(jroen cZwartsJexeh in het laad van State behandelde zwaarschriften I m VAN HET I I RAADHUIS Veel festiviteiten bij jubileum Excelsior ESTEMMINGSPLAN BINNEN HALF JAAR RECHTSGELDIG? ïpannmg over ramperen bij de boer Mini-lammetje Aanrijding Mededelingen ran B.enW.\ Caravans Zwemwater bij Texel: goed I JAARGANG Nr. 9774 DINSDAG 19 APRIL 1983 -lie Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.: >veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,60per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60.398. )e zitting die de Raad van State donderdag in het raadhuis hield om beroepschriften tegen het Bestemmingsplan Buitengebied te fandelen, is een minder massale en langdurige aangelegenheid ge- ;st dan zich aanvankelijk liet aanzien. Van degenen die tegen het [temmingsplan een bezwaar hadden ingediend bij de Kroon, akte slechts een beperkt aantal van de gelegenheid gebruik om het >rd te voeren en de publieke belangstelling was zelfs zeer gering. |meeste extra stoelen die voor deze gelegenheid in de tot rechtzaal gebouwde raadzaal waren gezet, bleven leeg, zodat een aantal >ns de middagpauze kon worden opgeruimd. Is gevolg van de strakke leiding van [rzitter Mr. M.C. Verburg liepen de assies niet uit de hand. Er werd voor aakt dat alleen feiten naar voren [den gebracht die van belang waren ir nadere informatie en menings- ling. Veel van wat schriftelijk be- jikbaar was, hoefde niet te worden gelezen. Dat had onder andere tot jolg dat de pleidooien van burge- ister en wethouders, die twintig jina's besloegen, slechts voor ruim lelft hoefde te worden „voorgedra- De rest kon zo worden ingele- ensen die verder wilden gaan dan in het geven van zakelijke en infor- ieve informatie werden onverbidde- |jestopt. Dat ondervond bijvoorbeeld eer N. L. Vermeulen die de bijzon- status, die aan het Hogeberg- iied is toegekend, bestreed door het in van een zeer uitvoerige be- luwmg op cultuurhistorisch gebied, veel moeite slaagden de Staats- n erin hem tot zwijgen te brengen ir de moraal van het verhaal kwam wel tot zijn recht: mensen van :en die denken het landschap te iten beschermen door alles bij het Ie te laten, bereiken het tegen- elde van wat zij beogen, ie gemeentelijke verdediging van het emmingsplan werd vertolkt door 'el burgemeester J. A. Engelvaart als [houder D. F Schilling. ille betrokkenen waren het er over s dat de Raad van State uitstekend geïnformeerd over de Texelse si- lie met betrekking tot het bestem- igsplan en de reacties die daarop Bren geleverd door provincie, adviseur |belanghebbenden. De Staatsraden ren daags tevoren al op Texel aange- en en hadden uitvoerig het land- ip verkend, waarbij zij speciaal had- gelet op objecten die mogelijk de lende dag bij de behandeling van de 'aarschriften aan de orde zouden en. Daardoor was het mogelijk dat lijv. precies wisten waar het om ging 1 Dick Drijver uit Den Hoorn een dooi hield voor het geven van de be aming „schapenboet" aan het uurtje Molwerk 1. van duidelijkheid op. De kwestie van de agrarische enclaves in het duingebied bijvoorbeeld waar iedereen uit dacht te zijn, kwam opnieuw in een merkwaardig daglicht te staan door de mededeling van J. T Keizers van het Landbouw schap dat de landkaart waarop de agra rische enclaves staan aangegeven en waardoor het mogelijk is om ze agra risch te bestemmen, niet juist is. Er waren enkele enclaves vergeten en Keizers overhandigde een kaart die volgens hem wel volledig was. Of de extra gebieden nu alsnog in het plan worden opgenomen, valt te betwijfelen. Uit wat de Staatsraden er over op merkten kon worden opgemaakt