Cjroen <2warL-Jexelsin het óorjaarsreserveringen vallen zeer tegen Ouders wijzen op gevolgen voor de Texelse scholen VV Texel: geef 25 a 40% korting Boot stagneerde door laag water Brief aan Tweede Kamer over onderwijsbezuinigingen txel in de steentijd De Lindeboom" instens een week dicht B en W willen geen recreatie op 't Lageveld Kledingmarkt voor Ierse kinderen I JAARGANG Nr. 9763 rEXELSE DINSDAG 8 MAART 1983 9: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; feosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en bn der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 Ljvertenties, abonnementen, etc.. ield De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. I Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. let de reserveringen van bungalows en appartementen in I, mei en juni is het bijzonder slecht gesteld. Het grootste van de akkommodatie dreigt in deze periode leeg te en, wat voor de VVV aanleiding is geweest de deelnemers de reserveringscentrale voor te stellen tot aktie over te i in de vorm van het bieden van aanzienlijke kortingen: 40% de reeds gepubliceerde prijzen voor de periode 9 april-21 en 25% voor de periode 28 mei - 25 juni. Of deze aktie, ge il onder het motto „Beter een half ei dan een lege dop" zal gaan, staat overigens nog niet vast want van de 150 sen die met de VVV reserveringsdienst meedoen, hebben steren nog maar 19 positief gereageerd. sterk geslonken belangstelling een vakantie in een bungalow irtement op Texel in het voor- wordt door de VVV geweten de vermindering van het be- Ibaar inkomen, waardoor veel len hebben besloten hun Ie vakantie te schrappan en Ie ongunstige vakantiespreiding It een rol. |t was altijd al moeilijk om het tussen Pasen en Pinksteren vol ijgen, maar dat lijkt nu helemaal leer te lukken. Op dit moment is leen 20% van de akkommodatie in ■en mei gereserveerd en in juni nog 0%. deze kleine economische ramp mogelijk te beperken (ook in het belang, want de provisie van de eringen vormen een belangrijke inkomstenbronis de genoemde ■gestuurd. Daarin is vermeld dat de 'en die zich voor de kortingsaktie 'en in een aparte bijlage van de itiereisgids zullen worden emd Volgend jaar? bekendheid te geven aan deze lerkoop" zal de VVV landelijke pro- fida moeten maken. Omdat de daarvan in verhouding moeten I tot het aantal bedrijven dat zich ft, wordt gehoopt dat zich alsnog er deelnemers zullen melden. Als Efiiet gebeurt is de kans zeer groot We aktie wordt uitgesteld naar een eger tijdstip volgend jaar, zodat :e in de totale campagme voor de Bgementen kan worden meegeno- e Texelse vereniging voor weer- en ïnkunde organiseert op zaterdag 19 rt om 15.00 uur in ,,De Schakel" Ipzing over de vroegste geschiede- fcn Texel. Deze lezing wordt ver- I door de heer G. J. van Noort uit Burg, die deskundig is op dit ieci Belangstellenden, ook niet- m van de vereniging, zijn welkom. jaande deze week heeft hotel De boom-Texel zijn deuren gesloten wachting van het aantrekken van jjjpachter door de nieuwe eigenaar. Neigingen die tot dusver van ,,De Kteboom-Texel" gebruik maakten zul- l hun activiteit dus moeten staken of ar een andere gelegenheid moeten zien Het is overigens niet te ver- IChten dat de sluiting lang zal duren. I meest waarschijnlijk is dat een brlopige exploitatieregeling zal wor- IJgetroffen. Tegen het eind van deze rek kan daarover meer zekerheid zijn. Ij Texel Vastgoed hebben zich in- Odels diverse gegadigden gemeld die I Lindeboom-Texel" willen pachten, st het maken van een keus zijn echter Brlei beslommeringen gemoeid, zodat Bnog wel een paar weken zal duren Ordat dit zijn beslag krijgt. Een voor- Jige exploitatieregeling (waarbij het ■nlijke hoteldeel vrijwel zeker dicht blijven) ligt daarom voor de hand, er daar de nieuwe eigenaar daar dg bij heeft. men en ook direkt in de Vakantiereis gids kan worden vermeld. Schok Diverse VVV-leden hebben zich nogal geschokt getoond door het VVV- initiatief. Men sprak van een paniek reactie en heeft er kennelijk moeite mee dat men nu wordt gedwongen tot iets dat al veel eerder had moeten gebeu ren: aanzienlijk lagere prijzen voor bun galow-, appartement- en