Grote verloting voor restauratie orgel Gevarieerd 1 mei feest in d'Ouwe ULO Vertrek Noordierse kinderen Emoties bij het afscheid Waterverfconcours nu met vrije techniel Zon, maan en hoog water Zeilcentrum en Paracentrum houden open dag De plaats van de vrouw volgens de bijbel Kotex mag niet in Ferrever Jeugdmusical en revue in Den Hoorn Lezing van Bahai's Engelvaart mag helft bijgebouw herbouwen „WAT IK ZEGGEN WOU Waalse toestandei Conrector RSG naar Medemblik PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 APRIL Zaterdag start op de feestmarkt in Den Burg de grote verloting van de werkgroep Orgelfonds waarvan de baten ten goed komen aan de restauratie van het Ypma-kerkorgel in de R.K. kerk van Den Burg. Het is de laatste actie van de werkgroep die het streefbedrag van één ton rond moet maken. Mo menteel is ruim negentigduizend gulden binnen. Er zijn 10.000 loten gedrukt die één gulden per stuk moeten kosten en er zijn ruim vierhonderd prijzen beschikbaar, waaronder vier extra grote prijzen. De trekking is op 27 mei in hotel De Lindeboom waar die avond een feestprogramma wordt gepresen teerd als afsluiting van de actie. De hoofdprijzen van de verloting zijn een originele Noorse dekenkist of bruidskist met een waarde van ƒ1295; een 35-delig Arzberg eetservies met een waarde van ƒ700; een Batavus dames- of herenfiets ter waarde van ƒ600,- en een 30-delig 24% kristallen glasservies ter waarde van ƒ429; Daarnaast zijn er 400 andere prijzen. Bakwedstrijd Op de trekkingsdag wordt ook een bakwedstrijd gehouden in drie catego rieën: taarten en groot gebak, kleinge- bak en koekjes en als derde categorie broodsoorten. Per categorie zijn er drie geldprijzen (ƒ50; ƒ30,- en ƒ20,-) beschik baar en de jury bestaat uit twee ex- warme bakkers: L. Ofrein en J. C. Tim mer uit Den Burg. De bakprodukten kunnen 27 mei tus sen 15.00 en 16.00 uur worden ingele verd in De Lindeboomn-Texel. Om 20.00 uur worden de prijswinnaars bekend ge maakt. Een uur later is de trekking van de vierde prijs van de verloting ten over- rondememers-aktiviteitenj Het Zeilcentrum Texel van Rob Souve- rein en het paracentrum Texel van Bob Rienks houden zondag 1 mei a.s. een gezamenlijke open dag in en om het Vliegveldrestaurant. Doel is op deze wij ze het Texelse publiek meer te interesse ren voor de zeil- en parasport. Tussen 10.00 en 18.00 uur is ieder welkom om informatie over zeilen en parachutesprin gen op te doen. In het kader van deze actie zullen enkele speciale aanbiedin gen worden gedaan zoals een 1-sprong parachutecursus, een introduktiecursus windsurfen, catamaranvaren en zeilen tegen speciale „Texelaars-prijzen". Springers van het paracentrum zullen een poging doen om het Europees re cord stack-springen te verbeteren. Bij stack-springen wordt door zoveel moge lijk parachutisten in de lucht een „toren" gevormd. De ene parachutist staat daar bij op de koepel van de andere. Geduren de de hele dag kunnen rondvluchten bo ven Texel worden gemaakt waarbij men ƒ15— korting geniet. De heer G, Buys van het vliegveldrestaurant draagt aan het evenement bij door iedere bezoeker een consumptie met gratis gebak aan te bieden. Het is de bedoeling een dergelij ke open dag jaarlijks te herhalen, bij toerbeurt op eikaars terrein. Dat bete kent dat het publiek volgend jaar op de haven zal worden uitgenodigd. In „De Poort" (naast de Gereformeer de kerk in Den Burgl wordt dinsdagoch tend van 9.30 tot 11.30 uur een bijbelstu diebijeenkomst gehouden, bestemd voor vrouwen die zich willen verdiepen in de positie en functie van de vrouw volgens de bijbelse visie. De bijeenkomst staat onder leiding van mevrouw Rina Koops, medewerkster van de