Verwarde discussie over ijsbaan Den Burg FILM x Tankstation kolder was onderhoudend In sectie We/zijnsstichting „Missing" Moedige uitvoering SVC ganger Verloting zusterkring „WAT IK ZEGGEN WOU] QQQ „De Krim" Jaarvergadering ANBO De Cocksdo Kentekenplaat verloren PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 MAART BREVEN WN LEZERS-RATEN VERANTWOORDE LUX ME© «NOCIE Na een verwarde en bij vlagen bijzonder onvriendelijke discussie over het verbeteren van de ijsbaan tussen de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding en het bestuur van de ijsclub werd donderdagavond duidelijk dat waarschijnlijk zonder problemen een oplossing kan worden getroffen waar iedere betrokkene tevreden mee kan zijn. Bij sommige leden van het bestuur van de ijsclub bestond de indruk dat de club nogal fors zou moeten bijdragen in de kosten. Dat bleek mee te vallen. Ook het verschil van mening over de aard van de te treffen maatregelen leek wat kleiner te zijn geworden. Al jaren staat het opknappen van het veld dat 's winters ijsbaan is, op het prioriteitenlijstje van de gemeente. De grasmat is in de zomer door zijn lage ligging erg drassig, maar in de winter loopt het water via de lekke" grond naar naastgelegen terreinen. Bovendien is het veld niet egaal. De gemeente was in haar besluitvorming bijna zover dat er opgeknapt zou worden toen de ijsclub met het bericht kwam dat alleen egali seren voldoende zou zijn. De raad reageerde nogal ontstemd op dit be richt. Men kreeg het gevoel in de jaren daarvoor nogal onder druk te zijn gezet voor iets dat misschien niet eens nodig was. Waterkering Het meest omstreden onderdeel van het verbeteringsplan is de waterkering. Gemeentewerken wil rondom het veld in de grond een strook klei ingraven, zodat het water niet naar opzij kan weg vloeien. Dat waterdicht maken moet gecombineerd worden met het aanleg gen van drainageleidingen die naar een put voeren, waaruit een pomp het over tollige water kan wegvoeren, zodat het drassigheidsprobleem ook opgelost zal zijn. Deze oplossing betekent dus een complete beheersing van de water- aan- en afvoer. De bestuursleden van de ijsclub staan op het standpunt dat alleen draineren voldoende is Zij pompen dan, zoals dat nu ook alle jaren gebeurt, water onder het ijs om het lekken te compenseren. Die oplossing is goedkoper, en omdat het bestuur van de club niet al te veel kan betalen verdient dat in hun ogen de voorkeur. Over de noodzaak van egali seren is men het eens. Kosten De kosten van het plan van ge meentewerken belopen MO.000, De jaarlast voor dat bedrag komt op /8400, Het is gemeentelijk beleid dat sportvelden voor ongeveer 40 procent van hun jaarlast door de gebruikers worden betaald, in dit geval dus een kleine vierduizend gulden. De ijsclub verkeerde in de veronderstelling dat zij dat helemaal zou moeten betalen. Sec tievoorzitter André van der Vliet wees erop dat er meer gebruikers van het terrein zijn, waaronder de gemeente en dat bovendien die 40 procent in de praktijk 361/2 procent is. S. Plaatsman rekende uit dat, als de ijsclub alleen voor de dagen moet betalen dat het veld als ijsbaan in gebruik is, de vergoeding binnen de duizend gulden zou blijven, een bedrag dat de club zelf reeds als reëel naar voren had gebracht. Besloten werd dat de heer P. Plug van gemeentewerken uit zal rekenen hoe duur het opknappen met en zonder waterkering zou worden. De heer Eel- man van het bestuur van de ijsclub bleef hier namelijk op aandringen, omdat hij van mening is dat de waterkering over bodig is. Plug bestreed dit en wees er bovendien op dat het plan ontwikkeld was op aandringen van het vorige bestuur van de club. Kleedkamers Een ander punt dat veel discussie vergde was het gebruik van de kleed kamers van de sporthal door de Texelse