereen wilde een hoekhuis en daarom had hij een soort getande schakelwoning ont worpen die min of meer aan die eis voldeed. Samen met de vereniging was er gekozen voor houtskeletbouw omdat dat volgens de architect energiebewust, degelijk en flexibel was. In een commentaar achteraf vertelde hij dat dergelijke projecten zo arbeids intensief zijn dat ze eigenlijk niet uit kunnen, maar wegens zijn goed gevulde orderportefeuille kon hij zich dat veroor loven. ,,Je leert enorm veel van een dergelijk project, ik had tot nog toe alleen ervaring met het ontwikkelen van een wij met inspraak van de toekom stige huurders en dat is volstrekt anders. Toch ben je hier ook bezig met mensen met lagere inkomens. Als je bovendien ziet hoe de situaties zijn waar de mensen uitkomen, dan rijzen de haren je ten berge. Mensen die al jaren in zomerhuisjes zitten en dergelijke. Als er op Texel niet zo krankzinnig gespe culeerd was met huizen, hadden die toestanden helemaal niet hoeven te bestaan. De wijkbewoners maken nu wel een goede start, zij hebben samen gestreden voor hun woonomgeving." Betaling Reintjens werd er in februari 1980 bijgehaald. Hij startte een woonwen- senonderzoek. Elke adspirant-bewoner werd door hem thuis opgezocht, zodat de mensen in hun eigen omgeving konden duidelijk maken wat hun woon wensen waren. Al die gegevens werden in een rapport verwerkt, dat één van de vier informatieboekjes zou worden. Bij die bezoeken trad de architect naar eigen zeggen op als advocaat van de duivel. Hij sprak alles tegen wat de mensen zeiden. Dat leverde, naast enige echtelijke ruzies, ook een behoorlijke vergroting van het inzicht in de eigen woonwensen van de betrokkenen op. De leden zijn nu allemaal tevreden met het huis dat ze krijgen. Die huizen bevatten weinig luxe, maar ze zijn ruim, goed van kwaliteit en koppelen privacy aan intimiteit in de wijk. Aldus Swier Oosterhuis en Ruud Groenewegen, leden van de „harde kern" van het bestuur. Die koppeling van privacy met intimiteit is bereikt door de huizen wat hoger neer te zetten, de vloeren be vinden zich enkele tientallencentimeters boven het maaiveld Op die manier is het moeilijker om van buiten naar bin nen te kijken, maar heeft men wel een goed overzicht van binnenuit. Een bij komend voordeel is dat het hout, waar van de huizen immers gemaakt zijn niet zo snel in aanraking komt met vocht, iets dat in het nogal vochtige Marsplan wel eens nuttig zou kunnen blijken. Na een jaar werd de coöperatieve woningbouwvereniging De Mars opge richt. Dat was noodzakelijk want Rein- thens had tot op dat moment zonder officiële opdracht of betaling gewerkt. Mensen die lid werden van de coöpe ratie legden zich vast op het kopen van een huis. In de zomer van 1980 werd het eerste stedenbouwkundige ontwerp door de vereniging ingediend. Swier Oosterhuis en Ruud Groenewegen hierover: ,,Dat eerste plan viel helemaal niet slecht bij de gemeente. Er moest echter nog wel wat gewijzigd worden en dat deden wij dus. Het tweede plan viel slechter en het derde werd zo de prullebak ingemikt. Men wilde ons echter niet duidelijk maken tegen welke principes wij nu zondigden, er werd alleen verteld dat wij het steeds duurder maakten. Bij de ge meente leefde echter de mening dat als wij zelf op de stoel van de planoloog wilden gaan zitten, dat we dan ook maar zelf moesten ontdekken wat we niet goed deden. Uiteindelijk kwam het er op neer dat onze architect in samenwerking met de stedenbouwkundig adviseur van de gemeente een plan maakte, dat