Cjrocn ^warts jexeh in het CDA maakte voorbehoud iociaal-cultureel plan '83 loor raad goedgekeurd Kom zelf kijken hoe erg het is Gevarieerd carnaval met „Stienepikkers Problemen groter door bedanken westerlaken n Toekomst Uska-schoo/ Natuurbeschermers tot minister: ri rr Inbraken in woningen Paviljoen Westerslag afgebroken Open dag beroepsonderwijs Rijden onder invloed RGANG Nr. 9756 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel (02228) 266; £)osterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en i der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 (dvertenties, abonnementen, etc.: j De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17. 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398 I raad besloot dinsdagavond het sociaal culturele programma goed te keuren in ewijzigde vorm, dat wil zeggen uitgaande van de nullijn '81. Wel maakte het I voorbehoud dat de overschrijdingen van die nullijn die het ongewijzigde net zich zou meebrengen in de volgende raadsvergadering aan de orde zullen n. I het CDA dat voorbehoud niet had kunnen maken, zou het voor een voorstel het Pakt hebben gestemd om onverkort de subsidieverordening toe te passen in Dat voorstel zou daarmee met 7 stemmen tegen zijn aangenomen, t bezwaarschrift van de zwemclub tegen de vestiging van tennisbanen bij het nbad verklaarde de raad unaniem gegrond. i Rienstra (CDA) constateerde dat jechte presentatie van het plan veel arring heeft gesticht. Eigenlijk er een nieuw plan ter visie worden |d, maar daar ontbreekt de tijd In de tussentijdse wijziging die het ge nu wil, staat dat de nul- erschrijding in 1982 niet structureel zodat automatisch het niveau '81 worden gehanteerd, maar dat niet. Het betekent dat er opnieuw gesproken zou moeten worden." instra was ook van mening dat ver- ngen die door het gevoerde beleid lanciële moeilijkheden dreigden te ;n, geholpen moeten worden. Parkeerterrein ter Bakker (PSP) stelde voor het te gebruiken dat niet aan onder- I van het parkeerterrein van ,,Ko- rand" wordt uitgegeven. De raad ste vorige maand dat deze 100,— niet hieraan besteed zou len en het is dus overgebleven, i Welboren steunde deze suggestie loemde als andere bronnen de lagen die gereserveerd waren voor Tnonument aan de Lancasterdijk (dat et komt) en voor het egaliseren van febaan in Den Burg. Welboren nam Jelegenheid te baat om de ijsclub r een flinke veeg uit de pand toe te „Jaren maken wij ons hard voor Igalisering die volgens de vereniging Idnodig was en nu blijkt het opeens |te hoeven, dat is geen stijl." Stenen Lssen Peter Bakker en wethouder Zegers ontwikkelde zich een bijna jlse discussie. Bakker begon met de man voor te houden dat je niet Jood alleen kan leven en dat dus het van de welzijnsvoorzieningen bndhaafd moet blijven. Zegers was jner eigenlijk wel mee eens, hij vond f e je kinderen geen stenen te eten st geven. Waarop Bakker weer op- kte dat met het huidige college- jid de jeugd meer stenen kreeg om te gooien.... de progressieve hoek bestond liig waardering voor zowel de inhoud pe presentatie van het sociaal cul- el beleid. Bakker wees op de itandigheid dat de verenigingen hun hciële beleid gebaseerd hebben op jplan dat ter visie heeft gelegen, boren vond zelfs dat de gang van Jn riekte naar onbehoorlijk bestuur. Jammer igers was het eens met de kritiek op resentatie. Als excuus wees hij op ;orte voorbreidingstijd die het colle- iad gehad en zegde toe dat iets lelijks in de toekomst niet weer zal uren. Hij was van mening dat, als sociaal cultureel jaarplan gelijk met gemeentebegroting zou zijn behan- deze moeilijkheden er niet zouden geweest. In het vervolg zal die jktijdige behandeling dan ook plaats- ben, aldus de wethouder. Hij vond jammer dat deze communicatie- irnis had plaatsgevonden, maar zag h reden het beleid te veranderen. Inventief He overschrijdingen van de nullijn moeten apart behandeld worden. f zal in de volgende raadsverga- ing tijd voor ingeruimd