Cjroen ^warL-Jexel s in het Goed nieuws show' bij jaarvergadering sectie 1 Een druk programma en veel patat Texelaar moest zwaar beschadigd schip verlaten Alfabetisering, avond- en open schooi Voor de jeugd uit Belfast Noodtanding (Bromfietsen ontvreemd Provincie tegen „sloopartikel" bouwverordening DINSDAG 12 APRIL 1983 .JAARGANG Nr. 9772 factie; Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Bns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en ek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 Kjradvertenties, abonnementen, etc.: naeveld De Rooy B.V.,'Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs H6,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties- Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742, NMB nr. 67.34 60.398. De jaarvergadering van de sectie rmings en ontwikkelingswerk ken- erkte zich maandagavond in dorpshuis Ouwe ULO door een fors aanbod van ,ed nieuws behalve wat het aantal ehoorders betreft. Slechte enkele ixelaars waren aanwezig om te ver men wat er nu precies wordt gedaan diverse projecten in het volwasse- nonderwijs maar deze categorie ont- kkelingswerk kwam wel met positieve luiden vooral wat betreft het alfabeti- ringswerk (moeilijk of niet kunnen le- n of schrijven) en de open school Depen Er kon worden geconcludeerd t dit werk met minimale financiële ddelen en een grote inzet van onbe- ilde krachten een goede start heeft maakt. Een tegenstelling bij het werk van een ;tie als vormings- en ontwikkelings- >rk is natuurlijk wel dat als de sectie t druk heeft en de projecten en cur- ssen goed lopen dit te maken heeft tt een maatschappij die minder goed ïctioneert. In dit geval werden jonge- en volwassenen belicht die een kele kans gemist hebben of deze in I verleden niet hebben benut. Daar >rd maandagavond niet dramatisch er gedaan en dat kwam het beste tot hg in het verhaal van twee alfabe- rringscursisten. Ze waren zo moedig voor een min of meer vreemd pu ik te vertellen dat ze slecht konden en en schrijven en alleen al deze tentenis gaf aan dat de cursus zijn ichten afwerpt. Immers, lange tijd werd deze „handi- i" doodgezwegen voor de omgeving met smoesjes en trucs was men ge ïnd zelfs maar de schijn te vermijden men niet kon lezen of schrijven. Een rsist zei daarover het volgende: ..Als and tegen me zei: ,,heb je dat in de int gelezen," zei ik nee, en dan werd wel verteld wat er in stond. Later ik er over meepraten en zo de indruk kken dat ik het had gelezen. Ik heb iralgoed leren luisteren." Volgens G. isterlaken, die samen met vier andere willigers het alfabetiseringswerk be- Een motorzweefvliegtuig van de 'weefvhegclub Texel maakte zater- 'agmiddag een noodlanding op een luk vers geploegd bouwland bij het Vage/ot nabij Oosterend. De 20- inge piloot uit Burgerbrug moest landing uitvoeren omdat de totor, die hij wilde starten om na en tijd zweven hoogte te winnen, et liet afweten. Het snel hoogte erliezende toestel moest toen aan s grond worden gezet, wat zonder bade voor piloot of vliegtuig erliep. Het toestel kon met toe- 'emming van de Ri/ksluchtvaart- 'enst later op eigen kracht op- lijgen, nadat het naar een aan- renzend terrein was versleept waar oldoende ruimte was. Op de foto e PH 683 kort na de noodlanding, en soortgelijk ongeluk overkwam etzelfde toestel twee jaar geleden een bij hoeve Rotterdam een oodlandmg werd gemaakt. Het pmeuw opstijgen mislukte toen chter. geleidt, ontstaat een achterstand in lezen en schrijven vaak in de tweede klas. „Wat er dan precies gebeurt weten we niet en dat is ook niet zo belangrijk. Wel kan de achterstand die dan ontstaat zeer groot zijn." Natuur In het vaak strakke onderwijssysteem