dat de extra gebiedjes pas later, als het plan wordt gewijzigd, zullen worden toege voegd. Verwarring inplaats van duidelijkheid ontstond ook over het vraagstuk van het kamperen bij de boer. Zoals bekend heeft de adviseur van de Raad van State naar voren gebracht dat de mogelijkheden hiervoor aanzienlijk rui mer moeten worden dan thans in het ontwerp-plan staat en vrij algemeen bestond al de indruk dat de gemeente die ruimte wel zal móeten toestaan omdat de kampeerwet, die begin vol gend jaar in werking treedt als norm vijf tenten per erf aangeeft. De gemeente Texel is het daarmee volstrekt oneens. Vijf tenten per boerenerf zou betekenen dat het maximaal toelaatbare aantal slaapplaatsen van 47.000 in 1985 ruim schoots wordt overschreden. De ge meentelijke regels zullen echter onder geschikt moeten zijn aan de landelijke wetten, en de consequentie zou dus moeten zijn dat de gemeente het ma gische getal van 47.000 wat optrekt. De Staatsraden gaven tijdens de behan deling echter de indruk dat de gemeente wel degelijk de ruimte heeft om op het gebied van kamperen een eigen beleid te voeren. De kampeerwet, zo zei Mr. O.W.A Baron van Verschuur (goed bekend op Texel omdat hij er regelmatig jaagt) is slechts een raamwet. De gemeente moet bepalen tot hoever zij wil gaan. De ambtenaren van de af deling ruimtelijke ordening van de ge meente begrepen daar niets van want zij hadden zich al noodgedwongen bij de vijf tenten per erf neergelegd en ze wachten nu vol spanning hoe het zal aflopen. Geduld Ze zullen geduld moeten hebben want het zal nog maanden duren alvorens de Raad van State zijn standpunt heeft bepaald en dit als advies aan de Kroon zal voorleggen. Voorzitter Mr. M.C. Verburg schatte dat het advies over ongeveer twee maan den klaar zal zijn. Wanneer het Konin klijk Besluit zal afkomen (dus het abso lute eindoordeel dat het bestemmings plan rechtskracht geeft) is moeilijk te zeggen. Als het advies zonder meer wordt overgenomen kan het korte tijd later zijn, dus binnen een half jaar. Maar het is zeer wel denkbaar dat de minister nog tussenbeide komt en het veel langer gaat duren. Wat wel vast staat is het het bedoelde Koninklijk Besluit het meest omvangrijke zal worden dat in Neder land ooit is geproduceerd. Aanlegvergunningen Uit wat burgemeester Engelvaart naar voren bracht bleek dat de gemeente zich niet neerlegt bij de mening van de advi seur dat achteraf geen voorwaarden kunnen worden verbonden aan een aanlegvergunning en aan een vrijstel ling. Rechtszekerheid mag dan een Ide aal zijn, in de praktijk houdt rechts zekerheid niet altijd rechtvaardigheid en doelmatigheid in. Er is enige vrije beoor delingsruimte nodig. Zou dat niet mo gen, dan zou het aanlegvergunningen- stelsel veel te star worden. Het is vooral moeilijk te bepalen (er is weinig ervaring mee) welke inbreuken mogelijk zijn. Een goede overlegsituatie biedt voldoende rechtszekerheid. Zou de adviseur toch zijn zin krijgen dan zouden alle criteria moeten worden opgesomd waarbij gauw wat wordt vergeten, terwijl het ook mogelijk is dat uit voorzichtigheid tevéél zaken worden genoemd. Oude polders Wethouder Schilling liet weten dat de gemeente het niet eens is met de hogere landschappelijke status die de raads adviseur aan de polder Hoornder Nieuwland, De Grie en Buitenveld wil geven. De polders zijn ouder dan de PH polder maar het karakter verschilt: de perceelsvormen zijn strakker, het we genbeloop is anders. Verzet tekende de gemeente ook aan tegen de voorge stelde gewijzigde begrenzing van het Hogeberggebied. Niet erg logisch werd het gevonden dat de adviseur