Enthousiasme troef bij oud-leerlingen Duinkanters: goed spel met weinig middelen IlifiSli Hoekse en Kabeljauwse twisten Bestemmingsplan houdt geen rekening met minder-validen mmM VEEL LOL MET „MINNESPEL DER MAAGDEN' Brief aan gemeenteraad: fnergierapport bij bibliotheek Wad en Land tegen informatiecentrum in Sandershuis Papegaai in beslag genomen Evangelisatiefilm Teveel alcohol ,|.|et enthousiasme waarmee zaterdagavond in De Wielewaal in De Waal werd cteerd door de leden van de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Land- iwschool maakte ruimschoots het gebrek aan toneelervaring goed. Zes van de .en spelers stonden namelijk voor het eerst op de planken, maar regisseur Cees "jjirti heeft de hierbij dreigende problemen goed weten te ondervangen. De voor uut maakte. ners kenmerkende opzegtoon kwam bijna niet voor. Teun Huisman en Trees nmandeur-Witte deden hun ervaring eer aan, terwijl Tiny Zoetelief een goed |lniespeeld werd het stuk ,,De Hoekse *FltBbeljauwse twisten" van D.J. Eg- goor. Dit blijspel steekt wat betreft lofwaardigheid boven de meeste nihten uit. Dolle persoonsverwisse- itser kwamen zelfs in het geheel niet «tin Wel misleidingen, die in werke- _j«d ook denkbaar zijn. het decor was bijzonder veel cht besteed. De gebruikelijke mer was vervangen door een imte, compleet met echte tap. oorziening waar diverse spelers van hebben gehad, iets dat lens in hun rol voorzien was. Vete verhaal: Tussen de families Hoek bbeljauw heerst al ruim een eeuw vete die is ontstaan over een wat jukkig geplaatst varkenshok. De drijven een hotel-café terwijl de jljauwen nog steeds in het boeren- jf zitten. Boerin Evertje is degeen ruzie op gang houdt. Bekrompen trig als ze is, is het café haar een n in het oog. Haar dochter is echter jfd op Pieter Hoek. De twee pro- Evertje wijs te maken dat Stientje [wachting is om aldus toestemming het huwelijk te krijgen. Dat lijkt te in, maar toevallig ontdekt Evertje laarheid. echtgenoot Govert krijgt dan 'ieter zogenaamde durfpillen, die in lijkheid pepermuntjes zijn. De stie werkt, Govert neemt thuis de :jes in handen en alles loopt dus af. jssendoor ontstaat nog en roman- [Het dienstmeisje Boukje en het erpapkind Wolfgang Amadeus lependaal, die met moeder Adeline it hotel logeert, ontdekken eikaars :eiten. Plak ivert Kabeljauw werd gespeeld Teun Huisman. Zijn spel was van constant goed niveau, hij wist al de vriendelijke aard van Govert naar voren te brengen. Daarbij do le hij zijn emoties prima, overdrij- was vreemd aan zijn spel. Dat heeft met ervaring te maken, ty Zoetelief stond voor de moeilijke ve een veel oudere persoon (Ever- abeljauwl neer te zetten. De enige die zij had was de vitaliteit van haar Regelmatig werden mensen uitge- rd en werd er bijdehand gerea- J. Tiny had bepaald geen last van >om, haar spel kon overtuigend emd worden, ook in de rustige ge en. een gegeven moment moest zij t tussentijds rapport van de brede (schappelijke discussie, die gehou- wordt over het energievraagstuk, is Hoop in de Openbare Bibliotheek. .tl rapport kost vijf gulden. haar hart uitstorten over Govert, die ongezeggelijk is geworden en geniet van wijntje en trijntje, Zo'n emotioneel ge sprek spelen is veel moeilijker dan alleen maar een opgewonden juffrouw. Toch ging dat ook uitstekend, zodat hier met recht van een geslaagd debuut gespro ken mag worden. Bekakt Trees Commandeur-Witte die al eer der op de planken had gestaan, kon zich volledig uitleven in de rol van de bekakte hotelgaste Adeline van lependaal. Zij beelde deze juffrouw op de enige mogelijke manier uit, namelijk als een volslagen karikatuur. Als Adeline bij voorbeeld het café binnenkomt en ze ontwaart daar Opa Hoek, dan roept ze uit: ,,0, wat bent u een énig mannetje!" Dat is bijna cabaret en zo werd het ook gebracht. De oppervlakkigheid van Adeline kreeg op het eind van het stuk een tragisch kantje. Het begint er al mee dat Govert, met wie ze een paar keer aan de rol is geweest, haar in haar af wezigheid omschrijft als een paard. Dan vertelt haar zoon dat hij wil trouwen. Ze gaat gegriefd weg maar komt weer terug en maakt plannen voor de huwelijksreis (met zijn drieën!), ledereen loopt weg en op het laatst staat