hotelvakan ties in voor- en naseizoen Weliswaar zijn de prijzen die de exploitanten vra gen in voor- en naseizoen lager dan in de periode van de schoolvakanties, maar het verschil is lang niet groot genoeg om de thans zeer prijsbewust geworden rekreant te lokken. Als de aktie doorgaat zal iemand straks in mei een eenvoudig appar tementje van 2-3 personen in Den Hoorn kunnen huren voor f160, per week in plaats van de in de Vakantiereisgids vermelde 7260,—. En voor 7165,— per week heeft men straks een vakantiehuisje dat anders 7275,— zou kosten in deze periode. Een 6-persoons bungalow in De Cocksdorp die voor 7350,— in de vakantiereisgids staat is nu beschik baar voor 7210,—. Verschillende leden hebben laten we ten dat zij zich dergelijke kortingen niet kunnen veroorloven. Als antwoord kon slechts worden gegeven dat dit best mogelijk is, maar dat men zich een lege bungalow nog minder kan veroorloven. En de kans op leegstand is groot, zoals blijkt uit de thans zeer magere reserveringen. Ook voor het hoogseizoen lopen de adspirant-vakantiegangers niet hard. Alleen voor de periode 23 juli tot 6 augustus is de akkommodatie op Texel vrijwel vol, dus slechts twee weken I Zoiets is in de naoor logse toeristische geschiedenis van Texel nog niet voorgekomen en de ongerustheid hierover is dan ook groot. Het is nog maar enkele jaren geleden dat de akkommodatie in het hoofd seizoen reeds in januari nagenoeg werd volgeboekt. „Uit alles blijkt dat de vakantiegangers met de hand op de knip zitten en rustig de kat uit de boom kijken voordat zij een besluit nemen. Naar de goedkoopste akkommodatie is ook in het hoogseizoen verreweg de meeste vraag en de goedkoopste huis jes en appartementen zijn het eerst bezet", aldus Hans Bakker, direktie- assistent van de VVV Texel. Hij wijst erop dat een dergelijke uit- verkoopaktie geen unicum is. Elders in het land werden al eerder op een der gelijke manier de „gaten" in voor- en naseizoen gestopt. De vraag naar Texel was echter altijd zodanig groot dat zoiets hier niet nodig was, maar daar is nu verandering in gekomen. Ook in de hotelsector van Texel is de discussie over het prijsbeleid gaande. Tot dusver heeft dat echter tot niet meer geleid dan een voordelig arrangement voor 65 plussers, waarvoor een korting van 10% geldt. Extreem laag water op de Waddenzee was er donderdagmiddag oorzaak van dat de veerdienst enige tijd moest worden gestaakt. Het water was gezakt tot 1.75 beneden NAP. Zo laag was het in geen zes jaar geweest. Om de boot zo weinig mogelijk diep gang te geven, werden vanaf half twee 's middags al geen vrachtauto's mee meegenomen en van vier tot zes uur werd de dienst helemaal stilgelegd. Om de vele wachtende auto's „op te rui men" voer de reserveboot „Marsdiep" (de „Texelstroom" was dienstboot) een extra vaart uit. Het trof ongelukkig dat de „Molen gat" defect was, want het schip steekt minder diep dan de twee andere sche pen. De dubbeldekker is gisteren naar het dok van Boele in Rotterdam vertrok- hen. Als gevolg van het extreem lage water werd een deel van de havenbodem zichtbaar, wat op de foto goed te zien is. Het ging hier overigens niet om een laagterecord, want het water is ook wel eens gezakt tot 2.30 min NAP. Vrij alge meen heeft de lage waterstand verba zing gewekt. Gewoonlijk komt dit alleen voor bij harde oostenwind maar don derdag was het vrijwel windstil. Volgens de heer C. P. Harting van Rijkswater staat moet ergens anders op de Noord zee geruime tijd harde oostenwind hebben gestaan, zodat het water uit onze omgeving daarheen is 'gezogen'. (foto: Dirk Kuiter) De ouderraden van alle Texelse scholen hebben aan de frac-, tie voorzitters van de Tweede Kamer een brief geschreven waarin wordt uitgelegd wat de mogelijke gevolgen van de onderwijsbezuinigingen zijn voor het onderwijs op Texel. Een opsomming van gevolgen is ook voorgelegd aan de leden van de gemeenteraad met het verzoek de verontrusting daarover te delen en ook ter kennis te brengen aan de Kamer. Het idee om de ouders een eigen „Texels" geluid te laten horen komt van de oudervertegenwoordiging van het beroepsonderwijs en werd gelan