Werklozen komen met ideeën voor werk 1/ n DE MINI 9.990,- Steun van raad gevraagd Boekenweek, geschenk UR AUTOBEDRIJF KIKKERT De Koog,Texel Jaarlijkse ledenvergadering n - het nieuwe een fel begeerd kleinood^ s De gezamenlijke boekhandels in Den Burg Visserijvereniging D.E.T.V. Texel een afwashulp voor 's avonds. Café-restaurant „Havenzicht' Aanmelding van nieuwe leerlingen Droomdiner „Molenbos" Hotel - café - restaurant 'Molenbos'! PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 MAAFtt In de volgende raadsvergadering krijgt de raad een lijst met ideeën onder ogen om op Texel de werkloosheid te bestrijden. De lijst is opgesteld door Hans Zijm uit Den Burg en André Kuhlman uit Eieriand, die na gesprekken met werklozen en enig onderzoek 24 mogelijke werkgelegenheidsprojekten ontdekten. De ideeën veriëren van vuilverwerking tot een reisorganisatie voor reizen naar Texel. Naast de gemeenteraad zal ook aan de begeleidings commissie van het Werklozenprojekt en de commissie bestrijding jeugd werkloosheid worden gevraagd een mening over de ideeën te geven. „We willen graag opbouwende kritiek op onze plannen" zegt Hans Zijm die daar naast hoopt op daadwerkelijke steun van de gemeenteraad om met één of meer ideeën aan de slag te kunnen gaan. „De raad laat vaak blijken met werkloosheidsbestrijding bezig te zijn. We zijn benieuwd of ze nu werkelijk steun geven". In de brief aan de gemeenteraad schrijven beide niet-werkenden dat de lijst met ideeën in de eerste plaats is opgesteld „om verandering in hun situatie te brengen". Niet alle sugges ties zijn overigens van de werklozen zelf afkomstig. Een deel van eerder naar buiten gebrachte plannen is op de plank blijven liggen en nu door Zijm en Kuhlman nader uitgewerkt. De initia tiefnemers zijn niet in detail getreden, voornamelijk omdat men niet wist welke weg verder bewandeld moet worden om de benodigde informatie te krijgen. Daarnaast vinden Zijm en Kuhl man dat een ieder eerst maar eens kritiek of aanvullingen moet geven op de ideeën. ,,Dan krijgen wij een duide lijk beeld welke plannen werkelijk te realiseren zijn". Aan de raad wordt gevraagd om zo veel mogelijk praktische steun bij het opzetten van zoveel mogelijk plannen „Uiteraard is door ons gestreefd naar projekten die niet bedreigend zijn voor de huidige werkgelegenheid, anders zou er per saldo niets verbeteren", schrijven beide heren die er verder op wijzen dat het rijk en de provincie de laatste tijd steeds meer subsidie beschikbaar stellen voor werkgelegen heidsprojecten en dat het erg jammer zou zijn als op Texel niets wordt onder nomen. Getracht is de projekten zo te kiezen dat ze allemaal blijvende arbeids plaatsen kunnen opleveren en na een bepaalde subsidietermijn geheel zelf standig kunnen draaien. Zijm en Kuhl man zijn van mening dat de „over winst" in een speciaal fonds moet worden gestort, waaruit Weer'nieuwe plannen gerealiseerd kunnen worden. Om een en ander te starten is er de mogelijkheid werklozen te laten werken met behoud van uitkering, waarvoor door de uitkerende instantie meestal een bepaalde termijn wordt gesteld. Voor het merendeel van de plannen is de huisvesting in eerste instantie het grootste probleem. De initiatiefnemers rekenen vooral wat dit punt betreft op steun van de gemeente. „Hopelijk kan de gemeente of een ons steunende par ticulier hier een oplossing bieden, bijvoorbeeld door een lage Ibeginlhuur". In de plannen is zoveel mogelijk rekening gehouden met het creëren van stageplaatsen voor o.a. jongeren, zodat zij later makkelijker plaatsbaar zijn in het bedrijfsleven. Stadspost Een projekt dat in diverse grote steden (o.a. Den Helder) al met wis selend succes van start is gegaan, is de stadspost. Deze „alternatieve PTT" kan allerlei drukwerk op Texel rond brengen, sneller, op een andere tijd en goedkoper dan de PTT. Brieven van diverse afzenders mogen volgens de huidige wet niet worden bezorgd maar post van