Getijgerde pijpen achter bezemstelen VAN HET i RAADHUIS Zeemanskerk krijgt echt orgel DR M. D. DIJT OVERLEDEN 1 m I Hinderwet „WAT IK ZEGGEN WOU.." Drempelvrees SVC-toneel met blijspel Zelfwerkzaamheid werpt vrucht af f Mededelingen van B. en W. Hinderwet Hinderwet 1 Hinderwet PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 MAART Bfr«yfN VXN lUEAS BUITEN VtRiWT WOOAtXl U*k£0 vanoc rcqaktc Het gros van onze inboorlingen Zoals Jan en Piet en Cees Lijden erg, aldus een raadslid Aan een raadhuis-drempelvrees Zij staan al op de stoep te trillen A/s zij iets verbouwen willen Zij voelen zich in deze kringen Als ongewenste vreemdelingen Zij weten zich bedreigd door schimmen Die grommend op de balie klimmen Waar iederwachtend op zijn beurt Door ambtenaren wordt verscheurd Maar dat zal, zo stond te lezen Met de tijd toch anders wezen A/s Pau/tjes geste vruchten draagt Wordt de drempel straks verlaagd Je kunt ze dan gewoon benaderen Inclusief de vroede vaderen Wie vroeger wel eens naar ons beet Draagt dan gedwee het boetekleed Er komt een zaaltje om te vrijen Waar je trouwen kunt en scheien Dan heeft men later het verdriet Van een procedure niet Gezeten in een zee van bloemen Mogen wij ons' grieven noemen De concierge staat al klaar Met koffie, bier of een sigaar In een goed verwarmde kamer Krijgt men op verzoek een hamer Waar dan die objecten staan Waar men graag op los wil slaan In klederdracht gestoken meiden Doen ons plechtig uitgeleide In 't ouwe Fordje van Jan Geus Krijgt men een rit naar eigen keus Als wij de raad nu helpen zagen Om de drempel te verlagen Stellen wij, als 't even wil Als ingangsdatuméén april. K. Bonne, De Koog De toneelgroep van de Sportvereni ging Cocksdorp voert zaterdagavond in Het Eierlandsche Huis het blijspel ,,Het vrolijke tankstation" op, aanvang 20.00 uur. Het initiatief om na jaren weer eens een toneelstuk in het Eierlandsche Huis te brengen werd genomen door Ernst Jan de Graaf en Hans Zuidema die het genoemde stuk uitkozen, spelers bijeen zochten en aldus de toneeltak van SVC nieuw leven inbliezen. De rolverdeling vermeldt verschillende oude toneel bekenden zoals Gerard Smeenk, Immy Zuidema en Gerard Monen, maar ook vier debutanten: Jeanette Boon, Gerda Lont, Jaap Visser en Ernst Jan de Graaf. ivX> u w_» ,K.% x>o>i i ui' uiu cKOl »6DfiOï i*»m nohmw bierton ntM- Het fraaie 'Skilder' kerkje moet al zo lang als het bestaat, en dat is 320 jaar, een pijporgel ontberen. Welk is het orgelbalkon een honderd jaar geleden voorzien van een front met pijpen, maar dat is zo onecht als goed katoen van een cent de el. Bezemstelen" noemt Louis Schouten de zilvergeverfde namaak pijpen. Samen met-.Cor Schenk restaureert Schouten een fraai, degelijk orgel dat nu achter dat bedrlegelijke front verrijst. Schouten doet dat werk met veel toewijding en precisie en niet te vergeten met veel liefde. Als hij één van de oorspronkelijke pijpen in zijn handjneemt, zegt hij: „Dat is de kwaliteit die je hebben moet, 50% tin en 50% lood. Dan krijgen ze dat vlekkerige uiterlijk, het is net of ze getijgerd zijn". En inderdaad, hetzelfde vlekkenpatroon kan je aantreffen op de bovenkant van een tijgerbrood. Tot nogtoe werd de gemeentezang begeleid op een harmonium, een instrument dat de omschrijving .cirkelzaag des geloofs' ten volle verdient. Een dergelijke operatiajtost natuurlijk altijd geld, maar in Oudeschild valt het benodigde bedrag mee. Voor enkele duizenden guldens is de hele operatie rond. Daarbij dient men zich wel te realiseren dat de heer Schouten, die gepensioneerd is, een heel jaar werk in het orgel investeert. Bovendien kon het instrument voor een zeer vriendelijke prijs aangeschaft