Nederland- sche Christelijke Gemeenschapsbond in De Steeg. Wie komen wil, wordt ver zocht een bijbel mee te nemen en zich in verband met de koffieverstrekking tevo ren even aan te melden bij mevrouw P. Brouwer, telefoon (02223) 615 of (02220) 3770. staan van notaris C.J. Boswijk. Elk uur daarna wordt weer een prijs getrokken zodat om 12.00 uur de hoofdprijswin naar bekend zal zijn. De werkgroep wil van dit gebeuren een feest maken. De boerenkapel zal voor dansmuziek zor gen. De entree is gratis. Conform het advies van de sport- sektie heeft het bestuur van de Wel- zijnsstichtlng besloten dat Klein- dlersportvereniging Kotex dit najaar de sportzaal De Ferrever niet voor zeven dagen kan huren. Er ontstond enige discussie in het bestuur want de sektie amateuristische kunstbeoefening had geadviseerd dat Kotex wél in de Ferrever mag omdat de kosten van een andere mogelijkheid, (Hotel De Lindeboom) ƒ100,— per dag zullen bedragen. Het bestuur oordeelde, met uitzondering van P. Bakker, dat de hoge kosten elders geen argument mag zijn de sportzaal voor dit doel vrij te ge ven. „Dan dienen ze maar een subsidie verzoek in om de huur van de Linde boom te kunnen betalen en voor dat geld zijn er ook nog wel andere mogelijk heden" aldus voorzitter C. Hoogerheide. Dinsdag wordt in dorpshuis De Waldhoorn de musical „De terug keer van Jofele Jim" gebracht door 20 leerlingen van de lagere school. De uitvoering begint om 19.30 uur en na de pauze staat een zelfgeschre ven revue op het programma die de titel „Kom eens langs op Texel" heeft meegekregen. De revue wordt gebracht door 22 mid delbare school leerlingen en belicht o.a. een avondje lokale televisie op Texel. Kaarten (ƒ1;) kunnen worden besteld bij restaurant Klif 23 in Den Hoorn. De zon komt 1 mei op om 6.11 uur en gaat onder om 21.04 uur. Maan: 5 mei L.K.; 12 mei N.M. Springtij: 29 april, doodtij: 7 mei. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 29 april 10.49 en 23.04 Zaterdag 30 april 11.20 en 23.32 Zondag 1 mei 11.50 en 23.52 Maandag 2 mei 12.14 en— Dinsdag 3 mei 0.01 en 12.42 Woensdag 4 mei 0 14en 13.16 Donderdag 5 mei 0.57 en 14.09 Vrijdag 6 mei 2.12en15.21 Zaterdag 7 mei 3.46 en 16.43 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. In dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt zaterdag een lezing gehouden over het Baha'i geloof door de heer G. Vernout. Hij spreekt over het thema „Het Baha'i geloof zoals het is voor speld in de Bijbel". De lezing begint om 20.00 uur. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond is vrij toegankelijk. Zondagmorgen is er een koffieconcert op het adres Weverstraat 106 waar het zelfde onderwerp ter sprake komt. Aan vang 10.00 uur. De PvdA-afdeling Texel viert de dag van de arbeid zondag met een geva rieerd programma in dorpshuis d'Ouwe ULO. De viering begint om 17.00 uur en zal een meer ongedwongen karakter hebben dan vorig jaar. In het dorps huis is zondag in verschillende ruimten iets te beleven, variörend van infor matiestands tot poppenkast. De toegang is ƒ2,50. In de hal van het dorpshuis zijn infor matiestands van Greenpeace, Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, PvdA, FNV en FNV-vrouwenbond, het Vredesberaad en de Wereldwinkel. De stands zijn de hele avond bemand. Het „kijkprogramma" gaat van start met een voorstelling van de Vrije Poppenkast. Daarna kan er gedanst worden op live muziek van de Texelse popgroep Scrap- heap. Het middagprogramma is gratis en voor de „overblijvers" is er soep met broodjes, Het avondprogramma begint om 19.30 uur met de spreker Hans Oskam, lid van de eerste kamer en onderwijsspe- cialist van de PvdA. Het programma ver meldt