Cjroen c^wartjJexels in het Oosterend Present in teken van de muziek LBO kreeg nieuwe afdeling Bedrijfsleven blij met „verkooppraktijk" Zilveren bewoner gehuldigd „Wad en Land" houdt openbare vergadering Wereldgebedsdag 1983 Gewonde bij aanrijding Een aantal genodigden bij het bekijken van de LBOwinkel. Op de voorgrond het gewoneiesgedeeite waarop werk van de leerlingen was uitgestald. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (022281 266; isterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 rêrtenties, abonnementen, etc.. ld Et De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 DINSDAG 1 MAART 1983 RGANG Nr. 9761 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16.60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent- Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr 36 75 01 742: NMB nr 67.34.60.398 Daalder en waarbij Oele voor de dak bedekking zorgde. Voor de rest was het eigen werk. De aanbouw dient als magazijn voor de verkoopafdeling. "On der andere zijn er 26 schrijf- en tel machinesin opgeslagen. Machineschrij- ven is een onderdeel van de opleiding; de betreffende bevoegde lerares heeft men van het vasteland moeten aantrek ken. De scepter in de nieuwe afdeling wordt gezwaaid door mevrouw Van der Star die thans nog een opleiding in Arnhem volgt ter verkrijging van de vereiste papieren. De koopwaar waar mee in de winkel wordt geoefend, wordt voor een groot deel van de plaatselijke middenstand geleend en af en toe vervangen. Een belangrijk deel van het winkelinterieur zelf is afkomstig van het voormalige filiaal van Dros' Magazijn in De Koog. In de nieuwe LBO-afdeling gebeurt uiteraard heel wat meer dan alleen winkeltje spelen. Er zijn ook vakken die minder leuk zijn, met name op het gebied van handelskennis. De bedoeling is namelijk om mensen af te leveren die niet alleen in de winkel hun mannetje (of vrouwtje! kunnen staan, maar ook voor administratieve werkzaamheden kunnen worden ingezet. De verkooppraktijk hoort daartoe tot de zwaardere oplei dingen die het Texelse beroepsonder wijs aanbiedt. Vanmorgen is in het Verzorgings huis Sint Jan in Den Burg het feit her-, dacht dat de heer Johan Barhorst al 25 jaar tot de bewoners behoort. De 86- jarige heer Barhorst werd ter gelegen heid daarvan toegesproken, er werd een cadeautje overhandigd en er werd een borrel geschonken in het bijzijn van onder meer bestuursleden en mede bewoners. Een kwart eeuw in een bejaardenhuis is een jubileum dat vrij zeldzaam is en in de naaste toekomst waarschijnlijk helemaal niet meer voorkomt. In tegen stelling tot vroeger komen mensen nu als regel pas in een verzorgingstehuis als zij hoogbejaard zijn. Om het zilve ren jubileum te beleven moeten ze meer dan honderd jaar oud worden en dat is voor de meesten niet wegge legd De heer Barhorst heeft zich in die tijd een zeer actief en belangstelling bewo ner getoond die graag de helpende hand bood. Met name met het pitten van aardappelen heeft hij zich verdien stelijk gemaakt. Hij kreeg vanmorgen dan ook de weldige .gouden pieper" met certificaat overhandigd De werkgroep Texel van de Stichting ,,Wad en Land" houdt donderdag avond 3 maart in Hotel ,,De Linde- boom-Texel" (aanvang 20.00 uur| een openbare bijeenkomst. Na de opening door voorzitter J. D. Stoll wordt het woord gevoerd door voorzitter Bergsma van de landelijke stichting ,,Wad en Land" die uitleg zal geven van de doelstellingen van zijn or ganisatie. De volgende spreker is Ir J. de Jong, gespecialiseerd in ruimtelijke or dening en in dienst van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die