wordt die achterstand ook niet meer ingelopen, soms door het bewust niet mee willen werken van de betrokkene. Dezelfde cursist: „Ik zat gewoon liever in de natuur en als ik eruit werd gestuurd maakte ik me nergens druk om." Een ander verklaarde na enkele jaren BLO onderwijs het idee te hebben gehad voldoende te weten, vooral om dat hij de beste van zijn groep was. „De lol van het leren was er af." Het slecht kunnen lezen en schrijven was voor de cursisten die op de verga dering een uitleg gaven irritant bij het invullen van formulieren en het volgen van ondertitelingen bij televisiefilms en tal van andere zaken. Een cursist gaf te kennen net zo lang met het leren lezen en schrijven door te gaan tot hij „goed genoeg was" voor het halen van een middenstandsdiploma. „En ook wil ik mijn kinderen later een boek kunnen voorlezen." Westerlaken vertelde dat de groep alfabetisering nu met 17 deel nemers draait, waarbij na acht weken nog geen uitvallers zijn genoteerd. Niet schools Er wordt gestreefd naar een zo weinig mogelijk schoolse aanpak omdat een deel van de cursisten geen prettige herinnering aan de schooltijd heeft. Uit breiding van dit werk zal afhankelijk zijn van het aantal vrijwilligers dat „les kan geven" en Westerlaken merkte op dat dit niet persé werkloze onderwijsgeven den moeten zijn. „Als ze maar iets kunnen overbrengen. Het moet niet schools." De cursus alfabetisering zal een doorlopende aangelegenheid wor den: degene die denkt genoeg te weten of om andere reden wil afhaken mag vertrekken en degene die wil starten kan zich melden. Momenteel wordt gewerkt in kleine groepjes omdat het niveauver schil tussen de deelnemers groot is. Aan de alfabetisering doen praktisch alleen mannen mee en dat noemde Westerlaken opvallend omdat er in prin cipe net zoveel vrouwen moeten zijn die slecht of helemaal niet kunnen lezen en schrijven. Bij het Open School project is het omgekeerde het geval: bij de start waren er 16 vrouwen en 2 mannen. Huisvrouwen De groep van 15 die nu nog over is bestaat voor het overgrote deel uit „echte" huisvrouwen die weinig aan het maatschappelijke leven hebben deelgenomen. Financieel-technisch is de open school (die in de bibliotheek wordt gehouden) ondergebracht bij de avond Mavo, wat betekent dat de do centen kunnen worden betaald. De open school zit niet vast aan welk diploma dan ook en naast het geven van de exacte vakken Nederlands, rekenen en Engels, wordt er veel aandacht be steed aan algemene vorming waarbij de deelnemers zelf een programma opstel len, dat meestal bestaat uit themaweken over een bepaald onderwerp. Westerlaken die ook dit werk coör dineert en les geeft noemde de open school „geen vormingswerk waarin al les losgeweekt moet worden." Wel moet er voor worden gewaakt dat de onderwerpen die in behandeling komen niet altijd te dicht bij huis liggen, omdat de „mensen dan vooral met zichzelf in de slag gaan." Daar is niets tegen vol gens de docent maar het past niet altijd in het open school werk. De ver wachting is dat volgend jaar een tweede open school groep van start gaat en deze groep zal nog een seizoen door gaan. „Met de gemeentelijke subsidie kunnen we het net plooien", aldus Westerlaken. H. Lasthuizen gaf een overzicht van het werk van de avond Mavo en Havo op Texel en moest concluderen dat een totaal avond Havo lessenpakket één seizoen haalbaar is geweest. Momenteel kan men op Havo niveau Engels en Nederlands volgen en op Mavo niveau Frans, Duits, Engels, Nederlands en ge schiedenis. Men kan zelf bepalen in welk jaar men eindexamen doet, maar als men dat niet wil is het geen pro bleem. Computers In het begin van het Texelse avond