Cjroen '/tvartsj'éxels in het harL> Betere bezetting in stille tijd is meer nodig dan ooit Commissie oneens mei aanbestedingsbeleid VVV-direkteur Jaap Dekker: Kikkert wil 'drempel' raadhuis verlagen Gratis 'uittreksel' voor alle Texelaars? Pijlinktvis aangespoeld Even de hond uitlaten Twintig procent ledenwinst na open koersbaldag Hogere boete geëist tegen strontspuiters DINSDAG 15 NIAART 1983 Jaargang Nr. 9765 ictie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Hei/den, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc eveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg. jon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17. 636 Rabobank nr 36 25.01 742, NMB nr. 67.34.60 398. De boze reactie van de bemiddelaars-beheerders op de VVV tingsactie heeft de verwarring over deze zaak nog vergroot. Is het irkelijk nodig dat huurders van bungalows en appartementen die in ■j|, mei of juni naar Texel komen, een extra korting krijgen van 25 40%? En hoe zit het met de toeristische ontwikkeling in dat voor- :oen? Is het echt onrustbarend of zijn ze bij de VVV door paniek angen en is er niet zoveel aan de hand? Er is wel degelijk iets aan de hand VVV-directeur Jaap Dekker, die erg blij is met de volgens hem lenuanceerde wijze waarop sommige n op zijn actie hebben gereageerd. Jontkent niet dat de VVV er op een ere manier mee had kunnen aanko- en dat het er dit seizoen wel niet ir van zal komen, maar dat neemt weg dat hij snel initiatieven wil ren om een eind te maken aan de lanvaardbare leegstand van bunga- appartementen en ook hotelka- fs in de mooiste tijd van het jaar; mei en juni. Er zijn in Nederland en ook daar- :en genoeg mensen die deze accom- atie zouden kunnen en willen huren loor het bieden van aanzienlijke kor- moeten zij daartoe worden be ien, Dat hoeft niet juist in de vorm een door de VVV voorgeschreven entage, het kan ook door het bie- van drie vakantieweken voor de van twee, het geven van bepaalde mgen aan 60-plussers en WAO- Ook kan door een aantrekkelijke worden gestimuleerd dat mensen op 5 mei vrij hebben een hele week die datum naar Texel komen. En zo er nog veel meer te bedenken, armee wordt ingespeeld op de te- iwoordig zeer grote prijsbewustheid de recreant." Concurrentie Jekker: Ik kan me best voorstellen sommigen daar niet voor voelen, zullen niemand dwingen, maar laten met vergeten dat dergelijke prijzen- ies elders in Nederland op dit mo rt reeds worden gevoerd. Wij zijn ig een stuk markt te verliezen. Dat is en doemdenken, maar gewoon reali- sbesef Dat de noodzaak om wat te :n zich vooral dit jaar laat voelen nt door de ongelukkige vakantie- eiding waardoor het hoogseizoen 1 duurt." Minder of niet? er wat de boekingen betreft nu wel geen achteruitgang in vergelijking it vorig jaar? Dekker: ,,Pas op voor warring. Wij praten uitsluitend over VVV-directeur Dekker „Niet afwachten. de bezetting in het voorseizoen, dus april, mei en juni. Voor die periode hebben wij ongeveer 15% boekingen minder dan vorig jaar. Het kan best zijn dat andere bemiddelaars vrijwel geen verschil constateren maar ik denk dat die er ook het hoogseizoen bij betrek ken, 't kan 'm ook zitten in de aard van de accommodaties die zij verhuren. Ons deelnemersbestand bestaat voor een groot deel uit kleine particulieren met een of twee vakantiehuisjes, bungalows of appartementen. Ik denk dat we het er over eens kunnen zijn dat over het geheel gesproken er stabilisering of lichte achteruitgang is. Dat klinkt niet alarmerend maar is het wel. Stilstand is achteruitgang, want de kosten stijgen wel. En het wordt helemaal zorgwek kend als er een kort hoogseizoen ach teraan komt. Neem daarbij de acties die elders in het land worden gevoerd om met forse kortingen juist in die periode mensen te trekken, dan is er voor ons alle reden om aan de bel te trekken. Het is zelfs onze plicht want de VVV heeft tot taak het toerisme te