Dakhelling in het oude nd minimaal 30 graden dviseur Raad van State: Bestemmingsplan Oosterend Noord wordt gepresenteerd bij Oosterend Present De eerste viool Laad- en losploeg in het Horntje Titanenstrijd damesbiljart Tussenstanden tafeltennis Programma eilandcompetitie MST-programma bag 11 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 adviseur van de Raad van State vindt dat de daken van luwen in het oude land van Texel een helling van tenminste 30 len moeten hebben. Hij haalt daarmee een streep door het ipromis dat gemeentebestuur en provinciale staten vorig jaar [een kwamen en waarbij werd vastgesteld dat men een helling van iraden genoegen zou worden genomen. De adviseur vindt 30 len geen extreme eis, want deze regel geldt ook in landschappelijk Ier interessante gebieden elders in het land. adviseur vindt toepassing van van twintig graden in het oude Heen aanvaardbaar in bouwblok- ivaar zich reeds daken met een jere helling bevinden; dat zou dan ijstelling moeten worden toege- Voor de boeren moet dit advies kleurstelling zijn. Er is langdurig geleverd om in verband met de n daken met flauwere helling toe- jar te maken, wat tot het genoem- jmpromis met de provincie heeft Datzelfde compromis regelde Jat in de jonge polder een goot je van 3 - 4 meter zou worden iteerd. Wat dat laatste betreft de adviseur ook af: hij stelt voor enge land een hoogte van 414 voor en bij vrijstelling tot 6 meter. het ontwerpplan was geen maxi- goothoogte genoemd. Dat werd eurd door gedeputeerde staten. B. I. gingen tegen die afwijzing in p bij de Raad van State, waarbij ze wezen dat het niet nodig is een nnum goothoogte voor agrarische jwen voor te schrijven omdat om iele redenen in de praktijk toch loger worden gebouwd dan nodig omdat er geen landschappelijke regingen zijn voor bijzondere be- ig van goothoogte. Dat vindt de sur van de Raad van State merk- iig. ,,Wat de omstreden goot- tebepalingen betreft acht ik de regingen in het beroepschrift van W wel bijzonder in tegenspraak Ie thans door hen gevolgde prak- II ben het met beide niet eens". Massief larna de adviseur erop wijst dat goothoogtebeperking zeer mas- bouw kan ontstaan, ook als Hing en nokhoogte wèl zijn voor- reven. Dat past met in het oude an Texel en zelfs met in de jonge irs. De adviseur vindt dan B. en W. hebben als zij zeggen dat ook bij eothoogte van 3 meter en een slling van 30 graden nog gebouwen m ontstaan die niet in het land- passen. „Zij verliezen echter uit og, zoals het gehele bestemmings- net de daaraan gekoppelde bijdra- leling schijnt te willen ontkennen, e uiteindelijke vorm van het bouw- een welstandstoetsing zal moeten rgaan. De vrees van B. en W. dat jebouw met grote dakvlakken relke basismaat denkt men dan? t landschap gaat domineren komt net geheel begrijpelijk voor. Het teristieke en waardevolle van de te agrarische bebouwing in het land ligt immers in de lage tot zeer gootlijnen en grote tot zeer grote laden. De bebouwingsvoorschrif- lehoren vooral tot doel te hebben ne bebouwing zoveel mogelijk in sfeer te houden en zo weinig ilijk aan het totaalbeeld afbreuk te doen. Anders dan de appelanten Ie agrarische hoek, ben ik van ng dat het verschil tussen het oude En het jonge land met name op dit tot uitdrukking dient te komen", na wordt geconcludeerd dat 30 graden