Uniek initiatief van Jaap Bakker Oorlog op Texel herleef in dorpshuis 't Skiltje 9 f 7 Kees kreeg z'n motor terug PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 APRIL De eerste Duitsers (bestemd voor de Noordbatterij) arriveerden in De Cocksdorp. (Foto J. ZukSema). Locomotief op de haven van Oudeschild. Vier van deze locomotieven reden met kipkarren vanaf de haven door de duinen tot de Badweg bij De Koog voor de aanvoer van materiaal ten behoeve van bunkerbouw e.d. De jeugd van Oudeschild reed graag mee met het treintje, maar daaraan kwam op 14 februari 1943 een eind toen een locomotief ter hoogte van De Schans werd beschoten door twee Engelse vliegtuigen. De machinist werd daarbij gedood maar stoker Teun Dekker kwam met de schrik vrij. Op de foto staat in de deuropening Groetje, de dochter van schipper Kooiman. (Foto van mevrouw Blok-Kooiman). De dorsmach/e van Grlsnlgt. De gangen van een dorsmachine werden door de Texelaars nauw keurig nagegaan. Op de foto ziet men hoe Jan Koopman het gevaarte vanuit het Doolhof weggetje de SchHderweg opstuurt. Tentoonstelling 1940 - 1945 30 april - 1 mei 1983 De in 1649 gegoten klok van de Hervormde kerk In Den Burg werd in 1943 door de Duitsers uit de toren gehaald en afgevoerd. Voordat de klok werd opgeladen sloegen jongens uit Den Burg er stukken uit die zij als aandenken bewaarden. Daar hadden zij na de oorlog spijt van want de klok werd niet door de Duitse oorlogsindustrie verwerkt en kwam weer terug naar Texel maar had toen als gevolg van de beschadiging een gebroken klank, zodat reparatie noodzakelijk was. Zaterdag 30 april en zondag 1 mei zal in Oudeschild een unieke manifestatie zijn te beleven. In en bij dorpshuis 't Skiltje wordt de tentoonstelling Texel in oorlogstijd" gehouden. Het bijzondere bestaat hierin dat deze keer niet de Russenoorlog of andere „echte" oorlogshandelingen in herinnering zullen worden geroepen, maar dat aandacht wordt besteed aan heel andere dingen, vooral aan de manier waarop de gewone burgerij leefde en werkte in die donkere periode. De tentoonstelling is een initiatief van Jaap Bakker die al vaker blijk heeft gegeven van bijzondere belangstelling en verzameldrift op het gebied van zeer plaatselijke „menselijke" geschiedenis. Maar deze keer heeft hij met behulp van tientallen anderen wel iets héél bijzonders op touw gezet waarvoor ongetwijfeld veel belangstelling zal bestaan. Te verwachten is dat op de tentoonstelling zoveel te zien zal zijn dat alles zo „levend" wordt gepresenteerd dat de Texelse oorlogsjaren werkelijk zullen herleven. Vooral de jongeren die zich een beeld vormen over hoe het was in de oorlog op Texel, denken al gauw aan de gruwelijke Georgische opstand in april 1945, waar zo ongeveer alles over bekend is en die telkens door herden kingen, bezoek van Georgiërs en aan dacht van de media opnieuw in de aandacht wordt gebracht. Maar hoe was het op het eiland in de vijf lange jaren die daaraan vooraf gingen? Saamhorigheid Jaap Bakker 153) zegt dat het vooral voor de jonge generatie interessant en nuttig is om te weten hoe het gewone dagelijkse leven zich in die tijd voltrok. Het was geen ongelukkige tijd. Van de oorlog zelf werd niet zoveel gemerkt, er werd geen honger geleden. Maar er waren allerlei beperkingen, alles was schaars en de aanwezigheid van de Duitsers liet zich drukkend voelen. Onder die omstandigheden bloeide het saamhorigheidsgevoel en het improvi satievermogen. Vindingrijk De Texelaars persten koolzaad om slaolie te krijgen, teelden tabak die „eigen teelt" werd genoemd, maakten stroop, zeep en solutie en sommigen zelfs boter en kaas. De dorsmachine bij de boer werd druk bezocht om 't graan, klompen werden bij de timmerrpan ver zoold en met meer dan honderd roei bootjes werd buiten de haven van Oudeschild visserij bedreven met „scharhoepels". Het