Neanderthalers maakten gereedschap op Hogeberg WAT IK ZEGGEN WOU.. VAN HET RAADHUIS U I SI ,,On Golden Pond" Hinderwet Waar komt de naam 'De Krim' vandaan? Piraat een week ongehinderd in de lucht Auto in brand Dr. J. C. Duinker hoogleraar in Kiel Paasmaaltijd van zusterkringen Voordrachtavond R.K. Vrouwengilde „Molengat" volgende week terug Mol gevonden nnnnoQOQOOOO Nog eenmaal saldi-reserve Mededelingen van B. en Huurprijzen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 MAART 1 Zo'n zeventigduizend jaar geleden leefden er al mensen op Texel. Het waren neanderthalers die als nomaden leefden van de jacht op mammoeten, wolharige neushoorns, reuzenherten en andere deels uitgestorven dieren. Hun levenswijze leek veel op die van de huidige Lappen in het noorden van Scandinavië. Aldus vertelde de NlOZ-medewerker Govert van Noort uit Den Burg zaterdagmiddag tijdens een bijeenkomst van de Texelse weer- en sterrekundeclub Van Noort toonde de bewijzen van zijn verhaal in de vorm van allerlei stenen gebruiksvoorwer pen (artefacten) die hij op bepaalde plekken op de Hogeberg had gevonden. Het zijn schrapers, bijlen, krabbers en boren die door de Texelse neanderthalers" ter plaatse werden ge maakt van brokken vuursteen. Het bewerken van die stenen gebeurde op een voor de cultuur van die mensen kenmerkende wijze. In combinatie met andere gegevens kan daardoor de ouderdom worden bepaald. Moeilijk Leken stellen zich de gereedschap pen uit het stenen tijdperk vaak voor als glad afgewerkte, direkt als zodanig herkenbare hamers en bijlen. Maar het overgrote deel van de artefacten is als zodanig voor de meeste mensen niet te herkennen. Wie echter weet dat Het gebied tussen De Cocks- dorp en het strand bij paal 28 heet De Krim Mensen van Staatsbosbeheer die belast zijn met de organisatie van de boomfeestdag op 23 maart, willen graag weten waar die naam vandaan komt. Dankt de Texelse Krim zijn naam aan het gelijknamige Russische schiereiland in de Zwarte Zee? En zo ja, wat is de aanleiding geweest voor deze vernoe ming? Navraag bij Texelaars waarvan verwacht werd dat zij opheldering zouden kunnen geven, heeft mets opgeleverd Wie de gewenste informatie kan verschaffen, wordt ver zocht contact op te nemen met de heer G. A. Oskam in het raadhuis, telefoon 102220) 3041. bepaalde randjes en kantjes niet bij toeval kunnen zijn ontstaan, kan een gewone vuursteenscherf onderscheiden van een werktuig. Govert van Noort slaagde er zaterdag in zijn gehoor (een goed bezet zaaltje van „De Schakel") wat kennis van zaken bij te brengen aan de hand van zowel meegebrachte artefacten als dia's ervan. Op Texel is in het recente en verdere verleden vrij veel archeologisch onderzoek verricht. Daarbij is de aan wezigheid van mensen zo lang geleden op Texel nooit aangetoond. Govert van Noort zei daar desgevraagd zelf niet verbaasd over te zijn. Hij wees erop dat de archeologische onderzoeker meestal op zoek is naar een bepaald soort sporen. Als hij uitkijkt naar bijvoorbeeld potscherven, zal hij vuurstenen artefac ten voorbijlopen. Of omgekeerd. Namaak Het maken van vuurstenen werktui gen is een kunst die ook hedendaagse mensen met succes beoefenen. Daarbij kan elke cultuur uit voorhistorische tijden worden geïmiteerd. Wie kwaad denkend is zou dus kunnen vermoeden dat de artefacten niet zijn gevonden maar gemaakt. Een dergelijke verden king werd gekoesterd ten aanzien van de Groninger amateur-archeoloog Tjerk Vermaning. Govert van Noort vertelde dat over het algemeen wel is te bepa len of artefacten echt zijn. Als gevolg van het langdurig verblijf in de grond heeft de steen een iets andere opper vlakte gekregen: meer glanzend of juist minder, afhankelijk van de natuurkundi ge en chemische situatie van de bodem. Maar het is met voor honderd procent uitgesloten dat ook die opper vlakteveranderingen kunstmatiq worden aangebracht, bijv. met behulp van chemicaliën. Van Noort heeft belangstelling voor artefacten sinds hij in 1979 een bezoek bracht aan het Asser museum. Hij kon- stateerde dat het pleistoceen plateau waar veel stenen voorwerpen worden gevonden zich uitstrekt