Faviljoenhouders gaan weer te rade bij de politiek ACEND4 miwuviihi.i\£1 Bier uit de tank in de Jeiieboog Fol kloreprogramma ook 's morgens Contract met SBB wordt niet getekend m.maan en hoog water LAND f BOUW Onderwijsmanïlestatie in De Lindeboom ^ondernemers - akti viteiten^ ,,From Russia with love" Hangoorfokkers blijven aan de top Bodemstikstof- onderzoek I Koper en cobalt ^Gespreksgroepen aardappelteelt Afscheiding mag hoger o> c "O c O Mededelingen Rentenaar mag showroom bouwen Bouwblok mag verschuiven Onno en Peter in koffiebar Schietoefeningen AG 18 FEBRUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 najaar afgebroken moeten worden." Strand- en duinafslag maken plaatsing )e Verenigde Strandexploitanten Texel gaan hun politieke kanalen gebruiken om «reiken dat de paviljoens in de duinen van Staatsbosbeheer alsnog het hele jaar gen blijven staan. SBB heeft, ten tijde van het kort geding tegen Van avenbode, de paviljoenhouders een privaatrechtelijk contract toegestuurd en n heeft besloten dat niet te ondertekenen. Uiteraard staat in het contract dat de joens in de duinen na het zomerseizoen moeten worden afgebroken. Naast het takelen van de politiek staat ook een brief aan de minister van Visserij en lbouw op stapel en wordt er op gerekend dat er binnenkort weer kamervragen de paviljoenkwestie worden gesteld. ,,ln de hoop dat de huidige regering aan lie en economische belangen beter gehoor geeft dan Staatsbosbeheer", aldus brief van de Verenigde Strandexploitanten aan genoemde instatie, waarin het nemen om weer in Den Haag aan te kloppen kenbaar wordt gemaakt. i strandexploitanten verwijten tsbosbeheer met een nieuw con té komen op het moment dat een Sid, Van Duyvenbode, bezig was fcen kort geding. Staatsbosbeheer pept zich, zoals bekend, op ant- prden op eerdere kamervragen waar- pe minister te kennen gaf dat liljoens niet te verenigen zijn met blut het oogpunt van natuur en land- lap waardevol gebied en daarom elk )e zon komt 21 febr. op om 7.44 uur gaat onder om 18.03 uur. tan: 20 febr. E.K.; 27 febr. V.M. fcodtij: 23 febr.; springtij: 1 maart. Hoog water ter rede van Oudeschild: ag 18 februari 11.07 en 23.56 dag 19 februari 11.31 dag 19 februari 11.31 en lag 20 februari 0.20 en 11.56 idag 21 februari 0.50 en 12.35 dag 22 februari 1.39 en 13.43 msdag 23 februari 3.00 en 15.27 lerdag 24 februari 4.41 en 17.22 g 25 februari 6.26 en 19.03 dag 26 februari 7.46 en 20.09 in het strand is het ongeveer een ^erder hoog water. op het strand ongewenst, menen de strandexploitanten, ook omdat de pavil joens dan 's winters weg moeten. De paviljoens worden in de brief aan houtvester Ing. R. Paff trekpleisters ge noemd waardoor de toerist mogelijk uit de werkelijk te beschermen duingebie den wegblijft. De strandexploitanten hebben geen zin in juridische haar kloverij" al zou een hoger beroep van Van Duyvenbode wel financieel worden gesteund, als hij lid van de vereniging zou worden. Men wacht nog met het inschakelen van de rechterlijke macht of het verder be trijden van de uitgangspunten van Staatsbosbeheer. Met sociale en eco nomische argumenten zal men proberen de minister tot een andere mening te bewegen en zo lang deze actie duurt worden nieuwe contracten met SBB, zeker als er geen nieuw overleg met deze instantie komt, niet ondertekend. Beste witte Frense hengoor op kampioenstentoonste/ling te Blokker. Eigenaar: P. v.d. Molen. belangstelling voor het bodem- Jofonderzoek (N-mineraal) neemt jaar nog toe. Voor de percelen ^op komend groeiseizoen granen, ^rbieten, consumptie aardappelen en, kan er een monster worden imen. monsterdiepte is belangrijk en ongeveer gelijk te lopen met de jrtelingsdiepte van de plant die er groeien. Met een paar monsters iedrijf is een goed inzicht te verkrij- over de stikstofvoorraad in de d. Het onderzoek duurt 2 3 n. Aan de hand van de analyse kan h