voor de dakhellingen het mini mum moet zijn. Silo's Omstreden in de planprocedure wa ren ook de bepalingen ten aanzien van 'andere bouwwerken' waaronder silo's. De adviseur is van mening dat silo's alleen op bouwblokken toelaatbaar zijn. Ze mogen in de jonge polders een hoogte hebben van maximaal 15 meter en in het oude land 10 meter, bij vrijstelling (waarbij kritisch naar het omringende landschap wordt gekeken) 15 meter. En in zo'n geval zou er ook een verklaring van geen bezwaar van de provincie moeten komen. In de jonge polders zou de bouw van z.g. torensilo's van 25 meter met helemaal onmogelijk moeten worden gemaakt. Hier zou een wijziging volgens de artikel 11-regeling kunnen worden doorgevoerd waarbij de bedrijfseconomische noodzaak kan wor den afgewogen tegen de schade aan het landschap. De hoogte van 30 meter voor schoorstenen e.d. die B. en W. voor de zuivelfabriek De Eendracht gewenst achten, vindt de adviseur op deze plaats onaanvaardbaar en hij be twijfelt ook of het nodig is. Kassen In tegenstelling tot Gedeputeerde Staten is de adviseur van de Raad van State van mening dat op Texel kassen gebouwd moeten kunnen worden, zij het uitsluitend binnen de agrarische bouwblokken. Dit stond ook in het door de gemeente ontworpen plan, maar G.S. wilden niet verder gaan dan het toelaten van trekkassen op bestaande bollenbedrijven. B. en W., het Land bouwschap en de heer J. S, Dijt gingen daartegen in beroep bij de Raad van State Dijt betoogde dat ook jonge kwekers een kans moeten hebben een De foto die onder het motto „Wie, wat waar?" in de vorige krant stond, werd in 1929 gemaakt in 't Horntje en toont de laad- en losploeg die door TESO werd ingezet als de boot wegens ijsgang moest aan- en afmeren aan 't Homtje in plaats van Oudeschild. De beunen die gebruikt werden om een plankier te maken van de dijk over het ijs naar het schip bleven in bewaring bij Leo de Puijzelaar. Ze wer den naar de dijk gebracht zodra het nodig was. Op de foto staan van links naar rechts Teun Dogger, Kees Vlaming, Niels Sikkeleras, TESO-directeur Stompf, Gerrit Bruin Pruissie"), Kasse Beumkes (zittend), chauffeur M. van Harn, Henk Beumkes (de zittende jongen). Kees Dogger Teunzn, H. Beumkes (Kasse's vader), staand op de treeplank Kees Dogger, Leo de Puijze laar, Juus Timmer, mevrouw Pongers, Jan de Vries sr., Piet Koopman en Jan Vlas (de melkrijder). De staande jongen is onbekend. bedrijf met kassen op te zetten. Boven dien wilde Dijt dat de kassen ook zouden worden toegestaan buiten de agrarische bouwblokken, omdat voor gespecialiseerde bollenbedrijven de grondgeschiktheid van zeer veel belang kan zijn terwijl ook met hoogteverschil len van de grond (zoals in het Hoge- berggebied) rekening moet kunnen wor den gehouden. De adviseur van de Raad van State vindt echter: Kassen moeten binnen de bouwblokken blijven, maar als de noodzaak van een andere plaats kan worden aangetoond kan een kas met vrijstelling (dus niet als recht) buiten het bouwblok worden gezet. Vliegveld De adviseur acht de beroepen die door de Werkgroep Landschapszorg Texel en de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zijn inge bracht tegen de bestemming van het vliegveld Texel voor een deel gegrond. Omdat de toename van het vliegverkeer beperkt moet blijven, wil hij dat de bebouwing