Cjroen ^warL-Jexels in het harL, itraks toch gedwongen ontslagen bij TESO? A indernemingsraad: „Onaanvaardbaar B en W willen geen buurthuis in Oost DIRECTEUR MOEST BELOFTE INTREKKEN rf P. van der Star begint visrokerij Vierde wandeling van winterserie Spelregelcursus eilandcompetitie Helderse Jazzband presenteert zich op Texel Gratis met de boot mee in april? ctie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc Seveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ("16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17. 636. Rphobank nr ->R 25.01 742. NMB nr. 67.34 60.398 Het is niet uitgesloten dat bij Teso binnenkort gedwongen ont- gen zullen vallen. Al langer was duidelijk dat de onderneming het honeelsbestand op een of andere manier met een kwart (21 man) let inkrimpen, maar tot voor kort werd aangenomen dat dit door jtuurlijk verloop zou kunnen. Teso-directeur Theo Hoogerheide eft dit anderhalf jaar geleden zelfs jegens het personeel beloofd, lar op 11 februari j.l. heeft hij de ondernemingsraad laten weten dat Ier aan twijfelt of deze belofte kan worden nagekomen. situatie waarin de onderneming eert is dusdanig verslechterd als folg van teruglopend vervoer dat de liditeit gevaar begint te lopen. Ver van personeel via natuurlijk verloop pas in 1988 tot de gewenste in- ping leiden en dat is wellicht te laat. 'e mededeling dat gedwongen ont ken niet langer zijn uitgesloten is bij I indernemingsraad en vervolgens het soneel vrij hard aangekomen. Men ft daar in een eerste reactie laten ten met gedwongen ontslag geen ioegen te zullen nemen en wil dat in het werk wordt gesteld om de ngen van Teso op een andere ier veilig te stellen. Uiterste 'at dat betreft zitten directie en lernemingsraad op ongeveer dezelf- lijn Ook Hoogerheide benadrukt de belangen van het personeel hem aan het hart liggen en dat ge- ngen ontslag een uiterste maatregel 'olgens hem staat het nog allerminst dat het die kant zal opgaan. Het is n niet langer mogelijk te garanderen de problemen via natuurlijk verloop nen worden opgelost en hij wilde dat ten zo vroeg mogelijk stadium aan personeel meedelen. Mocht het tot lagen komen, dan komen in begin- alle personeelsleden daarvoor in imerking, dus ook mensen van de f, met uitzondering van de admini cle Verliezen 'eso heeft over het afgelopen boek- Ieen verlies geleden van vier miljoen I den Het jaar tevoren was het verlies miljoen Dat een aantal jaren van liezen sprake zou zijn, was ten tijde I de opdracht voor de bouw van de I ïbeldekker voorzien, maar die ver- I en zouden elk jaar kleiner moeten I rden. Als gevolg van het al enige I in dalende vervoer, blijven de verlie- echter hoog, waardoor de liquidi- I spositie van Teso wordt aangetast en betrekkelijk korte termijn zelfs kritiek II worden. Daarom is een inventarisa- gemaakt om na te gaan waar kosten- I .paringen van betekenis kunnen wor- II doorgevoerd. Minder vaarten :en van de mogelijkheden om kosten verminderen is het beter afstemmen |n het aanbod op de (teruglopende) I ag naar vervoer. Die mogelijkheid is 2e heer P. van der Star uit Oude- nild wil bij zijn woning aan de Heems- frckstraat een visrokerij beginnen. Het hneentebestuur heeft geen bezwaren. 6t bestemmingsplan staat het toe en pes voor hinder voor de omgeving is er en moderne visrookinstallatie zoals ■n der Star wil aanschaffen veroor- kt geen milieuproblemen, zoals blijkt 'laatsen als Volendam waar dergelijke •tallaties temidden van de woonbe- Jcwing geen problemen geven. Het is bedoeling van Van der Star (zelf ser) om paling te gaan roken en te 3p aan te bieden. Hij heeft nog wel i hinderwetvergunning nodig maar f ziet er naar uit dat hij deze zonder reilijkheden zal krijgen. aangegrepen. Werden in 1980 nog 18.160 reizen gemaakt, in 1982 werd dit teruggebracht tot 15.896 reizen (verschil 2264 reizen) en de dienstregeling voor 1983-1984 geeft opnieuw vermindering te zien. Dat1 is echter niet genoeg. Ook in het personeelsbestand moet flink het mes worden gezet. Dat is geen nieuws. Al enkele jaren wordt naar afbouw" ge streefd. Mensen die vertrokken, werden niet vervangen. In juli 1981 werkten bij Teso nog 94 personen en per 1 juni van dit jaar zal dat aantal zijn gezakt tot 88. Dat is echter nog veel te veel, want per 1 oktober a.s. zullen volgens de directie niet meer dan 