tot Texel, zodat ook daar stenen gereedschappen zouden kunnen liggen. Een zoekaktie op de Hogeberg had vrijwel onmiddel lijk succes. Het is overdreven te zeggen dat de artefacten daar voor het opra pen liggen, maar er zijn toch enkele plekken „werkplaatsen" waar tientallen werktuigen zijn gevonden, meestal in kombinatie met de splinters die bij de bewerking zijn vrijgekomen. De voor werpen lagen meestal op de keileem- laag, dus onder het dekzand. Bij het graven van sloten en aanleg van drainage, kwamen ze in het zicht. De van de jacht levende neander thalers die hier zijn geweest leidden een zwervend bestaan. Men woonde telkens ergens anders en trok mee met de kudden waarop jacht werd gemaakt. De vuurstenen wapens en andere voor werpen werden bij de „verhuizingen" niet meegedragen, maar op iedere plaats opnieuw gemaakt. Van Noort vertelde dat men zich de neander thalers niet moet voorstellen als bloed dorstige barbaren maar als mensen die in zekere mate beschaafd waren. Uit vondsten van stuifmeelkorrels op De etherpiraat Radio Midnight uit De Waal is erin geslaagd het eilandelijke zendrekord te breken door een volle week (168 uur) in de lucht te zijn. Zonder dat PTT of politie ingrepen kon de marathonuitzending volgens plan verlopen en zondagmiddag om drie uur worden afgesloten. De zender van Radio Midnight is be trekkelijk zwak en de antenne, die werd gebruikt stond op een zeer laag punt. Dat verklaart dat de marathonuitzen ding lang niet overal op het eiland was te ontvangen. Toen Gerard Roeper uit Eierland zondagmiddag met zijn gezin een ritje maakte in zijn Citroën 2CV, merkte hij dat uit het dashboard rook kwam. Er was brand ontstaan in de elektrische installatie van de wagen. Op de Westerweg bij Den Burg ter hoogte van het PWH-gebouw moest dus een noodstop worden gemaakt. De brandweer werd gewaarschuwd, maar voordat deze ter plaatse was had een voorbijkomende automobilist de vlam men al met zijn poederblusser gedoofd. De firma Kaczor nam de wagen op sleeptouw. Het bleek dat de bedrading van de auto voor een groot deel was verbrand; het kunststof van het dash board was gesmolten. Of het de moeite waard is de ongeveer zes jaar oude wagen te repareren staat nog niet vast. Dr Jan Duinker uit De Koog is per 1 april a.s. benoemd tot hoogleraar aan het Institut für Meereskunde in het Westduitse Kiel en tevens tot directeur van de afdeling Meeres- chemie van dit instituut. De 48-jarige Duinker is sinds 13 jaar verbonden aan het NIOZ op Texel, waar hij leider is van de werkgroep zee verontreiniging. Het Institut für Meereskunde in Kiel is als wetenschappelijk instituut vergelijkbaar met het NIOZ, maar groter van omvang en sterk internatio naal georienteerd. Financieel komt het ten laste van zowel de Duitse Bonds republiek als de deelstaat Sleeswijk- Holstein. De functie in Kiel kwam vrij door overlijden. Duinker, die een goede kennis was van zijn voorganger en met het Kieler instituut wetenschappelijke relaties onderhield, werd uitgenodigd te solliciteren. Het heeft bijna een jaar geduurd voordat hij de definitieve be slissing nam, omdat hij zijn werk bij het NIOZ niet graag neerlegde. „Ik heb hier al die tijd fantastisch fijn gewerkt, vooral dank zij de goede onderlinge verhoudingen binnen mijn groep. Ook om andere redenen voelde ik weer stand om naar Duitsland te verhuizen, maar nu zie ik het als een uitdaging om er toch aan te beginnen." Dr Duinker heeft zijn huis in De Koog inmiddels verkocht. In Kiel wordt voor hem vlakbij zee een nieuw huis gebouwd. Van de overige gezinsleden gaan Duinkers vrouw en een 17-jarige doch ter mee. De twee andere kinderen blij ven studeren in Amsterdam. Duinker verwacht dat de reeds bestaande banden tussen het instituut in Kiel en het NIOZ op Texel mede door zijn benoeming nog nauwer kunnen worden aangehaald in de vorm van het organiseren van gezamenlijke vaartoch ten, gezamenlijke wetenschappelijke publicaties en uitwisseling var medewerkers. Govert van Noort met een van zijn artefacten. graven is afgeleid dat zij hun doden eerden met bloemen. Ook is komen vast te staan dat ze zieken en gewon