Raad gaf geen steun aan ouderprotest VAN HET RAADHUIS i Raad akkoord met alle overschrijdingen Koeien en video Jeugdwerk moet nog wachten Drie jaar en t.b.r. geëist voor doodslag Texelaars voor de balie i i in 'dedelingen van B. en IF. Hinderwet Vreemd geld Vrouwen in de overgang Flierefluiters voor Plattelandsvrouwen DAG 11 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 »t mag bekend worden veronder- dat het agrarisch bedrijf steeds er geautomatiseerd raakt. Tijdens ratste boerderijentocht van de ver ing voor Bedrijfsvoorlichting kon- zelfs diverse bedrijven getoond den waar de stal per TV-camera It bewaakt. Bij J. van Exel aan de weg is gedurende lange tijd een elijke installatie in gebruik. In de tijk blijkt dat uitstekend te bevallen, hebben als één van de eersten toestel aangeschaft omdat ons woonhuis tachtig meter van de stal ligt. Als er nu een koe moet kalven, hoef ik niet meer vijf keer per nacht mijn bed uit. Ik zet gewoon de monitor aan en dan kan ik vanuit mijn bed zien hoe de zaak ervoor staat. Overdag staat het toestel beneden, dan kan mijn vrouw het in de gaten houden als ik op het land ben". De installatie kostte destijds ruim vierduizend gulden, geeft een zwart-wit beeld en geen geluid. Moderne types laten de stal in kleur zien, geven wel geluid, maar Van Exel heeft beslist geen spijt van de aanschaf. Het maakt het leven een stuk comfortabeler. De camera is weerbestendig en heeft een ingebouwd verwarmingselement, zodat de lens niet beslaat. Hij kan vanuit huis heen en weer gestuurd worden om de hele stal te kunnen zien en bovendien gaat vanzelf het licht aan als het toestel wordt ingeschakeld. Van Exel heeft 45 melkkoeien. De gemeenteraad heeft met negen tegen vijf stemmen geweigerd een door de gezamenlijke Texelse ouderraden opgesteld protest tegen de onderwijs- bezuinigingen te onderschrijven en door te zenden aan de Tweede Kamer. De meerderheid van de raad was met het college van mening dat een dergelijk protest niet gewenst is omdat het een zaak van landelijke politiek betreft, waar een gemeenteraad zich niet mee be hoor* te bemoeien. Voor de ouderraden was dat een teleurstelling. Men wist dat de Texelse gemeenteraad over het algemeen geen moties aanvaardt en doorzendt als het gaat om zaken van landelijk politieke aard. Daarom had men nogal wat moeite gedaan om het betreffende stuk een Texels karakter te geven. Met medewerking van de ouderraden van alle scholen was een inventarisatie gehouden (zie hoofdartikel in de vorige krantl waaruit de gevolgen van de bezuinigingen voor het Texelse onder wijs bleken. De gemeenteraad ging echter niet op het verzoek om adhesie in. Ook een algemener gesteld protest van de Algemene Bond van Onderwij zend personeel kwam niet verder dan de raadstafel. Uitstekend Daan Welboren van het Pakt vond het protest van de ouders een 'uitstekend opgesteld stuk' waaraan geen vakbond of politieke partij tepas was gekomen en dat op de Texelse situatie betrekking had, zodat er geen reden was om het niet te onderschrijven en door te zen den. Wethouder Zegers zei de zorgen over de toekomstige kwaliteit en veelzijdig heid van het onderwijs op Texel te delen maar dacht dat er weinig aan te 4 maart 1983 is vergunning inge- de Hinderwet verleend aan: de heer M. D Kuiper voor een lig- mstal aan de Oosterenderweg 35 te il (kadastraal bekend onder sectie ummer 3); de heer H. J. Smit voor een Iveebedrijf aan de Pontweg 77 te Burg (kadastraal bekend onder lie E, nummer 531). |ij het verlenen van de vergunningen loor het stellen van voorschriften moet gekomen aan bezwaren van ar, schade of hinder. |e