(jroen ^warts jéxels in het „Woelige Hoek" liever geen bijzondere basisschool Lions veiling zette ƒ75.000— om Texelaars in herfstvakantie naar Georgië Wethouder in commissie Welzijn-. Leegwater kocht voor f16.000 Speciale reis met speciaal programma Praten over het ether-experiment Aanrijding bij voorsorteren Gestolen bromfiets snel gevonden Uitgeweken voor konijn Frontale botsing op fietspad Aangepast gebruik Eendrachtelijk is mogelijk L JAARGANG Nr. 9776 DINSDAG 26 APRIL 1983 factie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.' nieveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, e,oon (02X0) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent, Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60 398. - Wethouder P.A. Zagers toonde zich donderdegavond in de raadscommis- lle voor welzijnszaken geen voorstander van het plan dat het bestuur van de uts kleuterschool „De Woelige Hoek" naar voren heeft gebracht om sa- ■n met de openbare lagere Thijsseschool een bijzondere basisschool te irmen waarin ouders en gemeente evenveel te vertellen hebben. De bij de 'oslige Hoek betrokken ouders voelen weinig voor het op laten gaan van lun" kleuterschool in een grote, door de gemeente bestuurde (openbare) itlstchool. De gemeente wil echter dat de Thijsseschool openbaar blijft en ilgens Zegers wil de oudercommissie van die school dat ook. De commis- iprak zich verder uit voor het verlengen met één jaar van de ar- ildsplaats van de derde leerkracht aan de Kompasschool. J „Het is natuurlijk het goed recht van de oudercommissie om van de Woelige Hoek een bijzondere basisschool te wil len maken, maar ik raad het hen af. Op die manier ontstaan letterlijk naast ei- ar twee noodlijdende scholen." Fusie n beiden zou in het plan van de Woeli- Hoek leiden tot het bestaan van drie zondere en geen openbare basisscho- i in Den Burg, een al evenzeer onge- inste situatie volgens de wethouder. Zijn CDA-genoot Ate Rienstra om- hreef de situatie van het basisonder- jsin Den Burg als „verwarrend en on- ker". Enerzijds vindt zijn partij dat de idets voor de school verantwoordelijk Daten zijn (bijzonder onderwijs), an- irzijds moet het gemeentebestuur er or zorgen dat er openbaar onderwijs Den Burg is. Hij twijfelde aan de wen- lijkheid van samenwerking van de ou- irs en het gemeentebestuur in één stuur. Dat zou voor die laatste groep rwarrend en onbevredigend zijn. De uze moet volgens hem gaan tussen n echte bijzondere school en een ech- openbare school. Waalse toestanden Pakt-man Daan Welboren wees op de rloed die de ouders via de sdenzeggenschapsraad kunnen uitoe- nen. Dit nieuwe, wettelijk geregelde ipraakorgaan biedt voldoende waar- igen voor het tegengaan van een al te ireaucratische aanpak van het school- ran. Hij dacht dan ook dat de tegen- Bnd van het kleuterschoolbestuur ir op sentimenten dan op nuchter (Stand was gegrondvest. Peter Bakker 'SPI voegde daaraan toe dat de extra aatsen die aan die raad kunnen wor- m toegevoegd na de fusie van beide holen aan „Woelige Hoekers" kunnen ordon toegekend. Bakker toonde be- ip voor het standpunt van het kleuter- hoolbestuur. Hoewel beide onderwijs- stellingen oppervlakkig gezien door in ligging bij elkaar lijken te horen, is dat in de praktijk niet zo. Hij wees op de rke band die de ouders met de kleu- chool hebben, iets dat onder meer tot uiting komt als een klusje opgeknapt it worden. Dat gaat bij de Woelige iek aanmerkelijk sneller dan bij de an- ire scholen. Toch meende het raadslid ihter het collegestandpunt te moeten an om „Waalse" toestanden te irmijden. Joop van der Meer conformeerde zich nder toelichting aan het collegestand- int en een afgevaardigde van Texels 'lang was niet aanwezig, zodat Zegers tot zijn genoegen kon constateren dat de commissie unaniem achter het colle- 90 stond. Hij zegde toe te blijven over- lacaen, iets dat overigens ook in Woeli- 9e Hoek-kringen wordt nagestreefd. Kiezen De kleuterscholen hebben moeten 'en of zij openbaar of bijzonder willen "den. Geen enkele kleuterschool «k een uitgesproken tegenstander io openbare basisscholen te zijn. Ze is deelde mee dat inmiddels de kleu- icholen van Den Hoorn, Oudeschild De Cocksdorp verklaard hebben met i" die plaatsen gevestigde lagere holen een openbare basisschool te '"en vormen. De kleuterschool