Groen *^wartsJ~exeU in het hart WST in nullijn-kwestie: erenigingen moeten bij raad protesteren COMITÉ HEEFT NOG f15.000,- NODIG Dros razend over niet nakomen van beloftes Projekt Noord-Ierse kinderen Technische rapporten en offertes Nieuwe pech met „Marsdiep Geen haast met berging KW 149 Texeltoerist 1983 Soep voor vrijwilligers in bos en duinen \RGANG Nr. 9752 VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ^osterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en i der Heijden, De Kaai 17. Oosterend, tel. (02223) 964 |dvertenties, abonnementen, etc. i De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17. 636. Rabobank nr. 36 25 01 742; NMB nr 67.34.60.398. it bestuur van de Welzijnsstichting Texel was woensdagavond in haar geheel te spreken over het hanteren van de nullijn '81 met betrekking tot de subsidie- lijzingen op het sociaal-culturele vlak. Men was van mening dat verenigingen Ijaar tegen hadden willen protesteren, dat alsnog bij de raad moeten doen. ouder Piet Zegers sprak van een betreurenswaardig misverstand maar vond lisverstènden voor het college geen grond kon zijn om rechten te verlenen. Vij hebben géén truc toegepast. Er Igens ons nooit onduidelijkheid ge- ït. Onder andere hier in de Wel- stichting hebben we meermalen horen dat de nullijnoverschrijdin- in 1982 niet meegerekend mochten Jlen, dat de nullijn '81 de enige juiste was. Het is beroerd dat het aal-culturele jaarplan niet gelijk met gemeentebegroting behandeld is, was het voor iedereen veel duide- geweest." P. A. Zegers: Geen truc.... Iidt Blanken, die als bestuurslid voor personeel debuteerde in de Wel- istichting, had drie voorname kri- junten op het nullijngebeuren: ,,Ten te hebben de belanghebbenden niet epen dat er minder geld voor- Jen was dan zij dachten, ten tweede t hanteren van de nullijn '81 voor de ijnssector onacceptabel en ten der- al dit consequenties voqr de werk- genheid hebben. Vooral dat laatste n wij als welzijnsstichting heel dui- moeten maken." Blanken vertelde het college er in zijn wethouders- )de al in zichzelf over verdeeld was eest, welk jaar bepalend moest zijn het vaststellen van het bestedin- hiveau. fegers verwachtte dat die discussie lend jaar al niet meer gevoerd hoef- te worden; Volgens jaar geldt de lijn." Discriminatie 'op Rienks weer erop dat, bij hand ing van dit beleid van het college, ;s een discriminatie kan ontstaan verenigingen die nu wel bezwaar len gemaakt en verenigingen die niet hebben gedaan, maar die wel ipeerd raken door deze gang van Els Postma, voor wie dit de laatste vergadering als bestuurslid was, was van mening dat het college maar met een nieuw voorstel moest komen. Dat bleek niet te kunnen, het jaarplan moet op tijd bij het welzijnsministerie zijn, omdat anders het gevaar bestaat dat bepaalde subsidies komen te vervallen. Administrateur Gijs Oskam vertelde dat de streefdatum van 1 februari tosh al niet gehaald wordt. Raad Voorzitter Cees Hoogerheide stelde vast dat het bestuur in deze zaak advies aan de raad moet uitbrengen. Er ont stond discussie over in hoeverre de stichting zich op moet stellen als be langen vertegenwoordiging van de wel- zijnswereld op Texel. Als alternatief was er dan de overweging of de stichting mee moet gaan met de manier waarop het gemeentebestuur beleid vaststelt. Algemeen heerste de opvat ting dat in dit geval de belangen behartiging het voornaamste was. Eventuele protesten vanuit de ver enigingen aan de raad, werden door de bestuursleden beschouwd als zinvol. Volgens Oskam moet het plan naar het ministerie gestuurd worden, compleet met een toelichting over de gevolgen van de ter visie legging. Frans Schel- linger voegde daar aan toe dat dergelijke brieven wel aan de raad gericht moeten worden. Bij een verkeerde adressering zou het bezwaar niet ontvankelijk ver klaard kunnen worden. Geld Zegers reageerde hierop met de op merking dat dan ook gelijk in de brieven vermeld moest worden waar het geld wél vandaan gehaald zou moeten wor den, omdat hij dat nog niet wist. De De werkzaamheden voor het vlot- brengen van de gestrande kotter KW149 zijn nog maar nauwelijks begonnen. De mobiele zandzuiger die dinsdag naar Texel werd