WERKGELEGENHEID VERBETERT WEINIG mKMI HIM* ,,Fire Fox". Schoenen opduiken in speelvijver AOT-aandelen van TESO en Gemeente naar nzh College wil weg langs Eendrachtdijk open Goede wetskennis bij reservisten WAT IK ZEGGEN WOU.." Noord-Ierse kinderen Informatiecentrum bescheiden van opzet Dienstwoning bij appartementen mag Extra geld voor „recre-actief' Illegale noodwoning moet gesloopt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 APRIi Howel in maart het totale aantal werklozen is gedaald door de invloed van het seizoen, is het totale werk- gelegenheidsbeeld op Texel weinig hoopgevend. Het aantal langdurig werklozen neemt toe: er zijn nu 223 mannen en 108 vrouwen langer dan zes maanden werkloos tegen in de voor gaande maand 186 om 71. In vergelij king met een jaar geleden omstreeks dezelfde tijd zijn er nu 130 mannen en 81 vrouwen méér werkloos. Door het seizoen nam de werkloos heid af met 56 mannen en 37 vrouwen. De vergelijking met het vorige jaar leert echter dat er toch weinig reden tot juichen is, er zijn veel minder werk zoekenden geweest die een seizoen- baan hebben kunnen krijgen dan in de voorgaande jaren. Voor mannen was vooral de bouw de sector die weer wat werk bood. In maart nam de werkloosheid daar af met 24 arbeidsplaatsen. Vrouwen kregen vooral horecabaantjes. In die sector nam de werkgelegenheid toe met 21 plaatsen. Het seizoen blijkt overigens een wijd uitstralend effect te hebben gehad in bijna alle sectoren nam de werkloosheid in maart af. Alleen in de visserij bleef het aantal werkzoekenden constant: 10. In de sectoroverigen" bij de dames nam het werkloosheidscijfer toe van 12 tot 15. Arbeidsbureau Vaak blijkt het arbeidsbureau de in stantie te zijn die werkgeverd en werk nemers bij elkaar brengt. In maart dienden werkgevers 67 nieuwe aanvra gen om personeel in, 53 daarvan werden door deze instelling afgehandeld, 10 aanvragen werden ingetrokken omdat in de vacature werd voorzien. Volgens een schatting van het bureau zullen deze zomer een kleine 500 mensen werkloos blijven. Dat is ongeveer 15% van de 3200 personen tellende be roepsbevolking van Texel. Van de 223 mannen die langer dan een half jaar geen baan hebben zijn er 112 die al meer dan een jaar inge schreven staan als werkzoekend. De bouw is hier duidelijk koploper met 36 man, andere sectoren met meer dan tien zulke langdurig werklozen zijn de me taal, de horeca, het verkeer (behalve de scheepvaart!, losse arbeiders en de groep waarvoor-geen geschikte soort werk is vast te stellen. Bij de werkloze vrouwen ligt het veelal anders, daar zit het merendeel 3 tot 6 maanden (80! of 6 tot 12 maanden (ook 80) zonder werk. Er zijn er „slechts" 28 die langer dan een jaar een baan zoeken. Hier vallen de klappen vooral in de hore ca gevolgd door handel, kantoor en onderwijs. Alleen bij die groep die meer De vijf leden van de Texelse reser- vepolitie beschikken over goede kennis van de wet. Evenals vorig jaar hebben zij de groepsprijs behaald in de .wetten- competitie" die door het district Alk maar was uitgeschreven. De hoogste score werd geboekt door G. Weijers uit Oudeschild. Nummer twee was Erik van der Spek. Bij de beste tien van het district was ook Hans Zijm die vorig jaar nummer één was en verder werden goede reusltaten geboekt door de heren Sangers en Postma. Instructeur van de groep is wachtmeester eerste klasse J. van der Meer. «■VIN VAN ItZlRS-BUTCN VtlUMTWOORDCUJOCO *N Ot RED*AT€ „Een druk programma en veel patat" onder deze kop in de T.C. van 12 april j.l. werd een overzicht gegeven van het programma dat Noord-Ierse kinderen werd aangeboden. Dat als onderdeel van het programma de film „Jesus Christ Superstar" vertoond werd, ge volgd door het kerkbezoek op zondag is m.i. een verkeerde keuze geweest van het organiserend comité. Wie de film kent, kap er over meeoordelen. Waarom kritiek? a. De film