OORTBESTAAN MUZIEKSCHOOL IN GEVAAR GEBRACHT? .indeboom oo weg naar liquidatie Uitwisseling souvenirs Toepassen nullijn onaangename verrassing Tien procent prijsverhoging RRY-MARTIN TT ONDERZOEK LIJKT ZINLOOS Verleende bouwvergunningen Vaten gif Inbraak in kantine Jaarvergadering oud-leerlingen Marsdiep vaart morgen proef Geslaagd 5DAG 25 JANUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jt Is de tarieven van de muziekschool procent extra worden verhoogd, de fanfare wel eens noodgedwon- zelf weer de opleiding van muzi- len ter hand kunnen gaan nemen. In rste instantie zou dat kunnen leiden apheffing van de muziekschool, eze sombere taal werd gebruikt door etaris Wil Huizinga van het Konin- Texels Fanfare.Ook namens ,,Door Kracht" lichtte hij donderdag- id het bezwaarschrift van KTF/DEK n het sociaal culturele jaarplan 1983 de gemeente toe. In dit plan staat voornemen om in februari deze fsverhoging toe te passen, maar ouder Piet Zegers deelde mee dat naatregel pas in augustus ingevoerd «orden. Het grootste deel van de imissie kon zich de bezwaren van de are goed indenken. Alleen Joop van der Meer (VVD) vond deze vorm van zelfwerkzaamheid een goed idee. Van der Meer vond het jamme' dat Huizinga stelde dat dit het „teruggaan naar af" inhield. Huizinga vertelde na melijk dat de muziekkorpsen de oprich ting van de school van harte hadden gesteund en dat de kwaliteit van de op leiding prima was: „Vroeger ontving onze dirigent Koorn drie leerlingen per avond bij de petroleumkachel. Dat ging toen wel, maar nu is het natuurlijk veel beter. Helaas trekken nu de ouders bij ons aan de bel dat de school zo duur wordt. Als we die leerlingen niet wilier verliezen, moeten we ze zelf opleiden Dat zal weer leiden tot tariefsverho gingen bij de muziekschool, zodat uit eindelijk deze spiraal leidt tot opheffing van de school." Dat gevaar wordt ook op de afdeling /ethouder Klaas Barendregt verwacht dat de exploitatie van De Jeboom-Texel een onhaalbare kaart zal blijken te zijn en dat iidatie onvermijdelijk is. Als gevolg van de daaruit voortvloeiende ^itaalsvernietiging ontstaat een nieuwe situatie waardoor het lelijk is dat het bedrijf open blijft. e wethouder liet het bovenstaande en in de gisteravond gehouden ver lering van de raadscommissie voor incieel, economisch en technisch ld. Als zijn persoonlijke mening gaf endregt te kennen dat het onder :e omstandigheden zinloos is een terzoek in te stellen naar de oorzaken )h het Lindeboom-debacle. Daarover irst binnen B en W verschil van ining. Andere collegeleden willen het lerzoek wel, om aan het licht te ngen wat er precies allemaal is fout |open en waardoor. Geen geld e politieke bereidheid om in De ideboom gemeenschapsgeld te stop en daardoor een betere exploitatie gelijk te maken, is nagenoeg afwe- Het ziet er dus naar uit dat het eentebestuur geen vinger zal uit- ken om de ondergang van het bedrijf erhinderen. Wat daaruit voortvloeit, irdt als de „minst slechte" oplossing len van het geruchtmakende pro- :m. e meeste commissieleden leken het rmee eens te zijn. Henk Beumkes het Pakt vond ook dat een onder- ipk niets zou oplossen. „De RST heeft Tarino blijkbaar de vrije hand gegeven ij de verbouw. Wat hier is gebeurd was zakelijk en onverantwoord. De sa- nwerking tussen Jarino en de RST et worden opgeheven." Ook Ger- I nd Poster van de VVD vond dat de neente geen goed geld naar kwaad |d moest gooien en niet moest over- in tot het onderzoek. „De hoge :en waaronder het bedrijf gebukt it, moeten te voorzien zijn geweest, it ze het zelf maar verder oplossen." Dros van Texels Belang dacht dat niet moeilijk zou zijn om vast te Hen wat er allemaal mis is gegaan, n zou slechts de begrote cijfers naast exploitatiecijfers hoeven te leggen en I irvoor is geen duur onderzoek nodig. Raadzaal :en ander geluid liet Peter Bakker van PSP horen. Hij herinnerde eraan dat schouwburgzaal van De Lindeboom ïen behoefte voorziet. De gemeente II dit deel van het complex kunnen rnemen, zodat deze voor culturele ileinden beschikbaar blijft. De zaal 3u tevens voor