(jroen 'wartsjexeh in het karL, G.S. moeten meewerken aan aanpassing van veerhavens lm Lokale omroeF stichting of vereniging? Texel: t ohw AKKOORD OVER LAGERE VUT-LEEFTIJD RIJ TESO „WE ZIJN AF DANKBAAR" KAMER VAN KOOPHANDEL: Informatieavond over andersoortig onderwijs De Lindeboom nog niet open DINSDAG 22 MAART 1983 COURANT TEXELSE ,7# JAARGANG Nr. 9767 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; lans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en jiek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 96{t advertenties, abonnementen, etc.: engeveld De Rooy B.V., Postbus tl, 1790 AA Den Burg, alefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 De Kamer van Koophandel en Fabrie- en voor Hollands Noorderkwartier leeft er bij Gedeputeerde Staten van loordholland op aangedrongen mee te verken aan de aanpassing van de anleginrichtingen van de veerhavens (en Helder en Texel. Ook zou de irovincie het rijk moeten vragen de liervoor benodigde investeringen te loen. De Kamer komt tot de konklusie dat ianpassing van de aanleg inrichtingen Ie meest voor de hand liggende manier i om de kwaliteit van de veerdienst in tand te houden en de verliezen bij Teso e beperken. De Kamer van Koophandel is één van Ie instanties die door GS in de gelegen- eid is gesteld een standpunt in deze .westie kenbaar te maken met het oog ip de aanstaande behandeling in de waterstaats- en wegencommissie uit irovinciale staten. Zoals bekend stond iet vraagstuk op de agenda van de waterstaats- en wegencommissie, maar nede op verzoek van de Kamer en door ijdgebrek werd de behandeling ver laagd om de mogelijkheid te hebben neningen van belanghebbenden een rol e laten spelen. Notitie Bij de aanvankelijk geplande behan- ieling had men slechts de beschikking ver een .notitie' waarin het oorspron- ;elijke afwijzende standpunt van het irovinciebestuur was verwoord. De Ka mer vindt het onaanvaardbaar dat de rexelse bevolking en het bedrijfsleven /oor de veerdienst Texel - Den Helder jen kostendekkend tarief in rekening moet worden gebracht. Omdat Teso als jmge veerdienst in Nederland geen jnkele overheidssubsidie krijgt, zijn de Brieven hoog. De Teso tarieven zijn twee a driemaal zo hoog als de tarieven ran de Westerscheldeveren terwijl de kilometerprijs voor vervoer van en naar Texel globaal anderhalf tot twee keer zo hoog is als bij andere waddeneilanden. Weinig hoop Volgens de Kamer geeft de discussie in de tweede kamer over de Nota Zoute Veren weinig hoop op een rijksbijdrage voor Teso terwijl als gevolg van de algemene financiële problemen ook geen bijdrage van de provincie is te ver wachten. Volgens Teso zou de exploi tatie van de bootdienst bij het volledig benutten van de dubbeldekker 20 goedkoper worden. De Kamer vindt verder dat het oor spronkelijke, afwijzende standpunt van de provincie (neergelegd in het streek plan voor de kop van Noordholland en Texel) niet meer is te handhaven. Daarbij wordt gewezen op het belang van een goed functionerende, betaal bare veerdienst voor de ontwikkeling van het toerisme en de daarmee samen hangende werkgelegenheid. Een derde van de totale Texelse werkgelegenheid (1320 arbeidsplaatsen) is direkt of indi- rekt afhankelijk. De Kamer wijst er verder op dat de recreatie op Texel nog kan worden uit gebreid; het maximum van 47.000 slaapplaatsen is nog lang niet bereikt. Het gebruiken van de veerdienst als middel om de toeristenstroom af te remmen (de .kraanfunctie') wordt afge wezen. Er wordt aan herinnerd dat de Rijksplanologische Commissie in no vember 1979 wel heeft gewaarschuwd voor de effecten van uitbreiding van de recreatie op de Waddenzee (onge wenste recreatiedruk zou kunnen wor den voorkomen door extra eisen te stellen bij de uitvoering van het recrea tiebasisplan en de bestemmingsplan nen) maar dat uitbreiding van verkeers capaciteit van de veerdienst niet wordt afgewezen. Verliezen De Kamer vindt echter de groeiende verliezen bij Teso het belangrijkste ar gument om de rentabiliteit van de veer dienst te verbeteren. De verliezen zijn sinds 1979 opgelopen tot totaal 7 7,6 miljoen. ,De uitholling van de vermo genspositie van deze onderneming ver vult ons met zorg. De onderneming blijkt er in de afgelopen jaren niet in ge slaagd te zijn om tot een kosten dekkende exploitatie te komen, ondanks aanzienlijke tariefsaanpassingen.' Het en ander op een rijtje zettend, konstateert de Kamer dat