(jroen c2wartrjexels in het hart VV komt met nieuw systeem iddenstandsbijdrage ordt rechtvaardig Houten sculptuur siert hai raadhuis Programma koninginnedag I Wouter Timmer om I het leven gekomen W geeft informatie ver wachten bij de boot Nullijnbeleid wordt prioriteitenlijst Het pinksternummer van de TEXELTOERIST is bijna klaar Nauta stopt met adviseurschap RST „De Hoop" JAARGANG Nr. 9777 VRIJDAG 29 APRIL 1983 jdactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; s Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden. De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 jradvertenties, abonnementen, etc.: ingeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67 34.60.398. De VVV Texel is bezig een meer rechtvaertig systeem te ont- ikkelen ter bepaling van de hoogte van de bijdragen van de niet-verhurende leden. Tot dusver is deze „middenstands- ijdrage" niet aan objectieve normen gebonden, -waardoor de len veel meer betaalt dan de ander. Deze historisch gegroeide ituatie geeft steeds meer ongenoegen en een speciale com- issie, bestaande uit directie en bestuursleden, heeft daarom ts anders bedacht. Het nieuwe systeem stelt de hoogte en de bijdrage afhankelijk van de mate raarin het betrokken bedrijf van het toe- sme profiteert. Dat is zowel afhankelijk an de plaats van vestiging (een bedrijf De Koog profiteert meer dan een be- jf in Oosterend) als van de branche ren supermarkt profiteert meer dan een oekhoudbureau). De WV directie verwacht dat het I I De 25-jarige Wouter Timmer uit I Goor die maandag om het leven I kwam toen hij in de Ardennen I neerstortte met een straaljager, was ipTexel bij velen bekend. Hij was de on van opperwachtmeester J. Immer die vijf jaar deel heeft uitge- laakt van de groep Texel van de ijkspolitie. In die periode sloot hij ch als 15-jarige aan bij de Zweef- liegclub Texel. Na zijn middelbare choolopleiding ging hij naar de on. Luchtmacht en werd in Canada pgeleid tot jachtvlieger. In het land wordt vrij algemeen ge- scht dat vakantiegangers die naar Texel illen, altijd lange tijd voor de boot moe- n wachten. Dat is het gevolg van de erhaaldelijke radiomededelingen in de omer inzake de lengte van de wachttijd. Bxel heeft daardoor de naam gekregen sn moeilijk bereikbaar, overmatig druk iland te zijn en dat is niet gunstig voor e toeristische ontwikkeling. In de woensdagavond gehouden WV rgadering vertelde directeur Jaap okker, mede naar aanleiding van een ag van mevrouw I. Schuyl in de rond- ag, dat hieraan iets zal worden ge- an. Feit is namelijk dat lange wachttij- n veel minder vaak voorkomen dan al- meen wordt gedacht en bovendien het wachten worden vermeden door een andere tijd van huis te vertrek- Aan de hand van computer- rspellingen inzake de wachttijden nnen per advertentie en /of op verzoek adspirant Texelbezoekers adviezen rden gegeven hoe het wachten kan 'den omzeild. Begin mei zal met deze positieve wachttijdeninformatie" wor- n begonnen. De WV zou het liefst een eind maken de tot dusver gebruikelijke radiome- delingen over de wachttijden, maar schijnt niet mogelijk te zijn. Volgens "ecteur Dekker is het telkens omroe- hoe lang er bij de veerboot moet rden gewacht volkomen zinloos, om ar voor de mensen geen alternatief Een vergelijking met mededelingen ar files op bepaalde wegen gaat niet dmdat weggebruikers naar aanleiding deze mededelingen de mogelijkheid nieuwe systeem niet alleen eerlijker zal werken maar ook veel