onderwijs trok men vooral ouderen die alleen lagere school hadden gevolgd maar tegenwoordig kunnen jongeren die twee keer zijn gezakt aan een dag school in de vakken waarvoor men tekort punten had, via de avondschool alsnog het diploma halen. Ook is er de mogelijkheid vakken in Den Helder te volgen (Texel is een dependance van de avondschool in Den Helder) en diverse Texelaars benutten deze mogelijkheid omdat de lestijden vaak zijn afgestemd op de boot. Het ziet er naar uit dat volgend schooljaar ook een praktijk diploma cursus boekhouden en een computercursus van start gaat in Den Helder, waarbij men de laatste boot nog kan halen. Het sectie bestuur was er van overtuigd dat vooral de boekhoudcursus veel Texelse belangstelling zal trekken. Deze opleiding is echter niet gesub sidieerd en kost vijfhonderd gulden per persoon. Zondag werd de bromfiets gestolen van een 19-jarige Texelaar. Het was een donkergroene Kreidler die in de Molenstraat bij de R.K. kerk was ach tergelaten. De brommer heeft het belastingplaatje NBM 264. Vrijdag werd de zilvergrijze herenfiets (sportmodel) van een 40-jarige Texelaar ontvreemd. De fiets was achtergelaten bij het dorpshuis van De Waal. Uit De Koog werd tussen 4 en 6 april de groene damesfiets van het merk Eminent (eigendom van een Texelaarl gestolen. Vrijdag werd de zwarte herenfiets van een 17-jarige Texelaar ontvreemd. De fiets was achtergelaten in de Bin- nenburg in Den Burg. Het programma dat de groep Noord- ierse kinderen momenteel meemaakt op Texel blijkt druk te zijn, maar wordt over het algemeen als positief ervaren. De kinderen zelf zorgen voor bijvoeding in de vorm van enorme hoeveelheden patat, een gerecht dat ze ook vlak na de toch wel overvloedige maaltijden zonder problemen nuttigen. Hoogtepunt was de afgelopen dagen de demonstratie van de KNZHRM. In een stralende zon werd de reddingboot te water gelaten om te laten zien wat er met zo'n scheepje mogelijk is. Ook de diverse spelletjesprogramma's blijken goed te bevallen, door enorme variatie in opzet en plaats. De afgelopen dagen gebeurden er wel een paar van de haast onvermijdelijke ongelukken. Eén jongen kreeg tijdens een spel in het Scouting-gebouw een blok hout op zijn voet. Hij brak twee botjes, maar is slechts twee dagen uit de roulatie geweest. Een ander verwondde zijn hand aan een stuk prikkeldraad, hij was met twee hechtingen geholpen. Oorwatjes De donderdag werd begonnen met een rondleiding door de electriciteits- centrale en de waterfabriek. Eén van de leuke kanten van die rondleiding bleek het uitdelen van oordopjes te zijn. Deze voorwerpjes werden diezelfde avond weer gebruikt toen de band en de disco in de SV Texel kantine naar de smaak van de gasten wat te hard speelden. De indruk ontstaat dat actief vermaak het best valt bij de jongelui. Tussen deze beide programma-on derdelen in speelden zowel de meisjes als de jongens voetbalwedstrijden tegen teams van Texel. De Ierse jongens won nen in een wedstrijd die door de Texelaars werd omschreven als hard. De leren kenmerken hun voetbal echter als „wat meer lichamelijk dan ze hier gewend zijn." Eindstand 4—3. Het damesvoetbal bleek echter in Eire nog meer in de kinderschoenen te staan dan hier. De Texelsen gaven hun oppo- nentes met 4—0 het nakijken. Improvisatie Vrijdag was de jeugd te gast bij Scouting Texel. Daar bleek vanwege de regen enige improvisatie nodig te zijn. Er was een programma met allemaal bui tenactiviteiten opgesteld, dat echter bij nader inzien in zijn geheel binnen uitge voerd kon worden. Uiteindelijk werd tóch iedereen nat, er was een spel waarbij met water gevulde ballonnen waren betrokken.... 