De fiets van Marieke i' L II £ogbud) Wie helpt? /BIJDAG 22 APRII 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 f- X15-T *19 li ii4 9# -fc iiw o y 9>uz»*v**»wJ<- (5W4 1 ^AsAOe^v^ d^uAVMhflul^yv^K»! ClXtA^LaA sTX 19 van Krijnen was aan van de Texelse iottars, die door de Duitsers werden gevor- <j en als patrouillevaartuig dienst heeft ge- 7 in de Oostzee. De kotter was toen ge naard in Ronne op het Deense eiland olm. Het logboek dat aan boord werd kvonden toen de kotter weer in handen van de oorspronkelijke eigenaar, ver over gevaarlijke tochten. Menigmaal r? men mensen van gezonken schepen aan l'zie fotoI. Van de den gevorderde vtolse kotters kwamen er drio niet terug: de 124, 33 en 11. Na de oorlog hebben resp. Van der Vis, Drijver en Vlaming, i reis door het verwoeste Duitsland ge in de hoop hun schepen terug te tn, echter vergeefs. Het bedrag dat de ndse regering voor de verloren i uitkeerde voor de TX 24 f50.000,— de TX 33 en TX 11 f80.000, was lang niet ■eikend voor een nieuwe kotter, die toen )0t— kostte, te financieren. Dat was s een strop, ook al omdat de levertijd voor we schepen in verband met de materiaal- tarsto zeer lang was. ixelse smeden waren vermaard om de •raliteit van de persen die zij maakten, lap Bakker zelf laat zien hoe het ketel- ppen in zijn werk ging en de gebroe- >rs Van der Meer houden zich op de ntoonstelling bezig met klompen ver- ilen. Johan de Ridder en Henk Bar- rst verzorgen een stand die aan radio ranje is gewijd. Radio Oranje Uit de luidspreker of koptelefoon van radio of kristalontvanger zullen ithentieke opnamen klinken van Radio anje onder andere van de redevoering n Koningin Wilhelmina. Het inleveren in radio's is het onderwerp van een and van Dick Witte en Jaap Kuijper. el Haker en Ton Witte laten zien hoe as wordt gemaakt. De familie Hin van ijinigpshpizpn demonstreert hef boter nen en het tarwe malen. Een groep meszit in veertiger jaren-entourage te innen en Kobus Witte laat zien hoe at behulp van een fiets een was- achine werd aangedreven. In de kleine zaal van het dorpshuis srdt aandacht besteed aan de lucht- rlog bij Texel (in de Noordzee, Wad- ntee en IJsselmeer stortten 2000 allieerde vliegtuigen neer), unifor- en, documentatie en allerlei ander iin informatiemateriaal. De buitenge- aon interessante collectie is samen bracht door de verzamelaars Gerrit irrits, Piet Riteco, Rein van der Meer, lud Zeijlstra, Piet Standaart (met iteriaal van het vliegveld De Vlijt), im Beetling (over de Mok) en Cornelia n (distributiebonnen en krantenknip- Isl. In deze afdeling van het dorpshuis illen authentieke plaatopnamen zijn beluisteren van de Rhytmische Eilan- irs, met ondere andere het door Joop kkert en Karei Zijlstra gezongen lied Texelstrand met je prikkeldraad en jnen, wanneer zullen je baders weer rschijnen." Veel van het fotowerk is verzorgd lor Adne Westerlaken. Geluid en mu- ik zijn in goede handen bij Rob Bekker Freek Vonk. Opening Texel in oorlogstijd" zal zaterdag om If twee worden geopend door burge- lesterJ.A. Engelvaart en de journalist In het poldertje 't Horntje, in het huisRosalie woonde in de oorlog het echtpaar Leon de Puysselaar met zijn vrouw Marieke de Vos, kromgewerkte Jacques Brei figuren uit het vlakken Vlaand'ren Land, klein van stuk en taai als zoolleer. Leon had een racefiets maar Marie ke een gewone Gazelle met trom- melremmen en gezondheidszadel. Het was een pracht als deze men sen zondags naar Oudeschild ter kerke gingen, de kleine Belg stond dan al een tijdje voor de kerk met de broekveren nog om, te wachten op zijn vrouw, die het hoge tempo van haar aan de wielersport verslingerde echtgenoot lang niet bij kon hou den. De tweede wereldoorlog ging wat het dagelijks leven betrof, buiten de beschietingen en bom bardementen op Den Helder, tame lijk rustig aan hen voorbij. De Puysselaar molk zi/n enige koe en had een paar geiten, z'n vrouw spon wol, bakte brood, maakte zelf boter, spaarde bidprentjes van ko ningin Astrid en las de Tesselaar. De Duitse bezetting aan 't Horntje bestond uit 22 man, die het afweer geschut en het zoeklicht bedienden en gewoon wacht Hepen. Over het algemeen waren het correcte