te tegen de lucht te praten. Als ze dat in de gaten heeft valt het doek. Debutanten Cor Zijm in de rol van Wolfgang Amadeus van lependaal en Anton Witte als Pieter Hoek waren de echte debu tanten. Goede wil was in ruime mate voorhanden, evenals enthousiasme. Ze schoten echter allebei een beetje door. Cor Zijm moest weliswaar een zacht ei van de eerste orde uitbeelden, maar zijn spel was iets te vlak. Bovendien kwam zijn tekst er wat opzeggerig uit. Als toe schouwer kreeg je de indruk dat hij zelf onzeker was, inplaats van Wolfgang. Door het karakter dat hij uit moest beelden was dat echter weinig schade lijk voor de loop van het stuk. Anton Witte werd juist gekenmerkt door een overdaad aan uitbundigheid. Als een jong veulen sprong hij over het podium heen en weer. Dat was jammer, want Pieter Hoek moest eigenlijk de veelbelovende jonge man zijn die zelf wel uitmaakt met wie hij trouwen gaat. Nu was het teveel een jongen. Het is niet uigesloten dat het de zenuwen waren die Anton Witte parten speelden en dat zijn spel zonder die zenuwen goed zou zijn geweest. Leven digheid was in ieder geval in ruime mate aanwezig en dat is voor een beginneling veelbelovend. Routine Nelie Beers-Witte speelde de weduwe 1 Trees Hoek. Duidelijk bleek hier de routine. Zij gaf haar wat oudere, ver standige personage goed invulling, maar de accenten werden hier en daar wat zwaar aangedikt. Op zich uitste kende gebaren tijdens bijvoorbeeld het meeluisteren naar wat anderen te ver tellen hadden, werden door daar wat onnatuurlijk. Kees Dros debuteerde als Opa Hoek. Dat deed hij niet onverdienstelijk, zij het dat het moelijk was in zijn spel een hoogbejaarde man te ontdekken. Zijn rol was duidelijk humoristisch bedoeld en dat kreeg te weinig nadruk. Het is veel leuker wanneer een bibberend oud baasje vertelt dat de voetbaltraining De families Hoek en Kabeljauw bespreken de aanstaande bruiloft V.l.n.r.: Helle Beers-Witte, Tiny Zoetelief, Teun Huisman, Kees Dros, Anton Witte en Marion Broekmande Wit. toch wel wat zwaar wordt dan wanneer een zeer vitaal persoon dat doet. Redden Marion Broekman-de Wit werd gaan deweg het stuk steeds beter. In het begin speelde zij wat hakkelend maar na verloop van tijd kwam zij op dreef. In een vrij lange monoloog aan het begin van het derde bedrijf wist zij zelfs op zeer beheerste wijze een moment dat zij haar tekst kwijt was te redden. Opmer kelijk is dat dit keerpunt in haar spel overeen kwam met het keerpunt in het leven van Stientje Kabeljauw. Boukje werd gespeeld door Jeanette ter Steege-Smit. Een vrij goed debuut. Haar spel werd gekenmerkt door het ontbreken van slechts momenten. Haar acteren was nog niet van uitzonderlijke kwaliteit. Met name haar ontmoetingen met Evertje hadden wat meer vuur kun nen gebruiken. Het stuk zal zaterdag a.s. worden herhaald in De Lindeboom- Texel. Onder tamelijk primitieve omstandigheden heeft de Koger toneel vereniging ,,De Duinkanters" zaterdagavond het blijspel „Het minne spel der maagden" opgevoerd. Dat gebeurde in De Buteriggel, want De Koog is nog steeds het enige dorp dat niet over een behoorlijke toneelzaal beschikt. Liever dan genoegen te nemen met de weliswaar ruime maar niet erg gezellige „Kaaps-nol" had men een provisorisch toneel ingericht in de Buteriggel. Dat was verre van ideaal. De toneelruimte was feitelijk te klein en ook het publiek moest nogal inschikken, maar het lukte toch een prima uitvoering te brengen waar de stampvolle zaal veel genoegen aan beleefde. Het verhaal gaat over drie vrouwen die nooit de ware Jacob hebben kunnen vinden en op hun boerderij ,,De drie kieften" geen ander mannelijk gezel schap kennen *dan de oude knecht Boksen Teun. Het drietal heeft echter toch stille verlangens en fantasieën en naarmate de jaren voorbijgaan wordt dat verlangen er niet minder op. Het is niet verrassend dat op het eind van het verhaal blijkt dat op ieder potje een dek seltje past, maar de schrijver D J. Eggengoor heeft voor flink wat gekke verwikkelingen gezorgd voordat het zo ver is. De belangrijkste verwikkeling dient zich aan als de drie overgeschoten dames in contact komen met de grote wereld, wat het geval is als de actrice Nella Kornoelje als gevolg