eiaans imperium komt ot leven in raadhuis Koninginneloop in Den Burg /M3ENIA Voor het weekend HINDERT Welzijnsstichting besprak premiemaatregel opnieuw Wk 1 Ku ..We hangen in het luchtledige" Benoemingen Spreekuur diëtiste Veel animo voor Georgiëreis Oud papier hier van 30 april en 1 mei 1983 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eferland Rijkspolitie Brand/ambulance )AG 29 APRIL 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 7 uit het Keiaans imperium wordt getoond met behulp van ..westerse" etalagepoppen. Vie ,,in" is voor een bijzonder fantasierijke ervaring moet een be- k brengen aan de tentoonstellingskelder van het raadhuis waar het ians imperium, bedacht en geregeerd door Hans en Wilhelmus nard en Jan Kok, overtuigend tot leven komt. Tenminste, als men aid is enige fantasie te gebruiken en zich te verdiepen in de ma- cripten die de achtergronden rond het „tastbare" tentoongestelde evendigen. Totale verwondering is gegarandeerd als men de tijd mt en bij het lezen een stukje muziek opzet dat in de tentoonstel per strekkende meter op cassette te beluisten is. Als het een beet- ieezit waant men zich dan in Keiolonië. (ie de verrichtingen van de drie ippers van het Keiaanse rijk heeft ge- d kan mogelijk tot de conclusie ko- dat het hier een vorm van overdrij- betreft die los staat van alle werke- eid en derhalve niet serieus hoeft te ten genomen. Die conclusie mag trekken maar de makers beant- rden dit „onvermijdelijke ongebrip" de opmerking dat achter iedere ho- i een land ligt en dat het aan de be iers van de tentoonstelling ligt of dit jinaire land binnen „hun horizon t te liggen." van uitgaande dat het binnen regels innen van gebeurtenissen kunst is a schrijvers zijn er groot mee gewor- kan de Keiaanse expositie als kunst evat worden, vooral omdat men zich beperkt tot bijvoorbeeld het schrij- van de geschiedenis van dit land en bedenken van een „Heilige Schrift" Ir ook praktisch bezig is met het ont- pen van kleding, gebruiksvoorwer- muziekinstrumenten en spelletjes, men deze zaken bekijkt lijkt het of i een vreemde volkeren expositie in Amsterdamse Tropenmuseum aan- )uwt en dat is een teken dat de ge- rders Barnard, Jan Kok en anderen zich bezig houden met de ontwikke- Ing van dit land, aanvoelen wat tot de ïeelding spreekt. Schaken 'p het eerste gezicht lijkt het gebode- n de twee kelderruimten wat mager- want het aantal onderwerpen had in één ruimte gepast. Dat mag in geval Keiolonië echter geen maatstaf want wie zich verdiept in de spelre- >van een mooi houten schaakspel uit olonië (één land van het imperium) it wel concluderen dat hier geweldig ij tijd in is gaan zitten. Via een ge- [iksaanwijzing komt men tot de ont- ing dat dit spel wordt gespeeld met orbeeld een keizer, generaal, schip, rr en soldaten en dat de uit te voe- bewegingen door deze stukken bin- een driehoeksvlak moeten plaatsvin- Een ander schaakspel uit Riolonië wel het traditionele vierkant als ilveld maar wordt gespeeld met vier 'jen dat doet denken aan Halma. Bij tonen 3 concreter is een werkstuk van Barnard over de Keiaanse muziek, sen lijvig boekwerk wordt de geschie- ,ls va" deze muziek uitgelegd en bij teer is een zelfbedacht notenstelsel berekeningen hoe men tot de «uwe" tonen komt in relatie tot in 'lénië gebruikte muziekinstrumen- Grofweg is daaruit te concluderen "ét twintig tonen systeem van het lérium is te verdelen in hoofd- en bij jan die niet gelijkwaardig aan elkaar Er hangen in de expositie twee snaa- strumenten, een fluit en een soort xy- °n en momenteel is men bezig met orgel dat volgens dit notenstelsel ate moet gaan voortbrengen, béluid is op de expositie volop aanwe- maar dit mag niet omschreven wor- als Keiaanse muziek. Bij voorlopig jak aan melodieën uit dit imperium fen muziek uitgekozen die vol gens de bedenkers sterk verwant is met Keiolonië. Het zijn geluidscassettes van de muziekuitgeverij Kubus- Kommunicaties uit Leiden die zich met „nieuwe muziek" bezighoudt, „vanuit een kubusvormige kamer in een uit op elkaar gestapelde kubussen bestaande flat." Op de tentoonstelling liggen tien tallen bandjes met dergelijke geluidsexperimenten, variërend