Boys. Tijdens het pinkstertoernooi vorig jaar kon deze voetbalvereniging over kleedkamers van de sporthal be schikken. Het verzoek of dit bij het komende pinkstertoernooi weer zou kunnen, werd echter in de voorgaande sectievergadering afgewezen. De sectie vond dat de roostervrije dag van het personeel gerespecteerd moest worden. Er zijn maar drie zulke dagen per jaar en er was al besloten om tijdens die dagen absoluut geen activiteit toe te staan. Bovendien bleek één van de beheerders vorig jaar met echt tevreden te zijn ge weest over de toestand waarin de kleedkamers waren achtergelaten. Voorzitter C. de Grave van de Boys ver telde.echter dat diezelfde beheerder een paar weken terug nog tegen hen ver klaarde dat de kleedkamers wél schoon genoeg waren achtergelaten. Dat bleek hij ook gezegd te hebben tegen de vertegenwoordigster veld- voetbal in de sectie, mevrouw J. Ko- ning-Kistetaiaker, die hierdoor haar eer der ingenomen negatieve standpunt zou hebben verlaten, althans volgens De Grave. Mevrouw Koning was niet aan wezig. De sectie kwam terug op haar eerdere beslissing. Onder zeker voorwaarden mag de kleedkamer gebruikt worden bij wijze van proef. Na afloop zal de ruimte door iemand van de sectie, iemand van de club en één van de beheerders ,,afgeschouwd" worden. De uitslag van die inspectie is dan bepalend voor het beleid in de toekomst. Tennisbanen Een derde club die uitgenodigd was te verschijnen was de tennisclub Deu ce. Onderwerp was hier de eventuele aanleg van tennisbanen bij de sporthal. De ligging van banen en kantine bleek voor niemand een probleem te zijn, alleen de vraag wie de kantine in eigen dom zou krijgen, leverde (interne) dis cussie op in de sectie. De sporthal is eigendom van de Welzijnsstichting en Ger Praamstra vertelde dat wethouder P.A. Zegers en administrateur G. Os kam vinden dat aanbouwsels ook eigen dom van de stichting zouden moeten zijn. Wel moest een constructie inge bouwd worden om de club in staat te stellen de jaarlast te verlagen. De Welzijnsstichting lost als regel niet versneld af. Gesteld dat de tennisclub in een jaar extra geld zou overhouden zou ze wél extra aflossen om daarmee haar jaarlast in de volgende periode te ver kleinen. Om die mogelijkheid open te houden zou Deuce dan toch de kantine moeten kunnen kopen. De aanvraag voor een bouwvergun ning zou gekoppeld kunnen worden aan de gelijktijdige uitbreiding van de aan grenzende reparatiewerkplaats en de sporthal. Deze uitbreiding kan worden betaald uit de opbrengsten van de ver koop van grond aan de gemeente. Eén derde van het eventuele toekomstige Deuce terrein is namelijk van de stich ting, de rest is van de gemeente. Prioriteiten De sectie boog zich over de binnen? gekomen aanvragen voor investerings subsidie om een prioriteitenvolgorde te maken. De aanvraag van de windsurf- club voor ondersteuning bij het vestigen van een clubaccommodatie op de dijk werd terzijde gelegd wegens onhaal baarheid in het komende jaar. De sectie was unaniem van mening dat de verzoeken van de voetbalclubs SVC, SVO en ZDH ingewilligd dienen te worden. Vooral in De Cocksdorp werd de noodzaak hoog geacht, terwijl het nemen van energiebesparende maat regelen zoals in Oosterend werd toege juicht. Charles Horman (John Shea) woont met zijn vrouw Beth (Sissy Spacek) in een stad in een Latijns Amerikaans land. Charles is schrijver en cineast en bezig aan een kinder-tekenfilm. Op een dag nemen de militairen de macht. Duizen den politieke gevangenen worden op-1 OOOOOOQOQQOQ gesloten in een voetbalstadion. Ook Charles bevindt zich onder deze ge vangenen. Men vermoedt dat Charles zich inliet met linkse elementen. De Amerikaanse ambassade stelt alles in het werk hem te vinden, maar vergeefs. Men neemt aan dat Charles in onderge