meer zal opbren gen. De middenstandsbijdragen zijn de laatste jaren teruggelopen mede als ge volg van onvrede. Het zal nu beter mo gelijk zijn om nieuwe contribuanten te werven. Problemen Het was de bedoeling om het nieuwe systeem in de ledenvergadering van woensdagavond te introduceren, maar op het laatste moment moest hiervan worden afgezien omdat moeilijkheden rezen toen het ontwerp-voorstel aan het bestuur van het Texels Verbond van On dermats werd voorgelegd. Hoewel er geen fundamentele bezwaren waren, kwamen er toch zoveel aanmerkingen dat besloten moest worden het voorstel nog wat bij te schaven, alvorens het be kend te maken. Verwacht wordt dat de regeling in de loop van de zomer zijn beslag zal krijgen. Vanuit de vergadering werd geen pro test gehoord tegen het principe van de nieuwe regeling, hoewel de heer A. Boerhorst van mening was dat de mid denstanders in verhouding tot hun be lastbaar inkomen zouden moeten wor den aangeslagen. Daarvoor voelde het bestuur echter niets, afgezien van het feit dat een dergelijke regeling in de prak tijk onmogelijk is. Te weinig Het nieuwe systeem zal mogelijk ver andering brengen in de verhoudingsge wijs kleine bijdrage die de niet verhuren de ondernemers aan de WV geven in vergelijking met de verhurende. De Texelse ondernemers hebben veel be lang bij de recreatie en zouden dus de VW royaal moeten steunen. Het bedrag van 35 mille dat zij nu inbrengen in ver gelijking met de ca. twee ton van de ver hurende leden, werd woensdagavond door enkele leden ,,een lachertje" ge noemd. Bestuurslid R. Veenstra merkte op dat dit bedrag eigenlijk verdrie- of viervoudigd zou moeten worden. Omdat de subsidie van de overheid mede afhan kelijk is van de lidmaatschapsgelden, zou het effect daarvan extra groot zijn. het college heeft onlangs aangekon digd dat bij de begroting van volgend jaar niet meer volgens het nullijnprincipe zal' worden gewerkt. Het college is van plan prioriteiten in verschillende secto ren te bepalen. Het zou dus kunnen ge beuren dat de ene groepering of ge meentelijke dienst veel meer geld krijgt en een ander veel minder. Het bestuur van de Welzijnsstichting vond dit uit gangspunt niet zo duidelijk en vroeg zich af of het nog wel wenselijk is prioriteiten te bepalen in de eigen begroting als deze taak toch door het college wordt overge nomen. Wethouder P. Zegers gaf daarop de uitleg dat het niet de bedoeling is dat burgemeester en wethouders ,,gaan rommelen" in de begroting van de Wel zijnsstichting. ,,U bepaalt zelf waar het geld heengaat, maar wij bepalen hoe veel er in de welzijnssector wordt gesto ken. Dat is een belangenafweging ten opzichte van andere begrotingsposten" aldus de wethouder. O» burgemeester en Peter Riteco onthullen de sculptuur tn de hel ven het reedhuls. Sinds dinsdadmiddag prijkt in de hal van het raadhuis een houten beeldhouwwerk dat in opdracht van het gemeentebestuur is vervaardigd j door Peter RitecP uit Den Burg. De ruim één meter hoge sculptuur is een geschenk van het Gasbedrijf Texel, want van die kant werd vorig jaar ter gelegenheid van de opening van het kantoor aan de R.P. Keijser- weg een bedrag van f2700r beschik baar gesteld dat de gemeente naar eigen goeddunken mocht besteden. De toenmalige wethouder Fridt Blanken vond dat er een stuk kunst van moest worden aangeschaft en hij vond Riteco bereid iets te maken. bben via een andere route te rijden. Den Burg Ochtend: 8.00 u. Muziek van de toren