den verzorgden en dat ze een taal ge sproken moeten hebben. De neanderthalers, die ongeveer anderhalve meter lang waren, waren steviger gebouwd en hadden langere armen dan het tegenwoordige mensen type. De neanderthalers zijn door on duidelijke oorzaak verdwenen en „ver vangen" door de Cromagnonmensen, die een ander soort artefacten maak ten. Vrijdag heeft de federatie van Doops gezinde Zusterkringen een paasmaaltijd in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. De aanvang van de maaltijd is 19.00 uur en de kosten zijn vijf gulden per persoon. Mevrouw Ds. Boiten-de Rieu zal tijdens deze bijeenkomst spreken over het sociaal werk dat zij samen met haar man uitvoert in het centrum van Amsterdam. Woensdag 16 maart was mevrouw Lindeman-Beumkes uit Rijsenhout op bezoek bij het katholiek vrouwengilde. Zij droeg teksten van Annie M.G.Schrr^idt voor. De in de .Witte Burcht' gehouden avond werd door 73 leden bezocht. Mevrouw Lindeman bracht een pro gramma met voor ieder wat wils. Humoristische, satirische en soms wat filosofische maar veel al herkenbare en uit het leven gegrepen sketches en voordrachten. De dubbeldeks veerboot „Molengat" zal naar verwachting in de loop van vol gende week op Texel terug zijn. Het schip ondergaat momenteel een repa ratiedokbeurt bij Boele in Rotterdam. De lagers van de Voith Schneider propellers (waaruit olie lekte) zijn in middels vervangen door lagers van een ander type. Ook aan het binnendringen van water is een eind gemaakt. Na terugkeer in 't Horntje zal de dubbeldekker zijn gewone onder houdsbeurt in eigen beheer krijgen, zodat hij rond 1 mei weer in dienst kan. Maandagavond vond Henk Brug ge op de Burgwal in Den Burg een dode mol. Dat is een bijzondere vondst omdat mollen op Texel offi cieel niet voorkomen. In dit geval is het niet uitgesloten dat het dier van elders is aangevoerd. Wie aanwij zingen kan geven omtrent de moge lijke herkomst van het dier, wordt verzocht het Natuurrecreatiecen- trum te bellen. Op Texel zijn overigens al vaker mollen gesignaleerd. Een levend dier werd jaren geleden gevangen in het Hogeberggebied. Op het Wes terslag werd eens een dode mol ge vonden en ook is eens een levende mol aangevoerd met zand dat bij de dij kaant eg werd gebruikt. Tot blij vende vestiging van mollen heeft dat nooit geleid. Om zich te kunnen voortplanten moet er een redelijk grote kans zijn dat mannetjes en vrouwtjes elkaar tegen komen en dat is bij aanwezigheid van slechts een dier op Texel uiteraard uitge sloten, maar ook bij enkele dieren nauwelijks mogelijk. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE ,,Drie levende legendes ontmoeten elkaar" stond onlangs nog te lezen bij de bespreking van ,,De film van de maand" in Première. Zoals bekend kunnen we, hoe triest ook, Henry Fonda geen levende" legende meer noemen. Hij voegde zich bij een indruk wekkende rij van overledenen. Bijna 80 films zijn er gemaakt waarin zijn ster straalde. Ook deze laatste, onder vaak pijnlijke omstandigheden gemaakt, toont zijn talent in volle glorie. De drie beroemde en meest ge vierde personages uit de filmgeschiede nis, vertolken de hoofdrollen in de nieuwe film van Mark Rydell „On Golden Pond". Het zijn Katherine Hepburn, Henry Fonda en Jane zijn dochter. De film is een zeer originele zwarte komedie die een harde blik werpt op de manier waarop drie generaties tegen over elkaar komen te staan gedurende een zeer emotioneel geladen zomer. We volgen hun conflicten, soms grap pig, soms bijna gewelddadig, en de manier waarop ze reageren op gevoe lens van liefde, isolement en het onver mijdelijke ouder worden. De film werd bijna geheel opgenomen in en rond een statige cottage aan de oevers van één der vele meren in New England. Katherine Hepburn en Henry Fonda, die elkaar vreemd genoeg nooit eerder ontmoet hadden, vertolken de rollen van Ethel en Norman Thayer, een oud echtpaar dat nog steeds verliefd is na 48 zomers op Golden Pond. Hun dochter Chelsea, een vrouw van een jaar of veertig die altijd nonchalant is en voortdurend tegen haar ouders in gaat, wordt gespeeld door Jane Fonda. Dank zij de scènes