doken. Charles' vader Ed Horman (Jack Ook het verzoek van de windsurfclub voor een bijdrage in de aanschaf van surfplanken voor de jeugd, een plan kenstalling en een trailer kreeg eerste prioriteit. Voor de verdere aanvragen werd de volgende volgorde vastgesteld: zwem- club TX '71 (aanschaf schrijfmachine), de ijsclubs van De Koog en Oudeschild voor respectievelijk verbreding van de baan en verbetering van de koek en zopie, de zweefvliegclub voor de aan schaf van een tweedehands motor- zweefvliegtuig. De sectie steunde het streven van de Sportraad dat de verenigingen met beroepskader voor 100 procent gesub sidieerd moeten blijven. De agenda kon niet worden afge werkt. Om half elf (sluitingstijd) was men nauwelijks op de helft. Lemmon) komt uit New York om zijn J zoon te zoeken. Gedurende zijn onder zoek krijgt Charles' vader de indruk dat Charles is gearresteerd met medeweten van de Amerikaanse ambassade. Hierin wordt hij gestrekt als een functionaris van de Ford Foundation hem verteld dat Charles is vermoord. Na lang zoeken wordt het lijk ontdekt. Het duurt 7 maanden voordat het lijk naar New York wordt overgebracht... te laat om lijk schouwing te kunnen houden. Ed Hor man is ervan overtuigd dat de ambas sade volledig op de hoogte was van de verdwijning van Charles en dreigt nu met een proces tegen de ambassadeur en militaire medewerkers alsmede tegen Henri Kissinger. De Griekse cineast Costa Gavras heeft van Missing een film gemaakt vol beklemming en vooral grote betrokken heid bij dit onderwerp. Dat laatste zorgt ervoor dat de hoofdpersonen in deze film bewonderenswaardige rollen spe len, dramatisch goed worden uitgediept zonder dat de registrerende, documen- taire-achtige aanpak van Missing verlo ren gaat. Want juist die aanpak maakt Missing zo sterk; geen gemakkelijke ongenuanceerde aanklacht, maar de langzame, feilloze ontrafeling van een verschrikkelijk drama dat sterke over eenkomsten vertoont met politieke si tuaties van dit moment. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. De verkoping die door de Hervormde zusterkring van Oudeschild werd ge houden heeft netto ongeveer 1000, opgeleverd. Bij de verloting viel de sprei op lotnummer oranje 20, de houten lepers op oranje 27, twee flessen wijn op groen 944 en een Hoornder ring op groen 576. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw F. van der Meer, De Ruyterstraat 92. Mij bereikten enkele reacties irj de herkomst van de naam ,,De Kj De meesten legden net als i verband met de Krimoorlog die dul van 1853 tot 1856 en die in Europa if de aandacht trok mede door het n lievende werk van Florence Nighty Eierland werd in 1835 ingepolderd gronden rond de Krim waren niet bi zodat ze waarschijnlijk gedurendr Krimoorlog pas van bebouwing voorzien. Je had er ook een boei Sebastopol (de hoofdstad van schiereiland De Krim). In de Bos-i uit 1939 wordt als officiële naam Sebastopol aangegeven ,,Akhiar" dat lijkt erg veel op het nu nog op Tl bestaande „Akiap", vooral als vtj aanmerking nemen dat een ,,r" Russische schrift als een „p" ven wordt. De aanwezigheid van namen op Texel die op het schiere De Krim terug te vinden zijn, ven dus duidelijk naar dit Russische biedsdeel. De Krim was immers od Texel een afgelegen gebied. Toch gaf de heer J. Kikkert uit Helder nog een andere verklaring B bouw van de boerderij door een ze Troost zou zijn dochter op het sti een stuk van een barkschip geven hebben, met daarop de naam Krim". Dat zou vervolgens op hetb derijtje zijn aangebracht. Het een li niet met het ander in strijd te Wellicht hebben de volgende bom die naamgeving gevolgd. M.i. zou niet gebeurd zijn, wanneer de K oorlog die namen niet in de bekend! had gebracht. Texelaars zijn op dit origineel. Denk maar eens aan hei dat het haventerrein aan 't Ha- tijdelijk ,,Fak-Fak" werd genoemd,t de Nieuw Guinea-crisis op een hoi>| punt was. G.A OslJ Den Bi Vrijdag 8 april heeft de ANBO afde Eierland en Cocksdorp jaarvergade in hotel De Hoop, aanvang 14.30 v. Op de agende staat o.a. bestuura kiezing. Na afloop van het officiële deelte zal de heer H. J. Snijdf beleidsmedewerker bij de Regiol Sjichtincj^ Welzijn vparÓu deren,! 