het gebied tot de Waddendijk wil uitbreiden in verband met de „beleving." Dat zou dan ook moeten gelden voor het gebied bij de Schilderweg en juist daar wil de adviseur een stuk Hogeberggebied schrappen. Bijdrageregeling Ook de wat geringschattende opmer kingen van de adviseur ten aanzien van de bijdrageregeling werden door Schil ling bestreden. De bijdrageregeling (be- Dit jaar bestaat de Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" 75 jaar en is het 25 jaar geleden dat de gelijknamige drumband werd opgericht. Reden voor de vereniging om gespreid over het hele jaar diverse feestelijkheden te organi seren. In de muziektuin te Oosterend zal 11 juni weer de strijd om de mevrouw Engelvaart-muziektrofee gestreden worden. Daarvoor treden vijf korpsen aan. Tijdens Oosterend Present, dat dit jaar „muziek" als thema heeft, wordt vanzelfsprekend veel aandacht aan het jubileum gegeven. Hoogtepunt hierbij is een muzikale show op 28 juli met medewerking van enkele grote showbands. De week waarin de oprichtingsdatum 26 september valt, is een feestweek voor de vereniging en de bewoners van Oosterend. Geopend wordt met een kort herdenkingsconcert in de Herv. kerk te Oosterend. Andere activiteiten die week zijn een lampionoptocht, een disco-avond, een teken- en kleurwed- strijd voor de jeugd van het basis onderwijs en een reünie van oud-leden. Voor dit laatste evenement is al belang stelling uit Amerika en Canada getoond. In de betreffende week zal aan de Slotskolk een feesttent worden opge richt waar de evenementen in plaats zullen vinden. Het jubileumjaar wordt afgesloten met een concert aan het eind van oktober. s bacteriologische kwaliteit van I zeewater van de Noordzee bij xe' is goed, zodat er zonder enig ""sar in kan worden gezwom- 'h Dit is gebleken bij metingen m het zomerseizoen 1982 zijn uit- 'oerd. De kwaliteit werd vastge- bij De Koog en bij Den Hoorn, resultaten van de metingen zijn rgelegd in de folder ,,Zwemwa- n Noordholland" die door de pro- "r* wordt verspreid. 'e meeste andere kustplaatsen in '"-holland moeten het met een wat uere kwaliteit zeewater doen. Met ordering van Huisduinen, dat ook kwalificatie „goed" heeft gekregen, et zeewater in Camperduin, '°nd aan Zee ^Vïik a^n 7pp pn idvoort 3ant/aarHh 'n rec^ttzaa^ veranderde raadzaal tijdens de hoorzitting van de Raad van State. Links bij de microfoon burgemeester Engelvaart en wethouder -aai ivddrCJDaar Schilling tijdens hun verdediging van de gemeentelijke planologische visie. doeld om extra hoge eisen aan gebou wen als gevolg van het landschap finan cieel te compenseren) is zelfs doorslag gevend geweest bij het accepteren van het plan door de gemeenteraad en is alleen daarom al gerechtvaardigd. Burgemeester Engelvaart pleitte voor instandhouding van het systeem van agrarische bebouwingsvlakken (bouw blokken) dat in het ontwerpplan is opgenomen en in het bijzonder voor de mogelijkheid dat B en W door middel van vrijstelling een nieuw bouwblok kunnen aanwijzen. De raadsadviseur had dat strijdig met de rechtszekerheid genoemd. Hij zou een dergelijke wijzi ging via artikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening geregeld willen zien. B en W vonden dat onvoldoende soepel. Er moet vlot gereageerd kunnen worden als door bedrijfssplitsingen of -samenvoegingen verandering in de bouwblokken moet worden gebracht. Dakhellingen Verzet werd ook geboden tegen het idee van de adviseur dat de dakhellingen in het oude land minimaal 30 graden zouden moeten zijn. Vroger, toen agrarische gebouwen lage zijmuren hadden, was een dak van dertig graden mooi in het