67 personen nodig zijn. Naast de terugloop van het vervoer zijn vooral de op efficiency gerichte maat regelen die Teso steeds meer doorvoert, oorzaak van de verminderde perso neelsbehoefte. Door de thans in uitvoering zijnde re constructie van het haventerrein in Den Helder kunnen negen arbeidsplaatsen verdwijnen. De ploegbezetting van de zeer automatisch werkende Molengat kan met 9 man worden verminderd en het overbodig worden van nachtelijke bewaking van de schepen (door het af sluithek bij de fuiken) scheelt twee arbeidsplaatsen. Als gevolg van het dalende vervoer is het in 1984 niet meer nodig er zeven vaarploegen op na te houden, waardoor zeven medewerkers overbodig worden. Tegen dit overschot van totaal 27 man staan zes personeels leden die inmiddels via natuurlijk verloop de dienst hebben verlaten, waardoor men op het genoemde overschot van 21 komt. Gezien de leeftijdsopbouw van het personeel is 't twijfelachtig of nog veel meer mensen op natuurlijke wijze kun nen afvloeien. Hoop dat de personeels behoefte stijgt als gevolg van weer groeiend vervoer is er niet. In tegendeel, Teso rekent op een geleidelijk verder daling gezien de algemene economische situatie. De financiële positie van Teso komt daardoor flink onder druk te staan. Herwaarderen De belofte dat de personeelsafbouw via natuurlijk verloop zal plaatsvinden, kan daarom niet gestand worden ge daan. ,,De economische omstandighe den dwingen de realiteit te herwaar deren", aldus Hoogerheide in de brief die hij op 11 februari aan de onder nemingsraad overhandigde. Het laatste woord over deze kwestie is nog lang niet gezegd. De komende weken zullen alle denkbare alternatieven om op een andere manier tot een meer verantwoorde bedrijfsvoering te komen, worden onderzocht. De situatie zal daarbij niet alleen op korte maar ook op lange termijn worden bekeken. Hooger heide zegt dat het sociale aspect bij hem zeer zwaar weegt, maar dat mag niet ten koste van de onderneming gaan. Verwacht wordt dat er eind mei of begin juni meer duidelijkheid zal zijn en pas dan kan worden beslist of al dan niet via ontslag het personeelsbestand zal wor den verkleind, eventueel in fasen. Onrust De mededeling van Hoogerheide heeft nogal wat onrust veroorzaakt in de Teso-gelederen. Had hij met zijn me dedeling niet beter kunnen wachten tot er meer zekerheid is, dus tot begin juni? Hoogerheide: ,,Dat was een kwes tie van afwegen. Deze mensen hebben hun zekerheid op dit bedrijf gebouwd. Nu blijkt dat dit misschien een schijn zekerheid is, vind ik dat ik ze dat moet zeggen." En als het vervoer nu eens niet verder zakt? Hoogerheide: ,,Dat maakt niet zo heel veel uit. Ook bij gelijkblijvend ver voer moet er iets gebeuren, al zal het iets minder ingrijpend kunnen zijn." Gasolie Een beetje hoop dat ontwikkelingen in de wereldeconomie nog een rol ten gunste kunnen spelen is er overigens wel. Van belang is bijvoorbeeld dat de prijs van de gasolie momenteel daalt. Brandstof vormt een van de belangrijk ste kostenposten voor Teso, zodat een prijsverlaging al direct flinke gevolgen heeft. Van dalende rente kan Teso voorlopig niet profiteren. Men zit vast aan contracten met vaste percentages. Wel zal wordfen getracht iets te doen aan de aflossingsverplichtingen. Met name de snel af te lossen lening die Teso' bij het bestellen van de Molengat als „nood sprong" is aangegaan met RSV komt daarvoor in aanmerking want deze trekt een vrije zware wissel op de liquiditeit. Voor de rest lijken er niet zoveel kos tenbesparingen meer mogelijk. Of het zou het nog verder terugbrengen van het aantal afvaarten moeten zijn. Het lijkt echter nauwelijks verantwoord dat te doen, hoewel Teso gedurende het hele jaar een uurdienst zou kunnen varen en dat ook als minimumdoelstel ling voor ogen heeft. TESO-medewerkers bezig met het „knippen" ven kaartjes bij de fuikhaven in Den Helder. Dit werk hoort binnen enkele maanden tot het verleden, want het opsta/terrein in Den Helder wordt afgesloten, zodat passagiers die een kaartje hebben gekocht, niet meer gecontroleerd hoeven te worden. Alleen al deze verandering betekent een verlies van negen arbeidsplaatsen en dus een aanzienlijke beperking van de jaarlijkse verliezen. (Foto: Dirk Kuiter). tegen gedwongen ontslagen verzetten. Met name de mensen van de onder nemingsraad vonden