een aanvulling van kunstmeststik- >f plaatsvinden. Monsternemer op melis Sjef Beers, Lieuwstraat 51, Den irg, tel. 02220-3861. rtet het afdrogen van de graslanden mt er nog een goede gelegenheid om bemesting te gaan geven met •per Zoals vrij algemeen bekend zijn [exelse graslanden arm aan koper. Blijkt uit de grondmonsteranalyses, pstal wordt geadviseerd om 6 kg ler per ha te strooien. Deze gift is te eiken met 400 kg koperslakken- oem/ha. Hiermee wordt tegelijker- d ook een cobaltbemesting gegeven. Ook is het mogelijk om kopersulfaat in de drijfmest in de kelder toe te tegen. Kopersulfaat lost namelijk goed en kan daardoor gelijkmatig met de Jjfmest verspreid worden over het nd. Voor het uitrijden de drijfmest ted mixen. Na een bemesting met iperhoudende meststoffen mag het iiceel minstens 6 weken niet beweid orden. Koper en cobalt zijn direct niet •n belang voor de groei van het BBgewas maar wel voor de produktie Hjezondheid van het vee. De pootaardappelteelt heeft in 1983 Mciale aandacht gekregen in het Brkplan van de Ver. voor Bedrijfsvoor- Shting In gespreksgroepen van maxi mal 15 personen Wordt over de teelt in pootaardappelen gesproken. De adoeling is dat van elkaar geleerd 'ordt Er zijn reeds twee avonden vast- elegd en wel maandag 21 februari in e Cocksdorp en 24 februari in De /aal Wanneer er nu nog belangstellenden jn die aan de gespreksgroep deel willen Bmen kunnen zij zich tot donderdag- zond 17 februari opgeven bij Jan Kool- 1 tel. 02220-2780. Tijdens het groei- fzoen zullen de aardappelen in het Dook „gevolgd" worden. De Texelse hangoorfokkers behaal den goede resultaten op de provinciale kampioenshow, gehouden te Blokker. Dieren die op een kampioenshow worden" ingezonden moeten aan hoge eisen voldoen. Ze moeten minimaal in het afgelopen wintertentoonstellings- seizoen tweemaal het predicaat zeer goed of eenmaal het hoge predicaat fraai behaald hebben en worden de dieren door twee keurmeesters beoor deeld. De keurmeester geeft punten van één tot tien met het predicatenstelsel is dit als volgt: uitmuntend 9 of 10 punten; fraai 7 of 8 punten; zeer goed 5 of 6 punten; goed 3 of 4 punten. Bij de Franse hangoren behaalde P. van de Molen met een jonge witte ram" 14 punten. Dit dier werd uitgeroepen tot beste witte Franse hangoor. De overige resultaten zijn: Rubriek ram jong wit; P. van de Molen 1x 14 punten; 1x 13 punten; 2x 11 punten. Het gemeentebestuur gaat ermee akkoord dat (door middel van vrijstel ling) de erfafscheidingen aan de achter kant van de panden Warmoesstraat 24 en 26 gedeeltelijk hoger worden dan de voorgeschreven één meter. Het gaat om een afscheiding van 14 meter langs de Elemert en een stuk van 6 Vz meter dat er haaks op staat. CO 00 O (A 0) 0 (0 O 28, 29 en 30 juli. Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. Vrijdagavond 25 februari wordt in dorpshuis De Bijenkorf een grote Oos terend Present informatieavond gehou den, bedoeld voor alle inwoners van Oosterend en omgeving. De agenda vermeldt bespreking van het historisch spel, show van kostuums, een dia programma als voorinformatie voor het spel, vertoning van een film van het Zuiderzeemuseum en verstrekking van allerlei andere informatie met betrekking tot de feesten. Rubriek Franse hangoor jong voed ster wit: mevr. Rentenaar 1 x 8 punten. Rubriek Franse hangoor jong ram ijzergrauw: mevr. Rentenaar 1 x tien punten. Rubriek Franse hangoor jong ram bont: P. van de Molen 1x 10 punten. Rubriek Vlaamse reus, jong ram wit: G.P. Plaatsman 1 x 10 punten. Op de bonttentoonstelling gehouden in Den Bosch behaalde Arie Timmer met zijn jonge witte Franse hangoor ram het predicaat zeer goed. Dit dier werd tevens beste witte Franse hangoor. Jeroen Hin wist in dezelfde rubriek één keer het predicaat zeer goed en één keer goed te behalen. Het al enkele jaren oude plan van de firma Rentenaar in Oosterend voor de