bevorderen. En èls je vergelijkt moet je dat niet alleen doen met de cijfers van vorig jaar, maar ook wat verder terugkijken." Teso-cijfers Een gegeven waar niemand omheen kan zijn de vervoerscijfers van Teso. In de genoemde voorjaarsperiode bevinden zich op het eiland niet meer dan onge veer 1500 vreemde auto's. Dat móet inhouden dat de bezetting van accom modaties gemiddeld in die tijd niet best is. Wat niet wegneemt dat er natuurlijk bedrijven kunnen zijn die in dit tijd wèl behoorlijk vol zitten. Dekker: ,,Het ,,gat" tussen Pasen en Pinksteren is er altijd geweest. Dat is waar. Maar dat betekent niet dat je je daarbij moet neerleggen! Bij de Recrea tiecentra Nederland bijvoorbeeld kun nen 60-plussers en WAO-ers voor ƒ180, per week terecht in een bun galow die in het hoogseizoen ƒ700,— kost. Het welbekende Sporthuis- Cen trum houdt zijn zeer goede jaarlijkse be zetting o.a. in stand door Pas 65 houders 50% korting te geven in de periode tot 27 juni. Die ouderen, die mobiel hebben leren zijn en gewend zijn geraakt aan vakantie, vormen een heel aantrekkelijke doelgroep. Ze hebben geen werkkring of schoolgaande kin deren en het maakt voor hen dus niets uit wanneer zij op vakantie gaan. De feiten waarop wij dat kortingsidee baseren, hebben we niet zelf bedacht. Het zijn harde wetenschappelijke gege vens onder andere van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme waar nog onlangs is vastgesteld dat er te genwoordig enorm veel vraag is naar goedkope vakanties. Het zou niet best zijn als wij ons daarvan niets aantrok ken. Wat er nu is gebeurd, moet maar beschouwd worden als schot voor de boeg." Gemeenteambtenaren speten 'net de gedachte om alle Texelaars van 18 jaar en ouder jaarlijks een gratis uittreksel uit het bevolkings register te sturen, dat zij kunnen gebruiken bij het aanvragen of ver nieuwen van het rijbewijs, pas poort, het kopen van een knipkaart voor de veerdienst, etc. Voor de gemeente zou dat een voordelige zaak kunnen zijn omdat het in één keer verstrekken van de uittreksels een eind maakt aan veel romp slomp, De uittreksels zijn op een voudige wijze via de computer te produceren, die de betrokkenen bovendien naar adres sorteert, zo dat de toezending per PTT volgens het laagste tarief kan geschieden. Thans verstrekt de gemeentesecre tarie jaarlijks 4000 uittreksels waar van meer dan de helft is bestemd voor het verkrijgen van een knip kaart bij Teso. Ongeveer duizend uittreksels worden aangevraagd in verband met het rijbewijs. ,,Wat doen we aan de drempelverla ging van hef raadhuis?" Aldus een vraag die Paul Kikkert van Texels Belang gisteravond stelde in de vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Kikkert doelde daarbij op de psychologische drempel, die er blijkbaar is voor burgers die in het raadhuis iets willen vragen of regelen. Ze stappen er niet makkelijk heen omdat ze verwachten niet welkom te zijn of denken van het kastje naar de muur gestuurd te zullen worden. Kikkert vertelde herhaaldelijk door mensen te zijn benaderd die ontevreden waren over de wijze waarop zij in het raadhuis waren geholpen en wilde dat maat regelen zouden worden genomen om daar een eind aan te maken. Uit wat hij vertelde bleek dat de klacht niet gold voor kamer 209" Ide meest bezochte afdeling van het raadhuis, waar onder andere het bevolkingsre gister is) maar meer voor de afdeling bouw- en woningtoezicht en ruimtelijke ordening. Naar aanleiding van de op merkingen van Kikkert ontspon zich een discussie waaruit onder andere naar voren kwam dat B en W ook wel inzien dat er in het raadhuis wat moet gebeu ren om de service aan het publiek te verbeteren. Waarschijnlijk treft de amb tenaren weinig blaam, maar voor de cliënten is het niet prettig dat zij te woord worden gestaan in de werkruimte waar anderen zitten die kunnen mee luisteren. Ook het gevoel van de klanten dat zij de ambtenaren in hun werk storen, door