Oudeschild geschikt voor scheppen van werk" FILM Geen verblijfsrecreatïe in T Lageveld M5END4 ONBEWAAKT STRAND VOOR SURFERS? Ontwerp-bestemmingsplan industrieterrein "he French Lieutenant's Woman' ganger ^Müüqqöoo ]/\iatersportnota op z'n kop Gemeenteraad brengt bezoek aan Eendracht ïelheidscontrole Schooltoneel in De Koog Aanrijding met materiële schade Verkoop van tweedehands kleding Ondeugdelijke brommer JAG 15 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 n Oudeschild wordt uitdrukkelijk een rol toebedacht bij het scheppen van splaatsen en een uitbreiding van het huidige industrieterrein met 15 hectare arbij onontbeerlijk zijn." Dat staat in een notitie van de afdeling ruimtelijke ng die als aanzet moet dienen voor het maken van een bestemmingsplan strieterrein Oudeschild" en waarin uitgebreid wordt in gegaan op de mogelijk- die Texel nog heeft om werkgelegenheid aan te trekken. Bij Oudeschild moet oed geoutilleerd terrein komen waar tal van klein-industrueel bedrijvigheid ijk is. De afdeling ruimtelijke ordening staat op het standpunt dat het nieuwe nmingsplan daarvoor zoveel mogelijk planologische ruimte moet scheppen, rondbedrijf moet streven naar lage grondprijzen en zorgen dat er industrie- bouwrijp klaar ligt. De provincie heeft zich inmiddels akkoord verklaard met tbreiding van het bedrijventerrein in Oudeschild. moet het bestaande terrein beter n benut. Helaas, zo moet worden cludeerd, zijn de verwachtingen !t bestemmingsplan Oudeschild in met uitgekomen. De industriële vigheid speelt zich nu vooral af de Heemskerckstraat. De huidige ijkheden zijn niet optimaal benut, de bedrijven die zich achter de skerckstraat hebben gevestigd, worden gezegd dat ze een sti- voor de werkgelegenheid zijn t Er zijn bij Oudeschild drie v bedrijven gekomen die reeds op and gevestigd waren en het enig iet positieve is dan ook dat de bedrijven uit andere dorpskernen zijn verdwenen. Het stimuleren van werkgelegenheid is volgens RO voor een deel mogelijk binnen de huidige ruimte. 5000 vierkan te meter is nog niet uitgegeven. De nog beschikbare grond zal in kleinere kavels uitgegeven kunnen worden. Een eerste aanzet is gegeven met de verkoop van grond aan de Fa. Duinker voor de vesti ging van een pierenbedrijf. Kleinere kavels sluiten volgens RO meer aan bij de toekomstige vraag naar bedrijvengrond. Er treedt verdichting van de bebouwing op waardoor geen grote delen grond onbenut blijven lig- rles (Jeremy Irons) een jonge, natuurkundige die op zoek is naar ;e fossielen in een kustplaatsje heeft Ernestina, de knappe ver- e dochter van een rijke Londense nan ten huwelijk gevraagd. Ernes- ieeft al lang op dit aanzoek ge en ook haar vader aanvaardt hem e als schoonzoon in de hoop dat hem eenmaal in de zaak kan gen Op een stormachtige dag elen Charles en Ernestina langs de m zien op het uiteinde van een pier enzame figuur van Sarah, die over fee tuurt. Charles rent naar haar toe laar voor het gevaar te waarschu- I Sarah kijkt hem aan met een de blik die zijn leven zal veranderen, ah bij de plaatselijke bevolking d als ,,'t liefje van de Franse lant" is een arme gouvernante die dood van haar vorige werkgeef- inbemiddeld is achtergebleven, lor bemiddeling van de plaatselijke dominee komt zij als secretaresse en gezelschapsdame in dienst bij een god vrezende oude dame Mrs. Poulteney (Patience Collier) die haar verbiedt ,,haar schaamte" op de pier te ver tonen. Gedurende heimelijke besprekin gen in een bos vertelt Sarah haar ge schiedenis met de Franse officier aan