bouw van een showroom aan de Peper straat, tegenover het bestaande gara gebedrijf, mag wat B en W betreft worden uitgevoerd. Er is wel een artikel 19-procedure voor nodig zodat de pro vincie het laatste woord heeft. Rentenaar wil de showroom zetten op een terrein dat thans nog in gebruik is als parkeerplaats, voornamelijk voor auto's van Rentenaar zelf. Destijds was de gemeente afwijzend. Men vond uitbreiding van het bedrijf op deze plek ongewenst. ,Het totaal zou niet meer passen in de schaal van de dorps bebouwing ter plaatse. Men wilde on derzocht zien of het hele bedrijf kon worden verplaatst naar de rand van het recreatieterrein ,,De Verrassing". Deze argumenten gelden nog steeds. Boven dien is het bedrijf van Rentenaar „mil- lieuhinderlijk" en staat als zodanig op de lijst van objekten die voor sanering of verplaatsing met overheidssteun in aan merking zullen worden gebracht. Het huidige college bleek echter van mening te zijn dat in de praktijk niet zoveel problemen van de showroom zijn te verwachten. Het is een „schoon" onderdeel van het totale bedrijf, dat weinig extra drukte zal oproepen Bo vendien is verplaatsing van het hele bedrijf van Rentenaar een vele tonnen kostende affaire, terwijl er geen zeker heid bestaat over subsidiemogelijkhe den. Het een en ander overwegende is daarom besloten mee te werken aan de bouw van de showroom. Door het verschuiven van het agra rische bouwblok, zal de gemeente het mogelijk maken dat de heer P. Prins zijn bedrijf Postweg 169 in Eierland met een landbouwschuur uitbrefdt. De schuur is op de meest practische plaats geprojec teerd maar ligt dan juist buiten de grens van het bouwblok en bovendien op 30 meter van de as van de weg, terwijl minimaal 40 meter is voorgeschreven in het bestemmingsplan. Mede op grond van advies van de agrarisch deskundige komen B. en W. door middel van vrij stelling van een en ander tegemoet. Het was trouwens toch al, de Dedoeiing de grens van veertig meter uit de as van de weg naar 30 meter te brengen. Donderdag 17 februari De raadscommissies voor Welzijnsbeleid en voor Financieel, eco nomisch en technisch beleid hebben een gezamenlijke openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt bespreking van het bouwplan voor het dienstencentrum voor ouderen, bespreking van het crediet voor speeltuinen en spelgele- genheden, behandeling van het jaarver slag van de muziekschool. Vrijdag 18 februari In dorpshuis d'Ouwe Ulo komt de foto kring Texel bijeen, 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn geeft het Kon. Texels Fanfare- korps/DEK het winterconcert Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 19 februari Het Koninklijk Texels Fanfarekorps/ DEK geeft het winterconcert in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Toegang gratis; aanvang 20.00 uur. Het pantomimetheater Rob van Reijn speelt „De vliegende Hollander" in de Helderse schouwburg; aanvang 19.00 uur. Van 15.00 tot 21.00 uur is in de Kaaps nol te De Koog de hobbytentoonstel ling gratis te bezoeken. Zondag 20 februari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij camping „De Koorn-aar" worden gestart voor de winterwandeltocht. Van 15.00 tot 19.00 uur kan in de Kaapsnol in De Koog de hobbytentoon stelling worden bezocht. Entree gratis. In café De Kuip in de Dorpsstraat van De Koog speelt vanaf 15.00 uur de „Klokhuisband" onder leiding van Kees Schoenmaker. Toegang gratis. In „Trefhoek Formosa", Koningstraat 70, houdt het COC kop van Noordholland zondagmiddagcafé vanaf 15.30 uur. Maandag 21 februari Om 14.00 uur begint in „De Witte Burcht" een vergadering van de Over koepeling van Vrouwenorganisaties. Om 19.30 uur wordt in het raadhuis de openbare vergadering voortgezet van de Stichting Texelse Sportraad, waarbij onder meer gesproken wordt over de wijziging van de tariefsregeling voor sportakkommodaties. De Christelijke