worden. De vorige eigenaars becijferden dat restauratie door een vakman rond de dertigduizend gulden zou kosten. Waterleiding Schouten is trots op dit orgel, dat is aan alles te merken. „Dit is een volledig mechanisch otael, "iet zo'n waterlei- dinginstallatie"m^ loden pijpen voor de luchtdoorvoer. HeT^beeft nu zes spre kende stemmen (registers), maar dat is uit te breiden tot wel een stukof elf. Er is overal goed hout gebruikt en nét komt van een goede bouwer, dat kan je zién". Tijdens het vertellen neemt hij telkens even een onderdeel in handen of laat tussendoor zien hoe mooi bepaalde onderdelen bewegen, of blaast even in een pijp om te laten horen hoe het klinkt. Hij neemt overal de tijd voor, ook om 'zijn' orgel in wording te laten zien. Garage Het orgel werd in 1905 gebouwd door de goed bekend staande firma Vermeu len in Woerden. Waar het toen heen ging is nog onbekend, maar Louis Schouten is druk doende dat uit te zoeken. Hij heeft inmiddels contact met de kleinzoons van de bouwer, die nu in het bedrijf zitten. Momenteel kan hij echter nog niet de tijd vrijmaken die nodig is om te onderzoeken wie de eerste eigenaar is geweest. In 1931 werd het instrument verkocht aan de N.H. werd, naast mahonie- ook veel grenen hout gebruikt. Zo maakte Schouten een kap die bij de ronding van het kerkdak past en die is van grenen, maar wel van een goede kwaliteit. „Al het hout wat aan dat orgel wordt gebruikt moet rechtdradig zijn, anders krijg je dem ping. Dat zou zonde zijn, want de acoustiek van de kerk is heel goed". Aan het werk is geen kiertje te ontdek ken pn alle luiken vallen zuigend in hun sponningen. Als naar aanleiding daar van wordt gevraagd of de verschillende onderdelen machinaal bewerkt zijn lacht Schouten maar eens. „Ik gebruik geen enkele machine, alles gaat met hand kracht". Eigenlijk had de ombouw van eiken moeten zijn, vindt hij, maar hij heeft erg zorgvuldig hout uitgezocht en hier en daar gebruikt grenen, die niet meer werkt, toegepast. Zo is een deel van het orgel herbouwd met hout dat uit afgedankte kozijnen van een lagere school uit Oosterend werd gehaald. Eikenhout Mensen die met toewijding en werke lijke vakkennis een ambacht uitoefenen hebben vaak een speciaal contact met elkaar. Zo stond Schouten een keer aan de haven mét een izekere Los uit Wieringen te praten, die in zijn vrije tijd kerk in het Zuidhollandse plaatsje Wijn gaarden. Wegens restauratie van het kerkgebouw werd het orgel eruit ge haald en opgeslagen in een garage van een platenstudio bij een grammofoon- platengroothandel. Inmiddels werd on derzocht hoe duur opknappen van het orgel zou worden. Dat bedrag bleek de begroting te boven te gaan, zodat het instrument in het blad De Orgelvriend te koop werd aangeboden. Die advertentie werd weer opgemerkt door Schouten. Demonteren „Toen wij het orgel hadden gekocht ben ik samen met Schenk naar Wijn gaarden gegaan om het op te halen, met een vrachtwagen. Met hulp van twee mensen van een grote muziekzaak uit Giesendam hebben we toen in één dag het orgel gedemonteerd en opgeladen. We waren nog maar net op tijd terug voor de laatse boot. In die garage stonden overigens nog twee kerkor gels Dat was in juni vorig jaar. Deze zomer hoopt Schouten het instrument in de oude luister te hebben hersteld. Dan moeten er overigens geen tegenslagen komen. Laatst werden vijf ruiten van de kerk ingegooid met stenen. Een van die stenen raakte een paneel van de om bouw. Dat paneel lag midden in het orgel, met de steen er bovenop. Het is niet bekend wie deze laffe streek lever de. Ombouw De ombouw is inmiddels af. Daarvoor botters bleek te bouwen. Hij vr Los die niet eens een keer