Cjroen c/wirtsJ~exels in het harL> RST KAN GEMEENTE LENING NIET AFLOSSEN Ambulance bil lelie brand vernietigd Gemeente financiert procedurekosten visproject voor „Stichting geen krediet waard" Tex-vis: nieuwe werkgelegenheid Schade loopt in de tonnen Raadszaal werd rechtszaal bestak „De Hoop" VVV-bureau toch naar Elemert? 'De wonderfiets in 'De Lindeboom' Mini-golfbaan op 't Kerckeland Teveel drank 'Dubbeldekkertje JAARGANG Nr. 9773 VRIJDAG 15 APRIL 1983 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, lans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Jiek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 'ooradvertenties, abonnementen, etc.. angeveld 8 De Rooy BV.," Postbus 11, 1790 AA Den Burg eletoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr. 67.34.60 398. De Recreatiestichting Texel is momenteel niet in staat een rekening-courant ;ediet van zes ton van de gemeente af te lossen. Vorig jaar is het krediet bij de ftnk, waarvoor de gemeente garant staat, tijdelijk verhoogd met f425.000 en het as de bedoeling dat dit bedrag 31 december terugbetaald zou worden, waardoor stichting weer het sinds 1959 gebruikelijke krediet van f175.000 zou moeten interen. Het uit de hand lopen van de Lindeboom-affaire" is volgens wethouder K. arendregt hoofdoorzaak van de liquiditeitsmoeilijkheden van de RST. Aan de ïmeenteraad werd dinsdagavond gevraagd het krediet van zes ton tot 1 september in dit jaar te blijven verlenen waardoor de stichting dit zomerseizoen uit de leristische inkomsten maandelijks een fors bedrag kan aflossen. De raadsleden G. insen, C. Dros, G. Poster en J. van Asselt waren daartegen. meente gespaard zou blijven voor lenbos- en Tubantia-affaires". Mo- Dat de andere raadsleden wel voor rlengmg van het tijdelijke verhoogde |ediet stemden, werd voor een belang- deel ingegeven door de mededeling it het onmiddellijk opeisen van 't geld n faillissement van de RST zou be- I (enen. Die mededeling kwam niet al duidelijk uit de mond van wethouder irendregt (die namens de gemeente in t RST bestuur zit) maar uit zijn op- rkingen werd wel duidelijk dat de chting er momenteel financieel be- I erd voor staat. Iln een brief aan het college had het stuur verzocht het extra krediet tijde- te verlengen en daarbij werd als len opgegeven dat het geld er niet is idat men veel kosten had gemaakt bij plannenmakerij voor het artikel 11 bied-bij De Koog. Diè ontwikkelings sten moesten worden voorgefinan- trd en daarvoor had de stichting het I tra krediet benut. I Uit de lezing van Barendregt bleek isdagavond dat er nog heel andere rzaken zijn. Hotel De Lindeboom is grote tegenvaller geweest, maar deze faire loopt nu af", zei de wethouder dacht dat het RST bestuur nu ook n andere beleidslijn voor de toekomst opstellen. ,,Het bestuur voelt er voor |n de RST terug te brengen tot zijn •rspronkelijke taak (exploitatie cam- I igs en zwembad) en het groeiproces stoppen." Grote projecten zullen vol- I ;ns de wethouder moeten worden af- stoten en dan zal blijken dat deze chting financieel heel gezond is. Misverstand De gemeente en de RST hebben poor een misverstand van beide kan- n" op 31 december toen het krediet ld moeten worden teruggebracht tot ■5 mille niet aan de bel getrokken en it feit dat de stichting vier maanden Ier aan de raad vraagt om uitstel van italing noemde het Texels Belang dslid C. Dros „slordig". ,,Die stichting is geen krediet waard en krijgt mijn goedkeuring dan ook niet. Iet college is bereid de mogelijkheid n een nieuw VVV-kantoor aan de Ele- rt opnieuw te bekijken. Het vorige was tegen verplaatsing van het itoor aan de Groeneplaats omdat de V essentieel werd gevonden voor de itrumfunctie van Den Burg. Twee dige wethouders hebben na een iprek met de VVV meegedeeld een atie aan de Elemert wel aanvaardbaar vinden en het college besloot vorige ek dat verplaatsing opnieuw moet irden overwogen, mits de VVV aan- >nt dat nieuwbouw op een andere ats financieel haalbaar is. Ms tot verplaatsing wordt besloten een artikel 19 