raadsvergaderingen 'èepties en andere gemeentelijke acti- Aeiten gebruikt kunnen worden. De jidige raadzaal die maar betrekkelijk limg wordt gebruikt, zou dan be- ihikbaar komen om de ambtelijke Irkvertrekken mee uit te breiden. Jdus zouden twee vliegen in één klap /Orden gevangen. Niet chic pakker gaf toe dat een raadszaal die 9k voor toneel e.d. kan worden ge bikt niet erg chic is, maar terwille van e efficiency tilde hij daar niet zwaar an. Bakker wilde wel dat het bedrag IT f 1,1 miljoen dat de gemeente in De ideboom heeft gestoken wordt te lgegeven. Zijn veronderstelling dat met de overname van de zaak ver end zou kunnen worden werd door ■wethouder echter van de hand ge- zen. De gemeentelijke bijdrage komt nelijk ongeveer overeen met de arde van de zaal. Verder zei Baren- igt niets te voelen voor een „multi functionele raadszaal" maar Bakker wil de dat deze mogelijkheid toch serieus wordt onderzocht. Ate Rienstra van het 'CDA gaf over het probleem nog geen oordeel. „Maar ook ik heb het gevoel dat we niet aan dat onderzoek moeten beginnen." Op vragen van Cor Dros werd ge antwoord dat de horecabestemming van het gebouw niet kan worden aan getast. Die ligt vast in het bestem mingsplan. Verder is van belang dat de liquidatie van De Lindeboom slechts de B V. Lindeboom Beheer en haar schuldeisers aangaat en dat de overige RST-activiteiten er geen gevaar door lopen. Cor Dros: „Ik vind de RST het beste bedrijf van Texel, als het zich maar berperkt tot het exploiteren van kam peerterreinen." culturele zaken van het raadhuis niet denkbeeldig geacht. Janna Bootsma, administratrice van de muziekschool: „Als de muziekschool inkrimpt moeten wel de garantie-uren en het eventuele wachtgeld voor de docenten worden betaald. Dat leidt dan weer onvermij delijk tot verhoging van de tarieven." Zij wijst daarbij op de gang van zaken rond de muziekschool Bergen-Schoorl. Die muziekschool moest worden gesloten, maar kost de gemeenschap nog jaren geld. Nullijn Wethouder Piet Zegers wees de ver gadering op het feit dat niet de nullijn '82 maar die van '81 gehanteerd moet worden, zodat de terugloop van inkom sten nog groter is dan al werd voorzien. Subsidies van het rijk en de provincie worden ook minder. PSP raadslid Peter Bakker wees op de in de gemeentebegroting opgenomen nullijnoverschrijding van f36.000, Hij stelde voor die al gereserveerde post inderdaad te gebruiken. In die gemeen tebegroting wordt overigens wel de nul lijn '82 aangehouden. Voor de toeken ning van gelden aan de eigen diensten gebeurt dat trouwens ook. De progressieve raadsleden Bakker en Dirk Terpstra (Paktl stonden volkomen achter het bezwaar van het muziek korps. Ate Rienstra (CDAI vond de be zwaren gegrond, maar was van mening dat de partijen elkaar ergens in het Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: PEN, Den Burg, voor het plaatsen van een trafostation aan het Schilderend in Den Burg; J.C.M. Hin, Hoornderweg 7, Den Hoorn voor het gedeeltelijk ver groten van een rundveestal: Fa. Gebr. Huizinga, Binnenburg 5, Den Burg voor het vergroten van een voorbereiding- spoelkeuken; A. Eelman, Tjakkerstraat 8, Den Burg, voor het plaatsen van een berging. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling ROV, kamer 205. midden" dienden te ontmoeten. Hij drong erop aan dat er een lange-termijn- visie voor deze problematiek ontwikkeld wordt. Paul Kikkert (Texels Belang) vond dat de verhoging tot een minimum beperkt diende te worden Het is mogelijk dat een dezer dagen op het Texelse strand vaten gif zullen aanspoelen. Het gaat om lichtblauwe metalen vaten met onder meer het opschrift ICI, Wilhelmshafen, poison en de afbeelding van een doodskop. De inhoud van de vaten is buitengewoon gevaarlijk, niet alleen bij inwendig ge bruik maar ook bij het aanraken van de vloeistof of het inademen van de damp. Wie een dergelijk vat vindt moet er dus vanaf blijven en de politie of de ge meente waarschuwen. Vrijdagnacht is ingebroken in een sportkantine, waar voor tweehonderd gulden aan goederen werd buitge maakt. Men kwam binnen via een deur