de provincie moet toelaten dat de aanleginrichtingen worden aangepast en dat zij in Den Haag moet aandringen op het beschik baar stellen van geld hiervoor. De commissie voor welzijnszaken boog zich donderdagavond tijdens een inderhaast bijeengeroepen vergadering over de ontwerpstatuten van de lokale ömroep in oprichting. Een snelle behandeling van deze statuten was geboden om op lijd de voorbereidingen voor een eventuele proefuitzending op 17 juni rond te kunnen hebben. Die uitzending mag namelijk alleen door een rechtsgeldig persoon worden verzorgd, als men tenminste niet als piraat de lucht in wil. De commissie was unaniem blij met het initiatief, maar de tneningen over de vorm van de organi satie waren verdeeld. Peter Bakker PSP) was niet erg te spreken over de naar zijn idee ondemocratische stich tingsvorm die nu wordt voorgesteld. Piet Arensman, die namens de werk- 3roep lokale omroep aanwezig was, Sbracht hier tegenin dat vanwege de geboden snelheid een stichting het meest voor de hand lag. Het oprichten van een vereniging kost meer tijd, omdat er leden geworven moeten wor den. Bovendien kan een vereniging door een bepaalde belangengroep op geblazen worden, die kan zó het bestuur ^overnemen". Peter Bakker riep hierop ichtelijk geschokt: ,,Maar dat is een gevolg van democratie". Bond Ook de bestuurssamenstelling gaf aanleiding tot discussie. De commissie meende éénstemmig dat naast een vertegenwoordiger van de theologen ook iemand uit de humanistische hoek opgenomen moest worden. Het was vooral de voorgestelde vertegenwoordi ging van de middenstandsvereniging TVO evenwel, die tot discussie aanlei ding gaf. Men was het er over eens dat als die groep haar stem in het bestuur zou krijgen de vakbonden niet konden ontbreken. Omwille van de werkbaar heid stelde Piet Arensman dat beide groeperingen weggelaten zouden wor den. In een later stadium van de discussie keerde Joop van der Meer (VVD) zich echter tegen het schrappen van het TVO uit de lijst. Afgesproken werd dat de bonden benaderd zouden worden met het verzoek iemand af te vaardigen. Paul Kikkert twijfelde aan de repre sentativiteit van het TVO, volgens hem kon bijvoorbeeld het bedrijf waar hij werkt (Cebeco) geen lid worden. Van der Meer zegde toe dit in de onderne mersorganisatie ter sprake te brengen. Lichtboei In de voorgestelde statuten is de mogelijkheid ingebouwd bestuursleden van de ziekenomroep ,,De Lichtboei" over te laten vloeien naar het bestuur van de locale omroep. Piet Arensman: ,,Het is weliswaar in eerste instantie de bedoeling ,,De Lichtboei" te laten blij ven, maar het is zeer waarschijnlijk dat deze instelling na een tijdje in de locale De veiling in volle gang. De schuur van loo belangstellende kopers te kunnen bevatten. De zaterdag gehouden kerkevei het R.K. kerkorgel is in alle opzichl De veiling heeft bruto maar liefst 1 meer dan f45.000,— overblijven e orgelrestauratie niet meer kan doodmoe, zeer voldaan en zeer voorzitter van de werkgroep die ni Door het schitterende resultaat vai bijeen had in één keer meer dan maar f15.000,— nodig is om de b€ Willem (,,Artima") Keijzer is niet ongeschonden uit de veiling tevoor schijn gekomen. Hij is namelijk zijn baard kwijt, evenals de werkgroepleden Simon Dros, Hank Witte en Frans Bakker. Aan het slot van de veiling bleken de heren bereid hun baard voor rotaal 7500,— te verkopen. Dat gebeur de rond één uur 's nachts toen voor meer dan 739.000,— aan goederen en diensten aan de man was gebracht en de noodzaak van een flinke transactie zich liet voelen om in een keer de aanvankelijk door iedereen als onmoge lijk beschouwde magische grens van 740.000,— te doorbreken. omroep opgaat. Bovendien lijkt het erop dat de mensen van ,,De Lichtboei" de drijvende kracht achter de locale om roep zullen worden" In de statuten is opgenomen dat de vaste medewerkers van ,,De Lichtboei" vijf van de vijfentwintig bestuursleden moeten kunnen benoemen en dat twee van de vijf leden van het dagelijks bestuur vaste medewerkers moeten zijn. Omdat de ,,De Lichtboei"-groep waar schijnlijk in haar geheel tot de vaste medewerkers gaat behoren is op die manier haar invloed gewaarborgd. Peter Bakker vond vooral de regel dat twee medewerkers in het dagelijks bestuur zouden moeten, niet nodig. ,,Het lijkt wel een motie van wantrou wen tegen de andere bestuursleden. Bovendien lijkt het mij beter die techni sche mensen niet met