voor et goed stuk eikenhout kon zorgen, meer voor het opknappen voetklavier. Los zegde dat toe en een tijdje later met de botter Wieringen om dat stukje eik brengen. Inmiddels zit het al in het verwerkt. Het instrument telt 312 waarvan 12 van hout zijn gemaa deel van de pijpen wordt nu ve De blaasbalg zal aangedreven door de motor die nu voor de het harmonium zorgt. Als Schoutens gezondheid het speelt het orgel deze zomer, die hij uit één van de fraaie houten pijpen blaast is mooi, evei echo die uit de kerk terugkomt is mooier dan één enkele Juist, een heel orgel. Het in elkaar zetten van het orgel is een zaak van geduld en precisie. Een gedeelte van de rekken waar de pijpen in staanheeft nieuw moeten maken. verleende vergunning, bekendmaking artikel 31 wet ABM ning. Dit verzoek moet voor 28 april 1983 worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunning wordt dan met van kracht, voordat op het verzoek is beslist. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling algemene zaken van de gemeen- tesekretarie (telefoon 02220-3041toestel 145). Texel, 25 maart 1983. Woensdag is in zijn woonplaats Haar lem Dr. Ir. M. D. Dijt overleden. Hij werd 89 jaar. De teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats Wes- terveld, maandag a.s. om 13.00 uur. Marius Dirk Dijt werd op 21 mei 1893 geboren in Westergeest op Texel. In Den Burg bezocht hij de Mulo, ging vervolgens naar de HBS in Alkmaar en studeerde af aan de Landbouwhoge school in Wageningen. Na korte tijd werkzaam te zijn geweest voor de Friese Maatschappij van Landbouw vertrok hij in het begin van de twintiger jaren naar zijn geboorte-eiland, waar hij het aard- appelselectiebedrijf stichtte, dat later werd voortgezet door de heer C. J. de Lugt. De verdiensten van Dijt voor de teelt van ziektevrije pootaardappelen zijn onomstreden. Dijt, een uitgesproken theoreticus maar géén zakenman, promoveerde in 1933 aan de Landbouwhogeschool op een proefschrift dat handelde over de geldhuishouding in de wereld. Zijn kwaliteiten op economisch en monetair gebied trokken de aandacht van Sir Henry Deterding die hem in 1933, na afgetreden te zijn als president directeur van Shell, vroeg economisch adviseur te worden. Hij raakte betrokken bij het 'plan Deterding' in het kader waarvan tien miljoen gulden ter beschikking kwam voor de aankoop van 5000 wagons landbouwproducten en vee, bestemd voor Duitsland. Dijt bleef zich ook nadien bezig houden met wereld wijde economische vraagstukken, onder andere als redacteur financiën en eco nomie van het Algemeen Handelsblad waar hij in 1941 in dienst trad. In 1943 volgde benoeming tot professor in de economie aan de Universiteit van Gro ningen. Ook was hij adviseur van de zg. Oostcampagne, de kolonisering door boeren uit west-Europa van het door de Duitsers bezette deel van de Sowjet Unie, een feit waarvoor hij na de oorlog is gestraft. Na deze periode keerde hij terug naar Haarlem waar hij begon te schrijven aan zijn omvangrijke boek „De economi sche toekomst van het westen". Dat was een pleidooi voor een betere economische orde, waarbij de rol van het goud in de wereldeconomie ter zwaarde moet dan tegelijkertijd met het bezwaarschrift een verzoek tot het niet bekendmaken van de gegevens indie nen. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, telefoon 02220- 3041, toestel 145. ontwerp-beschikkingen en beroep stellen tegen de beschikkingen, informatie is te verkrijgen bij de af algemene zaken van de gemeent tarie, telefoon 02220-3041, toestel 1: Aanvraag, bekendmaking artikel 12/13 wet ABM. Aanvragen om een vergunning inge volge de Hinderweg zijn ingediend door: de Heer G. Jde Wit voor a. een zaadschoningsinstallatie aan de Stuifweg 20 te Oosterend (kadastraal bekend onder sektie L, nummer 131) b. een zaadopslag aan de Stuifweg 69 te Oosterend (kadastraal bekend onder sektie L nummer 182) De recreatiestichting Texel voor c. een propaangastank aan de Badweg 11 te De Koog (kadastraal bekend onder sektie G nummer 505) Van 21 maart 1983 tot 21 april 1983 liggen de aanvragen op het gemeente huis, kamer 209, ter inzage. De tijd stippen, waarop inzage verkregen kan worden, zijn: maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en op maandagavond van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 21 april 1983 kunnen gemoti veerde bezwaren schriftelijk worden in gediend bij burgemeester en wethou ders van Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Bekendmaking van de per soonlijke gegevens van een bezwaarde kan achterwege blijven. De bezwaarde moet dan tegelijkertijd met het be zwaarschrift een verzoek tot het niet bekendmaken van de gegevens indie nen. Mondeling kunnen gemotiveerde bezwaren worden ingebracht op een openbare zitting waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachte wisseling, te houden op woensdag 13 april 1983 om respectievelijk 13.30 uur voor de zaadschoningsinstallatie, 14.00 uur voor de zaadopslag en 14.30 uur voor de propaangastank aan de Bad weg. Tijdens de zittingen is gelegenheid om over de desbetreffende aanvragen van gedachte te wisselen. Alleen dege ne, die schriftelijk en/of mondeling be zwaren indienen tegen de aanvragen, kunnen later bezwaar maken tegen de Op 8 maart 1983 is vergunning i volge de Hinderwet verleend aan: de heer Th. Smit, voor een veehoi aan de Middellandseweg 12 te 0 schild. Bij het verlenen van de vergunnj door het stellen van voorschriftent moet gekomen aan bezwaren van vaar, schade of hinder. De vergunning ligt op het gems huis, kamer 209, ter inzage va; maart 1983 tot 11 april 1983. De stippen waarop inzage verkregen worden zijn: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 u van 14.00 tot 16.00 uur; op maas avonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 11 april 1983 kan tegen de gunning beroep ingesteld worden roep is mogelijk voor de aanvrage; adviseurs en degenen die tijdig ben tegen de aanvragen om vergui hebben aangetekend. Tevens is bs mogelijk voor enige andere belan: bende die aantoont dat hij redelijki niet in staat is geweest eerder ben in te brengen. Het beroepschrift worden gericht aan Hare Majest Koningin en worden gezonden a afdeling voor de geschillen van be van de Raad van State, Postbus 2 2500 EA Den Haag. De vergunning wordt in princiJ afloop van de beroepstermijn kracht. Degenen die beroep ins kunnen echter overeenkomstig 60a van de Wet op de Raad vani een verzoek doen tot schorsing vhoi vergunning of het treffen van een lopige voorziening. Dit verzoek voor 11 april 1983 worden gerichta voorzitter van de afdeling voord schillen van bestuur van de Ras State, Postbus 20019, 2500 ES Haag. De vergunning wordt dï van kracht, voordat op het ven beslist. Nadere informatie is te verkrij de afdeling algemene zaken \®u gemeentesecretarie, telef. 