aan de achterzijde van het gebouwtje en moest vanuit de bestuurskamer een deur openbreken om in het kantine gedeelte te kunnen komen. Meegeno men werden tientallen pakjes sigaret ten, shag en dozen sigaren. Ook werd 745,— aan kleingeld en een microfoon gestolen. Aan boord van de gestrande kotter KW 149 had zondagochtend een kleine plechtigheid plaats, die gezien kan wor den als een bevestiging van de goede banden die inmiddels zijn ontstaan tussen bemanning en Texelaars. Ais geschenk voor het maritiem museum stelde eigenaar H. Ouwehand twee reddingsboeien van zijn schip beschik baar en ais tegenprestatie gaf het mari tiem museum twee boeien uit de jut- tersafdeling. De boeien van de KW 149 krijgen een plaatsje in het museum, samen met kranteknipsels, foto's en andere herinneringen aan deze stran ding. Op de foto ziet men hoe Jan Uitgeest rechtsvan het maritiem mu seum een van de boeien in ontvangst neemt op het voorschip van de gestran de kotter, in het midden mevrouw Ouwehand-Krijgsman. De kotter is op het strand voort durend bewaakt geweest, aanvankelijk door de politie, later door zowel leden van de bemanning ais mensen van een vanuit Den Helder opererende bewa kingsdienst. Er werd ernstig rekening mee gehouden dat onder de duizenden nieuwsgierigen mensen zouden zijn die zouden proberen op het schip te klim men om iets van hun gading mee te nemen. Het verleden eiders heeft ge leerd dat daardoor zo 'n kotter in korte tijd geheel leeg geplunderd kan worden, een verschijnsel dat de burgemeester, wijzende op een recent geval, aanduid de alsEngelse toestanden. Sommige jutters hebben zich nogal gegriefd ge voeld door die uitlating omdat ze zich aangesproken voelden. De plechtigheid van zondag was mede bedoeld om te iaten zien hoe keurig de Texelse jutters dergelijke zaken plegen te regelen. Overigens moet nog iets ter correctie worden toegevoegd aan het verslag van de stranding en de redding in de krant van vorige week. Daarin stond dat het overbrengen van een lijn met behulp van de vuurpijl herhaaldelijk mislukte zodat de mensen op het schip zelf een l/jn naar de kant moesten laten drijven. Dat was niet juist, want het uitbrengen van een tros vanaf de wal zou onge- twijfels na nog enkele pogingen zijn geslaagd, maar in overleg via de radio kwamen redders en bemanning tot de conclusie dat de andere manier onder deze omstandigheden eenvoudiger en effectiever was. Dat de bemanning per reddingvlot de oversteek naar het strand maakte, was minder spectaculair dan dat zij met het whippertoestel per,, broek in veiligheid waren gebracht, maar het zou niet juist zijn geweest daartoe te besluiten wegens de grotere risico's die eraan verbonden waren. „Als de verenigingen geweten zouden hebben dat in net sociaal-cultureel jaarplan 1983 eigenlijk de nullijn '81 gehanteerd moet worden, dan zouden er twee tot drie maal zoveel bezwaren zijn binnengekomen. Met deze maatregel zullen de sportclubs er gemiddeld 18,5% op achteruit gaan. In de allerergste gevallen betekent dat een terugloop van inkomsten van tegen de vijftig procent." Klare taal van sportraads voorzitter André van Vliet, die names de Sportraad, de sectie Sport, Recreatie en Lichamelijke Opvoeding (SLRO) en de verenigingen Gyvo, SVT, GVO, Deuce, Texelse Boys, TX '71. Windsurfclub, ZDH, SVC, SVO, SVK, Smash '68, Wieier vereniging en GOS in de vergadering van de commissie welzijnsbeleid donderdag avond een toelichting gaf op de bezwaren tegen dat jaarplan. In het jaarplan stelt het college van burgemeester en wethouders voor de exploitatiesubsidies van sportverenigin gen met tien procent te korten. Door het hanteren van de nullijn '81 komt de klap bij de clubs echter zwaarder aan. Wethouder Piet Zegers verdedigde deze handelwijze door te wijzen op het eenmalige karakter van de nullijnover schrijding, die door de raad in 1982 was toegstaan. Omdat toen ook al de nullijn van kracht was moet nu van het beeld van 1981 worden uitgegaan. Volgens de tekst van het jaarplan wordt echter uitgegaan van de nullijn '82 en dat zou betekenen dat die over schrijding