doot KTF 10.00-12.30 u. Feestmarkt op de Groeneplaats 10.30-11.30 u. Muzikale rondgang door KTF 10.30-12.30 u. Kinderspelen in het park voor kinderen tot 10 jaar. Muziek wordt verzorgd door de heer Stiggelbout. Door de diverse horeca-ondermeningen wordt tijdens de ochtenuren een gratis glas Oranje Bitter geschonken. De firma Jelltex geeft alle kinderen die meedoen in het park een gratis ijsje. Middag: 14.30-14.50 u. Estafette stepwedstrijden voor volwassenen over het parcours Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Binnenburg, Groeneplaats. 14.30-14.50 u. Popmuziek op de Groene plaats door popgroep ,,De Hoop" 14.50-15.10 u. Ringsteken op tandems en zaklopen op de Groeneplaats. 15.10-15.30 u. Popmuziek op de Groene plaats door popgroep ,,M.D. Ramblin' man" 15.10-15.30 u. Kelnerrace over bovenge noemd parcours: start bij café 't Tesselaartje. 15.30-16.00 u. Touwtrekken op de Groe neplaats; voorronden Texels kampioen schap. 16.00-17.00 u. Stratenloop (hard- en re creatielopers); parcours Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Kogerstraat v.v., Binnenburg, Groeneplaats. 16.00-16.30 u. Popmuziek op de Groene plaats door popgroep ,,Scrapheap". Opgave voor deelname: Voor estafette stepwedstrijden ploegen van vier man; Ringsteken op tandems, ploegen van 2 man; Kelnerrace, ploegen van 5 man; Touwtrekken, ploegen van 8 man; Zaklopen, enkelingen. Aanmelden bij: Lilian Koorn, tel. 2245; Eddy Mom- berg, tel. 4936; Map Westerlaken, tel. 4284. Voor stratenloop, enkelingen opgeven bij P. de Hoogh, Weverstraat 87 of afde ling Sportzaken op het gemeentehuis, tel. 3041, toestel 239. Binnangebeuren: (voor enkelingen of paren): 14.30-17.00 u. In restaurant De Raadskel- der schaken, in café De Grooten Slock dartspelen, in café De Twaalf Balcken koekhappen en in restaurant Azië is kla verjassen en verkleden voor de hardlo pers. Hiervoor zijn vele prijzen beschikbaar. De dorpscommissie en de bovenge noemde horeca-ondernemers, alsmede Koffieshop „De Koffiepot", Koffieshop „De Steenenplaats" en café 't Tesse laartje stellen vele prijzen beschikbaar. Er worden prijzen beschikbaar gesteld voor de snelste, de mafste en best verklede personen. Avond: 19.45-20.30 uur: Fakkeloptocht vanaf de Groeneplaats naar de Meierblis aan de Westerweg (oude Boysveld) alwaar de Meierblis wordt aangestoken. Muzikale begeleiding van de Margaretha Sinclair Band. De Koog 9.30 uur: Optocht met versierde wa gens. Start bijde Lubertischool. De tocht wordt voorafgegaan door de drumband Voorwaarts Mars. 14.00 uur: Kinderspelen die door Gyvo en de dorpscommissie zijn georgani seerd. 16.00 uur: Touwtrekwedstrijd voor vol wassenen. Het gaat om plaatsing van een team voor de grote wedstrijd die van de zomer gehouden zal worden. Opge ven bij mevrouw Rüngs, na 18.00 uur 02228-572. 's Avonds Meierblis. De Waal 14.00 uur: Rondgang Margaretha Sin clair Band. Aansluitend een feestmarkt voor de jeugd op het plein voor het dorpshuis, bij slecht weer binnen. De opbrengst van de markt is voor de Noor- dierse kinderen. Onder meer is er een rad van avontuur, ballen gooien, prijzen ste ken, verkoop van oude kleren en schiettent. Oudeschild 10.00 uur: Kinoeroptocht. De versierde fietsen, karren en kinderen worden voor afgegaan door de Margaretha Sinclair Band. Route: schoolplein (verzamelen), Loodssingel, Heemskerckstraat, Ba- rentszstraat, Houtmanstraat, via weg slager Blauw De Ruyterstraat in naar het Ankerpark. 