Aannemer betaalt drie ton aan Woningbouwvereniging /Vel of geen „etiket" op andersoortig onderwijs? CV/ÊSO affaire afgesloten Geen krant na Pasen f500,— boete voor gierspuiters Opbrengst collecte LAMMETJES IN REGENJAS Eerste kievitseieren NSDAG 29 MAART 1983 97e JAARGANG Nr. 9769 arvan dere c Publiek i Het bestuur van de Woningbouwver eniging Texel beschouwt de gerucht makende CV/lso affaire als afgesloten. Na een jaar onderhandelen tussen de vereniging en de aannemer die het isolatiewerk heeft uitgevoerd, heeft laatstgenoemde zich bereid verklaard een schadevergoeding van f300.000,— uit te betalen. Zoals bekend bestond het CV/lso pro ject, waarmee in 1976 werd begonnen, uit het installeren van centrale ver warming en het isoleren van muren en ramen van het hele woningbestand van de vereniging voor zover dat nog niet was gebeurd. Ongeveer 600 woningen werden onderhanden genomen. ,,Met het project was uiteindelijk rond 4,5 miljoen gulden gemoeid. Dat was meer dan een miljoen gulden meer dan was begroot, als gevolg van allerlei slor digheden. „Onbekendheid met de ma terie, de snelle start alsmede onvolle digheid in de voorbereiding bij op drachtgeefster, directievoerder en het uitvoerend bedrijf een project van deze omvang was nog niet gerealiseerd blijken in het verloop der werk zaamheden, waarbij niet alleen isolatie werkzaamheden werden uitgevoerd doch ook achterstallig onderhoud, enige problemen op te leveren waardoor in de administratieve verwerking onvolko menheden ontstonden", aldus het communiqué dat de Woningbouwver eniging gisteren over deze zaak uitgaf. Er wordt aan toegevoegd dat overleg tussen de partijen (waarbij ook de Nationale Woningraad was betrokken) tot volledige overeenstemming heeft geleid waardoor een definitieve afwik keling kon worden bereikt. Het bestuur van de vereniging had van de leden machtiging om de kwestie af te wikkelen. Tot een proces tegen de aannemer is het echter niet gekomen. Dit zou zeer lang hebben geduurd en het resultaat liet zich allerminst zeker aan zien. Veel veronderstellingen ten aan zien van de gang van zaken bij voor bereiding, uitvoering en controle zou den niet of moeilijk te bewijzen zijn. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is van het nu be reikte resultaat op de hoogte gesteld. Verder is bepaald dat het rapport dat over de affaire is gemaakt niet in de openbaarheid zal worden gebracht. Wat met de binnenkort te ontvangen drie ton zal gebeuren staat nog niet vast. Het lijkt aantrekkelijk om de rente van het geld (ca. f24.000,— per jaar) te gebruiken voor onderhoud, met name aan de isolatievoorzieningen. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 4 april, komt de Texelse Courant van dinsdag 5 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. jactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 266; „s Oosterhof, Golfslag 32, Deo Burg. tel (0222014988 en fT L T' 1 1 1 m Verschijnt dinsdags en vrijdags. van der Heijden. De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223)964 yT'f) P Ti 1 i/7 T*T 0 V 0 C 1 tl I/IPT 1/1 fl t*T Postgiro 652 Abonnementsprijs 716,60 per kwartaal jr advertenties, abonnementen, etc 1/ L%/vf 1/ vl w J W f if v rif %/w t 70 cent incasso; los 65 cent. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, E E Bankrelaties- Amro Bank nr. 46.99.17. 636. foon (02220)2741, na 18 00 uur 4881 XRabobank nr, 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ingebracht dat er belangrijke verschillen blijven. Jenaplanonderwijs kent geen klassen maar een bovenbouw en een onderbouw. De uit nood geboren situatie van een gewone tweemans- school wordt bij Jenaplanonderwijs als noodzakelijk beschouwd. Albers: ,,Een combinatieklas is daar geen last maar een lust". Wat elders ook niet gebeurt, is het in de lessen voortbouwen lin diverse vak ken) op de buitenschoolse ervaring van het kind. Bij het 'invullen' van het onderwijs hangt uiteraard veel af van de onderwijzer. Die moet dus positief staan tegenover het Jenaplanonderwijs en er iets van weten. De veronderstel ling dat men bij de keus van een schoolhoofd niet vrij zou zijn omdat men een wachtgelder moet benoemen, bleek onjuist te zijn. De gemeenteraad kan dus een gespecialiseerde kracht be noemen. Kleuterschool Sprekende over de onderwijstoe- komst van De Waal kwam ook de vraag naar voren of het