van bijna vijftienduizend gul den in 1982 meegerekend zou kunnen worden. De stijging in het totaalbedrag dat voor 1983 is aangevraagd beloopt volgens Van der Vliet nog geen zeven duizend gulden, zodat het verschil van mening tussen het college en de geor ganiseerde Texelse sportwereld om twintigduizend gulden gaat. De verenigingen zijn bang dat door deze maatregel de positie van de be roepskrachten en daarmee de kwaliteit van de Texelse sportbeoefening, in gevaar zal komen. Koninkrijkjes „ledereen in welzijnsland wil graag zijn eigen koninkrijkje hebben. De be jaarden, de jeugd, de sport zouden meer sémen moeten willen doen", aldus Zegers. Deze opmerking werd echter door diverse afgevaardigden uit de sportwereld bestreden. Zowel Andrew Albers, de voorzitter van de Meerspor- tenvereniging, als André van der Vliet kwamen met voorbeelden van samen werking aandragen. Albers wees op de overwegingen die tot het oprichten van de MST hebben geleid: het opzetten van een gemeen schappelijke, dus goedkopere, admini stratie door een aantal kleinere sport clubs. Van der Vliet vertelde dat zowel de beroeps zaalsport- als de beroeps gym nastiek- en de jeugdvoetbaltrainer bij meerdere verenigingen en instellingen werkzaam waren. Het commissielid Ate Rienstra (CDAI voegde daar nog aan toe dat vereni gingen die al aan dergelijke initiatieven meewerken, weinig meer kunnen be zuinigen omdat-ze al efficiënt werken. Huur Andrew Albers voerde ter illustratie van het streven naar efficiëntie aan dat 95 procent van de MST begroting be stemd is voor zaalhuur en loonkosten. Dit ontlokte Rienstra de opmerking dat de gemeente bij het vaststellen van zaalhuren waarschijnlijk niet de nullijn hanteerde. André van der Vliet haalde hierbij aan dat vorig jaar op initiatief van de ver enigingen een huurverhoging van tien procent is doorgevoerd, met de bedoe ling dan ook voorlopig van dergelijke stijgingen gevrijwaard te blijven. Het eventueel door de voetbalver enigingen zelf aanschaffen van een bus om in het weekend elftallen naar de overkant te vervoeren, werd door Paul Kikkert geopperd als mogelijkheid tot bezuiniging. Ook deze mogelijkheid bleek echter al onderzocht te zijn. Hank Witte, bestuurdlid van Texelse Boys, vertelde dat over de aanschaf nog wel heen te komen zou zijn, maar dat er niemand te vinden is die elk weekend zou kunnen rijden. Oskam voegde daar aan toe dat de Wet Groepsvervoer dat bovendien wel eens moeilijk zou kunnen maken. Verwarring Bij de discussie over de al of niet grgrondverklaring van de bezwaren ontstond verwarring over de te volgen handelwijze. Peter Bakker (PSP) wilde zich achter de ingediende bezwaar schriften opstellen, maar werd er door Oskam op gewezen dat hij dan gelijk het hanteren van de nullijn '81 goed zou keuren. „Ik dacht dat ik het aardig op een rijtje had staan, maar nu kan ik geen standpunt geven", merkte het com missielid spijtig op. Ook Daan Welboren (Pakt) onthield zich van standpunten, hij vond dat het college eerst maar eens met een helder pre-advies moest ko men. Voor Joop van der Meer (VVD) lag de zaal eenvoudig, de nullijn '81 was voor hem de beleidslijn. Ate Rienstra en Paul Kikkert hielden het op de nullijn '82. Kleine watersport Het in het plan ontbreken van voor nemens om voorzieningen te treffen ten behoeve van de kleine watersport had, zowel de Werkgroep Watersport van de Sportraad als de Windsurfclub in de pen doen klimmen om bezwaar aan te tekenen. Werkgroepvoorzitter Jan Keyser richtte zich vooral tegen het ontbreken van beleid dat inspeelt op de steeds groeiende stroom watersporttoeristen. Hij constateerde dat het in de nota Kleine Watersport voorgestelde beleid niet wordt uitgevoerd, terwijl de water sportmogelijkheden van het eiland wel in wevingscampagnes breed worden uitgemeten. Later in de vergadering zei hij overi gens dat de werkgroep niet ontevreden was over de medewerking van de gemeente bij het aanwijzen van start- en landingsplaatsen. Er was echter tot nog toe geen ingang bij de gemeente om over de steeds noodzakelijker wordende voorzieningen