16 Texelaars gaven bloed De eerste viool f b" 1 Geslaagden machineschrijven Onder invloed Defekte uitlaat Jeugdbowlen I lG 1 MAART 1983 enkele Texelaars beter geen bloed kon den geven. Zij moesten weer vertrek ken. konden spreken over een 'drukke avond'. Texlaars waren vrijdagavond be ed te geven voor het Rode Kruis rmee indirect voor hun mede nm.en aantal dat de organisatie zeer redenheid stemt. Het waren er ei^ar meer dan het jaar daarvoor et recordaantal van 354 werd met TEXELSE COURANT Dat lag ook aan het feit dat fit jaar 'niet zomaar' bloed kon In de kantine van de L TS werd, if men in de Burgemeester De 1 Mi hal een halve liter bloed mocht i, met één druppeltje uit de vinger \roleerd of men geen bloedarmoe- n ook de bloeddruk werd tn Bij deze controle bleek dat Traditiegetrouw was de Burgemees ter De Koninghal voor de afname omgetoverd in een groot veldziekenhuis waar alles dankzij de medewerking van het Rode Kruis bestuur, de EHBO-ver- eniging Oudeschild, de Rode Kruis colonne en de Welfare dames op rolletjes verliep. De controle van de donors en het aanprikken van de aders werd verricht door elf medewerkers van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis die vrijdagavond met genoegen Ondanks de belangeloze medewer king van een honderd vrijwilligers zijn de kosten van een dergelijke avond zodanig dat men pas bij 300 donors financieel quitte draait. Dat lukt dus dit jaar, maar de voorzitter van het Rode Kruis op Texel, Kees Prins, ziet het ledenaantal van 'zijnorganisatie toch graag groeien. Opgave is mogelijk op telefoonnummer 1022203355. Op de foto een overzicht van de Burgemeester De Koninghal. door L. van Schooten ra beredeneerde dit niet allemaal misschien zou ze gek opgekeken i als iemand haar die redenering lorgepraat. maar in haar onder zijn zochten haar gedachten die np's succes was haar succes En isen zouden zeggen, dat ze maar een gewone onderwijzer trouwde. »ben altijd gedacht, wat ziet ze man? Kon ze niets beters krij- u. ze heeft het toch wel goed ge- 'erftra wist handig te manoeuvreren SiBkreeg het klaar, dat op de eerst- le bijeenkomst van de literaire ij aan de beurt was voor een bij- Het is een beetje anders dan en erg actueel" had ze de pre- gebeld Het is nog onuitgegeven J3jen het komt binnenkort van de ^>nze kring is eigenlijk de eerste iets van verneemt." at vond de presidente wel leuk is toch niet van jezelf?" viste ze beeld je." zei Sandra bescheiden, lames van de kring schikten zich thee tot luisteren, de meesten ■kritisch. Sandra was een vrouw, i wist te doen gelden en dat werd or alle dames evenzeer geappre- Onder beminnelijke lachjes en llijke woorden kreeg ze weieens lek te verduren., maar die wist ze handig te pareren. Nu vroegen 2 dames zich af, wat die mevrouw finten nu weer voor bijzonders zou en alleen mevrouw Bijleveld be tevreden Tegen de sonnetten lar bloedeigen nicht had nog nie- |opgekund. totnogtoe was zij de pie werkelijk literair bloed in de l toonde te hebben, zij het via de ra las de schets van de kleine Gertjan op de bóeren-begrafenis, oot verdriet om de dode vrouw Idie altijd zo aardig voor hem was ft. nog aangewakkerd door de ernst van de groten en zijn ont ging, toen hij bij het begrafenis je stemming steeds maar zag ont- zijn ontzetting toen boer Kamp Ste mop begon te vertellen fra merkte dat de dames luister- las ook heel goed, ze *.vas er hele- Sjonge, Jaap had dit toch ook igrijpend weten weer te geven op dit moment zo uitbundig