dat zij bijzonder inschikkelijk zijn geweest door te accep teren dat Teso een kwart van zijn arbeidsplaatsen laat verdwijnen, maar dat moet dan wel via natuurlijk verloop. Het gewenste resultaat zou dan in 1988 zijn bereikt. Als dat te laat is moet het mogelijk zijn het verschil van slechts enkele jaren te overbruggen door andere wijzigingen in de bedrijfsvoering. In een eerste reactie heeft de ondernemings raad na overleg met het personeel op 14 februari dan ook gevraagd om uitge breid overleg tussen ondernemingsraad en directie „waarbij niets onbesproken mag blijven dat tot een oplossing kan leiden." Verder werd geëist dat er geen nieuw personeel wordt aangenomen voordat deze zaak is afgehandeld en men wilde vóór 15 maart de begrotin gen voor langere termijn ter inzage hebben om mede aan de hand daarvan een oordeel te kunnen vormen. Directeur Hoogerheide heeft laten we ten dat dit laatste in ieder geval niet mogelijk is. Het wordt zeker juni. Echt overbodig? Ondernemingsraad, vakbond zullen zich personeel en tot het uiterste Ondernemingsraadvoorzitter Maesschalck en secretaris L.C. M. de de Veij B en W hebben afwijzend gereageerd op het plan van een aan tal inwoners van Oost om de voor malige school tot buurthuis voor de Ooster gemeenschap te maken. Men vindt een dergelijke gemeenschaps- akkommodatie op korte afstand van Oosterend een ongewenste versnip pering en een onwelkome concur- De voormalige school in Oost komt waarschijnlijk voor sloop in aanmerking nu de gemeente geen mogelijkheid ziet om er een gemeenschapscentrum van te maken. rentie voor het dorpshuis van Oos terend. Bovendien wordt gevreesd dat het plan financiële consequen ties zal hebben waar de gemeente voor moet opdraaien. Het idee om de oude school die een tijd lang als woning heeft gediend voor de familie Van der Wal en eigendom is van de gemeente, tot gemeenschaps ruimte te maken, is afkomstig van Pim van der Schoot van de appartementen „Waddenzicht". Hij wist tientallen medestanders te vinden, wat bleek uit een lijst handtekeningen. Van der Schoot wilde van het gebouw geen café maken, maar volstaan met het plaatsen van een biljart, ping pong- tafels, een gezellig zitje etc. Van der Schoot stelde zich voor dat het gebouw op kosten van de gemeente wat zou worden opgeknapt en de ove rige kosten zouden door de Ooster gemeenschap moeten worden gedragen. Ook verbouw en inrichting zou voor een groot deel met eigen krachten moeten gebeuren. B en W voelen er echter weinig voor, al waren de ambtelijke adviezen in deze niet gelijkluidend. De afdeling cul turele zaken vond dat het plan wel willend moest worden bekeken, maar het Grondbedrijf vreesde dat opknappen van het nogal verwaarloos de pand veel geld zou kosten. Ook de afdeling financiën zag er weinig heil in. zeggen dat bij de komende besprekin gen nog moet worden bewezen dat de 21 personeelsleden echt allemaal over bodig zijn. Met name de veronderstelde personeelsbesparing als gevolg van de reconstructie van het haventerrein in Den Helder zien zij in de praktijk nog niet verwezenlijkt al klopt het in theorie wel allemaal prachtig. Wat de toekomst van Teso op langere termijn betreft, is directeur Hoogerheide niet ongerust. Als de aan de gang zijnde personeelsinkrimping en de andere kostenbesparende maat regelen hun beslag hebben gekregen kan het bedrijf gezond draaien. Daarbij wordt er niet op gerekend dat de overheid in de exploitatie van Teso zal bijdragen. Voor de personeels- situatie zou dat volgens Hoogerheide ook niets uitmaken. Want als het rijk al bereid zou zijn steun te geven, zou zij ook eisen dat eerst de bedrijfsvoering zo doelmatig mogelijk wordt wat ook inhoudt dat 21 man wegmoet. Volgens de Teso-directeur is er nog wel een gunstig effect voor de personeelssitua- tie te verwachten als de fuikbruggen zouden kunnen worden aangepast waardoor de exploitatie van de Molen gat wordt verbeterd. Maar hij schat dat ook in dat geval ongeveer tien man moet verdwijnen. Voor de discussie op dit moment speelt dat laatste echter geen enkele rol, want het gaat hier om problemen op de korte termijn. Zondag is de laatste gelegenheid om in de winterserie wandeltochten nog een herinnering te bemachtigen. Zoals bekend moet men tenminste drie van de vier tochten hebben gelopen om hier voor in aanmerking te komen. Er