van een auto ongeluk in de boerderij belandt, samen met haar vriend jonkheer Antoine Hey- boer en het leven lijkt helemaal mooi te worden als een oud schilderij in de boerderij een echte Rubens blijkt te zijn, genaamd het „Minnespel der maag den", waarde drie miljoen gulden. Ondanks de niet zo verrassende gang van zaken en de zeer lange tijdsduur (De Duinkanters moesten klokslag acht uur beginnen om de drie bedrijven op een redelijk tijdstip achter de rug te hebben) was het stuk zeer onderhoudend. Dat was niet alleen te danken aan de schrij ver die de venwikkelingen erg goed had gespreid en ook het derde bedrijf (dat bij soortgelijke andere stukken vaak erg vervelend is) boeiend had gemaakt, maar vooral aan de drie vrouwelijke hoofdrolspelers. Sara Kamp (als We melden), Janke Daalder (als Remmel- tienl en Yolanda Daalder (als Peuzeltien) speelden briljant. Met veel overgave, uitstekende mimiek, goede rolkennis en met de overdrijving die een dergelijk stuk nodig heeft, haalden ze uit de rollen wat er in zat. De deftige Adriaan Schoo als boerenkecht Boksen Teun vormde bij het omstuimige drietal het gewenste contrast. Hij speelde geroutineerd maar had een iets te serieuze opvatting van zijn rol in dit kluchtige stuk. De heer E. van der Spek uit De Cocksdorp heeft er zich over verbaasd dat in het bestemmingsplan Den Burg-centrum op geen enkele wijze rekening is gehouden met minder-validen. Hij vraagt in een brief aan de gemeenteraad of een groot aantal artikelen van het bestemmingsplan niet zodanig kan worden gewijzigd dat rolstoel gebruikers en slecht ter been zijnden zich zoveel mogelijk onafhankelijk van hun medemens kunnen verplaatsen. (Nico Bonn., wordt de boerderij binnengedragen en op de tafel gelegd. Verder van links naar rechts Adriaan Schoo lals (Nico Bonne, wozotmdo»™- Doelde, (Rammelden). Sara Kamp (Wemelden) en Yolanda Daalder (Peuzelden). Slome knecht Heel wat lol veroorzaakte het spel van Jan List als de slome bakkersknecht Kareltje Mansgaren. List maakte er een schitterende karikatuur van. Zijn ruzie met de aanvankelijk door hem aanbeden Remmeltien, was het hoogtepunt van het stuk Hanny Eshuis, als de belegen actrice Nella Kornoelje, was precies de draak, die de schrijver had bedoeld. Ook hier was een forse overdrijving nodig en daar mankeerde het dan ook niet aan. In dit stuk traden twee leden op die met eerder op de planken van De Duinkan ters hadden gestaan. Nico Bonne ver beelde veelbelovend de Jonkheer Hey- boer (de drie dames zien hem voor Anton Heyboer en bieden zich dan ook gaarne aan als zijn drie nieuwe bruidenl. De wijze waarop de tekst werd gebracht had nog wat meer geaffecteerd kunnen zijn, om het contrast met de boeren- omgeving waarin hij was terecht geko men nog wat aan te scherpen. De andere debutant was Nico Ruis als de radioreporter Harrie de Hopper. Ruis, als type zeer geschikt, struikelde een paar keer over zijn woorden waardoor het „snelle" karakter van deze journalist geweld werd aangedaan, maar bracht deze rol overigens tot een redelijk eind. De regie was in handen van Klaas Bonne (die man moet het geweldig druk hebben), souffleuse was Trix Eelman en Juul Swarthof verzorgde de grime. Van der Spek noemt in zijn brief 15 artikelen uit het bestemmingsplan die volgens hem gewijzigd moeten worden en komt ook met concrete voorbeelden van wat vastgelegd zou moeten worden in ieder bestemmingsplan. Dat alle vaste oversteekpunten en trottoirs plaatselijk verlaagd worden, zodat minder validen zich zonder hulp van anderen kunnen verplaatsen is een van de voorbeelden die de briefschrijver noemt. Het mogelijke tegenargument dat door deze verlaging van stoepen meer fietsers op de trottoirs zullen gaan rijden, noemt Van der Spek „niet gel dig." „Het mogelijk tekort schieten op opvoeding, sociale en politiecontrole mag zeker niet ten laste van één bevolkingsgroep komen", aldus de briefschrijver. Alle voor het publiek toe gankelijke plaatsen, zoals winkelruim ten, horecagelegenheden, overheidsge bouwen en gemeenschapsvoorzienin gen moeten volgens Van der Spek via de „normale weg" ook voor rolstoel gebruikers toegankelijk zijn. Schande Hij noemt het in zijn brief een schande dat rolstoelgebruikers