verder een optreden van conser vatoriumleerling en pianist Rob van der Broek, ballet van de „Modern Angels" (leerlingen van de dansacademie), klas sieke muziek van Gerard Smeenk en Jan Beijert en meer populair werk van Jaap Dros en Mark Fonds. De volksdansgroep Texel zal een presentatie verzorgen en het Vrouwenhuis verzorgt ook een deel van het programma. Omstreeks half elf start het „bal na" met een gelegen heidsformatie van Texelse musici die on der de naam „Roots" tal van muzikale stijlen zal weergeven. Zowel Texelse als Noordierse tranen vloeiden rijkelijk bij het afscheid van de groep Noordiersekinderen van hun gastgezinnen dinsdagmorgen. Eén van de Noordierse leiders verklaarde later op de boot dat het contact met de gastgezinnen verreweg de meeste indruk had gemaakt, hij was dan ook blij dat in verhouding met andere dergelijke reizen vrij veel ruimte in het pro gramma was vrijgehouden voor contact met de „Foster families". Het was hem opgevallen dat de kinde ren geen van allen heimwee vertoonden of ontevreden waren met het gezin waar zij in geplaatst waren. Meestal geeft dat toch wel aanleiding tot enige strubbelingen. Bij het afscheid was de gegroeide we derzijdse hartelijkheid dan ook duidelijk zichtbaar. Verschillende van de gasten hadden daags tevoren al verklaard ei genlijk niet meer terug te willen, maar de Texelaars die mee zijn geweest naar Schiphol, konden melden dat daar voor iedereen het vooruitzicht om familie en vriendjes over het verblijf op Texel te kunnen vertellen al weer aanlokkelijk was. Het officiële afscheid was zaterdaga vond in De Bijenkorf in Oosterend. De kinderen liepen al dagen van tevoren to neelstukjes in te studeren en een groepje verbaasde het publiek door zeer profes sioneel een discodans uit te voeren. De kwaliteit van deze voorstelling werd ech ter verklaard toen één van de leidsters een solodans liet zien. ze bleek beroeps- danslerares te zijn. Rozen De groep had haar eigen, subtiele ma nier gevonden om de Texelse gastouders te danken. Een sing-song werd besloten met het lied Thank you very much for the fine holiday", een eigen tekst op een bekende melodie. Het lied werd afgeslo ten met het aan elk ouderpaar aanbie den van twee rode rozen, een voor velen ontroerend gebaar. Eén toneelstukje beelde op zeer geestige wijze een liefdesscene uit, in een ander toneelstukje werd een sfeer beeld van een jeugdclub uit Belfast ge geven. Erg opwekkend was dit overigens niet. Uitgebeeld werden wat jongeren die met lijmsnuiven de verveling pro beerden te verdijven, maar door de poli tie werden ontdekt. De moraal van het stukje was dat dit vermaak erg slecht is, een paar jongeren zijn in het verleden overleden na lijm te hebben gesnoven. Het programma werd die avond geo pend met een optreden van GVT. Het was misschien wat ongelukkig gekozen om deze mensen als eerste te laten op treden, het publiek was veel te zenuw achtig voor eigen optredens om geboeid naar de capriolen te kunnen kijken. Het officiële gedeelte werd besloten door de boerenkapel, die echter opeens een sinterklaasliedje begon te spelen. Een van de Texelse leidsters kwam bin nen, verkleed als Goedheiligman, en na een uitleg over de functie van deze fi guur werd ingegaan op het zeer brave gedrag van de jeugd en het heel wat minder brave gedrag van de Ierse leiders. Dat gaf natuurlijk de nodige hilariteit. De kinderen kregen drie sjoelbakken, een spel dat tijdens hun verblijf hier erg po pulair bleek te zijn. Bovendien kregen ze een stel door Siem Hemelrijk gemaakte collages waarin een grote foto van de hele groep was opge nomen. Na een kort optreden van Mon key's Revival werd de avond besloten met