men sen, die ook moesten en het de bewoners niet bijzonder lastig maakten. Totdat Marieke op de morgen van 19 september 1944 opgeschrikt werd door het luid blaffen van haar hond Fokkie, die de komst van twee gewapende Duitse soldaten aankondigde, om de fietsen van de familie De Puys selaar in beslag te nemen. Marieke, die alleen thuis was, nam de bezem, ging voor haar fiets staan en zei in onvervlast Vlaams: ,,en die je vele, daar blijf de gij vanaf" en ze dulde geen tege- spraak. Ze had hem zelf verdiend, gekocht en betaald en voor de rest geen gezeur. De soldaten deden net of ze het niet hoorden en hadden al bijna de Gazelle van de bazin te pakken, toen Marieke tot actie overging en met de bezem slaande bewegingen maakte naar de beide Edelgermanen want ze was voor de duvel niet bang. De heren, toch wel enigszins geschrokken, vonden het verstandiger om maar rechtsom keer te maken en beloofden 's mid dags terug te komen met de dienst- doende officier, die op dat moment naar Den Helder was. Want bevel is bevel, niet waar En inderdaad, 's middags ver schenen de beide gelaarsde man nen weer, nu met de bewuste offi cier, gewapend en helmen op. Nou dat mocht ook wel bij Marieke. Ze stond ze al bij het hekje op te wachten, gewapend met haar on afscheidelijke wandelstok. „En als gij hier op het erf komt, dan ransel ik u eraf", zei ze tot de hoogste in rang, die de zaak rustig zou be- opiexen. Maar hij was nog geen twee stappen op haar erf of Marieke liet een speelse roffel met haar stok op zijn gehelmd officiershoofd neerkomen, waar een drummer van een hedendaagse popgroep jaloers op wezen zou. De mannen trokken zich terug en hielden snel krijgs raad, want de officier had wel hoge krijgskunde gestudeerd, maar de fiets van Marieke was daarin nooit behandeld. Wat er besproken is, vertelt de historie met, maar de be zetters gingen al pratend zonder om te kijken naar hun commandopost terug en leden een mini-nederlaag, die niet in de geschiedenisboeken van Dr. L. de Jong is terug te vinden. En Marieke? Die stond breed zwaaiend met de wandelstok en haar blaffende hond op haar erf en riep de officier op een niet mis te verstane toon nog na van waagde gij het niet meer hier te komen, manneke" en keek streng als een oude schooljuffrouw. De oorlog zou nog acht maanden duren, maar de fiets van Marieke de Vos is nooit en te nimmer in Duitse handen ge weest. Het huis „Rosalie" moest wor den gesloopt toen in 't Horntje de gebouwen van het NIOZ kwamen. Jarenlang heeft het naambordje in de NlOZ-kantine gehangen, maar onlangs werd het weer aan de familie De Puysselaar in Harlingen teruggegeven. Dat gebeurde bij wijze van stil eerbetoon aan die twee hardwerkende mensen die het ritme van hun dagelijks leven in de oorlog niet graag verstoord zagen door een vijand en zeker niet door een gewapende. Jaap Bakker. Leo Thuring. Laatstgenoemde was een van de Amsterdamse kinderen die in de oorlog op Texel verbleven. Hij genoot gastvrijheid bij de familie Smit van ,,Sonja" in De Westen. Beide heren zullen in passende kledij met twee 40-jarige fietsen op anti-plofbanden een tocht maken van het dorpshuis naar de boerderij van Jaap Zuidewind bij de Schilderweg aan de rand van Oude schild. Daar moeten zij, net als toen, koolzaad, wol, tarwe en melk zien te krijgen. Die spullen worden op de fiets gesjord en vervolgens keren de mannen onder hopelijk grote belangstelling terug naar het dorpshuis, waar dan begonnen I" Begrafenis van een gesneuvelde, aangespoelde Duitse vliegenier. In het begin van de oorlog gebeurde dat nog met groot militair ceremonieel, later werden de teraardebestellingen steeds soberder. De foto werd op 2S september 1940 genomen door mevrouw Beers Erd vanaf het balkon van haar woning aan de Groenep/aats. Op de voorgrond het terras van hotel Texel. 