temidden van de bureaus met een van hen een gesprek te begin nen, werkt een goede sfeer niet in de hand. Meerdere afdelingen van het raadhuis zouden daarom over een af zijdig gelegen balie of een aparte spreekkamer moeten beschikken. Hogerop Kikkert liet echter blijken dat er ook klachten zijn dat de vragen die worden gesteld niet goed worden beantwoord, zodat de betrokkenen zich niet echt geholpen voelen. Het is kennelijk niet duidelijk dat men zich in zo'n geval bij de portefeuillehouder (burgemeester of wethouderl moet vervoegen, in ieder geval gebeurt dat niet altijd. Feit is dat sommige mensen dat zelfs niet durven. Zij klagen liever hun nood bij vrienden en kennissen dan dat zij naar een van de collegeleden stappen, mede omdat wordt gedacht dat dit door de eerder genoemde ambtenaar niet op prijs wordt gesteld. Aan het wegwijs maken van het publiek dat het raadhuis inkomt kan in ieder geval wat worden gedaan. De burgemeester zei dat in de raadhuishal een vriendelijk ogende balie moet ko men waar altijd mensen zitten die in staat zijn vlot en tactisch te verwijzen, eventueel te bemiddelen of zelf ant woord kunnen geven op de betreffende vraag De huidige balie die op de hal uitkijkt, oogt niet erg vriendelijk. Bert Lap die er meestal zit staat de mensen prima te woord maar hij kan niet altijd present zijn en dan schijnt het voor te komen dat zoekende mensen onopge merkt het raadhuis inkomen en daar een tijd vergeefs zoeken en vragen. Te ver wachten is dat naar aanleiding van de commissiediscussie maatregelen zullen worden overwogen. Op het strand tussen paal 18 en De Slufter vond Leo Bakker uit Eierland donderdag een pij/inktvis. Het was een grote pijlinktvis (Om- matostrephes Sagittatuadie een zeer groot verspreidingsgebied heeft doch zelden op het strand aanspoelt. Het komt soms in geen jaren voor, maar op Texel is het deze winter al de tweede keer. De rugschilden van deze soort worden op het strand nooit aangetroffen. Het merkwaardige is dat het bij andere soorten inktvissen precies andersom is. Die spoelen nooit aan, maar de rugschilden zeeschuim des te meer. De pijlinktvis die donderdag werd gevonden was ongeveer een halve meter lang, maar ze kunnen veel groter worden: wel anderhalve meter. De pijlinkt vis moet nog maar net dood zijn geweest want het dier was volko men gaaf en fris. De pijlinktvis is in het Natuurrecreatiecentrum be zorgd waar er misschien een gips afgietsel van zal worden gemaakt. Naar aanleiding van de taferelen die zich in de vorige commissievergadering financieel, economisch en technisch beleid rond het raadslid Cor Dros afspeelden presenteerde het college donderdagavond haar beleid met betrekking tot het uitgeven van werken en het doen van aankopen aan diezelfde commissie. Dros maakte zich in die voorgaande vergadering nogal boos over het feit dat niet meer offertes werden gevraagd als er iets aangeschaft moest worden. Hij was er donder dag zelf niet bij maar met uitzondering van Ben Daalder (CDA) bleken de com missieleden dezelfde mening toegedaan. Een 28-jarige Texelaar kreeg zaterdag een proces verbaal omdat hij met zijn Landrover nabij paal 12 op het strand reed. De verbalisant verklaarde tegen over de surveillerende motoragenten dat hij zijn hond wilde uitlaten. De koersbalvereniging .Texelkoers" heeft, ondanks een tegenvallend be zoekersaantal, op de open dag (zater dag) vier nieuwe leden in kunnen schrijven. Dat betekent een uitbreiding van het ledenbestand met twintig pro cent. Frans Haarsma, één van de orga nisatoren en voorzitter van Texel koers", vond het jammer dat niet meer jonge mensen belangstelling toonden: „In Den Helder heb je veel jonge mensen die dit spel beoefenen. Het was de bedoeling geweest dat hier van die kant ook wat meer interesse was gekomen. Als we in het najaar naar het nieuwe dienstencentrum verhuizen, hebben we meer ruimte om ook die groep erbij te