die ze speelt met Katherine Hepburn en haar eigen vader schrijft ze ongetwijfeld een bladzijde filmgeschiedenis, en zorgt ze andermaal voor een primeur voor de onverqeteliike familie Fonda. Over On Golden Pond vertelt Rydell: „Het is een drama rond fundamentele menselijke verhoudingen ouders en kinderen, hun kinderen, echtscheiding en deze relaties zijn niet aan de tijd gebonden. Verder gebeurt er niets in het verhaal, het hele drama is toege spitst op de karakters. Ik heb in mijn leven steeds mi|n beste werk geleverd als ik een virtuoos kon regisseren. Met deze film was het een waar festijn, want er waren maar liefst drie groot meesters!" Ter verduidelijking van het vorige ingezonden stuk onderstaande opmer kingen. In de eerste plaats is het te betreuren dat een zakelijke discussie vaak in het emotionele vlak wordt getrokken. Dat gebeurt niet alleen bij een krant. Vaak wordt dan min of meer via woordenspel of interpretatie van een woord de zaak op een zijspoor gebracht. In het onderhavige geval is inderdaad iets niet geheel juist verwoord, Beumkes gaat hierbij vrijuit want ondergetekende heeft hem per abuis verteld dat de f 70.000terug gebracht zou worden voor de saldi reserve. Vergissen is menselijk en niks bijzon ders zoals bij de verslaggeving gebeurde als bij schrijver dezes en is het beter te erkennen. Wat is er aan de hand? Duidelijk is dat het grondbedrijf aan de grond zit. Een erfenis die de wet houder heeft aangetroffen toen hij in september j.l. zijn taak begon. Het jaarlijks tekort bedraagt f 350.000,en men betaalt dit in 1983 uit desaldi reserve. In 1984 haalt men f 280.000,_ uit de saldi reserve en f 70.000.— ten laste van de gewonde dienst. In 1985 haalt men f 210.000, uit de saldi reserve en moet de qewone dienst f 140.000,— dragen. Dit gaat zo door tot dat het gehele bedrag ad f 350.000,jaarlijks ten laste van de gewone dienst komt. In aanmerking genomen dat de finan ciële vooruitzichten somber zijn voor 1984 en volgende jaren zullen oplopende hogere heffingen en/of belastingen door de bevolking opgebracht moeten wor den. Daar gaat ons bezwaar tegen in. De saldi reserve bedraagt momenteel f 4.600 000, Wij achten het derhalve nu, d.w.z. 1984 niet nodig de bevolking deze lasten op te leggen. Dat heeft de heer Beumkes in de commissie vergade ring betoogd. Als men de eerste vijf jaar het verlies van het grondbedrijf f 350.000per jaar geheel ten laste brengt van de Saldi- reserve heeft men na afloop van deze jaren nog f 2.850.000in deze pot zitten en vermoedelijk meer omdat er steeds groei in zit. Wij zijn er derhalve voor de saldi reserve, dat in feite niets anders is dan voorschotten van de gewone dienst van voorgaande jaren, als schokbreker te doen functioneren voor de gewone dienst van de komende moeilijke jaren. De ontwikkeling van het grondbedrijf kan men dan de eerste vijf jaren volgen en zodanig doen verbeteren dat het jaarlijks verlies verdwijnt. Men heeft daarvoor dan vijf jaar de tijd om maatregelen te bedenken en uit te voeren. De bedoeling zal zijn om het grondbedrijf weer gezond te maken. Het wil ons voorkomen dat dit binnen vijf jaar mogelijk moet zijn. Namens de Pakt-fractie en adviseurs NASCHRIFT Uit uw brief wordt niet geheel duide- Op 18 maart 1983 is verguni ingevolge de Hinderwet verleend het Hoogheemraadschap van de (Jr terende Sluizen in Kennemerland West-Friesland voor het oprichten e werking hebben van een rioolwate veringsinstallatie aan Nieuwescl kadastraal bekend gemeente Tt Sektie M, nummer 336. Met inachtneming van de advï van de regionale inspektie van de Vi gezondheid belast met de toezichtq hygiene van het milieu alsmede li moetkomend aan de ingediende r delinge- en schriftelijke bezwaren, beschikking onder voorschriften o andere inzake hygiëne, stankbestri|d bestrijding van geluidhinder en bodemverontreiniging, verleend. De vergunningen liggen op hel meentehuis, kamer 209, ter inzage 22 maart 1983 tot 22 april 1983 tijdstippen, waarop inzage verkii kan worden, zijn: op werkdagen 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 totl uur; op maandagavonden van 19.3 22.30 uur. Tot 