College i vijst aankoop „reiatiegrond" af mm Beleid 1977 is basis voor verdediging bestemmingsplan Radio Texel één dag legaal in de lucht Rondvraag raadsvergadering Discussie relatienotagebieden Samenwerking met VARA „ANNIE Schaken op maandag V Zomerwoningen n gelijk stellen aan zomerhuizen - PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 MAART Het college wijst aankopen van gron den door overheid en particuliere instel lingen in het kader van de uitvoering van relatienota (genoemd in de structuur schema's natuur- en landschapsbehoud en openluchtrecreatie) af, met uitzon dering van gronden die in het bestem mingsplan buitengebied zijn omschre ven als natuurgebied A en beheersover eenkomsten in het Hogeberg-gebied. Ook het aangaan van beheersovereen komsten voor het in stand te houden van tuinwallen wordt door burgemees ter en wethouders niet afgewezen. Dit standpunt is een gevolg van een in december door de gemeenteraad aan- nomen motie waarin werd gesteld dat aankopen in het kader van de uitvoering van de relatienota's geheel moesten worden afgewezen. Tijdens die raads vergadering werd door het college ver klaard dat het raadsstandpunt indruist tegen de uitgangspunten van het be stemmingsplan buitengebied. Toen werd gevraagd of het college de gevolgen vande motie op een rijtje wilde zetten. Daaruit is een 'discussiestuk' ontstaan dat binnenkort aan de orde komt in de raadscommissie voor ruimte lijke en huisvestingsbeleid. De afdeling Ruimtelijke Ordening wist niet goed raad met de tekst van de motie wat betreft het afwijzen van alle agrarische grond aankopen omdat de beweegredenen van de raad niet in de motie zijn verwoord. In de motie wordt onderschreven dat het bestemmingsplan buitengebied vol doende garanties biedt ten aanzien van landschapsbescherming, natuurbehoud en openluchtrecreatie maar aan de andere kant wil men voorwaarden om deze garanties tegen te houden. Ruim telijke Ordening noemt in het discussie stuk mogelijkheden waarom dit motie onderdeel is aangenomen en de raads commissie zal hier opheldering over moeten verschaffen. Bescherming Als mogelijke achtergronden van de motie ziet Ruimtelijke Ordening dat de huidige gemeenteraad geen adequate bescherming van de in het bestem mingsplan genoemde natuurgebieden nastreeft en in dat geval is het gewenst dat het bestemmingsplan wordt gewij zigd en gronden met bestemming na tuurgebied de bestemming agrarisch gebied of agrarisch gebied met land schappelijke en cultuur-historische- landschappelijke waarde krijgen. Ook is het mogelijk dat men wèl behoorlijke bescherming van natuurge bieden nastreeft maar het instrument van aankoop afwijst. ,,ln dat geval resteert het instrument van beheers overeenkomst dat als het ware in het verlengde van aankoop ligt", meent Ruimtelijke Ordening, waarbij wordt toegelicht dat beide mogelijkheden een beperking van agrarisch gebruik in zich Als minister Brinkman ermee akkoord gaat, zal de in oprichting zijnde locale Texelse radio-omroep vrijdag 17 juni een middag en een avond voor iedereen op Texel zijn te beluisteren. In samenwer king met de Vara zal dan een totaal programma worden verzorgd, waarvan enkele delen via de gewone Hilverse zender ook in het land te beluisteren zullen zijn. Er zijn officiële mogelijkheden voor dergelijke experimenten met locale radio. Elders in het land is het al een paar keer gebeurd maar daar werd gebruik gemaakt van de kabel. Inmid dels is ingezien dat er gebieden in Nederland zijn waar waarschijnlijk nooit een kabel zal komen en om ook daar een experiment mogelijk te maken zal de ether bij hoge uitzondering worden opengesteld. Texel wordt de eerste gemeente waar dit gebeurt. De makers van het programma moe ten van de minister echter aan veel voorwaarden voldoen. De instantie die voor de uitzending verantwoordelijk is moet representatief zijn voor de plaatse lijke gemeenschap, wat moet blijken uit vertegenwoordiging van tal van maat schappelijke stromingen en een verkla ring van de gemeenteraad. De instantie moet ook rechtspersoonlijkheid hebben en dus goedgekeurde statuten kunnen overleggen. Spoed