trots fr man. dat ze rvan bloosde, pouw Beyma was de eerste die iets heeft dat geschreven?" Ira wou de verrassing nog even be veinsde de vraag niet te horen, geloof niet", constateerde de bur- ktersvrouw met haar presidentiële Lclat we er spijt van hoeven te heb It we even van het rooster zijn af en We hebben een fragment uit Jog niet gepubliceerde roman ge- Jen ik geloof wel, dat die een suc- zal worden. Als ik tenminste naga ^tens er geluisterd werd idra droeg het ook wel heel goed zei meviouw Bergman goedhartig, ■uw Bijleveld zat te zinnen op en ritische opmerkingen. Freule Van *m knikte zwijgend, en dat bete jbij haar hoge lof. i heet dat boek en wie is de schrij I herhaalde mevrouw Beyma, die ■iet met een kluitje in 't riet liet Pra keek verlegen. Dit was haar punt en ze moest het goed spelen, pe er de volledige triomf uithalen, i boek heet „Gert-Jan" naar de ■guur, dat kleine ventje bet een bekende schrijver?", vorste ,gemeertersvrouw. f is een eersteling", glimlachte San- dan vast wel raak ook", meende mevrouw Bergman, „als het uitkomt wil ik hetwel hebben. Zeg Sandra, je doet zo geheimzinnig ken je de schrijver? Is het soms familie van je?" „Het is geen bloedverwant van me", sprak Sandra de letterlijke waarheid „Maar je kent hem wel." „O ja", glimlachte Sandra, „ik ken hem zelfs heel goed, maar ik weet niet of hij het prettig zou vinden wanneer ik het nü al vertelde „Toe nou 't komt immers toch uit." „Nu dan het is misschien wel be grijpelijk dat ik het met meteen zei maar dit is het eerste boek van mijn man." Ze had haar succes. De verbazing was algemeen. „Ik wist met dat jouw man boeken schreef." „Dat deed hij ook niet, dit is zijn eerste." „En het wordt uitgegeven „Ja, dit is de drukproef." „Wanneer komt het uit?" „Over twee maanden." „Wie geeft het uit?", vroeg mevrouw Bijleveld deskundig „De Librye Amsterdam Ja, daar viel niet aan te twijfelen, dat zat rondom goed. Sandra begreep dat ze er niet te lang over moesten doorpraten. Er waren er onder de dames die echt enthousiast wa ren, er waren er ook die haar de triomf niet gunden En stekeligheden zouden de pret maar bederven. Afkappen. „Vraag me er nu verder niet meer over", vroeg ze lief-verlegen. „Hij heeft het geschreven, niet ik." „Het zou wel leuk zijn", ontdekte me vrouw Beyma, „als meneer Van Santen straks, als het uit is, zelf ons er eens iets over kon verteilen." „Goed idee", stemde de presidente toe. „Nu dames, dan moeten we het nu nog hebben over die verloting Sandra was tevreden Haar faam was gevestigd. Ze was nu niet alleen de dochter uit het bekende geslacht der Cranenburghs, maar ook de echtgenote van een schrij ver De nicht van mevrouw Bijleveld ging af. Onhoorbaar. 13 Hoofdstuk V TWEEDE VIOOL Had Sandra haar kleine triomf reeds in 't vooruit genoten m de dameskring, voor het gezin Van Santen braken dagen vol belevenissen aan. toen het boek. door de man en vader geschreven, uitkwam. Sandra was bepaald nerveus, toen het pakket van de Librye arriveerde en ze kon haast niet wachten tot Jaap thuis kwam, maar ze begreep, dat ze hém dit genoegen moest laten Haar handen trilden toen ze het boek in handen hield en op het schutblad die twee woorden ge drukt zag staan „Vcor Sandra". Spontaan omheisde ze hem. „Voor Sandra", dat klonk toch nog heel anders dan „Aan mijn vrouw". „Jaap", zei ze. ,jl. ben nog nooit er gens zo blij mee geweest ais met dit." „O", zei hij nuchter, „ik weet wel iets waarom ik nog honderd maal blijer was.' „En