mogelijk is dat De Waal volgend jaar over voldoende kleuters beschikt om de vorming van een basisschool nieuwe stijl mogelijk te maken. Hierover is nog weinig te zeg gen omdat de normen nog niet vast staan. Er zouden speciale regels komen voor categorale scholen, zoals de IJska-school die in het dorp niet over een 'koppelgenoot' beschikt in de vorm van een kleuterschool. In een soort gelijke situatie verkeert de school van Midden-Eierland. Vrij algemeen was men van mening dat het allemaal niet zo moeilijk zou liggen als De Waal wat groter was, dus als er huizen zouden worden bijge bouwd waarin zich jonge gezinnen met kinderen vestigen. Wethouder Zegers zei dat het beleid van de gemeente is gericht op zowel het behoud van de school van De Waal als op het bieden De twee Texelaars die zich in januari vorig jaar schuldig maakten aan het be spuiten van het raadhuis met drijfmest zijn door het Gerechtshof in Amsterdam elk veroordeeld tot f500,— boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Zodra het vonnis en de ar gumentatie ter kennis van de betrokke nen is gebracht zal worden beslist of cassatie bij de Hoge Raad zal worden aangevraagd. De collecte voor Simavi, die van 14 tot 20 maart werd gehouden, heeft op Texel 74208,65 opgebracht Hieronder volgen de opbrengsten in de verschil lende dorpen en buurtschappen. De Cocksdorp 7268,30; Eierland 7217, 't Noorden 7120,20; Oosterend 7502, De Waal 7178,40; De Koog 7304,20; Den Burg 71933,40; Oudeschild 7325,40 en Den Hoorn 7359,70. van mogelijkheden voor woningbouw. Over de toekomstmogelijkheden van de scholen op Texel zal op 21 april worden gediscussieerd in de raadscommissie voor welzijnszaken aan de hand van de op dat moment beschikbare, nieuwste gegevens. Wat De Waal betreft begint de tijd te dringen. Half mei moet bekend zijn op hoeveel kinderen de IJska-school kan rekenen. Is dat een toereikend aantal, dan zal de gemeente het personeel aanwerven. Tevoren moet over de invoering van het Jenaplanonderwijs in De Waal nog worden overlegd met de inspectrice, die onlangs liet blijken niet afwijzend te zijn maar toch wel vragen had. Ouders en andere serieus belang stellenden voor het andersoortige onderwijs in De Waal, kunnen bij de gemeente Texel het plan afhalen dat door de Waalder ouders samen met onderwijsdeskundigen is opgesteld. Men dient zich te vervoegen bij de afdeling onderwijs. Op het bedrijf „Nieuw Breda" van Langeveld in Eierland wordt mo menteel een nieuwigheid uitgepro beerd: plastic jassen voor pasgebo ren lammeren. De eerste ervaringen met de omhulsels zijn bijzonder posi tief. Arno Langeveld:Wij testen die dingen uit voor een zwager van ons die een groothandel heeft in beno digdheden voor veeboeren. In Enge land en Schotland worden deze jasjes allang gebruikt. Je kan aan de lammeren zien dat ze er in dit koude natte weer profijt van hebben. Hun oortjes staan eerder rechtop en ze maken over het algemeen een frisse re, levendiger indruk. De lammeren kunnen beter buiten blijven in hun jassen, hun overle vingskansen zijn duidelijk groter. En dat is iets dat in dit koude, natte voorjaar veel schapenboeren zat aanspreken. belangstelling voor de markt was groot genoeg, die van de slagers viel echter wat tegen. Het is nog niet te zeggen of op ixel voldoende belangstelling be- iat voor het 'andersoortige' onder- js waarmee men de Redmer (ka-school in De Waal van de on- rgang wil redden. De donderdag- ond in „De Wielewaal" gehouden brmatie-avond over dit onderwerp erd bezocht door een veertigtal be lgstellenden, maar onder hen eren slechts enkele ouders van Hen De Waal die hun kinderen entueel voor de school zouden Hen aanmelden. Dat ziet er niet hopeloos uit, want ïgenomen mag worden dat in ieder val kan worden gerekend op 21 leer- gen uit De Waal zelf zodat er niet zo el veel uit andere dorpen bij hoeven i tot het minimum ,van 24 te komen t nodig is om de school in tweeklas- e vorm te laten voortbestaan. Overi- ïs staat die minimumeis nog niet it. Pas in de loop van de volgende land zal Den Haag duidelijk maken Ike regels voor het bestaansrecht len gelden. Hoewel buiten de infor- itiebi|eenkomst van meerdere kanten angstelling voor het andersoortige derwijs is vernomen, lijkt het wense- dat de initiatiefnemers wat meer rvmgsactiviteit ontplooien. Vaag n de bijeenkomst van donderdag am naar