het raadhuis aan de achterzijde moeten betreden omdat alleen daar een invalidenlift is. Van der Spek zegt dat iedereen schande zou spreken als voor dergelijke gebouwen een bord zou staan met de tekst: Verboden toegang voor invaliden. „Maar het feitelijk met toegankelijk maken is net zo erg." De Cocksdorper is niet van mening dat èlles moet worden aangepast, omdat dit in de praktijk gewoon niet mogelijk is. Als uitzonde- De Stichting Wad en Land zal „alles in het werk stellen" om te voorkomen dat in het Sandershuus op de Hogeberg een informatiecentrum wordt ingericht door Staatsbosbeheer. Zoals wij al eerder in deze krant berichtte, heeft SBB plannen voor een dergelijk centrum en is een bouwvergunning aange vraagd. Het college heeft inmiddels te kennen gegeven de noodzaak van een informatiecentrum naast het NRC en andere musea niet direct in te zien en heeft gevraagd om opheldering inzake de bedoelingen van Staatsbosbeheer. Dieter Stoll uit Eierland schrijft na mens de Stichting Wad en Land aan de gemeenteraad dat in de structuursche ma's Natuur- en Landschapsbehoud en Openluchtrecreatie „herhaaldelijk over het stichten van een informatiecentrum in de relatienotagebieden of in het na tionaal landschap gesproken wordt." Het feit dat een meerderheid van de raad op 21 december deze nota's heeft afgewezen is voor de stichting reden te veronderstellen dat de gemeenteraad dan ook niet akkoord kan gaan met een informatiecentrum. „Er is geen enkele reden om medewerking te verlenen", aldus Stoll. Het college heeft de raad voorgesteld de brief voor kennisgeving aan te nemen. ring noemt hij monumentale gebouwen, daterend uit een periode dat er bijvoor beeld nog geen rolstoelen waren," Als het aanzicht van deze gebouwen door een invaliden-opgang ingrijpend qewii- zigd zou moeten worden dan prefereert de briefschrijver „bij uitzondering" een ingang aan de achterkant. Van der Spek vraagt de gemeenteraad of men in het bestemmingsplan Den Burg en in de toekomst met een en ander rekening wil houden, waarbij hij zijn teleurstelling uitspreekt over het feit dat voor veer boten geen bouwvergunning nodig is (zodat ook daar van gemeentewege voorzieningen voor invaliden afge dwongen hadden kunnen worden). Het college wil de brief na het inwinnen van ambtelijk advies beantwoorden. De politie moest zaterdag een grote „Ara" papegaai in beslag nemen. Het dier behoort tot de zeld zame bedreigde uitheemse diersoor ten en de eigenaar, een inwoner van De Koog, kon geen invoerpapieren overleggen. De papegaai was gekocht in het oosten des lands en de eigenaar had het ministerie van Landbouw en Visserij ingeschakeld om de vereiste papieren te verkrijgen. Toen ambtenaren van het ministerie arriveerden, bleek het dier illegaal te zijn verkocht en werd tegen de eigenaar proces verbaal opge maakt. Ook de verkoper van de ara, krijgt een proces verbaal. Dergelijke dieren mogen niet meer worden inge voerd. In „De Hollebol" aan de Burgwal te Den Burg zal vrijdagavond a.s, om 19.45 uur de film „Time to run" worden ver toond. Onderwerp van deze film is de generatiekloof. Wat doe je als vader als je zoon alles wat je vertegenwoordigd verwerpt en wat moet de zoon als blijkt dat zijn vader meer interesse heeft voor zijn werk dan voor zijn zoon? En wat doe je als moeder om beide partijen te ver zoenen en hoe kan een nieuw begin worden gemaakt? De film probeert op deze vragen een antwoord te geven op een boeiende wijze. Getracht is in deze film (die is uitgebracht door de Stichting „Woord en Beeld" te Haarlem) de situ atie herkenbaar te maken voor velen. De toegang is vrij en er wordt gratis koffie geschonken. Een 22-jarige Texelaar werd zater dagnacht een rijverbod van acht uur opgelegd. Na het afnemen van twee blaas proeven bleek een bloedproef niet nodig. Dat was wel het geval bij een 18- jarige Texelaar die zaterdagnacht in de Waalderstraat werd aangehouden. Hij bestuurde een auto en moest na twee blaasproeven een bloedproef onder gaan. De politie maakte proces ver baal op en de bestuurder moest zijn auto acht uur laten staan. "SDAG 1 FEBRUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 5

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5