zal spreken over het verband tussen het bestemmingsplan en de relatienota- gebieden en de reservaatvorming Na de pauze is er gelegenheid voor het stellen van vragen en verder is het de bedoeling dat vanuit de vergadering een schriftelijke oproep wordt gericht aan Natuurmonumenten en Staatsbos beheer en het gemeentebestuur, inhou dende dat een eind moet komen aan (zo staat het in de uitnodiging! .ont vreemding" van agrarische gronden. De bijeenkomst is vrij toegankelijk voor ieder. Oosterend Present zal dit jaar in het teken komen te staan van de muziek. Zo zal in het historisch spel het lied van Krelis de Leugenaar (de hoofdpersoon) in vele toonaarden herhaald worden, dan kan de aandachtige luisteraar aan de manier waarop het gespeeld wordt al horen wat voor sfeer de volgende scene zal hebben. Ook wordt in het spel een 'historische' verklaring geleverd voor het oprichten van de muziekvereniging Excelsior. Tijdens het feest wordt namelijk aandacht besteed aan het 75-jarig bestaan van dit korps en aan het 25-jarig bestaan van de gelijknamige drumband. Als topattractie is de groep BZN gecontracteerd. Dat alles werd vrijdagavond door de organisatie bekend gemaakt in ,.De Bijenkorf". Veel van de programma-onderdelen zijn ontleend aan Present-feesten van voorgaande jaren, maar dat wil niet zeggen dat dit klakkeloos zal gebeuren. Zo komt er een vlootshow, maar die zal er door de aanwezigheid van zeilende botters anders uitzien dan vorige keren. Bovendien is de plek zodanig gekozen dat de grote kotters niet mee kunnen doen. Het geheel wordt namelijk bij de Kaap gehouden, waar het te ondiep is voor die schepen. De kottervissers zijn natuurlijk wel aanwezig, zij zullen uitko men in een roeiwedstrijd tegen onder meer Teso, de Marine, Rijkswa terstaat. Demonstraties De vlootshow zal met diverse demon straties worden opgeluisterd. Er komen eiegentijdse zaken als parasailing, para- springen en waterskieën achter snelle speedboten aan bod. De leden van het Paracentrum Texel zullen proberen het Europees record 'tack-bouwen' te ver beteren. Dat houdt in dat ze in de lucht een toren van parachutisten proberen te maken. Het is de bedoeling om met een stuk of twaalf para's deze stunt uit te voeren. De muziekvereniging en de eveneens jubilerende drumband Excelsior zullen het geheel vanaf een dicht onder de kant liggend schip muzikaal begeleiden. Met de Marine en de KNZHRM zijn gesprekken gaande over demonstraties. De presentatie is in handen van de bekende sportverslaggever Theo Koo- men. Buurten „Excelsior" verzorgt vanzelfsprekend de opening van het feest op donderdag ochtend. Daarna gaat iedereen zich verkleden in de mode van rond de laatste eeuwwisseling. Vrijdagavond was er een kleine modeshow om te laten zien hoe dat zou kunnen zijn. De rest van de ochtend kunnen in elke buurt de bewoners zelf muziek maken en zijn de kerken open, zodat belang stellenden daar naar orgelspel kunnen luisteren Onder de middag wordt dan de traditionele openluchtmaaltijd ge houden in de Peperstraat en Kerkstraat. J. C. Roeper, voorzitter van de Stich ting Oosterend Present, vertelde echter dat slechts zevenhonderd mensen aan kunnen schuiven, zodat het geen maal tijd voor de hele dorpsbevolking kan worden. Sluier Een tipje van de sluier rond het historisch spel werd in de vaste Ooster end Present rubriek in deze krant al opgelicht. Zo was al duidelijk dat het spel rond de eeuwwisseling zou spelen. De toneelcommissie gaf nu echter vrij uitgebreid opening van zaken. Veel is ontleend aan het boek „Fijn en Grof" van