Noordelijke 'schooljeugd vierde Boomp/antdag „WAT IK ZEGGEN WOUL Aanleg Krimbos in volle gang Café-concert in Oosterend Lagere scholen weg? „Sint Jan "-toneel gaat niet door Overgangsrecht iets oprekken Kotterstraat een maand dicht Ruiling van gronden Helderse jazzclub Andere eigenaar OPENBAAR TOILET OPGEBLAZEN Martin Tromp Het planten van bomen in volle gang. -vmmvswwv PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 MAART] Maandagavond 11 april vindt er in het Cafeetje in Oosterend een concert plaats van de Antilliaanse gitarist Julian B. Coco, samen met fluitiste Magdalena Kuhn. Dit tweetal zal een programma met licht klassieke muziek ten gehore brengen. De bekende gitarist Julian B. Coco werd op Curacao geboren en kwam in 1953 naar Nederland, waar hij de eerste was die aan het conservatorium een gitaarsolodiploma behaalde. Zijn ver trouwdheid met Zuid-Amerikaanse rit men geeft hem, mede door zijn klas sieke opleiding een plaats tussen de meest bekende gitaristen. Samen met de in Zwitserland geboren fluitiste Mag dalena Kuhn vormt hij sinds 1964 een duo, dat regelmatig voor kamermuziek- kringen, radio en televisie optreedt en meerdere grammofoonplaten gemaakt heeft. Het is vrij ongebruikelijk en op Texel •^•sschien uniek, dat een dergelijk con cert in een café gehouden wordt. Toch lijkt het het risico waard. Om iedereen een gemakkelijke zitplaats te garanderen is het het aantal toegangskaarten be perkt gehouden en daarom is het voor ieder die wil komen, zaak zo snel moge lijk kaarten te bespreken. Dit kan in het Cafeetje, of via telefoonnummer 02223- 975. De entreeprijs bedraagt f 7,50 en de zaal gaat open om 19.30 uur. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKl Het artikel in de Texelse Courant van 18 maart j.l. heeft, gezien de reacties in Eierland en omgeving, de indruk gewekt dat het met de Strijbosschool op korte termijn gedaan zal zijn. Deze indruk is begrijpelijk maar verdient wel een aan vullende toelichting. Waar het om gaat is, dat er eind vorig jaar een wetsont werp is ingediend bij de Tweede Kamer waarin de overgang van de huidige lagerer en kleuterscholen naar de per 1 augustus 1985 nieuw te vormen basis scholen is geregeld. Volgens dit wets ontwerp, waarop dus nog wijzigingen kunnen worden aangebracht, zullen er, volgens een bepaalde voorgeschreven berekening en uitgaande van het aantal lagere schoolleerlingen op 16 januari 1983, met ingang van 1 augustus 1985 6 openbare basisscholen op Texel kunnen worden gevormd. De afvallende scholen zullen de open bare lagere school te De Waal en die te Midden-Eierland zijn, omdat het leerlin genaantal van die scholen op 16 januari 1983 onder het in het wetsontwerp genoemde minimum van 38 lag. Dit zijn tot zover inderdaad de nuchtere cijfer matige feiten, die terwille van de duide lijkheid gewoon moeten worden vast gesteld. Een en ander hoeft echter nog niet te betekenen dat het noodlot zich Omdat de zaal van ,,De Lindeboom- Texel" nog steeds niet is heropend heeft de toneelvereniging Sint Jan moeten besluiten de voor zaterdag a.s. geplande voorstelling af te gelasten. De vereni ging had de afgelopen maanden het stuk ,,De grote versierder" ingestu deerd. Zodra zich een geschikte gele genheid voordoet zal uitvoering daarvan alsnog plaatsvinden. nu over de Strijbosschool gaat volii ken. Volgens diezelfde overgangswet I nl. de gemeenteraad besluiten dal naar zijn mening voor het volgen openbaar onderwijs op Texel rr, scholen nodig zijn dan de eerder noemde zes. Een dergelijk besluit rr, worden genomen