Jachtopziener Daalder: jagen is een voorrecht Vrouw en moeder van de werkloze *?T"" Patstelling Vittali 'V- K K'. «4»,, c Schaken Mini-toernooi Eilandcompetitie volleybal MST-programma Wegseizoen wielrennen weer gestart Zwemclub naar Breezand Dubbeltoernooi Badmintonclub Programma volleybal Driebanden in Kaapsnol Winterserie derde wandeltocht Jaarvergadering ZDH Klaverjassen bij SVO "IDAO 18 FEBRUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 ideze rubriek zijn de afgelopen jaren al heel wat personen aan het ord gekomen die op één of andere manier met de natuur hebben te een. Jagers vormen temidden van de natuurliefhebbers een groep eel tongen losmaakt. De één vindt ze een vanzelfsprekend rdeel van het natuurgebeuren, voor de ander betekent jagen een rechte bedreiging voor de schaarse natuur waar we nog over bikken. Mede dankzij de vele natuur op ons eiland is een jager leen vertrouwde verschijning en het leek me daarom goed eens léén van hen te praten over de jacht. _eo Daalder uit De Koog is sinds 1968 als jachtopziener in dienst Ide jachtclub Den Burg. Hij heeft het beheer over 750 ha bos en nen, 50 ha in het Gerritsland en daarnaast nog 80 ha van hoeve iterdam in de polder Eierland. Het werk van de jachtopziener Itaat o.a. uit het voeren van fazanten in het bos, het bestrijden van ïadelijk wild zoals konijnen, eksters en kraaien, het organiseren van [tdagen en toezien dat er voldoende rust in het veld heerst. [de straat waar Daalder woont loop na naar het huis van de buurman it daar „Jachtlust" op staat. \gt het bord met aan het verkeerde vraag ik als Leo me binnenlaat, ben met zo jachtlustig", is zijn oord, maar dat blijkt nogal mee te fti als hij begint te vertellen wat hem ;egt om te jagen. ,,Als kind ging ik op een drafje achteraan als de opziener met een geweer op zijn in een haas aan het stuur door het reed. Later mocht ik mee als drijver ond het prachtig om het wild te »n. Op een gegeven moment begin |f strikken te zetten en te klemmen, ik later bij de firma De Vries en van iel werkte mocht ik regelmatig met de Wiel jagen, want dan kon hij fretten gebruiken. Die samenwer- was wel plezierig natuurlijk, maar je op zo'n manier altijd afhankelijk en ander. Ik dacht, als ik nou eens opziener kon worden_ bad ik het_ voor het zeggen." Jachtdag De telefoon rinkelt: een college meldt dat er bij de Mient aan de Rommelpot enkele schoten zijn gevallen. Gaat het om stroperij of is er een jager aan het werk? De kans dat iemand loopt te lichtbakken is klein; door de sneeuw is het in het veld veel te licht en bovendien veroorzaakt het lopen op de sneeuw het nodige lawaai dat konijnen verschrikt. Na het telefoongesprek praten we over stroperij. ,,We besteden heel wat tijd om het tegen te gaan. Dat begint enkele weken voor 15 oktober, de aanvang van het jachtseizoen. Vooral 's avonds en 's morgens vroeg houden we de boel scherp in de gaten. De meeste stroperij gebeurt vanuit de auto. De lichtbak gaat even aan, het wild wordt geschoten en dan gaan ze er weer vandoor. Na mid dernacht komt dat betrekkelijk weinig voor want zo'n eenzame auto langs de weg valt natuurlijk op. Wat voert ie in z'n schild? denk je dan al snel. Met de toename van de werkloosheid had ik meer stroperij verwacht maar dat valt gelukkig mee. Als een stroper gesnapt wordt, betekent dat een boete en het in beslag nemen van het wapen. Dat kost zó duizend gulden en ik denk dat zoiets flink afschrikt." De