van 'stenend wordt opgedeeld tussen de instelijke en de openbare lagere school dat dorp. In De Koog blijkt het moeilijk liooen, daar kan men niet tot een tg komen. Volgens berekeningen van de ge- ante zou Texel wettelijk 6 openbare '«scholen mogen hebben. Dat bete- 'nt dat de openbare lagere scholen van arland en De Waal zouden moeten af- '"®n, tenzij voor die dorpen een uitzon- 'nng kan worden gemaakt. De ver- ichting is dat dit voor Eierland zal luk- voor De Waal ligt dat moeilijker, n zal het beleid van de gemeente er- °P gericht blijven ook deze school in stand te houden. Zegers wees er echter wel op dat er 24 leerlingen moeten zijn om kans van slagen te hebben. De openbare lagere scholen van De Cocksdorp en Oosterend moeten vol gens hem in het komende jaar allebei een leerkracht missen. Hilariteit „Uw beleid is mijn beleid, in deze zaak tenminste". Met deze kernachtige ver klaring over het handhaven van de derde leerkracht aan de LOM-Kompasschool wekte Peter Bakker enige hilariteit bij de overige commissieleden op, die zich overigens ook allemaal achter het colle- gebeleid schaarden. „Dan kan ik de be handeling van dit onderwerp in de raad met vertrouwen tegemoet zien", consta teerde Zegers met zichtbaar genoegen, een genoegen dat overigens voor een deel ook wel zal zijn voortgekomen uit de vlotte en prettige manier waarop de vergadering verliep. De bijeenkomst kon dan ook al om kwart over negen geslo ten worden. Een belangrijke overweging voor het handhaven van die derde leerkracht komt voort uit het streven naar ver zelfstandiging van de school die, zoals bekend nu dependance van de Helderse LOM-school is. Als de derde leerkracht blijft zou het vertrouwen van de ouders zodanig kunnen toenemen dat het leer lingenaantal van de school verder groeit. Het ziet er overigens voor de school minder somber uit dan enige tijd gele den werd verondersteld. Weliswaaar gaat er een vrij fors aantal leerlingen weg maar komen er ook weer genoeg bij om het aantal van omstreeks dertig in stand te houden. Zegers lichtte toe dat de school misschien met een „verlaagd stichtingsgetal" zelfstandig zou kunnen worden, maar hoeveel leerlingen er dan minimaal moeten zijn is nog niet be kend. Daar is geen vaste norm voor, het wordt van geval tot geval door het rijk beoordeeld. Reiskosten In de sector „gymlessen aan lager on derwijs" stelde het college twee bespa rende maatregelen voor, het drukken van de reiskosten van vakleerkrachten en het opnemen van zwemles in gymlessen. De reiskostenbesparing moet deels uit een betere verdeling van het werk voortkomen. Nu geven alle drie vakleer krachten bijna overal les, door een regio- indeling zou dat te vereenvoudigen zijn. Op de lagere scholen van Eierland en De Cocsdorp zou het dan nog gebeuren dat er twee verschillende vakleerkrachten lesgeven, maar verder niet meer. Als er dan ook nog efficient geroosterd wordt is bijna tweeduizend gulden te besparen. Als bovendien per leraar 35 kilometer per week als niet te vergoeden woon werkverkeer wordt aangemerkt, loopt de besparing op tot ruim vier duizend gul den per jaar. Deze oplossing vond de in stemming van het merendeel van de commissie. Zwemlessen De tweede besparende maatregel is het laten geven van zwemlessen door de vakleerkrachten lichamelijke opvoeding. Tot nu toe werd dit door part-time werk- nemeis van het zwembad verzorgd bui ten het normale lesrooster van de kinde ren om. De zwemles zou nu binnen dat rooster kunnen vallen. Voor de uren die dan vrijkomen zouden de onderwijzers (klasseleerkrachten) gym kunnen geven in de daarvoor vrijgehouden sportvoor- zieningen. De scholen en vakleerkrach ten waren volgens Zegers niet zo blij met dit plan, iets dat Peter Bakker wel kon begrijpen. „Dit scheelt zo'n 35% bewe- gingsles per jaar. We moeten niet te gauw sentimenteel worden, maar er gaan kinderen in die leeftijd van sportve renigingen af omdat dat te duur wordt. Bovendien heeft het college altijd het uitgangspunt gehanteerd dat de rand- voorzieningen van het onderwijs onver- (Lees verder pagina 2) De boedelveiling van de Lionsclub afgelopen weekend leverde de orga nisatoren ongeveer ƒ15,000 op. Dit bedrag kwam tot stand door de commissie van totaal 15% die op de transacties werd geheven en door opbrengst van de verkoop van snacks en