schetst een vals beeld van Christus als zoon van God. b. Door deze film wordt kinderen, en ook ouderen!, een beeld ingeprent dat hen bij de geloofsopvoeding meer schade toe zal brengen dan dat het hen goed zal doen. Ik denk aan het Bijbelse „gij zult het uw kinderen inprenten", hetgeen ik vertaal met „voorleven". c. In een tijd waarin het de jeugd in veel gevallen toch ontbreekt aan een stuk gezonde voorlichting door de media had men beter een film kunnen verto nen van bijv. Charlie Chaplin of over de Waddenzee. Overigens waren er de nodige goede programma-onderdelen, „wandelen, fietsen, rondleidingen en demonstraties" etc., die ongetwijfeld voor een stukje gezonde ontspanning zullen hebben gezorgd. J. C. Drijver, 't Harde dan een jaar het arbeidsbureau frequen- teerd valt de horeca terug en is de handel nummer één. Dit „horeca-ge- drag" is ook bij de mannen waar te nemen. Bijna de helft van de werkloze man nen is tussen de 25 en 39 jaar oud, evenals ruim een derde van de werkloze vrouwen. Als de leeftijdsopbouw van de groep werklozen in een grafiek zou moeten worden weergegeven zou er nóg een piek te zien zijn: in de leeftijds groep van 19 tot 22 jaar. De tussen liggende groep scoort opvallend lager. Ook opvallend is dat de aantallen werk loze mannen en vrouwen tot 22 jaar ongeveer gelijk zijn, in de hogere leef tijdsgroepen zijn de mannen sterk in de meerderheid. Het informatiecentrum van Staats bosbeheer in het „Sandershuis" zal bescheiden van opzet zijn. Het wordt een ruimte zonder personeel waar een paar banken en tafels komen en waar foto's en kaarten zullen hangen zodat het publiek zich kan oriënteren op het gebied waarin men zich bevindt. Staatsbosbeheer hanteert deze vorm van voorlichting in principe in elk voor publiek toegankelijk natuurgebied. De opzet van het centrum (een ongelukki ge naam voor een dergelijk onderko men) werd door Ing. Swellengrebel toegelicht jegens de contactraad van het NRC, nadat het college eerder te kennen had gegeven nog geen mede- werking aan het bouwplan voor het centrum te willen geven. Eerst moest worden uitgezocht in hoeverre er sprake was van concurrentie met het NRC, waarin het Staatsbosbeheer ook financieel vertegenwoordigd is. Van concurrentie of taakoverneming is echter geen sprake en B en W willen het verzoek van SBB dan ook honoreren. fiiftkp ir~nT\ "P W' /ipri r Mitchëll Garit'ICIirit Eas'twoódl is een -• voortreffelijke jachtvlieger bij de Ameri kaanse luchtmacht. Het is dan ook geen wonder dat hij wordt uitgekozen voor een bijzonder geheime en zeer riskante missie. Het is de Amerikaanse en Engel se inlichtendiensten bekend dat de Russen een jachtvliegtuig hebben ont worpen dat alles op dit gebied overtreft. Er is reeds een prototype van vervaar digd dat bekend is onder de naam „Fire Fox" Het is Gants opdracht naar Rus land te gaan en het toestel te stelen. Het verhaal voor deze film werd ontleend aan de roman „Fire Fox" van Craig Thomas. De film zal zwaar doorwegen op de filmervaringen van 's werelds meest succesvolle acteur Clint East wood. Hij bewees zichzelf reeds een degelijk regisseur te zijn en tevens een publiek-lokkend filmvertolker. Hij meet zichzelf een leidinggevende houding aan welke getuigt van de technische vaar digheid van de piloot, de zelfbeheersing in moeilijke omstandigheden en de moed wanneer hij oog in oog staat met zijn tegenstanders. „Fire Fox" brengt het publiek in spanning door de ontzag wekkende acties van luchtgevechten. Speciale effecten in een bijzonder knap kleed gestoken, tillen deze scenes naar een spectaculair niveau. Het geheel is technisch perfect verzorgd en maakt het werk tot een hoogstaande avonturen film. „Fire Fox" is te zien van vrijdag tot en met maandag en zondagmiddag. Het semen met Texelse kinderen houtbewerken werd leuk gevonden. Woensdagmiddag bezocht de Noordierse jeugd onder