voren dat mogelijk belang- llende ouders op dit moment te wei- houvast en zekerheid hebben om zo ingrijpend besluit te kunnen nemen. Wat moeten zij verstaan onder „andersoortig" en wie zal zich in de praktijk bezig houden met het onder wijs? Uit de toelichting die werd gegeven door Peter Smit van de voor lopige medezeggenschapsraad bleek dat die vaagheid in overleg met de betrokken ouders bewust was betracht. Niet ontkend werd dat het andersoor tige onderwijs in de praktijk sterk zal lijken op Jeneplanonderwijs, maar dat etiket heeft men er nog niet willen opplakken om de mensen niet kop schuw te maken. Bovendien wilde men geen verwachtingen wekken omdat het Jenaplansysteem niet stringent zal worden toegepast. Verder is het uiter aard onmogelijk om de onderwijskrach ten te presenteren die het onderwijs in de praktijk zullen geven. De sollicitatie procedure zal pas starten als zich vol doende kinderen hebben opgegeven. Straks duidelijker? Smit begreep dat sommige ouders juist als gevolg van de vaagheid kop schuw waren en liet doorschemeren daar nog eens met de Waalder ouders over te willen praten. Wat mogelijk zal leiden tot het besluit om de ongunstig klinkende term „andersoortig onder- Pas donderdag werd bij ons bekend dat het eerste Texelse kievitsei dinsdag al is gevonden. De heer J.B, Halsema (711 uit Den Burg vond het eitje op een stuk bouwland van Zijm aan de Leem kuil. De tweede melding kwam van de heer A. Verseput uit De Koog die donder dagmiddag een kievitsei had gevonden in het Kogerveld nabij Ruigedijk. wijs" te laten vallen en er toch maar het etiket Jeneplan op te plakken. De informatiebijeenkomst in De Waal werd ook bijgewoond door de heren T. de Jager en A. Albers van de School begeleidingsdienst en door wethouder P. Zegers en ambtenaar Ambriola van onderwijs. Peter Smit wees in een alge meen inleidend praatje op de kenmer ken van het Jenaplanonderwijs die mogelijk voor ouders van buiten De Waal mogelijk aanleiding zijn om hun kinderen naar de IJskaschool te sturen. Tijdens het stellen van vragen na de pauze werd onder andere geïnformeerd wat nu eigenlijk het verschil is tussen Jenaplanonderwijs en het onderwijs dat men in De Waal wil geven. Uit de beantwoording door onder andere De Jager bleek dat het streven wel degelijk op Jenaplanonderwijs is gericht. De uitgangspunten zijn gelijk maar bij de invulling daarvan wil men enige terug houdendheid niet uitsluiten. Dat geldt bijvoorbeeld voor het gegeven dat bij Jenaplanonderwijs het onderwijs on dergeschikt wordt gemaakt aan de sociale vorming; zó stringent wil men het in De Waal niet toepassen. Albers vertelde dat Jenaplanscholen onderling sterk uiteen lopen wat betreft het toe passen van de uitgangspunten zodat „de" Jena-planschool feitelijk niet be staat. Niet zo anders? Feit is dat verschillende elementen van het Jenaplanonderwijs de laatste jaren door het gewone onderwijs zijn overgenomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor het kringgesprek en de 'viering'. Volgens een vragenstelster staat het daarom ter discussie of Jenaplanonder wijs wel zo anders is. Daar werd tegen De burgemeester controleert het gewicht van één van de helften van de wedstrijdstier. Dat is voldoende, want er zit altijd maar één kilo verschil tussen beide helften: dat wordt veroorzaakt door de staart. De gisteren op de Groeneplaats ge- uden Paasveeshow trok veel publieke langstelling. De interesse van slagers- de was duidelijk minder. Slechts vier drijven toonden hun slachtvee. Er was ser een wedstrijd wie het best het islachte gewicht van een stier kon ra in De uitslag van de weging werd in de ond gecontroleerd door burgemeester Engelvaart Het dier bleek407 kilo vlees hebben opgeleverd. ■Deslagerijen Ran, Krelekamp, Goënga en het Lamsvleesbedrijf hadden vee lezonden. Onder de stieren waren dik- llen en pimaltezers, een voor Texel uw ras dat een fijne vleeskwaliteit op iet leveren. Deze dieren waren inge- urd door Krelekamp. e stier die in de wedstrijd meedeed is een dikbil van Goénga, gefokt door |aas Eelman van „Noordwijk". Totaal irenopde markt 12 runderen, 6 varkens en 39 lammeren te zien. Er waren zes mensen die een rollade tnnen door het goede gewicht te raden ven zaten er één kilo naast. Vier krijgen ook een rollade, de drie een worst.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1