ceerd op de onderwijsmanifestatie, die 23 februari in De Lindeboom-Texel werd gehouden. Inventarisatie Dat leidde tot een vergadering van de ouderraden, waar besloten werd op alle scholen een inventarisatie te houden. De bedoeling was te bepalen wat de gevolgen van de bezuinigin gen zijn voor de scholen in de speci fiek Texelse situatie. Die gevolgen zouden op Texel met zijn vele kleine scholen wel eens ingrijpender kunnen zijn dan bij scholen op het vasteland. Waarbij met „gevolgen" in de eerste plaats wordt bedoeld op de afbraak van de kwaliteit en veelzijdigheid van het onderwijs en dus minder op moge lijke ontslagen en verslechterde betaling voor de onderwijsgevenden. Vrijwel alle kleuterscholen, lagere scholen en scholen voor voortgezet on derwijs hebben voldaan aan het verzoek om nauwkeurig op te schrijven wat er op hun school gaat gebeuren als de bezuinigingsmaatregelen doorgaan. Aan de hand daarvan werd zaterdag j.l. een samenvattend overzicht gemaakt dat in de brief aan de Kamer en de raad is opgenomen. De inmiddels verzonden brief (die nog op tijd is voor de kamerdebatten van donderdag I luidt als volgt „Met grote zorg hebben wij kennis genomen van de te nemen bezuini gingsmaatregelen van Minister van Onderwijs Dhr. Deetman zoals is voor gelegd aan de Tweede Kamer. Alle ouderraden van de Texelse Scholen hebben zich gebogen over de gevolgen van deze maatregelen, welke wij met nadruk onder uw aandacht willen brengen. Kleuteronderwijs Kleuters die 4 jaar worden kunnen pas bij het begin van het nieuwe schooljaar i.p.v. vanaf hun verjaardag naar de kleuterschool. Het aantal kinderen in de klas wordt groter, waardoor er minder aandacht voor iedere kleuter apart is. Door vergroting van het aantal kin deren per klas zal bij verschillende scholen een leerkracht worden ontsla gen of geen nieuwe worden benoemd. Kosten voor schooltandverzorging worden verhoogd. Probleemkinderen krijgen minder be geleiding van de Schoolbegeleidings dienst. Kinderen met spraakproblemen zullen minder aandacht krijgen van de logopedist. Lager onderwijs Het aantal kinderen per klas wordt vergroot waardoor de aandacht per kind in de knel komt. Door vergroting van het aantal kin deren per klas zullen leerkrachten sneller worden ontslagen Bij ziekte van een leerkracht zal er gedurende de eerste twee weken geen vervanging mogelijk zijn. Wat doen we dan met die kinderen gedurende die tijd? Kleine scholen worden bedreigd met opheffing. De vergoeding voor het school zwemmen wordt afgeschaft. De schoolbegeleidingsdienst moet tijd inleveren waardoor ze minder inzet baar zijn voor kinderen met problemen. Er komt minder geld voor onder houd van de gebouwen beschikbaar, wat tot uitdrukking komt in de kwaliteit van de verzorging. De kosten voor schooltandverzor ging worden verhoogd en er komt min der geld voor de schoolartsendienst. Buitengewoon onderwijs (plaatse lijke dependance van de Kompas- school). Nog meer dan bij kleuter- en lager onderwijs zijn kleine klassen van we zenlijk belang. Alleen dan is het doen lijk individuele begeleiding te geven, waardoor resultaten worden bereikt die op gewone scholen onmogelijk zijn. Verdere inkrimping van het aantal uren van de schoolpsycholoog is voor deze vorm van onderwijs onaanvaard baar. Afbraak van de zo belangrijke moto rische vorming (zwemmen en gymna stiek) kan aantoonbare schade aan - brengen aan de ontwikkeling van het kind. Voortgezet Onderwijs (Rijksscho lengemeenschap en Beroepsonder wijs). Door klassevergroting in de onder bouw zal er met name minder aandacht zijn voor de zwakkere leerlingen. Door een vermindering van het aan tal leraaruren worden de mogelijkheden om de leerlingen keuzemogelijkheden aan te bieden beperkt. Dit beperkt de aansluitmogelijkheden bij voortgezette opleidingen. Minder mogelijkheden voor vakken die gericht zijn op maatschappelijke vorming. Afschaffing van de gymnastiekuren voor de leerlingen van klas 5 Havo en klas 5 en 6 Atheneum. Door verandering van de examen eisen mogen leerlingen die gezakt zijn slechts terugkomen voor het vak waar voor ze een onvoldoende hebben ge haald. Zij moeten bovendien voldoen