meer een pretpark in Hillegom. De aldaar aanwezige vijver kan bevaren worden met fietsboten. Gedurende die bezigheid verloor één van de meisjes een schoen waarop een paar ouderwets galante jonge lertjes zich onmiddellijk tot op het ondergoed ontkleedden om het schoeisel weer op te duiken. Kom daar nog maar eens om, tegenwoordig. Hun bergingspoging had overigens geen succes, zodat het meisje de dag op één schoen moest afmaken. Het programma blijft naar wens verlopen, de meeste activiteiten slaan goed aan bij de gasten. Hoogtepunten waren de afgelopen week wel het bezoek aan Dros Bakkerij, de sing-song in de RSG en de tocht naar Marken en Amsterdam. Maandag en dinsdag werden de twee scholengemeenschappen voor voortge zet onderwijs bezocht. Beide dagen kon vastgesteld worden dat er contact ont stond tussen de Ierse en de Texelse jeugd. Een speurtocht met leerlingen van de RSG en het gezamenlijk hout- bewerken bij het LBO bleken goed aan te slaan. Met behulp van LBO leerlingen werden diverse houten voorwerpjes ge maakt.' Bij éorrimlgépfwak''dê'htefvoor toegemeten tijd wat kort, er zijn nu nog kinderen' bezig tier werkje ih eigen'tijd' af te maken, een duidelijk teken van waar dering. De avond in de RSG werd onder meer gevuld door een popgroep die uit sluitend Nederlandstalige muziek bracht. Dat kwam niet over. Als besluit van de daar gevestigde toeristenindus- zongen, Engelstalige liedjes doe tot groot enthousiasme leidden. Geheel spontaan werden sommige teksten her schreven. „What shall we do with a drunken sailor" werd bijvoorbeeld om gezet in „What shall we do with a drunken leader" en het succes kon niet meer stuk. Bij het LBO viel op dat de kinderen uit lagere klassen beter in staat bleken contact te leggen dan hun school- genoten uit hogere klassen. Blijkbaar is daar een zekere portie onbevangenheid voor nodig. Samen De bus naar Marken en Amsterdam bleek een onverwachte extra attractie. De Ierse leiding had bandjes meege nomen met muziek van thuis, die luid keels werd meegezongen. De tijd in de bus was de eerste gelegenheid waarbij de groep samen was zonder dat er een programma-onderdeel werd afgewerkt en dat werd fijn gevonden. De reis doelen lieten overigens ook niet na indruk te maken. In Marken lieten veel De Noordhollandse Autobusonder neming NZH wil de aandelen van de Autobus Onderneming Texel, die nu nog in handen zijn van Teso en ge meente, overnemen. Teso gaat daar mee akkoord, wat logisch is omdat deze onderneming graag van de AOT aande len af wil en aanvankelijk vergeefs heeft geprobeerd ze aan de gemeente over te doen. Het ziet er naar uit dat ook de gemeente geen problemen heeft met de overdracht. De aandelenpakketten die nu nog bij Teso en gemeente gerusten, hebben elk een waarde van een ton en worden voor datzelfde bedrag over gedaan. Wethouder Daan Schilling vertelde in de woensdagavond gehouden verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dat hij vorige week over dit onderwerp een gesprek heeft gehad met AOT directeur Hooijberg, naar aanleiding van het verzoek van de NZH om de aandelen van de gemeente te mogen overnemen. Voor zover nu is te overzien zijn van de uvei dracht geen nadelen voor de Texel se gemeenschap te verwachten. Er zou zelfs voordeel in kunnen zitten omdat de NZH een grote organisatie is, die bij voorbeeld materieel op Texel kan in zetten in de zomer als er in de provincie minder, maar op Texel juist meer vraag naar openbaar vervoer is. Schilling ver telde dat hij had gezegd dat 't personeel geen bezwaren heeft en dat geen in krimping van het aantal diensten, ont slagen of verlies van opgebouwde rech ten is te verwachten De raadscommissie en vervolgens de gemeenteraad zal een definitief belsuit nemen als alle gegevens over deze zaak bekend zijn. In theorie betekent het verkopen van de aandelen aan de NZH dat de gemeente zijn invloed