dat was?" „Toen jij ja zei'" En ze wist dat hij het meende. Nu nog. nu ze zolang getrouwd waren, kon hij haar soms zitten aankijken, en hij zei het ook wel eens: „Ik heb naar je zitten kij ken of ik je voor het eerst zag. en ik dacht: zó'n vrouw zou ik willen hebben En ik werd wakker en zie het w&s mijn vrouw!" Sander w?s de enige, die nog eniger mate een nuchtere houding wist te be waren. Yvonne wilde met alle geweld een exemplaar mee naar school om he aan heel de klas te laten zien Olga zei dat ze haar vader voortaan alleen nog maar met „u" zou aanspreken Jaap wist dat ze alle drie geweldig trots op hem waren Hij vond het overdreven, maar het deed hem innig goed. De grootste spanning kwam nog Hoe zou het boek worden ontvangen9 Het duurde enige tijd vóór ze zich daar over een oordeei konden vormen Want met alle recensenten haastten zich. Maar toen het ene na het andere knipsel door de uitgever werd toegezonden, toen een gevierd radiorecensent er een lovende bespreking van had gegeven, en toen er een brief was gekomen van de televisie, met het verzoek of Jaap zich over zijn boek wilde laten uitvragen door een der medewerkers, toen stond het vastJaap van Santen had maar niet „een boek" geschreven, dit boek beloofde, voor zover dat in het kleine Nederland mogelijk was een „best seller" te worden Meneer Bur gerhoudt van de Librye had Jaap dan ook hartelijk gelukgewenst en zichzelf er bij. En meteen gevraagd wanneer het vol gende boek uitkwam. „Dat weet ik nog niet", zei Jaap droog jes. zich de waarschuwing van Van Her pen herinnerend. „Hebt u al met eerder iets geschreven, dat u nog nooit naar een uitgever hebt gestuurd?" „Nee." „Dat is jammer, want met dit succes i zou een volgend boek er ingaan als koek 1 „Jaja", zei Jaap, „maar laten we me kaar goed begrijpen, meneer Burger houdt, wanneer ik ei ooit toekom wéér eens een boek te schrijven, dan kom ik zeker allereerst naar u toe, want u hebt de oudste rechten. Maar ik verbind me nergens toe, ik bepaal geen enkele datum. Ik schrijf enkel en uitsluitend voor m'n plezier en wanneer het me lust." „Dat is natuurlijk", gaf Burgerhoudt toe, „vanuit uw standpunt bezien, heel, juist. U bent bang voor maakwerk. Ikj ook. Er zijn méér schrijvers geweest die i zich contractueel verbonden tot twee boeken per jaar, en dan kregen ze vast een voorschot en dan zaten ze aan de ketting En u weet net zo goed als ik de voorbeelden, zelfs van schrijvers van naam, die er op die manier de kiad in brachten. Maar u neemt me niet kwalijk dat ik van uitgeversstandpunt „Ik begrijp uw standpunt volkomen." lachte Jaap „Goed. Daar praten we niet meer over Maar, meneer Van Santen een man als u die het zo in z'n vingers heeft, moet het hier niet bij laten. Goed, wacht u op inspiratie, wacht u tot u denkt dat u er voor klaar bent. maar schrijf dan ook U kunt het en u moet dit talent niet begraven ..Je hebt je heel goed gehouden," prees Van Herpen, ,,en Burgerhout van zijn kant had ook gelijk Maar laten we ons voorlopig n:cl op stang jagen Jacob. Rust eerst maar r:- uit. op je lauweren en vergeet daarenboven niet dat je vol gende week een repetitie moet geven Je broodwinning is nu eenmaal school meester. jongen'" Maar ze!G die „broodwinning" leverde Jaap in deze weken ongedachte genoe gens Zijn klas zag hem met andere ogen aan. Mies de Groot, zijn meest bijde- hande leerling, stond op en zei ..Meneer, geelt u ons h'_t werk maar op. en we zullen het keurig maken maar be steed u dan dit uur