Op Texel bestaat op dit moment alleen een Werkgroep Locale Omroep, die nog in een vereniging of stichting met rechtspersoonlijkheid moet worden omgezet. Met het oog op het aanstaan de experiment zal daarmee spoed wor den betracht. De gemeenteraad zal worden gevraagd de gewenste verkla ring in de raadsvergadering van april af te geven. Evenals de NCRV, waarmee de Werk groep Locale Radio Texel ook contacten onderhoudt, verleent de Vara veel ser vice aan mensen die met plaatselijke radio bezig zijn. Er is een speciaal Vara programma 'Luchtruim' waaraan locale omroepen meewerken. De presentatrice van dit programma Stéphanie Brokerhof was dinsdagmiddag in het raadhuis in Den Burg om met de werkgroep te overleggen wat er allemaal moet gebeu ren om de uitzending op Texel mogelijk te maken. Evenementen Van Vara-zijde was gesteld dat de gebeurtenis in mei of juni a.s. moet plaatsvinden en men was het dinsdag snel eens over de datum. De uitzending zal nu samenvallen met het jazzfestival en de laatste voorbereidingen voor de In verband met de tijdelijke sluiting van Hotel De Lindeboom zijn de club avonden van En Passant verschoven van de dinsdag naar de maandag avond. De competitiewedstrijden worden voorlopig in de Raadskelder ge speeld. catamaranronde om Texel terwijl tevens een expositie van een Duits kunste naarscollectief zal worden geopend. Deze gebeurtenissen vormen voldoende aanknopingspunten voor een gevarieerd programma dat voor een groot deel door Texelaars zal moeten worden gemaakt. Veel kosten zullen aan de uitzending niet zijn verbonden. De Vara stelt gratis apparatuur en mensen beschikbaar. Texel moet wel zorgen voor overnach tingsgelegenheid (twee nachten) voor de ongeveer tien medewerkers en ook voor een geschikte, voor het publiek toegankelijke ruimte vanwaar de uitzen ding zal plaatsvinden. hebben. Bij een beheersovereenkomst kan de schade van het niet 'meest doelmatig' agrarisch gebruik door mid del van een schadevergoeding worden geregeld en bij aankoop kan de grond in 'aangepaste pacht' weer worden uitge geven. ,,ln een aantal gevallen zal bij aankoop het agrarische gebruik totaal verloren gaan", aldus Ruimtelijke Or dening. Geen partner Volgens de afdeling kan de achter grond van de motie ook zijn dat men het rijk liever niet als partner ziet bij de bescherming van het Texelse land schap, immers de bezwaren richten zich tegen aankoop van grond door het rijk. ,,ln dat geval zal de aankoop moeten geschieden door particuliere instanties voor natuurbehoud of de gemeente, waarbij ook een beheersovereenkomst opgesteld kan worden". Ruimtelijke Ordening acht het niet aannemelijk dat de gemeenteraad niet met het rijk wil samenwerken omdat dit niet past in het bestuurlijke systeem in ons land. In dat geval zou ook de rijkssteun voor een bijdrageregeling principieel moeten wor den afgewezen. ,,Het rijk kan namelijk aan alle financiële regelingen voorwaar den verbinden". Niet actief Als laatste mogelijkheid noemt Ruim telijke Ordening de mening dat de gemeenteraad de waarden van natuur gebieden wel erkent en als zodanig in het bestemmingsplan waardeert, maar dat men geen 'actieve' bescherming van de gebieden nastreeft. De afdeling meent dat dan het gevaar ontstaat dat de lasten van het natuurbeschermings- beleid naar de burger worden gescho ven omdat volgens de planvoorschriften van het huidige bestemmingsplan in sommige gebieden geen rendabele be drijfsvoering mogelijk is en de agrariërs in de natuurgebieden schadeclaims moeten indienen bij de gemeente vol gens artikel 49 van de wet op de ruim telijke ordening. ,,De bijdrageregeling beoogt beroep op artikel 49 overbodig te maken", meent Ruimtelijke Ordening, die aanvult dat de bijdrageregeling natuurlijk kan worden uitgebreid maar dat de financiële lasten dan geheel voor de gemeente zijn. ,,Het rijk heeft im merseen eigen financiële regeling". De voorstanders van de motie mogen woensdag 16 maart toelichten wat hun beweegredenen zijn en kunnen com mentaar geven op het standpunt van het college. Het college is met een meerderheid (de burgemeester wethouder Zegers) tegen het