Plattelandsvrouwen heb ben in „De Poort" naast de Gerefor meerde kerk in Den Burg een avond over reformartikelen, verzorgd door de familie Van Heerwaarden van de Cen tra. In „De Hollebol" wordt een schrijf- avond van Amnesty International ge houden, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 22 februari De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties organiseert in De Witte Burcht te Den Burg een koffieochtend, aanvang 9.30 uur. De Stichting Texels Folklore heeft in De Lindeboom-Texel de jaarvergade ring; 20.00 uur. In het Groene Kruis-gebouw wordt een informatieavond gegeven door de dia betesvereniging „Voetverzorging voor diabeten". Aanvang 18.45 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een algemene vergadering gehouden van het Vredesberaad Texel, aanvang 20.00 uur. Toegang vrij voor ieder. De onderwijsbond ABOP organiseert 23 februari een manifestatie in De Lin deboom-Texel om te praten over de ge volgen die de bezuiningsplannen van minister Deetman voor het onderwijs zullen hebben. Aan scholen is gevraagd op een rijtje te zetten op welke manier zij door dit beleid in de problemen komen en de Texelse politieke partijen zijn uitgenodigd hun visie te komen geven. Deetman wil onder meer dat zieke leerkrachten de eerste tien dagen niet meer vervangen worden, dat vacatures die na 1 juni ontstaan pas na de grote vakanties weer worden ingevuld, dat er meer leerlingen per klas komen, dat de eigen bijdrage wordt verhoogd, dat examengeld wordt ingevoerd en dat er' bezuinigd wordt op de schoolartsen- dienst. Aangezien deze plannen gevolgen hebben op een breder terrein dan alleen het onderwijs, worden door het hele land acties gevoerd. In de week van 21 februari zal de Tweede Kamer zich over de onderwijs begroting buigen. Naast de manifestatie is ook een handtekeningenactie geor ganiseerd Deze handtekeningen zullen voorzien van een petitie naar de minister worden gestuurd. De manifestatie be gint om 20.00 uur en zal muzikaal omlijst worden door Jaap Dros. De heer Jellema inspecteert de pompen die er voor zorgen, dat het bier bij de kranen komt In dancing de Jeiieboog werd woensdag feestelijk de nieuwe bier installatie in gebruik genomen. Het gaat hier om een zogenaamde kel- derbierinstallatie, waarbij in plaats van fusten grote tanks worden ge bruikt. De duizend liter tanks, die voor deze dancing verkleind werden tot negenhonderd liter wegens de krap benneten kelder, hebben diverse voor delen boven het gebruik van fusten. Het gesjouw en gesleep met de in volle toestand 70 kilo zware 50-liter fusten is voorbij. De tanks worden vanuit een tankauto gevuld, zodat het uitrollen van een slang en het omzetten van een kraan het enige is dat de chauffeurs nog moeten doen. Tijdens een drukke avond hoeft er ook niet telkens iemand een smal trapje af om met fusten te gaan sjouwen en aansluiten. De heer J. Jellema vertelde ons dat hij in een druk zomerweekend zeker drie volle tanks nodig heeft. Dat houdt in dat er in zo'n weekend ruim zestig keer iemand de trap af zou moeten om ee n vat te verwisselen, terwijl dat nu maar drie keer hoeft. Druk Een vertegenwoordiger van de brouwerij vertelde dat het bier bij een zodanig lage druk wordt bewaard, dat het geen koolzuur extra opneemt. De tapdruk wordt door elektrische pompen opgewekt. In fusten wordt het bier onder druk van koolzuurgas de tap uit geperst Omdat het bier van de brouwerij tot in het glas onafgebroken gekoeld wordt gehouden, is het langer te be waren: het blijft een week of zes in conditie. De installatie is eigendom van de brouwerij en komt alleen voor plaatsing in grotere bedrijven in aanmerking. In de koffiebar van Youth for Christ in de Schakel naar de N.H. kerk treedt zaterdag het Amsterdamse duo Onnoi en Peter op. Het programma van dit tweetal be staat uit luisterliedjes, cabaret en meer stevige