I Groen c2wartrjexeh in het hart Verdeeldheid over verkeerslichten bij Pontweg kruisingen Voortgezet onderwijs bezocht lagere scholen Walvissen waren niet te redden..... in verband met schoolkeuze uchtkokers voor eigen rekening /A Goed nieuws Voorlopig geen geld van gemeente voor kerkorgel Firma Duin verbouwt afdeling Sociale Dienst Betere taxatie nodig van gemeente gronden AARGANG Nr. 9758 fEXELSE VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 COURANT ie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; 'Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc <eld De Rooy B.V., Postbus 1i1, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18,00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties' Amro Bank nr. 46 99 17 636. Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398 |t ziet er niet naar uit dat de gemeen- ad binnenkort een unanieme beslis- j zal nemen over verkeerslichten of fare verkeersvoorzieningen bij de Jingen van de Pontweg ter hoogte PlDen Burg. In de woensdagavond ouden vergadering van de raads- ïissie voor ruimtelijk en huisvesti- bbeleid waren althans uiteenlopen- fandpunten te beluisteren. Enkele wilden verkeerslichten, anderen I niet en ook werd een pleidooi bmen voor een tunnel inplaats van feerslichten. Daarbij kwam dat de fctanders van verkeerslichten ver- I waren over de plaats waar deze jen moeten komen, k het college van B. en W. is •eld. De burgemeester en een louder (de meerderheid) vinden ïerslichten overbodig; twee andere louders willen de lichten nadrukke- èl. De oude gemeenteraad heeft ds met negen tegen zes stemmen iten tot het plaatsen van lichten, dat besluit is niet uitgevoerd. De ge raad heeft dat ook niet gedaan wilde nieuw onderzoek en nieuwe itvorming. B. en W. vonden echter neer dan voldoende onderzoek is ht en volstonden met het nog- s toezenden van de resultaten van onderzoek: het door gemeente- jen uitgebrachte rapport over dit irwerp. n financieel probleem betekenen de ;n niet want de provincie heeft de tbeerlijke hoge subsidie beschik- gesteld. Het gaat om eenbedrag ^260.000, Nog niet staat vast of een tunnel voor een dergelijke iidie in aanmerking komt. rbrand Poster brak woensdag- id een lans voor een tunnel, vroeg jofferte voor zo'n voorziening en rzoek naar de subsidiemogelijkhe- Keesomlaan drukker plein Jansen wilde verkeerslichten. I waren volgens hem het meest Izakelijk bij de Keesomlaan en niet Hoomderweg-Elemert, blijkens de erstellingen. Jansen wees erop dat Ie bedoeling is de Gasthuisstraat als jlsweg af te sluiten voor het verkeer, |t te verwachten is dat de kruising mlaan nog aanmerkelijk drukker 'orden. Volgens ambtenaar Frede- rici van gemeentewerken, die het rap port had samengesteld, was dat een onjuiste conclusie. Door de afsluiting van de Gasthuisstraat zou het kruispunt Akenbuurt drukker worden. Dirk Terpstra was tegenstandser van verkeerslichten. Evenals Peter Bakker vond hij ze overbodig. Hij zou alleen iets voelen voor een tunnel ten behoeve van fietsers ter hoogte van de Keesomlaan. Dubbeldekker Jan van Asselt, die het oude college verweet de plaatsing van verkeerslich ten bewust te hebben tegengewerkt, wilde wel lichten en twijfelde niet aan de noodzaak, zeker niet op langere termijn als de dubbeldekker volledig in gebruik komt met als gevolg daarvan lange files. Alleen als tunnels evenveel of minder zouden kosten, zou hij daar aan zijn voorkeur geven. Gelein Jansen vertolkte hetzelfde standpunt. Peter Bakker wilde inplaats van ver keerslichten andere maatregelen: maxi mum snelheid van 50 km, knipperbollen bij fietsoversteekplaatsen en andere 'visuele' middelen die op afremmen van het autoverkeer zijn gericht. De voorstanders van lichten waren het er over eens dat een stel lichten op het kruispunt Akenbuurt zou moeten komen, maar over de plaats van het andere stel bestond verdeeldheid. Jan sen wilde lichten bij de Keesomlaan en Poster bij de