voor 1 april 1984 moet worden goedgekeurd door Ge puteerde Staten. Aannemelijk moet: wel worden gemaakt, dat het aai leerlingen van de extra te vormen sch met ingang van het schooljaar IS 1986 meer bedraagt dan 29 en bin een afstand van 3 kilometer van school geen andere openbare schot gevestigd. De gemeenteraad zal zich dus ove! materie moeten buigen en een uitsp! moeten doen. In dit verband is I belangrijk te weten dat de comm! welzijnszaken in zijn aprilvergaderingl instandhoudingsproblematiek gaat I discussieren. De commissie zal 1 tevens op de hoogte worden ge! van de stand van zaken rondl mogelijke fusies van de betro! Texelse kleuterscholen met de opertl lagere scholen. Fusies, die uiteraard! door het gemeentebestuur kunnen «I den afgedwongen zoals de kranttl van 18 maart suggereert. Samengevat kan het volgende «I den vastgesteld: a. Op grond van de bepalingen ir, I ontwerp-overgangswet zal Texel I ingang van 1 augustus 1985 de I schikking hebben over 6 opertl basisscholen; b. Aan dit feit valt in beginsel m! tornen. Wel kan de gemeente! uitspreken van mening te zijn di meer openbare basisscholen r» zijn. Als tot deze uitspraak wordt sloten zullen die extra scholer kunnen komen, mits wordt vol! aan een bepaalde getalsnorm. Ik hoop hiermee iets van de onts ongerustheid in Eierland te hel weggenomen. A. A. Am brio: afdeling ondem Bouwplan J. J. Bakker Leerlingen van de twee hoogste klassen van de scholen van De Cocksdorp, Eierland en Oosterend hebben woensdagoch tend 800 bomen geplant bij de Krimweg en leverden aldus een bescheiden aandeel in de aanleg van het Krimbos. Het planten van de elzen, eiken, beuken, vlieren, essen en andere soorten gebeurde in het kader van de nationale Boomfeestdag en had dus een educatieve en opvoedkundige betekenis. autoriteiten van Staatsbosbeheer en Gemeente voorstelde en uitlegde hoe ,,hoog" deze wel waren, aldus het Het betrekken van de jeugd bij de boomfeestdag is bedoeld om het gevoel voor mede-eigendom en mede verantwoordelijkheid te vergroten, waardoor de kans dat de bomen niet voortijdig slachtoffer worden van vernielzucht en verwaarlozing, aanmer kelijk groter wordt. De plechtigheid bij De Cocksdorp had nog een extra betekenis, want het planten gold als officiële start voor de uitvoering van het veelbe sproken bosplan voor noordelijk Texel. Dit bos krijgt een belangrijke rol te vervullen bij de opvang van rekreanten. Die zullen daardoor worden gestimuleerd de kwetsbare duinen en andere natuurgebieden te mijden, zodat zowel de natuur als de rekreatie er baat bij hebben. Het Krimbos (totaal 70 hectare) zal niet in één keer worden aangelegd. Het feestelijke planten van woensdag maakt deel uit van de eerste fase in het uiter ste zuiden van het plan, waarmee een oppervlakte van 9 hectare is gemoeid Dit onderdeel wordt uitgevoerd door de Texelse aannemer Tatenhove, die vorige week af is begonnen en over twee weken klaar denkt te zijn. Er zullen dan 80.000 bomen zijn geplaatst. De jeugd voerde woensdag dus 1% van de fase uit. Dat gebeurde onder wakend oog van deskundigen, voor zichtig met de hand. De firma Taten hove plant de bomen met behulp van een voor dit werk aangeschafte machine. Plantertje niet dood De 86 kinderen kwamen bijeen in de kantine van camping De Krim, vlakbij het in te planten terreingedeelte. Ze werden verwelkomd door het districts hoofd van Staatsbosbeheer, de heer M. Mantje, die de aanwezige andere belang van de gebeurtenis onderstre pend. Wijzend op de leeftijd van de kinderen, sprak hij de verwachting uit dat de