de Oosterender schoolmeester uit die tijd 'meester' D. L. Daalder Dat wil overigens niet zeggen dat er zomaar overgenomen is, men heeft vooral voor de sfeertekening uit die bron geput. In het spel komt een muziekwedstrijd voor tussen Burger muzikanten en 'Strenders'. Die laatsten blijken, hoewel er in het eigen dorp geen harmonie is, toch het beste te kunnen spelen. Dit incident zou geleid hebben tot de oprichting van een eigen fanfare. Daalders verhaal en sfeer worden Lees verder pagina 2 enig officieel vertoon is donderdag het praktijklokaal voor de Me studierichting 'verkooppraktijk' bij het Lager Beroeps Onder in gebruik genomen. Deze afdeling is ondergebracht in de nalige handarbeidlokaal van het schoolgebouw aan de Haffel- eg, dat daartoe een kleine uitbreiding heeft ondergaan, maar wat irichting betreft sterk is veranderd. Het interieur wordt niet erst door schoolbanken of tafels maar door een keurig ingerichte el, waar menige middenstander jaloers op kan zijn. De leerlingen oor het vak verkooppraktijk hebben gekozen kunnen hier naar lust 'winkeltje spelen' en zich aldus bekwamen in een vak naar op het aan kleine ondernemingen zo rijke Texel veel vraag is. nieuwe afdeling is met veel steun iet plaatselijke bedrijfsleven tot gekomen. Dat bedrijfsleven be- d zelfs 'gastdocenten' die van tijd I zullen lesgeven. officiële opening werd verricht Je heer H. G. Salden, inspecteur iet lager beroepsonderwijs. Gade len door een enorme schare ge- den die in een van de andere waren bijeengekomen, telefo- hij naar de schoolwinkel en .Je een groot aantal balpennen. De ling werd prompt uitgevoerd. En- leisjes kwamen met het gevraag- isnellen en deelden de balpennen, jen van de inscriptie „LBO-winkel uit aan de genodigden, die |een waardevol aandenken aan de ig van deze onderwijsvoorziening Vervreemd betrokkenheid van het plaatselijke fsleven was een feit dat niet onder n of banken werd gestoken. Er is ld geweest dat het beroepsonder- (veelal tot stand gekomen op ief van het bedrijfsleven) niet toegaf een soort toeleveringsbe- oor ondernemingen te zijn, maar boe is blijkbaar verdwenen. Direc- 'K. J. van der Weide van de Texelse Bengemeenschap voor beroepson- is zei zelfs dat het beroepsonder- n de loop der jaren teveel ver- id is van het bedrijfsleven en uitte 'oldoening over het feit dat de «e afdeling samen met de bedrijven ten is gezet. aecteur Salden was blij dat het in tijd van 'kommer en kwel' waarin iderwijszaken enorm wordt bezui- toch was gelukt om van het lerie 750.000,— los te krijgen voor en inrichting van de nieuwe n9 burgemeester ging ook uit naar de plaatselijke middenstand, die hopelijk straks in staat is het personeel op te nemen dat door de nieuwe afdeling van de school wordt afgeleverd. Coulant Voorzitter CNde Wit van het Texels Verbond van Ondernemers vertolkte zijn warme gevoelens voor de opleiding winkelpraktijk. „Hier hebben we lang op Vrijdag 4 maart komen over de hele wereld christenen bij elkaar om samen de liturgie te vieren die dit jaar is samengesteld door vrouwen uit het Caraïbisch gebied. De organiserende kerken op Texel nodigen iedereen uit om aan de liturgie viering deel te nemen, welke plaats vindt in de Gereformeerde kerk te Oosterend en de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Beide diensten beginnen om 20.00 uur. Donderdag 3 maart wordt de liturgie viering uitgezonden door de NCRV via Hilversum I in de middagpauzedienst om 12.40 uur. De dienst in De Cocksdorp wordt op hetzelfde tijdstip gehouden in het gebouw naast de kerk. Den Hoorn In Den Hoorn geldt