Elemert voor het geval de en W zullen het dorpshuis van Den p geen extra krediet toekennen voor I laten aanbrengen van zes lucht- fers in de voorspeelruimte van de Biekschool. Dit is een gevolg van de Ipraak van de gemeenteraad om voor dorpshuis geen extra investeringen ir toe te staan. De uitgave zal nu ten moeten komen van de eigen oting van het dorpshuis. let het aanbrengen van luchtkokers l708,— tot ƒ1130, gemoeid. De tilatie van de voorspeelruimte is is onvoldoende wat een gevolg zou van de veranderde kapconstructie destijds door de gemeente om estische redenen is voorgeschreven, gemeenteraad heeft geweigerd de 'a kosten daarvan te dragen, zodat zaak financieel rond moest worden laakt door elders bezuinigingen door oeren. Dat is ten koste gegaan van er meer de ventilatie. Tegen lucht- fersing door middel van een mecha- ventilator bestaan bezwaren omdat e zelf stroom gebruikt en bovendien warmte afvoert. tunnel niet zou kunnen doorgaan. Molens De behandeling van de verkeerslich tenkwestie nam overigens slechts een klein deel van de totale, bijzonder lang durige, vergadering in beslag. Veel meer tijd (2 Vz uur) besteedden de leden aan het vraagstuk van de windenergie op Texel en de daarbij behorende hoor zitting. Op de door het college uitge brachte nota kwam vrij veel kritiek, zelfs zoveel dat het niet is uitgesloten dat deze ingrijpend wordt veranderd of de ijskast ingaat. De meerderheid was voor het toelaten van windmolens maar wilden de voorwaarden en grenzen aanzienlijk verruimen. Er bestond met name nogal veel verzet tegen het onderscheid per gebied, een vrij essen tieel onderdeel van de nota. Men wilde in het hele buitengebied dezelfde moge lijkheden bieden. Fundamentele bezwa ren tegen het toestaan van veel particu liere windmolens had Peter Bakker. Wel voelde hij voor (grote) windmolens of molenparken die door het elektriciteits- of gasbedrijf beheerd zouden moeten worden en een bijdrage aan de elektrici- teitsproduktie zouden moeten leveren zodat allen ervan kunnen profiteren. Particuliere molens kunnen de gewone centrale elektriciteitsproduktie zelfs duurder maken. Van dezelfde visie had een vertegenwoordiger van de Werk groep Landschapszorg in de hoorzitting blijk gegeven. Dat zagen de mensen vanaf het strand bij de vuurtoren met hun verrekijker: schijnbaar bewe gende voorwerpen die verbluffend veel leken op de vinnen van dolfijnen of andere walvis- achtigen. Dinsdagmiddag kwam de redding- i maatschappij in akde om hulp te bie den aan „twee walvisachtige dieren die volgens de melding op een bank in het Eierlandse Gat waren gestrand en blijkbaar niet in staat waren zelf standig naar diep water terug te zwemmen. Toen de reddingboot ter plaatse arriveerde, bleek echter dat van walvissen geen sprake was. Uit het water staken slechts enkele stukken metaal die vanaf grote afstand veel op rugvinnen leken. Het waren de resten van een kleine olietanker die hier in de oorlog in de grond is geboord. De vele mensen die de wrakresten voor grote vissen aanzagen en alarm "^Sloegen, kan dat nauwelijks worden kwalijk genomen want de overeenkomst was verbluffend. Ook met de beste verrekijkers waren duidelijk vinnen en een deel van de rug te zien. Door het effect van de schuimende golven erom heen leken de voorwerpen zelfs te bewegen en zijdelings te kantelen, zeer typerend voor gestrande zeezoogdieren. De vissen werden vanaf de kant op zeker vijf meter lengte geschat. Het zouden dus orca's kunnen zijn of andere middelgrote walvisachtigen. Actie De ,,in nood verkerende dieren" wer den het eerste gezien door personeel van het torenpaviljoen. De waarneming werd bevestigd door andere mensen in de omgeving. Snel was Gerrit de Haan van het Natuurrecreatiecentrum met zijn assistent Henk Brugge ter plaatse, sje voor alle bewoners van Cocksdorp en omstreken. Zie pagina 4. j(c Voorlichting aan de ouders over schoolkeuze. Voor ouders van kinderen