heel dicht bij ons eerste ontwerp bleek te liggen. Het was hier en daar door de inbreng van de gemeente-adviseur wat rechter, maar in de behandeling in de provincie werd ook dat veranderd." De beide bestuursleden zijn het er over eens dat deze fase erg veel tijd heeft gekost. Samen met de contingen- teringsproblemen heeft dat de bouw een dik jaar vertraagd. Misverstand Het volgende probleem waarmee de vereniging werd geconfronteerd was de eis van de provincie dat ruim vóór het einde van september alles rond moest zijn en ingeleverd. Men leefde in de ver onderstelling dat pas 1 oktober alles klaar moest zijn om ingeleverd te wor den. Het gevolg van dit misverstand was dat in veertien dagen alle contrac ten getekend moesten worden, de aan- DINSDAG 25 JANUARI -y ,-j i y*' h vj I t i v" i t V V De toekomstige bewoners van de wijk bij elkaar voor het gebouw waar zo vaak vergaderd werd, d'Ouwe ULO. Op de voorgrond ligt a Jef Heintjes. neming, de premietoewijzing en de bankgarantie moesten in kannen en kruiken zijn. Met koortsachtig door werken kwam uiteindelijk, vijf minuten voor het definitief laatste tijdstip alles ter bestemder plaatse. De bouw is dus nu gestart en behou dens wat perikelen die met de be werking van de grond te maken hebben en eventueel vertragend kunnen werken kan de wijk dit jaar in gebruik worden genomen. De prijzen van de huizen blijken uiteindelijk tussen de 138.00) 165.000 gulden te liggen, de mei huizenprijzen schommelen rondj 147.000 gulden. Slechts twee wonirj vallen in de premie B regeling, de r allemaal premie A. De Plattelandsvrouwen afdeling Texel hielden donderdagavond in hotel De Lindeboom een feestelijke jaarverga dering. Ter gelegenheid van het 45 jarig jubileum was er deze avond een diner waaraan maar liefst 137 dames deelna men. Tussen de verschillende dinergangen door werd het huishoudelijk gedeelte van de vergadering afgewerkt. Met het zingen van het lied „Lieve Trijn, jij was voor ons de beste", werd afscheid genomen van de voorzitster mevrouw T. Zegel-van der Vis. Ook van mevrouw W. Wolse-Eelman werd afscheid geno men. Beide dames kregen een fraai beschilderd dienblad en bloemen aan geboden. Met grote meerderheid van stemmen werden de dames W. Flisijn-Beernink en T. Brand gekozen tot nieuwe bestuurs leden. In het nieuw gevormde bestuur is mevrouw E. de Wit-van Egmond tot voorzitster gekozen. Bakwedstrijd De bakwedstrijd was een groot suc ces. De zeer deskundige jury ging nauwkeurig te werk bij de beoordeling van de bakprodukten en kwam tot de volgende uitslagen: Taarten: 1. mevr. J. Eelman-Vermeulen, 2. mevr. Raven, 3. mevr. Keijser-Siebinga. Brood: 1. mevr. Zijm-Garritsen, 2. mevr. Bakker-Zuidewind, 3. mevr. Roeper- Kuip. Koekjes: 1. mevr. Brand, 2. mevr. Geutjes, 3. mevr. Brand. Mede door het goed verzorgde diner had de „vergadering" een nuttig en aangenaam verloop. De vereniging kon na afloop terugzien op een geanimeerde viering van dit lustrum. Sociale werkplaats De Bolder wil zich indekken tegen financiële tegenvallers als afnemers van produkten failliet gaan of de rekeningen niet kunnen betalen. Aan de gemeenteraad zal gevraagd worden voor dit doel een kredietverze kering af te sluiten. Het voorstel komt uiteindelijk van het Ministerie van Sociale Zaken die de werkplaatsdirectie heeft meegedeeld dat een verzekering wenselijk is omdat het rijk niet van plan is dergelijke schadeposten te vergoeden, zodat de gemeente het moet doen. Met de ver zekering is een bedrag van ruim drie mille