mes werd aange zet voor het klandestien slachten van het varken en voor het snijden van anti- plofbanden voor de fiets. Bij de dorps smid stonden potten en pannen op een nieuwe bodem te wachten en brood- blikken werden in alle soorten en maten vervaardigd. Bij Bakkers Ijzerhandel liet men soms van een goede pan de bodem vervangen door een dunnere van aluminium, zodat het eten sneller warm was. In 1943 moesten de radio's worden ingeleverd en de Texelaars luisterden stiekum naar radio Oranje. Op last van de bezetter werden de gebouwen in de duinen waaronder het badhotel en Het Mieren nest afgebroken en uit de torens van de kerken werden de klokken gehaald. Het straatbeeld werd voor een deel bepaald door Duitsers maar ook door donker gekleurde soldaten, Brits-Indiërs die in Duitse krijgsdienst waren getreden, later gevolgd door Kaukasiërs en Georgiërs. Bonte afwisseling Tegen de lucht tekenden zich de condensstrepen af van geallieerde bom menwerpers die op weg waren naar Duitsland. De eerste lammeren brachten in 1943 tachtig gulden op, Kotex hield een konijnenkeuring en veearts Noordijk vierde zijn 25-jarig jubileum. M. E. van der Kerkhof ging bij Hotel Texel op de vuist met vier gewapende edelgermanen en verloor. Wie won, dat was Sietse Ros die schaakkampioen van Texel werd en Jan van der Wal uit De Koog, de man van de weerboompjes, overleed op 84-jarige leeftijd. Een onbekende schonk f25.000,— voor een motor- reddingboot en Kees Daalder en Joop Barhorst werden Nederlands kampioen in het bouwen van modelvliegtuigen. Herman van der Horst legde de laatste hand aan zijn Texel-film. Het leven was dus een bonte af wisseling van heel gewone, maar ook van schokkende en onverwachte dingen en altijd was er spanning. Doe het zeiven was meer regel dan uitzondering en de ruilhandel bloeide hevig. De ene dienst was de andere waard en wat je zelf niet kon liet je door een ander doen, of omgekeerd. Er werden sieraden gemaakt van vliegtuigglas, kinderen speelden met gril lig gevormde bomscherven, wanten werden gemaakt van konijnenvellen en Herman Steigstra uit Oost kocht in Door gevorderde Texelaars moesten op het strand palen in de grond worden palen waren bedoeld om een eventuele geallieerde landing te bemoeilijken. jaren boven water te halen zodat ze in en bij 't Skiltje kunnen worden getoond en gedemonstreerd, veelal door de eigenaars van deze curiositeiten die in de kleding van de veertiger jaren gesto ken zullen zijn terwijl ook voor een in de tijd passend decor zal worden gezorgd. Aan belangeloze medewerking voor het project was geen gebrek. Alles in werking Op het terrein bij 't Skiltje zal de touwslagerij van Steigstra in actie zijn, met als medewerkers Piet Slik en Jack Betsema. Peter Schagen zal hier met een oude Listergenerator electrtó opwekken en Kees de Ridder en I van Zweeden laten zien hoe het vis met de scharhoepel in zijn werk t de hal van het dorpshuis is de stand de fietsen met de anti-plofbanden r Jan van Leeuwen en Fedde de Jongl de grote zaal wordt een tiental gerlijke oorlogsactiviteiten" gedërrJ streerd. De bezoekers kunnen zien h eigen teelt tabak wordt verwerkt. Vei| wordt het persen van koolzaadolie i demonstreerd. Een koolzaadpers was een appti waaraan wegens de druk die er in opa hoge eisen werden gesteld. Enli Friesland een groter en beter touwslag- apparaat om voor boeren schapenspan nen en horenselen en voor de visserij uit restanten touw weer nieuw touw te maken, meestal in ruil voor voedsel. Op de Texelse wegen reden auto's met houtgasgeneratoren („gaspotten"), electriciteit werd opgewekt met kleine zelfgebouwde windmolens. De vlak voor de oorlog opgerichte muziekgroep, „De Rhytmische eilanders" bleef de hele oorlog regelmatig optreden bij allerlei gelegenheden, onder andere ten bate van de Rotterdamse oorlogslacht offers. Op