procedure moeten rden gevoerd omdat het plan in strijd [met het oude bestemmingsplan van "n Burg uit 1965 en het in voorbe- mg zijnde nieuwe bestemmingsplan. De VVV wil een nieuw kantoor vlakbij ve ,,Mont Rosa". De afdeling ruim de ordening is van mening dat deze ..planologisch aanvaardbaar" is ar dat niet helemaal kan worden gehouden aan het ouwe bouwplan, iet name de parkeerterreinen zullen ;en de openbare weg en het kan- bebouw moeten komen en niet er "er, zoals was gepland. ,,Dan zijn er 'der mogelijkheden om het kantoor idschappelijk aan te kleden", aldus Men had meteen moeten zeggen dat er geen geld is", zei Dros die de relatie gemeente-RST vergeleek met een fami lie-aangelegenheid. Schoonvader ,,De gemeente is hier een schoon vader en de RST is schoonzoon. Vader trapt steeds weer in de plannetjes van het aangetrouwde familielid en dat kost geld." Dros herinnerde er aan dat hij steeds heeft gewaarschuwd tegen het opzetten van BV's rond de Lindeboom. ,,Men is zelfs zo dom geweest om geld in die BV's te stoppen. Dergelijke con structies worden altijd uitgedacht om bij problemen vrijuit te gaan. Dat is blijk baar dus niet helemaal gelukt." Partijgenoot Jan van Asselt was boos omdat de RST een andere reden opgaf voor de liquiditeitsproblemen dan de wethouder. Waarom bekennen ze niet dat de Lindeboom oorzaak is van deze toestand?" Het raadslid vond het een goed idee om terug te keren naar de oude doelstellingen: stimuleren van so ciaal toerisme. Hij hoopte dat de ge- Nog vreemder vond Van Asselt het dat de aanvraag voor een extra krediet in 1982 niet was bedoeld voor het artikel 11 gebied. ,,Als die plannen waar het geld voor nodig was, zijn blijven liggen. Het is aan andere zaken besteed. Mijn stem krijgen ze niet." P. Bakker van de PSP toonde zich ook niet gelukkig met de stand van zaken en moest concluderen dat er niets anders opzat dan voor verlenging van het krediet te stemmen omdat het einde van de RST anders een feit zou zijn. Eigen boezem Burgemeester Engelvaart speelde in op de opmerkingen van Dros en gaf „schoonzoon" Barendregt het woord, die het onbillijk vond om alle schuld in de schoenen van het RST bestuur te schuiven. „Er zijn in het verleden mana- gementsfouten gemaakt, maar daar is de gemeente ook schuldig aan", zei de wethouder die memoreerde dat de RST op verzoek van de gemeente met de plannen voor het artikel 11 gebied en De Lindeboom aan de slag is gegaan. „De RST is gebruikt om onze plano logische problemen op te lossen. Het artikel 11 gebied is een financieel pro bleem dat er nog steeds ligt." Na dit verweer stemden vier raadsleden tegen verlenging van het krediet. Blom en Liewes komen met een voor Nederland uniek plan. In dit land zijn geen palingkwekerijen op dergelijke grote schaal en alleen in Ezinge (Gro ningen) is een veel kleinere palingmes- terij Probleem bij het opzetten van een Hollandse kwekerij is altijd de tempe ratuur van het water en daarom zijn dergelijke bedrijven veelal te vinden in warmere landen, zoals Italië en Nieuw- Zeeland. De initiatiefnemers willen detailkwes ties over het project, dat de naam „Tex-Vis heeft gekregen uit concurren- tieoverwegingen nog even voor zich houden omdat ook de technische aan pak bijzonder schijnt te zijn. Het gemeentebestuur heeft in stilte al ge ruime tijd meegewerkt aan de plannen en in december vorig jaar is een ambte lijke werkgroep met vertegenwoordigers van Tex-Vis geformeerd die het aan vragen van vergunningen e.d. bege leidt. Ondergang Het feit dat de EEG niet voor sep tember zal beslissen over de subsidie aanvraag van Tex-Vis maakt het project op dit moment onzeker. De afdeling ruimtelijke ordening is in een advies aan het college van mening dat weigering van de subsidie waarschijnlijk de onder gang van de plannen zal betekenen maar vooralsnog wordt er van uitgegaan Leden van de Texelse brandweer bezig met het blussen van de ambulance. Er viel echter weinig meer te redden. In verband met rookont wikkeling en mogelijk giftige gassen die ontstonden