van het veld niet groter wordt dan thans het geval is en als de noodzaak daarvan toch mocht blijken, zou het uitbreidingspercentage niet meer dan vijftig mogen zijn en dan nog met goedkeuring van de provincie. De Waddenzeevereniging verzocht de gemeenteraad destijds het veld 'weg' te stemmen in verband met verontrus ting over toename van vliegactiviteit boven en bij Texel. De raad volstond echter met het opnemen van een regeling inzake het verharden of aanleg gen van startbanen zodat de capaciteit van het vliegveld niet zomaar kon worden vergroot. De mogelijkheid om de bestaande bebouwing uit te breiden van 0,15 naar 0,75 bleef echter. G.S. oordeelden dat dit eventueel door de provincie voorkomen moest kunnen worden door middel van het weigeren van een verklaring van geen bezwaar, maar zij wilden eerst het structuur schema burgerluchtvaartterreinen af wachten. Hetzelfde gold voor het even tueel verharden van de startbaan. De Waddenvereniging en Landschapszorg waren daarmee echter niet tevreden en wilden de mogelijkheden van het vlieg veld veel verder ingeperkt zien. De adviseur kan zich aardig vinden in die mening. Hij onderschrijft het structuur schema burgerluchtvaartterreinen waar in staat dat de huidige situatie van het vliegveld Texel moet worden besten digd. Bouwblok De heer J. den Holder die voor zijn bedrijf aan de Vuurtorenweg een agra risch bouwblok wilde hebben, krijgt wat de adviseur betreft zijn zin. Den Holder had van de gemeente een bestemming „eengezinshuis" gekregen omdat men van mening was dat hier geen sprake was van een reëel agrarisch bedrijf. De adviseur betwijfelt of Den Holder, die zijn bedrijf nog aan het opbouwen is, ooit een rendabele agrarische bedrijfs voering zal hebben maar wanneer hij de bouwplannen die hij heeft niet mag uit voeren (en dat mag niet als de bestem ming eengezinshuis in stand blijft) dan wordt het bedrijf in ieder geval niet vol waardig. Van Maldegem .Ook de heer J. G. van Maldegem heeft met zijn beroep bij de Raad van State succes geboekt. De adviseur is althans van mening dat de kleine cam ping van Van Maldegem moet worden gelegaliseerd en een recreatiebestem ming moet krijgen. Het terreintje was hier al vóór de tweede wereldoorlog. Maar omdat het niet officieel was, werd het volgens de adviseur door Van Maldegem zeer lang voor de gemeente verborgen gehouden, waardoor het uit eindelijk als een illegale kampeergele genheid werd beschouwd en niet als een lang bestaand terrein dat een offi ciële status zou moeten krijgen. Van Maldegem heeft in zijn bezwaarschrift vermeld dat het gemeentebestuur van vliegtuigen gebruikt maakte om illegaal kamperen op te sporen. „Zoals uit appellants beroepschrift blijkt onder hield hij echter goede relaties met vliegers zodat hij bijtijds maatregelen kon treffen". De adviseur heeft bij zijn onderzoek verder geconstateerd dat de mini-camping van Van Maldegem een uitstekend verzorgde indruk maakt en van omzomende beplanting is voorzien en dat een ongunstige invloed van het naburige natuurgebied Hogezands- kil met is te vrezen omdat er een stuk agrarisch gebruikt terrein als buffer tussenzit. Zwan Tegemoetkomend is de adviseur ook voor mevrouw J. Speets-Dral die wat hem betreft voor het perceel Kogerweg 157 (bewoond door de heer J. K. P Zwan) een recreatiebestemming