stel van Jan van Asselt om de breidingsmogelijkheid van zomoi ningen (nu tot maximaal 45 m2) te stellen met die van zomei die volgens het bestemmingspk 70 vierkante meter mogen zijn. mei K rhuX Annie is het verhaal van een tienjarig weesmeisje, dat wordt gekoeieneerd in het weeshuis van Miss Hannigan en voortdurend met haar hondje Sandy probeert te ontsnappen. Tenslotte lukt dat, ze raakt verzeild in het protse rige huis van een barse miljonair Oliver Warbucks, die nooit eerder van een mens of een dier heeft gehouden, maar door tussenkomst van Annie volkomen smelt. In de hoofdrollen: de tienjarige Alleen Quinn, de komische Carol Bur nett als Miss Hannigan, Albert Finney als Warbucks, Bernadette Peters, Ann Reinking en popzanger Tim Curry. John Huston de 76-jarige regisseur, maakte tientallen films, -maar nooit eerder een rousicalyi .Annie past. volledig ia een typisoh Amerikaanse traditie zegt hij. Het is oorspronkelijk een stripverhaal en we hebben geprobeerd om het puntig en grappig te houden. Annie is inder daad een Amerikaans stuk folklore. Ze is in 1924 gecreëerd door de beginnende striptekenaar Harol Gray, die ruim veer tig jaar later stierf als een miljonair. Volgens de legende ging de eerste versie over het jongetie Otto. Maar de uitgever van de New York Daily News, waarin de strip zou worden gelanceerd vond het baasje te meisjesachtig. Doe hem een jurk aan en noem het Annie, moet hij hebben gezegd. Ruim een jaar later vond Annie haar schatrijke be schermheer Oliver Warbucks. Opnieuw greep de uitgever in. Wie heeft er ooit gehoord van een rijke wees? vroeg hij zich af en zette de strip stop. Eén dag stond er geen strip in de krant en toen bleek pas hoe groot haar succes inmid dels was. De lezers protesteerden en de uitgever was gedwongen om de strip de volgende dag weer te publiceren. Zo begon de zegetocht. Het kon niet meer uitblijven en Columbia Pictures kocht in het voorjaar van 1978 de filmrechten voor een recordbedrag van 9'/2 miloen dollar. Drie jaar later begonnen de opnamen, waaraan ruim 2.000 mensen hun bijdrage leverden. Alles bij- elkaar heeft de film zo'n 45 miljoen dollar gekost. Daar kwam de afgelopen maan den nog eens 10 miljoen bij voor de promotie. Annie is vanaf vrijdag 2 weken op Texel. De voorstellingen zijn van vrijdag tot enmet maandag aanvang 20.00 uur en zaterdag- en zondagmiddag aanvang 14.30 uur. Toegang alle leeftijden. Plaatsbespreken alleen voor de avond voorstellingen van 17.00 tot 18.00 uur. De wethouders Barendregt en ling vinden dat de totale opperv van zomerwoning wel uitgebreid worden. Van Asselt zei in de R.O.-comm vergadering van januari, later geslj door anderen, dat er geen bes tegen uitbreiding kon zijn omdat zomerwoning in tegenstelling tot i ger niet meer door de hoofdbevt (die zijn woonhuis dan verhui wordt gebruikt maar door recrej en dat met uitbreiding kwaliteit betering kan optreden. Bovendien de rechtsongelijkheid tussen zo woningen en zomerhuizen worden geheven. Ook heeft gelijkscha!,] een gunstig effect op de werkgelf heid. Maximum RO is met de raadsleden van me dat gebruik van zomerhuis en zc woning momenteel in principe he de is, maar de omstandigheden schillen nogal. Op zomerhuistern geldt een percentage dat ma» bebouwd mag worden met maximum 20 zomerhuizen per het wat in de praktijk dus betekent d bij grotere zomerhuizen mindei hectare gebouwd worden en bij l zomerhuizen maximaal 20. Bij zomerwoning (,,een seizoenwot blijf op het erf van een permanem woonde woning", aldus het bi mingsplan) wordt gelet op de vel ding bebouwd/onbebouwd op he Het vergroten van de maximale o vlakte kan, volgens RO, de volt nadelige effecten hebben: het ont van een wanverhouding tussen w en zomerwoning, een aantastinj de verhouding bebouwd onbebouwd en bij een zomerw van 70 m2 is opsplitsing mo zodat een pand aan twee gezinne worden verhuurd. Dat leidt volget weer tot aantasting van de woo geving. Daarnaast kan met een zomerwoning via oneigenlijke w< permanente woning ontstaan. RO vindt de nadelen groter i voordelen en vindt niet dat met I stelling een „structurele bijdragf de werkgelegenheid