één afzender kan wel door de stadspost worden gedistribueerd. Bij andere stadsposten wordt een tarief van 23 cent per envelop gehanteerd. Ook het bezorgen van huis-aan-huis folders behoort tot de mogelijkheden. „Men zou ook verstuurders van week en maandbladen kunnen benaderen maar dit idee moet nog verder worden uitgewerkt", sctfrijvén"ZljTÏT en Kuhlmart: ren het verzorgen van de gemeente- post (één afzender) maar in het verle den is aan beide heren meegedeeld dat men „geen interesse" had. Veel van het drukwerk en de huis aan huis folders wordt momenteel als bijverdien ste door Texelaars rondgebracht en Zijm en Kuhlman hebben daar geen bezwaar tegen. Aan de andere kant moet je mensen die er een volle baan van willen maken ook de kans geven. Wij denken dat twee Texelaars hierdoor uit de WW kunnen". Schoon strand Een al eerder genoemd idee is de strandreiniging. Dit zou mogelijk zes mensen werk kunnen geven, al zal dat dan gecombineerd moeten worden met een bos-, strand- en duinprojekt. „Strandreiniging" zal de Texelse west kust met grote regelmaat nog schoner moeten afleveren dat nu al het geval is en als voordeel noemen Zijm en Kuhl man de propaganda die daarvan zal uit gaan. „Texel zal geroemd worden om zijn schone stranden en dat betekent meer toeristen". Bovendien neemt de kans om in glas te trappen sterk af. Financiering van de salarissen is vol gens de briefschrijvers gedeeltelijk mo gelijk uit een bijdrage van eigenaars van strandpaviljoens en strandhuisjes. De exploitanten moeten nu zelf een deel van het strand schoonmaken. Mogelijk dat ook geld verdiend kan worden door verkoop van gevonden spullen. Een aanvullende financiering van de gemeente zal echter nodig zijn, zo denken de werklozen en men vindt dat dit bijvoorbeeld betaald zou kunnen worden uit de toeristenbelasting. Bij het bos- en duinproject wordt gedacht aan licht onderhoud en het verwijderen van takken, boomstronken e.d. Deze werkzaamheden worden momenteel door Staatsbosbeheer niet meer uitge voerd wegens subsidiekorting. De takken kunnen worden gebruikt voor het vasthouden van stuivend duinzand. Ander hout kan worden verkocht voor de open haard en allesbrander. Een ander idee, dat al eens is gepresen teerd (o.a. door Jan Hennink) is vuil verwerking. Door het gescheiden opha len van huisvuil en grof vuil zelf te sorteren kan een en ander weer worden verkocht. Composteerbaar vuil moet (verder) gecomposteerd worden in een bak met wormen. De produkten zijn uitstekende potgoed en aas voor de sportvissers. Voordeel is uiteraard dat de vuilstort bij 't Horntje minder snel vol raakt. Als wat betreft het ophalen van het huisvuil wordt samengewerkt met de gemeente, denken Zijm en Kuhlman dat in dit projekt tien mensen aan het werk kunnen. Het zelfstandig maken van de MZW- vrijwilligersdrukkerij is een ander idee, dat Zijm en Kuhlman presenteren. Men heeft gemerkt dat deze drukkerij „barst van het werk" en gedacht wordt aan bijvoorbeeld het starten van een sneldrukkerij. Financiering is volgens de plannenmakers mogelijk door de op brengst van het drukwerk en subsidie in het kader van Werkverruimende maatregelen. Tuincentrum Een mogelijkheid in andere richting biedt een tuincentrum, in samenwer king met Texelse bedrijven die zich met tuinieren en tuinaanleg bezig hou den. De fa. Rab levert bijvoorbeeld bestratingsmateriaal en de fa. Halsema zorgt voor bomen, planten, bollen, zaden e.d. „Het tuincentrum zelf maakt tuinontwerpen, beplantings adviezen en adviseert bij aankoop van materiaal." Zijm, die zelf tuinarchitectuur en tuinaanleg als hobby heeft, zegt dat op dit punt op Texel veel meer service mogelijk is, waaruit arbeidsplaatsen kunnen ontstaan. Hiermee verbonden is het idee voor het aanleggen van een boomkwekerij en kruidentuin en het bouwen van kas sen, bij voorkeur bij de Texelstroom centrale, waarvan het overschot aan warm koelwater benut kan worden voor goedkope verwarming van