om ons wat over uw boek te vertellen IIjt was zijn eerste lezing, en hij genoot er nog meer van dan de klas Het was niet zijn laatste O heden neen' In Jaap's leven begon het patroon Hij kreeg uitnodigingen om uit zijn werk te komen voorlezen, te vertellen over zijn jeugdjaren, waarin zijn boek speelde Natuurlijk ook van de dames- krans van Meerloo, en Sandra probeerde dor haar ogen neergeslagen te houden, de trotse glans daarin te verbergen toen ze zag met hoeveel égards de „school meester". die ze vroeger „eigenlijk geen partij voor Sandra" hadden gevor.den, door de presidente werd ontvangen. Wordt vervolgd Dinsdag 1 maart De dorpscommissie van De Koog heeft jaarvergadering in ..Capri", aanvang 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV heeft in de voormalige landbouwschool een film en discussieavond over Recht op arbeid", 20.00 uur. Woensdag 2 maart In de Speel-o-theek aan de Wilhelmina- laan wordt van 14.30 tot 16.00 uur een spelmiddag gehouden voor kinderen tot zeven jaar. Van 14.00 tot 16.00 en van 19.00 tot 21.00 uur heeft het Beroepsonderwijs open huis. leder lin het bijzonder kin deren die de lagere school verlaten en hun ouders) is welkom. De Vereniging Vrouwen in de VVD" heeft een bijeenkomst in Rebecca" in De Waal. Spreker is de heer C. Koorn over de Recreatiestichting. In de voormalige AH-winkel in de Bin- nenburg in Den Burg wordt kleding- beurs gehouden. De gymnastiekvereniging Oosterend heeft om 20.00 uur ledenvergadering in dorpshuis De Bijenkorf. In het Natuurrecreatiecentrum wordt een bijeenkomst gehouden van het dis trict Noordholland van de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De heer C. Swennen spreekt over de betekenis van De Schorren, aanvang 20.00 uur. leder is welkom. Donderdag 3 maart De Werkgroep Texel van de Stichting „Wad en Land" heeft een openbare avond in De Lindeboom-Texei; 20.00 De volgende inwoners van Oude schild slaagden onlangs voor het diplo ma machineschrijven na een cursus die door het Scheidegger Instituut werd gegeven in 't Skiltje. Achter de namen het aantal aanslagen per minuut. Minimaal moeten 130 aanslagen zijn gemaakt om voor het diploma in aan merking te komen bij een maximum van 1% fouten. Het „gouden" diploma wordt uitgereikt bij tenminste 175 aan slagen en een half procent fouten. De geslaagden: mej. J. Hin (180); mej. A. v.d. Star (259); mej. W. v.d. Slikke (214); mej. A. v.d. Star (214); mej. V. Klippel (161); de heer R. Bekker (165); mej. J. de Graaf (215); mej. A. Hin (265); mej. Y. Zegers (207); mej. C. de Vries (1831; de heer J. Koopman (237). PAGINA 3 Vrijdagavond werd in Den Burg een 30-jarige Texelse automobilist aangehouden, die de aandacht van de politie trok omdat hij zonder licht reed. De blaasproeven waaraan de man zich mocht onderwerpen, vielen positief uit, zodat een bloedproef volgde. Een Texelse automobiliste veroor zaakte veel lawaai omdat de uitlaat van haar auto ondeugdelijk was. De politie maakte proces verbaal op. Menno Koorn heeft de hoogste game van dit seizoen op zijn naam ge bracht met 198. De Bad Boys hadden dan ook geen moeite met het verslaan van F.C. Knudde. Ook Strike-Fire won van T.Z.N mede doordat Robert Saai niet van de grond kwam. Fam. Doorzon, die tegen het eigen gemiddel de moest spelen, won ook. Alle win naars haalden een 4—0 overwinning. Een collecte in uw bedrijf... voor Noord-Ierse kinderen. Met grote droefheid delen wij U mede, dat na een langdurige ziekte, voorzien van de laatste