en bij Texel kwamen meer dere geallieerde oorlogsvliegtuigen neer. Op het Texelse strand spoelden lijken aan van oorlogsvliegeniers die door de Duitsers met militaire eer werden begraven op de begraafplaats aan de Kogerweg. Voedsel was schaars op Texel maar toch was het een eiland van melk en honing in vergelijking met het honge rende west Nederland. Een paar hon derd Amsterdamse kinderen werden naar Texel gehaald; ze vonden gastvrij onthaal in tientallen gezinnen. Authentiek De tentoonstelling op 30 april en 1 mei zal de sfeer van weleer zo dicht mogelijk moeten benaderen. Jaap Bakker is meer dan een jaar bezig geweest met de voorbereidingen. Hij legde de vele con tacten en slaagde erin allerlei interes sante gebruiksartikelen uit de oorlogs- Kees Daalder heeft met zijn vriend portier van de Inselcommandant. Joop Barhorst voor en in de oorlog meer man keek hem aan en zei: ,,Zeg, jijti dan 200 vliegtuigmodellen gemaakt. Dat toch die modelbouwer?" En hij deei was voor die tijd geen kleinigheid ais deur naar de Inselcommandant tri men bedenkt dat alles met de hand hem open. Tot zijn stomme verbat gemaakt moest worden, want er waren zag de jongeman uit Eierland een toen nog geen hobbywinkels. {Kees: zijn eigengemaakte toestellen, a Een k/ossie hout met een erepelskil- glanzende Heinkel 115 bij de Komrn dertje, meer hadden we niet.") De ver- dant op tafel staan. ,,Hast du i kochte modellen hadden al een aardig gemacht?" vroeg hij, waarop Keesk bedrag opgeleverd zodat een motorfiets en krachtig antwoordde: ,,Jowohll"l aangekocht kon worden waarmee een hoge gezagsdrager deed langzaam i lang gekoesterde jongensdroom in ver- bureaula open, nam een stuk smet vulling ging. Een prachtig glimmende loos wit papier en schreef in km Irieël 250cc werd van eigenaar ver- regelmatig handschrift dat aan toom wisse/d maar de bezetter had zijn dezer brief het motorrijwiel ten stempel al zodanig op onze Texelse gegeven moest worden. Even Ir. samenleving gedrukt dat er op dergelijke stond Kees op de trap van Hotel Tt voertuigen niet meer gereden mocht net als Chamerla/n zwaaiend zijn rijkt worden. Zelfs het in bezit hebben was van stempels voorziene document verboden. Kees had zijn motor dan ook een paar voorbijgangers. En hij goed verstopt in een schuurtje achter derde als een veekoopman op ma zijn huis in Eierland, wachtend op de dagmorgen die een paar Tesselse lx bevrijding. Totdat op een goede dag tjes getild heeft. Hij knoopte zijn {zeg liever kwadetwee al te ijverige dicht en ging fluitend richting Vlijt, Russen aan het zoeken waren naar zonnige dag tegemoet, fietsen en dergelijke en tot hun stomme verbazing onder stro het motorrijwiel Bij de beschieting van Eierland in 'vonden. Het ding werd meegenomen Russenoorlog is het restant van r. naar Vlijt. Kees razend er achteraan, veertig vliegtuigmodellen verwen maar niets mocht baten. De wacht daar slechts vier exemplaren heeft Datk vertelde dat hij zich moest vervoegen op nog in bezit. Die krijgen dan ooki ■de Kommandantur in Den Burg hotel ereplaatsje op de tentoonstelling. Texel), 's Morgens meldde de jonge vliegtuigbouwer zich als eerste bij de Jaap B ,*,,,„,„e,e„eeeee*„eeeee*eeeeee**ee**4eeee***** De populaire band „De Rhytmische Eilanders" onder leiding van de in de Russenooriog omgekomen Wleb Ruiter. Van links naar rochtj. Ruiter, Henk Craanen, Karei Lemstra, Kees Witte, Joop Kikkert, Jurr. Beumkes en Joost Kant Bij een optreden van de band in Wink^^l enkele grammofoonplaten opgenomen, die tijdens de tentoonstelling in 't Skiltje te horen zijn en een goede indruk geven van *1 veelzijdige repertoire dat het gezelschap bracht De door Freek Vonk op band overgezette opnamen worden op de tentoonstelling ff" teerd door Tineke van Beek-Bakker. (Foto J. Nauta).

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8