door het brandende plastic werden persluchtmaskers gedragen. De heren Liewes en Blom uit Oudeschild zijn ruim een half jaar bezig met plannen voor een palingkwekerij in Oudeschild. De kwekerij met daarnaast een rokerij en visverwerkingsafdeling moet komen naast de electriciteitscenfale en zal gebruik maken van het warme afvalwater van deze centrale. Het bedrijf zou aan 10 12 Texelaars werk kunnen bieden als de zaken meteen groot worden aangepakt. Of dat lukt is in belangrijke mate afhankelijk van een EEG-subsidie die beschikbaar is voor stimulering van de Europese visserij. De initiatiefnemers hebben een subsidie aanvraag ingediend maar daarover wordt pas in september beslist. Het gemeente bestuur neemt het plan zeer serieus en heeft de onderneming in oprichting anderhalve hectare grond naast de electriciteitscentrale aangeboden. Ook heeft het college zich bereid verklaard de procedurekosten om een palingkwekerij op die plaats te kunnen realiseren voor te financieren. Tijdens een korte maar felle brand in het carrosseriebedrijf van de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg is een van de ziekenauto's van het Ambulancebedrijf Texel woensdag totaal vernield. Ook de inboedel van de wagen, waaronder kostbare medische hulpmiddelen, ging verloren. Met de vervanging van een en ander zal daarom een bedrag van tegen de twee ton zijn gemoeid. Eiders in de carrosseriewerkplaats en aan het gebouw zelf ontstond voor tien duizenden guldens schade. De brand ontstond rond het middag uur in de ambulance zelf. De wagen was 's morgens gebracht voor reparatie aan de portieren. Hier moest enig laswerk aan worden verricht. Waarschijnlijk zijn bij het lassen vonken op brandbare delen van de voor een groot deel uit kunststof bestaande inboedel van de ambulance terecht gekomen, zodat de ze later vlam hebben gevat. Dat het dat de EEG positief zal reageren op de aanvraag. Als dat gebeurt, moet het "bedrijf zo snel mogelijk van start en om die reden is het college van plan al een artikel 19 procedure te starten, vooruit lopend op het nieuwe bestemmingsplan Industrieterrein Oudeschild. Snelheid Met deze procedure en het aanvragen van een hinderwetvergunning is een be drag gemoeid van maximaal 20 mille. De bouwkosten van de kwekerij zijn door de werkgroep geraamd op 1,4 miljoen en een schetsontwerp dat o.a. nodig is voor het aanvragen van de hinderwet vergunning kan 7 tot 14 duizend gulden kosten. Het aanvragen van de hinder wetvergunning zelf kost maar zeven tientjes maar de afdeling RO raamt minimaal ƒ1950, voor de artikel 19 procedure. Daarnaast komen nog de kosten van de welstandscommissie: ƒ1400,- Het gemeentebestuur is bereid deze kosten voor haar rekening te nemen, zodat, als de EEG over de brug komt, veel ambtelijke schijven zijn „geno men". Als het project niet doorgaat zijn de gemaakte kosten voor rekening van de gemeente. Tex-Vis wordt aangera den zo spoedig mogelijk een bouwplan in te dienen. „Snel handelen is nodig", aldus ruimtelijke ordening. Als het be drijf eenmaal draait moet Tex-Vis de procedurekosten terugbetalen. Vanmorgen is in de raadszaal van het gemeentehuis de behandeling begonnen door de Raad van State van de bezwaarschriften die zijn ingebracht tegen het bestem mingsplan buitengebied. Dat de Raad van State voor deze gele genheid Den Haag verlaat, is een unieke gebeurtemis. Het is gebeurd om te voorkomen dat de vele Texelse belanghebbenden naar Den Haag moeten reizen en mogelijk na afloop met eens de laatste boot meer kunnen halen omdat de zitting langdurig belooft te worden. Opvallend in deze zaak is het grote aantal verschillende beroepsschriften. Het ziet er naar uit dat de meeste indieners van de gelegenheid gebruik zullen maken om hun bezwaar toe te lichten, vooral in de gevallen waarin het commentaar van de adviseur van de Raad van State voor hen on gunstig is. Ter voorbereiding van hun verweer zijn de afgelopen weken veel rekestranten of hun gemachtigden in Den Haag geweest om de op de behandeling betrekking hebbende