vergaderingen en veel praten lastig te vallen". Welzijnssector Gerbrand Poster (VVD) die als toe hoorder aanwezig was, suggereerde desgevraagd dat de standsorganisaties ook een stem moesten krijgen. Hij vond dat de welzijnssector sterk over- en het bedrijfsleven sterk óndervertegenwoor- digd was in de huidige opzet. Om namelijk aan de wettelijke eis van representativiteit te kunnen voldoen zou elke sectie van de Welzijnsstichting een stem in het bestuur van de omroep krijgen. Wethouder Piet Zegers ver klaarde dat voor deze opzet was geko- Jos Witte aan de Maricoweg was nèt g ten bate van de restauratie van i een daverend succes geworden. !.929,25 opgebracht. Daarvan zal dat betekent dat de actie voor de nislukken. „We zijn apetrots, inkbaar!", aldus Willem Keij6er, ijf maanden met de actie bezig is. Ie veiling is het bedrag dat men al irdubbeld, wat betekent dat nog >digde ton bijeen te hebben. De veertig mille wer aldus gehaald en vat daar nog bij kwam was het resultaat 'an de consumptie-omzet en de ver loop vanuit diverse stalletjes van allerlei irtikelen die te klein waren om te vorden geveild. Vrijwilligers Omdat alle artikelen (met uitzonde- ing van de stok van Joppe Rijk) gratis 'oor dit doel beschikbaar waren gesteld varen de winstmogelijkheden maxi- naal. Ook de organisatoren en mede- verkers (totaal ongeveer vijftig perso- len) werkten voor niets en door allerlei 'ormen van medewerking van diverse zen omdat anders de statuten niet door het rijk goedgekeurd zouden worden. En dat is weer nodig om subsidie te krijgen. Representatief Representatief zijn voor de Texelse gemeenschap is noodzakelijk om mini steriële goedkeuring te verkrijgen. De raad moet een verklaring afgeven dat de omroep een afspiegeling van het Texel se culturele en maatschappelijke leven is. Om die reden werden de statuten in de commissie welzijn behandeld. Bo vendien zal de gemeente in de toekomst waarschijnlijk voor subsidie aangespro ken worden Wethouder Zegers vertelde dat in het collegeprogramma het streven naar een locale omroep was opgenomen en dat het dan wel erg flauw zou zijn daar geen geld voor over te willen hebben. Uitzending Zegers las een paar brieven voor die door Stephanie Brokerhof van de Vara waren toegestuurd over de voorberei dingen voor de proefuitzending op 17 juni. Die zijn in volle gang Het grootste struikelblok is, zoals wij al eerder meld den, het uitzenden van de programma's via de ether. Daar is geen ervaring mee, dergelijke experimenten zijn tot nog toe altijd via de kabel gegaan. Vara-voorzit- ter Albert van den Heuvel wendt echter zijn persoonlijke invloed op het ministe rie aan om toch toestemming te krijgen en Brokerhof toonde zich in haar brief redelijk optimistisch over de kans van slagen. Het college stelt een bedrag van één tot tweeduizend gulden beschikbaar om de uitzending van te betalen. Zegers vertelde dat de uitzending via de FM- band (100 Mhz) zou plaatsvinden. f genoeg om de vele te veilen artikelen en de kanten waren er vrijwel geen kosten. Veel artikelen gingen voor de reële waarde van de hand, maar tal van goederen en diensten brachten veel meer op, een gevolg van de feestelijke koopsfeer en de sympatie voor het doel van de actie. Uiteindelijk werden ongeveer 800 arti kelen geveild. Veel koopwaar werd nog tijdens de veiling aangeboden. Tegen de vijfhonderd mensen hadden zich van een koopnummer voorzien om aldus in staat te zijn iets van hun gading te verwerven. Op rolletjes De organisatie van de veiling liep perfect. Tot grote voldoening en op luchting van de organisatoren lukte het de enorme hoeveelheid artikelen te verkopen binnen een redelijke tijd. Er bleef vrijwel niets achter. Om half tien 's morgens was men begonnen en om kwart over een 's nachts was de operatie achter de rug. Voortdurend was het druk tot zeer druk. De grootste belangstelling van kopers was 's avonds, toen de voor dit doel door Jos Witte beschikbaar gestelde machineloods staande vol was. De organisatoren zijn vooral voldaan over de bijzonder leuke sfeer waarin het evenement zich voltrok. Plezier De wijze waarop sommige artikelen van eigenaar verwisselden veroorzaakte soms veel hilariteit. Het kwam voor dat man en vrouw heftig tegen elkaar zaten op te bieden en soms ging een spontaan gezang op, zoals bij de verkoop van een vakantie in Limburg (,,Waar in 't brons groen eikenhout") en bij de verkoop van een fraaie