kan krijgen. Op het terrein staat thans een woon huis, een zomerwoning, een zwembadje en een grote schuur (47 x 10 meter) die in de jaren zesig door Zwan is gebouwd ten behoeve van een varkensfokkerij. In 1974 heeft Zwan deze fokkerij om gezondheidsredenen moeten staken; de schuur wordt sindsdien niet meer agra risch gebruikt. Zwan vroeg de gemeente in 1974 de schuur te mogen verbouwen tot recreatie-appartementen, maar dat werd geweigerd. In het bestemmings plan kreeg het perceel een agrarisch bouwblok, maar mevrouw Speets-Dral maakte daarentegen bij de Raad van State bezwaar omdat het hier helemaal geen boerderij betreft. Ze wilde alsnog een recreatieve bestemming voor de schuur. Bij Gedeputeerde Staten was daarom vergeefs gevraagd. Daar werd gevreesd dat het toelaten van recreatie in allerlei schuren in het buitengebied tot met meer in de hand houden ontwik kelingen zouden leiden. De afdeling Ruimtelijke Ordening streeft ernaar het ontwerp-bestem- mingsplan Oosterend-Noord, met daarin opgenomen een nieuw woon gebied, te presenteren tijdens het feest Oosterend Present in juli. Maar al vóór die tijd komt het ontwerp-plan in Oosterend in discussie, waarna een inspraakronde van start gaat. Door de afdeling Ruimtelijke Ordening is een eerste plan gemaakt voor een woongebied waarbij voorlopig wordt uitgegaan van de volgende verdeling: 26% kleine huurwoningen, 26% huur woningen met 3 of 4 slaapkamers, 33% koopwoningen in de premiesfeer en 15% woningen in de vrije sector. De verdeling is voorlopig omdat in het dorp binnenkort een woningbe hoefteonderzoek wordt gehouden, waarvoor, aldus R.O., een brief met handtekeningen van woningzoekenden en bouwlustigen van de dorpscommis sie al „een verheugende eerste aanzet is". Het plan is om ook woningen te bouwen op de plaats van de huidige openbare lagere school en de kleuter school aan de Mulderstraat. In het kader van integratie van kleuter- en basisonderwijs worden momenteel de mogelijkheden van nieuwbouw van deze scholen elders bekeken. In eerste instantie denkt RO de schoolterreinen vol te bouwen met ongeveer 25 wonin gen. Ten noorden van de Mulderstraat moet een woongebied komen van ongeveer 40 woningen en daarnaast kunnen in Oosterend zelf nog 25 woningen worden gebouwd. Het college heeft gevraagd voor deze laat ste groep een „gatenplan" te maken. In het bestemmingsplan-ontwerp was aanvankelijk rekening gehouden met een forse uitbreiding van het dorpshuis, maar gezien het negatieve advies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten over de uitbreiding van „De Bijenkorf" met een sportzaal, wil ruimtelijke ordening deze mogelijk heid alsnog beknotten. Zondag a.s. zal in „Loodsmanswel varen" in Den Hoorn nog één partij gespeeld moeten worden voor het Texels biljartkampioenschap Het be treft hier de finale tussen de twee sterkste dames-biljarters op Texel, nl. Karolien Timmer, die vorige week moest afmelden wegens ziekte, en Kitty Bak ker, de kampioene van vorig jaar. Deze titanenstrijd zal om half drie beginnen. Voor tafeltennisvereniging Tetak zit ten er alweer zes competitiewedstrijden op en er resten nog vier wedstrijden. Na zes wedstrijddagen staat Tetak 1 fier bovenaan, bezet Tetak 2 een fraaie tweede plaats en staat Tetak-jeugd wat troosteloos met 0 punten onderaan. De tussenstanden