Charles die haar wil helpen weer een normaal leven te gaan leiden Charles ontdekt dat hij verliefd is op Sarah maar voelt zich gebonden aan Ernestina. Hij beweegt Sarah Lyme te verlaten en geeft zijn advocaat opdracht haar geld te zenden voor haar onderhoud. Charles tracht haar te vergeten maar als hij op een dag een bericht ontvangt met het adres waar Sarah verblijft gaat hij naar haar toe. Hij betuigt haar zijn liefde en het blijkt, dat zij nog maagd is. Charles verbreekt zijn verloving met Ernestina. Maar als hij terugkeert naar het hotel waar Sarah verbleef is zij vertrokken zonder achter lating van adres. Drie jaar later ontvangt hij bericht dat zij gevonden is. Hij zoekt haar op om haar verklaring te horen van haar plot selinge vertrek. Zij legt hem uit dat zij haar vrijheid wilde herwinnen. Charles voelt zich beledigd en wil heen gaan. Sarah houdt hem echter tegen met de woorden: ,,Als je eens van me gehou den hebt en nog van me houdt, kun je me vergeven. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. gen. Als knelpunten op het huidige ter rein noemt RO de leegstaande loodsen van de firma De Wit. Verder zal grond aangekocht moeten worden om het oude en nieuwe bedrijventerrein beter op elkaar aan te laten sluiten. Dat nieuwe terrein komt achter het oude terrein aan de oostkant van Oudeschild en de schuur van Fa. De Wit. Ook komt een gedeelte industrieterrein aan de oostzijde van de Laagwaalderweg tussen de electriciteitscentrale en het huidige terrein. Schapenboet Voor het laatstgenoemde gedeelte zal grond gekocht moeten worden van de familie Grootjen-Dalmeyer en zal de materiaalopslag van Rijkswaterstaat moeten verdwijnen. Bij de waterfabriek staat een schapenboet, geplaatst op de rijksmonumentenlijst en ook deze boet zal weg moeten, waarbij RO denkt aan verplaatsing of sloop met hergebruik van het materiaal voor andere schapen boeten. Om bedrijven lekker te maken" voor Oudeschild zullen naast een redelijke grondprijs andere vestigingsfactoren naar voren moeten worden gebracht. De afdeling ruimtelijke ordening noemt de aanwezigheid van een redelijk ge outilleerde haven die na verbreding van de havenmond ook gebruikt kan worden door coasters. Op Texel worden grond stoffen geproduceerd zoals landbouw- produkten, vis en kaas. RO denkt dat uitbouw van de op Texel aanwezige grondstofverwerking bij Oudeschild zou kunnen plaatsvinden. Condities Eveneens belangrijk is de afzetmoge lijkheid waarbij er op gewezen moet worden dat Texel naast de 13.000 inwo ners een 2,5 miljoen toeristische over nachtingen heeft wat bij een geslaagde seizoenverbreding uit kan groeien tot 3,5 miljoen. Een handicap voor een snelle grotere afzet van produkten is uiteraard de eilandpositie en RO zegt dat de veerverbinding door veel adspirant- Texelse bedrijven als een handicap zal worden ervaren. Financieel en econo misch hoeft dat echter geen probleem te zijn, mits het vervoer kan plaatsvinden onder gunstige condities." RO adviseert het college in de toekomst met Teso te overleggen over dit probleem. Afval warmte Gunstige aspecten voor een bedrijfs vestiging zijn de aanwezigheid van schoon zout water en een schone bodem en last but not least" de op een steenworp afstand gelegen electrici teitscentrale waarvan afvalwarmte een belangrijke rol kan spelen. Dit betekent Een gedeelte van da 15 ha waar het nieuwe bedrijventerrein moet komen. Rechts de oude stolp die zal moeten verdwijnen. dat vlakbij de centrale grond voor bedrijven moet worden gereserveerd die van de