worden. Dan de raad per geval beoordelen of er uitgetrokken moet worden. Zegers nog^ niet direct verenigingen jn ar komen, die waren volgens hem ngrijk genoeg om het benodigde ergens anders vandaan te halen, aar aanleiding van kritiek van Peter er nam Zegers zijn opmerking terug bij eerder in de Welzijnsstichting kte, nl. dat de verenigingen hem Wethouder Klaas Barendregt gaf een toelichting op het probleem vanuit de financiële hoek: ,,De groei van de sociaal culturele sector gaat de groei van het gemeentelijke inkomen ver te boven. Al eerder werd tegen onbe heersbaarheid van deze uitgaven ge waarschuwd, daarom hanteren we nu de nullijn als beheersinstrument. Alle over schrijdingen worden in de begroting ge reserveerd, zodat er duidelijk prioriteiten gesteld kunnen worden. Een ander positief effect van die nullijn is dat verenigingen voorzichtiger begroten, omdat ze weten dat er geen groei inzit." Algemeen Op voorstel van de burgemeester werd eerst een algemene discussieronde gehouden waarin het beleid besproken kon worden. Daarna zouden dan de diverse bezwaren apart aan de orde komen. Poster kon de behandeling van het bezwaar van de zwemclub tegen ten nisbanen bij het zwembad blijkbaar niet afwachten: „Laat ik maar direct terzake komen, wij vinden het bezwaar van de zwemclub gegrond." Poster gaf een samenvatting van de problemen waarmee de tennisclub in de loop der Piet van Duyvonbode (rechts) bezig met het opruimen van zijn paviljoen. jaren is geconfronteerd en brak een lans voor een snelle en behoorlijke behande ling van de wens van „Deuce" om een clubhuis en vier banen aan te mogen leggen. Als locatie noemde hij het trap veldje achter de Wilsterstraat. Lees verder pagina 2 P. Bakker: ../V/at bij brood at/aan" maar moesten vertellen waar het geld dan wèl vandaan moest komen. Hij vond nu dat hij dat beter niet had kunnen zeggen. Opmerking De WD deed de zaak met één opmerking af:,,Wij vinden dat de nullijn .81 moet worden toegepast", aldus Gerbrand Poster. Texels Belang nam in het geheel niet aan de discussie deel. Bij de stemming over het Pakt voorstel bleek deze partij verdeeld te zijn. Paul Kikkert stemde voor, de beide andere raadsleden tegen. Rienstra gaf een stemverklaring: „Wij stemmen nu alleen niet voor het Pakt plan omdat de problematiek de volgen de raad weer aan de orde komt.Hij had al eerder gezegd die ontwikkeling hoop gevend te vinden. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Stichting Duin behoud en de Werkgroep Landschaps- zorg Texel hebben minister N. Smit- Kroes van Verkeer en waterstaat drin gend uitgenodigd zelf naar Texel te komen om daar de alarmerende ge volgen te bekijken van de kustafslag van de laatste tijd. De uitnodiging is gevolgd op het telegram dat vorige week al over hetzelfde onderwerp naar het ministerie is gestuurd door de Waddenvereniging en de Stichting Duinbehoud. In de nu Den Hoorn staat zaterdag weer een leuk carnavalsfeest te wachten. De carnavalsvereniging De Stienepikkers heeft een programma samengesteld dat om 10.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn van start gaat. Daar wordt voor inwoners van Den Hoorn en omgeving van 55 jaar en ouder een feestelijke samenkomst ge houden, waarbij oude films van Den Hoorn worden vertoond. Verder zal de revuegroep De Flierefluiters onder lei ding van Jannie Craanen-Hemelrijk op treden en zal worden bekend gemaakt wie door de raad van elf als Hoornder ereburger is uitgekozen. De gelukkige zal door Prins Willy worden geridderd en van een geschenk worden voorzien. Tussendoor zal worden gezorgd voor koffie, gebak en een borreltje en allen kunnen deelnemen aan een broodmaal tijd. Kinderen Om 15.00 uur begint in De Wald hoorn een kinderprogramma, bedoeld voor peuters, kleuters en kinderen van de lagere school. Verwacht wordt dat zij zoveel mogelijk verkleed naar de zaal zullen komen. Wie het leukst is uitge dost krijgt een prijs. Toneelvereniging De Vriendenkring zal