te praten, daarvoor zou de steun van de commissie nodig zijn. „Al in 1978 dienden wij een verzoek in om wat accommodatie aan het strandje van Dijkmanshuizen te mogen oprich ten. Tot nog toe hebben wij daar geen behoorlijk antwoord op gekregen. De mensen worden met reclame over sur fen hier heen gehaald en wij kunnen ze geen kleed- of toiletruimte bieden", aldus Cees Geutjes, voorzitter van de surfclub. In de hierop volgende dis cussie met Piet Zegers legde hij uit dat „geen behoorlijk antwoord" opgevat moet worden als „met een kluitje in het riet gestuurd worden." Peter Bakker merkte op niet zo blij te zijn met het vooruitzicht van permanen te bouwsels op de dijk. Geutjes vertelde dat dit ook niet de bedoeling was, in de winter zou alles weggehaald worden Bij de club bestond duidelijk onvrede over het feit dat de gemeente niet wil mee werken aan het realiseren van voor zieningen, terwijl de zorg voor de vei ligheid van eigen leden van van de vele passanten wel onder hun beheer komt. Dijkmanshuizen is de enige plek aan de waddenkant vanwaar gesurfd mag wor den. Bovendien houdt de club het dijk- gedeelte dat zij gebruiken schoon. Alleen Peter Bakker hield een slag om de arm bij het gegrond verklaren van de bezwaren. Hij wilde graag beter ge- informeerd worden over de consequen ties voor het milieu van de gevraagde voorzieningen. De andere commissiele den stonden volledig achter de be zwaren. Gehandicapten De Werkgroep Watersport van de Sportraad diende nog een bezwaar in tegen het jaarplan. Er is al diverse malen gesproken over vissteigers voor gehan dicapten en de werkgroep zou graag het beleidsvoornemen in het plan opgeno men zien om die aan de waterpartijen van het Marsplan te verwerkelijken. Paul Verhagen van de sportvisclub somde een aantal voordelen op van deze plek die volgens hem het Marsplan tot de enige mogelijkheid maken: het ligt centraal, vis kan uit de andere visvijvers in Den Burg worden aange voerd en uitvoering van het plan is technisch vrij eenvoudig omdat er niet in bestaande toestanden ingegrepen hoeft te worden. De commissieleden waren het unaniem met hem eens, alleen Paul Kikkert voegde nog toe dat hij onder zocht wilde zien of dergelijke voor zieningen niet bij de Rogsloot gemaakt kunnen worden. Op de jaarvergadering van Oud-Leer lingen van de Landbouwschool die vorige week woensdag in hotel Rebecca in De Waal werd gehouden, werd A. Witte in het bestuur gekozen. Hij volgde hiermee Cor de Lugt op die negen jaar actief is geweest binnen de vereniging van oud-leerlingen. Tegenkandidaat van A. Witte was K. D. Burgman. Op de jaarvergadering werden ook de prijzen uitgereikt van de ploegwedstrijd. De bekers waren beschikbaar gesteld door J. C. Rab, TOC, P. C. Bonne, Harry Keizer, de Aankoopcentrale en Cebeco. Jan Lap kreeg de forse wissel- beker. Hij haalde het hoogst aantal punten. Nico Slot en Bert Keijser doen dit jaar mee aan de Nederlandse ploeg- kampioenschappen wegens de goede resultaten op de provinciale wedstrij den. De voorzitter van de club A. Saai sprak ook wat de overige verenigings activiteiten betreft van een goed jaar en de toneelafdeling is druk bezig met de voorbereidingen van het stuk ,,De Hoekse en Kabeljauwse twisten" dat op zaterdag 29 januari (Wielewaal) en 5 februari (Lindeboom) uitgevoerd zal worden. Morgen zal de gerepareerde Marsdiep een proefvaart maken. Als deze naar wens verloopt en de weersomstandig heden goed zijn, komt het schip direct of de volgende dag naar Texel. Daar zal de Marsdiep nog niet in dienst worden gezet, maar voor schoonmaak- en aan vullend onderhouds- en reparatiewerk door eigen personeel onderhanden worden genomen. De dubbeldekker Molengat blijft tot na de crocusvakantie als dienstboot in functie en vertrekt begin maart naar het dok voor reparatie van de voortstuwingsinrichting. De „Texelstroom" (die nu nog vrij ingrij pend onderhoudswerk moet ondergaan), wordt dan dienstboot. Miranda Keyser slaagde aan de Kap persdagschool in Haarlem voor het diploma haarstyliste.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5