aan partiële leerplicht, zodat ze ge dwongen worden naar scholen aan de vaste wal te gaan. Door verhoging van het aantal leer lingen per klas is nu duidelijk dat de afd. Landbouw en Textiele werkvor men afgestoten moeten worden. De consequentie daarvan is dat leerlingen gedwongen zullen worden een andere vakrichting te kiezen of aan de over kant hun studie moeten vervolgen wat in onze Texelse situatie kostenverzwa-. rend werkt en reisproblemen geeft èn B. en W. willen dat de bestemming van de boerderij Lageveld 7 bij Ooster end weer agrarisch wordt en staan daarom niet toe dat een opvang- en trainingscentrum voor windsurfers wordt gevestigd. Een verzoek om een dergelijk centrum in 't Lageveld onder te brengen kwam van de heer C. M. Dros uit Den Burg die thans werkloos is en zijn brood wil verdienen in de windsurfsport. Hij wil de daarvoor ideaal gelegen boerderij, waar tot voor kort het les- en trainingscen trum voor aangespannen paarden van Jan Kiljan was gevestigd, aankopen. De gemeente moet dan wel bereid zijn de bestemming te wijzigen in 'jeugdcen trum' of een andere bestemming waar de windsurfactiviteit onder kan vallen. B. en W. vinden een dergelijk ver- blijfsrecreatief bedrijf op deze plek ech ter ongewenst. Ze willen dat 't Lageveld weer agrarisch wordt, daarbij verwij zend naar het bestemmingsplan buiten gebied dat is gericht op handhaving van de agrarische structuur van het buiten gebied en dus op handhaving van de agrarische bestemming van 't Lageveld. „Bovendien", zo schreef het college, „past medewerking aan nieuwe recrea tieve voorzieningen op willekeurige plaatsen in het buitengebied niet in het tot nu toe door ons gevoerde recreatie- beleid". Onjuist Namens Dros heeft Makelaar Eelman zich nu tot de gemeenteraad gericht waarbij hij tegen de afwijzing protes teert. Eelman herinnert eraan dat de gemeente in augustus 1977 meewerkte aan een bestemmingswijziging van 't Lageveld waardoor de praktijkschool voor paardenhouders van Jan Kiljan er kon worden gevestigd. Als voorwaarde werd toen gesteld dat de bijbehorende productiegrond verkocht moest worden ten behoeve van schaalvergroting van agrarische bedrijven in de buurt of ten behoeve van de dijkverhoging door Rijkswaterstaat. De boerderij werd dus aan zijn agrarische bestemming ont trokken en door middel van een artikel 19 procedure kwam het les- en trai ningscentrum voor aangespannen paar den van de grond. Zoals bekend werd Jan Kiljan op 2 december failliet ver klaard zodat het centrum ophield te bestaan. Eelman vindt dat de plannen van Dros niet betekenen dat er een nieuw recrea- tiebedrijf komt, maar dat het bestaande recreatieve bedrijf voor een ander doel wordt gebruikt. Dros wil zijn surfcen trum nog dit seizoen beginnen, zodat er spoedig zekerheid moet komen. De gemeenteraad wordt dan ook gevraagd in de vergadering van vanavond een uitspraak te doen. Als het aan het college ligt zal die uitspraak er niet komen. B. en W. zijn niet van plan terug te komen op hun eerdere afwijzing en vinden het onnodig om pre-advies uit te brengen. Woensdag (morgen) en donderdag bestaat van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur nog gelegenheid om in „De Schakel" kleding in te leveren voor de kledingmarkt ten bate van het bezoek van de Noord-Ierse kinderen. De kledingverkoping heeft plaats op vrijdag 11 maart van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en maandag 14 maart van 10.00 tot 12.00 uur. Wie kleding heeft maar niet in de gelegenheid is deze zelf naar „De Schakel" te brengen, kan contact opne men met mevrouw Vermeulen, Wilhel- minalaan 32, Den Burg, telefoon (02220) 3564. een geringere kans op de arbeidsmarkt. Bij het LBO wordt het 5e leerjaar afgeschaft wat de kans op werk nog weer kleiner maakt. De onveiligheid voor de leerlingen tijdens de praktijkuren wordt vergroot door bezuinigen. Wij dringen er ten zeerste bij u op aan deze ongerustheid daadwerkelijk te onderschrijven daar de Texelse situatie met zich meebrengt dat een aanslag op de kwaliteit van het onderwijs de leefbaarheid van ons eiland aantast".

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1