gemoeid, waarvan het rijk 80% subsidieert. De gemeente betaalt aan premie slechts f630, per jaar. Informatie Het is al gebruikelijk dat De Bolder informatie laat inwinnen over de kre dietwaardigheid van een adspirant klant. „Dat is in deze tijd echter niet meer voldoende", aldus een ambtelijk advies aan het college waarin wordt gezegd dat het aantal faillissementen de laatste jaren schrikbarend is gestegen. In 1979 gingen nog 3500 bedrijven failliet en de schatting is dat dat er vorig jaar 9000 zijn geweest. „Door de huidige economische omstandigheden kan een bedrijf dat gisteren betrouwbaar bleek, reeds vandaag in moeilijkheden ver keren." Betrouwbaar Een kredietverzekering geeft de Bol der dekking tegen onverwachte tegen- Een navordering van sociale premies van de bedrijfsvereniging voor de gezond heid, geestelijke en maatschappelijke belangen van ƒ6000,— met betrekking tot de vergoeding van stagiaires en recreatieleiders van het zomerrecreatiewerk heeft er voor gezorgd dat dit werk de komende zomer op de tocht komt te staan. De Stichting Texelse Sportraad, die dit werk coördineert, en middels de eigen begroting betaalt, is niet van plan de navorderingen te betalen, maar als men uiteindelijk aan het kortste eind trekt kan mogelijk ook de fiscus nog toeslaan wat betreft loon- en inkomensbelasting. Hoe de problemen opgelost moeten worden werd op de vergadering van het bestuur, gisteravond in het raadhuis, niet duidelijk. De navordering is geba seerd op de mening dat de Sportraad als werkgever van de recreatiemedewerkers mag gelden en daarom verschuldigd is alle sociale lasten te betalen, wat in dit geval neerkomt op verhoging van de loonkosten met 45%. Het angstige vermoeden dat als de bedrijfsvereniging deze strijd over de sociale lasten wint een recreatieleider veel te duur wordt, werd meerdere malen uitgesproken. Het dagelijks be stuur staat op het standpunt dat deze financiële problemen moeten worden opgelost voordat nieuwe recreatielei ders voor het komende seizoen worden aangetrokken, maar zoals gezegd, op lossingen zijn nog niet voorhanden. Het bestuur heeft een gesprek gehad met het college waarin naar voren kwam dat er alles aan gedaan moet worden om het recreatiewerk op Texel te laten door gaan. De navordering over de jaren 1979- 1981 is gebaseerd op de mening van de bedrijfsvereniging dat er in het recrea tiewerk sprake is van algemene arbeids verhoudingen en dat de uitbetaalde ver goedingen als loon kunnen worden aangemerkt. Deze mening werd eind vorig jaar door de bedrijfsvereniging naar voren gebracht en bleek voor het bestuur een complete verrassing. ,,Ons Op 26 april maken ae plattelands vrouwen van De Cocksdorp-Eierland een reisje naar Den Haag, waar bezoeken aan het Kurhaus, de Ridderzaal, de Houtrust- hallen en Panorama Mesdag zullen wor den gebracht. De groep vertrekt met de boot van 8.05 uur en keert met de boot van 19.35 uur terug. De kosten zijn f52,50 per persoon, waarvan f25,— vooruit moet worden betaald. Spoedige opgave is gewenst bij mevrouw R. Witte, „Leiden" aan de Postweg, telefoon 02225-252. De eerstvolgende bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen is op 14 februari. Deze avond wordt verzorgd door het Wereld Natuurfonds. vallers en keert 88,5van de geleden schade uit. Bij de verzekering zit ook een kredietinfotmatie-systeem en aan gezien aan verzekeringsmaatschappij belang heeft bij het voorkomen van schade-uitkeringen ziet het er volgens de werkplaatsdirectie naar uit dat de gegevens die nu over