landschap maar bij hogere muren en een grotere omvang van het gebouw ontstaat een zeer hoog, domi nerend geval. In het veelbesproken compromis met de provincie is dan ook een dakhelling van 20 graden geaccep teerd en dat blijkt in de praktijk prima te voldoen. Het „switchen" van twintig naar dertig graden zou bovendien door de bevolking niet worden geaccepteerd. In het Hogeberggebied is het wel aan vaardbaar omdat de bebouwing aldaar over het algemeen kleinschaliger is en waar in het geval van grotere gebouwen een oplossing kan worden gevonden zoals bij de heer Zijm aan de Leemkuil. Dat laatste is echter nogal kostbaar en daarom alleen in een beperkt gebied toelaatbaar. Vliegveld Vrij heftig verzette wethouder Schil ling zich tegen het advies van de adviseur dat het vliegveld niet als zodanig moet worden bestemd. De gemeente is hier al zeer terughoudend geweest door de normen van het struc tuurschema burgerluchtvaart met over te nemen (volgens die normen zou het aantal vliegbewegingen tot 80.000 per jaar mogen uitgroeien en de oppervlakte gebouwen zou 5 ha mogen beslaan) en een geleidelijke groeimogelijkheid tot on geveer 20.000 vliegbewegingen per jaar te bieden. Bovendien gaat de gemeente akkoord met het achterwege laten van verharde landingsbanen. ,,De raadsad viseur handelt raadselachtig door te stellen dat de luchtvaartwet min of meer bepalend zou moeten zijn voor het Lees verder PAGINA 4 Een schaap van de heer J. Maas in De Koog schonk het leven aan een lammetje van nauwelijks één kilo. Het diertje, niet groter dan een dwergkonijn mankeert overigens niets en groeit goed. Na drie dagen woog het 1200 gram. De moeder is een eenjarig zwart schaap en maakt deel uit van een koppel dat verzorgd wordt door de familie Schuijl van hotel Tatenhoven in De Koog. Het mini-lammetje kon aanvankelijk niet staan, maar dat is nu ook in orde. Drinken bij de moeder lukt nog niet zo erg, zodat het lammetje elke twee uur de fles krijgt. De oor zaak van het zeer geringe geboor tegewicht is onduidelijk maar het feit dat het moederdier eigenlijk nog te jong is, kan er verband mee houden. Het zwarte schaap toont zich overigens een zeer zorgzame moeder, wat bleek uit haar agres sieve reactie toen de baby op de foto moest. Een 5-jarig Texels jongetje stapte zaterdagmiddag uit zijn vaders auto die op de Bernhardlaan stond. Het jon getje zag een naderende andere wagen, die in de richting van de Koger- straat reed, niet en stak de weg over. De automobilist uit Weesp raakte het jongetje frontaal. Van lichamelijk letsel was echter geen sprake. De jongen werd met schrik door de ambulance thuisgebracht. De gemeentelijke verordening op de kampeerplaatsen en kampeermiddelen regelt onder meer het plaatsen van caravans bij partikuliere woningen. Op grond van de verordening kan een ca ravan worden geplaatst met een ver gunning van burgemeester en wethouders, mits aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. De provincie heeft echter hetzelfde in een verordening geregeld, waardoor de gemeentelijke verordening zijn werking heeft verloren. De provinciale tenten en caravanverordening staat toe dat gedurende het gehele jaar één toer- caravan bij een permanent bewoonde woning mag worden geplaatst. Onder een caravan dient men een toercaravan te verstaan, zoals dat in het normale spraakgebruik gebruikelijk is. Nadere informatie is te verkrijgen bij het provinciehuis te Haarlem of de gemeentesekretarie, kamer 209. Verwarring 'verigens leverde de zitting van don- da9 °ok wel eens het tegengestelde

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1