zijn als volgt: Klasse 5C: 1. Tetak 1 6 6 0 0 12 48-12 2. Rats 9 6 5 0 1 10 45-15 3. Typhoon 4 6 3 1 2 7 33-27 4. H. Huys 12 6 1 2 3 4 25-35 5. Spoednik 4 6 1 1 4 3 24-36 6. Doko 4 6 0 0 6 0 5-55 Klasse 5L: 1. Rats 12 6 5 0 1 10 41-19 2. Tetak 2 6 4 1 1 9 41-19 3. Polisport 4 6 4 0 2 8 43-17 4. Doko 3 6 3 1 2 7 35-25 5. TjapTjoy5 6 1 0 5 2 14-46 6. Typhoon 5 6 0 0 6 0 6-54 Klasse 3C - jeugd: 1.Turnlustl 5 5 0 0 10 40-10 2. Doko 4 4 3 0 1 6 29-11 3. Typhoon 2 4 3 0 1 6 25-15 4. Rats 2 5 2 0 4 4 24-26 5. Polisport 1 4 1 0 3 2 19-21 6. Tetak 1 6 0 0 6 0 3-57 De adviseur van de Raad van State vindt dat argument op zichzelf wel juist, maar meent dat hier sprake is van een bijzondere situatie. Zwan deed destijds een beroep op de zg. regeling 1969 van de gemeente. Volgens deze niet meer bestaande regeling konden in sommige gevallen bestaande agrarische gebou wen tot appartementen worden ge maakt. De adviseur betwijfelt of de vergunning destijds terecht is gewei gerd. Het gemeentebestuur gaf de vergunning destijds niet omdat men Zwan niet geloofde. Hij zou nooit serieus een agrarisch bedrijf hebben willen beginnen maar slechts deze schijn hebben gewekt om van de 1969-regeling gebruik te kunnen maken, waarvoor het nodig was over een agrarisch maar niet meer in gebruik zijnd gebouw te be schikken. Bovendien had Zwan altijd in de recreatie gezeten. De adviseur ge looft Zwan echter wel. Hij wijst erop dat hij geruime tijd varkens heeft gehouden en dat ook de constructie van de schuur (met golfplaten dak) erop wijst dat de agrarische plannen serieus waren. Dinsdag 15 maart: Veld A, mannen: 18.30 u.: RWS-Gemeente PEN 19.05 u PEN-GraafSp. RWS 19.45 u.: Gamma-PH HOtel RSG 20.25 u.: RSG-Smash 3 PH Hotel 21.05 u.: Kobeko-DGM Reisburo 21.45 u.: Molenkoog-Reisburo Krim 22.25u.: Van Wijngaarden-Krim Molenkoog Veld B, mannen en vrouwen: 18.30 u.: Vredelust-Amro Cors Polis 19.05 u.: Cors Polis-Westerlaken Amro 19.45 u.: Memo-Mengsmering TZT2 20.25 u.: TZT 2-Versluis H. Memo 21.05 u.Graaf Sp.-Koffieshop Garage Dros 21.45u.: Garage Dros-Mantje Goënga2 22.25 u.: Goënga 2-WGD Mantje Veld C, vrouwen: 18.30 u.Smash 2-Firstlady Casino 19.05 u.: Smash 2-Casino TaxiSmidt 19.45 u.: Jailteam-VW Audi Smash 2 20.25 u.: Skil-Vopoda NCM Graaf sp. 21.05u.: Rog/SVC-Gar. Kikkert Nokanto 77 21.45u.: Nokanto 77-12 Balcken Garage Kikkert 22.25 u.: Teso-RSG 12 Balcken Zaterdag 12maatrt: Basketbal: Koninghal: Mareis-Zeemacht (h.sen.), 16.30 uur Marels-lm.jun.), 18.30 uur De Brug: Marels-HBO (j.jun.17.00 uur Volleybal: Jocohal: HCSC 3-Tevoko 1 Im.ads.), 13.30 uur Noordkop-Tevoko 1 (m.ads.), 14.15 uur HCSC 2-Tevoko 1 (d.l, 13.30 uur Trefpunt: Juvoc 2-Tevoko 2 (h.14.45 uur Juvoc 1-Tevoko 2 )d16.00 uur De Opgang, Hoorn: Sport 2-Tevoko 1 h16.00uur Zondag 13 maart: Handbal: Ons Genoegen: MST-WGW 4 (m.ads.), 12.30 uur MST-SRC 3 (d. jun.l, 13.30 uur MST-BUC 1 (d.sen.), 14.30 uur MST-Koedijk 2 (h.sen.), 15.45 uur Tevoko 1 dames speelt zaterdag de wedstrijd van de waarheid. Tegenstan der HCSC 1, tot voor zaterdag j.l. koploper verspeelde 3 wedstrijdpunten tegen Advendo. Bij winst hebben de Texelse dames de koppositie en het eventuele kampioenschap stevig in handen. door L. van Schooten 14 Jaap van Santen hield zichzelf jjng voor, dat hij maar met beide [|n op de grond moest blijven. Zijn Bren hielpen hem daarbij wel. „Wie Dminee wil eren moet niet met hem Bren", citeerde Olga, „als ze es paps, hoe je werkelijk was, i ze je boek nooit uitgegeven". 