klanten ingewon nen zullen worden „meer betrouwbaar" zijn, vooral wat betreft het maximum krediet dat gegeven zal kunnen worden. De verzekeringspremie wordt vast gesteld aan de hand van de totale omzet en die bedraagt bij De Bolder (exclusief overheidswerk en kleine klussen voor particulieren) f350.000, kan niets worden verweten" was gister avond de algehele mening. De door de Sportraad gebruikte constructie is in 1979 (toen geen gebruik meer werd gemaakt van CIOS stagiaires als on derdeel van hun opleiding) voorgelegd aan de bedrijfsvereniging en daar is nooit protest of commentaar op geko men. De Sportraad deed jaarlijks opgaaf van de betaalde gelden en steeds werd meegedeeld dat het hier niet om arbeid maar om betaald vrijwilligerswerk ging, met uitzondering van krachten die wel voor dit werk in vaste dienst waren. Gezag Essentieel bij de vaststelling van het begrip arbeidsverhoudingen is volgens de bedrijfsvereniging „gezagsverhou ding" én uit een onderzoek van deze vereniging moet dan ook blijken dat er volgens de wet sprake was van arbeid. De Sportraad heeft gedurende het onderzoek benadrukt dat het „werk" op geheel vrijwillige basis werd uitgevoerd. „Men kon zo opstappen, wat ook weieens gebeurde, of kort voor de startdag afzeggen." De leiders werden door de Sportraad, alleen in contact gebracht met campings waar ze activi teiten zouden kunnen ontplooien en de Sportraad kon slechts „hopen op een goede motivatie en inzet". „Recreatie- leiders waren niet gehouden aan aan wijzingen van de Sportraad-medewer kers middels welke overeenkomst dan ook. Datzelfde gold voor een regel matige evaluatie met collega's. Men kon deze bijeenkomsten bezoeken maar het was niet verplicht." Invloed Deze en andere opsommingen van recreatieve „gezagsverhoudingen" konden de bedrijfsvereniging er niet van weerhouden nog diepgaander in de materie te duiken en alle recreatieleiders hebben van de bedrijfsvereniging een lijst met 30 vragen gekregen die ze moesten invullen. Dat persoonlijk on derzoek is nu gaande en voormalige recreatieleiders mogen vragen invullens als „op welke wijze bent u voor het project uitgenodigd" tot „was er in vloed op uw werk door projectleider of campingeigenaar." Deze lijst van vragen deed het bestuur gisteravond tot de conclusie komen dat de Sportraad „moet hangen." „De vra gen zijn zo opgesteld dat er altijd wel antwoorden uitrollen die in hun straatje passen", meende penningmeester Joop Huigens. Aan de bedrijfsvereniging is uitstel van betaling gevraagd maar dit verzoek is niet gehonoreerd. Naast de vermeende schuld aan de bedrijfsver eniging kan, als de bedrijfsvereniging in staat mocht zijn aan te tonen gelijk te hebben ook nog navorderingen van de fiscus worden verwacht. „Daarover valt niets met zekerheid te zeggen. Maan dagavond besloot het bestuur protest te zullen blijven aantekenen tegen de na vordering en verder onderzoek af te wachten. Het voornemen bestaat om vergun ning ingevolge de Hinderwet te verlenen aan: Graaf Spuiterij voor een autospuiterij met onder meer een tectylruimte aan Wezenland 6 te Den Burg. Coöperatieve aardappelbewaarplaats Texel voor een bewaarplaats van poot- en consumptie-aardappelen aan Meyer- tebos 7, Den Burg. Bij het verlenen van de vergunningen zal door het stellen van voorschriften tegemoet gekomen worden aan bezwa ren van gevaar, schade of hinder. De ontwerp-vergunningen liggen op het gemeentehuis, kamer 209, ter in zage van 18 januari 1983 tot 1 februari 1983. De tijdstippen waarop