11.00 uur: Ballonwedstrijd, leder kind van 1e, 2e of 3e klas mag een met gas gevulde ballon oplaten. De op school uitgereikte labels meenemen en invul len. Kinderen die niet in Oudeschild op school zijn kunnen een label afhalen bij mevr. G. Zegers, De Ruyterstraat 69. 11.15 uur: Vliegerwedtrijd. Wie heeft de mooiste vlieger/staart. Ook gekochte vliegers mogen meedoen. 15.00 uur: Op de Loodssingel bij school is een rolschaatswedstrijd. De deelne mers worden in leeftijdsgroepen inge deeld en moeten om het hardst rol schaatsen. Zelf rolschaatsen meene men, ook kniebeschermers zijn aan te bevelen. Intussen kan een ieder meedoen aan een straat tekenwedstrijd op het school plein. Krijtjes zijn verkrijgbaar bij Martha Witte en Emmie de Vries. 16.45 uur: Touwtrekken op het veld voor 't Skiltje. Opgeven aldaar. 17.15 uur: Prijsuitreiking voor alle evene menten in eethuis De Zeven Provinciën. Den Hoorn Dit jaar een koninginnedag zonder spelletjes in de straat. Gezien de steeds afnemende belangstelling van de jeugd heeft de feestcommissie hiertoe beslo ten. 9.15 uur: Wel zo als altijd begint de dag met muziek van de toren. Aansluitend een rondgang van de drumband en fan fare KTF-DEK door het dorp. 10.30 uur: Begint op het plein bij Goën- ga een grote Punk-Disco (bij slecht weer in het dorpshuis) voor jong en oud. Er is koffie en limonade verkrijgbaar. 13.30 uur: verzamelen voor de traditio nele jutterstocht om hout voor de meier- Laatkomers kunnen tot en met 29 april nog een ADVERTENTIE plaatsen. Snelheid is echter gebo den, de beschikbare ruimte is beperkt. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant, (02220) 2741. Peter Riteco is geen full time kunste naar. Hij is leerkracht bij het beroepson derwijs maar houdt zich als hobby met het vervaardigen van kunst bezig. In de hal van de technische school is een me taalsculptuur te zien die hij heeft ge maakt. Het houten beeldhouwwerk dat nu in de hal van het raadhuis staat is dus het tweede werk van zijn hand dat een plaatsje in een openbaar gebouw heeft gevonden. De sculptuur is gemaakt van tropisch iricohout. Uitgegaan werd van een blok dat was ontstaan door 24 balken van 8x12 cm tegen elkaar te lijmen. Als een blok uit één stuk zou zijn gebruikt zou den later mogelijk scheuren ontstaan. blis te halen. De wagens staan klaar bij de Jan Drijverschool. (ledereen die een vlag heeft wordt ver zocht hem uit te hangen) Eierland en De Cocksdorp 11.00 uur: begint bij Het Eierlandsche Huis een optocht met de drumband uit De Koog. De kinderen mogen verkleed komen, met versierde fietse, autopeds, e.d. Na afloop krijgen alle kinderen een traktatie. 14.00 uur: beginnen de kinderspelen 3 t/m 16 jaar) die op het terrein bij het Vliegveldrestaurant worden gehouden. Vanaf 13.30 uur kunnen de kinderen zich in het Vliegveldrestaurant laten inschrij ven. Kinderen die mee willen spelen krij gen consumpties. Voor iedere leeftijd zijn er prijzen beschikbaar. Na afloop van de kinderspelen worden voor de ouderen nog diverse spelen gehouden. Bij zeer slecht weer worden de spelen op 5 mei gehouden. Voor inlichtingen kunt u bel len Carla Witte, telefoon 02225-625. In het kader van het eindexamen voor re creatieleiders worden vrijdagavond en zaterdagmorgen spelen georganiseerd in en om het Eierlandsche Huis. De spelen worden zaterdagmorgen van 9.00 tot 11.00 uur gehouden voor kleuters en la gere schooljeugd. Vrijdagavond kunnen leden van jeugdclub Molenbos zich recre-aktief bezig houden. Oosterend 10.00 uur: Er is in samenwerking met het onderwijzend personeel van beide scho len voor zaterdagmorgen op het terrein bij de muzieknis een aantrekkelijk pro gramma voor de jeugd samengesteld. 