3f als ze wisten wat hij voor 'n liter had", meesmuilde Sander In deze dagen had hij veel steun aan |Herpen. Bij al zijn begaafdheid had look nog een scherp zakenmansin- en wist Jaap meestal goed te Ms je die man ziet en hoort", zei 1 eens, „dan zou je denken dat hij nissionair in effecten was en niet |ijpen dat hij zulke linke gedichten maken". pms zat ze hem verstolen gade te ■L wanneer hij, zijn scherp getekend T:ht met de donkere ogen naar Jaap ^nd zat te praten. Wonderlijke vent. f zo hard als een bikkel, en toch kon iemand die werkelijk hard was, w ontroerend-mooie, zulke van diep jm en mensenliefde getuigende din- fcchriiven? Zè vond er vermaak in met Van Her- |te kibbelen en werd wel eens echt wanneer hij haar argumenten ontzenuwde met de stoicijnse kalmte van een chirurg. „Heb ik je nou echt boos gemaakt?" vroeg hij eens, toen ze een ogenblik alleen in de kamer waren. „Ja, u bent met ridderlijk. U praat met me als met als met een man". „Maar ik dacht dat je laatst zei, dat het je zo hinderde, dat de mannen de vrouwen nooit serieus namen? Dat je het zo prettig vond als een man net tegen je praatte als tegen een andere man?" „Ja, maar daarom bén ik nog geen man". „Nee, gelukkig niet". „Waarom gelukkig?" vroeg ze uitda gend. En toen zag ze dat hij niet meteen een wederwoord had. Gelukkig kwam Jaap net binnen. „Hebben jullie ruzie?" „Dick is onuitstaanbaar". „Bedoel je dat je met tegen hem op kon?" „Haha!" ze stond op, „jullie supe rieure mannen!" En statig zeilde ze de kamer uit. „Het ontbreekt je dochter niet aan temperament", stelde Dick van Herpen vast. „Nee, zeker niet Maar 't is een schat van een meid". Dick van Herpen begon over iets anders „Er is volgende maand een bijeen komst van de Letterkundige Kring. Nogal feestelijk. Mét de dames. Jij krijgt ook een uitnodiging. Moet je heengaan, met Sandra. Ze zal het heerlijk vinden, al die beroemdheden". En Dick van Herpen had gelijk. San dra vond het heerlijk. Tot nog toe had zij helemaal alléén moeten vechten voor de plaats, die haar, naar zij meende, krachtens haar afkomst en persoonlijk heid toekwam. Nu gingen, door Jaap, andere deuren voor haar open. Ja, ze had toch wel goed gezien, toen ze het met hem aandurfde. Het had een tijdje geduurd, het had een hele tijd geduurd, maar nu bleek toch dat Sandra Cranen- burgh wist wat ze deed toen ze Jaap van Santen trouwde. In de grote zaal in Amsterdam, waar de Kring bijeenkwam liet ze zich door Van Herpen de mensen aanwijzen. Schrijvers, dichters, wier namen ze kende, die ze nu in levende lijve zag. Haar mening over Dick van Herpen steeg, toen hij er zo velen bleek te kennen, haar met hen in kennis bracht. Ze merkte dat Jaap hier de aandacht trok. Hij was met alleen de nieuwste ster aan het firmament, maar ook een van de eerste grootte. Met één slag had hij zich in de eerste rij geplaatst. En zij, Sandra, deelde in de glorie. En ze wist dat ze opviel. Ze zag er heel goed uit en ze droeg een heel moderne japon, die haar uitstekend stond. Vrien delijk deed ze, en een beetje gereser veerd. Ze moesten nu niet denken dat ze zo blij als een kind was, dat ze in dit illustere gezelschap zich