vergunningen liggen op het ge- fentehuis, kamer 209, ter inzage van 8 Irt tot 8 april 1983. De tijdstippen, arop inzage verkregen kan worden, I op werkdagen van 9.00 tot 12.00 I en van 14.00 tot 16.00 uur; op ■ndagavonden van 19.30 tot 22.30 Tot 8 april 1983 kan tegen de vergun- )en beroep ingesteld worden. Be- is mogelijk voor de aanvragers, de fiseurs en degenen, die tijdig tegen aanvragen om vergunning hebben hgetekend. Tevens is beroep mogelijk r enige andere belanghebbende, die toont, dat hij redelijkerwijs niet in at is geweest eerder bezwaren in te hgen Het beroepschrift moet worden ge- ™t aan Hare Majesteit de Koningin en jden gezonden aan de afdeling voor eschillen van bestuur van de Raad State, Postbus 20019, 2500 EA iravenhage. Ike vergunning wordt in principe na P van de beroepstermijn van ht. Degenen, die beroep instellen, innen echter overeenkomstig artikel van de Wet op de Raad van State B verzoek doen tot schorsing van de ïrgunning of het treffen van een Brlopige voorziening. Dit verzoek loet voor 8 april 1983 worden gericht in de voorzitter van de afdeling ge- ïhillen van bestuur van de Raad van late, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gra- fnhage. De vergunning wordt dan niet *n kracht, voordat op het verzoek is Bist. Badere informatie is te verkrijgen bij ■afdeling algemene zaken van de Jieentesecretarie (telefoon (02220) «1toestel 145). Met uitzondering van de voor het jeugdwerk uitgetrokken post keurde de raad disndagavond alle door B. en W. voorgestelde nullijnoverschrijdingen goed. Zoals al eerder werd gemeld had de sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting in een open brief geprotesteerd tegen de uitzonderingspositie waarin men kwam te verkeren nadat het college besloot om onder meer voor de sport alsnog het hanteren van de nullijn 1982 voor te stellen. In die brief constateerde de sectie dat kreeg bijval van Peter Bakker, die het ■tduitse marken 100 7 109,25 lische francs 100 - 5,14 'se francs 100 7 37,00 «dse kronen 100 7 34,00 (serse francs 100 7 128,00 nse kronen 100 7 29,25 enkaanse dollars 1 7 2,60 else ponden 1 f 3,85 tenrijkse schillingen 100 7 15^65 =ense lires 10.000 7 17,50 «nse peseta's 100 7 1,89 voor hen zelfs een 'minlijn' ten opzichte van 1981 werd gehanteerd. Wethouder P A. Zegers erkende jegens de raad dat ook dit een verwarrende en niet gewen ste gang van zaken was. Daarom behandelen we het jeugdwerk liever een volgende keer, dan komt er eerst nog een apart pré-advies over deze zaak, waarin alles precies op een rijtje is gezet". Mislukt Zegers erkende dat het hanteren van de nullijn als beleidsintrument niet was gelukt. Naar aanleiding van kritiek van Peter Bakker (PSP) gaf hij toe dat behandeling van de nullijnoverschrijdin gen in drie achtereenvolgende raads vergaderingen de duidelijkheid niet ten goede kwam. Hij beloofde dat volgend jaar de presentatie beter zal zijn, hoewel er dan hoogstwaarschijnlijk geen sprake meer is van een nullijn maar van een minlijn. ,,De verenigingen die nen daar goed rekening mee te houden. Het is nu al meerdere malen duidelijk gezegd volgend jaar gaan we er ten opzichte van peil '81 op achteruit. Bij het aangaan van verplichtingen moeten de verenigingen daar rekening mee houden". Voorjaarsnota Wethouder N. C. Barendregt kondig de voor 1984 een ander subsidiebeleid aan ,,We zullen niet zonder meer een minlijn hanteren, dat is niet creatief. We zullen doelstellingen en prioriteiten for muleren en daar de aanvragen aan toetsen". Dat betekent dus dat er niet zonder meer een korting op de bestaande subsidies zal worden toegepast, maar