13 Juni 1943. Het wrak van de Halifax bommenwerper die neerstortte op het land van Kikkert en Roeper, achter hoeve „Capnle" In de Prins Hendrikpolder. Het toestel verongelukte op zijn dertiende 11 vlucht, waarbij vier van de zeven bemanningsleden omkwamen. Een van de over levenden was de boordschutter Jerry Huston (uit Bancroft, Canadadie In 1977 opnieuw op Texel was om het graf van zijn kameraden te bezoeken. De foto Is (via Ab Jansenf afkomstig uit het archief van Rolf Leuch, de man die de bommenwerper neerschoot. Luchtslag boven de Texelstroom. Meer dan twintig Duitse schepen worden belaagd door de RAF op 29 september 1944. De witte wolkjes zijn afkomstig van ontplofte granaten, afgevuurd door kustbatterijen en schepen. Op de achtergrond van deze vanuit een der betrokken vliegtuigen gemaakte foto is duidelijk Texel te zien met de Mokbaai en 't Horntje. (foto Imperial War Museum, Londen, verkregen via verzamelaar P. Ritecol. kan worden met spinnen, koolzaadper sen, tarwe malen, enz. Engelvaart en Thuring zullen voor hun inspanning worden beloond met een eigengebak ken boterham (natuurlijk met zelfge maakte boter en kaas) een beker melk zó van de koe en ze mogen ook nog een eigen teelt rokertje opsteken.... De tentoonstelling is open op zaterdag van 13.30 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Dat laatste is mogelijk omdat alle betrokkenen gratis in actie zijn geweest, wat niet wegneemt dat Jaap Bakker on vermijdelijke kosten heeft moeten ma ken. ,,AI mijn zakgeld is er in gaan zitten, maar ik denk dat het goed besteed is omdat het erg belangrijk is dat vooral de jeugd van deze wegwerp maatschappij een indruk krijgt hoe een vorige generatie met weinig middelen het klaarspeelde in de oorlog letterlijk en figuurlijk de lamp brandende te houden. Als we daarin slagen, zijn we al dik tevreden." Bij de uitgang zal echter een collec tebus staan en verwacht mag worden dat de meeste bezoekers die niet zomaar voorbij zullen lopen. Met een bijdrage helpen ze Jaap Bakker bij het voort zetten van zijn activiteiten op cultuur historisch gebied. Een bibliotheek bus, bestemd voor Duitse soldaten op Texel aan boord ven de „Dokter Wagemaker". In het stuurhuis kapitein List die bij de Duitsers niet populair was, omdat hij zijn mening over de bezetters onomwonden verkondigde. De foto is van Duitse herkomst en kwam beschikbaar dank zij H. van Dieren op Terschelling. fon Braven (links) en Arie Koopman bij hun door een houtgasgenerator aangedreven melkauto. De gaspotten waren verre van ideaal. Ze storingen en waren daardoor voor Iedere chauffeur een nachtmerrie. (Foto familie Den Braven). Met het inzamelen van spullen die op de manifestatie Texel in oorlogstijd" kunnen worden ge toond zijn Jaap Bakker en zijn medewerkers nog volop bezig. Er wordt nog gezocht naar foto's van de touwslagerij van Steigstra, scharhoepelbootjes (alleen Drijver uit Oosterend maakte er meer dan tachtigl), op en bij Texel neer gestorte vliegtuigen. Verder wordt gehoopt dat er mensen zijn die nog lekstoppen, fosforspeldjes, vlieg tuigonderdelen, grammofoonplaten (Ramblers, Eddy Christiani, e.d.) en oude radio's hebben. En is er nog iemand die foto's heeft van de paardentram? De organisa tie staat er borg voor dat men de spullen na afloop weer onbescha digd terug krijgt. Beslist géén be hoefte bestaat er aan distributie bonnen en materiaal dat betrekking heeft op de Russenoorlog. Jaap Bakker is te bereiken via telefoon 02220-3918. Een van de velen. Op 17 Juli 1941 vond de landarbeider Dirk Maas (wonende op De Tuinbouw aan de dijk bij de Schans) het stoffelijk overschot van de RAF boordschutter sergeant B. Hassall. Het lijk, dat werd geborgen door gemeenteveldwachter Goènga en gemeentewerk man Plet Sp/gt vertoonde kogelgaten in de hals; zijn ring droeg de Initialen W. T. De 24-jarige Engelsman werd volgens de Duitse weermacht met militaire eer begraven op de begraaf plaats in Den Burg. Op de tentoonstelling In Oudeschild Is de luchtoorlog boven en bij Texel het enige „echte" ooriogsonderwerp waaraan vrij veel aandacht wordt besteed. De organisa toren zijn nl. van mening dat dit aspect tot dusver te weinig aandacht heeft gehad. Jaap Bakker: We hebben geen enkel bezwaar tegen die Jaarlijkse herdenking van de Russenooriog maar het wordt hoog tijd dat ook eens wordt gedacht aan al die geallieerde vliegers die In onze omgeving ook voor de goede zaak zijn gevallen". (Foto: G. van Heerwaarden).

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9