inzage ver kregen kan worden zijn: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 1 februari 1983 kan tegen de ont werp-vergunningen bezwaar gemaakt worden door de aanvragers en degenen die tijdig bezwaar hebben aangetekend tegen de aanvragen om vergunning. Tevens kan bezwaar gemaakt worden door hen die aantonen dat zij redelijker wijs niet in staat zijn geweest eerder be- zwaren in te brengem. De bezwaren moeten gemotiveerd en schriftelijk worden ingediend bij burge meester en wethouders van Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Be kendmaking van de persoonlijke gege vens van een bezwaarde kan achter wege blijven. De bezwaarde moet dan tegelijkertijd met het bezwaarschrift een verzoek tot het niet bekendmaken van de gegevens indienen. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, telefoon 02220- 3041, toestel 145. Huur strand Het is weer mogelijk een aanvraag in te dienen voor het huren van een ge deelte van het Noordzeestrand, voo. het plaatsen van een strandhuisje. Aan vraagformulieren kunnen worden af gehaald op de gemeentesecretarie, ka mer 209 en dienen te worden ingeleverd voor 1 maart 1983. U dient er rekening mee te houden dat aanvragen die na genoemde datum worden ingeleverd niet meer in behandeling genomen wor den. Degenen die in 1982 een strand huisje hebben geplaatst hebben al auto matisch een aanvraagformulier ontvan gen. Wie er geen heeft gekregen, wordt alsnog verzocht een formulier af te halen. De Filmganger van deze week is een schitterend gefotografeerd 19de eeuws kostuumstuk over de onsterfelijkheid van liefde. Schoonheid uit lelijkheid schept Etto- re Scola, vrouwelijke schoonheid uit vrouwlijke lelijkheid om heel precies te zijn. De even mooie als merkwaardige film heeft „hartstochtelijke liefde" als thema, een werk dat zijn titel braaf gehoorzaamt en ook voortdurend vol zit met hartstocht en liefde. Alleen worden ze beide niet voortdurend beantwoord. Mooi omdat alles er meeslepend en betoverend uitziet en het verhaal dat Scola vertelt aanvankelijk overkomt als een ouderwets melodramatisch roman netje maar op de lange duur van minuut tot minuut blijft boeien. Wat gebeurt er in het verhaal van halverwege de vorige eeuw, de tijd waarin voor de vrouw nog slechts één ding belangrijk was, nl. mooi zijn en de man behagen bij zijn thuiskomst? Maar wat wanneer zij, zoals de helding van dit verhaal, een zwaar gefrustreerde, oer lelijke en afstotelijke vrouw is, levend met een oude eenzame oom op een af gelegen post waar deze het bevel voert over een militaire eenheid? Het mens vertoont zich nooit, laat zich aan de manschappen alleen van tijd tot tijd horen met een hartverscheurend gekrijs en gegil wanneer ze weer eens een of ander aanvalletje krijgt. Totdat een mooie jonge kapitein arri veert, ene Giorgio, reeds snakkend zijn verlof om zijn geliefde en w zeer schone Laura Antonelli weer armen te kunnen sluiten. Op hem rekend wordt de lelijke Fosca ve Hij gruwt van haar aanblik, maa ongelooflijke gebeurt. Zij krijgt he in haar macht dat hij zelfs de Laura verlaat om zich geheel aa griezel Fosco te wijden na een w hartstochtelijke haat-liefde verhou En wat er vervolgens met de kapitein gebeurt.... het verhaal va weerwolf is er een sprookje bij. Dit donderdag in City, 20.00 uur. echt zilvererg slavenbandl ƒ18,50 Bijpassende closed forever ook ƒ11 Zie verder onze aanbieding etalage. Zie verder onze aanbiedingsetal Horloger Den Burg (02220) 2912

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2