stukken en kaarten in te zien. De Texelse gemeenteraadszaal is voor deze gelegenheid veranderd in een echte rechtszaal. Het meu bilair is gedeeltelijk verwijderd of heeft een andere opstelling gekre gen, vc^gens nauwgezette instruc ties van de Raad van State die voor de hele gang van zaken ver antwoordelijk is. vuur buitengewoon fel oplaaide moet het gevolg zijn van het doorbranden van de slang van een der zuurstofcilinders die zich op de bodem van de wagen bevindt. Hierdoor zijn steekvlammen ontstaan die binnen enkele minuten zo hoog waren dat de balken van de dak spanten van het gebouw ook in brand raakten en de asbest golfplaten van het dak met luide knallen barstten. Toen de brand ontstond was niemand van het personeel in dit gedeelte van het gebouw. De heer C. Schoenmaker was buiten het gebouw samen met Harm Spigt bezig schroot uit te zoeken. Het vuur werd ontdekt door Toon Schoenmaker, maar op dat moment was de hitte al zo groot dat het niet meer mogelijk was om de telefoon in het kantoortje in de werkplaats te bereiken. Brandweer dichtbij Schoenmaker alarmeerde de brand weer in de naburige gemeentewerk plaats. Daar is ook de brandweerka zerne zodat de brandweer snel ter plaatse was en het vuur kon doven, waarbij het gebouw grotendeels kon worden gespaard. Daarvoor werd door omstanders en personeel nog gespoten met de eigen brandslang en de brand blussers maar dat had weinig effect. De nu verbrande ziekenauto was een Mercedes van bijna drie jaar oud. De wagen werd per 1 januari j.l. door de gemeente aan het Ambulancebedrijf van mevrouw Smidt-Ellen overgedra gen. De wagen kostte destijds met in richting f95.000,— exclusief btw. De zelfde ambulance kost nu met bij- De toneelvereniging Sint Jan speelt in samenwerking met de dorpscommissie Den Burg zondagmiddag om 15.00 uur in hotel De Lindeboom het kinderstuk „De Wonderfiets." Het stuk handelt over drie rovers die proberen een oude vrouw te bestelen, Jeroen verhindert dit steeds en wordt daarbij geholpen door Titania. Van haar krijgt Jeroen dan een prachtig cadeau. Maar dan begint de ellende pas goed. Hoe het allemaal afloopt kan men zien in De Lindeboom. Toegang vanaf 6 jaar. Donateurs betalen f3,— en niet-dona- teurs betalen f4,— entree. komende kosten (keuring, e.d.) f125.550, Daar komen nog de kosten bij van inboedel, hulpmiddelen en apparatuur, waaronder beademingsap paratuur en een hartdefibrillator ter waarde van f23.000, Via de regionale ambulancedienst heeft het bedrijf onmiddellijk een ver vangende auto gekregen. Een definitie ve nieuwe ambulance kan direct worden geleverd, maar zal pas worden besteld als de Zaken met de verzekering zijn geregeld. In de werkplaats stond ook nog een Renault 5 personenwagen van de firma Schoenmaker zelf. Ook deze werd door het vuur beschadigd, evenals een brug van f20.000,— en diverse apparaten en gereedschappen. Ondanks deze schade kan het bedrijf van Schoenmaker ge woon doordraaien. De Fa. Jellema en Prins mag bij het restaurant op 't Kerckeland een mini- golfbaan aanleggen. Via een artikel 19 procedure zal medewerking worden verleend, omdat het plan op dit moment nog in strijd is met de agrarische be stemming van de grond. In het nieuwe uitbreidingsplan past de golfbaan echter precies. Een 23-jarige Texelse automobilist werd dinsdagnacht op de Elemert aan gehouden. Bij twee blaasproefcontroles bleek de automobilist teveel te hebben gedronken. Hem werd daarom ook een bloedproef afgenomen Op het bedrijf van de heer C.D. Bakker in Gerritsland is een lamme tje geboren met twee staarten en eveneens dubbel uitgevoerde ge slachtsdelen. Het is een rammetje dat door mensen uit de buurt reeds de benaming dubbeldekkertje" heeft gekregen. Het lam eet, drinkt en groeit uitstekend en ondervindt van de extra lichaamsdelen dus blijkbaar geen enkele last la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice, Het adres voor: partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel. 02222-252

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1