gebracht heeft de hele woensdag op het parkeerterrein van het Westerslag gestaan om voor het werk bij paal 14 in gereedheid te worden gebracht. Vandaag zou met het eigenlij ke zuigen worden begonnen. De bedoeling is een sleuf naar zee te maken. Ver in zee wordt een anker uitgebracht met een blok waarmee de kotter zich met behulp van een aan dek geplaatste winch naar diep water zal kunnen trekken. stichtingbestuurders verklaarden una niem dat wat hen betreft in 1983 een onverkorte toepassing van de subsidie verordening moet worden nagestreefd. Met andere woorden, de verenigingen moeten, als zij aan de vereisten voldoen, de subsidie krijgen waar zij recht op hebben. Iet financieel rondkrijgen van het ttenwerkingproject voor Noord-Ierse deren dat in april op Texel wordt louden is voorlopig het grootste bleem van het comité „Texel helpt rd-lerland". Door veel kleine gaven it op de bankrekening van het ité (Rabobank 3625.77.900) nu een rag van f4500,— terwijl verder voor eveer f15.000, toezeggingen zijn nengekomen. Er is dus nu bijna 000,— terwijl voor het project 000,— nodig is. De financiële com- sie zal zich volgende week beraden ver de vraag hoe het restant van *15 000,— bijeen gebracht moet wor- B)verigens is de wijze waarop het geld ^•nenkomt vaak verrassend. Naast veel Btverwarmende reacties van particu- (wen, hebben ook Texelse zondag- scholen zich met het, project bezig gehouden, wat erin resulteerde dat mooie bedragen op de rekening van het comité konden worden bijgeschreven. Ook op de vastewal ondervindt het Texelse initiatief steun. In de Marcus- kerk in Utrecht werd een collecte voor de Noord-Ierse kinderen gehouden die ƒ400,— opbracht. Dit bedrag is in middels overgemaakt. De programmacommissie is erin ge slaagd een afwisselend programma van drie weken voor de kinderen samen te stellen. Dankzij de enorme medewerking van veel verenigingen en instellingen kon betrekkelijk snel een goed programma worden ingevuld. Ook de voorbereiding van de gastgezinnen- commissie loopt naar wens. Op 3 febru ari wordt een voorlichtingsavond voor de gastgezinnen gehouden. Half maart verschijnt het eerste nummer van de jaargang 1983 van het toeristenmagazine Texeltoerist. Met de redactionele voorbereidin gen is inmiddels begonnen. Zoals gewoonlijk zal een belangrijk deel van de inhoud bestaan uit allerlei mededelingen inzake toeristische attracties, gemeentelijke regelingen en allerlei tips die voor recreanten van belang kunnen zijn. Het is de bedoeling dat deze mededelingen voor alle nummers van dit seizoen in één keer worden gedrukt. Het is dus van groot belang dat ze fout loos zijn en naar de jongste gege vens aangevuld. Op de exploitan ten, directies en andere belang hebbenden wordt het beroep ge daan eventuele wijzigingen en aan vulling zo spoedig mogelijk door te geven aan de redactie, per adres Texelse Courant, telefoon 02220- 2741. Bovenstaande foto zou als titel kun nen hebben crisis in de tachtiger ja ren". Jan Kramer van het samenwer kingsverband MZW/Jeugdwerk deelt soep uit aan werkloze vrijwilligers die voor Staatsbosbeheer bezig zijn met onderhoudswerk aan paden, wandel route^ en duinen. Zeventien jongeren gaan op deze manier ,,de economische crisis", waarmee ze dagelijks worden geconfronteerd, te lijf en dat wordt nu, naast de extra vijf gulden per dag boven de uitkering beloond met drie keer in de week een kop soep. Dit gebaar werd, zo vernamen we, zeer gewaardeerd, want sommigen voelen die vijf gulden extra toch wel als een zoethoudertje. „In dit geval ga je niet om het geld aan het werk maar omdat je tegen de muur vliegt van verveling", zei één van hen. Een andere verklaarde zich als vrijwil- De maandagavond gehouden verga dering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid is ontaard in het uiten van bittere verwijten. Aanleiding was de beschul diging van Cor Dros aan het adres van voorzitter-wethouder Klaas Barendregt dat het college beloftes had geschon den. In het verleden had Dros er meer dere malen op aangedrongen dat bij het aanschaffen van allerlei zaken, zoals be drijfsmiddelen en sportbenodigdheden, steeds voor offertes van minstens twee leveranciers zou worden gezorgd