'tellen over zijn "werk: ""L Woensdag verloor een automcf een kentekenplaat. Het gaat om kenteken 81-ZX-10. De plaat is w schijnlijk in De Koog verloren. Sportvereniging De Cocksdorp heeft er goed aan gedaan haar toneelgroep weer nieuw leven in te blazen. Niet dat de uitvoering van het blijspel „Het vrolijke tankstation" nu een staaltje van subliem toneelspel was, want daarvoor had de toneelploeg te lang op één oor gelegen. Belangrijker was dat een groep jonge spelers zaterdagavond in het Eierlandsche Huis voor een volle zaal kon laten zien met veel verve voor een geslaagde avond te willen zorgen. En alleen het enthousiasme van deze nieuwkomers zorgde in feite al voor een onvergetelijke avond die de moed geeft om door te gaan met SVC-toneel. merken. Als de bijrijder en garagehulp Willem bewoog hi] zich ongedwongen voor het voetlicht en vooral de dronken desillusie als blijkt dat hij alscrosser niet meer gewenst is, werd leuk gespeeld. Wel schortte het bij Zuidema aan de timing. Hij had vaker snel met zijn tekst op de proppen moeten komen. Adrie Schraag-Broekman was volle dig in haar element als huishoudster Mien. Snibbig, goed gebekt en zelfver zekerd bracht ze deze rol en zij liet "zien hoe op de planken een goed speltempo kan worden bereikt. Een kleinere rol was weggelegd voor Gerda Lont als de jour naliste Els. Het was de bedoeling van de schrijver dat deze persmuskiet een wat vreemde, „erotische" manier van con tact zoeken had. Gerda Lont bracht de rol naar behoren. Beroepsgeheim Vermakelijk was Wim Ran als de koopman Hannes Mol. Ran leek meer te improviseren dan te spelen en ook de rolkennis leek niet al te best. In zijn eigen tempo en een wat nerveuze hou ding kreeg Ran de lachers op zijn hand. Immie Zuidgma-Klingèr speelde de vrouwelijke arts die had geconstateerd dat Hans Poot een meisje bleek te zijn en dit feit in het kader van het beroeps geheim eerst voor zich hield, Immie Zuidema heeft al veel vaker op de planken gestaan en zij kon door ervaring een goede rol neerzetten met een duidelijke uitspraak en zelfverzekerd spel. De grote souplesse waarmee ze speelde werd even kritiek toen ze Gerd Jansen moest vertellen dat hij een vrouwelijke bijrijder had. Immie Zuidema versprak zich tijdens de ontknoping en zei: „Hans is een jongetje". Ze herstelde zich echter meteen door te zeggen „dat de dokter wat in de war was door de gebeurtenissen" en deelde mee dat het een meisje betrof. Dat zaterdagavond in De Cocksdorp amateurtoneel (met bal na) werd ge bracht is voor een belangrijk deel te danken aan de nieuwe toneelgezichten Jaap Visser en Ernst Jan de Graaf en ook oudgediende Hans Zuidema was weer in de stemming voor een uit voering. Zij zorgden er gedrieën voor dat er een respectabele ploeg van elf spelers en speelsters op de planken stond. Men had met het brengen van „Het vrolijke tankstation", een blijspel in drie bedrijven van Frans Drost, niet te hoog gegrepen en vooral de nieuwe gezichten kregen zaterdag kans om de eigen mo gelijkheden uit te testen. Het verhaal handelt over een jonge sportieve pomphouder en tevens mo torcrosser die zijn bedrijf aan een stille landweg heeft gevestigd in de mening dat daar binnenkort een snelweg zal komen. Als blijkt dat de weg ergens anders wordt aangelegd is Leiden in last. Een ander probleem is dat de bij rijder van de motorcrosser te oud is om nog tot redelijke sportprestaties te kun nen