Raadsleden zijn niet goed geïnformeerd Electronenmicroscoop voor zeeonderzoekers Sportraad over jaarplan: Minder leerlingen Muziekschool Onderwij Toneelclubs moeten betere contacten onderhouden Kramer versus Kramer Subsidie voor voetpad bij Skiltje Schrijven naar gevangenen HAVENRESTAURANT TEXEL VERVOLG VAN PAG PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI Het NIOZ in 't Horntje heeft een "elektronenmicroscoop aangeschaft die ter beschikking staat van alle afdelingen van het zee-onderzoek. Het door Philips geleverde apparaat heeft ƒ180.000,— gekost. Dat is een koopje want normaal kost zo n apparaat met toebehoren ongeveer ƒ260.000, Het betrof dan ook een demonstratiemodel uit Canada waarover het NIOZ kon beschikken dank zij de technische samenwerking die dit instituut sedert jaren met Philips onderhoudt. Een electronenmicroscoop stond al De electronenmicroscoop van het NIOZ in bedrijf. Het apparaat wordt bediend door analiste Jolende van Iperen. Rechts het „elec tronen kanon'' met daaronder de vacuuminrichdng waarin het te bestuderen preparaat wordt gebracht Achter het apparaat staat NlOZ-medewerker Doeke Eisma en een vertegenwoordiger van leverancier Philips. jeren op het verlanglijstje van de zee onderzoekers, maar de aanschaf werd tot dusver wegens de hoge kosten uitgesteld. Wilde men iets met een electronenmicroscoop onderzoeken, dan moest men naar het vasteland. Met het nieuwe apparaat is inmiddels enkele weken ervaring opgedaan. Het voldoet volledig aan de verwachtingen. Een electronenmicroscoop werkt niet met licht maar met electronenstralen. Deze hebben een veel kortere golflengte dan licht waardoor veel sterkere en scherpe vergrotingen mogelijk zijn, ma ximaal ca 80.000 keer. Dat betekent dat zelfs moleculen (zoals eiwitmoleculen) zijn te zien. Bij het NIOZ wordt de microscoop onder andere gebruikt bij onderzoek van organismen in afzettin gen in de zeebodem. Resten van kiezel- skeletjes van diatomeeën, worden tot in de kleinste details zichtbaar gemaakt op het beeldscherm van het apparaat. Een tweede beeldscherm is permanent aan gesloten op een camera waardoor on middellijk foto's kunnen worden ge maakt Een preparaat dat men met de microscoop wil bestuderen, moet wel van een uiterst dun laagje goud of koolstof worden voorzien (dat wordt erop 'gedampt' in een dikte van enkele moleculen) om te kunnen waargenomen en ook moet het preparaat in een nagenoeg luchtledige ruimte worden gebracht, omdat elektronenstralen door lucht worden geabsorbeerd. De analisten Sjerry van der Gaast en Jolanda van Iperen houden zich tot dusver met het bedienen van de nieuwe aanwinst bezig, maar ook andere NIOZ- onderzoekers zullen er wegwijs mee worden gemaakt. De gemeenteraad is niet goed geïnformeerd over de gevolgen van stringente subsidiekortingen in de sport en dat mag voor een deel worden geweten aan de gebrekkige voorlichting van de Sportraad. Tot die conclusie kwam het bestuur van de Sportraad in haar vergadering van maandagavond. De komende weken zullen daarom worden besteed aan informatie naar de raadsleden inzake de gevolgen van de nullijn '81 subsidie voor diverse sportclubs, de inzet van vrijwilligers in ver enigingen, de zelfwerkzaamheid en het percentage subsidie op de totale kosten die een vereniging jaarlijks moet opbrengen. Ook het mogelijk verdwijnen van arbeidsplaatsen door het stevig korten van subsidie zal worden belicht. In een „alarm nummer" van Spits, dat de raadsleden persoonlijk krijgen uitgereikt zullen genoemde onderwerpen aan bod komen in de hoop dat dit