mocht bewe gen Ze was heus niet het onderwijzers vrouwtje dat glorieerde in het succes van haar man. Ze was een Cranenburgh en dit was het milieu waarin ze behoor de, waarin ze thuis was. Ze stond in een kring met Jaap en Van Herpen, met enkele bekende critici, een ultramoderne dichter en een toneel schrijver en de dichter pleegde krasse beweringen over de moderne literatuur. Het verveelde Sandra een beetje, ze vond hem geen leuke man, zo gewich tig. Met een half oor luisterde ze naar de gesprekken om haar heen. Vlak in de buurt stonden twee jonge vrouwen, de een, wist ze, werkte mee aan een of ander tijdschrift en de ander was de vrouw van een schilder, die nooit wat verkocht, waarom zij er een beetje bij verdiende met krantenwerk. Wat die twee hier deden snapte Sandra niet, maar op dergelijke bijeenkomsten ont moette je van alles „Zo te zien heeft hij het wel aan héér te danken", zei de donkere met de sluikse haren een beetje spottend. „Ja", lachte de blonde met de korte haardos, „zo echt de vrouw waarmee een man het ver brengt". „Zoiets vind je eigenlijk alleen bij vrouwen van hoge pieten, zoals gene raals en ministers", merkte de ander op. „Die vinden zichzelf zo verschrikkelijk belangrijk, omdat manlief zo verschrik kelijk belangrijk is. In onze kring heb ik dat nooit zo sterk meegemaakt". „Dat komt omdat onze mannen hun vrouwen meestal thuis laten", spotte de blonde „Voorzover wij thuis gelaten kunnen worden, want meestal gaan we wel op eigen kracht", zei haar vriendin. „Maar ik denk dat zij stil de dienst wel uit maakt, Hij lijkt me een aardige vent, niks geen kouwe drukte". „Hoeft ook met, die maakt zij wel". „Vind je ook niet Sandra?" vroeg Jaap opeens. „Pardon", zei ze, ,,ik was even met m'n gedachten ergens anders", en ze wierp zich geanimeerd in het gesprek. Sandra sprak die middag allerlei men sen en vermaakte zich best en opeens kwam ze te staan tegenover de jonge vrouw met het donkere sluikse haar, wier gesprek ze onwillens gedeeltelijk had afgeluisterd. Ze vond haar niet sympathiek, een beetje fel, een beetje erg modern. „Bertie", zei Van Herpen, „dit is mevrouw Van Santen „O juist", zei Bertie, ,,Jaap van Santen is üw man". Ze zei het op een eigenaardige toon en Dick van Herpen, met zijn scherpe opmerkingsgave be greep meteen wat ze bedoelde. Bertie was erg intelligent, maar had ook geen schijntje tact al had ze Sandra van Santen kennelijk dóór. Sandra knikte vriendelijk en wendde zich naar een ander, maar de bedoeling van Berties opmerking was haar even min ontgaan. En nu kwam het gesprek, dat ze afgeluisterd had, stukje bij beetje weer in haar herinnering terug. Zou dat kleine zwarte krengetje het over héér gehad hebben7 ,,zo echt de vrouw waar een man het ver mee brengt niks geen kouwe drukte hoeft ook met, die maakt zij wel Ze waren jaloers, die vrouwen. Na tuurlijk waren ze jaloers. Moest je nou zoiets zien, met dat sluikse zwarte haar, in die simpele jurk, smaak noch heer lijkheid was er aan. Leefde wellicht met de een of andere armoekunstenaar, in een huis met een stoel, een bed en een kurketrekker. Zij, Sandra, toonde in ieder geval dat een kunstenaarsvrouw zich ook nog op een behoorlijk maat schappelijk peil kon bewegen, dat ze er nog aantrekkelijk uit kon zien. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11