dat aanvragers met argumenten zullen moeten laten zien waarom zij een ondersteuning nodig hebben. De minlijn waar Barendregt over sprak was trouwens een andere dan die waar Zegers naar verwees. De eerste had het over een beleidsinstrument (iedereen krijgt zoveel procent minder dan vorig jaar), de tweede had het over de totale hoeveelheid geld (er is zoveel minder dan vorig jaar). Naar aanleiding van de opmerkingen van Barendregt opperde de burgemees ter dat het verstandig zou zijn als het college (net als de regering) met een 'voorjaarsnota' zou komen, waarin het beleid uiteengezet zou worden. Hij positief zou vinden als de niet-cijferma- tige overwegingen van het college 'zichtbaar' zouden worden Spits Ate Rienstra (CDA) haalde de laatste Spits" (het blad van de sportraad) aan. Dat was een actienummer waarin stel ling werd genomen tegen het subsidie beleid van het college. Rienstra vond dat de problematiek haarfijn uit de doeken werd gedaan, maar hekelde de eenzijdige opstelling in het blad. Hij vond dat het vele dat de gemeente wèl deed voor de sport te weinig naar buiten kwam en haalde afkeurend een passage aan waarin een bepaalde subsidie eigen lijk ,,een lachertje" genoemd wordt. Zegers was het met hem eens, hij wees aan de hand van een opsomming op het aanzienlijke bedrag dat nog wèl aan de sport wordt besteed. Bibliotheek Dirk Terpstra (Pakt) wees op de goede wil bij het bestuur van de Open bare Bibliotheek. De bibliotheek had zijn begroting 'uitgekleed' tot het niveau 1981. Gezien de bijstellingen van andere sectoren vond hij dat de bibliotheek nu een beetje het slachtoffer werd van haar eigen positieve opstelling. Zegers prees de houding van de bibliotheek en sprak van een voorbeeld voor anderen. Als de bibliotheek in de problemen zou komen, zal het apart doen was. De bezuinigingen worden van bovenaf opgelegd. Het gemeente bestuur ziet het als een uitdaging om met de bezuinigingen te leven en zoveel mogelijk van het onderwijs in stand te laten. Dat de gemeente in deze zijn verantwoordelijkheid kent, blijkt onder meer uit de aanbiedingsbrief bij de begroting 1983 waarin staat dat de zg. randvoorzienmgen van het onderwijs (,,dat is geen franje maar betreft school- artsendienst, logopedie e.d.") voor zover deze niet meer van rijkswege worden vergoed, voor rekening van de gemeente moeten komen. Beperkte mogelijkheden Heel veel meer kan de gemeente niet doen. Het voor eigen rekening nemen van leerkrachten die als gevolg van de vergroting van de klassen anders zou den verdwijnen, is bijvoorbeeld finan cieel ondoenlijk. Ook scholen die onder de bestaansnorm komen en dus van het rijk geen geld meer krijgen, kunnen niet door de gemeente worden betaald. Een post waarop wel behoorlijk kan worden besnoeid zonder dat de kwaliteit van het onderwijs eronder lijdt is het vervoer van kinderen van het buitengewoon onder wijs. Onder andere door samenwerking met naburige gemeenten kan hier flink worden bezuinigd, zonder dat de belan gen van kinderen die beschermd vervoer nodig hebben, worden geschaad. Het is de vraag of het mogelijk is de derde leerkracht aan de Kompas-school die geheel voor rekening van de gemeente komt, kan worden gehandhaafd. In tegenstelling tot de verwachting daalt 't leerlingental van de school momenteel iets. Op het gebied van zwemlessen kunnen de zaken ook anders worden aangepakt waardoor de kosten lager worden. Zegers zei dat bij het gemeen tebestuur voorop staat dat de kinderen niet de dupe mogen worden van bezui nigingen. Naar Den Haag Terpstra en Welboren vonden echter dat de wethouder ook in Den Haag aan de bel moest