die komend schooljaar naar het voortgezet onderwijs gaan is een reeks informatie-avonden gehouden die gezamenlijk door de Rijks scholengemeenschap en de Scholengemeenschap voor Lager Beroepsonderwijs verzorgd zijn. Henk Pruiksma, conrector 1e en 2e klassen aan de RSG en Wil Huizinga, die een vergelijkbare functie bij de SGLBO vervult, bezochten samen vrijwel alle lagere scholen één avond om de ouders in te lichten over de mogelijkheden en eventuele moeilijkheden die de schoolkeuze voor hun kinderen met zich mee kan brengen. Op zich is het vrij opmerkelijk dat twee scholen dergelijke informatie samen naar buiten brengen; met het overal teruglopende leerlingenaantal laait de concurrentiestrijd tussen scholen in den lande soms hoog op. Navraag bij de schoolhoofden van de lagere scholen leerde dat deze avonden als zeer nuttig werden ervaren door de ouders. Een belangrijk onderdeel van de bij eenkomsten is het praten over zaken die met schoolkeuze te maken hebben. Veel ouders en kinderen weten al vrij zeker welke voortgezette opleiding voor het kind geschikt is en bovendien is het advies van het schoolhoofd zeer zwaar wegend. Maar juist voor ouders die twijfelden is dergelijke voorlichting extra belangrijk. Jaarlijks blijken toch tussen de vijftien en twintig kinderen het ver keerde schoolltype te hebben gekozen. Alsnog veranderen is een ingrijpende en moeilijke stap als het schooljaar al een eind op streek is. Kinderen komen dan vreemd in een groep die al gevormd is en ze laten hun eigen vriendjes achter. Misvatting De meeste Texelaars weten dat er op het eiland twee scholengemeenschap pen voor voortgezet onderwijs zijn. Bijna even verbreid is echter de mis vatting dat kinderen om naar de RSG te gaan ,,meer in huis" moeten hebben, of dat de RSG hoger" is dan het LBO. Daaruit vloeit voort dat sommige ouders of kinderen zonder meer voor de RSG kiezen terwijl de aankomende middelbare scholier misschien wel veel beter geschikt is voor de meer prak tische opleiding die het LBO biedt. Een dergelijke keuze die op de school en niet op de aanleg van de scholier is gebaseerd kan in de brugklas leiden tot leer- en aanpassingsproblemen. Het is typerend dat het twintigtal overstappers tijdens of aan het eind van de brugklas een volstrekt éénrichtingsverkeer hand haaft. Ze gaan allemaal van de RSG naar het LBO Bewust Soms weten dergelijke leerlingen of ouders best dat ze beter naar het LBO zouden kunnen gaan. In het omgekeer de geval, leerlingen van het beroeps onderwijs die beter naar de RSG zouden kunnen, is meestal sprake van een zeer bewuste keuze voor het LBO. Uit inte resse. Als je op zo'n manier aan een school begint, kan het eigenlijk niet stuk. Daarom wordt de overstap van LBO naar RSG meestal gemaakt na het eindexamen. Dan kan worden doorge stroomd naar de vierde klas van de Mavo. De ervaring leert dat die leer lingen het na die overstap over het algemeen goed doen. Maatschappelijk gezien zit de waar- dering voor het beroepsonderwijs in de lift. Dat is gezien de arbeidsmarkt met zo vreemd. Een man of vrouw die is ingewijd in de grondbeginselen van een ambacht is op die markt meer waard dan iemand met een algemeen vormen de opleiding. Waarmee overigens niet gezegd is dat LBO-leerlingen na hun examen allemaal op die markt komen, er leren er genoeg door. Gezamenlijk Huizinga en Pruiksma zijn goed op elkaar ingespeeld geraakt tijdens de afgelopen periode. Dat is ook voor de ouders te merken geweest. De school hoofden weten te vertellen dat de pre sentatie dit jaar nog positiever dan anders is overgekomen ,,Wil Huizinga gaat dan in op de algemene problematiek en ik verduide lijk met voorbeelden hoe het gaat. Het komt goed op de mensen over dat wij ons zo gezamenlijk presenteren." Pruiksma vindt dat als slechts in enkele gevallen wordt bereikt dat een verkeer de keuze wordt herroepen, de avonden al een succes zijn geweest. Het infor meren van ouders