's Avonds werd de groep vergast op de al wat oudere film Jesus Christ Superstar, die minder bleek te boeien. Eén van de Ierse leiders omschreef de filmzaal later als „a dark room, filled with conversation." Tochtje Een tochtje met de reddingboot zat er niet in de volgende ochtend. Wel een interessante demonstratie en een uitleg door de heer M. Mantje. Het weer was uitzonderlijk mooi. Terwijl de motor- strandreddingboot „Barend Spree- kens" en zijn bemanning de gelegenheid benutten om te oefenen in het Eier- landse Gat maakte de groep een wan deling langs het strand bij paal 33, waarbij diverse dode vissen werden ontdekt. Na voor een foto op de boot geposeerd te hebben, vertrok men voor een fietstocht die uiteindelijk leidde naar (Lees verder pagina 2) Noordzeevisser Aad van der Knaap uit Den Burg heeft zondagavond bij zwaar weer in het Kanaal met zeven medeopvarenden de kotter VE 244 (de voormalige TX 10) moeten verlaten. Het schip maakte water en was stuurloos geworden als gevolg van zware schade die was ontstaan toen het als gevold van een zware zee omsloeg. Van der Knaap had het ruim 44 meter lange schip dat lange tijd in de haven van Oudeschild werkloos heeft gelegen, juist verkocht aan een Griekse rederij. De kotter was zondag op weg naar zijn nieuwe thuishaven in Griekenland met acht opvarenden van verschillende na tionaliteit, waaronder dus de ex-eige naar Van der Knaap die in het zeegebied van het Kanaal en de Golf van Biscaje bekend is omdat hij er veel heeft gevist. Tijdens het slechte weer werd de kotter omstreeks negen uur 's avonds ge troffen door een grote „klap" water achterop. Alles kapot Het schip ging daarbij op zijn kant, deuren, luiken en ramen werden inge drukt en er stroomde veel water binnen. Radio en electriciteit vielen uit. Het schip richtte zich weer op, maar er kon niet meer mee gevaren worden omdat de stuurinrichting ook defect was. De opvarenden gingen daarom in de dinghy en werden zeer spoedig daarna opgepikt door de Nederlandse coaster „Sint Mi chel." Nog geen uur na het ongeluk kon Van der Knaap vanaf dit schip via Scheveningen Radio zijn vrouw op Texel op de hoogte stellen. Hij was bij het schrikwekkende gebeuren al zijn persoonlijke bezittingen kwijtgeraakt. Veilig In de loop van de nacht werd het gezelschap in een Engelse haven aan land gezet en in een hotel onderge bracht. Omdat ook de paspoorten e.d. zijn verdwenen moeten nogal wat for maliteiten worden' afgehandeld voordat Van der Knaap naar huis kan. Hij heeft inmiddels door bemiddeling van de ambassade nieuwe kleren, schoeisel en geld gekregen. De gehavende kotter dreef vanmorgen nog stuurloos rond in de buurt van Brest. Raad in beroep bij de Kroon Voor het slopen van een huis of ander gebouw is op Texel nog steeds geen vergunning nodig. De gemeenteraad veranderde weliswaar in augustus vorig jaar de bouwverordening door het op nemen van een artikel waardoor voort aan vergunning nodig is voor het slopen van een gebouw, maar gedeputeerde staten zijn daarmee niet akkoord ge gaan. Argument van GS is dat een dergelijk vergunningenstelsel ,,slechts mag strekken tot bescherming van die belan gen die in de Woningwet regeling heb ben gevonden." De regeling zou dus gericht moeten zijn op veiligheid, e.d. terwijl het door de gemeenteraad vast gestelde vergunningenstelsel meer be doeld was in het belang van dorps- schoon. Men wilde een eind maken aan de huidige situatie waarin het mogelijk is huizen te slopen en de aldus ontstane gaten jarenlang open te laten. B en W zijn het niet eens met de visie van GS en hebben de gemeenteraad voorgesteld in beroep te gaan bij de koningin.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1