sport-vruchten afwerpt bij de behandeling op 8 maart van de nullijn overschrijdingen (ƒ13.500, van het sociaal cultureel plan. Het bestuur van de Sportraad was niet te spreken over de behandeling van het sociaal cultureel plan in de ge meenteraad. Niet zozeer omdat de nullijn 1981 werd aangehouden, maar omdat het „compromisvoorstel" van de Sportraad niet was besproken omdat het te laat was ingeleverd. Het feit dat de VVD zich alleen met de belangen van Deuce had beziggehouden en dat Texels Belang zelfs in het geheel niet •aan de discussie had deelgenomen, riep maandagavond veel kritiek op. „De grootste partij houdt zijn mond als het om de sport gaat, dat getuigt van min achting over de problemen die er leven", zei Rein Stam. Willem Roeper was in het geheel niet te spreken over de vraag om meer zelfwerkzaamheid onder de Texelse sporters. „Je kan als club één rommeltjesmarkt houden, maar vier markten leveren niets meer op." De verwachting was dat de zelf werkzaamheid los van subsidiekorting in de toekomst gedwongen door hogere kosten toch wel zal toenemen, maar dat deze extra energie relatief steeds minder geld op zal leveren. „De mensen heb ben minder te besteden." Voorzitter André van der Vliet en penningmeester Joop Huigens hadden de indruk dat veel raadsleden van mening zijn dat de sport nog een „gouden randje" heeft. „Ze weten niet dat veel clubs steeds balanceren op de rand van het net-haalbare. Forse contri butieverhoging betekent ledenverlies en iedereen doet alles al zelf om de kosten te drukken." Deze meningen werden ondersteund met cijfers. Als voorbeeld werd Sportvereniging De Cocksdorp genoemd dre aan contributie 13 mille binnenhaalt. De uitgaven zijn bijna 40.000 gulden en daar gaat alleen een kleine gemeentelijke subsidie vanaf. „Die leden moeten door acties en zelf werkzaamheid ruim twintig mille op brengen, dat gaat met dubbeltjes tege lijk", zei Huigens. Datzelfde kon volgens hem van veel meer clubs worden gezegd. Ook een grote club als SV Texel zit met hoge lasten, waar 23 mille contributie en 5 mille gemeentesubsidie tegenover staat. SVT moet 45.000 gulden per jaar bijspijkeren met kantine- Een kijkje via de electronenmicroscoop bij een zeer bescheiden vergroting van 700 maal: de kaken van een mier. De beelden zijn haarscherp, door het opvallende „licht" zeer plastisch en vertonen een veel grotere dieptescherpte dan de weergave van een gewone microscoop. Het leerlingenaantal van de Muziekschool loopt voor het eerst terug. 1 Februari 1982 waren er nog 489, dezelfde datum dit jaar was dat getal 21 leerlingen lager: 468. Omdat de tarieven van de school naar draagkracht worden berekend, is te zien in welke inkomensgroep de klap het hardst aankomt. Daarbij valt op dat niet alleen in de laagste in komensgroepen leerlingen verdwijnen, dat gebeurt ook, en zelfs fors, in de hoogste groep, waar meer dan twintig procent weggaat. De jaarvergadering van de sectie Amateuristische Kunstbeoefening van de Welzijnsstichting was woens dagavond in oen voor de welzijns- wereld bijzonder korte spanne tijds achter de rug. Binnen een uur kon voorzitter Wim Tinholt afhameren. Het enige probleem dat aan de orde werd gesteld was het gebrek aan coördinatie tussen de toneelvereni gingen. De heer H. van Splunter van toneel vereniging De Duinkanters bond de kat de bel aan. Zijn club heeft diverse erva ringen met ofwel stukken kiezen die later bij een andere vereniging in studie bleken te zijn genomen ofwel twee to neeluitvoeringen op dezelfde avond. Vertegenwoordiger in het Stichtings bestuur Piet Bakker