dranken. De grootste ko per was wel Dirk Leegwater uit Oost, die voor ƒ16.000— spullen kocht, inclusief een vrachtwagen om de handel in te vervoeren. De Lions zijn bijzonder tevreden over het behaalde resultaat. Er is weinig on verkocht gebleven en algemeen bestond de indruk dat de kwaliteit van de aange voerde waar beter was dan in het afgelo pen jaar. Toen werd f57.000,— omgezet. Volgend jaar komt er weer een veiling, maar dan zal nog beter op de verkoop baarheid van de aangevoerde spullen worden gelet. Zaterdagavond omstreeks Een speciale reis met een speciaal programma voor een spe ciale prijs. Die terminologie is van toepassing op de tiendaagse geheel verzorgde vliegreis die Texelaars in de a.s. herfstvakan tie zullen kunnen maken naar de Sowjet-republiek Georgië. Het Staatsreisbureau Intourist heeft laten weten dat de reis niet meer kost dan f1537,- per persoon, alles inbegrepen, als zich tenminste 21 personen aanmelden. Verwacht mag worden dat dit aantal met gemak zal worden gehaald. Het plan voor de reis naar Georgië door een grotere groep Texelaars werd vorig jaar geboren toen burgemeester J. A. Engelvaart en zijn vrouw in Georgië op bezoek waren. De burgemeester van Tiblisi liet toen blijken dat zijn gemeente prijs stelt op blijvende uitwisselingsbe- zoeken. Tiblisi onderhoudt met diverse grotere steden in de wereld (w.o. Saar- brücken in Duitsland en Nantes in Frankrijk) een zg. stedenband, bedoeld om culturele contacten te stimuleren. Hoewel Texel niet als grote stad kan worden aangemerkt, meende men dat ons eiland ook in de stedenband moest worden opgenomen, gezien de uit de „Russenoorlog" daterende contacten. Burgemeester haakte hierop in en gaf te kennen dat veel Texelaars ongetwijfeld graag eens naar Georgië zouden reizen als zoiets zou worden georganiseerd en als het niet te duur zou zijn. Het heeft geruime tijd geduurd maar vorige week kreeg de burgemeester een brief van het Amsterdamse reisburo Vernu (gespecialiseerd in reizen naar Oost-Europa) waaruit bleek dat een en ander zijn beslag heeft gekregen. Intou rist Moskou heeft een reis samengesteld die samenvalt met de Nederlandse herfst-vakantie: van zaterdag 15 tot maandag 24 oktober. Zoals gebruikelijk wordt gevlogen via Moskou. De heenreis wordt zaterdag gemaakt met een toestel van Aeroflot dat om 12.05 uur van Schiphol vertrekt en in Moskou (via een tussenstop van ongeveer een uur in Warschau) aan komt om 18.35 uur plaatselijke tijd. Van de luchthaven wordt men naar het hotel in Moskou gebracht waar het diner wordt gebruikt, 's Avonds wordt een rondrit door de stad gemaakt en zal een circusvoorstelling worden bijgewoond. waarvoor plaatsen worden gereser veerd. De volgende dag vervoer naar het vliegveld en aansluitend de vliegreis naar Tiblisi waar men ook in een hotel wordt ondergebracht, volledig pension evenals in Moskou. Het verblijf in Tiblisi duurt vijf dagen. Door de autoriteiten ter plaatse zal een passend programma worden aangeboden, waarover verder nog niets bekend is. Aangenomen mag worden dat allerlei bezienswaardighe den in de omgeving zullen worden beke ken en ongetwijfeld zal een ontvangst door het gemeentebestuur en een ont moeting met oud-strijders op het pro gramma staan. De negende dag vliegt het gezelschap weer naar Moskou, van waar na een hotelovernachting terugge vlogen wordt naar Amsterdam, nu per KLM toestel. Aankomst op Schiphol 13.05 uur. Mocht het aantal van 21 deelnemers niet worden gehaald, dan geldt een iets hogere prijs. Wie een éénpersoons ka mer wil moet een toeslag van veertig gulden per dag betalen. Opgave Het is de bedoeling dat burgemeester Engelvaart ook meegaat. De burge meester zal als aanvoerder van de Texel se groep fungeren en aldus aan het be zoek een officieel tintje geven. Het is van belang dat spoedig vast staat dat voor de reis voldoende be langstelling bestaat. Wie zin heeft om mee te gaan, wordt verzocht zich op te geven bij de redactie van de Texelse Courant en wel binnen een week. Telefoon 02220-2741. Het is de bedoeling kort daarop een in formatiebijeenkomst te beleggen, waarna men zich definitief kan aan melden zodat er ruimschoots tijd is voor het aanvragen van de visa en andere voorbereidingen. half acht werden de laatste kavels ge veild, vrijdagavond was men begonnen. Het is nog niet