sacramenten, op 71 -jarige leeftijd is overleden, mijn dierbare man, onze zorgzame vader en grootvader Johannes Gabriel Nauta, echtgenoot van Catharina Anna Graaf. Na een zeer werkzaam leven heeft hij eindelijk bij God rust gevonden. Den Burg: Oosterend: Amsterdam: IJsselstein (U.): Den Helder: Den Burg: Rotterdam: Bergen N-H C. A. Nauta-Graaf J. C. M. Nauta C. J. W. M. Nauta-Didden W. M. Nauta O. M. Raue-Nauta C. Raue L. M. Tompot-Nauta R. Tompot J. M. Nauta Milly Schuppers A. M. Nauta W. M. Nauta Maria Wasserfall en kleinkinderen 1 maart 1983, 1791 LB Den Burg, Texel, Pontweg 98. De gezongen Requiem zal plaatsvinden op vrij dag 4 maart 1983 in de parochiekerk St. Johannes de Doper te Den Burg om 10.30 uur, waarna de crematie te Schagen om 13.00 uur. Vertrek boot 12.05 uur. Gelegenheid tot condoleren op donderdag 3 maart 1983 van 19.30 - 20.30 uur in het Ver pleeghuis „Texel" en na de crematie. Bedroefd geven wij U kennis van het overlijden van de stichter van ons bedrijf J. G. Nauta. Bijna 50 jaar heeft hij zich met hart en ziel ingezet. Met respect gedenken wij zijn enorme werklust. In zijn landschapsfoto's zal hij blijven voort leven. 1 maart 1983 Medewerkers Foto-Boekhandel J. Nauta Heden overleed na een liefdevolle verzorging in het Gollards Rusthuis onze beste vader, groot- en overgrootvader Comelis Keijser Hzn., op de leeftijd van 95 jaar. Uit aller naam D, H. Keijser Texel, 26 februari 1983, Gollards Rustoord. De crematie heeft inmiddels plaatsgehad in het crematorium Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: Waalderstraat 68, 1791 EC Den Burg. Nog vrij plotseling is van ons heengegaan A. Bakker Henk, Jan, Willem, Nico, Fred en Hans, Texel, 23 februari 1983. Dankbaar voor alles wat hij voor ons is ge weest, geven wij met droefheid kennis, dat plotseling is overleden mijn lieve man, onze onvergetelijke vader en opa Marinus Mosk, in de leeftijd van 66 jaar. Oosterend: T. Mosk-de Zwart Jelly - Cees, Maja Af ie - Alfred, Sander en Sebastian Rmie - Annemiek, Debbie en Chantal Henk Rina - Ton Pieter 24 februari 1983, Koetebuurt 9, 1794 BN Oosterend. De begrafenis heeft maandag plaatsgehad op de Algemene Begraafplaats te Oosterend. Met leedwezen geven wij kennis, dat op 24 februari 1983 op 66-jarige leeftijd plotseling is heengegaan onze zwager Rinus Mosk, echtgenoot van Tj. Mosk-de Zwart Oosterend: H. de Zwart-de Jong Rotterdam: H de Zwart Den Burg: J. de Zwart-v.d. Meer Rotterdam: J. de Zwart-Bruijstens Heemskerk: J. de Zwart-Barhorst Rotterdam: P. de Zwart-Polak Den Burg: A. de Zwart-Arndt De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de begraafplaats in Oosterend. Dag lieve Opa, we hielden zoveel van je. Debbie, Maja, Sander, Chantal en Sebastian Het plotseling overlijden van Ome Rienus heeft ons doen beseffen hoeveel dank wij aan deze man verschuldigd zijn. De oud-spelers van SVO 3 Oosterend, 24 februari 1983 Diep geschokt zijn wij door het overlijden van Marinus Mosk, erelid van S.V.O. en drager van de zilveren speld afd. N.-Holland van de KNVB. Bestuur S.V, Oosterend Oosterend, 24 februari 1983. Voor het innige medeleven, betoond door familie, vrienden, buren en bekenden en aan allen, die haar de laatste eer hebben bewezen bij het onverwacht heengaan van mijn lieve vrouw CATHARINE ZOETELIEF-HOLLA betuig ik hiermede een ieder hartelijke dank. Het was voor mij een grote steun. J. A. Zoetelief Californiëweg 3, De Koog.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 3