kassen. Oude ambachten Meer in de kunstzinnige richting is het plan om te komen tot een oude ambachtencentrum, bij voorkeur in het centrum van Den Burg, waar men op het gebied van glasblazen, spinnen, wolverven, weven, houtsnijden, tin- gieten, zadelmaken, boekbinden, manden vlechten en stoelen matten, lijstenmaken, Hindelooper schilderen etc. aan de slag kan. De produkten moeten uiteraard worden verkocht en om de verkoop te bevorderen is het noodzakelijk dat de toerist de makers van de produkten aan het werk kan zien. Volgens Zijm is het mogelijk dat diverse produktschappen materialen en een financiële bijdrage leveren. Voor een aantal ambachten is uiteraard scholing nodig en ook hiervoor zal subsidie nodig zijn. Een probleem is dat enkele vakken niet meer in Nederland worden gegeven, zoals bijvoorbeeld zadelmaken. Stalling Een bewaakte stalling voor fietsen en bromfietsen in het centrum van Den Burg zou één tot drie arbeidsplaatsen kunnen opleveren, menen Zijm en Kuhlman. Ook denkt men aan het uit voeren van kleine reparaties en fietsen- verhuur al komt hier de concurrentie vervalsing om de hoek kijken. „Overleg met bestaande bedrijven is nodig en ook zou men tijdelijk bewaakte stallin gen nabij strandslagen e.d. kunnen maken". De werklozen vinden ook dat de pro motie van Texel beter kan en dat reizen met persoonlijke opvang zoals die voor veel zuidelijke landen worden aangebo den ook bij het grootste waddeneiland tot de mogelijkheden behoren. Een speciale reisorganisatie voor Texel met reisprogramma's voor gebruikers van auto's, fietsen en openbaar vervoer worden genoemd. Een dergelijke reis organisatie kan volgens de plannen makers naast de VW en andere bemid delingsbureaus bestaan, eventueel in samenwerking met bestaande reis bureau-organisaties. Hutkoffer Volgens Hans Zijm zijn er nog meer mogelijkheden zoals het enkele jaren geleden geopperde plan om een „hut koffer-arrangement" aan te bieden. De toerist reist met het openbaar vervoer en zijn bagage wordt met een hutkoffer van en naar zijn vakantieadres ge bracht. De bij de reisorganisatie aange sloten akkommodaties zullen overleg moeten voeren over aan te bieden pro gramma's bij het vakantieverblijf. „Naast recre-actief en massa evenementen is er ook behoefte aan bijvoorbeeld een barbecue bij het hotel met een kleine groep gasten", zegt Zijm. Zijm en Kuhlman denken ook dat op Texel plaats voor kabelomroep voor radio en TV is. Door de gemeente is onlangs uitgerekend dat een kabel voor radio op Texel te duur is, maar de brief schrijvers menen dat met een TV- mogelijkheid de aanleg wel financieel haalbaar is. Voor het ontvangen van buitenlandse programma's en even tueel regionale radio en TV moet de abonneehouder betalen en voor het doorzenden van de programma's is ar beidskracht nodig. „De huidige vorm van wachtlopen op Texelse'campings is binnenkort wet telijk niet meer .toegestaan". Bewa kingsdiensten worden onderwoi aan strenge eisen en daarom is volgens Zijm en Kuhlman mogelijk bewaking van campings en au bedrijven een particuliere bewab dienst op te zetten. Dit bedrijf karii ook bezighouden met de verkoop beveiligingsinstallaties. Mogelijk dat mensen in een dergelijk bedrijf kunnen vinden. Bewakingsdiers hoeven 's nachts niet continu in bedrijf te zijn. Texel zou ook de plaats kunnen van een demonstratiepark van alte tieve energie. Op één terrein zoude verse installaties geplaatst mot worden variërend van windmolen gasinstallaties tot zonne-energiepan en een miniatuur-plan Lievense. Os stallatie in het „energie-muset moeten worden onderhouden en u aard zijn er mensen nodig die hei bliek rondleiden. De installaties tj vol bedrijf te bekijken en op deze zamelplaats kunnen steeds i nieuwe uitvindingen worden geta Zijm en Kuhlman noemen als I van werk ook nog een pretpark nog in te passen in het artikel 11 -ge in De Koog) of showtuinen, servicebureau (zoals het maatschii lijk advies- en