het ook zeer populaire disco. Vliegers De afgelopen dagen kwamen de kin deren op diverse manieren met het luchtverkeer in aanraking. Vrijdag maak ten zij vliegers, een activiteit die bijzon der in de smaak viel. Er bleek echter geen tijd meer te zijn ze op te laten, zo dat nu de eigen kinderen van gastgezin nen een vlieger rijker zijn. De dag daarvoor werd een bezoek aan het vliegveld gebracht waar van een pa rademonstratie werd genoten. De uitge breide uitleg en de Engelstalige films ble ken het bij de jeugd goed te doen. Eén meisje raakte gewond toen zij tij dens een fietstocht een aanrijding met een paard had. Zij ging met een om zwachteld been terug. De bakkerij van Dros werd nu door een ander deel van de groep bezocht, weer met groot succes. Een gedeelte van de groep is wezen zwemmen in het over dekte bad van hotel Opduin. Tijdens de disco maandagavond wer den de organisatoren nog eens door de Ierse leiding bedankt. Zij kregen een be drukte theedoek met Ierse voorstellin gen als blijk van waardering. Geruchten Gedurende het verblijf van de groep op Texel hebben nogal wat geruchten de ronde gedaan over hoe „ruig" de groep zou zijn en hoe slecht de leiding ze in de hand zou hebben. Grotendeels berust ten deze verhalen op schromelijke over drijving, zoals dat trouwens meestal met geruchten het geval is. Er zijn wat din gen gebeurd, soms nam de groep erg grote vrijheden in situaties waar dat niet kon. Eten dat niet lekker werd gevon den, wilde nog wel eens op plaatsen be landden waar dat niet hoorde en er ont stond hier en daar schade. Voorzover dat met de organisatie is opgenomen is die schade echter ver goed en kinderen die verkeerde dingen deden kregen beslist de mantel uitge veegd door hun eigen leiding. De indruk bestond overigens dat de jeugd niet Burgemeester J. A. Engelv; mag de helft van de oppervlakttj bijgebouwen die hij nu bij zijn r we woning wil afbreken later i tueel weer opbouwen. Dan moetj nieuwbouw wel aan hoge eisen* doen wat betreft de situering, schaal, de kwaliteit en de relatie het hoofdgebouw. Dit heeft hetg lege besloten naar aanleiding een schriftelijke vraag van de Engelvaart. Engelvaart kocht onlangs de aan duinrand gelegen boerderij „Uit thuis". Bij het gebouw staan diverse bouwen met een totale oppervlakte 260 vierkante meter. Volgens het i buitengebied geldende overgangsi# mogen bijgebouwen op een perceel' woonbestemming niet zonder worden teruggebouwd als ze worder gebroken. Maximaal mag op derge kavels 40 vierkante meter bijgebt staan. Als de gemeente ook vindt dat s ring van de gebouwen noodzakelij moet beoordeeld worden in how overschrijding van die 40-meter kan worden toegestaan. In het verte is er één geval geweest, Van Heem den aan de Pontweg, waarbij tot deh van de oorspronkelijke oppervlakte bi bouwen mochten worden teruggs Die norm wordt nu weer gehants met het voorstel dit tot algemeen t te verheffen. BRtVtN VAN LEZERS - BLfTEN VtRANTWOOROtLUKW W.N Ot «D moeilijker was dan een gemiddelde Texelse schoolklas die onder het toezicht van de eigen omgeving uit is. De ver meende te grote vrijheid die de kinderen zouden krijgen van hun eigen leiding was er niet. Waar nodig was één „brul" voldoende om het zaakje stil en attent te krijgen, maar de verhouding tussen de jeugd en hun begeleiders was niet wer kelijk autoritair. Integendeel, er was een duidelijke vertrouwensbasis. Een deel van de negatieve verhalen is te herleiden tot het gekwetste ego van mensen die niet werden begrepen als ze Engels spraken of het zelfs de kinderen- kwalijk namen dat ze met een Iers ac cent iets terugzeiden („Ik praat toch ook niet plat tegen vreemden"). Iemand van de