trekken. Laatstgenoemde herinnerde Zegers eraan dat deze in de tijd dat hij nog raadslid was, de toen malige onderwijs-wethouder Blanken hardnekkig aanspoorde om naar Den Haag te gaan om daar het behoud van de Texelse buo-school te bepleiten. Welboren kon zich daarom niet voor stellen dat Zegers nu niet zelf naar Den Haag wilde gaan De wethouder wees dat echter met kracht van de hand en zei dat het toen om iets heel anders ging. Thans wordt strijd geleverd tegen algemeen geldende bezuinigingsmaat regelen en toen was behoud van Texels beoordeeld worden, aldus de wethou der. VVV Ate Rienstra vroeg zich af waarom de VVV geld kreeg met als voorwaarde dat het dit jaar besteed moet worden. Hij was van mening dat er in ieder geval op toegezien moest worden dat het bedrag zinvol besteed zou worden. Wethouder Barendregt lichtte toe dat zolang er nog geen instelling is om Texel-promotie te bedrijven dit een manier voor de ge meente is om daar toch aan bij te dragen. enige buo-school het doel. Welboren liet zich niet overtuigen en ontkende het verschil. ,,Het gaat erom de gevolgen van de bezuinigingen voor Texel te beperken. De omvang van de bezuini gingen staat reeds vast". Zegers: ,,lk zou niet eens bij de minister worden toegelaten als ik zoiets zou proberen". Evenals de overige collegeleden bleef Zegers van mening dat het voeren van actie in politiek Den Haag geen zaak behoort te zijn van de gemeenteraad, wel van de politieke partijen. Vóór het ondersteunen en doorzenden van het protest van de ouderraden, stemden alleen Pakt, PSP en Joop van der Meer van de VVD. Zuster Zwaanswijk van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid overweegt nog een gespreksgroep „Vrouwen in de overgang" (VIDO) te organiseren. Er is van het jaar al zo'n groep geweest, maar het vermoeden bestaat dat er meer belangstellenden zijn. Die kunnen zich dan voor 15 maart opgeven bij mevrouw A. Oskam-van der Sterre, Schilderend 44, Den Burg, tel. 2185. Er zullen, als de gespreksgroep door gaat, zes bijeenkomsten zijn, telkens op donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in het Groene Kruisgebouw. Aan het volgen van de bijeenkomsten zijn geen kosten verbonden. Dinsdag a.s. wordt een bijeenkomst gehouden van de Plattelandsvrouwen van de afd. Texel in de LTS-kantine. De avond wordt verzorgd door het Eén- dagsbestuu*. Er staat een optreden op het programma van de Flierefluiters o.l.v. mevr. Jannie Craanen. De avond begint om 20.00 uur. Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog. leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt Bemhardloan, Lieuwstraat, Tjakker- straat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat. Marelstraat. Voor het door wurging om het leven brengen van zijn vrouw werd dinsdag door de officier van justitie, Mr. W. Jansen, een gevangenisstraf van drie jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist tegen een 34-jarige Texe laar. De verdachte verscheen voor de meervoudige kamer van de Alkmaarse rechtbank, waar President Mr. K. P. Doedens een uitgebreide beschouwing gaf van de gebeurtenissen rond het delict, op de avond van 19 oktober vorig jaar. De Texelaar (die momenteel gedeti neerd is in Alkmaar! had na het wurgen van zijn vrouw de buren gealarmeerd. Tijdens politieverhoren dezelfde nacht en de volgende dag bekende de ver dachte verantwoordelijk te zijn voor de dood van zijn vrouw. Patholoog-anatoom Dr. Zeldenrust had sectie verricht op het slachtoffer en was tot de conclusie gekomen dat de vrouw was overleden door 'verstikking, verenigbaar met wurging'. De feiten en getuigenverklaringen waren