wordt gelei De commissie voor Ruimtelijk- enl vestingsbeleid kan in de verg» van woensdag 16 maart een over dit standpunt uitspreken. Als het gemeentebestuur op 14 april tegenover de Raad van State haar ruimtelijk beleid voor het buitengebied zal verdedigen, zal dat gebeuren op basis van de besluitvorming van 1977. De mening van de toenmalige gemeenteraad zal dus leidraad zijn en van de politieke verschuivingen die zich bij de afgelopen raadsverkiezingen hebben voorgedaan zal dus niets zijn te merken. Ate Rienstra van het CDA had ge hoord dat mensen met een minimum inkomen kwijtschelding van onroerend goed-belasting kunnen krijgen. Hij vroeg zich af of dat bekend is en meende dat de sociale dienst er goed aan zou doen betrokkenen daarop te wijzen. Beloofd werd op deze vraag schriftelijk antwoord te geven. „We zullen nakijken of het waar is". Wethouder Zegers had de indruk dat het in geval van bijstandstrekkers niet logisch zou zijn als de O.G.-belasting wordt kwijtgescholden want deze be lasting hoort tot de onvermijdelijke kosten van levensonderhoud, die uit de Dit werd naar voren gebracht door burgemeester Engelvaart in de rond vraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering naar aanleiding van vragen van Jan van Asselt van Texels Belang. Die wilde weten of het verweer dat de gemeente voert de huidige raadsvisie zou vertolken dan wel een „ambtelijke" benadering zou omvatten die (waarschijnlijk) overeenstemt met de meningsvorming van destijds. Zoals bekend heeft de adviseur van de Raad van State nogal wat wijzigingen voorgesteld in het door de gemeente raad vastgestelde plan buitengebied. Sommige van die wijzigingen passen misschien aardig in de visie van de huidige gemeenteraad op het ruimtelijk en recreatiebeleid, zodat het begrijpelijk zou zijn dat de gemeente op 14 april nauwelijks zal pogen de adviseur op die punten te bestrijden. Maar volgens de burgemeester moet de zaak konsekwent benaderd worden. Het toenmalige beleid is democratisch vastgesteld en dient ook nu verdedigd te worden. Als men behoefte voelt aan wijziging van het vastgestelde plan, moet dat niet gebeuren door nu de adviseur gelijk te geven, doch dienen wijzigingen van het bestemmingsplan aanhangig te worden gemaakt. Het publiek zal dat misschien niet begrijpen, maar de behandeling door de Raad van State moet worden gezien als een rechtzaak waarin moet worden bepaald of de gemeenteraad in 1977 (en later de provincie) een juiste beslissing heeft genomen. bijstandsuitkering moeten kunnen wor den bestreden. „De Lindeboom-Texel" Gelein Jansen toonde zich nogal bezorgd over de toekomst van hotel De Lindeboom-Texel nu dit horecabedrijf een andere eigenaar heeft gekregen. In de oude situatie had de gemeente nogal wat invloed wat betreft gebruik, tarie ven, eventuele verbouw e.d. van dit complex. Maar hoe moet dat nu? De burgemeester kon er geen zinnig woord op zeggen. Het college heeft de verkoop van „De Lindeboom-Texel" uit de krant vernomen en weet verder nauwelijks iets. Met de Recreatiestich ting zal spoedig contact worden opge nomen om te bepalen hoe de zaken er nu precies bijstaan, zodat de raad geïnformeerd kan worden. Naar aanleiding van andere vragen van Jansen zei wethouder Klaas Baren dregt dat de organisatie die zich met de promotie van Texel en van Texelse producten zal bezig houden in de maak is. „We denken aan een onderdeel van de VW". Haalbaarheidsonderzoek Het 'haalbaarheidsonderzoek' van F50.000,— dat nodig is om vast te stellen of en in hoeverre de plannen voor het artikel 11-gebied in De Koog kunnen worden doorgezet, zal mogelijk al bin nen een maand beginnen. Aldus ant woordde wethouder Barendregt op een vraag van Daan Welboren van het Pakt. Verwacht wordt dat het betreffende bureau het onderzoek halverwege dit jaar klaar heeft. Teso Wethouder Daan Schilling zei dat het beleid van het gemeentebestuur is ge richt op verwezenlijking van aangepaste aanleginrichtingen in de veerhavens, zodat de dubbeldekker volledig kan wordn benut èn op een goedkoop veerdiensttarief voor inwoners van Texel. Dat was geen nieuws want het