zodat de commissie zelf een keus kon maken. Bij het vervangen van auto's en ander rijdend materieel zou er bovendien een onafhankelijk technisch rapport moeten zijn, zodat duidelijk zou zijn of vervan ging wel noodzakelijk was. Op de agenda van de vergadering van maandag prijkten diverse voorstellen om tot vervanging van artikelen over te gaan. Er moesten nieuwe klimtouwen komen in de gymzaal van de Jan Drijverschool, er moesten twee auto's van gemeentewerken worden vervan gen en er diende nieuwe zonwering voor het raadhuis worden aangeschaft. Het college had echter in alle gevallen bij slechts één firma om een prijs gevraagd en deze ter goedkeuring aan de com missie voorgelegd. En bij de vervanging van de auto's was het technisch rapport achterwege gebleven zodat de com missieleden er maar vertrouwen in moesten hebben dat de vervanging echt nodig was. Dat vertrouwen had Dros duidelijk niet en hij sprak dat nadrukke lijk uit. Eén firma Voorzitter Barendregt zei het vragen van meerdere offertes niet zo nodig te vinden. „We weten onderhand wel wie kwaliteit kan leveren." Dros ontstak hierover in woede. „U wilt toch niet be weren dat er maar één firma is die kwaliteit levert?!" Ambtenaar Klaas van de Bijl merkte op dat er twéé firma's zijn die goede klimtouwen leveren en dat het college de voorkeur aan de godkoopste had gegeven. Dat hielp niet, want Dros eiste dat zo'n vergelijking door de com missie wordt gemaakt; die commissie moet de verschillende aanbiedingen naast elkaar op papier hebben, zodat deze er zijn gedachten over kan laten gaan. Het is best mogelijk dat de com missie tot hetzelfde oordeel zou komen als het college, maar daar ging het niet om. Voorzitter Barendregt zei van mening te zijn dat dit een zaak van uitvoering is, waar de commissie zich niet mee bezig zou moeten houden. De commissie moet voldoende vertrouwen hebben in het ambtelijke apparaat en het uitzoeken van het beste en goedkoopste produkt aan dat apparaat overlaten. Ervaringen.... Maar dat vertrouwen had Dros niet. „Ik weet uit ondervinding dat ik dat ver trouwen niet kan hebben." Later in de discussie bleek dat Dros doelde op ervaringen die hij had opgedaan toen hij wethouder was. Tegen Barendregt zei hij dat ook hij spoedig zou merken dat enig wantrouwen op zijn plaats is. „Ik heb ervaringen. Die ervaringen heb jij nog niet maar als je goed oplet, krijg je die ook." Dros bleek niet alleen te staan in zijn ontevredenheid Henk Beumkes sloot zich bij hem aan met als argument dat nu eenmaal is besloten en beloofd dat voortaan met dubbele offertes zou wor den gewerkt en dat zo'n toezegging nagekomen moet worden. Barendregt kreeg het verwijt dat hij destijds als commissielid ook om de dubbele offer tes had gevraagd en dat het hem niet sierde Zich daar als voorzitter-wethou der nu aan te willen onttrekken. De wethouder verdedigde zich door erop te wijzen dat hij streefde naar praktisch werken en daarom vertrouwen wilde stellen in het apparaat. Lachertje De discussie rond de vervanging van de twee auto's van de buitendienst van gemeentewerken was nog tumultueu- zer. Dros eiste hier technische rapporten waaruit de staat van de vijf jaar oudem te vervangen wagens zou blijken. Maar Barendregt noemde het uitbrengen van technisch rapport in dit geval een lachertje. „Zo'n auto is technisch en economisch afgeschreven. Zelfs al zou een dergelijke wagen nog in zekere mate bruikbaar zijn, dan zou daar nauwelijks financieel voordeel mee zijn te beha len." Dros merkte op dat een auto die vijf jaar oud is, in prima staat kan ver keren als het onderhoud goed is ge weest. Massa's mensen rijden in een auto van deze of veel hogere leeftijd. Het „bewijs" dat zo'n wagen niet echt versleten is, achtte Dros geleverd door het feit dat een van de te vervangen wagens niet wordt ingeruild, maar als reserve in gebruik blijft. „De gemeente gaat er mee rijden, dus zo erg is het niet. En als de auto werkelijk niet meer bruikbaar is, dan geeft dat te denken over de manier waarop die wagen is onderhouden." Waarnemend directeur van gemeentewerken C. G. van Es veronderstelde dat de gemeente wel een heel merkwaardige indruk maakt als zij bij de EVO keuring