een kindertoneel- stuk opvoeren, er wordt gezorgd voor een tractatie en er wordt een balonnen- danswedstrijd gehouden. Verder is er een quiz, waarvan de winnaar (of win nares) tot „hulpprins" (of hulpprinses) zal worden uitgeroepen. De jeugd van 13 jaar en ouder is welkom op de carnavalsdisco, die omstreeks 19.00 uur begint in „Loods manswelvaren". Traditiegetrouw brengen Prins en gevolg een officieel bezoek aan de oudste ingezetene van Den Hoorn. Bij leven en welzijn is dat mevrouw Cupido. Ook de jongste Hoornder, die op dit moment nog niet bekend is, kan rekenen op dit hoge bezoek. Omstreeks 10.00 uur begint in Loodsmanswelvaren het carnavalsfeest voor iedereen. De traditionele optocht is uit het car navalprogramma geschrapt, omdat het tot dusver bijna altijd slecht weer is geweest met onaangenaam en onge zond kleumen als gevolg. Dinsdagmiddag is ingebroken in de dienstwoning van jeugdherberg „De Eyercoogh". Er werd vijftig gulden meegenomen. De bewoners van het pand waren op dat moment afwezig. De dader kon binnenkomen door een ruit stuk te slaan. Woensdagmorgen werd ingebroken in een woning aan de Westerweg, waar f75,— werd buitgemaakt. Hier werd een deur vernield om zich toegang tot de woning te verschaffen en ook hier waren de bewoners afwezig verzonden brief wordt erop gewezen dat de kustafslag op Texel dit winterseizoen al drie keer zo ernstig is geweest (16 meter) als gemiddeld in vorige jaren (telkens 5-6 meter) terwijl het storm seizoen nog niet voorbij is. De brief luidt verder: „De kustafslag brengt het voortbestaan van de wereldvermaarde natuurgebie den, de Slufter en de Muyen, in acuut gevaar. Door de kustafslag is al veel van de vroegere waarden verloren gegaan. De gebieden nemen in oppervlakte af, maar ernstiger nog zijn de gevaren van overstuiving door zand en uitdroging als gevolg van het zakken van het grond waterpeil. Het gebied is, hoewel al sterk aangetast, nog altijd zeer buitengewoon en mag om natuurwetenschappelijke, maar ook om recreatieve redenen niet verloren gaan. Zo loopt ook de camping bij De Koog acuut gevaar te moeten worden opgegeven. Op dit moment worden maatregelen uitgesteld in afwachting van het zgn. Sibas-onderzoek. Wij achten dit uitstel absoluut onverantwoord. Bovendien zal het treffen van maatregelen voorname lijk afhangen van ter beschikking te stellen gelden. Wij menen dat het nood zakelijk is om de nodige financiën ter beschikking te stellen. Een definitieve oplossing zal naar onze mening een bedrag van maximaal f50 miljoen kos ten. Rijkswaterstaat is naar onze mening zeer goed in staat om met de gegevens die nu al in het kader van et Sibas- onderzoek zijn vergaard een solide plan te maken dat zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd. Er is echt sprake van een noodsituatie. Over de wijze van kustbescherming zouden wij in een nader gesprek met u en/of uw vertegenwoordigers op het departement willen komen praten. Het liefste zou het ons zijn als u samen met ons een kijkje zoudt willen gaan nemen om de ernst van de situatie zelf te gaan aanschouwen. In overleg met Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat kan een programma van een halve dag worden voorbereid waarbij ook ingegaan wordt op de reeds verloren gegane en nog aanwezige waarden, alsmede op de op lossingen die op korte termijn gereali seerd kunnen worden. Wij doen een zeer dringend beroep op u op ons verzoek in te gaan in het belang van het Waddengebied in het algemeen en van Texel in het bijzon der." Strandpaviljoen-exploitant Piet van Duyvenbode heeft gehoor gegeven aan de uitspraak in het verloren kort geding dat hij tegen de staat heeft aangespannen. Zij paviljoen Wester slag heeft hij deze week afgebroken. Van Duyvenbode kon in hoger be roep gaan tegen de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank maar dat ont sloeg hem niet van de plicht het pa viljoen af te breken. Als hij de strandtent had laten staan, stond daar een