verliest, maar in de praktijk maakt het niets uit want zoals elke busonderneming werkt ook AOT met aanzienlijke verliezen en maakt in feite het rijk, dat voor de subsidie zorgt, grotendeels de dienst uit. Bij de AOT werken naast de directeur en een administratieve kracht 12 chauf feurs en twee monteurs. Het college wil de weg langs de Eendrachtdijk als rijwielpad openstellen enzr standpunt bekend maken aan het Waterschap. Het Waterschap heeft al eerdj kennen gegeven niet tegen openstelling te zijn, mits de partijen die betrokken vi bij het dijkoverleg in 1976 dat ook allemaal willen. kinderen zich fotograferen met een vrouw in klederdracht. Ze maakten ook met een ander aspect van de daar gevestigde toeristenindus trie kennis. Nadat ze een huis hadden bezichtigd sloot de gids voor een aantal van hen de deur. Hij wilde hen niet laten gaan voordat er een behoorlijke fooi was. "Dé lunè'h'Wefd''geb'rOïKfïh'tribtel Kat:' woude waar de jeugd duidelijk onder de indruk was" vanwat" zij als 'rijkdom' ervoeren. De rondvaart in Amsterdam kreeg onverdeelde belangstelling. Be zienswaardigheden als het kleinste huis of een hippieboot boeiden hen zeer. Vooral overigens het laatste fenomeen, omdat een verschijnsel als hippies in Ierland niet heeft bestaan. Eten Het eten heeft, naast natuurlijk de nodige frites, een paar nieuwigheden bevat. Barbecue bleek uitstekend in de smaak te vallen, voor koud buffet daar entegen moet je echt honger hebben. Een keer stond ook een echte pot van thuis op het menu: Irish Stew, gemaakt volgens aanwijzingen van een Ierse leid ster. De kinderen bleken over de kwali teit van dit eenpansgerecht goed te spreken te zijn. Er werd weer rauwe vis genuttigd, ditmaal in Marken en op een manier die niemand erg vond. Aan de kraam wer den enkele harinkjes verorberd. Dansen Dansen blijft leuk, in alle vormen. De diverse disco's worden zeer op prijs gesteld, in bepaalde gevallen, zoals in de RSG zelfs te kort gevonden. Volks dansen in De Wielewaal viel echter ook in de smaak. Dinsdagavond werd geoefend voor het programma dat tijdens de af scheidsavond zaterdag ten tonele zal worden gevoerd. De onderdelen zijn natuurlijk nog geheim maar het zou best kunnen dat er een dansje bijzit. Dat is niet het geval. Zoals bekend zijn de natuurbeschermingsorganisaties (uitgezonderd de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten) voor een af gesloten Eendrachtdijk. Ook het college huldigde het standpunt dat overeen stemming nodig is maar uit de reacties die recentelijk door de betrokkenen zijn gegeven moest men concluderen dat het 't beste is de eigen „neutraliteit" in deze te laten varen. Tal van instanties hebben reacties gegeven op deze kwestie. De Inspectie voor Natuurbehoud en Openluchtrecre atie, De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Werkgroep Land- schapszorg en de Stichting Natuur en Milieu zijn tegen openstelling met als voornaamste reden dat de rust van de vogels moet worden gewaarborgd. De Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft een enigszins afwijkend advies gegeven en zegt te willen streven naar een „mooie fietsroute" maar als dat buitendijks moet gebeuren (een fietspad over het dijktalud) moeten er waarborgen zijn dat de Schorren niet betreden zullen worden. Wel open Rijkswaterstaat is voor openstelling maar niet het hele jaar. Het voorstel van die kant is om de dijkweg van 1 juni tot 1 oktober open te stellen en het dijktalud Het college wil medewerking verlenen aan de bouw van een nieuwe dienst woning bij het appartementenbedrijf van H. Veenema en L. van de Wetering, Pontweg 198-210. Het collegebeleid is er nooit op gericht geweest de bouw van dienst woningen bij appartementen mogelijk te maken maar de afdeling ruimtelijke or dening was van mening dat nu een uit zondering kan worden gemaakt en dat een duidelijk standpunt over