afvalwarmte gebruik kunnen maken" en dan denkt men aan tuin bouwkassen en viskwekerijen. Oudeschild biedt een gunstig pers pectief aan bedrijven die zich met viskweek, aquacultuur en mosselver werking bezig houden, de verwerking van landbouw en veeteeltprodukten, ondernemingen die gericht zijn op spe- cialisische produkten en geen relatie met het afzetgebied nodig hebben of bedrijven die produkten voor de recrea tie en watersport leveren. Verdeling Bij een uitbreiding van 15 hectare industrieterrein gaat RO in eerste in stantie uit van de volgende verdeling wat bestemming van de gronden be treft: 0,5 hectare aannemersopslag (be stemd voor de fa. De Vries en Van de Wiel en de fa. Drijver), 5 ha. voor vis verwerking, een kwart ha voor gasop- slag indien de opslag aan de Rode Zee niet voldoende zal blijken te zijn, een halve hectare voor een nieuwe slacht plaats, halve ha. vuilverwerking, 1,5 ha voor verplaatsing van Keijser en Co., 1,5 ha groenvoorzieningen en een halve ha voor ontsluitingswegen. Bij deze opsomming tekent RO wel aan dat het hier om ontwikkelingen gaat die allerminst vast staan, zoals de verplaatsing van Keijser en Co. Bij de haalbaarheid van die verplaatsing kun nen vraagtekens worden gezet." Er blijft na de genoemde verdeling nog vijf hectare over die benut kan worden voor genoemde nieuwe ont wikkelingen. Een deel daarvan is direct aan de dijk gepland. Het lijkt RO ,,een reëele zaak dat goederen over de dijk worden gestransporteerd via hijsinstal laties." Het college heeft zich inmiddels akkoord verklaard met de uitgangs punten voor het nieuwe bestemmings plan en de afdeling zal nu een ontwerp plan maken. Op stringente wijze keert de gemeen te zich tegen nieuwe recreatieve ver- blijfsrecreatie aan de oostkust van Texel. Dat bleek vorige week weer eens toen de gemeenteraad met acht tegen vijf stemmen besloot geen medewerking te geven aan de plannen van de heer C.M. Dros uit Den Burg die de boerderij 't Lageveld wilde kopen om er surfers te trainen en onderdak te bieden. B en W hadden laten weten niet te zullen meewerken. Na het faillissement van de heer J. Kiljan die in de boerderij een trainingscentrum voor paardenhou- ders had, vond men dat het pand weer een agrarische bestemming moest krij gen. Bovendien zou meewerken aan het plan Dros niet stroken met het tot dusver gevoerde recreatiebeleid waarin het toelaten van nog meer verblijfs recreatïe aan de oostkust wordt afge wezen. Geen logies Namens de initiatiefnemer was aan gevoerd dat van een feitelijke bestem mingsverandering geen sprake was. Kiljan had er immers ook een op recreatie gericht bedrijf. In de raadsver gadering van dinsdag werd er door wethouder Daan Schilling echter op ge wezen dat nooit toestemming is gege ven voor het geven van logies, ook al is dat in de praktijk misschien toch ge beurd. De heer Dros is overigens eerlijk geweest. Hij heeft er niet omheen ge draaid dat hij wel logies wil verstrekken aan de surfers; anders is het voor hem niet aantrekkelijk. Het zou gaan om groepen van ongeveer 35 personen. ,,Als de raad dat toestaat doet zij grof afbreuk aan het beieid in het buiten gebied", aldus Schilling. Gelein Jansen (CDA) vroeg echter om een positieve opstelling in deze. Hij zag duidelijk verband met het beleid dat in de nota kleine watersport is neergelegd. Joop van der Meer (VVD) dacht er ook zo over. Verblijfsrecreatie die samen hangt met de watersportmogelijkheden in de directe omgeving zou moeten worden toegelaten. De boerderij agra risch houden kan niet omdat