informatiecentrum], verwerking, hobbywerkplaats, een kei voor verkoop van zelfgems goederen, een eethuis voor schol en vrijgezellen met afhaalmogelijl van warme maaltijd en party ser, een klussencentrale, en een noten- en wijnwinkel annex koffie in Den Burg. Van een aantal wensen zijn de werkers zich bewust dat daar i wordt voorzien, maar ze staan op standpunt dat een uitbreiding in sector nog mogelijk kan zijn. „Dati een delicatessenwinkel in De Kooj betekent niet dat er geen in Den i kan komen". In de praktijk is het Zijm en Kuhi gebleken dat het moeilijk is een gelegenheidsproject op gang brengen. Om vaart achter de pla; te zetten vraagt men om een ca natie die zich beroepshalve met fc Ipiding en advisering kan bezighou ,"Het opzetten van dergelijke projs is door de vele eisen een moeilijke vooral als eerst gewerkt moet wo met behoud van uitkering. In dels fase moet men dan ook kunnen li vallen op iemand die de werkers i de moeilijkheden heen helpt. OokT er zo gecontroleerd worden of f zich aan de voorwaarden houdt. gens Zijm en Kuhlman moet een d lijke kracht worden betaald gemeente en rijk of men moet ip- met behoud van uitkering in nemen, t WIM li. A IS Soms denk ik wel eens II bij mezelf... |JCI:KI:NWI:I: 24 moort f/m 2 opnl 1983 GRATIS bij aankoop van f 24,50 aan boeken alleen veHcrijgbaar tijdens de boekenweek zaterdag 26 maart 1983 in Dorps huis „De Bijenkorf" te Oosterend, Texel, aanvang 10 uur v.m. De agenda verluidt: 1Opening 2. Notulen. 3. Mededelingen en ingekomen stukken 4. Financieel verslag penningmeester 5. Aanpassing contributie. 6. Verkiezing bestuursleden 7. Verkiezing arbitragecommissie Pauze. 8. Jaarrede voorzitter 9. Toelichting op de visserij door Ben Daalder 10. Discussie totaal individueel kwamtum, 11. Rondvraag, 12. Sluiting. Het bestuur. ERKEND RANK XEROX DEALER v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel GEVRAAGD: telefoon (02220) 2602. Vereniging voor I Christelijk Voltoonöertoij» kleuterschool de Buitelboet en de School voor C.V.O., Burdetstraat 2, Den Burg. Ouders, die hun kind willen opgeven, kunnen dinsdag 29 maart a.s. van 13.30 - 15.30 uur even op school langs komen, kleuterschool ingang Burdetstraat 2 lagere school: ingang Burdetstraat 8. Met vriendelijke groeten, J. W. Kooiker-Bunschoten J. W. van der Wal N.B. De kinderen die in de loop van het schooljaar 1983/1984 4 jaar worden, dienen nu al opgegeven te worden. Het droomdiner is een diner, waar bij wij u een overnachting en een ontbijt aanbieden in ons gezellige hotel. Kortom: zaterdagavond heerlijk dineren en zondag na het ontbijt weer uitgerust naar huis. Reserveert u wel even? Rob en Corrie Zaterdag Meloen met ham Groentesoep Biefstuk van de haas met champignons Poire Belle Hólóne Koffie Inclusief gratis overnachting f ontbijt. Vrijdag wegens resen gesloten. f Postweg 226, De Cocksdorp, telefoon (02222) 476. ANDERS NOG IETS? Even volgooien misschien? Dan merk je al snel dat de Mini erg zuinig is (1:21,3 bij 90 km/uur). Met zon benzineverbruik rij je de ene na de andere pomp voorbij. Als je wilt, zelfs met ruim 130 km/uur Want dat is z'n top. En moet je 'm in de stad eens zijn kunsten zien vertonen. Met zijn formaatje van 305 centimeter, glipt hij overal tussendoor. En bovendien zijn de parkeerplaatsen ineens een stuk groter. De Mini. Hij is wel klein, maar met wat hij allemaal kan voor 9.990- zet hij toch maar mooi iedere andere auto in de schaduw. De Mini 1000E Jubilee vanaf 9.990- Mini 1000 HLE Jubilee vanaf 10.990r, Mini 1000 HLE Jubilee automaat vanaf 13.990;-, Mini Majfair vanaf 11.990;- en de Mini Van vanaf 9.950- Allen met 1 jaar garantie (inkl. SuperCover hulpverlening). Informeer bij ons naar een uitbreiding van de garantietermijn tot 2 of 3 jaar (SuperCover Plus). AUSTIN Sf Prijzen zijn inkl. BT\V, af fabriek, exkl. rijklaarmaakkostcn. Prijs- en spccifikatiewi|zingcn voorbehouden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8