een aparte rege ling. Daar wordt, in verband met de toneeluitvoering op vrijdag, de wereld gebedsdag op woensdagavond om 20.00 uur in „Ons Huis" gevierd. zitten wachten". De Wit vond dat het ministerie heel coulant voor Texel was geweest. Dat vond ook directeur Van der Weide, die daarbij liet blijken bin nenkort andermaal een beroep op mini steriële medewerking te zullen doen. De school wil ook de afdeling huishoud kunde moderniseren. Namens de hoofden van de lagere scholen bood Jac. van Wolveren uit Den Hoorn zijn felicitaties aan. Hij had als geschenk een plastic vuilnisbak meegenomen, maar voegde eraan toe dat dit niet verkeerd mag worden uitge legd. De schoolhoofden beschouwen het beroepsonderwijs niet als een vuil nisvat bij het adviseren van leerlingen. Het streven is erop gericht de kinderen naar de school te verwijzen waar zij thuishoren. Deze visie sluit aan bij het initiatief van het voortgezet onderwijs om de informatie aan toekomstige schoolverlaters gezamenlijk aan te pak ken, zodat van 'concurrentie' geen sprake is. De halve ton van het ministerie was niet genoeg om de verbouwing en inrichting van de afdeling helemaal te laten doen. Veel werd daarom in eigen beheer uitgevoerd. Leraren en ander personeel hebben de handen uit de mouwen gestoken en uiteraard ook leerlingen uit de vierde klas bouw kunde. Deze leerlingen kregen een presentje als blijk van dank want er was keurig gewerkt en de zaak was op tijd opgeleverd. Tegenstrijdig Sprekende over het bezuinigingsbe leid van de regering zei directeur Van der Weide dat de regering enerzijds van plan is het beroepsonderwijs te verbe teren en te versterken en anderzijds datzelfde beroepsonderwijs aan bezui nigingen wil onderwerpen. „Verbeteren en bezuinigen gaat niet samen. De beleidsmensen moeten inzien dat Ne derland het meer dan ooit van zijn technisch kunnen moet hebben. Het lager beroepsonderwijs vormt een be langrijke basis voor technische opleidin gen. Als de poten onder die basis worden weggezaagd, heeft dat op den duur ernstige economische gevolgen" Het voormalige handwerklokaal werd vergroot met een kleine aanbouw waar van de vloer werd gestort door de Firma den ging in op de veranderde telling van het beroepsonderwijs, grijk kenmerk van het beroepson- js nieuwe stijl is de roldoorbreking, leidingen zijn niet meer specifiek jongens of op meisjes gericht. De ■ere 'huishoudschool' met zijn op ting voor een functie in het privé- jjn, bestaat in feite niet meer. Vreugde en zorg rgemeester J. A. Engelvaart, voor van de Stichting voor Lager ipsonderwijs Texel, bracht zowel |de als zorg onder woorden. Zijn |de gold vanzelfsprekend de tot- Ikoming van de nieuwe afdeling en >ede samenwerking en begeleiding daaraan is vooraf gegaan. De ding vergroot de kans op het in van werk door de leerlingen en tent een verbetering van de service het kopende publiek. De zorg gold svolgen voor het onderwijs van de inigingsmaatregelen en de twijfel of lestaande activiteit op onderwijs- pfed in stand kan worden gehouden. B lijkt alsof men meer cijfermatig tl doelmatig bezig is". De zorg van de Een jongeman uit Den Burg brak been, toen hij zondag op het ipunt Bemhardlaan-Schilderend- lalaan met zijn brommer viel. valpartij was het gevolg van hevig ren, wat nodig was omdat een op rmmalaan rijdende vrouw uit Den Drn verzuimde voorrang te geven, iromfietser kwam uit de richting ïschild. Hij moest naar het Gemini inhuis worden vervoerd Inspecteur Salden plaatst zijn telefonische bestelling bij de LBO winkel.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1