organisatie merkte op dat soms de Ierse leiding niet goed ge noeg wist wat er te gebeuren stond, het was opgevallen dat als ze dat wel wisten er geen problemen ontstonden. Een an dere conclusie zou kunnen zijn, dat het goed is om veel „doe" onderdelen in het programma op te nemen. Passiviteit leidt soms tot baldadigheid. Opvallend was dat van bijvoorbeeld de scholen en het Natuurrecreatiecentrum lovende ge luiden over de gedisciplineerdheid van de groep te vernemen waren. Belangrijk De belangrijkste conclusie moet ech ter nog komenDe mate waarin deze reis heeft bijgedragen tot een blijvende ver groting van het begrip tussen de beide religieuze groeperingen in Noord-lerland zal nog moeten blijken. Over een,paar maanden valt er een reactie over dit on derwerp uit Belfast te verwachten. Wel licht zijn er ook Ierse kinderen die hun er varingen aan de Texelse Courant schrijven. Wij willen graag even reageren o uitlatingen van Peter Bakker (PSPIi het voorkomen van „Waalse toer den". Wanneer je dat zo leest roepi iets op van Hoekse- en Ka twisten. Daar hebben we in De Wai ander idee over. Het is natuurlijk voor de „ouders" van de Woelige) om een pluim te krijgen omdat ze» dig kunnen verven. Maar in De Wi praktisch de gehele dorpsgemeens bezig om de school voor het dorj behouden. Een openbare schooll Notabene op initiatief en voorsp van de gemeente. En dat wordt dsi gedaan als Waalse toestanden. K ons bekend dat er een j^óepprifig liever zag dat er een Jena-ptanséh Den Burg komt. Maar wij gaan noj bij de pakken neerzitten. Momenta er in ieder geval 23 leerlingen en v zeker 24, zodat wij per augustus twee leerkrachten kunnen starten leerlingen en 8 kleuters is voldoerat in augustus al een basisschool ns stijl te beginnen. Ook dat is een s overweging. Voor De Waal heeft ds voordeel dat wij niet meer op Den aangewezen zijn voor het kleuterc wijs. De dorpscommissie heeft on ruimte aangeboden voor een deiti kaal. Mocht dat niet aan de eisen doen, dan was men zelfs bereid no: ze zomer een extra lokaal bij te bon Dat noemen wij pas Waalse toesta! maar dan wel in positieve zin. Ouderraad Redmer Ijskas De conrector voor de brugkle de tweede klassen van de Rijks»: lengemeenschap, Henk Pruil zal het nieuwe schooljaar als 4 teur van een categoriale Ma» Medemblik beginnen. Zijn vooi ger daar was Henk Moes, die oo conrector op de Texelse RSG zaam was. Moes wordt nu directeur van Meao in Groningen. Henk Prul kwam in 1980 naar Texel. Hij eerste conrector die specifiek der twee leerjaren van de school ond» hoede nam, daarvoor was er i rector voor de brugklassen, een at tor voor de Mavo (Moes) en één Havo/Atheneum. Het is nog niet be wie Pruiksma opvolgt, daarvoor 8 open sollicitatieprocedure gevoerd De Texelse Enige Echte Vrije Aca demie organiseert ook dit jaar weer een waterverf concours. Er is echter een verschil met vorige jaren: de deelnemers zijn nu vrij in de keuze van hun mate riaal. zodat de naam van het gebeuren de lading niet meer dekt. Het evene ment vindt plaats van 12 tot 15 mei en er wordt weer gestreden om de „wissel zwerfkei." De organisatoren rekenen op mooi weer, zij hebben een typisch buiten- onderwerp gekozen; de Hogeberg. Bij slecht weer kan overigens ook V gewerkt worden, ledereen, pro^ neel of amateur, kan inschrijven ƒ20,— over te maken op P*5 97.91.12 t.n.v TEEVA. Dat bedn' exclusief reis- en verblijfkosten deelnemers dienen voor eigen on* te zorgen. Het weekend begint om 20.00 uur in jeugdherberg Pan' aan de Schansweg in het H gebied. De deelnemers zijn bun' jury, zondagavond beoordeelt deelnemer elk werkstuk waai* prijsuitreiking volgt.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2