volgens de officier voldoende om Ook op school een collecte voor Noord-Ierse kinderen. te kunnen spreken van doodslag en de discussie voor de meervoudige kamer spitste zich toe op de vragen of de daad van de verdachte opzettelijk was uitge voerd en of de Texelaar toerekenings vatbaar was op het moment van het gebeuren. Uit verklaringen en het proces verbaal van de politie bleek dat er op de bewuste avond door zowel de verdachte als het slachtoffer alcohol was gedron ken en dat een ruzie was ontstaan, gevolgd door een handgemeen. Een elektriciteitssnoer dat in de keuken lag, waar beiden zich bevonden, had ver dachte tegen de hals van zijn vrouw gedrukt en daarna waren beiden geval len waardoor het snoer om de hals was getrokken, danwel de verdachte had het snoer zelf aangetrokken. Deze vraag was niet onbelangrijk omdat 't juridisch nodig was de opzettelijkheid van de daad aan te tonen. Voorspellen De officier zei in zijn requisitoir dat, juridisch gezien, van opzet kon worden gesproken. ,,De verdachte had de ge volgen had de gevolgen van zijn daad kunnen voorspellen", aldus Mr. W. Jansen, die aanvulde dat fors alcohol gebruik (een promillage van 2.32) de schuldvraag niet uitsluit. Tijdens de detinering afgelopen maanden was een psychologisch rap port over de verdachte opgemaakt en daarin stond o.a. de conclusie dat de Texelaar in 'mindere mate' ontoereke ningsvatbaar kon worden geacht. De verdachte werd omschreven als neuro- tisch-hysterisch. Veste Hulpverlening had in het verleden niet geholpen omdat de verdachte zich niet aan afspraken hield en een 'goed toneelspeler' was bij persoonlijke onder zoeken. ,,Voor de hulpverlener een onneembare veste". De officier was van mening dat niet gesproken mocht worden over 'in min dere mate' toerekeningsvatbaar voor de daad. ,,Je bent wel of niet toereke ningsvatbaar, een tussenweg is volgens de wet niet mogelijk", zei W. Jansen, die vond dat de doodslag door wurging ten volle toegerekend moest worden aan de verdachte. De officier ging in op het doel van strafoplegging in deze zaak en vond dat in dit geval niet van 'vergelden of wraak' kan worden gesproken.Daarmee koop je een mensenleven niet terug". Ook wees hij op de samenleving die vraagt om straf omdat verdachte ook vóór het delict 'een bron van zorg en onrust was op Texel'. Uit het psychologisch rapport moest de officier concluderen dat de verdachte in de rechtzaal een ander was dan in de samenleving. 'Het melodrama van de rechtszaal weet hij snel in te ruilen voor een hardere houding in de samenle ving' De officier besloot zijn requisitoir met de opmerking dat de mate van gevaar die de verdachte nog voor de samen leving kan vormen de lengte van de gevangenis- en inrichtingsrit zal bepa len, waarna hij genoemde straf eiste. Achtergronden De advocaat van de Texelaar, Mr. J. K. H. Feikema, ging in op de vraag of er tijdens de ruzie met het snoer niet sprake was geweest van een ongeluk en ook schetste hij de jeugd en achtergron den van de verdachte. ,,Vaak in contact met sociaal zwakkere figuren en vaak het gevoel hebben net iets tekort te komen om wat goeds tot stand te kunnen brengen". Mr. Feikema zei dat de Texelaar voor zijn daad wilde boeten en hield een pleidooi voor het onmiddellijk starten van psychologische begeleiding zodat hij, als hij ooit de gevangenispoort uitkomt, in staat is vragen uit de maatschappij te beantwoorden en zichzelf dan terdege kent". De advocaat vroeg dan ook om een gecombineerde straf, gevangenis straf en daarnaast of daarna hulpverle ning. Uitspraak op 22 maart.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7