van vertragingsprocessen rond saxofoonge luiden tot studio-randapparatuur die spontaan begint te ascilleren waarbij de aldus ontstane boventonen spontaan de woorden „Darling-Darling" herhalen. Verwondering Een duidelijke avant-gardistische be nadering dus, maar helaas heeft men niet zo'n strikte keuze gemaakt in het aanbod van cassettes zodat een dubdichter-experiment behoorlijk uit de toon van de expositie valt. Als men zich in de muziek in relatie tot Keiolonië wil Wederom werd in de bestuursver gadering van de Welzijnsstichting, woensdagavond veel aandacht besteed aan het wel of niet betalen van de AOW-premie voor de 22 per soneelsleden. Ten onrechte werd in deze krant gemeld dat de stichting bereid was de premie voorlopig voor haar rekening te nemen. Dat was niet het geval want de stemmen staakten de vorige keer en daarom kwam deze materie opnieuw in dis cussie. Nu haalde het voorstel van Gerard Zijm het wel maar op andere gronden werd nu geoordeeld dat de stichting de premie voorlopig moet compenseren. Het conflict tussen personeel en bestuur (werkgeverl is in feite terug te leiden tot een simpele tegenstelling die echter woensdagavond ingewikkelde discussies opleverde. De personeels commissie is van mening dat geen tus sentijdse salarismaatregelen mogen worden genomen zoals het niet meer betalen van de AOW-premie door de stichting zolang een nieuwe CAO welzijn niet bekrachtigd is. Zolang er over een nieuwe CAO onderhandeld wordt, mag de werkgever het personeel niet ver plichten de premie zelf te betalen. Het bestuur, uitgezonderd de personeelsver- tegenwoordigers, is van mening dat dit wel mag, al weet men dat niet zeker, zo bleek uit de discussie. Zelfs is het voor sommigen de vraag of voor alle perso neelsleden de CAO welzijn geldt en om hierover advies te krijgen en om steun te krijgen bij de onderhandelingen met het personeel werd woensdagavond beslo ten zich aan te sluiten bij een werkgever sorganisatie. Gerard Zijm twijfelde het meest aan de rechtspositie van de Welzijnsstichting en noemd tijdverdrijf toont overeenkomst met Oosterse waarzeggerij. Nadat men de bikkels gegooid heeft vormt zich een nummer dat overeenstemt met een voorspellend gedichtje in een begelei dend boekje. De voorspelling hebben voornamelijk als thema leven, dood, overwinning, vriendschap. Eén gedicht: „De hemel is ouder/ dan de zon. Kracht brengt niet/ altijd overwinning./ Past op." Ook wordt een maquette getoond van het keizerlijk paleis en is de Keiaanse kunst vertegenwoordigd met penteke ningen en wie zich werkelijk in het impe rium van de fantasierijke Texelaars waant moet ook zeker de heidense vruchtbaar heidssymbolen uit Terolonië even vasthouden. De expositie is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur tot en met vrijdag 6 mei. Het gemeentebestuur heeft de he ren Hamer, De Lugt en Schellinger herbenoemd in het bestuur van de Gollardsstichting. De plaats van H. Beumkes in het bestuur van de stichting „Jeugdtandverzorging" wordt overgenomen door zijn frac tiegenoot in de raad D. Terpstra, conform afspraken in de fractie. Burgemeester en wethouders zijn van plan alle „oneigenlijke" benoemingen af te stoten. Zij benoemen bijvoorbeeld de bestuursleden van de Gollardsstichting alleen omdat wijlen mej. C.E. Gollards in haar testament een bepaling in die zin heeft opgenomen. En werkelijke bestuursverantwoordelijkheid heeft het college hier niet. Er zijn meer instellin gen die op die manier van de diensten van het college gebruik maken en daar wil men dus vanaf. Momenteel wordt uitgezocht wat de juridische consequen ties daarvan zijn. De diëtiste mevr. Goote heeft zitting op maandag 2 mei van 13.30-15.30 uur in het Groene Kruis-gebouw aan de Witte Kruislaan. Op Koninginnedag wordt weer de traditionele „koninginneloop" gehou den. Deze stratenloop zal uitmaken wie er dit jaar zowel bij de heren als bij de dames Idit jaar voor het eerst) Texels kampioen gaat worden. Naar aanleiding van het artikel over de 10-daagse vliegreis naar Ge orgië in oktober hebben zich meer dan 70 personen als deelnemer op gegeven. Het staat nog niet vast of zóveel mensen meekunnen. Mocht de groep te groot zijn dan wordt er beperkt naar volgorde van aanmel ding. De kans lijkt groot dat het plan voor de reis zodanig kan worden aangepast dat veel meer mensen meekunnen. Nieuwe belangstellen den doen er dan ook goed aan zich op te geven, waarbij nadrukkelijk naar bovenstaand voorbehoud wordt verwezen. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Cou rant. De inschrijving wordt dinsda gavond afgesloten. Wegens Koninginnedag haalt Scou ting Texel vrijdagavond om 19.00 uur oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor twee de gebruik beschikbaar willen stellen, wordt verzocht de spullen voor 19.00 uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Bemhardtaan, Lieuwstraat, Tjakker- straat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, MarelstraaL Te De Waal wordt het papier opge haald op vrijdagavond om 20.00 uur. verdiepen zijn de cassettes van Rob Smit met langzame muziekstukken voor orgel en synthesizer of metaalachtige patronen op een speelgoedxylofoon zeer geschikt. Ook het muzikale werk van Mark van Kempen past bij de expositie. De cassettes worden omschreven als „muziek van de verwondering" en dat is een zeer juiste benaming omdat men in alle denkbare termen afwijkt van de hui dige muziekopvattingen. Voor wie dat wil bestaat er de moge lijkheid commentaar in te spreken, te zingen, of wat dan ook al dan niet met als achtergrond cassettemuziek. De uit geverij maakt mogelijk van de Texelse expositiecommentaren een nieuwe cas sette die ook te koop zal zijn. De casset tes die afgespeeld kunnen worden zijn ook te bestellen. Kleding Een belangrijk deel van de ten- toonstellng is ingeruimd voor kleding uit Keiolonië en duidelijk wordt dat men daar gewend is zich warm aan te kleden met uitzondering van het soldatentenue en de tempelkledij, bapaa genoemd. De „zigeuners" van dit land met de naam Lartsjanen dragen kleurige kleding en dragen hun kinderen op de schouder. Leuk is de draagstoel met draagbalken en jukken en grappig zijn de getoonde spelen: domino, kaarten en de toe komstvoorspellende bikkels. Laatstge- in hoeverre men gehouden is aan deze CAO. „We hangen in het luchtledige" al dus Zijm die tegenspraak kreeg van ad ministrateur G. Oskam. Laatstgenoemde zei dat de stichting voor het personeel deze CAO mag hanteren. „Als de onder handelingen over een nieuwe CAO nog gaande zijn, betekent dat niet dat de oude niet meer geldt", aldus Oskam die daarbij doelde op het opnemen van het personeel in het pensionfonds PGGM, iets wat door het rijk per 1 januari ver plicht is gesteld. Dit pensioenfonds is voor het personeel financieel gunstiger en de personeelsafvaardiging maakte zich dan ook het meest druk om het zelf verplicht betalen van de AOW-premie. Woensdagavond werd geconstateerd dat volgens de nieuwe salaristabellen voor welzijnspersoneel men er bruto op vooruit gaat en dat een deel van de pre mie nu ook door de werkgever wordt be taald. Een kleiner deel moet nog worden gecompenseerd. Mes Het personeel heeft dinsdag het mes op tafel gezet door het bestuur een brief te schrijven dat men binnen twee weken een uitspraak wil over het wel of niet handhaven van de oude regel (de stich ting betaalt de AOW-premie volledig zonder compensatieconstructies) totdat in gezamenlijk overleg een nieuwe rege ling is opgesteld. Is men niet bereid de premie te betalen dan stapt het perso neel naar de rechter, aldus de brief. Fridt Blanken betreurde de inhoud van de brief en pleitte voor een gesprek met het personeel, zodat dit dreigement mo gelijk niet wordt uitgevoerd. Uiteindelijk besloot men op voorstel van Gerard Zijm voorlopig de premie te compenseren. Het personeel mag nu bepalen of men met deze compensatie akkoord gaat. Het is net als vorig jaar een straten- loop met een afstand van 10 kilometer. Deze tien kilometer worden bereikt door zes keer het rondje: Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Kogerstraat heen tot aan kruising Beatrixlaan-Bernhardlaan en terug naar Stenenplaats, Binnenburg en wederom Groeneplaats te lopen. Ook is er weer een recreatie-afstand van drie ronden (5 kilometer). Deze af stand