tuinmolen die voor f 1.025,— van de hand ging (,,Daar bij die molen"). De stemming prikkelde blijkbaar de eetlust. De 800 belegde broodjes die beschikbaar waren gesteld waren niet toereikend, zodat er nog 200 bij moesten komen. Door het enthou siasme gingen vooral eetbare artikelen voor aanmerkelijk meer van de hand dan de reéele waarde. Een krentenbrood ging weg voor ƒ100, een slagers worst voor ƒ53. de stok van Joppe voor ƒ85,— en ook uit het bedrag van 775, dat geboden werd voor een Limburgse vakantie van een week, bleek dat de bieders (vijf vrienden) niet op een dubbeltje keken. ,,Er was spanning en plezier van het begin tot het eind. Er was geen muziek en toch beleefde iedereen de veiling als een groot uitbundig feest, zonder dat er maar één wanklank viel", zegt Willem Keijzer, die ook onder de indruk is van het feit dat belangstelling en steun voor de veiling is gekomen uit brede lagen van de Texelse samenleving. Opmerke lijk is dat Den Burg naar verhouding een groot aandeel had in het succes. ,,Ze zeggen wel eens dat zoiets in Den Burg moeilijk is omdat de mensen er niet warm voor zijn te krijgen, maar nu is gebleken dat die bewering niet klopt. Al die mensen die ons op een of andere Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. Het TESO-personeel is unaniem akkoord gegaan met het voorstel om de leeftijd voor vervroegd uittreden terug te brengen van 63 naar 61 jaar. Er komen bovendien twee vrije dagen extra per jaar. Een en ander is mogelijk door het in leveren van 2,06% prijscompensatie. Door de verlaging van de VUT-leeftijd kunnen onmiddellijk vijf mensen de dienst verlaten, een zesde volgt in augustus a.s. Het „overschot" (totaal 21 man) aan personeel waarmee TESO kampt, is als gevolg van het akkoord aanmerkelijk kleiner geworden en daarmee het pro bleem. Zowel directie als vertegen woordigers van het personeel zijn te vreden over de nu bereikte regeling. Het personeel acht de strijd tegen ge dwongen ontslagen echter nog niet beëindigd want volgens de visie van de direktie is er nu nog 14 man teveel. Medewerker Leen de Veij: „Wij denken dat het ook hier mogelijk is om met andere middelen dan ontslag het pro bleem op te lossen". Inspectrice wekt hoop Donderdagavond a.s. om 20.00 uur wordt in dorpshuis „De Wielewaal" in De Waal informatie gegeven over „andersoortig onderwijs". De avond is toegankelijk voor ieder die serieus is geïnteresseerd in dit onderwijs, in het bijzonder ouders (van heel Texel) die binnenkort een school voor hun kinderen moeten kiezen. De hoop dat het andersoortig onder wijs (dat zal neerkomen op Jenaplan- onderwijs), inderdaad in De Waal van de grond zal komen, is allerminst de bodem ingeslagen. De inspectrice heeft onlangs jegens de gemeente laten blijken nog wel twijfels te hebben, maar deze hebben geen betrekking op de aard van het onderwijs maar op het te verwachten aantal leerlingen. Verder had zij nog een aantal vragen waarop het antwoord moet komen in een bin nenkort te beleggen bijeenkomst van direkt betrokkenen. Op de informatieavond zal uit de belangstelling kunnen worden afgeleid of er een belangrijke kans is dat het minimumaantal leerlingen (24) kan worden gehaald. Van de aanwezigen zal echter nog geen toezegging worden gevraagd. Om eventuele vragen op onderwijskundig gebied te kunnen beantwoorden wordt de avond ook bij gewoond door mensen van de School begeleidingsdienst. In tegenstelling tot de verwachtin gen heeft Hotel De Undeboom-Texel zijn deuren nog niet heropend. Nadat Kato B.V. tot aankoop had besloten, moest aan een aantal voorwaarden worden voldaan, alvorens kon wor den getransporteerd. Met deze be slommeringen is veel tijd gemoeid en zelfs zag het er de vorige week even naar uit dat de zaken niet zouden rondkomen. Als uiterste datum is 1 april gesteld. Volgens be middelaar Paul Kuip van Texel Vast goed gaat het nu echter weer goed en verwacht wordt dat het transport deze week kan plaatsvinden. Spoedig daarop denkt men een defi nitieve keus te kunnen maken wat de pachter betreft. Er zij twee serieuze kandidaten. manier hebben geholpen zijn we enorm dankbaar. Zoiets is op Texel nog nooit vertoond". Om de resterende 715.000,— bijeen te krijgen zullen de komende maanden nog diverse activiteiten worden georga niseerd. Het grootste deel van dit bedrag moet komen uit een loterij die in mei zal worden gehouden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1