het om ringende land is verkocht. Moeilijk Dirk Terpstra (Pakt) liet blijken het initiatief van de thans werkloze Dros te willen steunen maar hij kon toch niet om het plan buitengebied en het recreatie basisplan om. Als het alleen een wind- surfschool zou worden zonder logies- gelegenheid zou het anders liggen, maar een algemeen recreatieve bestemming kan met en zou precedentwerking heb ben. Er zullen ongetwijfeld meer van dergelijke gevallen komen. Peter Bakker (PSP) sloot zich hierbij aan. Hij wilde geen ^verblijfsrecreatie maar vond het vasthouden aan een niet reëele agrari sche bestemming ook met goed. Gelein Jansen gaf zich nog niet gewonnen. Volgens hem is het toelaten van kleine recreatievestigingen in deze omgeving wel te verenigen met het bestaande beleid want het gaat hier om nieuwe ontwikkelingen." Aan de stemming over dit onderwerp onttrok Gerbrand Poster zich (omdat hij op een bepaalde manier bij de zaak is betrokken) door voor een „sanitaire stop" de raadzaal uit te lopen. politie hield vrijdag op verschil de plaatsen een snelheidcontrole. lp de Emmalaan, waar de maximum leid 50 km is, werden 15 automobi- i aangehouden die reden met snel- n variërend van 66 tot 82 km. Op 70 km gedeelte van de Pontweg en vier Texelaars aangehouden die 3rd reden. Topsnelheid was hier im. Ide Dorpsstraat (50 km) in De Koog tien maar liefst 34 automobiolisten |rbaliseerd. Hun snelheden varieer- iran 65 tot 90 km. hsdag 16 maart lorpscommissie van Den Hoorn in De Waldhoorn de jaarvergade- 20 00 uur aadscommissie voor ruimtelijk en estingsbeleid heeft in het raadhuis openbare vergadering, aanvang uur. Gesproken wordt over het Jrrimingsplan voor de haven van 'schild, zomerwoningen- frhuizen, de relatienotagebieden en jdrageregeling voor het Hogeberg- b. Herdag 17 maart )verkoepeling van Vrouwenorgani- heeft in De Witte Burcht de jaar- idering. De besturen van alle aan- »ten verenigingen worden acht, 20 00 uur. ïderdagmiddag, aanvang 13.30 wordt in de Lubertischool in De I de generale repetitie gehouden I de jaarlijkse scholierentoneel- De toneelavond zelf is alleen fkelijk voor ouders van leerlingen t Mierennest en de Lubertischool, degenen die niet tot deze groep Nn kunnen donderdagmiddag te- bij de generale repetitie Wethouder Daan Schilling wil ruimere mogelijkheden voor de surfsport op Texel. Onbewaakte strandgedeelten aan de Noordzeekust, uitgezonderd de naaktstranden en gevaarlijke gronden zoals bij paal 31 moeten als surfgebied worden vrijgegeven en ook mogen vissersbootjes in clubverband bij paal 17 en 33 in zee. Schilling komt hiermee ruim tegemoet aan bezwaren die zijn gemaakt na een jaar experimenteren met de vorig jaar vastgestelde nota Kleine Watersport waarin alles op surf, zeil en visgebied is geregeld. Vorig jaar is besloten één jaar met de regels uit de nota te werken, waarna onlangs op- en aanmerkingen konden worden gemaakt. Verschillende bij de watersport betrokken verenigingen en particulieren hebben dit gedaan en daaruit kwam het meest duidelijk naar voren dat het toezicht op de regels duidelijk onvoldoende is geweest. Op advies van de afdeling algemene zaken komt wethouder Schilling nu tot de conclusie dat het „niet zinvol is regels op te stellen als met op de naleving ervan kan worden toegezien." Dat de controle op de surfers op de bewaakte strandgedeelten onvoldoende was, wordt niet aan de politie of bad meesters verweten. De praktijk heeft voigens algemene zaken geleerd dat goed toezicht gewoon niet haalbaar is („surfen op verboden plaatsen