0222 toestel 145. discussie werd gesteld en waarbij voor- raadvorming van economische stapel goederen (landbouwproducten) als re gulerend middel werd voorgesteld. In tijden van schaarste zouden deze voor raden aangesproken moeten worden. Het in 1950 uitgegeven boek kreeg echter weinig aandacht, wat mede het gevolg was van zijn politieke verleden. Marius Dijt, die ongetwijfeld grote kwa liteiten had, voelde zich miskend. Zijn mening dat het economische noodzaak is dat arme debiteurenlanden door rijke landen geholpen moeten worden is tegenwoordig gemeengoed. Dijt zag in het Marshallplan waarmee Amerika het door de oorlog straatarm geworden West-Europa economisch op de been hielp, een uitgebreide versie van het plan Deterding. Veel meer dan met zijn economische ideeen heeft Marius Dijt de aandacht van de mensen op zijn geboorte-eiland getrokken door zijn bestudering van Texelse geslachten. De resultaten van zijn jarenlange genealogische naspeu ringen werden neergelegd in het werk „Texelse geslachten" dat hij samen met zijn zoon Mr. J. S. M. Dijt maakte en waarvan het tweede deel in 1973 uit kwam. Op initiatief van de Helderse afdeling van de Nederlandse genealogi sche vereniging werd hij hiervoor op 17 november 1973 gehuldigd. Op 25 maart 1983 is vergunning inge volge de Hinderwet verleend aan a. de heer C. Timmer voor een winkel/ brood- en banketbakkerij aan de Koetebuurt 5 (kadastraal bekend on der sektie M 12, nummer 836): b. deheerC, J. Kuip voor een café/cafe taria aan de Dorpsstraat 17 te De Koog (kadastraal bekend onder sektie T, nummer 711); c. dê heer L. HSegerink voor een auto- herstelinrichting en montagebedrijf aan Wezenland 7 te Den 8urg, (kada straal bekend onder sektie O, nummer 713); Bij het verlenen van de vergunningen is door het stellen van voorschriften tegemoet gekomen aan bezwaren van gevaar, schade of hinder. De vergunningen liggen op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage van 28 maart tot 28 april 1983. De tijdstippen waarop inzage verkregen kan worden zijn: op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 28 april 1983 kan tegen de vergun ningen beroep ingesteld worden, Beroep is mogelijk voor de aanvragers, de advi seurs en degenen, die tijdig bezwaar tegen de aanvragen om vergunning hebben aangetekend. Tevens is beroep mogelijk voor enige andere belangheb bende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en wor den gezonden aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Elke vergunning wordt in principe na afloop van de beroepstermijn van kracht. Degenen, die beroep instellen, kunnen echter overeenkomstig artikel 60 a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen tot schorsing van de vergunning of het treffen van een voorlopige voorzie- Ontwerp vergunning, bekendmaking artikel 24 wet ABM. Het voornemen bestaat om vergun ning ingevolge de Hinderwet te verlenen aan de directeur van het telefoondistrict Haarlem voor: a. Een telefooncentrale aan de Molen laan 1a te De Cocksdorp Texel (kada straal bekend onder sektie A nummer 3090) b. Een telefooncentrale aan de Vliestraat naast nummer 17, Oosterend Texel (kadastraal bekend onder sektie M nummer 143 van de gemeente Texel) Bij het verlenen van de vergunningen zal door het stellen van voorschriften tegemoet gekomen worden aan bezwa ren van gevaar, schade of hinder van de telefooncentrale. De ontwerp-vergunningen liggen op het gemeentehuis kamer 209, ter inzage van 25 maart tot 8 april 1983. De tijd stippen waarop inzage verkregen kan worden, zijn: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 8 april kan tegen de ontwerp-ver gunningen bezwaar gemaakt worden door de aanvragers en degenen, die tijdig bezwaar hebben aangetekend te gen de aanvragen om vergunning. Tevens kan bezwaar gemaakt worden door hen, die aantonen dat zij rede lijkerwijs niet in staat zijn geweest eerder bezwaren in te brengen. De bezwaren moeten gemotiveerd en schriftelijk wor den ingediend bij burgemeester en wet houders van Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Bekendmaking van de persoonlijke gegevens van een be zwaarde kan achterwege blijven. De be-

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2