9. 30 uur: Start muzikale rondgang Ex celsior door het dorp. De prijzen voor de jeugd zijn waardebonnen, te besteden bij de Oosterender ondernemers. De jeugd wordt ook getrakteerd. 's Middags volksspelen, ook in de mu- ziektuin, waarbij als altijd weer op flinke deelname wordt gerekend. Ook zal ge probeerd worden een touwtrekteam sa men te stellen voor de grote Texelse wedstrijd. Organisatie: dorpscommissie Oosterend. 's Avonds Meierblis. Het warm-bruine hout was een zeer bewuste keus; het moest een contrast vormen met de „steenachtige" omge ving die de raadhuishal biedt. Riteco vertelde dat ook de warrige tegendraad se structuur van iroco passend in de raadhuissfeer werd geacht. „Het raad huis is een plaats waar politiek wordt be dreven. Daarbij zijn heel vaak tegenstrij dige belangen aan de orde." De sculptuur werd dinsdagmiddag door burgemeester J.A. Engelvaart ont huld geholpen door de kunstenaar zelf. Getuige van de plechtigheid waren on der meer leden van de adviescommissie kunstopdrachten, oud-wethouder F. Blanken, directeur L.J. Metz van het Gasbedrijf Texel en de heer T. Molenaar. Laatstgenoemde heeft in de afwerkfase een werkzaam aandeel geleverd in de totstandkoming van het kunstwerk. Het probleem van iroco is dat het bij bewer king stof en gas afgeeft dat zeer irrite rend is voor de slijmvliezen. Riteco bleek er extra gevoelig voor te zijn en kreeg het zelfs zo benauwd dat hij op het laatst bij na niet meer kon werken. De hulp van Molenaar, die er veel beter tegenkon, was daarom zeer welkom. Warm hart De sculptuur vertegenwoordigt een stukje non-figuratieve kunst, maar uit de toelichting van Riteco bleek dat de vor men wel een voor deze plek passende symboliek hebben. Dat het gemeente huis het hart is van de samenleving en aan ieder vrije toegang biedt, was tot uitdrukking gebracht door het aanbren gen van een gat. Aan de top werd het beeld gesierd door een soort kuif, zoals gezagsdragers in het oude Egypte die plachten te dragen. Deze kuif moest dui delijk maken dat discipline in een ge meenschap „liefst vanuit die gemeen schap zelf" onontbeerlijk is. Riteco dankte het gemeentebestuur voor de opdracht. Hij zei dat hij met ple zier aan het beeld had gewerkt, afgezien van de problemen met het stof in de laatste fase. Burgemeester Engelvaart accepteerde het beeld namens de gemeente als ge schenk en dankte directeur Metz voor de gift waardoor dit mogelijk was ge weest. Hij hoopte dat het beeld zou bij dragen aan de verlaging van de drempel van het raadhuis. Directeur Metz liet zich lovend uit over het kunstwerk en zag het als een bewijs van goede verstandhouding tussen gas bedrijf en gemeentebestuur. J. Nauta heeft zijn taak als betaald adviseur van de Recreatiestichting Texel per 1 mei neergelegd. Hij heeft bestuur en directie laten weten dat dit besluit al geruime tijd vaststond maar dat hij de ontwikkelingen rond hotel De Lindeboom-Texel heeft wil len afwachten. Nauta zegt de RST en haar doelstellingen een warm hart toe te dragen maar het functio neren als betaald adviseur als een te grote belasting te hebben ervaren. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, rel. 02222-252

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1