en wa terskieen op de Waddenzee") en dat de wildgroei in deze tak van sport op deze manier niet in de kan worden gehouden. In een brief aan de Werkgroep Water sport van de Stichting Texelse Sport raad doet de wethouder het voorstel om de surfers op de onbewaakte gedeelten hun gang te laten gaan en wat betreft de Waddenzeedijk zal onderzocht moeten worden of alle surfactiviteiten, zowel commercieel als in verenigingsverband, niet bij de Oostkaap geconcentreerd kunnen worden Er is daar echter niet voldoende strand en dit zal volgens algemene zaken dan ook diverse „aan passingen" (steigers e.d.) vergen. Ver plaatsing van alle surfactiviteiten naar één punt is volgens de afdeling vooral nodig omdat het Waterschap heeft bepaald dat gebouwen bij Dijkmanshui zen en Nieuweschild „met te verenigen zijn met goed dijkbeheer." Voldoende Het experiment met de huidige regels heeft wel geleerd dat de opvang van catamarans via de verenigingen bij paal 17 en 33 goed verloopt. Uitbreiding van ruimte voor deze groep watersporters wordt niet nodig geacht maar op de zelfde strandslagen zouden ook sport vissersbootjes de ruimte moeten krijgen op dezelfde wijze als dat nu met cats gebeurt. De voorstellen van Schilling kwamen maandagavond ter sprake tijdens de be stuursvergadering van de Sportraad in het raadhuis. Donderdag heeft de werkgroep watersport een gesprek met de wethouder over zijn voorstellen en het bestuur besloot deze „onderhan delingen" af te wachten. Daarnaast moet overleg worden gevoerd met de politie, het Waterschap en de Ver eniging van Strandexploitanten, waarna een definitief voorstel uit de bus zal komen Daar mag de gemeenteraad dan over beslissen Sport overdag Met een vermindering van het be steedbaar inkomen en een toename van, al dan niet gedwongen, vrije tijd. stond maandagavond het agendapunt „sporten overdag" op de agenda' Ver schillende bestuursleden kwamen tot de conclusie dat de Texelaar wat de re creatieve en sportieve mogelijkheden op zijn/haar eiland niet te klagen heeft. Men kan o.a. trimmen, zwemmen, ten nissen en body building beoefenen. Aan deze laatste mogelijkheid lijkt een einde te komen omdat de eigenaar van het Fitnesscentrum, Renee Giljou, niet meer in staat is zijn zaak financieel draaiende te houden. De accommodatie is te klein en vrij duur en de animo te groot, dat wil zeggen voor de ruimte die Giljou tot zijn beschikking heeft. Ongeveer zestig Texelaars trainen (velen dagelijks) in het Fitnesscentrum en het bestuur kwam tot de conclusie dat het erg jammer zou zijn als deze mogelijkheid van sporten overdag zou verdwijnen. Met Giljou zal worden gesproken over aansluiting bij een ver eniging waarbij de eigenaar van het Fit nesscentrum als trainer zou kunnen fungeren Probleem is uiteraard ook een geschikte ruimte. Ondernemers Aanvankelijk werd gezegd dat de Sportraad zich niet met „ondernemers zaken" moest bemoeien maar deze mening werd teruggenomen toen uit de discussie bleek dat Giljou bij het starten van zijn centrum gesteund was door de Sociale Dienst om zo een bestaan te kunnen opbouwen en los te komen van een uitkering. „Misschien kunnen wij hem nog een kleine boterham ver schaffen en bewijzen we de body buil ding een dienst." De Sportraad heeft een oplossing ge vonden voor het onderdak brengen van de Recre-aktief medewerkers deze zo mer. Men huurt een gedeelte van de schuur en personeelsruimte aan het Wezenland, eigendom van Drijver Bouw bv. Kotex Aan het accommodatieprobleem van Kotex komt nog steeds geen einde. Wederom