Hoe blauw is de blauwe kiekendief? Cats" nu op de markt Texelse schorren van internationale betekenis >o Kleurrijk catamaranblad Interessante lezing C. Swennen Scouting kan CV aanleggen Agrarische woning nag dicht bij weg Lepelaars terug fl' Kleine aanrijding DAG 4 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 r zijn nogal wat vogels die een deel van hun naam danken aan hun r. Kleuren zoals rood, zwart en wit vinden we veel in de namen g. Bij het doorbladeren van een vogelboekje kwam ik ook nog ien: geel, goudgeel, groen, grijs en leigrijs, blauw, paars, purper, Jiin, rosse en roze. Verder ook namen samengesteld uit woorden Is goud, zilver, koper, sneeuw, ivoor, azuur en citroen en aandui- igen zoals bleke, blonde, bonte, vale en grauwe. eestal komen die namen goed overeen met de kleur van het enkleed. Een roodborstje heeft een rode borst, een zwarte zeeëend cht zwart en niemand kan beweren dat een geelgors niet geel is. Ifs een roze spreeuw (bij ons een zeldzame dwaalgast) is écht eeltelijk roze. Toch zijn er namen die minder goed of helemaal niet ppen. Een groenling, zeker het mannetje, is meer geel dan groen, latijnse naam is chloris en dat betekent geelgroen. De naam ding' is natuurlijk niets en misschien is het daarom toch groenling (worden. Nog gekker is het bij de goudvink. Er is niets van goud aan ize vogel. Z'n kleuren zijn zwart, wit, grijs en rood! Misschien dankt hij zijn naam wel aan t feit dat het een geliefde kooivogel ss, moeilijk in gevangenschap te kwe- n. en daarom altijd veel geld kostte of bracht. Overigens, in Engeland heet dei Uter 'goudvink', d.w.z. 'goldfinch'. la, en dan komen we bij onze juwe' vogels. Een blauwborstje heeft jer een prachtig blauwe borst. Maar bleuwe reiger vind ik eerlijk gezegd il meer (donker)grijs. Kijk maar eens id naar zo'n dier. De zon moet wel op heel biizondere manier op z'n veren- id schijnen om het echt blauw te in lijken. iat geldt ook voor de blauwe kieken wat betreft het mannetje. Het snkleed is eerder grijs dan blauw. Nu het bij kiekendieven toch vreemd in lar want er is ook nog_een grauwe lendief. En het mannetje van deze irtïs niets minder grijs of blauw zo u dan de blauwe! ielfs het mannetje van de bruine endief heeft gedeeltelijk blauwgrijze gels. Verder is hij inderdaad meer (in gekleurd dan zijn twee familie- n. heb met opzet steeds alleen over de inetjes gesproken omdat bij alle endieven de wijfjes overwegend in gekleurd zijn. Dit is een goede ipassing, een schutkleur, want het n de wijfjes die broeden op hun pndnesten tussen dichte planten- |ei. Roofvogel [Alle drie soorten kiekendieven komen p Texel voor. In deze tijd echter is dat fcen de blauwe. Bij hoge uitzondering r ook wel eens een bruine voorko len, maar dat is toch hoofdzakelijk een «vogel De grauwe kiekendief is een Shte trekker die 's winters in Afrika zit. blauwe kiekendieven zien. Buiten de broedtijd verschijnen ze net zo vaak in de polders als in de duinen. Ze zoeken in het cultuurland vaak de wat ruigere of natte plekjes af. Ook zien we ze dikwijls bij slootkanten. Een kiekendief is makkelijk te herken nen aan z'n lange smalle en gevingerde vleugels. Doorgaans worden ze in een ondiepe V gehouden. Een kiekendief op jacht vliegt langzaam en laag boven de grond in een wat schommelende vlucht. De overwegend bruin gekleurde wijfjes hebben een opvallend kenmerk. De stuit (dat is de plaats waar de staart in de rug overgaat) is wit. De Texelse naam voor de blauwe kiekendief is dan ook Wit- stéértskör (skör kiekendief). Hij moet deze naam delen met de grauwe kieken dief. De wijfjes van beide soorten lijken Het ziet er naar uit dat Scouting Texel I geld voor een nieuwe cv-installatie het gebouw aan de Bernhardlaan bij Aar heeft. Zowel de verloting als de icy fair ten bate van dit doel zijn een Sees geworden. De eerste vier prijzen van de verloting >len respectievelijk op de lotnummers 2282, 2457 en 3970. De prijzen zijn liddels bij de winnaars thuisbezorgd. lok op de fancy fair was het gezellig en er