plantertjes nog niet dood zullen zijn als de bomen groot zijn geworden. Burgemeester J. A Engelvaart wees op de noodzaak van samenwerking als het erom gaat een gezamenlijk streven tot een goed eind te brengen Dat sloeg op de voorbereidingen en het vruchtbaar overleg dat aan de bosaan leg is voorafgegaan, maar het hield ook een oproep aan de jeugd in om zich sa men verantwoordelijk te voelen voor het bos, zodat het niet nodig zou zijn om het tijdens de eerste kwetsbare jaren met prikkeldraad af te sluiten. Mensvriendelijk Engelvaart hoopte ook dat het een „mensvriendelijk" bos zou worden, daarbij doelende op de noodzaak dat staatsbosbeheer niet alleen bomen zet, maar ook zorgt voor andere aantrekke lijkheden, zodat de rekreanten er zich zullen thuisvoelen. De aanwezigen top mensen van Staatsbosbeheer kregen van Texels eerste burger ook te horen dat het fietspad naar paal 28 er snel moet komen. In de eerste plaats uit veiligheidsoverwegingen, maar ook in het belang van de rust en de natuur De heer H. de Jong, aangekondigd als ,,het hoofd van Staatsbosbeheer in de provincie", ging in op de geschiede nis en betekenis van boomfeestdag. In het hele land zijn er zo'n 100.000 kinderen bij betrokken. Verder legde hij uit wat het doel is van het Krimbos voor de rekreatie op Texel. Het eiland is met zijn 600 ha. grote dennenbos niet erg bosrijk. De noordelijke helft van Texel is zelfs praktisch boomloos, zodat de 70 hectare die hier nu wordt geplant geen overdadigheid is. De ex-wethouder, geholpen door houtvester Swel/engrebel (met wollen muts) bij het planten van „hun boom. Houtvester E. J. G. Swellengrebel vertelde onder meer over het overleg, dat zijn dienst met de gemeente Texel had gevoerd inzake de bosaanleg en het aandeel dat de diverse betrokkenen daarin hadden te leveren. Ex- wethouder Jook Nauta heeft in dit overleg een belangrijke rol gespeeld, wat tot het idee had geleid dat hij op boomfeestdag de eerste officiële boom moest planten, samen met Swellen grebel. Nadat Piet Bakker van de Plantsoe nendienst voor instruktie had gezorgd ging ieder aan de slag. Nauta en Swellengrebel plantten ,,hun" boom met een routine alsof ze nooit anders hadden gedaan en daarop was het de beurt van de kinderen. Elke plant ploeg" bestond uit twee personen en per zes kinderen was er een deskun dige voorman van gemeentewerken of staatsbosbeheer, zodat er niets mis kon gaan. De boompjes stonden uiteindelijk keurig gericht in de grond. De tevoren gegraven kuilen stonden precies op lijn en de boompjes waren volgens af spraak in een hoek van de kuil (,,aan de kant van de vuurtoren") gezet. Na afloop van het plantkarwei kreeg ieder een sinaasappel en een lineaal. Per school werd een herinneringsvaan tje van de Boomfeestdag-organisatie uitgereikt. Zo'n vaantje was er ook voor de mensen van Staatsbosbeheer en de gemeente. De deelnemende scholen hadden het planten opgenomen in een reeks lessen en andere aktiviteiten, waarbij aan dacht was besteed aan de betekenis van bomen en ander groen voor milieu en industrie. De Kotterstraat in Oosterend wordt ingaand maandag voor een maand gesloten voor het verkeer. Dit in ver band met herbestratingswerk, dat wordt uitgevoerd door de firma Westerlaken. Door twee keer grond te ruilen ziet het college kans ruimte te creeëren voor toekomstige uitbreiding van het bedrij venterrein in De Cocksdorp aan de Langeveldstraat. Naast het huidige bedrijventerrein ligt de voormalige rioolzuivering en die grond is eigendom van Uitwaterende Sluizen. De gemeente krijgt deze grond