raadde de toneel clubs om, gezien hun grote aantal en activiteit, zo snel mogelijk tot een over koepeling te komen. Mevrouw F. Wendrich van UDI was dit niet met hen eens. Zij vond dat er eerst maar eens contact moest ontstaan tussen de ver enigingen en dat dan de stap naar een overkoepeling veel makkelijker genomen zou worden. In dit verband kondigde zij aan dat de door UDI in het najaar georganiseerde regiecursus een vervolg zal krijgen in oktober 1983 en voorjaar 1985 Deze activiteit hielp onder meer het gewenste contact tot stand te brengen. Het wederzijds toe sturen van uitnodigingen zag zij ook als middel waardoor de clubs meer eigen met elkaar kunnen worden. Administratrice J. Bootsma verzocht de clubs met klem bestuurswijzigingen door te geven aan culturele zaken. Daar wordt een verenigingskartotheek bijgehouden, die vaak niet blijk te kloppen. Onder meer in verband met de voorberei ding van het boekje „Wie, Wat, Waar" is dat bijzonder lastig. Joop Kramer en zijn vader Jan Kramer uit Den Burg zijn de laatste tijd niet zo gelukkig met het feit dat ze telefoon hebben. Ze worden namelijk bijna dagelijks opgebeld door mensen die de jeugdwerkbegeleider Jan Kramer nodig hebben. Vooral nu het sociaal-cultureel plan van de gemeente nogal in discussie is, worden deze verkeerd gerichte telefoontjes erg hinderlijk. Der gelijke misverstanden komen in het telefoonverkeer vaker voor, maar bij wijze van uitzondsering willen we erop wijzen dat jeugdwerkbegeleider Jan Kramer in De Cocksdorp woont Zijn telefoonnummer aldaar is (0????) 470. De verklaring hiervoor is dat de grenzen van de tariefgroepen jaarlijks worden aangepast aan de geldontwaarding, terwijl die hoogste in komens stilstaan; ze worden ingehaald en zo vanzelf lager ingeschaald. Dat blijkt ook uit de toename van het leerlingenaantal in de groepen C en D (E is de hoogste groep). Het modale inkomen is ongeveer de bovengrens van groep B. Juist in A en B blijken de leerlingen te vertrekken. Blijkbaar doet iedereen een stapje terug en vallen de mensen aan de onderkant uit de boot Het is de vraag of het teruglopende kinderaantal veel invloed heeft. De ge dachte dient zich aan dat dan de terug loop meer over de diverse inkomens groepen verspreid zou moeten zijn. Splitsen Als de cijfers worden gesplitst in speelklassen, theorie en instrumentale leerlingen valt het op dat bij de speel klassen groep B het grootst is met bijna 32%, terwijl de instrumentalen meer uit de hogere groepen komen: groep D scoort het hoogst met bijna 30%. Bij de theorielessen zijn alleen leerlingen uit de groepen D en E te vinden, het gaat hier om in totaal 7 mensen. Uitgesplitst naar instrumenten verliest de orgelafdeling het meest: 13 pupillen. De daling komt in verhouding echter het hardst aan bij de accordeon- lessen met meer dan 25%. Spinet gaat weliswaar van 2 naar 1 leerling, maar dat is buiten beschouwing te laten. gezien de wel erg kleine aantallen. Gitaar en saxofoon/klarinet mogen zich verheugen in een stijgend aantal belangstellenden. De deelname aan de ensembles blijft hetzelfde of neemt toe, behalve bij de koorklas die meer dan halveerde (van 46 naar 22) en bij het accordeonen semble, dat werd opgeheven. B en W hebben de Stichting Dorps huis 't Skiltje een subsidie van 250, toegekend als bijdrage in de kosten van het opknappen van het pad dat langs het dorpshuis loopt. Het toegekende bedrag dekt ongeveer de helft van de totale kosten. B en W oordeelden namelijk dat het pad dienst doet als toegang tot het dorpshuis maar ook een algemene functie heeft