werden dus behoorlijke zetten gemaakt. Groepsleider Niek derink: ,,We zijn de mensen erg ikbaar die ons op een of andere nier hebben geholpen. Bijna alle Idenstanders van Den Burg hebben te prijzen beschikbaar gesteld". Blauwe Kiekendief, wijfje De blauwe is samen met de torenvalk de meest algemene roofvogel op ons eiland. Toch zien we eigenlijk maar weinig echte 'blauwe' exemplaren, d.w.z. mannetjes. De verklaring is sim pel, Er zijn gewoon minder mannetjes dan wijfjes. Daarbij komt nog dat jonge mannetjes veel op vrouwtjes lijken en daarom niet gemakkelijk herkenbaar zijn. Van vele honderden kiekendieven die op Texel gezien werden bleek van iedere vijf exemplaren slechts één man netje te zijn (20% dus). Bij een uitge breid onderzoek in de Flevopolders (hét kiekendievengebied in ons land) bleek 16% van alle waargenomen exemplaren het mannelijk kleed te dragen. Tellingen De laatste jaren worden landelijke roofvogeltellingen gehouden. Honder den vogelaars doen daar aan mee. Midden januari inventariseerde men gro te delen van ons land. In de winter 1981-'82 ongeveer de helft van de totale Nederlandse oppervlakte. In totaal zag men 10.504 roofvogels. De meest alge mene soort was de buizerd. Daarna kwam de torenvalk en dan de sperwer met respectievelijk ruim 6.500, ruim 2.100 en 817 exemplaren. De blauwe kiekendief kwam met 489 dieren pas op de vierde plaats. Bijna 19% van deze dieren bleek het mannelijk kleed te dragen. Een cijfer dat dus aardig over eenkomt met wat we op Texel vonden Het blijkt dat de roofvogelsamenstel ling op Texel nogal verschilt van het landelijk beeld. Naar verhouding komen bij ons veel meer kiekendieven en veel minder buizerds en sperwers voor. Wel logisch: we hebben nu eenmaal weinig bos- en parklandschap. De kiekendief is in vergelijking tot de sperwer en de buizerd veel meer een vogel van open landschappen. We kunnen, met uitzondering van de bossen en de dorpen, op Texel overal De eerste lepelaars zijn terugge keerd uit hun overwinteringsge- bied. Maandag werden zowel in De Muij als in De Geul enkele lepelaars waargenomen. Er zullen er onge twijfeld spoedig meer volgen. eerste plaats beconcurreren ze elkaar niet wat betreft hun prooien. Het mannetje pakt andere, duidelijk kleinere prooien dan het wijfje. De vogels vangen dus mets voor eikaars neus weg. Het mannetje moet in de broedtijd voedsel voor het vrouwtje zoeken. Als de jongen klein zijn zelfs voor z'n hele gezin, want mevrouw past op de klein tjes. Het is waarschijnlijk veel 'economi scher' om kleiner en wendbaarder te zijn. Dan wordt met minder moeite, minder energie dus, al het benodigde voedsel bij elkaar gescharreld. Daarentegen is het voor broedende vogels lang stil zitten en de eieren of jongen warm houden, voordeliger wat groter te zijn. Dergelijke verschillen in grootte vin den we niet alleen bij kiekendieven, maar bij heel veel roofvogels. Het meest sprekende voorbeeld is de sperwer. Besparing En zo is energiebesparing in de natuur de gewoonste zaak van de wereld. Wij mensen beginnen er meestal pas mee als het met de portemonnee niet meer zo lekker zit. Bij vogels, die er niet bij hoeven te denken maar waarbij het een kwestie van instinct is, is het normaal en een levensnoodzaak. Dieren die, door wat voor reden ook, niet zuinig met hun energie omspringen zijn ten dode opge schreven. Adriaan Dijksen cats TESTHOBIECAT18 NIEUWE NACRA'S MALCOLM TENNANT DESIGNER WERELDEN VAN LIJN, WIND EN SNELHEID WEYMOUTH SPEED TRIALS PALLMALLCUP TEXEL YARDSTICK OP DE HELLING VOOR DE START EEN CAT UIT DE ZAK ROND TEXEL RECORD WEDSTRIJDKALENDER INTERVIEW SMYTH/GLAZER NOUVEAUTÉ'S CATPIONIERS ENZ ENZ Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijver- straat, Binsbergenstraat, Brouwer straat. Deze week is het eerste nummer van het driemaandelijkse tijdschrift „Cats" van de persen gerold. Het eind vorig jaar aangekondigde kleurenmagazine voor catamaranzeilers en supporters van deze sport heeft weliswaar nog niet genoeg abonnees om financieel quitte te kunnen