wordt tevens gelopen door de jeugd tot en met 14 jaar. Er zijn de vol gende prijzen te verdienen: 1e t/m 3e prijs in de klasse jeugd; Ie t/m 3e prijs in de klasse dames (10 km.); 1e t/m 3e prijs in de klasse veteranen heren (10 km ou der dan 40 jaar) en Ie t/m 3e prijs in de klasse heren (10 km). Verder zijn er twee wisselbekers, één voor de dames en één voor de heren kampioen van Texel. Iedere deelnemer krijgt een vaantje en een kaart met daarop plaats en eindtijd. Starttijd De start van de wedstrijdloop is om 16.00 uur op de Groeneplaats en die van de recreatieloop en de jeugd 1 2 minu ten later. Inschrijven kan vanaf een uur voor tot een kwartier voor de start. Het inschrijfgeld bedraagt f2; voor de jeugd t/m 14 jaar; Z4,- voor de overige deelne mers. De lopers kunnen zich dit jaar om kleden in de achterzaal van Azië. Come back Texels kampioen Joost Brouwer heeft in tegenstelling tot zijn eerdere uitlatin gen toch weer plannen om zijn wisselbe ker te verdedigen. Op de Groeneplaats is tijdens de loop muziek maar onderweg kunnen de lo pers ook aanmoedigingen gebruiken. Wil men meer informatie dan kan men terecht bij P. de Hoogh, Weverstraat 87, Den Burg (tel. 02220-4-867). Dat is ook het adres voor degenen die willen hel pen bij de organisatie. Zaterdag 30 april Texel viert koninginnedag. Zie het pro gramma elders in deze krant. Van 13.30-20.00 uur kan in en om 't Skiltje te Oudeschild de expositie „Texel in oorlogstijd" worden bezichtigd. Toe gang gratis. Rederijkerskamer UDI brengt in Hotel De Lindeboom-Texel het stuk „Het hemel bed"; 20.00 uur. Zondag 1 mei Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sportvis sersclub Texel een wedstrijd aan de IJsdijk. Van 10.00 tot 17.00 uur kan in en om dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild de ten toonstelling „Texel in oorlogstijd" wor den bezocht. Toegang gratis. In Café „De Kuip" in de Dorpsstraat in De Koog speelt vanaf 15.00 uur de groep Blue Breeze. Toegang gratis. Maandag 2 mei Op diverse adressen kan kleding en schoeisel worden bezorgd voor de stich ting Mensen in nood. Het overzicht van adressen en tijden staat in de krant van dinsdag j.l. De Welfare-afdeling van het Rode Kruis heeft in het Rode Kruis-gebouwtje ver gadering, aanvang 14.00 uur. De Stichting Lokale Omroep heeft om 19.45 uur een vergadering in de studio ruimte van De Lichtboei (openbare bi bliotheek, ingang Bernhardlaan). Dinsdag 3 mei In „De Poort" bij de Gereformeerde Kerk begint om 9.30 uur een bijbelstudie-bijeenkomst over taak en functie van de vrouw volgens de Bijbel. Uitsluitend voor spoedgevallen. Zondag 1 mei 1983 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Waverijn is afwezig van 28 april tot 20 mei 1983. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71. Den Burg. tel. (02220) 4465. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18 00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00- 10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. f cent Voor meldingen van schepen of f zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur Ds. Wisman Doopdienst Den Hoorn 9.30 uur drs. G. van der Kooi De Koog 11.00 uur ds. Verbeek bevestiging ambtsdrager De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 10.00 uur mej. C. Vlaming en dhr. J. Wieten m.m.v. saxofoongroep uit de fanfare. De Cocksdorp 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. J. Blaauw 19.30 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.30 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 16.00 uur dienst Dinsdag 3 mei 1983 Oosterend 19.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden, uit Enkhuizen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Van der Laan uit Bergum. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur The Gospeltrain, Themadienst. uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur, Herenkoor kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur Openbare lezing. 11.30 uur Wachttorenstudie. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2086. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend i ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7