die welgekozen heb ben is natuurlijk ook belangrijk. Puberteit Het is overigens erg moeilijk tevoren te weten of een keuze verkeerd zal zijn. Niet alleen de aanleg van het kind speelt een rol. Vrij vlot na het begin van de Lees verder pagina 2 voorzien van Landrover met hulpmate riaal om gestrande vissen in diep water te kunnen brengen. Contact werd op genomen met de kustwacht, die van directeur Van der Zweep van de Konin klijke Noord-en Zuidhollandse Redding maatschappij toestemming kreeg om de strandreddingboot in actie te brengen. Weinige minuten later werd de strand reddingboot Barend van Spreekens" (de Ida Mary ondergaat een onder houdsbeurt) in het water gebracht met complete bemanning en ook De Haan en Brugge. Al spoedig moest worden geconstateerd dat sprake was van ge zichtsbedrog en keerden de redders met gemengde gevoelens naar Texel terug. B en W zullen voorlopig geen geld beschikbaar stellen voor de restauratie van het Ypma-orgel in de r.k. kerk. Wel zal worden nagegaan of het orgel op de gemeentelijke monumentenlijst kan worden geplaatst, zodat op deze wijze later wel de instandhouding kan worden gesteund. Aldus is gereageerd op een verzoek van de werkgroep die momenteel actie voert om geld voor een totale restauratie van het orgel bijeen te krijgen. De werk groep had gevraagd het orgel op de gemeentelijke lijst te plaatsen zodat subsidie beschikbaar zou komen. De gemeentelijke monumentenlijst is echter nog in de maak. De ontwerplijst voor het buitengebied is klaar, maar in aan merking komende panden (en wat daar bij hoort) in de dorpen moeten nog worden geïnventariseerd. Ook is nog niet bij benadering te zeggen hoeveel geld beschikbaar kan worden gesteld voor herstel van gemeentelijke monu menten. Of het Ypma-orgel inderdaad monumentale waarde heeft, zal moeten blijken uit het onderzoek dat door een deskundige van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur zal worden ingesteld en waarbij ook het kerkgebouw zal worden betrokken. De firma C.H.F. Duin zal in het raadhuis een verbouwing uitvoeren waardoor de sociale dienst beter wordt gehuisvest. Duin zal het werk doen op basis van een open begroting. Inmiddels is gekozen voor een gewijzigd, goed koper plan dat in ieder geval niet meer dan ƒ78.000,— zal kosten. Gerbrand Poster: Gerbrand Poster van de VVD heeft het college een brief geschreven met het voorstel om voortaan anders tewerk te gaan bij de taxatie van gemeentelijke gronden door het gemeentelijk grond bedrijf. Bovendien vindt hij het nodig dat de gemeente alleen grond aankoopt als het beslist noodzakelijk is en moet worden getracht het gemeentelijk grondbezit zo klein mogelijk te houden, eventueel door het afstoten van grond tegen een aannemelijke prijs. De voorstellen hangen samen met de sterk verslechterende financiële positie van de gemeente. Een van de oorzaken is het rente- en kapitaalsverlies van het grondbedrijf (naast het verminderen van de rijksbijdrage voor de gemeente, die dit jaar al een 'gat' van anderhalve ton tot gevolg zal hebben terwijl volgens Poster de rijksbijdrage tot 1986 geleide lijk verder zal worden gekort zodat het verschil dan driekwart miljoen gulden zal zijn). Bij het grondbedrijf heeft men het boekwaarde/rentesysteem gebruikt waardoor nu sprake is van een boek waarde van 5,7 miljoen terwijl de werke lijke waarde slechts 3,6 miljoen is. De rente/boekwaardemethode is dus ach teraf onjuist geweest, al heeft niemand kunnen voorzien dat de welvaartsgroei zou uitblijven, dat de woningmarkt is ingestort en dat veel minder gesubsi dieerde woningen mochten worden ge bouwd. Wel vindt Poster dat hertaxatie wat eerder had kunnen gebeuren want al sinds 1979 loopt de ontwikkeling terug. Poster wil tenslotte van het college weten wat precies de gevolgen voor de begroting 1983 zijn van de genoemde tegenvallers en hoe de zaak zal worden

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1