zou vragen van een vijf jaar oude kleine wagen. „Ze zullen denken dat we gek zijn." Ook Baren dregt weigerde aldus „voor joker" te gaan staan en verklaarde zich tegen stander van technische keuringen als het ging om vervanging van klein mate riaal na afloop van de gebruikelijke af schrijvingstermijn. De wethouder wilde deze handelwijze nadrukkelijk tot beleid verklaren en beloofde op het onderwerp te zullen terugkomen. Zonwering De verhitte discussie was daarmee niet van de baan, want bij de reparatie van de zonwering van het raadhuis kwam Dros andermaal in het geweer. Ook hier was de aanwezigheid van slechts één offerte aanleiding voor het uitspreken van wantrouwen. De mede deling van Lemstra dat die offerte was gevraagd van een Texels bedrijf („dus in het belang van de plaatselijke werkge legenheid") werkte niet als olie op de golven, in tegendeel. Het ging namelijk om de firma Zadeits, die opereert vanuit Purmerend en beschikt niet of nauwe lijks over Texelse werknemers. Wet houder Barendregt liet toe dat de dis cussie zich herhaalde, telkens als weer een nieuw soortgelijk agendapunt aan de orde kwam. Dros bleef om meerdere offertes vragen en werd steeds emo tioneler. Een Barendregt leek maar nauwelijks te kunnen toegeven dat niet volgens afspraak was gehandeld en bleef het wantrouwen van Dros heke len, echter zonder een eind aan de woordenwisseling te maken, zodat deze zich bijna gedurende de helft van de vergadering voortsleepte. liger te hebben aangemeld „om weer ppr><; tnccon Ho monwn met iets anders bezig te zijn. Ik heb genoeg te doen maar dit vaste ritme is wel weer eens prettig." Met deze opmerking wordt benadrukt waarom de werkgroep be strijding jeugdwerkloosheid zich sterk maakt voor vrijwilligerswerk op Texel. De 17 werklozen zijn vorige week bij Staatsbosbeheer aan de slag gegaan op drie plaatsen; in de Dennen wordt lage vegetatie verwijderd om opkomende aanplant lucht en licht te geven en in de duinen houdt men zich bezig met opknapwerk. Voor dat werk is dit jaar maar dertigduizend gulden be schikbaar gesteld in plaats van de ge vraagde acht ton. Vorige week moest een onder-uitvoerder van Staatsbos beheer dan ook stoppen met duinherstel omdat het geld op was. „Wij gingen dus onbetaald verder, maar daar kan Staatsbosbeheer niets aan doen", aldus een vrijwilliger die aanvult toen lang te hebben nagedacht over het begrip „concurrentievervalsing". „Ik denk dat het dat altijd is, maar al zou je dit weigeren er komen momenteel toch geen banen voor in de plaats Inzage Staatsbosbeheer is nauw betrokken geweest bij de voorbereidingen van het project en de adspirant-vrijwilligers mochten zelfs in de boekhouding kijken om te constateren dat er echt geen geld is voor de klussen die zij nu uitvoeren. Een paar werklozen konden vorige week niet aan de slag omdat hun bedrijfs vereniging nog geen toestemming had gegeven. Het project duurt drie maan den en dan is ook hier het geld op. De vrijwilligers in de duinen hadden met het gure weer van vorige week een goede vuurdoop. „Nu stop ik niet meer, maar vorige week met die storm dacht ik: waar doe ik het voor?" De veerboot Marsdiep is woensdag avond tegen zeven uur op Texel aange komen, na een verblijf van meer dan drie maanden in Bolnes bij Rotterdam, waar het schip is gerepareerd nadat het begin oktober in het dok van zijn blokken was gestort. De misere is echter nog niet achter de rug want tijdens de thuisvaart over de Noordzee werd geconstateerd dat zich trillingen voordeden omdat een van de drie generatoren niet in balans was. Deze generator werd buiten gebruik gesteld en de tocht naar Texel werd voortgezet. Toen het mankement (ter hoogte van IJmuiden) aan het licht kwam waren technici aan boord van Rietschoten en Houwens, scheepswerf Boele en het Bureau voor Scheeps bouw. De terugtooht naar Texel gold namelijk tevens als proefvaart. Inmiddels is besloten dat de betref fende generator in 't Horntje uit het schip zal worden gehaald, en naar Rotterdam zal worden gestuurd om te worden gerepareerd. Teso-directeur Th. Hoogerheide verwacht dat met een en ander veertien dagen gemoeid zal zijn.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1