muziek, door henzelf omschre ven als „maatschappij kritisch". Het duo bedient zich van Duits, Engels, Frans en Nederlands. De koffiebar is open om 20.30 uur en de toegang is gratis. Op 23 februari wordt te Breezanddijk geschoten met 105 lang en 30 mm geschut van 10.00 tot 19.00 uur. Deze zomer zal de Stichting Texels Folklore zeven folkloristische woensda gen verzorgen, waarbij het avondpro gramma vervalt. In plaats daarvan wordt de ochtend bij het programma be trokken. Het morgenprogramma begint om 10 30 uur en het middagprogramma als vanouds om 14.00 uur. Kraamhou- ders moeten dus de hele dag hun waar en ambachten in Den Burg centrum presenteren. Dinsdag 22 februari houdt de stichting de jaarvergadering in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Het programma van de folklore- woensdagen is in grote lijnen vast gesteld, al kunnen de aangeslotenen dinsdag nog commentaar geven of wijzigingen aanbrengen. De intocht van de pinksterbruid opent het folklore- seizoen op 13 juli om 10.30 uur. Deze feestelijkheid wordt opgeluisterd door de kinderdansgroep, de dansgroep oude dansen, schapen scheren, oude am bachten, etc. Op 20 juli geeft een hoefsmid 's mor gens een demonstratie paarden beslaan en er is 's middags naast het gebrui kelijke showgebeuren, een demonstratie spinnen. De laatste woensdag van juli is gereserveerd voor een draaiorgelshow die ook 's morgens begint. De morgen van 3 augustus staat in het teken van het kantklossen. Dezelfde woensdag wordt wél een avondprogramma ge houden met ringsteken van de Vrienden van het Paard, aanvang 19.00 uur. Echtpaar Het programma van 10 augustus is nog niet helemaal rond maar waar schijnlijk wordt een kleindierenshow ge houden en 's middags ringsteken op ponys met medewerking van ponyclub De Kleppertjes. 17 Augustus kan de mooiste folklorewoensdag van het sei zoen worden als het stichtingsbestuur in staat is een aanstaand echtpaar te vinden voor de boerenbruiloft, 's Mor gens wil men een schapenmarkt hou den. Op 24 augustus is er de hele dag een dansdemonstratie met een dans groep van de vaste wal. 's Avonds wordt als afsluiting van het seizoen een drumbandshow gegeven. plaats in een feestvierend zigeuner kamp, bevinden Bond en het meisje zich aan boord van de Orient-Express. Hier is het de kille moordenaar op bestelling, Red Gand, die de opdracht heeft gekre gen de Engelsman onschadelijk te ma ken. In een lijf-aan-lijf gevecht weet Bond zijn wrede tegenstander te doden. Maar de aanvallen op zijn leven zijn daarmee niet voorbij. Hij moet nog zegevieren in een ongelijk gevecht tegen een helicopter, uitgezonden door Spec tre. Hij wordt in de Golf van Venetië in zijn motorboot achterna gezeten door een horde Spectre-agenten. In een rustige weelderige hotelkamer in Vene tië komt Bond tenslotte oog in oog te staan met Rosa Klebb, de chef van de moordernaarsorganisatie, die persoon lijk een poging doet de Engelsman on schadelijk te maken. „From Russia with love" (Veel liefs uit Moskou) is te zien van vrijdag tot en met maandag en in de zondagmatinee. De Engelse geheim agent 007, James Bond, krijgt van zijn geheimzinnige chef M opdracht een jong Russisch meisje naar het westen te helpen ont vluchten Het meisje dat in dienst staat van de Russische geheime dienst is in werkelijkheid het werktuig van Spectre, een organisatie die misdaad op hoog niveau pleegt en die 't Russische meisje wil gebruiken om Bond onschadelijk te maken en zowel de Engelse als de Russische geheime dienst te conpro- mitteren. Dè intermediair is Rosa Klebb, een van de chefs van de Russische geheime dienst, die echter betaalt wordt door Spectre. In Instanboel krijgt Bond de hulp van Kerim Bey, de Turkse agent voor de Engelsen en diens vele zonen. Na vele aanvallen op zijn persoon, de meest spectaculaire vindt op een avond

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7