telfoon gaat opnieuw. Een dorps- genote blijkt last van katten te hebben, kan de jachtopziener die voor haar vangen? Daalder verwijst naar de politie. „Vroeger was een jager overal goed voor, katten afmaken, een oude hond doodschieten. Dat zijn toch onmenselij ke dingen? De laatste jaren gebeuren zulke dingen niet meer. in het jachtveld ruim ik natuurlijk wel katten op want als je cue hun gang laat gaan veroorzaken ze enorm veel schade. Ze zoeken iedere dag vers wild want het zijn nu eenmaal geen aaseters. Vorig jaar liep in de Westerduinen een rooie kat die iedere dag met prooi uit de duinen kwam, de ene keer een jong konijn, dan weer een vogeltje. Zo'n kat zit ergens met jongen, maar omdat we niet wisten waar, heb ik het laten begaan. Ik kan het niet over m'n hart verkrijgen zo'n kat te schieten en de jongen te laten kreperen. Toen ze enkele weken later tevoorschijn kwa men, heb ik dat nest samen met een college opgeruimd. Ik maakte eens mee dat in het veld een eend met jongen onder haar vleugels zat met twee kraaien erbij. Die eend kon geen stap meer verzetten zonder jongen te ver spelen. Ik heb ze toen begeleid naar een sloot verderop. Dan hoop je er maar het beste van." Hij kijkt me nadenkend aan. ,,lk geloof toch dat ik het goed deed", zegt hij dan, ,,je kan wel op die kraaien schieten, maar die hebben op dat moment óók ergens jongen. Die kunnen het toch ook niet helpen dat ze als kraai geboren zijn? Als je in het voorjaar teveel kraaien in het veld hebt zitten, ben je in de winter tekort geschoten, dét is de tijd om ze aan te pakken." Konijnen De jacht op konijnen vormt een hoofdstuk apart. In het jachtvak van Daalder worden er ieder winterhalfjaar t laatste blijkt overigens niet heie waar te zijn. Op jachtdagen be de jachtopziener samen met de jachtmeester, een lid van de jachtclub, wat er op zo'n dag geschoten mag worden. ,,Het is beslist niet de bedoe ling op een jachtdag zoveel mogelijk dieren te schieten; het gaat er om dat het gezelschap merkt dat in het jacht veld een goede wildstand aanwezig is. Zo is het bijvoorbeeld helemaal geen kunst om de hazen in het veld uit te roeien, maar dat mag natuurlijk niet. Bovendien zien boeren graag eens 'n haas op hun land. Tijdens de jachtdagen let ik ook op het gedrag van de jagers. Ik zeg er wat van als men op wild schiet dat buiten schootsafstand is. ,,Ze schieten toch niet terug", wordt dan wel eens gezegd. Dat vind ik een heel lelijk ding. Het gebeurt ook wel eens dat we een gastjager uitnodigen. Zo'n man komt met de auto aan en haalt zijn hond uit de kofferruimte. Zo iemand komt er bij ons niet meer bij. Jagers van de vaste wal komen hier graag, want Texel is een ideaal jachtgebied omdat er zoveel af wisseling is. Bovendien is het voor de jacht een voordeel dat er rustgebieden voor het wild zijn zoals rond eenden kooien en Waalenburg en Dijkmanshui zen. Dat zijn je spaarpotjes voor de ter reinen waar we wèl mogen jagen." St» v- 1 -L. rw- (p jw ï-iVLVN zo'n 3000 geschoten en voor het hele eiland komt het totaalcijfer op bijna 15.000. In veel gevallen is dat nog te weinig want ieder jaar krijgen de jacht- verenigingen meer klachten over schade die konijnen veroorzaken. Een goede methode om de konijnenstand aan te pakken is het lichtbakken. Daarbij ver blindt de jager het dier met behulp van een sterke lichtbundel en dan is het voor een jager betrekkelijk eenvoudig om zo'n konijn te schieten, „Lichtbakken doe je niet voor