staat in het collegeprogramma, maar het werd nog eens onderstreept naar aanleiding van opmerkingen van Dirk Terpstra van het Pakt over de huidige situatie bij Teso. „We hebben altijd gewaarschuwd dat de gebruikers van het veer het gelag zullen moeten betalen en we krijgen helaas gelijk. De tariefs verhogingen gaan door, waardoor Texe laars op hun eigen eiland zowat worden opgesloten en Teso weigert rekening te houden met oude mensen en invaliden. Nu is ook het personeel in de gevaren zone gekomen". Terpstra hekelde de leiding van Teso die beweert dat de fuiken moeten worden aangepast en dat dan alles wel goed komt. Volgens Terpstra staat nu wel vast dat de dubbeldekker een 'volledige flop' is geworden en het werd volgens hem tijd dat het college zijn houding ten opzichte van Teso herziet en zich achter de belangen van de bevolking stelt. „Bent u bereid om met een voorstel te komen waaruit blijkt dat we met z'n allen aan de slag gaan om de tarieven omlaag te brengen voordat het te laat is?" Wethouder Schilling zei dat het col lege altijd wel aan de slag wil maar dan wel volgens het (niet door het Pakt onderschreven) basisprogramma waarin staat dat de tarieven voor Texelaars omlaag moeten maar dat ook dfe fuiken moeten worden aangepast. Schilling weigerde in te gaan op de opmerkingen betreffende het bedrijfsbeleid bij Teso. Wel kondigde hij aan dat er zeer binnenkort overleg zal zijn tussen Teso- bestuur en het college. Barendregt wilde nog wel kwijt dat hij de dubbel dekker helemaal geen flop vond. „De moeilijkheden bij Teso zijn het gevolg van teruglopend vervoer en dat heeft niets te maken met de dubbeldekker". Vliegfeest De PSP is niet blij met de plannen om deze zomer weer een vliegshow te houden op en boven het vliegveld Texel. Peter Bakker vroeg of omwonenden Arob-beroep kunnen aantekenen tegen de toestemming die de burgemeester heeft gegeven voor het evenement. Burgemeester Engelvaart zei dat hij slechts een intentieverklaring heeft gegeven maar nog geen toestemming. Natuurlijk zijn omwonenden in de gele genheid om bezwaar te maken als zij dat willen. Henk Beumkes van het Pakt zei dat hij de laatste tijd helemaal geen jaarver slagen van de Recreatiestichting meer heeft gezien en ook wilde hij weten of de B.V. Lindeboom Beheer is ontbon den nu „De Lindeboom-Texel" is ver kocht. Wat betreft het eerste werd beloofd navraag te doen en tweede vraag moest de burgert antwoorden: ik weet het niet. zoals eerder opgemerkt zal er sp opening van zaken worden inzake de gevolgen van de verken het complex. Gerbrand Poster van de VVD va dat de bouw van premie B-wonmJ de Mars wordt opgehouden d<x propaangastank die nog altijd I directe omgeving staat. Tijd vel extra kostbaar omdat de premiel B-woningen dalende is. Wel)| Daan Schilling legde echter uit bouw van de woningen niet afhangt van het opruimen gastank, maar van het toekenn een contingent B-woningen wege. Dat contingent is tot dust niet afgegeven. Overigens Grondbedrijf wel contact opnem Polygas om de gastank snel krijgen. Poster vroeg verder om regelen om een eind te maken gebruiken van parkeerplaatsen validen door gewone parkeerders. Gren Naar aanleiding van een andere van Poster vertelde Schilling gemeente ai het mogelijke heeft om de exploitanten die uitbr plannen hebben in het bestem plan Grensweg ter wille te zijn dank zij de snelle raadsbesliss bemiddelingsactiviteit van het het gelukt tijdig een artikel 19-pr voor infrastructurele voorziening* te krijgen, waardoor van een bela rijkspremie kon worden geprofitee De op de publieke tribune exploitanten waren met dit an echter allerminst tevreden. Zij zijn bijzonder netelig parket komen keren omdat het plan om na de van de infrastructurele voor huisjes te gaan bouwen voorlo kan doorgaan. De gemeente kan niet veroorloven een tweede a procedure te voeren en wil wachten tot het bestemmingspl de raad is vastgesteld. Dat kan een tijd duren. En omdat de e ten dus voorlopig geen uitzicht op rendabele exploitatie, durven geen grote bedragen te investe eerder genoemde infrastructuur

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2