werd een verzoek ingediend om gedurende acht dagen sportzaal De Ferrever te mogen huren voor de jaar lijkse kleindierenshow. Evenals voor gaande jaren adviseerde de Sportraad negatief met als voornaamste argument dat de periode te lang is en andere huurders van de zaal hun ruimte niet zo lang onthouden kan worden. Na een langdurige discussie werd besloten geen arob-procedure in te stellen tegen de „procedure fouten" die volgens de Sportraad zijn gemaakt bij de ter visie legging van het sociaal-cultureel plan 1983. Er zijn, o.a. door de Sport raad, bezwaarschriften geschreven te gen een heel ander jaarplan dan uit eindelijk is aangenomen door de ge meenteraad en al in een vroeger stadium was afgesproken dat de mogelijkheid van een arob-protest alsnog zou worden bekeken. Die mogelijkheid werd maan dagavond dus afgewezen. Het bestuur zag geen heil in een procedure die twee jaar kan duren en als men gelijk krijgt is men met verzekerd van meer subsidie. „Het college moet het jaarplan dan waarschijnlijk weer ter visie leggen en dan voldoet men wel aan de voor schriften", zo werd geredeneerd. Schotje Dat de overschrijdingen van de nullijn 1982 wat betreft de sport alsnog door de gemeenteraad zijn goedgekeurd gaf het bestuur voldoening, maar daarnaast werd een somber toekomstbeeld ge schetst. De gemeentelijke welwillend heid betekent namelijk niet dat er dit jaar niet gekort moet worden. Voor de ver enigingen zonder beroepskrachten wordt een korting van 30% verwacht maar het bestuur was nog minder te spreken over de uitspraak van wethou der Barendregt dat niet meer op basis van een begroting wordt gesubsidieerd maar volgens „prioriteitenstelling". De gedachte dat dan gekozen moet worden tussen bijvoorbeeld verbreding van een weg en subsidie voor de MST leverde angstige speculaties op. „Dan is het restaureren van een houten schotje voor de Oudheidskamer vast belanrijker dan sport", zei J. van Heerwaarden naar aanleiding van duizenden gemeentegul dens die onlangs voor dit doel waren gebruikt. André van der Vliet constateerde dat met een algemene prioriteitenstelling de subsidieverordening wel in de la kan. „Niemand heeft dan nog enige zeker heid." Aan de sectie SRLO zal voor dit jaar worden geadviseerd de verenigin gen met beroepskracht eerst te subsi diëren, conform de subsidieverorde ning. Op de Wilhelminalaan gebeurde vrijdagmiddag een frontale aanrijding met alleen materiële schade. Een 26-jarige Texelaar haalde met zijn personenauto twee stilstaande auto's in en kwam daardoor op de andere weghelft. Door een flauwe bocht zag hij een tegenligger niet, een 28-jarige Texelaar, en een botsing was onvermijdelijk. Woensdag 6 april wordt in De Schuil hut in De Koog een verkoping van tweede hands kleding gehouden, ten bate van de gymnastiek- en volleybal vereniging Gyvo. Kopers kunnen er terecht vanaf 10.00 uur. Mensen die tweede hands kleding beschikbaar wil len stellen om door Gyvo te worden verkocht, kunnen contact opnemen met Gerda Rüngs, Ruijslaan 45, telefoon 02228-572. De gemeenteraad maakt dinsdag 26 april een excursie naar de zuivelfabriek De Eendracht. Het bezoek valt in de ochtend als de fabriek (die op verschil lende onderdelen is vernieuwd en aan gepast aan de voorschriften op het gebied van geluidshinder) in vol bedrijf is. De politie nam woensdag een brom fiets van een 17-jarige Texelaar uit het verkeer. De brommer was zeer slecht onderhouden. De politie zal een nader technisch onderzoek uitvoeren.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5