je plezier", zegt Leo. „Het heeft niets met jacht te maken; het gaat er om zoveel mogelijk konijnen naar de andere wereld te helpen om schade te beperken. Beslist geen prettig karwei en bovendien een zware klus want je loopt steeds met het geschoten wild rond te sjouwen. Ik ga liever in m'n eentje met m'n hond op konijnen jagen; er is geen mooiere jacht te bedenken. Ze noemen het konijn niet voor niets „de muziek van de jacht." Het maakt bij het wegvluchten de meest onverwachte bewegingen en voor je het weet is het dier achter een dumtje verdwenen Als jager moet je in zo'n situatie je uiterste best doen en het konijn heeft toch een goede kans om te ontsnappen." In het spraakgebruik heeft men het nog wel eens over „de heren jagers" maar bij grote delen van het publiek bestaat maar weinig waardering voor de jacht omdat het uit de tijd zou zijn. De jagers hebben vanzelfsprekend een an dere visie: er bestaat onbegrip bij veel hedendaagse mensen omdat ze van de natuurlijke gang van zaken zijn ver vreemd. Ontstaan er op Texel wel eens problemen tussen jagers en recreanten bij het uitoefenen van de jacht? „Het gebeurt wel eens dat een man voor ons uitging lopen om het schieten te belem meren, maar over het algemeen zijn er vrijwel nooit problemen. Ik vraag me af of we er als jagers zélf niet schuldig aan zijn dat het publiek zo weinig waar dering voor ons kan opbrengen. Vroe ger zag je de jachtopziener met het geweer op de rug met een stel konijnen aan de fiets door het dorp rijden, dat was toch een plaótje? Tegenwoordig gaat het wild gauw in de auto en dan wegwezen. Ik ervaar dat zelf wel eens als een beetje stiekum, alsof we ons voor het jagen zouden moeten scha men." En na een lange stilte: „De mentaliteit van de jagers is toch heel anders. Het speelt niet meer zo'n grote rol wat er op een jachtdag wordt ge schoten. Veel belangrijker is dat men eens even de dagelijkse spanning kan vergeten. Het is toch zeker een voor recht met een geweer vrij door een natuurreservaat te mogen zwerven?" J. van Groenigen. Vanaf hatf oktober besteedt Leo Daalder om de dag een ochtend aan het voeren van fazanten op 15 voorbanen in het bos en de duinen. Bij win terse omstandigheden gebeurt dit dagelijks. Vittali verspeelde dinsdagavond in ïrste ronde van het laatste periode- aktoernooi een half punt tegen A. stra doordat hij door een onop- idheid een patstelling op het bord hl >k Joop Rommets kwam tegen Bakker niet verder dan remise, er offerde een paard voor twee vrije •umpionnen die er zo gevaarlijk uit- n dat Rommets Bakkers voorstel )unt te delen, wijselijk accepteerde, deze gang van zaken liep Jaap opnieuw een half punt uit op zijn ïn. titelverdediger zette zonder veel lemen de naar de A-groep gepro- erde F. van Lare aan de kant. Bakker verzuimde zijn openings- deel tegen H. Broekema met tig spel te verzilveren. Hij keek de at uit de boom, bracht toen een kwaliteitsoffer en werd ver- ns door Broekema opgerold, de B-groep speelde W. Pranger een Ie remise tegen M. Witte, die daar- goed wegkwam. F. van Tatenhove e het volle punt uit zijn ontmoeting Roland Bakker die de partij wat al te eloos opzette. Paul Eelman ging ssend snel ten onder tegen Wim kman. groep: Bakker-J. Rommets Vz Vz Üttali-A. Terpstra V2 Vz Bakker-H. Broekem 0—1 ros-F. van Lare 1 —0 groep: itte-M. Visser 1—0 Bakker-F. Van Tatenhove 0—1 Visser-J. van Heerwaarden 1 —0 ranger-M. Witte V2-V2 Hoekman-P. Eelman 1—0 an Loo-G. Zoetelief 0 1 "dag vanaf 12.30 uur houdt SV De voor alle seniorenleden een mini- baltoernooi in sporthal Ons Genoe- Wie mee wil doen (tegen deel- ekosten) moet om 12.15 uur aan- >g zijn. Uitslagen 15 februari Mannen. PEN-Bravura Question-Teso RWS-Gamma Timmers bakk.