betrekken. We hebben dan trouwens ook meer mogelijkheden om rolstoelers mee te laten spelen. Hier in de Hollebol kan dat niet vanwege de palen die het dak stutten". Het leden bestand van de club bestaat nu uit sluitend uit bejaarden De mensen die wel kwamen, hebben in ieder geval op genoeglijke wijze kennis kunnen maken met het jeu de boules-achtige spel. In de nogal scherpe discussie over het collegestuk bleek het niet mogelijk te zijn tot een vergelijk te komen tussen de commissieleden en wethouder Klaas Barendregt. Vooral de manier waarop bouwwerken werden uitbesteed bleek aanleiding te geven tot meningsver schillen. Het college voelt het meest voor onderhandse aanbesteding. Daar bij wordt zelf een aannemer uitgenodigd die met een open begroting het werk realiseert. „Uit onderzoekingen van de provincie is gebleken dat die methode het goedkoopst werkt. Bovendien hou den we zeer nauwkeurig bij hoe aan nemers de hun toevertrouwde werken uitvoeren, zodat we een goed beeld hebben van wat de Texelse aannemers wel en niet kunnen", aldus waarnemend directeur C.G. van Es van de dienst gemeentewerken. Fout Paul Kikkert was het er niet mee eens: „Je moet alle aannemers de kans geven een werk te verwerven. Ik weet uit ervaring dat het dan goedkoper gaat dan bij het hanteren van een open be groting. Bovendien hoeft zo'n aanne mer het maar één keer fout te doen om nooit meer een dergelijk werk te krij gen." Van Es antwordde dat daarmee precies beschreven werd hoe de praktijk werkte: „Op een gegeven moment weet je door alle gemaakte fouten precies wat een bedrijf wel en niet kan." Henk Beumkes (Pakt) merkte op dat ook in een besloten commissieverga dering het besluit was genomen dat de commissie controle over de aanbeste dingen en aankopen moet kunnen hou- Do belangstelling voor de koersbaldag was niet zo groot, het enthousiame bij de spelers wel. den. Hij ging nog verder: „Het college wil met dit beleid de commissie uit schakelen." Ben Daalder nam een volstrekt te gengesteld standpunt in: „Het college moet zelf het beleid bepalen, dan kijken wij als raad wel of het goed gaat. Doe je het anders, dan ontstaat er voor het college een volstrekt onwerkbare situa tie." Degens Direct bij het volgende agendapunt konden de degens opnieuw over het aankoopbeleid gekruist worden. Voor de aanschaf van een nieuwe auto voor de stratenmaker waren drie offertes gevraagd en dat vond de commissie te weinig. Van Es: „We hebben goede er varingen met een bepaald merk en daarvoor hebben we de spullen in huis. Als je dan iedereen een offerte laat maken, terwijl je toch al weet dat je bij dat merk wilt blijven, wek je valse ver wachtingen." De commissie liet zich hier evenwel niet door vermurwen, en toen Baren dregt duidelijk geïrriteerd vroeg of het krediet nu wel of niet beschikbaar werd gesteld vond hij dan ook alleen Ben Daalder aan zijn zijde. De zaak zal nu verder in de raad aan de orde komen. De procureur generaal bij het Am sterdamse gerechtshof heeft donderdag tegen twee Texelse broers die op 12 januari vorig jaar de gevel van het raad huis met drijfmest besproeiden elk f800,— boete geëist (of 16 dagen hech tenis) alsmede een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken en een proeftijd van twee jaar. Dat is dus aan merkelijk meer dan de veroordeling tot ƒ500,— door de Alkmaarse rechtbank vorig jaar. Bij de verdediging maakte Mr. J. K. Feikeme gebruik van het feit dat niet voor 100% zekerheid vast staat dat de broers de kraan van de gierspuit zelf in werking hebben gezet. De procureur dacht daar echter anders over. Mede op grond van het feit dat de verklaringen die de broers nu aflegden op een aantal punten strijdig waren met wat zij tegen de politie hadden gezegd kwam hij tot zijn eis. De door de Alkmaarse recht bank opgelegde boete werd veel te laag gevonden. Uitspraak op 24 maart.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1