deze mate rie in de gewijzigde versie van het be stemmingsplan buitengebied moet wor den opgenomen. „Er moet een eensluidend beleid komen en mén kan zich afvragen of de bouw van een dienstwoning bij een levens vatbaar appartementenbedrijf wel zo onterecht is", aldus de afdeling RO, die uitlegt dat de Recreatie Appartementen (RA) bestemming niet sluitend is omdat het aanbrengen van centrale voorzie ningen in principe vrij is. Veenema en Van de Wetering willen de huidige dienstwoning gebruiken voor het aan brengen voor centrale voorzieningen en het college heeft daar geen bezwaar tegen. van 1 augustus tot 1 april. Van apij juni kan er dan volledige rust hee voor de broedende vogels. De se dorps- en dorpshuiswerk en het at comité Eierland hebben te kennen geven vóór openstelling te zijn.De s wil de dijkweg zelfs voor élle verke» hele jaar openstellen maar het 5; comité beperkt zich tot fietsers me; reden dat „confrontatie met de na- de mens stimuleert tot een nat bewuste houding." De afdeling algemene zaken van gemeente concludeert dat de gemea nu ook maar een duidelijk standp bekend moet maken, omdat de pan nu met vijf tegen één (Rijkswaters! niet tot overeenstemming kunnen men. Alle reacties zullen worden 4 gegeven aan het Waterschap, deze stantie is alleen gerechtigd de dijh open te stellen. Wethouder Schi was persoonlijk van mening dat dei voor alle verkeer open moet „omdf bevolking daarom vraagt", maar college als geheel heeft uiteind gekozen voor alleen fietsers. Het college zal een extra sul van ruim dertienduizend guide schikbaar stellen aan de Spon om het recreatiewerk deze zon financieren. Met dit geld kunne recreatieleiders het minimin ontvangen en zal het werk nieti als vrijwilligerswerk bescht worden. Uitbetalen van het minimumlu nodig omdat de Sportraad onlang navordering van duizenden ge kreeg van de bedrijfsvereniging recreatieleiders werden door instantie als personeel aangemm de eis is om met tereugweit kracht alle belastingen die dar gelden te betalen. Om herhaling van deze eis te men wil het college dat de ri. leiders bij de Sportraad in diens? en op basis van het minimi worden betaald. „Ingewikkelit" structies om te kunnen suggerers het hier vrijwilligerswerk kunnen dan achterwege bij Bovendien sluit het werken gezagsverhouding binnen actief" beter aan bij de organisati het toekomstige Sportraad-zomer Voor de recreatieleiders stond ai kelijk bijna f 11.000,— op de begi zijnde onkostenvergoeding. Deze die zal nu worden opgetrokken» f23.000, Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, wordt verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijver- straat, Binsbergenstraat, Brouwer straat. H. Boks moet een houten nood woning slopen die zonder vergun ning is goplaatst naast zijn schuur Schilderweg 258 op het industrie terrein in Oudeschild. De woning werd ontdekt toen ambtenaren naar aanleiding van een welstandsaan- vraag van Boks, ter plekke gingen kijken of op de plaats een woning mag worden gebouwd. De woning die Boks achter zijn schuur wil bouwen, is in strijd met het bestemmingsplan omdat de locatie buiten de aangegeven bouwstrook ligt. Naast de schuur is volgens de afdeling Ruimtelijke Ordening wel een woonhuis mogelijk dat als woonruimte met een „aanvullend karakter" op een bedrijventerrein omschreven kan worden. Boks beriep zich met zijn aan vraag al op de bestemmingsplanregel „aanvullend karakter" maar dat is niet mogelijk. De welstandscommissie oor deelde bovendien dat het materiaalgebruik en de plaats niet in overeenstemming zijn met de land schappelijke eisen. Het college zal de eigenaar van de klandestiene woning laten weten dat het gebouwtje aljj ken moet worden. Op de foto de illegale woning. Een horloge als geschenk verwoordt uw keuze voorelb vanaf f460, Casio horloges vanaf f29

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2