-DGM Kobeko-v. Wijngaarden Smash 1-Molenkoog Pado-Westerlaken Versluis-Mengsmering Verfbus-Amro Vredelust-TZT 2 Vrouwen. Gyvo-Antiekhuisje Mantje-Skil Vopoda- Koffieshop Kuipkuil-Goënga 2 Casino-Ass. Bremer Vijfsprong-First Lady Smash |eugd-Hema Smash 2-Jailteam Gar.Kikkert-Cafeetje Bremakker-12 Balcken 0-2 2-0 0-2 0-2 2-0 0-2 0-2 2-0 0-2 2-0 1-1 1-1 1-1 0-2 2-0 0-2 1-1 0-2 1-1 1-1 Programma 22 februari Veld A mannen: 18.30 u. Pado-Cors Polis Poedelprijs 19.05u RSG-Gemeente Teso 19.45 u. Teso-Bravura RSG 20.25 u. Quëstion-Gamma TimeOut 21 05 u. PEN-TimeOut Gamma 21.45 u. Berenkuip-Reisburo Bremakker 22.25 u Bremakker-Krim Reisburo Veld B mannen en vrouwen: Mengsmenng-Westerlaken Memo Poedelprijs-Memo Pado TZT2-Verfbus CVI CVI-Skil Kuipkuil Kuipkuil-Goenga 1 Lindeboom Lindeboom Koffieshop Goënga 2 Goënga 2-Antiekhuisje Koffieshop C vrouwen: 18.30 u 19.05 u 19.45u 20.25u 21.05 u 21.45u 22 25 u Veld 18 30 u Graaf sp. Gar.Dros Taxi Smidt 19.05 u. Taxi Smidt-Hema Gar.Dros 19.45 u. Fr.Zegel-Jailteam Smash jeugd 20.25 u. Smash jeugd-First Lady Jailteam 21.05 u. Gr.Slock-Cafeetje Boetiek 22 21.45 u Boetiek 22-Nokanto Molenkoog 22.25 u. Molenkoog-Expert Nokanto In verband met vakantie vervallen alle lessen en trainingen van de MST op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 februari. Zaterdag 19 februari 1983: Volleybal Jocohal, Den Helder: 15.00 u. Br/Seah. 3-Smash '68 ld) Ons Genoegen: 13.45 u. Tevoko 3-HCSC 5 (h) 13.45 u. Tevoko 2-Zeemacht 1 (h) 13.45 u. Tevoko 1-De Boemel 1 (d) 15.15 u. Tevoko 1-Dinto 1 (h) 15.15 u. Tevoko 2-The Serve 1 (dl Tevoko 3-HCSC 3 (d) Handbal Veerburg, Anna Paulowna 16.15 u. ZAP 4-MST lm.asp.) Zondag 20 februari 1983: Handbal De Bloemen, Castricum: 13.00 u. CSV 3-MST (h.sen.) Sportlaan, Den Helder: 14.15 u. Zeemacht 1-MST (d.sen.) Veerburg, Anna Paulowna: 14.45 u. ZAP 4-MST (d.jun.) De Wielervereniging Texel doet dit jaar voor het eerst mee aan de compe titie tussen de wielerverenigingen van Texel, Den Helder, Volendam, Alkmaar, Edam, Hoorn en Bovenkarspel. Deze 7-stedenontmoeting is een voorberei ding op het komende wegseizoen. De eerste van de zeven wedstrijden werd zondag j.l. in Hoorn gereden. Hoewel de weersomstandigheden zeer winters waren ging de wedstrijd toch door. Voor Texel kwamen vijf renners aan de start. Zondag a.s. wordt de tweede wed strijd gereden. In tegenstalling tot wat in het pro gramma staat vermeld is deze wedstrijd niet in Hoorn maar in Den Helder. Er wordt gereden op het Guldemond parcours. De meeste Texelse renners komen uit in de categorie „recreanten" en starten om 11.00 uur. Om 12.00 uur komt in de categorie dames Marleen Terwindt aan de start en in de categorie „nieuwelingen" Nico Evers. Paul van Arnhem komt uit bij de amateurs en start om 15.45 uur. In de categorie junioren start om 14.15 uur Edo Kooi man. Hij komt uit voor w.v.DOK. Zwemclub TX '71 gaat zondag naar Breezand om deel te nemen aan een zwemdriekamp in het bad „Den Krieck" Leden worden verzocht 's morgens om 8.30 uur bij zwembad Molenkoog aan wezig te zijn. TX '71 vertrekt met de boot van 9.05 uur Maandag houdt de Badmintonclub Texel in „Ons Genoegen" een dubbel toernooi voor haar leden. Er worden