boete van 1000 gulden per dag tegenover. Na de uit spraak heeft Van Duyvenbode con tact gezocht met het Ministerie van Landbouw en Visserij en met Staats bosbeheer, maar daar wilde men hem geen respijt geven. De President van de rechtbank ba seerde zijn uitspraak op het feit dat Van Duyvenbode een contract met Staatsbosbeheer heeft ondertekend, waarin staat dat het paviljoen in het najaar moet worden afgebroken. De andere paviljoenhouders hebben in middels ook een dergelijk contract ontvangen. Van Duyvenbode is nogal verbolgen over het feit, dat hij, volgens zijn zeggen, nu de gebeten hond is bij zijn collega-exploitanten. „Nu ik dit kort geding heb verforen, is het mijn schuld dat de anderen weg moeten. Als ik het had gewon nen was ik de held geweest", aldus de strandexploitant. Graag was de eigenaar van „Westerslag" in hoger beroep gegaan, maar daarbij is geldelijke steun van zijn collega's onontbeerlijk. Door het verliezen van hot kort geding betaalt Van Duyven bode ook de proceskosten: 73800,—. In drie dagen tijd is het paviljoen met behulp van vrienden en kennissen erfgebrokon en dat was net op tijd. Of het oude paviljoen per 1 april op dezelfde plaats terugkomt is niet bekend. „Nu de heer G. Westerlaken te kennen heeft gegeven een benoeming aan de openbare lagere school in De Waal niet te kunnen accepteren, is een situatie ontstaan die met het oog op het voortbestaan van de school om bezinning vraagt". Dat schrijft de afdeling Onderwijs van de gemeente over de problemen rond het voortbestaan van de IJska- school. B. en W. hebben te kennen gegeven met de onderwijsinspectie in overleg te willen treden om te bewerkstelligen dat als de school openblijft, er twee leerkrachten aan verbonden zullen blijven. Er is een vrijstellingsmogelijkheid via artikel 58 op de wet op het openbaar onderwijs, maar de gemeentelijke afdeling acht de kansen „gezien het huidige beleid van het ministerie van onderwijs", zeer gering. De afdeling Onderwijs gaat er dus vanuit dat het voortbestaan van de school ook op de tocht is komen te staan door het bedanken van Wester laken voor de functie van schoolhoofd. De verwachting was tot nu toe ge rechtvaardigd dat de school bij aanstel ling van de heer Westerlaken in ieder geval het aantal van 23 leerlingen zou halen, dat vereist is voor behoud van tweeklassig onderwijs, aldus de afdeling. Bij 23 leerlingen zou een tweede leerkracht geen problemen op leveren want een bijzondere maatregel van het ministerie geeft aan dat het ge meentebestuur bij dit aantal zonder voorafgaande goedkeuring van hoger hand mag benoemen. Dan ontkomt men ook aan de ministeriële tellingen, die drie keer per jaar worden gehou den. Volgens de afdeling Onderwijs zal het bedanken van Westerlaken veroor zaken, dat het aantal van 23 niet wordt gehaald. Men rekent per 1 augustus op 21 leerlingen. Alles wijst er op dat de Redmer IJska-school in augustus een éénmansschool zal zijn, waarbij wordt opgemerkt dat, los van het feit dat dit onderwijskundig een slechte zaak is, men zich af kan vragen wie in staat moet worden geacht de school in zijn of haar eentje te runnen. Woensdag 2 maart houdt de scho lengemeenschap voor lager beroepsonderwijs een open dag. leder die interesse heeft voor het beroeps onderwijs waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan ouders van (moge lijk) toekomstige leerlingen en de leer lingen zelf, kunnen van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur een kijkje nemen in het schoolgebouw aan de Emmalaan, de Beatrixlaan (voormalige landbouwschool) of de Haffelderweg (voormalige Huishoudschool). Daar wordt dan normaal les gegeven, zodat ieder zich een volledig en niet geflat teerd beeld kan vormen van de gang van zaken. Een 30-jarige Texelse automobilist kreeg dinsdagnacht een rijverbod wegens het rijden onder invloed. Na het afnemen van twee blaastesten werd ook een bloedproef genomen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1