als verbinding tussen De Ruyterstraat en De Houtmanstraat. De rest van het bedrag moet het stich tingsbestuur maar bij een volgende sub sidieaanvraag betrekken. Het college was er wel verstoord over dat pas om subsidie is gevraagd nadat de opknap- werkzaamheden reeds waren verricht. ,,Een omgekeerde werkwijze was ele ganter geweest." opbrengsten en het inzamelen van oud papier, onderhoud in eigen beheer uit voeren, toto en lotto, e.d. Niet missen Rein Stam van SVT: ,,Als je die bedragen ziet, is de gemeentebijdrage in feite een lachertje, maar toch kunnen we een deel daarvan echt niet missen." De zelfwerkzaamheid is al jaren honderd procent en je zit elk jaar al met een contributieverhoging die steeds weer veel kritiek oproept." Er werd gezegd dat één gulden extra soms net de nekslag kan zijn voor het ledenbestand. ,,Dan zegt pa met vier zoons: dit wordt te gek. Bekijk het maar. En dat betekent vier jeugdleden minder." Om die reden heeft SVT een gedifferentieerde contri butieverhoging ingevoerd. De senioren betalen veel meer dan de jeugdleden. Geen elite Na het spuien van ongenoegen over het toekomstbeeld van de Texelse sport staken de bestuurders ook de hand in eigen boezem en kwamen tot de con clusie dat duidelijk gemaakt moet wor den dat sport bedrijven geen „elite zaak" meer is. Dat wordt volgens hen al bewezen door het feit dat Texel 6000 sporters in clubverband heeft maar de bestuursleden wilden vooral aange toond zien hoeveel zelfwerkzaamheid de clubs aan de dag leggen. Er moet worden aangetoond dat de subsidie aanvragen in deze sector weldegelijk .reëel" zijn en daarom werd afgespro ken dat de bestuursleden de verenigin gen zullen vragen inzage in de be grotingen te geven en te vertellen Hoe veel vrijwilligers in touw zijn om de club draaiende te houden. De uitkomsten van dat onderzoek komen in een spe ciaal nummer van Spits. Ruimte De Sportraad is al geruime tijd op zoek naar een opslagruimte voor het spelmateriaal van Recre-Aktief. Men wil een schuur of iets dergelijks waar het materiaal ook opgeknapt en mogelijk uitgeleend kan worden. Het college heeft naar aanleiding van de Recre- Aktief navordering van de bedrijfsver eniging gezegd dit jaar financieel garant te willen staan voor mogelijk definitieve aanslagen B en W zijn van mening dat Recre-Aktief niet aan kwaliteit mag inboeten en dat daarom deze zomer op dezelfde voet doorgegaan moet wor den. Mocht de bedrijfsvereniging de procedure over niet betaalde sociale lasten van medewerkers winnen, dan moet in de toekomst de mogelijkheid van een andere aanpak worden beke ken. Jubileum De voorbreidingen van jubileumacti viteiten van de Sportraad zijn in volle gang. Maandagavond werd besloten dit jaar geen samengestelde wedstrijden De maandelijkse schrijfavond van Amnesty International wordt gehouden op maandag 21 februari. Vanaf 20.00 uur kan men terecht in „De Hollebol" waar luchtpostvellen en voorbeeldbrie ven verkrijgbaar zijn. Er zal worden geschreven ten behoe ve van gewetensgevangenen in Zuid- Korea, Syrié, Zambia en de USSR. Wil men informatie over de schrijfavond of over Amnesty in het algemeen dan kan men terecht bij Jenneke Wassink, Vloedlijn .31, telefoon 02220-4109. vierspanrijden te organiseren, al hier in feite geen besluit voor nodi landelijke vereniging had al laten dat Texel niet in de wedstrijd» was opgenomen. Op 31 juli speelt een selectie Texelse voetballers tegen FC Gri gen. Gerrit Asselman (SVT) en Pii Vliet (Texelse Boys) zullen de samenstellen. Het is de bedoeling voor zoveel mogelijk takken van sp het jubileumjaar een speciaal evene te organiseren en dat moet in prii kostendekkend zijn. Twee veelbek de aanbiedingen zijn binnen: een ketbal interlandwedstrijd tussen d mesploeg van Nederland en Bulgai een demonstratiewedstrijd vollj tussen Nederlands kampoen Stai Sutherland. 