en Uitwaterende Sluizen krijgt een per ceel achter de rioolzuivering aan de Pontweg nu nog eigendom van J.Uit geest van „Flora". Uitgeest ruilt zijn grond aan de Pontweg (3,5 hectare) voor een stuk gemeentegrond aan de Maaikeduinweg (3,1 hectare) dat mo menteel al door Uitgeest wordt gepacht. Zo kan het perceel aan de Pontweg weer worden geruild met de grond van Uitwaterende Sluizen in De Cocksdorp. En heeft Uitwaterende Sluizen de mo gelijkheid later de rioolzuivering aan de Pontweg uit te breiden. De grondruil met Uitgeest gaat met gesloten beurzen en Uitwaterende Sluizen moet de ge meente 35 mille bijbetalen. Door de eisen van het overgangsrecht „iets op te rekken" wil het college medewerking verlenen aan de verbouw van een bloembollenschuur aan het Mienterglop, eigendom van J.J.Bakker. De huidige schuur van Bakker is het in bestemmingsplan buitengebied niet be stemd en valt dus automatisch in het overgangsrecht. Volgens dit recht mag de schuur een verandering van opper vlakte of inhoud ondergaan van maxi maal 10%. Deze norm wordt in het ver bouwplan overschreden maar volgens de afdeling Ruimtelijk Ordening is een plan ingediend dat aansluiting zoekt bij de normen van het bestemmingsplan. Het bestaande dak is voor een ge deelte plat en een ander deel heeft een helling van 15 graden. Ook is de schuur voor een deel assymetrisch, de goot- hoogten zijn aan beide zijden niet gelijk. Bakker wil een schuur met gelijke goot- hoogte van 2,5 meter en een schuin dak van twintig graden. Door deze verande ringen komt er een schuur die veel beter aan de uitgangspunten van het bestem mingsplan voldoet en daarom adviseer de R.O. dit bouwplan goed te keuren. Het college zal door een algemene ver klaring van geen bezwaar medewer king verlenen. Het optreden van het huisorkest van de Helderse Jazzclub, dat onlangs in verband met een sterfgeval moest worden uitgesteld, is nu gepland op woensdag 30 maart a.s. in De Twaalf Balcken te Den Burg, aanvang 21.30 uur. Ook het wedstrijdje (Wie bedenkt een naam voor het orkest?) dat eraan verbonden was, gaat door. In het berichtje over de huisvesting van het Fitnesscentrum in de krant van vorige week, werd Harry Kager als eigenaar van de bloembollenschuur aan de Wilhelminalaan genoemd Dat is niet juist. Zijn broer Jaap Kager is eigenaar Toen mensen van de gemeente- reiniging woensdagochtend het openbaar toilet op de Vismarkt in Den Burg de dagelijkse schoon maakbeurt wilden geven, bleek een van de toiletpotten totaal te zijn vernield. De pot was niet stukge slagen zoals eerst werd gedacht maar ontploft. Een zwarte aanslag op de scherven deed denken aan de verbrandingsresten van springstof en temidden van het porcelein werden ook splinters glas gevon den. De politie hoopt aan de hand van deze en andere sporen te achterhalen welke vandalen aan het werk zijn geweest. Rond de jaar wisseling is het openbaar toilet ook doelwit van vernielzucht geweest; toen werden beide toiletpotten stukgeslagen. De foto toont de resten van de uiteengespatte toilet pot zoals deze woensdagochtend werden aangetroffen. Het te spelen programma ziet er als volgt uit: Sonate in D, Leonardo Vinci; Sonate in E, Johan Sebastiaan Bach, Funf Stücke, Anton Stingl; Duetto con certante, Mauro Giuliani; Piece en forme de habeanera, Maurice Ravel; Danse Espagnol, Manuel de Falla, bewerkingen van Zuid-Amerikaanse dansen, Julian B. Coco. mooi damesmodel met dout* band, adviesprijs f255,- I bij ons voor f229,— Weverstraat, tel. (02220)29

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6