22 april 1983 kant' de vergunning beroep ingesteld den. Berope is mogelijk voor de as gers, de adviseurs en degenen, diei bezwaar tegen de aanvragen om gunning hebben aangetekend. Te is beroep mogelijk voor enige a belanghebbende, die aantoont, d redelijkerwijs niet in staat is gei eerder bezwaren in te brengen, beroepschrift moet worden gerich' Hare Majesteit de Koningin en vvi gezonden aan de afdeling voo geschillen van bestuur van de Raa; State, Postbus 20019, 2500 ES 's venhage. lijk welke lasten u de bevolking niet wil opleggen. Ook in de tekst die de heer Beumkes tijdens de betreffende com missie vergadering uitsprak is hierover niets terug te vinden. Het raadslid verklaarde zich vóór het verhogen van de parkeergelden maar wilde zich over het verdere beleid nog niet in concreto uitspreken: 'Gelet op de onoverzichte lijke situatie van het moment.' Wel keerde hij zich op voorhand tegen het verder invoeren van het profijtbeginsel. In verband met het zeer specia listische karakter van het onderwerp en de kans op herhalingen lijkt het ons gewenst de discussie te staken. Red. In het hele verhaal van de heer J. W. Dekker (V.V.V.) ontbreekt nog maar één ding, n.l. dat hij de verhuurprijzen van de bungalows gaat vaststellenHij vergeet dat die bungalows niet van hem zijn! Zijn loon is gegarandeerd, dat van de bungalowverhuurder vaak niet. De vraag is natuurlijk: waarom is hier geen vooroverleg geweest? Want zijn de prijzen wel zo hoog? Dat de bunga lows al met grote kortingen worden verhuurd is een teken aan de wand, de verhuurders zijn ook niet dom! Hoeveel denkt de heer Dekker trouwens dat er extra verhuurd moet worden wil de verhuurder de kosten er uit halen als hij grote kortingen van 15% tot 50% geeft? De kosten gaan n.l. ook extra door, al zou er meer ver huurd worden, dus blijft er niets over! Een ander punt zijn de boottarieven. Deze moeten verlaagd worden!! In plaats van enorme bedragen aan reclame uit te geven zouden deze tarieven met de helft verlaagd moeten worden, dét heeft effect. Dan is het niet meer zo, dat een gezin met auto caravan bij het horen van de prijs rechtsomkeert maakt of dat de prijs voor een gezin een belemme ring is een tweede keer te komen. J. H. de Haan, De Cocksdorp Elke vergunning wordt in princf afloop van de beroepstermijn kracht. Degenen, die beroep inst kunnen echter overeenkomstig 60a van de Wet op de Raad van een verzoek doen tot schorsing iflk vergunning of het treffen van een lopige voorziening. Dit verzoek voor 28 april 1983 worden geril de voorzitter van de afdeling v( geschillen van bestuur van de Rai Staté; Postbus 20019, 2500 EA .'i venhage: De vergunning wordt daB van kracht, voordat op het vera beslist. Nadere informatie is te verkriijj de afdeling algemene zaken vam) meentesekretarie, telefoon 02224J toestel Dinsdag 22 maart De Vrouwenbond FNV heeft p° voormalige landbouwschool een tj komst, verzorgd door het eendrj stuur. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 23 maart Vanaf 19.30 uur wordt in het gebouw aan de Haffelderweg t en studievoorlichting gegeven i leerlingen van de derde en klassen Havo/Atheneum en dos mers4Mavo. I Ter gelegenheid van Boomfes 1983 wordt een begin gemaakt r aanplant van het Krimbos bij De tart dorp. De betrokkenen komen oirt p uur bijeen in de kantine van campij Krim. Hl In „De Schakel" wordt een eilet interkerkelijke gemeenteavond 1 den, aanvang 20.30 uur. Dul over Nes Ammim, een chn®e nederzetting in Israël. Vrije tiBp voor ieder. W l Donderdag 24 maart Van 10.00 - 12.00 uur en van ij 16.00 uur wordt door de Welfare* ling van het Rode Kruis voorjaar!" ping gehouden in het Rode gebouw aan de Jonkerstraat. Om 14.00 uur begint in dorp Skiltje de jaarlijkse verkoping i Hervormde Zusterkring. In De Wielewaal/IJskaschool 1 Waal wordt een informatieavond andersoortig onderwijs gehouder| vang 20.00 uur. VASTE AGENDA De fractie van de VVD vergadert! donderdag voor de raadsvergaifej van 19.30 tot 20.15 uur in het 9 tehuis. Men kan daar terecht v gen of inlichtingen over de kal raadsvergadering.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2