wordt gestart tussen 13.30 en 14.00 uur bij de Koorn-aar aan de Grensweg. Zondag 20 maart wordt de openings wandeltocht gehouden. Vrijdagavond om 19.30 uur start in De Schakel de tweede spelregelcursus van de eilandcompetitie volleybal. De heer Nolten, voorzitter van het Nevobo- district Noordholland noord, verzorgt dan het theoretische gedeelte en zater dag vanaf 10.00 uur de praktische lessen in de Beatrixzaal. Allen die zich opgegeven hebben zijn welkom, tevens is er nog ruimte voor mensen die alsnog besluiten dat hun spelregelkennis aanvulling verdient. Op vrijdagavond is een herzien spelregel boekje a ƒ1,50 speciaal voor recreatie volleyballers verkrijgbaar. Ook de wed strijdleiding van de eilandcompetitie heeft een aantal exemplaren in voor raad. Woensdag 2 maart om ongeveer half tien 's avonds, begint in Taveer ne „De Twaalf Balcken" een optreden van het Huisorkest van de Helderse Jazzclub. Deze zeven man sterke dixieland- band „oude stijl" zal op Texel worden geïntroduceerd door wethouder P, A. Zagers, zelf een lief hebber van dixieland. Om ongeveer half elf zal hij officiële aandacht be steden aan dit eerste Texelse optreden. Hieraan is niet vreemd, dat zijn bestuurlijke CDA-voorganger, ex-wethouder Jook Nauta, als trom bonist deel uitmaakt van dit orkest. Verder bestaat de band uit Helderse musici, waarvan George Webeling voor diverse Texelaars ook een bekende klank heeft, omdat die indertijd deel uitmaakte van de bekende formatie ,,Sea Side Six". Het Huisorkest bestaat ruim een half jaar en heeft in Den Helder al enige succesvolle optredens achter de rug. In november kon Jook Nauta in het orkest plaatsnemen omdat de zittende trom bonist, de Helderse ex-wethouder Cor Out, naar Friesland verhusde. Vooral bij de kontakten in de Vlees keuringskring Den Helder, waarvan Out en Nauta resp. voorzitter en vice-voor- zitter waren, was al gebleken dat ook de musicale ambities goed op elkaar aansloten. Beiden verlieten begin sep tember vorig jaar de politiek. Voor Out betekende dit ook het vertrek uit de band en voor Nauta kon aldus een lang gekoesterde wens in vervulling gaan om „vrije en blije" dixieland te gaan spelen. De bezetting is verder Piet Paschier - trompet, George Webeling - clarinet/ tenorsax, Max Valkenier - drums. Jan Bik - banjo, Victor Roggeveen - piano, en Gerard van Schie sousafoon. Deze laatste speelt ook in de „Little Town Jazzband" uit Schagen, inmiddels ook op Texel bekend van twee Jazz festivals. Omdat de laatste tijd steeds meer buiten de beslotenheid van de Jazz- Club wordt opgetreden, organiseert men een prijsvraag om de band een naam te geven. Texelaars kunnen hun suggesties bij „De Twaalf Balcken" kwijt. Het optreden van woensdag zal gro tendeels het karakter hebben van een openbare repetitie. Men is nog in de opbouwfase maar voor de liefhebbers mag op een avond ongekompliceerde en gezellige dixieland worden gerekend. Is TESO bezig het toerisme in het voorjaar te stimuleren door in april gratis vervoer van auto's aan te bieden? Het lijkt te mooi om waar te zijn, maar toch is zoiets af te leiden uit de tekst die is afgedrukt op de knip kaart win tertariefvoor vijf overtochten. Er staat: ,,Deze kaart is uitsluitend geldig in de maanden oktober tot en met maart. Voor overtochten in de maanden mei tot en met september zijn kaarten ver krijgbaar tegen het zomertarief". Dus in april geen betaling, ,,/k vond het geweldig sympathiek van TESO dat in april met de auto voor niets wordt overgezet", aldus trouw Texel-bezoeker J. de Vries uit Amsterdam. ,,Na alle negatieve berichten over TESO vind ik dit wel zeer positief. Of zie ik het ver keerd?" IVINTERTARIEF Deze ka«r! is uitsluitend geldig In maanden OKTOBER l/m MAART Voor overtochten in de maanden mei t/m september Zijn kaarten verknigbaar lege hot 2omeM.il iet Dnze k&uM rroct worden voorzien van kenteken van de auto Indien do;w overeenstemmen is de kaan ongcid; voor wiiziging van het kenteken dient zich aan het loket to vervoegen eigeQ digo wijzigingen maken de kaart or ->w te tonen Desgevraagd vertelde TESO- directeur Theo Hoogerheide ons dat zijn onderneming zich een der gelijke geste helaas met kan veroor loven. Wat op de kaart staat is fout en zal bij de eerste gelegenheid worden gecorrigeerd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1