bekend voor welk doel de opbrengst wordt aangewend. Er zijn bijzonder veel aanvragen binnengeko men maar de club kiest zelf een doel. Over een week of drie zal bekend wor den gemaakt waar het geld dit jaar heengaat. Dirk Leegwater heeft dus 20% van de verkochte waar voor zijn rekening geno men, maar hij verklaarde bovendien nog erg tactisch te hebben geboden. „Ik heb aardig wat prijzen op zitten drijven, maar het enige waar ik aan ben blijven hangen is een snijmachine voor plakjes kaas. Dat Woensdag komen mensen van de Vara en de NOS naar Texel om met vertegenwoordigers van de Stichting Lokale Omroep Texel te praten over het ether-experiment met plaatselijke omroep dat op 17 ju ni moet plaatsvinden. Bekeken zal worden of hotel De Llndeboom-Texel de vereiste mogelijkheden biedt om als studio te fungeren en ook zal worden vastgesteld waar de zender moet worden geplaatst. Om 19.00 uur zal in het raadhuis over de sa menstelling van het programma worden vergaderd. Op deze bijeen komst zijn ook mensen welkom die hebben laten weten op een of ande re manier aan het experiment te wil len meewerken, in het bijzonder wordt gehoopt op belangstelling van jeugdige zijde, aangezien nadrukke lijk prijs wordt gesteld op een bijdra ge aan het programma van de zijde van jongeren. Vrijdagmiddag rond zes uur deed zich bij het pompstation aan de Postweg ter hoogte van het vlieg veld een aanrijding voor met alleen materiële schade. Een 31-jarige Texelse reed richting De Cocksdorp en wilde bij het pompstation linksaf slaan om te tanken. Daarbij lette ze niet op een tegemoetkomende auto en een botsing in de flank was het ge volg. Beide auto's liepen veel plaatscha- de op. Vrijdagmiddag werd op 't Horntje een Zundapp bromfiets gestolen die ei gendom was van een 20-jarige Texelaar. De daders werden echter gesignaleerd toen zij met de gestolen brommer de boot opreden en konden even later in Den Helder worden aangehouden. Het waren twee jongens uit Den Helder. heeft me een joet gekost. Een gedeelte van de handel, die ik nu gekocht heb, verkoop ik weer", aldus Leegwater. Hij heeft dit overigens niet zomaar gedaan. „Ik vind het heel belangrijk dat de gewo ne mensen wat kunnen kopen op zo'n veiling. Ik heb dan ook alleen maar bij handelaren mee zitten bieden. Eigenlijk zouden die handelaren helemaal niet op die veilig moeten komen." Auto in de sloot Een 31-jarige vrouw uit De Cocks dorp moest donderdagnacht om kwart over twaalf op de Postweg uitwijken voor een konijn. Ze remde en raakte met haar auto in een slip waarna de auto over de kop sloeg en in de sloot belandde. De automobiliste bleef ongedeerd en ook de schade aan de auto viel mee. Na dat de wagen uit de sloot was getakeld kon de vrouw de rit naar huis vervolgen. Donderdagavond om kwart voor elf gebeurde op het fietspad Den Burg-Oudeschild een frontale bot sing tussen een fiets en een brommer. Een van beiden reed teveel links en door onoplettendheid klapte de brom mer bovenop de fiets. Op de fiets reed een vrouw uit Den Burg en de brommer werd bestuurd door een 17-jarige Texe laar. Laatstgenoemde liep een hersen schudding op en moest samen met de wielrijdster die diverse kneuzingen had, naar het Gemini ziekenhuis in Den Hel der worden gebracht. Fiets en brommer waren zwaar beschadigd. Rijkswaterstaat: Er blijken misverstanden te zijn in zake het advies dat de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat heeft uit gebracht inzake de openstelling voor het verkeer van de dijkwegen van de Eendrachtpolder. Rijkswaterstaat denkt dat aan de belangen van zo wel fietsers als de natuur tegemoet kan worden gekomen door een deel van het jaar alleen de landzijde van de dijk open te stellen en de rest van het jaar alleen de zeezijde. Omdat in de winterperiode de rotgan zen in de polder zijn kan de rust van de dieren worden verzekerd door fietsers al leen toe te laten op het pad langs de zee kant van de dijk. Vanuit de polder is daar niets van te merken en voor de Schorren is het ook niet schadelijk omdat daar dan nog geen vogelactiviteit is. In het voorjaar wordt de situatie omgekeerd. Dan zijn de rotganzen weg en begint op de Schorren het broedseizoen, zodat dan zonder bezwaar gefietst kan worden op de weg aan de landzijde van de dijk.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1