damesdubbels en heren- dubbels gespeeld. De aanvang is 20.00 uur. Leden kunnen zich nog opgeven tot en met zondag bij Margriet Reij, tel. 02220-2345 of Nellie Witte, tel. 02220- 4239 met of zonder partner. Zaterdag is er weer een volledig volleybalprogramma in sporthal Ons Genoegen. Topper van de dag is onge twijfeld de wedstrijd van het eerste herenteam tegen Dinto uit Warmen- huizen. De eerste ontmoeting tussen beide teams werd een ruime over winning voor Tevoko. Om de derde plaats vast te kunnen houden, kan Tevoko zich geen puntenverlies per mitteren. Deze derde plaats geeft na melijk recht op het spelen van een pro- motietoernooi voor een eventuele open gevallen plaats in de derde divisie. Het eerste damesteam zal zich moe ten revancheren van een eerder slechte wedstrijd Afgelopen zaterdag leden ze onnodig puntenverlies Voor handha ving van de kampioenskansen kunnen ze zich geen verlies veroorloven tegen de damess van De Boemel. Het tweede damesteam zal het ook moeilijk krijgen, Het biljartkampioenschap driebanden wordt donderdag 24 februari in de Kaapsnol gehouden. Aanvang 's avonds om half acht. De libre kampioenschap pen worden in Den Hoorn gehouden. De hoofdklasse is echter tot nader order uitgesteld (Moyenne boven 2Vz) in verband met ziekte van één van de deelnemers. ze spelen tegen het hoge geklasseerde The Serve. Met de herenteams Tevoko 2 en 3 gaat het goed. Het tweede staat nog op een tweede plaats en zal de „sleutel wedstrijd" tegen WSOV moeten win nen om nog kampioen te kunnen worden. Zaterdag is Zeemacht de te genstander. Het derde staat momenteel op kop in de derde klasse. Een kam pioenschap zit er zeker in maar dan zal men een wedstrijd zoals die zaterdag gespeeld moet worden, wel met 3—0 of 3—1 moeten winnen. Zondag 20 februari wordt de derde wmterwandeltocht gehouden. Voor diegenen die voor de derde keer meelopen ligt aan het einde van de wandeling een herinnering klaar. Ge start kan worden tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit de Koorn-aar, Grensweg 388. Sportvereniging ZDH houdt vrijdag 25 februari de jaarvergadering in kantine De Spil op het ZDH terrein. De aanvang is 21.00 uur. Sportvereniging Oosterend vult de extra winterstop met een clubavond. Maandag worden de leden verwacht in de kantine voor dit gezellige samenzijn met klaverjassen. De aanvang is 20.00 uur. Op dinsdag 22 februari heeft de Over koepeling van Vrouwenorganisaties een koffie ochtend met als thema: „Vrouw en moeder van de werkloze". De maat schappelijk werker Frank van Lare en zijn college Hannie Prins uit Den helder zullen dan praten over de problemen die kunnen ontstaan in gezinnen, waarin man of kindleren) om één of andere reden (ww, wao, enz.) niet aan het arbeidsproces deelnemen. Wanneer een gezin te maken krijgt met een of meerdere personen die werkloos zijn, kan dat een grote invloed hebben op het functioneren van dat gezien en voor de huisvrouw grote problemen opleveren. Er wordt gepraat over de beste manier om die problemen de baas te worden. Daar hoe langer hoe meer huisvrouwen met deze situatie in aanraking komen, verwacht de Overkoepeling een goede opkomst. Ook vrouwen, die niet bij een vrouwenorganisatie zijn aangesloten zijn van harte welkom vanaf half tien in De Witte Burcht voor het eerste kopje koffie. Om ruim tien uur start het pro gramma. De toegang is gratis, de koffie voor eigen rekening.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9