draaien, maar drukker Sjef Brügemann uit Den Burg en hoofdre dacteur Bert van Zuilekom uit Amster dam geloven toch dat „Cats" alle kans van slagen heeft en de mond tot mond reclame die dit eerste exemplaar kan opleveren moet er voor zorgen dat de tekening Johan Roy don/ veel op elkaar. De grauwe is iets kleiner en slanker en de witte vlek is wat minder duidelijk. Deze verschillen waren des tijds echter te klein om ze als verschil lende soorten te herkennen. Grote vrouwtjes Blauwe kiekendieven zijn goede vo gelvangers. Ze moeten ze echter wel bij verrassing pakken, want snel is een kiekendief niet. Zangvogels en jonge vogels (kiekendief komt van kuikendief) staan niet alleen op het menu. Ook grotere soorten zoals waterrallen en watersnippen worden gepakt, vooral door de vrouwtjes. Toch bleek bij onderzoek in de Flevopolders dat het voedsel in de winter voor 90% uit muizen bestaat. Er is een aanmerkelijk verschil in grootte tussen de mannetjes en de vrouwtjes. Het is niet zoals bij mensen dat de mannetjes gemiddeld groter, zwaarder en sterker zijn. Bij de kieken dieven zijn juist de vrouwtjes groter. De gemiddelde vleugellengte (dat is dus niet de spanwijdte) is bij de mannetjes 34,8 cm en bij de vrouwtjes 38,5 cm. Nog duidelijker is het verschil in gewicht. Dat van de mannetjes is 340 gram en van de wijfjes maar liefst 500 gram! Het lijkt misschien merkwaardig dat binnen één soort zulke grote ver schillen tussen de geslachten bestaat. Toch is het in de natuur voordelig. In de De bij de dijk van de Eendrachtpolder gelegen Schorren vormen in biologisch opzicht een van de belangrijkste onder delen van de Waddenzee. De Schorren en het aangrenzende wad herbergen allerlei organismen in veel grotere dicht heden dan elders in de Waddenzee en zijn daardoor van fundamentele beteke nis voor de hele levende have van het Waddengebied maar ook voor de Noordzee. Bovendien is een „Schor" op zichzelf iets zeer zeldzaams. In het Waddengebied komen op maar enkele plekjes dergelijke kwelders voor en elders in de wereld zijn ze nog maar sporadisch. Toch zijn tal van vogelsoor ten uit de hele wereld voor een belang rijk deel op dergelijke voedselgebieden aangewezen. Het bovenstaande werd boeiend naar voren gebracht en toegelicht door de heer C. Swennen op de woensdag avond in het NRC gehouden districts bijeenkomst van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. De con clusie die aan zijn betoog kon worden verbonden lag overtuigend voor de hand: de Schorren moeten in stand worden gehouden en hebben zorgvul dige bescherming nodig. De avond in het Natuurrecreatiecen trum was ook wat de belangstelling betreft een succes. De heer M. Mantje, lid van de districtscommissie, kon een volle zaal verwelkomen en sprak aan het slot de hoop uit dat een dergelijke bijeenkomst spoedig weer eens zou worden gehouden. Populair De heer C. Swennen, die verbonden is aan het NIOZ en zich daar in het bijzonder bezig houdt met onderzoekin gen aan zeevogels, verstaat de kunst om wetenschap op populaire en toch correcte wijze aan het publiek door te geven. De ingewikkelde problemen waarmee hij zich bezig houdt weet hij ook voor volslagen leken boeiend uiteen te zetten, door zich te bepalen tot hoofdzaken, door moeilijke woorden weg te laten en door de humor niet te schuwen. Zijn voordracht van woens dagavond werd daardoor een genoege- lijk praatje waar veel van op te steken was en waarmee de natuurbescher mingsgedachte beter is gediend dan de zweverige betogen over 'onvervangbare waarden' waarmee sommige andere pleitbezorgers hetzelfde doel trachten te dienen maar daarmee vooral de laatste tijd meer ergernis dan steun verwerven. Swennen lichtte zijn verhaal toe met veel dia's en statistiekjes die hij met behulp van de overhead-projector liet zien. Internationaal De Schorren en vooral ook het aangrenzende wad vormen een ware levensbron. Allerlei dieren vinden hier de condities waaronder zij kunnen op groeien om zich daarna elders te vesti gen. Een schelpdier als het nonnetje (belangrijk voedsel voor vissen en vo gels) zou zonder dit Schorren-milieu waarschijnlijk uitsterven. Duidelijk werd de enorme betekenis van deze wad achtige gebiedjes zelfs voor vogels uit Siberië, Noord-Canada en andere verre streken. Het was onvermijdelijk dat Swennen in het bijzonder inging op het zeevogel- onderzoek dat hij voor een belangrijk deel op de Texelse schorren heeft ver richt. Hij vertelde iets van zijn onderzoek aan parasieten bij eidereenden (waarbij werd ontdekt dat de strandkrab 'tussen- gastheer' is) en het onderzoek naar de 'kwaliteit' van scholeksters. Voor het eidereendenonderzoek heeft hij eens de hele eidereendenbevolking van Vlieland in een keer op het wad gevangen en geringd. Het voor het onderzoek nood zakelijke opfokken van jonge eidereen den (die Swennen als hun moeder be schouwen en zich daarom in zijn omge ving volkomen natuurlijk gedroegen) was een van de aardigste onderdelen van de lezing. Schorafslag Voor menigeen nieuw was het verslag van de succesvolle maatregelen die zijn genomen om aan de afslag van de schorren een eind te maken. Langs de hele oostkant van dit kweldergebied zijn nu een soort strekdammetjes van palen gemaakt waardoor de golfslag wordt afgeremd en materiaal bezinkt. nog broodnodige paar honderd abon nees over de streep worden getrokken. ,,Cats" draait financieel rond bij 1.500 abonnees en momenteel zijn dat er, na een inschrijfcampagne, ruim 1.200. De genen die met het blad willen kennis maken, kunnen in dit geval niet bij de losse verkoop terecht. Het blad wordt uitsluitend verzonden aan abonnees. Het is de bedoeling dat dit Texelse/ Amsterdamse initiatief de vele kleine clubbleadjes op catamarangebied overbodig maakt, want ook klein club nieuws zal in ,,Cats" aan bod komen. Het is het eerste blad dat volledig op deze tak van sport is gericht. Tot voorkort moesten de cat-freaks het doen met korte speciale rubriekjes in surf- en zeilbladen en buitenlandse uitgaven. ,,Cats" wordt bij drukkerij Brüge mann gedrukt. Een compliment aan de makers is op zijn plaats. Een sfeervolle, doordachte lay-out met prachtig kleu- renwerk geeft dit eerste nummer met een een volwassen aanzien en alleen daarom is het eigenlijk al wenselijk dat deze uitgave, temidden van vaak schreeuwerige en kermisachtige sport bladen, blijft voortbestaan. Middelpunt Op zich is het niet zo verwonderlijk dat ,,Cats" van Texel komt, want wie het blad doorkijkt moet al snel tot de conclusie komen dat het vaderlandse catamarangebeuren eigenlijk geconcen treerd is op dit eiland. Niet alleen door het relatief grote aantal Texelse cat- zeilers maar natuurlijk vooral door het rondje van Texel. Objectief bezien ge beurt er elders in het land niet zo heel veel op mulithull gebied en is het rondje de voortrekker van deze hele tak van sport. In het eerste nummer is dan ook veel plaats ingeruimd voor het rondje met artikelen over de Texel Yardstick, pogingen om het ronde-record rond Texel te verbeteren en mededelingen over het rondje 1983. Daarnaast komt in elk nummer een catamarantest en opent het blad met een serie mensen die de catamaransport in het verleden hebben gepromoot. Natuurlijk wordt aandacht besteed aan allerlei zeilsnufjes, het zelf bouwen, wedstrijdverslagen, nieuwe modellen etc. Naast Van Zuilekom wordt „Cats" volgeschreven door zo'n twintig mede werkers, variërend van in de catamaran wereld bekende zeilers tot de 'beste stuurlui aan de wal'. „Cats" verschijnt 4 keer per jaar en een abonnement kost 30, Een brief kaartje naar „Cats", Antwoordnummer 677, 1789 WG Den Burg, is voldoende. Dinsdagmorgen gebeurde op de Wilhelminalaan een aanrijding, waar bij alleen lichte materiële schade ontstond. Het ongeval gebeurde omdat een 22- jarige Texelse automobilist te laat rea geerde op het stoppen van zijn voor ganger, een 49-jarige Texelaar in een personenauto. Laatstgenoemde stopte omdat een klein jongetje een zebra overstak. Een kop-staart-botsing was het gevolg.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9