komen. Op aandringen van diverse medespelers besluit de crosser Gerd Jansen een andere zijspanrijder te ne men en dat wordt de jongen Hans Poot die later een meisje blijkt te zijn. Dan is de eerste prijs met een forse geldpremie echter al binnen en blijken twee raads leden er voor gezorgd te hebben dat de snelweg toch langs de nieuwe garage zal lopen. De oude bijrijder van Jansen wordt gelukkig met de huishoudster, de landmeter voor de snelweg trouwt met de dochter van het raadslid en natuurlijk vindt de motorcrosser de ware liefde bij zijn nieuwe bijrijdster. Stoer „Het vrolijke tankstation" werd ge dragen door Hetty Baltus-Reuvers in de rol van Hans/Jenny Poot. Zij was zeer overtuigend als het meisje dat een jongen speelt om toch maar mee te mogen op de motor. Vooral door een wat overdreven stoere houding wist ze de zaal te boeien. Hetty had een goed spreekritme dat aangepast was aan de personage die ze speelde. In de rol van het verliefde meisje was ze in staat een heel ander karakter op de planken te zetten. Jaap Visser moest bijna de hele avond op de planken staan en dat was als nieuwkomer op zich al een prestatie. Visser speelde de garagehouder en motorcrosser en zijn tekstkennis was goed. Minder overtuigend waren hou ding en mimiek maar de zenuwen zullen hierbij ongetwijfeld een rol hebben ge speeld. Visser maakte van zijn creatie een wat verlegen man. Hij had soms best wat meer emotie in het spel mogen leggen. Ongedwongen Hans Zuidema stond niet voor het eerst op de planken en dat was te De ontknoping vanHat Vrolijke Tankstation" v.l.n.r: Istaande): Hans Zuidema als Willem, tzittend op de rug gezien! Gerard Morten als Kris Poel stra Istaand op de rug gezien! Immie Zuidema-Klinger als Dr. Riemstra, Jaap Visser als Gerd Jansen, Hetty Battus Reuvers als Jenny Poot, Gerhard Smeenk als Kras Dolstra en Ernst Jan de Graaf als Menno Kremer. Ernst Jan de Graaf had een kleiie als landmeter die verliefd wordt 0[ dochter van het raadslid. Hij had danks het gebrek aan toneelervaring meer uit deze rol kunnen halen en vo duidelijker kunnen spreken. Voor de was De Graaf overtuigend. Vermat en uitstekend op dreef waren de gedienden Gerard Monen en Ged Smeenk als de raadsleden Kris en die in hun rol niet de nadruk mo« leggen op hun politieke carriere visie op de maatschappij maar moesten overtuigen als agrariërs var oude stempel. Dat lukte heel goed. Met het vermaarde „Boer Koekt accent en een knullige houding kwï ze regelrecht uit het jaar nul en v» Gerhard Smeenk was een schijnhsl politicus/boer die door de verwikki gen, rondom hem, onder andeit vrijages van zijn dochter, volledig zijn stuk werd gebracht. Kris en Kras waren het constant elkaar oneens en de voortslepende cussies omtrent detailkwesties war door Monen en Smeenk met zorgvd overdreven spel en een redelijke gebracht. Eenvoud! Jeanet Boon deed het als de doe' van Kras voor de eerste keer ook slecht. Ze speelde enthousiast en da daarbij wel eens een steekje liet «3 was geen probleem. De SVC groep heeft gerepes zonder een vaste regisseur. Als dies de toekomst wel komt zal hel ongetwijfeld aan kracht winnen, stekend verzorgd was het eenvouJ maar doelmatige decor )met alcoho de flessen motorolie) en de invulling details zoals het lezen van een krant' de kop „Dubbeldamse Courant' verhaal speelde in het plaatsje beldam) en diverse geluidseft Jammer was het dat de geluidsinSj tie het regelmatig liet afweten of s3 de. De spelers hadden om het gehee' idioter te maken sommige tekste' Cocksdorper leest geschoeid enM* men horen dat Wim Ran zijn S» inkocht bij Arie Knol en dat dj Siebinga in een nabij gelegen pj* woonde. Tekstingrepen die een®1 lijk kolderstuk alleen maar leukerms" Souffleur was Jan Graaf.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8