1 Een trouwpartij 1 Een kop koffie, nog net voor de boot 1 Een feest voor uw gehele familie 1 Een etentje voor het gezin 1 Een glas wijn bij het open haardvuur 1 Een party voor 12 personen 1 Een receptie voor 200 personen 1 Een intiem diner voor 2 personen 1 Oma's 80ste verjaardag 1 Een proefvaart van een nieuwe kotter Een prima idee voor uw feestje party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee Bel uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. het restaurant waar attijd alles vers is. middelbare schooltijd begint vaak! puberteit met alle problemen vanl De andere omgeving, het kwijtrake| een deel van de vertrouwde gr» andere manier van lesgeven zijn alll factoren die van invloed kunnen q hoe een kind op de nieuwe reageert. Het kan dus ook best voorkorT het advies van het schoolhoofd r j hele waarheid is. Vaak blijkt zo'n ir vrouw het goed gezien te hebben! ouders die tegen het advies in hiï doordrijven, krijgen ook wel eens| Die maken hun kind natuurlijk in a omstandigheden mee en krijgen d| een ander deel van de toekomstig! delbare scholier te zien, Huizinj Pruiksma zijn van mening dat als cl een andere keuze willen dan de ties voorstaan, ze wel goed op r letten dat hun overwegingen indf van het belang van het kind uitga! bijvoorbeeld niet van de reactie buurt. MAVOl Het is moeilijk als een kind het| „Mavo/LBO" krijgt. Daar worde? onvergelijkbare opleidingen naast! gezet. Een dergelijk advies maal vendien op geen enkele man| schoolkeuze makkelijker. De on| zer baseert zijn oordeel op het t hij in de klas van het kind heeftI gen. Daarnaast worden door des begeleidingsdienst in de vijfde klal uitgevoerd waarna de SBD advi brengt. Het advies van de lagere weegt zeer zwaar. In principe is h bepalend. In gevallen van verse mening over toelaatbaarheid I toelatingscommissie van de vooi te opleiding over het probleem slissing van deze commissie is t De onderwijskrachten zijn het wens wel over eens dat, gezien! onzekere factoren die al eerol noemd worden, het onmogelijl verkeerde plaatsingen geheel komen. Bovendien kan de keuze voor zelf heel moeilijk zijn. Het is beg dat de leerling het eens is schoolkeuze, maar bijvoorbeeld J ning van een vriendje kan bepaald moment veel gewichti: dan de mening van al die groten Leerfi De leerlingen worden ook me matie benaderd. Brugklaslerari beide scholengemeenschappen naar de lagere scholen om vtj beantwoorden en de scholeng schappen worden bezocht. Een hoofd uit een buitendorp wijst belang van deze bezoeken kinderen van „buiten"; „Op dl nier kennen ze al een gezicht enI ze de fietsroute al eens gezienl erg belangrijk. Voor kinderen f Burg heeft deze zaak al een zek| trouwdheid. Betrc Het was Pruiksma en Huizing vallen dat op één school de blijkbaar zo betrokken waren schoolkeuze dat er werkelijk t cussie ontstond: de ouders j Kompasschool kwamen met del te vragen, waaruit bleek dat del keuze problematiek voor hen| leefde dan elders. De meeste kinderen van dez| school gaan naar het LBO of n vidueel onderwijs. Het is echl maal niet ondenkbaar dat de r geschikte keuze is. Pruiksma' uitdaging graag aangaan maart zich terdege dat opvangmoget voor deze kinderen op de RSG nauwelijks bestaan. Dat zou pr kunnen geven.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2